Oto Lastik Dükkanı Açmak 2024 | Maliyeti ve Kazancı

Yazar: Aykut Tarih: 07.12.2023
Oto Lastik Dükkanı

İş kurmak istiyorum diyen kişilerin aklına gelen fikirlerden birisi de oto lastik dükkanı açmaktır. Türkiye’de otomobil kullanıcıları oldukça fazla ve lastik ürünlerine olan talep her geçen gün artmakta. Bu nedenle bazı şartların yerine getirilmesi koşuluyla oto lastik dükkanı açmak mantıklı olabilir.

Peki, lastikçi açmak için gerekli malzemeler nelerdir? Yazı içerisinde bu konuya değindim. Aynı zamanda lastikçi açma maliyeti bilgilerini de detaylı bir şekilde bulacaksınız. Oto lastik dükkan kazancı ve bayilik almaya dair bilgileri de bulabilirsiniz.

O halde lafı fazla uzatmadan oto lastikçi dükkanı açmak hakkında detaylara geçelim!

Oto Lastik Dükkanı Nasıl Açılır?

Oto Lastik Dükkanı Nasıl Açılır
Oto Lastik Dükkanı Nasıl Açılır

Oto lastik dükkanı nasıl açılır sorusuyla başlıyoruz. Elbette bunun için bazı şartlar var ve bunu sağlamanız hâlinde, yeterli de sermayeniz varsa dükkanınızı açabilirsiniz. İlgili işlemler aşağıda sıralanmıştır;

 1. Yer Seçimi: Dükkan açmak istiyorum diyorsanız en önemli madde yer seçimidir. Oto lastikçi açmak için buna uygun bir dükkan bulmanız gerekiyor. Kazancınızla direkt olarak bağlantılı olan bu işlemde dikkat etmeniz gerekenler var. İlk olarak büyük şehirlerde iş yapmanızı öneriyorum. Sonrasında özellikle sanayi bölgelerini tercih etmeniz durumunda satış potansiyelini artırmış olacaksınız. Aynı unsurlar lastik tamircisi açmak için de geçerlidir.
 2. Gerekli İzin ve Ruhsatın Alınması: Sonrasında bağlı olduğunuz vergi dairesi başta olmak üzere belediyeler, SGK ve ticaret odaları gibi yerlerden gerekli izinleri ve ruhsatı almanız gerekiyor. Bu işlemlerden sonra faaliyete başlayabiliyorsunuz.
 3. Nitelikli Personel Alımı: Lastikçi dükkanı açmak konusunda en önemli detaylardan birisi de nitelikli personeldir. Tamir hizmeti de verecekseniz en önemli detay diyebiliriz. Bunun için profesyonel bir çalışma yürütmeniz gerekiyor.
 4. Malzeme Temini: Dükkanı açtınız, peki ne satacaksınız? İlgili dükkan için lastik başta olmak üzere otomobillerle alakalı birçok ürünün satışını yapabilirsiniz. Mal teminini ne şekilde yapacağınızı önceden planlamanız gerekiyor.

NOT: Oto lastik dükkanı açma maliyeti, yapacağınız işin kapasitesine göre değişiklik gösterir. Sonraki başlıkta bu konuyu ele aldım.

Öneri içerik: Tekstil Atölyesi Açmak

Oto Lastikçi Dükkanı Açma Maliyeti 2024

Oto Lastikçi Dükkanı Açma Maliyeti
Oto Lastikçi Dükkanı Açma Maliyeti

Oto lastikçi dükkanı maliyeti; iş yerinin lokasyonu, yapacağınız işin kapsamı ve türü, personel sayısı, vergi ve harç giderleri gibi konulara göre değişiklik gösterir. İlgili işi yapabilmek için hangi aşamalardan geçeceğinizi bir önceki başlıkta açıkladım. Peki, maliyet kalemleri neler ve ne kadar sermaye gerekli?

Maliyet KalemleriMiktar
Şirket Kurmak7.500 TL
Dükkan Kiralamak30.000 TL
Personel Gideri50.000 TL
Malzeme Temini150.000 TL
Demirbaş100.000 TL
Diğer62.500 TL
Toplam400.000 TL
Oto Lastik Dükkanı Açma Maliyeti

Bunun için aşağıdaki maliyet hesaplamasını dikkate alabilirsiniz. Buradaki rakamların ortalama olarak temsili olduğunu, şartlara göre değişiklik gösterebileceğini belirtmek istiyorum.

 • Şirket Kurma Maliyeti: Şirket kurulumunu muhasebeciniz aracılığıyla gerçekleştirebiliyorsunuz. Günümüzde ortalama 7.500 TL ile şirket kurulabilmektedir.
 • Dükkan Kirası: Kiralar elbette dükkanın bulunduğu bölgeye göre değişiklik gösterir. Günümüzde ortalama büyüklükteki bir dükkanı tutmak için aşağı yukarı 30.000 TL’ye ihtiyaç duyulur.
 • Personel Gideri: Kaç kişi çalıştıracağınıza bağlı olarak değişir. Asgari ücretle çalışan bir personelin aylık gideri 15.000 TL’dir. 3 kişi çalıştırdığınızda yaklaşık 50.000 TL gideriniz olacaktır.
 • Malzeme Temini: Günümüzde lastik fiyatları ortalama olarak 1.200 TL civarında. 100 adet lastik ile bu işe başlarsanız 120.000 TL masrafınız olacaktır. Ayrıca 30.000 TL’ye diğer satacağınız oto ürünlerinin stoğunu yapabilirsiniz. Bu da demek oluyor ki malzeme temini için en az 150.000 TL’ye ihtiyacınız var.
 • Demirbaş: Dükkanda ürünleri sergilemeniz için raf vb. ürünler gerekir. Ayrıca hizmetinizi yürütebilmeniz için makine ve teçhizat almanız gerekiyor. Tüm bunlar, demirbaş olarak adlandırılır. Bu ürünler için en az 100.000 TL’ye ihtiyacınız olacaktır.
 • Diğer Giderler: Beklenmedik diğer giderleriniz için 62.500 TL ayırmanız yeterli olacaktır.

Oto lastikçi dükkanı açmak için en az 400.000 TL sermayeye ihtiyaç duyacaksınız. Lastikçi açma maliyeti bazı faktörlere göre değişiklik gösterebilir.

Oto lastik tamir dükkanı açmak maliyeti ve diğer bilgilere devam edelim…

Oto Lastikçi Dükkanı Kazancı

Oto Lastik Dükkanı Kazancı
Oto Lastik Dükkanı Kazancı

Oto lastik dükkanı açmak istiyorum diyorsanız merak ettiğiniz en önemli konulardan birisi de kazancın ne olacağıdır. Kazançlarınız elbette satış potansiyelinizden müşteri sayısına kadar birçok faktöre göre değişiklik gösterir. Kazançlar için şunları söyleyebiliriz;

 • Günümüzde en basit oto lastik değişim hizmeti için bile 500 TL gibi rakamlar talep edilmektedir. Kazancınızı arttırmak için sadece ürün satışıyla sınırlı kalmayın. Tamir ve diğer hizmetleri de verebilirsiniz.
 • Lastik ürünlerinde kâr marjı %50’leri bulmaktadır. Oldukça iyi bir oran!
 • Günlük, haftalık ve aylık olmak üzere düzenli müşterilere sahip olursanız aylık kazancınız net olarak 70.000 TL gibi rakamları bulabilir.
 • Oto lastik bayiliği kazancı da aşağı yukarı aynı düzeylerdedir.

İlginizi çekebilir: Ne İş Yapabilirim?

Oto Lastik Dükkanı Açmak İçin Gerekli Evraklar

Lastikçi Dükkanı Açmak İçin Gerekli Evraklar
Lastikçi Dükkanı Açmak İçin Gerekli Evraklar

Oto lastik dükkanı açmak için gerekli evraklar, faaliyetinizi yasal bir şekilde sürdürmeniz için SGK, vergi dairesi, ticaret odaları, belediyeler gibi kurumlara vermeniz gereken belgelerden oluşur.

Faaliyetinizi sorunsuz bir şekilde yasal olarak yürütebilmeniz için aşağıdaki belgelere ihtiyacınız olacaktır;

 • Kimlik belgesi fotokopisi,
 • İkametgah belgesi,
 • Vesikalık fotoğraf,
 • Sabıka kaydı,
 • SGK kayıtları,
 • İşletici kimlik bildiri belgesi,
 • Vergi levhası ve fotokopisi,
 • Ustalık belgesi,
 • İmza sirküleri,
 • Ticaret Sicil Gazetesi ilanı (şahıs şirketleri için gerekmiyor),
 • Oda sicil tasdiknamesi fotokopileri,
 • Oda faaliyet belgesi,
 • Kira sözleşmesi,
 • İş yeri krokisi,
 • Tapu ve yapı kullanmak için izin belgesi fotokopisi.

NOT: Bu belgelerin eksiksiz olarak hazırlanıp ilgili kurumlara verilmesi gerekir.

Oto Lastik Dükkanı Açmak İçin Gerekli Malzemeler

Oto lastik dükkanı açmak için gerekli malzemeler; yapacağınız işin niteliğine göre değişiklik gösteriyor. Ancak temel olarak oto lastik işleri yapacağınızı varsayarsak aşağıdaki malzemelere, makine ve teçhizatlara ihtiyacınız olacaktır;

 • Lastik Basıncı Ölçme Makinesi,
 • Takım Çantası Setleri,
 • Kriko,
 • Havalı Bijon Tabanca ve Lokma,
 • Hava Hortumları ve Kompresörleri,
 • Lastik Sökme ve Takma Makinesi vb.

Oto Lastikçi Dükkanında Verilecek Hizmetler Nelerdir?

Oto Lastik Dükkanı Hizmetleri
Oto Lastik Dükkanı Hizmetleri

Oto lastikçi dükkanı açtığınızda hizmet verebileceğiniz pek çok alan var. Yürütebileceğiniz temel faaliyetleri aşağıda listeledim. Detaylı bir analiz yaparak faaliyet alanınızı geliştirebilir, daha fazla kazanç sağlayabilirsiniz.

 • Lastik Satışı: Oto lastikleri yüksek kâr marjı sağlıyor. Dükkanınızda yürüteceğiniz temel faaliyet bu olmalıdır. Emin olun kazancınızın büyük bir bölümünü buradan elde edeceksiniz. Özellikle mevsim geçişlerinde mevsimlere uygun lastik satışı arttığı için bu dönemlerde kazancınız daha da artabilir.
 • Lastik Şişirme: Gerekli makineleri aldığınızda basit ama yoğun olarak iş yapabileceğiniz bir diğer hizmet lastik şişirmek olacaktır. İşletmenizde gerçekleştireceğiniz en temel hizmetlerden birisidir.
 • Yağ Çıkarmak: Aracın ilgili bölümlerinde biriken yağları çıkarmak için aparat alabilir ve bu hizmeti de yapabilirsiniz. Otomobilin basit bakım işlemlerinden birisidir.
 • Lastik Değiştirmek: Oto lastiği satıyorsanız müşterileriniz, lastiği satın aldığı yerde değiştirme işlemini de yaptıracaktır. Nitelikli personellerle bu işi çözebilirsiniz.
 • Tekerlek Hizalaması: Tekerlek hizalaması, yine nitelikli personellerle yapabileceğiniz en temel işlerden birisidir. Şartlara göre yüksek kazanç sağlayabilir.
 • Oto Aksesuar Satışı: Maliyet hesaplaması yaparken satılabilecek diğer ürünlerden bahsetmiştik. Oto aksesuarları, lastikçi dükkanında satabileceğiniz en önemli ürünlerdendir. Satış potansiyelinin yüksek olduğunu belirtmek istiyorum.

İlginizi çekebilir: Sıfırdan Kendi İşini Kurmak

Oto Lastik Bayiliği Almak Avantajlı Mı?

Oto Lastik Bayiliği
Oto Lastik Bayiliği

Oto lastik dükkanı açmak istiyorum diyorsanız seçeneklerden birisi de bayilik almaktır. Bayilik almanın bazı durumlarda büyük avantajı oluyor. Özellikle kendi markanızı yaratarak müşteri potansiyeli oluşturmakta zorluk yaşayacağınızı düşünüyorsanız bayilik almak avantajlı olabilir.

Oto lastik bayiliği alabileceğiniz dünyaca ünlü güvenilir firmaları sizler için listeledim. Bağlantıları takip ederek bayilik hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz;

NOT: Oto lastik bayiliği kazancı, yerine göre oldukça yüksek olabilir. Mevcut güvenilir bir marka için hizmet veriyor olacağınızdan müşterileriniz de hazır olacaktır.

Devren Satılık Oto Lastik Dükkanı İlanları

Devren Oto Lastik İlanları
Devren Oto Lastik İlanları

Oto lastikçi dükkanı açmak için uğraşmak istemiyorsanız devren satın alım işlemi de yapabilirsiniz. Devren satılık oto lastikçi dükkanı ilanları araştırması yapabilir ve bulunduğunuz şehirde uygun dükkanları bulabilirsiniz.

İlgili araştırmaları Sahibinden üzerinden yapabilir, uygun seçenekleri bulabilirsiniz. Devren oto lastik dükkanı alacaksanız aşağıdaki unsurlara dikkat etmeniz gerekiyor;

 • İlk olarak devir fiyatı konusunda dikkatli olmanız gerekir. En iyi fiyattan devralmak için yeterince araştırma yaptığınızdan emin olun. Satıcıyla mutlaka pazarlık yapın ve indirim isteyin.
 • En önemli konuların başında belki de resmi kayıtlar geliyor. İşletme sahipleri dükkanlarının resmi kayıtlarını tutarken çoğu zaman esnek davranıyor. Resmi olarak tutulmayan kayıtlar, ileride başınızı ağrıtabilir. Finansal ve bürokratik açıdan sıkıntıya girmemek için alacağınız dükkanın resmi kayıtlarını mutlaka kontrol edin.
 • Tedarikçi konusu, dikkat edeceğiniz bir diğer unsur. Kazancınızın büyük bir kısmını tedarikçiler sayesinde gerçekleştireceksiniz. Tedarikçi konusunu netleştirmeden devralma işlemini tamamlamayın.
 • Mevcut çalışanların akıbeti hakkında kararlar alın. Yeni personellerle çalışacaksanız buna göre bir planlama yapmanız gerekiyor.
 • Borçlar, son olarak dikkat etmeniz gereken en önemli konular arasında. Dükkanın borçları hakkında bilgi sahibi olun. Dükkanın geçmiş borçlarının devretmemesi için vergi dairesine bildiride bulunun. Yeni açılış yapıldığında dükkanın eski borçlarından sorumlu olmazsınız.
 • Oto lastik dükkanı dekorasyonu analizi yapın. Dükkanın dekorasyonu, satış potansiyeline direkt olarak etki eder. İşletmeyi incelerken dekoratif analizleri gerçekleştirin.

Oto lastik dükkanı satılık ilanlarından bulduğunu dükkanlarda bu unsurlara dikkat etmeniz hayati öneme sahiptir.

Öneri içerik: Yeni İş Fikirleri

Sıkça Sorulan Sorular

Oto lastik dükkanı açmak konusunda en sık sorulan soruları yanıtladım. Merak ettiğiniz diğer sorular için YORUM bölümünden bizlere ulaşabilirsiniz.

1- Oto lastikçi dükkanı açmak ne kadara mal olur?

Lastikçi dükkanı açma maliyeti yapacağınız işin kapsamına göre değişiklik gösterir. Yazı içerisinde ortalama bir dükkan için 400.000 TL sermaye gerektiğinden bahsetmiştik. Stok miktarını ve diğer maliyetleri düşürerek toplam sermaye ihtiyacınızı azaltabilirsiniz.

2- Oto lastik işi kârlı mı?

Oto lastik işi kârlı bir seçenektir. Türkiye’de otomobil piyasasının sürekli olarak hareketli olması, bu sektörde hala para kazanmanın mümkün olduğunu gösteriyor.

3- Oto lastik tamiri ustalık belgesi nasıl alınır?

MEB onaylı kurslara katılarak sonrasında yapılan sınavları kazandığınızda belgeyi almaya hak kazanırsınız.

Oto lastikçi açma maliyetini nasıl buldunuz? Görüşlerinizi bize gönderin, yayınlayalım! 🙂

Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?
Paylaş
Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Evde İmalat Fikirleri

Yenilikçi İmalat Fikirleri – 130+ Kazançlı Üretim Fikri!

Tekstil Atölyesi Açmak

Tekstil Atölyesi Açmak | 2023 Maliyeti ve Kazancı!

Pazarda Ne Satabilirim

Pazarda Ne Satabilirim? 7 Ürün Grubu ile Pazarcılık Rehberi

Trendyol GO Motorlu Kurye

Trendyol Go Motorlu Kurye – 2023 ZAMLI MAAŞLAR VE ŞARTLAR

Ne İş Yapabilirim

Ne İş Yapabilirim? Diyenlere 23 En Kazançlı İş Fikri!

Kreş Açma Şartları

Kreş Açma Şartları ve Maliyeti 2023 | Ne Kadar Kazandırır?

Daha Fazla Makale

Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur

Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur? 2023 Maliyeti ve Tüm Detaylar!

Ticaret Yapmak İstiyorum

Ticaret Yapmak İstiyorum | 10 Adımda Ticarete Başlamak

Getir Deposu Açmak

Getir Deposu Açmak 2023 | Bayilik, Franchise Bedeli – Kazanç

Öğretmenlerin Yapabileceği Ek İşler

Öğretmenlerin Yapabileceği Ek İşler – 10 YASAL SEÇENEK!

Medikal Dükkanı Açmak

Medikal Dükkanı Açmak 2023 | Karlı Mı? Maliyeti Ne Kadar?

Ne Üretebilirim

“Ne Üretebilirim?” Diyenlere BOL KAZANÇLI 25 Fikir!

Sıfırdan Kendi İşini Kurmak

Sıfırdan Kendi İşini Kurmak 2023 | 10 ÖNEMLİ YOL – İŞ FİKRİ!

Paket Taxi Nedir

Paket Taxi Nedir? 2023 Maaşları ve Başvuru Şartları!

X