Sıfırdan Kendi İşini Kurmak 2023 | 10 ÖNEMLİ YOL – İŞ FİKRİ!

Yazar: Gizem Editör Tarih: 03.02.2023
Sıfırdan Kendi İşini Kurmak

Sıfırdan kendi işini kurmak yüksek derecede inisiyatif, sorumluluk, azim ve sabır gerektirir. İş fikrinin doğusundan, işinizi nasıl güvence altına alacağınıza kadar düşünülmesi gereken adımlar var. Sizlere bu konuda yardımcı olacağım!

Birçok kişinin aklında bir gün kendi işinin patronu olmak vardır. Her yıl yüzlerce kişi kendi işini kurmaya yelteniyor. Yalnızca çok azı ayakta kalmayı başarıyor. Peki, neden? Çünkü işi kurmadan önce cevaplanması gereken ve alınması gereken kararlar vardır. Sıfırdan is fikirleri için bu içeriği rehber olarak düşünebilirsiniz.

Sıfırdan iş kurmak istiyorum diyorsanız sizlere bunlardan bahsedeceğim. Sonrasında da “kendi işimi kurmak istiyorum ne iş yapabilirim?” diyenlere fikirler sunacağım. Böylece aklınızda bir harita ve fikir oluşabilir! Kendi işimi nasıl kurarım diyenlere özel olarak lafı dolandırmadan yeni bir iş kurmak hakkında tüm bilgileri sizlere aktaracağım!

Kendi İşimi Nasıl Kurabilirim?

kendi işini kurmak
kendi işini kurmak

Kendi işimi kurmak istiyorum ne iş yapabilirim? Sorusundan önce cevaplanması gereken soru “Kendi işimi nasıl kurabilirim?” olmalıdır. Sıfırdan iş kurmak çok zahmetli ve riskli bir yoldur. Bu nedenle izlenmesi gereken adımlar var.

Kendi işini yapmak isteyenlere tavsiyeler verdikten sonra ise iş fikirleri de sıralayacağım. Önce adım adım işinizi nasıl kurabileceğinize 10 adımda bakalım!

1- Planlama

Kendi işini yapmak isteyenler için ilk ve en önemli aşama planlama yapmaktır. Bir iş kurulmadan önce planlama aşamasına zaman verilmesi gerekli. Kurucuların yüzde 50’sinden fazlası işletmesini kurması 1 aydan kısa sürüyor. Bu da başarısızlığa götüren bir etken oluyor.

Kendinize yeterince zaman ayırmalı ve geçerli bir iş modeli belirlemelisiniz. Ne iş yapacağınıza karar verdikten sonra işin diğer aşamalarını belirlemeniz gerek. Ancak öncesinde de belirlemeniz gerekenler var.

Yazıyı okuduğunuzda sırasıyla hangi adımları gerçekleştirmeniz gerektiği konusunda bilgi sahibi olacaksınız!

kendi işimi nasıl kurabilirim
kendi işimi nasıl kurabilirim

2- Sektöre Karar Vermek

Kendi işini kurmak için direkt işinize karar vermeden önce sektöre karar vermek daha sağlıklı iş fikri yaratmanıza olanak sağlayabilir. Unutmayın, daha önce deneyimli olduğunu sektörlerde iş kurmanız izin için daha faydalı olabilir.

İşin ayrıntılarına hakim birisi olarak devam etmiş olacaksınız. Bunun dışında trendleri takip etmenizde yarar var. Yarının ne olduğunu, insanların neyi talep ettiğini bilmek sizi kazançlı iş yapmaya yönlendirecektir.

3- İşe Karar Vermek

Sektör analizinden sonra tam olarak ne işi kuracağınıza karar verebilirsiniz. Bunun için kuracağınız işin piyasada gerekli olduğundan emin olmalısınız. Bir talebi tetikleyip, tetiklemediğinden emin olmalısınız.

Bir sorunu mu çözeceksiniz? Var olan bir talebe karşılık mı vereceksiniz? Yoksa yeni bir talep mi yaratacaksınız? Bunu belirleyerek işinize karar vermelisiniz.

Yeni iş fikirleri yazısını okuyarak farklı işleri de fikirlerinizin arasına not alabilirsiniz!

yeni bir iş kurmak
yeni bir iş kurmak

4- Piyasa Analizi Yapmak

Kendi işini yapmak istiyorsanız, iyi bir piyasa analizi yapmanız lazım. Fikrinizi başarılı bir işe dönüştürüp, dönüştüremeyeceğiniz konusunda analiz yapmak size bir cevap verecektir.

Vereceğiniz hizmete benzer, halihazırda faaliyet gösteren işletmeleri inceleyin. Siz daha iyisini yapabilecek misiniz? Cevabını net şekilde verin. Kendi işimi nasıl kurarım diyorsanız bunun dışında piyasada şu konuları araştırın:

 • Pazarın genişliği
 • Pazarda benzer olarak kaç seçenek var?
 • Talep var mı?
 • Hedef kitleye ulaşılabilirlik
 • Hizmet fiyatları ne durumda?

5- Sermayeyi Belirlemek

Kendi işini kurmak isteyen girişimciler için en önemli aşamalardan birisi sermayeyi belirlemektir. Aklınızdaki iş fikri için ne kadar sermaye gerektiğini iyice hesaplamalısınız. Her durumda ayrıntılı bir finansal iş planı hazırlamak esastır.

Böylelikle daha az riske girerek, yapmak istediğiniz işi elinizdeki sermayeyle kurabileceksiniz. Sermayenizin yetersiz olduğunu da belirleyebilirsiniz. Böyle bir durumda ne kadar kredi çekip, borç alabileceğinizin hesabını yapmış olursunuz. Ne iş yapabilirim araştırması için bu konuya özel olarak dikkat edin.

Ya da işinizi daha sermayesiz hale getirmenin yollarını ararsınız. Sermayeyi belirlemek için tüm beklenen maliyetleri doğru olarak netleştirmelisiniz.

Sermayesiz kendi işini kurmak mı istiyorsunuz? Sermayesiz iş fikirleri hakkında yazdığımız yazıyla kendinize uygun işleri seçebilirsiniz!

kendi işinin patronu olmak
kendi işinin patronu olmak

6- Fiyatınıza Karar Vermek

Piyasa araştırmasınız yaparken aslında fiyatınıza zaten karar vereceğinizi düşünüyorum. Az çok rakiplerinizi analiz ederek, hizmetinizi ne kadara satabileceğinizi öğrenmiş olmalısınız.

Hizmetinizin fiyatı piyasaya göre olmalı. Fiyatlandırma yaparken diğer dikkat etmeniz gerekenler; maliyetiniz, giderleriniz ve rakiplerinizdir. Eğer piyasada herkes pahalı hizmet veriyorsa, siz olabilirliği varsa, daha ucuza hizmet vermeyi düşünebilirsiniz. Elbette kaliteniz de bu noktada devreye girmeli.

7- Konumunuzu Netleştirmek

Kendi işini kurmak isteyenlerin belirlemesi gerektiği diğer bir nokta, konumuna karar vermektir. Eğer evden bir iş kurmuyorsanız, ofis, atölye, mağaza, dükkan veya restoran açacaksanız, uygun bir yere karar vermelisiniz!

Bu kısım çok önemli çünkü ne kadar iyi planlama yapıp, işini doğru şekilde kurarsanız kurun, hedef kitlenize çok uzak bir konum sizi başarısız kılabilir. Sermayenize uygun, doğru konumu netleştirmeniz ve hedef kitlenize kolay ulaşabiliyor olmanız gerek!

iş kurmak istiyorum
iş kurmak istiyorum

8- İsim Seçmek

Kendi işini yapmak isteyenlere tavsiyelere devam ediyorum. Her şeyi planladıktan sonra artık isminizi, yani markanızı belirleyebilirsiniz! Artık iyi bir şirket, işletme, firma isminin genel olarak kısa ve hatırlanması kolay olması isteniyor.

Kendi işini kurmak için işinize uygun, hedef kitlenize yönelik isimlere yönelebilirsiniz. Çok uzun ve karışık isimlerden kaçınmanız, akılda kalıcılığı olumlu yönde etkileyecektir.

9- Tanıtım Yapmak

Kendi işini kurmak için araştırma yapan herkes için gelelim diğer önemli konuya… Her şeyiyle iş planınızı oluşturdunuz. Peki, nasıl tanıtımızı yapacaksınız? Reklam verirken hangi platformlardan faydalanacaksınız? Karar verip, işe koyulmalısınız.

Kuracağınız işin hedef kitlesine ulaşmak için en başta tanıtım planını da çıkartmalısınız. İnternet bunun için büyük bir nimet. Sosyal medya platformları, Google Adsense gibi seçenekleri değerlendirmeniz gerekir.

Öneri: Karlı İş Fikirleri

kendi işini yapmak isteyenlere tavsiyeler
kendi işini yapmak isteyenlere tavsiyeler

10- Yasal Prosedürler

Olası çalışanlar için iş sözleşmeleri veya genel hüküm ve koşulların yanı sıra müşteri sözleşmeleri için şablonlar da başlangıçta hazır olmalıdır. İşinizi kurmak için nerelere başvurmalısınız? Şartlar var mı? Gerekli belgeler neler? Öğrenmeniz gerekiyor.

Bu da işinizi kurmadan önce planlamanız gereken bir adımdır. Lazım olan lisansları, izinleri almalısınız. Kendi işini kurmak için yasal prosedürleri yerine getirmeden işe başlamayın.

İş Kurarken Kişisel Gereksinimler

İş fikrinizde başarılı olup olmayacağınızı birçok faktör etkiler. Ancak kendi şirketiniz için en önemli faktörlerden birisi de kendiniz ve kişisel gereksinimlerinizdir.

Kurucu olarak, bağlılığınız ve fikirlerinizle en büyük etkiye sahip kişisiniz. Ek olarak, bir dizi beceri ve bilgiye sahip olmalısınız. Kendi işini kurmanın kişisel gereksinimleri:

 • Girişimci olmak
 • Liderlik vasfı
 • Satış yeteneği
 • Profesyonel yeterlilik
 • Sektör bilgisi

KOSGEB Kendi İşini Kurmak

genç yaşta kendi işini kurmak
genç yaşta kendi işini kurmak

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) kendi işini kurmak isteyenlere destek sunuyor!

İş kurmak istiyorum diyen birçok insan KOSGEB’den destek alıyor. kendi işini kurmak isteyene devlet desteği fırsatından siz de faydalanabilirsiniz.

Bunun için başvuruda bulunabileceğiniz farklı programlar oluyor. Kendinize en uygun KOSGEB destek programını öğrenerek işinizi için finansal destek alabilirsiniz.

Nasıl kendi işimi kurabilirim diyenlere bilgi vermeye devam ediyorum…

Kendi İşini Kurmak İçin Fikirler

kendi işini kurmak için fikirler
kendi işini kurmak için fikirler

Yukarıda sıfırdan kendi işini kurmak isteyenler nasıl bil yol izlemeleri gerektiği konusunda bilgiler aktardık. Bu konu hakkında bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyorsanız, şimdi sizlere hem ilham hem de fikir oluşturması açısından iş önerileri sunacağım.

Bu iş fikirleri son yıllarda en çok popüler olanlar diyebilirim. Farklı sektörleri ele almaya çalıştım. Fikirleri geliştirip, uyarlamak sizin elinizde! İşte kendi işini kurmak için fikirler:

1- Butik Kafe Açmak

Sermayeniz düşükse kendi işini kurmak isteyenlere daha küçük fikirlere yönelebilirler. Büyük bir kahve dükkanı açmak yerine butik bir kahve dükkanı açabilirsiniz. Son zamanlarda hızla büyüyen bir iş fikri olduğu aşikar.

İnsanların dışarıda vakit geçirirken birbirinden farklı kafeleri ziyaret etmeyi tercih ediyorlar. Sermayesi düşük, küçük işletme fikirleri için hazırladığımız bir önceki yazı size rehberlik yapacak! Birçok küçük iş fikrini okuyabilir ve bilgi sahibi olabilirsiniz.

2- Organizasyon Şirketi Kurmak

Kendi işini kurmak için fikirler arıyorsanız bir önerim var…Son zamanlarda en çok kazanan sektörlerden birisi de organizasyon diyebiliriz. İnsanlar düğün, nişan, doğum günleri veya akla gelebilecek birçok organizasyon için profesyonellere ihtiyaç duyuyor.

Bu sorumluluğu üstlenen organizasyon şirketleri oldukça yüksek kazanç elde ediyorlar. Kendi işimi kurmak istiyorum ne iş yapabilirim? Diye düşünüyorsanız, bu fikri ele alabilirsiniz. Büyük sermayeniz yoksa, daha sınırlı organizasyonları üstlenebilirsiniz. Örneğin sadece nişan organizasyonu yapabilirsiniz.

3- Franchise Almak

İş kurma fikirleri vermeye devam ediyorum…

Genç yaşta kendi işini kurmak konusunda kararsız olan insanlar var. Sıfırdan iş kurmanın riskleri olduğundan bahsetmiştim. Bunun için farklı bir seçenek sizlere sunacağım. Sermayenize ve ilgilendiğiniz sektöre göre çeşitli firmalardan franchise alabilirsiniz.

Franchise yani bayilik alarak aslında yine kendi işinizin patronu olacaksınız. Ancak yukarıda sıraladığımız aşamaların bir çoğunu firma sizin yerine getirmiş olacak. Riske girmek istemeyen girişimciler sermayelerini franchise alarak değerlendiriyorlar.

4- Catering Hizmeti

Catering Hizmeti Vermek
Catering Hizmeti Vermek

Sıfırdan iş kurma fikirleri arıyorsanız catering hizmeti vermeyi düşünebilirsiniz. Çeşitli konferanslara, etkinliklere, kutlamalara yemek hizmeti vererek yüksek kar marjı elde edebilirsiniz. Gıda sektörünün önünün her zaman açık olduğunu biliyoruz. Bunu sadece bir restoran ile sınırlamak istemezseniz catering hizmeti verebilirsiniz.

Popüler olan işler arasında bu fikir de bol kazançlı. Üstelik evde de böyle bir hizmet vermeyi düşünebilirsiniz. Evde kendi işini kurmak da mümkün! Sermayesi düşük olan insanlar için güzel bir alternatif olabilir. Evdeki boş vakitlerinizi değerlendirmek için güzel bir yöntem olacaktır.

5- Butik Açmak

Giyim sektörü büyümeyi asla bırakmıyor! Böyle bir sektörde kendi işini kurmak isterseniz, butik açmayı düşünebilirsiniz. Butiğinizde trend olan kıyafetlerin satışını gerçekleştirerek para kazanabilirsiniz.

Modaya ilgi duyan ve kendi işini yapmak isteyen kişiler için süper bir seçenek. Fikri geliştirmek sizin elinizde… Örneğin vintage kıyafet butiği de açabilirsiniz.

Evde kendi işimi nasıl kurabilirim diyorsanız butik açmayı internette gerçekleştirebilirsiniz. E-ticaret sektöründe butik açmak oldukça kârlı bir iş…

Rağbet nereye daha fazlaysa oraya yönelmek gerekiyor. Peki, bu iş için ne kadar para gerekli? Kar oranı nedir? Butik açmak yazısını okuyun!

6- Tavuk Çiftliği Kurmak

Kendi işimi kurmak istiyorum ne is yapabilirim diyorsanız tavuk çiftliği kurmayı deneyebilirsiniz. Kendi işini kurma fikirleri arayanlara farklı sektörlerden örnekler vermeye çalışıyorum. Sermayesini değerlendirmek isteyen kişiler için tavuk çiftliği açmak iyi bir yatırım olabilir. Son birkaç yılda bu işin büyük kar marjı sağladığı biliniyor.

Tavuk çiftliği kurmak için detaylıca hazırlamış olduğumuz yazıyı okuyabilirsiniz. Kar marjı, maliyeti hakkında tüm bilgilere erişin.

Diğer seçenekler:

 • Tırnak salonu açmak
 • Temizlik şirketi kurmak
 • Sürücü kursu açmak
 • Güzellik salonu açmak
 • Spor salonu açmak
 • SEO danışmanlık şirketi kurmak
 • Reklam ajansı açmak

Kendi işinin patronu olmak isteyenler için bütün bilgileri bu yazıya topladım! Konu ile alakalı tartışmak istediklerinizi hemen aşağıdaki yorum kısmına yazabilirsiniz! Kendi işini kurmak için birbirinden farklı İŞ FİKİRLERİ barındıran yazı kategorimizi de inceleyebilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Sıfırdan Kendi İşini Kurmak
Sıfırdan Kendi İşini Kurmak

Sıfırdan kendi işini kurmak hakkında sıkça sorulan sorular şu şekilde;

1- Kendi işimi yapmak istiyorum ne yapabilirim?

İlk olarak karar vermeniz gerekiyor. Sermayenize göre hareket ederek risksiz iş fikirlerine yönelebilirsiniz. Sermayesiz iş fikirlerinin de olduğunu söyleyebiliriz. Risksiz alanlara yönelerek daha akıllı kararlar alabilirsiniz.

2- Bir insan kendi işini nasıl kurar?

Kendi işini kurmak aslında çok basit. İşletmenizi kurmak için yasal süreçleri takip ettiğinizde gerçekleşiyor. Ancak sektör bilgisi, müşteri portföyü, sermaye, ekonomi gibi konularda da kendinizi geliştirmeniz gerekecektir.

3- Bir şirket kurmak için hangi bölümü okumalıyım?

Şirket kurmanın okul açısından herhangi bir şartı bulunmamaktadır. Ancak “İşletme” okumanız, süreci bilmeniz ve yönetebilmeniz açısından avantajlı olacaktır.

Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?
Paylaş
Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Rehabilitasyon Merkezi Açmak

Rehabilitasyon Merkezi Açmak 2023 | Şartları ve Maliyeti!

Ne İş Yapabilirim

Ne İş Yapabilirim? Diyenlere 23 En Kazançlı İş Fikri!

Ne Dükkanı Açabilirim?

Ne Dükkanı Açabilirim? Diyenlere Özel 27 İş Fikri!

Spor Salonu Açma Maliyeti

Spor Salonu Açma Maliyeti Ne Kadar? | 2024 GÜNCEL

Evde İmalat Fikirleri

Yenilikçi İmalat Fikirleri – 130+ Kazançlı Üretim Fikri!

Halı Saha Maliyeti

Halı Saha Maliyeti Ne Kadar? 2023 YAPIM MALİYETİ

Daha Fazla Makale

Amazon'da Mağaza Açmak

Amazon’da Mağaza Açmak 2024 | Detaylı Rehber!

Güneş Enerjisi Santrali Kurmak

Güneş Enerjisi Santrali Kurmak 2024 | Güncel Maliyet!

Devletin Verdiği Bayilikler

Devletin Verdiği Bayilikler Nelerdir? 2023 KOSGEB Destekli

Market Açma Maliyeti

Market Açma Maliyeti Ne Kadar? 10 Adımda Bakkal Açmak

Oyun Evi Açmak

Oyun Evi Açmak Hakkında | 10 Adımda Çocuk Oyun Evi Açın!

Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur

Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur? 2023 Maliyeti ve Tüm Detaylar!

Fabrika Kurma Maliyeti

Fabrika Kurma Maliyeti 2023 | 5 İş Fikri Örneği!

Bayilik Veren Firmalar

Bayilik Veren Firmalar 2023 | Kazandıran 24 Firma!

X