Merhaba!

Hesabınıza Giriş Yapın

Hesap Oluşturmak için Tıklayın
×

Hesap Oluştur

Aşağıdan hesap oluşturabilirsin.

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yap
×

Merhaba!

Parolanızı sıfırlamak için eposta adresinizi veya kullanıcı adınızı girin.
Giriş yapmak Tıklayın

Temizlik Şirketi Kurmak 2023 | Maliyeti ve Kazançları!

Aykut tarafından yazıldı.
Temizlik Şirketi Kurmak

Sermayesini değerlendirmek ve kendi işini kurmak isteyen pek çok kişi karlı iş fikirleri arayışında. Temizlik şirketi kurmak 2023 yılında bu anlamda önemli seçeneklerden birisidir. Bilindiği üzere bir kişi kendi işini yapmak üzere öncelikle şirket kurmalıdır. Peki, temizlik şirketi nasıl kurulur? Açıkladım!

Bu yazıda temizlik şirketi açmak hakkında pek çok bilgiye ulaşabileceksiniz. Özellikle temizlik şirketi ne kadar kazanır sorusunun yanıtını net bir şekilde alabileceksiniz. Aynı zamanda temizlik şirketi açma maliyeti bilgilerine de yer verdim.

Eğer temizlik şirketi kurmak istiyorum diyorsanız rehber niteliğindeki bu içerikten yararlanabilirsiniz. O halde temizlik şirketi açmak hakkında detayları incelemeye başlayalım. 😊

Temizlik Şirketi Kurmak İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Temizlik Şirketi Kurmak İstiyorum
Temizlik Şirketi Kurmak İstiyorum

İş kurmak, temel olarak belirli aşamaları içeren bir süreç. Yani öncelikle mevcut paranızı değerlendirmek için koşullarla uyumlu olacak şekilde en iyi işi seçmeniz gerekiyor. Eğer aklınızda temizlik şirketi kurmak gibi bir fikir varsa, doğru adrestesiniz. Peki, ilk olarak nereden başlanmalı?

Öncelikle iş yapacağınız lokasyonu hem mikro, hem de makro düzeyde incelemeniz gerekiyor. Bunu söylerken şunu kastediyorum. Özellikle Türkiye’de iş yapacağınızı düşünürsek ilk olarak temizlik şirketlerinin faaliyet gösterdiği pazarı yeteri kadar araştırmanız gerekiyor.

Sonraki aşamada kendi yetkinliklerinizin bu iş için uygun olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Mevcut yeteneklerinizin temizlik şirketi kurmak ve yönetmek için yeterliyse, yeteri kadar sermayeniz de varsa bu işe girebilirsiniz! Çünkü Türkiye’de bu sektör, gelişme aşamasında ve yüksek kazançlar elde edebilirsiniz.

İlgili faaliyeti gerçekleştirebilmeniz için şirket kurmanız gerekiyor. Şirket kurmak başlı başına bir süreç olsa da içerikte konuyla alakalı bilgilere de ulaşabilirsiniz.

Temizlik şirketi nasıl kurulur? Devam edelim…

İlgili içerik: Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur?

Temizlik Şirketi Nasıl Kurulur?

Temizlik Şirketi Nasıl Kurulur
Temizlik Şirketi Nasıl Kurulur

Temizlik şirketi kurmak için sermayenize ve faaliyetinize göre öncelikle şirket türünü belirlemelisiniz. Eğer kapsamlı bir iş modeli düşünmüyorsanız şahıs şirketi kurmanız yeterli olacaktır. Özellikle yerel bazda kuracağınız iş modeli için bu şirket türü önerilmektedir.

Temizlik şirketi kurmak için aşağıdaki aşamaları tamamlamanız gerekiyor;

 • Ticaret odası kaydı,
 • Vergi mükellefiyeti açtırmak,
 • Belediyelerden işyeri açma izin belgesinin alınması,
 • NACE kodu ve şirket unvanının belirlenerek şirket ana sözleşmesinin tamamlanması,
 • İmza beyannamesinin hazırlanması,
 • Mali müşavire noter huzurunda şirket kurma yetkisinin verilmesi,
 • Vergi dairesinden potansiyel vergi numarasının alınması,
 • Bu numara ve diğer belgelerle bankada şirket adına hesap açılması,
 • Resmi defterlerin Ticaret Sicil Müdürlüğü’ne tasdik ettirilmesi,
 • Vergi dairesinin yoklama işlemlerini tamamlaması vb.

Bu gibi aşamalardan sonra şirketiniz kurulmuş olacak ve sonrasında faaliyete başlayacaksınız. Aslında şirket kurma aşamasından önce bazı bilgilere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Örneğin temizlik şirketi kurmak maliyeti ve kazancı ne kadar? Hangi belgeler gerekli? Şimdi de bu soruların yanıtlarını verelim.

Temizlik Şirketi Açma Maliyeti 2023

Temizlik Şirketi Açma Maliyeti
Temizlik Şirketi Açma Maliyeti

Temizlik şirketi açma maliyeti için öncelikle bazı bilgiler vermek istiyorum. Unutmayın! Bir iş kurarken temel giderler haricindeki maliyet kalemleri tamamen size bağlıdır. Yani, işi yapmanız için gerekenler haricinde işinizin kapsamına ve niteliğine göre maliyetler değişiklik gösterecektir.

Yine gerekli malzemeleri satın almak yerine kiralama yoluna da gidebilirsiniz. Tabii bu yöntemin maliyet avantajı olsa da bazı konularda dezavantajı da olabilir. O halde temizlik şirketi kurmak için ne kadar sermaye lazım? Hesaplayalım!

MaliyetMiktar
Şirket Kurulum Giderleri5.000 TL
İşyeri Kiralama Masrafları20.000 TL
Temizlik Ürünü, Gereçleri ve Makine & Teçhizat Gideri150.000 TL
Personel Giderleri50.000 TL
İşletme Giderleri10.000 TL
Temizlik Şirketi Açma Maliyeti 2023

Temizlik şirketi açma maliyeti hakkında şu bilgileri verebiliriz;

 • Buna göre sermayenizin yaklaşık olarak 235.000 TL civarında olması gerekiyor.
 • Satın almak yerine kiralama yöntemine başvurursanız bu rakam daha da aşağılara düşecektir.

NOT: Bu tabloda işletmenizi kurmanız ve faaliyete başlamanız için gerekli olan temel gider kalemleri esas alındı. Rakamlar ortalama değerleri ifade etmekte olup işinizin kapsamı ve niteliğine göre değişebilecektir.

İlginizi çekebilir: Starbucks Bayilik Şartları

Temizlik Şirketi Aylık Kazançları 2023

Temizlik Şirketi Aylık Kazancı
Temizlik Şirketi Aylık Kazancı

Maliyetleri belirlediğimize göre temizlik şirketi kurmak karlı mı sorusuna yanıt verebiliriz. 😊 Temizlik şirketinizin kazancının ne kadar olacağı, yatırımınızı ne kadar sürede karşılayacağınız tamamen size ve iş potansiyelinize bağlı. Bu nedenle işinizi işletmeler açısından zengin şehirlerde kurmanızı öneriyorum.

Özellikle büyükşehirlerde işletme ve dükkan sayısı çok fazla olduğu için potansiyel müşterileriniz de otomatik olarak fazla olacaktır. Ancak büyükşehirlerde rekabetin de yoğun olduğunu söyleyelim. Bu noktada da detaylı bir analiz yapmanız gerekebilir.

Temizlik şirketlerinin ortalama aylık kazanç bilgileri aşağıdaki gibidir;

 • Belirleyeceğiniz fiyatlar hizmet çeşidinize göre değişiklik gösterecektir.
 • Özellikle metrekare bazında fiyat belirleneceği için piyasayı iyi analiz etmeniz gerekiyor.
 • Örneğin 100 metrekare ofis temizliği için yaklaşık olarak 500 TL fiyat belirlenebilir.
 • Yoğun tempolu bir iş modeli oluşturduğunuzda aylık net kazancınız 30.000 TL civarında olacaktır.

İPUCU: Fiyatları belirlerken kâr ve maliyet analizini iyi bir şekilde yapmanız gerekiyor. Bu konularda kendinizi geliştirmeye başlayabilirsiniz.

Temizlik Şirketi Kurmak İçin Gerekenler

Evet, maliyet ve kazanç rakamlarını açıkladık. Peki, temizlik şirketi kurmak için neler gerekli? Şimdi de buna değinelim. İşte temizlik şirketi kurmak için gerekenler!

1- Temizlik Şirketi Kurmak İçin Gerekli Belgeler

Bu işe başlayabilmeniz için gerekli olan belgeler, aslında şirket kurulumu için gereklidir. Yani, özel sertifika ya da belge isteyen bir iş yapmayacağınız için ekstra herhangi bir evrak istenmeyecektir. Temizlik şirketi açmak için gerekli evraklar şu şekilde;

 • Oda kayıt beyannamesi,
 • Taahhütname,
 • Şirket kuruluşu bildirim formu,
 • Mali müşavir vekaleti,
 • İkametgah belgesi,
 • İmza beyannamesi,
 • Fotoğraf,
 • Ana sözleşme ve fotokopisi,
 • İmza unvan beyannamesi,
 • İşyeri kira ise kira kontratı,
 • Mülk size aitse tapu belgesi.

İlginizi çekebilir: Güzellik Merkezi Açmak

2- Temizlik Şirketi Açmak İçin Gerekli Malzemeler

Temizlik Şirketi Malzemeleri
Temizlik Şirketi Malzemeleri

Temizlik şirketleri faaliyetlerine göre farklı malzemelere ihtiyaç duyabilirler. Cam kazıma jileti, buhar makinesi, eldiven faraş gibi gereçler, temizlik arabası vb. kullanılabilir. Faaliyet alanının gelişmesiyle birlikte farklı ürün ve malzemelere ihtiyaç duyulabilecektir. Ayrıca ek olarak temizliğin yapılması için çeşitli kimyasallara da ihtiyaç duyulabilir.

Temizlik Şirketleri Nasıl Çalışır ve Hizmetleri Nelerdir?

Bu noktada temizlik şirketleri nasıl çalışır sorusu da önemli. Müşterileriniz kurumsal firmalar olacağı için bireysel müşterilerden çok kurumsal müşterilere odaklanmanız gerekiyor. Tabii tercihe bağlı olarak bireysel işlere de yönelebilirsiniz.

Bağlı olduğunuz şehirdeki kurumlara şirketinizi tanıtıcı içerikler gönderebilirsiniz. Şirketiniz tanınmaya başladıkça müşterileriniz de oluşmaya başlayacaktır. Özellikle kaliteli hizmet verdiğinizde müşterilerinizin kalıcı olmasını sağlayabilirsiniz.

Temizlik şirketinizi açtığınızda hangi hizmetleri gerçekleştirebilirsiniz?

 • Fabrika Temizliği
 • Villa Temizliği
 • Ofis Temizliği
 • İşyeri Temizliği
 • Mermer Cilalama
 • İnşaat Sonrası Temizlik
 • Ev Temizliği
 • Koltuk Temizliği
 • Merdiven Temizliği

Öneri Yazı: Yeni İş Fikirleri 2023

Temizlik Şirketi Kurmak Karlı Mı?

Temizlik şirketi açmak, belli koşulların sağlanması hâlinde oldukça kârlı bir iştir. Bu şartları sağlamanız oldukça önemli. Özellikle işletmenizi büyükşehirlerde, müşteri kapasitesi yoğun olan yerlerde açmanız kârlılığınızı arttıracaktır.

İşletmeler sürekli olarak temizlik firmalarıyla çalıştığı için iş potansiyeliniz oldukça yüksek. Ancak kaliteli hizmet vermeniz, doğru personellerle çalışmanız vs. de bu noktada çok önemli. Bu gibi şartları sağladığınızda temizlik firması kurmak oldukça kârlı bir iş olacaktır.

Temizlik Şirketi İçin KOSGEB Desteği Var Mı?

KOSGEB Temizlik Şirketi
KOSGEB Temizlik Şirketi

KOSGEB temizlik şirketi için özel olarak bir destek programı düzenlememektedir. Ancak yeni kurulan şirketler için şartları sağlamanız hâlinde girişimci destek programlarından faydalanabilirsiniz. KOSGEB’in girişimciler için birçok alanda destek programı bulunmaktadır.

Temizlik Şirketi Kuranların Yorumları

Temizlik şirketi kuranların yorumlarını merak ediyor olabilirsiniz! Ben sizler için özetledim. Genel olarak yorumların olumlu olduğunu söyleyebiliriz.

 • Şirketini bilinçli bir şekilde kuran, yöneten ve yeteri kadar bilgi sahibi olduktan sonra bu işlemleri gerçekleştiren kişilerin memnun olduğunu görüyoruz. Bunun nedeni elbette küçük ama sağlam adımlar atmaktır.
 • İstisna niteliğinde bazı yorumlar da bulunmaktadır. Örneğin başarısız olmuş şirketlerin kurucularının bu işin tutmayacağı yönünde yorumları var. Ancak bunun belirli şartları olduğu için dikkate almayabilirsiniz.
 • Yorumların özet olarak pozitif olduğunu söyleyebiliriz.

Temizlik Şirketi Açmak İsteyenlere Tavsiyeler!

Temizlik Şirketi Kurmak İsteyenlere Tavsiyeler
Temizlik Şirketi Kurmak İsteyenlere Tavsiyeler

Temizlik şirketi açmak isteyenlere birkaç tavsiyede bulunmak istiyorum.

 • Müşteri potansiyelinin yüksek olduğu yerlerde iş yapmalısınız. Örneğin nüfusun az olduğu bölgelerde yoğun iş temposunu sağlayabilmeniz zordur.
 • İlk zamanlarda çok geniş faaliyet alanı belirlemek doğru bir yaklaşım olmayabilir. Kolaydan zora doğru hizmet potansiyelinizi geliştirebilirsiniz.
 • Reklam ve tanıtım faaliyetlerine mutlaka önem verin.
 • Çalışanlarınızın müşteri memnuniyetini önemseyen profesyonel kişiler olmasına özen gösterin.
 • Apartman temizlikleri, gerçekleştireceğiniz hizmetler arasında en kolay olanıdır. Dolayısıyla bu alanda hizmete başlamak iyi bir başlangıç olabilir.

İlginizi çekebilir: Tavuk Çiftliği Kurmak

Sık Sorulan Sorular

Temizlik Şirketi Kurmak 2023

Temizlik şirketi açmak için gerekli belgeler, şartlar, maliyet ve kazanç gibi konulara değindik. Son olarak sık sorulan sorulara yanıt vermek istiyorum. Sizlerin de ek olarak başka sorularınız varsa YORUM bölümünden bizlere ulaşabilirsiniz.

1- Temizlik şirketi kurmak için neler gerekli?

Temizlik şirketi açmak için ilk olarak elbette sermayenizin yeterli olması gerekiyor. Sermayeniz yeterliyse piyasa analizi yaparak yeterince bilgi toplamış olmanız da gerekli. Son aşamada şirketinizi kurarak faaliyete başlayabilirsiniz.

2- Temizlik şirketleri ne iş yapar?

Temizlik şirketleri; bireysel ya da kurumsal müşterilerin çeşitli alanlarda temizlik ihtiyacını karşılamak için faaliyet gösterir. Ev temizliğinden fabrika temizliğine kadar birçok iş, bu kapsamda değerlendirilebilir.

3- Temizlik şirketi açmak mantıklı mı?

Günümüzde temizlik şirketi açmak oldukça mantıklıdır diyebiliriz. Yüksek iş potansiyeli, maliyetlerin az olması, kârlılığın yüksek olması gibi nedenlere bu görüşü dayandırabiliriz. Ancak yeterince araştırma yapmadan bu işe girmemenizi öneriyoruz. Pazar araştırması, piyasa analizi, müşteri – hedef kitle analizi vb. işlemleri mutlaka yapmalısınız.

Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?
Paylaş

Yorum Bırak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Türkiye'de Olmayan İş Fikirleri

2023 Türkiye’de Olmayan İş Fikirleri | 15 İlginç İş

Medikal Dükkanı Açmak

Medikal Dükkanı Açmak 2023 | Karlı Mı? Maliyeti Ne Kadar?

En Karlı İş Fikirleri

En Karlı İş Fikirleri 2023 – Düşük Bütçeli 15 İş!

Geri Dönüşüm Tesisi Kurmak

Geri Dönüşüm Tesisi Kurmak | Maliyeti, Hibeler ve Kazancı!

Butik Açmak

Butik Açmak – 10 Adımda Nasıl Açılır? Maliyeti Ne Kadar?

Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Kurulum Maliyeti

Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Kurulum Maliyeti – GÜNCEL!

Daha Fazla Makale

Halı Saha Maliyeti

Halı Saha Maliyeti Ne Kadar? 2023 YAPIM MALİYETİ

Starbucks Bayilik Şartları

2023 Starbucks Bayilik Şartları | Franchise Kazancı

Spor Salonu Açma Maliyeti

Spor Salonu Açma Maliyeti Ne Kadar? | 2023 GÜNCEL

Kitap Kafe Açmak

Kitap Kafe Açmak 2023 | Maliyeti ve Kazancı!

Organizasyon şirketi kurmak

Organizasyon Şirketi Kurmak – 2023 Gerekli Bilgiler, Maliyet

Para Kazandıran İşler

En Çok Para Kazandıran İşler – 20 SÜPER FİKİR!

Etsy Satış Yapmak

ETSY Satış Yapmak 2023 – Mağaza Açma ve Satış Taktikleri!

Ne İş Yapabilirim

“Ne İş Yapabilirim?” Diyenlere 16 EN KAZANÇLI İŞ FİKRİ!

X