Rent a Car Açmak 2024 | Bayilik, Maliyeti ve Kazancı!

Yazar: Aykut Tarih: 07.12.2023
Rent a Car Açmak

Günümüzde iş kurmak isteyen birçok kişi rent a car açmak hakkında bilgi arayışında. Konu ile ilgili olarak sizlere rehber bir içerik hazırladım. Araç kiralama şirketi kurmak istiyorsanız bu içerikte yol gösterici bilgilerin olduğunu şimdiden söylemek istiyorum.

Rent a car nasıl açılır? Bu konu hakkında bilginiz yoksa sizler için adım adım anlattım. Aynı zamanda kurumsal rent a car firması olmak için neler yapmanız gerekli konusuna da değindim. Araba kiralama şirketi kurmak için gerekli olan tüm bilgileri bu içerikte bulabileceksiniz.

Rent a car kar marjı ve maliyet bilgileri hakkında da bilgiler verdim. Ayrıca bayilik veren firmaları da ek olarak inceledim. Oto kiralama işi yapmak istiyorum diyorsanız, o halde konuyu irdelemeye başlayalım! 😊

Rent a Car Nedir?

Rent a Car Nedir
Rent a Car Nedir

İlk olarak rent a car nedir sorusuyla başlayalım. Rent a car, İngilizce bir ifadedir. Türkçe’ye araba kiralama olarak çevrilebilir. Günümüzde oldukça pahalı olan otomobilleri almak için yeterli parası olmayan kişiler, işlerini halledebilmek için araba kiralama yöntemine başvuruyor. İşte araba kiralayan yerlere bu isim veriliyor diyebiliriz.

Araba kiralama piyasasında son dönemde rekabet artmıştır. Bunun nedeni hem talebin fazla oluşu hem de yüksek kazanç sağlama potansiyelidir. Bu nedenle rent a car açmak, belirli koşulların sağlanması hâlinde kazançlı bir iş olabilir!

Peki, rent a car işi nasıl yapılır? Araç kiralama firması nasıl kurulur? Devam edelim!

İlginizi çekebilir: Oto Lastik Dükkanı Açmak

Rent a Car Nasıl Açılır?

Rent a car açmak için belirli şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Bu şartları sağlamanız hâlinde şirket kurulumunu ve gerekli işlemleri tamamlayarak firmanızı açabilirsiniz. Merak etmeyin, bu bilgilerin tamamını yazı içerisinde verdim.

Oto kiralama şirketi açmadan önce bazı konular hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Bunları şu şekilde sıralayabilirim;

 • İlk olarak rent a car firması açmak için sermaye bilgilerine hâkim olmalısınız. İşinizin kapasitesine göre ne kadar sermaye gerektiğini belirleyin.
 • Rent a car açmak için gerekli belgeler hakkında da bilgi sahibi olmalısınız. Bu belgeleri eksiksiz bir şekilde hazırlayarak süreci hızlandırabilirsiniz.
 • Gerekli yerlerden resmi izinler mutlaka alınmalıdır.
 • Son olarak elbette kâr marjı hakkında da fikir sahibi olmanız gerekiyor.

Bu gibi aşamalarla birlikte şirket kurulumunu tamamlayarak firmanızı açabilirsiniz.

1- Rent a Car Bayilik Veren Firmalar

Rent a Car Bayilik Veren Firmalar
Rent a Car Bayilik Veren Firmalar

Rent a car bayilik alma yoluna da gidebilirsiniz. Bazı büyük şirketler, belirli şartlar dâhilinde bayilik verebiliyor. Bu şirketlerin franchising sistemlerine dâhil olabilirsiniz. Köklü ve bilindik bir şirkete yatırım yaparak da ciddi kazançlar elde edebilirsiniz.

Rent a car bayilik veren firmalardan bazıları şu şekilde;

Rent a car açmak için ruhsat konusunda da bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Şimdi detaylara göz atalım…

Rent a Car Ruhsatı Nasıl Alınır?

Rent a car ruhsatı nasıl alınır? Bu sorunun cevabı değişiklik gösteriyor. Şöyle ki, hangi ilçe sınırları içerisinde faaliyet göstereceksiniz o belediyenin çıkardığı yönetmeliğe göre hareket etmek durumundasınız. Bu nedenle ruhsatı almak için direkt olarak ilgili yönetmelikleri incelemek durumundasınız.

Örneğin Çınarcık belediyesinin araç kiralama ruhsat yönetmeliğinde bazı bilgiler şu şekilde;

 • Şirket bünyesinde en az 5 araçla faaliyet gösterilir.
 • 10 yaşından büyük araçlar için kiralama söz konusu olamaz. Tüm araçlar 0 – 10 yaş arasında olmak zorundadır.
 • Oto kiralama ibaresi zorunludur.
 • Şirket faaliyeti olarak araç alım – satımı yapılamaz.

İş yeri açma ruhsatı için araç kiralama sektöründe temel olarak bu kurallar konulmuştur. Ancak diğer belediyelerde farklı uygulamalar söz konusu olabilir.

Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur başlıklı yazımıza da göz atın.

Rent a Cat Açmak İçin Sermaye Ne Kadar Gerekir?

Rent a Car Açma Maliyeti
Rent a Car Açma Maliyeti

Rent a car açmak ne kadara mal olur? Detaylarıyla açıkladım! Burada örnek amaçlı bir hesaplama yapılmıştır. Sizin kuracağınız şirketin maliyeti, işinizin kapasitesine göre değişiklik gösterebilecektir. Tüm şartların minimum karşılanması durumunda maliyetleriniz aşağıdaki gibi olacaktır;

Şirket Kurulumu & İzinler & Belgeler7.500 TL
En 5 Adet Araç4.000.000 TL
İşyeri Açma50.000 TL
Demirbaş Maliyeti25.000 TL
Personel Gideri50.000 TL
Diğer Giderler67.500 TL
Rent a Car Açma Maliyeti 2024

Tabloya göre rent a car açma maliyeti bilgilerini yorumlayabiliriz. Rent a car açmak 2024 yılında şu gibi maliyetleri içerebilir;

 • Araç fiyatları ortalama olarak 800.000 TL olarak alınmıştır. Ancak ilgili şartları sağlayan ikinci el araçlara yönelerek maliyetlerinizi düşürebilirsiniz.
 • İşyeri açmak için ofise ve faaliyete başlamak için otopark sözleşmesi yapmanıza gerek var. Ayrıca demirbaş maliyeti ve personel gideri gibi giderler de söz konusu olacaktır.
 • Rent a car açmak istiyorum diyorsanız buradaki hesaba göre en az 4.200.000 TL’ye ihtiyacınız olacak.

NOT: Bazı faktörlere göre maliyetleri azaltabilirsiniz. Ayrıca bayilik seçenekleri de oldukça hesaplı olabiliyor. Oto kiralama şirketi kurma maliyeti bu şekildedir.

Öneri içerik: Gratis Bayilik Veriyor Mu?

Rent A Car Ne Kadar Kazandırır? AYLIK KAZANÇ!

Peki, rent a car açmak karlı mı? Elbette! Özellikle belirli şartları sağladığınızda yüksek kazanç elde edebilirsiniz. Yani tam anlamıyla yatırımınızı karşılayacak nitelikte bir iş diyebiliriz. Rent a car aylık kazancı hakkında şu bilgilere yer verebiliriz;

 • Araç kiralama fiyatını piyasa koşullarına göre belirleyebilirsiniz. Orta segmentteki bir araba için kiralama fiyatları yaklaşık olarak 750,00 TL’den başlıyor.
 • 5 aracınızı günlük olarak kiraya verdiğinizde günlük 3.750,00 TL kazanç söz konusu olacaktır.
 • Bu da aylık olarak en az 112.500 TL kazanacağınız anlamına gelir.
 • Çeşitli sabit giderlerinizi düştüğünüzde aylık ortalama 65.000 TL kazanabilirsiniz.

NOT: Rent a car aylık geliri tahmini olarak hesaplanmıştır. İşletmenizin kapasitesine göre bu rakamlar artış gösterebilir.

Rent a Car Açmak İçin KOSGEB Destek Veriyor Mu?

Rent a Car Kurmak İçin Kosgeb
Rent a Car Kurmak İçin Kosgeb

Rent a car açmak için KOSGEB destekleri vardır. Ancak bunun belirli koşulları bulunuyor. KOSGEB desteklerinden faydalanmak için şu işlemleri yapmanız gerekir.

 • KOSGEB girişimcilik kursuna katılmak zorundasınız.
 • Sonrasında işletme kurarak KOSGEB veri tabanına kaydolmalısınız.
 • Kaydınız onaylandığında sistemden iş planını yazarak başvuru yapmanız gerekiyor.
 • KOSGEB’in başvurunuzu onaylaması hâlinde faaliyetinizde girişimcilik destekleri alabilirsiniz.

KOSGEB desteği yalnızca kira, ofis donanım giderleri, personel giderleri için alınır. Bu kapsamda araç alımı için hiçbir şekilde destek programından faydalanılamaz.

İlginizi çekebilir: Getir Deposu Açmak

Rent a Car Açma Şartları Nelerdir?

Oto kiralama açma şartları olan bir iştir. Yani, araç kiralama belgesi almanız ve bir şirket kurarak faaliyete geçmeniz için belirli şartları sağlamanız gerekmektedir. Bu şartlar, belediyelerin belirlediği yönetmeliklere göre farklılık gösterebilmektedir. Genel olarak rent a car açma şartları şu şekildedir;

 • Mağazanızın en az 80 metrekare olması gerekir.
 • Kapalı alanlarda LPG’li araç bulundurulması yasaktır.
 • İş yerini açmadan önce iş yeri yerleşim krokisi hazırlatmalısınız.
 • Bu kroki hiçbir şekilde izin almadan değiştirilemez.
 • Belirlenen araba sayısı şartını yerine getirmelisiniz.
 • Ofis yoluna ya da önüne araç konulmamalıdır.
 • Kiralama alanında araçların yanında patlayıcı ve yanıcı maddeler bulundurulmamalıdır.

Rent a Car Açmak İçin Gerekli Belgeler

Rent a car açmak için ne gerekli sorusunu yanıtlamaya devam edelim. İşinizi kurma sürecinde belgelere ayrı bir önem vermeniz gerekiyor. Çünkü aşağıda açıklayacağım belgelerden herhangi birinin eksik olması durumunda şirketinizi kuramaz ve faaliyete başlayamazsınız. İşinizi kurmak için sizden istenebilecek belgeler şu şekildedir;

 • Fotoğraf,
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • Belediyeden alınacak iş yeri açma ruhsatı,
 • İkametgah belgesi,
 • Tapu fotokopisi,
 • Kira sözleşmesi,
 • İmza sirküleri,
 • Sabıka kaydı,
 • Yapı kullanım izin belgesi,
 • SGK – BAĞKUR belgeleri,
 • Vergi levhası,
 • Ticaret odası kayıt belgesi.

Öneri içerik: Güzellik Salonu Açmak

Rent a Car Açmak İçin Kaç Araba Gereklidir?

Araç Kiralama Şirketi Kurmak İçin Kaç Araba Gerekli
Araç Kiralama Şirketi Kurmak İçin Kaç Araba Gerekli

Rent a car açmak için kaç araba gerekli sorusu da çokça soruluyor. Bu sorunun yanıtı, hangi ilçede faaliyette bulunacağınıza göre değişiklik gösteriyor. Bilindiği üzere araç kiralama şirketi kurmak ve faaliyette bulunmak için belediyeden izin almanız gerekir.

Belediyeler ise çalışma ruhsatını, çıkarmış oldukları yönetmeliklere uygunluğa göre verir. Bu yönetmeliklerde en az kaç araçla faaliyet gösterileceği genelde yazar. Mevcut yönetmelikler incelendiğinde birçok belediyenin oto kiralama işi için en az 5 araç şartı getirdiğini görüyoruz.

Rent a Car Açmak İçin Kredi Çekilir Mi?

Rent a car açmak için kredi çekilebilir. Ancak bu konuda oldukça dikkatli olmanızı öneriyorum. Çünkü kredi çekerek gireceğiniz her iş gibi rent a car işi de riskli olabilir. Kredi alacağınız bankanın şartlarını, kredi koşullarını, geri ödeme planını iyi bir şekilde incelemeniz gerekir.

Aksi halde kazanmaya başlasanız da kredinizi karşılayamayabilirsiniz. Bu anlamda bankaların girişimcilik kredilerine yönelebilirsiniz. Sermayenize ekleyebileceğiniz düşük tutarlı kredileri bu programlar kapsamında çekin. Yüksek tutarlı krediler, aynı oranda risk içerecektir.

Başarılı ve Kurumsal Rent a Car Firması Olmak İçin Tavsiyeler!

Araba kiralama şirketi kurmak konusunda başarılı ve kurumsal olmak açısından bazı tavsiyelerde bulunmak istiyorum. Bu tavsiyelere uyarak kurumsal olabilir, satış potansiyelinizi arttırabilirsiniz.

Öncelikle faaliyet göstereceğiniz lokasyonu il ve ilçe bazında iyi bir şekilde analiz etmelisiniz. Farklı şehir ve ilçe alternatiflerini de mutlaka değerlendirmelisiniz. Bunun için şirketi kurmadan önceki araştırma aşamasını biraz uzun tutabilirsiniz. Büyükşehirlerde faaliyet göstermek, müşteri sayısı açısından iyidir fakat rekabet açısından riskli olabilir.

Sonrasında hedef kitle analizi ile müşteri portföyünü çıkarmalısınız. Bu kapsamda müşterilerinize uygun hizmetler verebilirsiniz.

Kurumsal olmak için mutlaka vizyon, misyon ve hedef belirlemesi yapın. Dış görünüş açısından da işletmenizin görüntüsünü iyileştirin. Ayrıca ilke edinerek bu ilkelere göre hareket edin. Ek olarak mutlaka internet sitesi kurun.

İnternet demişken müşterilerinizin taleplerini buradan da toplayabilirsiniz. Sizin için müşteri kazanma ve satış potansiyelini arttırma konularında fayda sağlayacaktır.

Fiyat tarifenizi mutlaka rekabetçi piyasa koşullarına uygun bir şekilde belirleyin. Rakiplerinizden çok yüksek fiyat verirseniz müşterileriniz gelmeyecektir. Çok düşük fiyat belirlemek de kazanç miktarınızı olumsuz etkileyebilir.

İlginizi çekebilir: Medikal Dükkanı Açmak

Sık Sorulan Sorular

Rent a car açmak 2024 konusu hakkında sıkça sorulan soruları sizler için yanıtladım. Düşünce, soru ve görüşleriniz için YORUM bölümünden bizlere ulaşabilirsiniz.

1- Rent a Car açmak istiyorum, ne yapmalıyım?

Araç kiralama işi yapmak istiyorsanız öncelikle şirket kurmalısınız. Tabii onun da öncesinde çeşitli araştırmalarla bu işe karar vermeniz gerekiyor. Sonrasında şartlar uygunsa ve yeterli sermayeniz varsa bu işe girebilirsiniz.

2- Rent a Car bayilik alabilir miyim?

Rent a car bayilik için çeşitli alternatifler söz konusudur. Yazı içerisinde önemli firmaları ve iletişim adreslerini verdim. Diğerleri için ayrıca araştırma yapabilirsiniz.

3- Araç kiralama şirketi kurmak mantıklı mı?

Koşulları sağlamanız hâlinde rent a car açma fikri oldukça mantıklıdır. Çünkü diğer işlere göre daha yüksek kazanç potansiyeli bulunmaktadır.

4- Rent a Car açmak ne kadara mal olur?

Araç kiralama şirketi kurmak ve faaliyete geçmek için ortalama olarak 4.200.000 TL gibi bir sermayeye ihtiyacınız olacak. Bu rakam, bazı kriterlere göre azalabilir ya da artabilir.

5- Rent a Car nasıl bir iş?

Tamamen araç kiralama üzerine faaliyette bulunduğunuz bir işiniz olacaktır. Ek olarak araç alım – satım gibi faaliyetlerde bulunamazsınız.

6- Rent a Car ne kadar kazanıyor?

Araç kiralama şirketleri aylık olarak ortalama 65.000 TL kazanıyor. Tabii daha kapsamlı iş yapan şirketler bu rakamın 2 – 3 katına çıkabilir.

Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?
Paylaş
Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Bebek Spa Merkezi Açmak

Bebek Spa Merkezi Açmak 2023 | Kârlı Mı? Maliyeti Ne Kadar?

Starbucks Bayilik Şartları

Starbucks Bayilik Şartları 2024 | Franchise Kazancı

Ne Üretebilirim

“Ne Üretebilirim?” Diyenlere BOL KAZANÇLI 25 Fikir!

Öğretmenlerin Yapabileceği Ek İşler

Öğretmenlerin Yapabileceği Ek İşler – 10 YASAL SEÇENEK!

Temizlik Şirketi Kurmak

Temizlik Şirketi Kurmak 2023 | Maliyeti ve Kazançları!

Getir Deposu Açmak

Getir Deposu Açmak 2023 | Bayilik, Franchise Bedeli – Kazanç

Daha Fazla Makale

Paket Taxi Nedir

Paket Taxi Nedir? 2023 Maaşları ve Başvuru Şartları!

Butik Açmak

Butik Açmak – 10 Adımda Nasıl Açılır? Maliyeti Ne Kadar?

Ne İş Yapabilirim

Ne İş Yapabilirim? Diyenlere 23 En Kazançlı İş Fikri!

Kitap Kafe Açmak

Kitap Kafe Açmak 2023 | Maliyeti ve Kazancı!

Güneş Enerjisi Santrali Kurmak

Güneş Enerjisi Santrali Kurmak 2024 | Güncel Maliyet!

Rent a Car Açmak

Rent a Car Açmak 2024 | Bayilik, Maliyeti ve Kazancı!

Market Açma Maliyeti

Market Açma Maliyeti Ne Kadar? 10 Adımda Bakkal Açmak

Sağlık Kabini Açmak

Sağlık Kabini Açmak 2023 | Nasıl Açılır? Maliyeti ve Kazancı

X