Azerbaycan Asgari Ücret 2024 | Ne Kadar? (Dolar, Manat)

Yazar: Gizem Editör Tarih: 08.12.2023
Azerbaycan Asgari Ücret

Azerbaycan asgari ücret 2024 yılında merak edilen konulardan birisi. Ülkemize komşu olan ülkelerin ekonomik durumları ve asgari ücret bilgileri sıkça araştırılıyor. Azerbaycan’da çalışmak isteyenler için bu yazımızda asgari ücret rakamlarını ele aldık. Ayrıca Azerbaycan maaşları hakkında da bilgiler bulabilirsiniz.

Azerbaycan da asgari ücret kaç Dolar ve Manat? Bilgileri güncel haliyle bu yazıdan öğrenebilirsiniz. Ek olarak Azerbaycan’da yaşam maliyetlerine değineceğiz.

Azerbaycan ev kiraları, market fiyatları ve diğer giderleri ele alacağız. Böylelikle Azerbaycan’da yaşamak konusunda tüm gerekli bilgileri edinmiş olacaksınız. Azerbaycan’da asgari ücret kaç Dolar? İncelemek için devam edelim…

Azerbaycan Asgari Ücret 2024 – Ne Kadar?

Azerbaycan'da Asgari Ücret Ne Kadar?
Azerbaycan’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Azerbaycan’da çalışmak isteyen insanların en fazla merak ettiği konu asgari ücret olmuştur. Azerbaycan’da taban ücretler hükümet tarafından her yıl belirleniyor. İşte güncel ücret bilgileri…

Azerbaycan asgari ücret 2024 yılında aşağıdaki gibidir:

Para BirimiAsgari Ücret
Manat345
Dolar203,55 $
Euro189,75 €
Türk Lirası6100 ₺
Azerbaycan’da Asgari Ücret

Öneri içerik: Azerbaycan Telefon Fiyatları

1- Azerbaycan’da Asgari Ücret Kaç Manat?

Azerbaycan’ın asgari ücret rakamları her yıl başında yeniden düzenleniyor. Güncel rakamlar şu şekilde;

 • Azerbaycan’da asgari ücret 345 Manat olarak belirlenmiştir.
 • Bu rakam 2024 yılı için günceldir.

2- Azerbaycan Asgari Ücret Kaç Dolar / Euro?

Azerbaycan’da asgari ücreti Dolar bazında araştıran kişi sayısı da çok fazla. Bu anlamda dünyada en çok kullanılan Dolar ve Euro para birimi bazında da ücretleri incelemek gerekebilir. Azerbaycan asgari ücret kaç Dolar – Euro sorusunun yanıtı aşağıda verilmiştir:

 • Azerbaycan’da asgari ücret Dolar cinsinden 203,55 $‘a denk gelmektedir.
 • Euro cinsinden ise 189,75 €‘ya denk geliyor.

Şunu belirtmemiz gerek. Ülke genelinde Azerbaycan asgari ücret rakamlarıyla çalışan kişi sayısı çok az. Mesleğe göre, çalışılan kuruma göre alınan maaşlar farklılık gösteriyor. Asgari ücretin üzerinde kazanmak çok daha olası. O nedenle sizlere Azerbaycan’daki maaşları da mesleklere göre sıraladık.

Asgari ücret Azerbaycan’da ne kadar sorusunun yanıtı bu şekilde… Şimdi maaşları inceleyelim!

Azerbaycan Maaşları 2024

Azerbaycan Maaşları
Azerbaycan Maaşları

Azerbaycan asgari ücret Manat, TL ve Dolar değerleri hakkında bilgi sahibi olduk. Şimdi Azerbaycan meslek maaşlarını detaylı olarak inceleyelim. Aşağıda en popüler mesleklere göre maaş bilgileri verilmiştir.

Azerbaycan maaşları 2024 yılında güncel olarak mesleklere göre şu şekilde:

MeslekManatDolar
Azerbaycan İşçi Maaşları450 Manat265 Dolar
Azerbaycan Mimar Maaşları700 Manat415 Dolar
Azerbaycan Polis Maaşları600 Manat350 Dolar
Aşçı Maaşı500 Manat295 Dolar
Şoför Maaşı450 Manat265 Dolar
Azerbaycan Öğretmen Maaşı700 Manat415 Dolar
Azerbaycan’da Doktor Maaşları1.600 Manat950 Dolar
Azerbaycan Mühendis Maaşı1.250 Manat737,5 Dolar
Azerbaycan Hemşire Maaşı800 Manat475 Dolar
Avukat Maaşları1.250 Manat740 Dolar
Azerbaycan Maaşları

Gördüğünüz gibi birçok meslek maaşı Azerbaycan’da asgari ücret 2024 rakamlarından çok daha yüksek. Bu maaşların ortalama maaşlar olduğunu söyleyebiliriz. Mesleklere, deneyime göre alınan maaşlar elbette değişiklik gösteriyor.

NOT: Maaşlar, Azerbaycan asgari ücretten biraz daha yüksektir. Azerbaycan’da maaşların ortalama olarak 400 Manat olduğunu söyleyebiliriz.

İlginizi çekebilir: Azerbaycan İş İmkanlarıYüksek Mi?

Azerbaycan Memur Maaşı

Azerbaycan memur maaşları çalışılan kurumun kademesine göre değişiklik gösteriyor. Buna göre birinci derece kurumlarda çalışanlar daha yüksek maaş almaktadır. Güncel maaş bilgileri ise şu şekilde;

 • Birinci derece devlet kurumlarında çalışanlar 400 Manat maaş alır.
 • İkinci derece devlet kurumlarında çalışanlar 385 Manat maaş alıyor.
 • Üçüncü derece kurumlarda çalışanlar ise 365 Manat maaş almaktadır.
 • Diğer kurumlar için asgari maaş rakamları geçerlidir.

Azerbaycan asgari ücret kaç manat diyorsanız yukarıda detaylı olarak açıkladım. Güncel bilgileri oradan takip edebilirsiniz…

Azerbaycan Çalışma Şartları – Saatleri!

Azerbaycan çalışma şartları, ülkede çalışmak isteyen birçok kişi tarafından merak ediliyor. Biz de çalışma şartlarını tek bir başlıkta topladık:

 • Azerbaycan’da çalışma şartlarını belirleyen unsurları çalışma saatleri ve işçilerin yasal hakları anlamında inceleyebiliriz. Azerbaycan’da çalışma saatleri günlük olarak 8 saat ve haftada 40 saat şeklinde belirlenmiştir.
 • Azerbaycan’ın ekonomisi ise enerji sektörünün ön planda olmasıyla ilerliyor. Petrol ve doğalgaz anlamında oldukça zengin bir ülkeden bahsediyoruz. Çalışma şartları da sektörlere göre farklılıklar içeriyor.
 • Uluslararası şirketlerin daha iyi çalışma koşulları sunduğunu söyleyebiliriz. İşçilerin yasal haklarına oldukça büyük önem verilir. Asgari ücret Azerbaycan’da düşük olsa da, çalışanların birçoğu bu rakamlardan yüksek ücret almaktadır.

Azerbaycan asgari ücret 2024 konusunda yaşam maliyetlerine de ayrıca değinmek gerekir.

Azerbaycan Yaşam Maliyeti

Azerbaycan Yaşam Maliyeti
Azerbaycan Yaşam Maliyeti

Azerbaycan’da asgari ücret, dünya standartlarının altındadır. Ancak yaşam maliyetlerini inceleyerek geçim hakkında yorumlar yapabiliriz.

Azerbaycan yaşam şartları için ortalama olarak aylık gideriniz 500 Manat civarında olacaktır. Elbette yaşam tarzınıza göre bu rakam daha düşük ya da yüksek olarak gerçekleşebilir. Azerbaycan asgari ücreti yaşam maliyetleri ekseninde inceleyelim…

HATIRLATMA: Başkent Bakü asgari ücret ile geçinmek için uygun bir şehir değildir. Çünkü Bakü’de fiyatlar diğer şehirlere göre biraz daha yüksektir.

Benzer yazı: Katar Asgari Ücret

Azerbaycan Ev Kiraları

Azerbaycan Kira Fiyatları 2023
Azerbaycan Kira Fiyatları

Azerbaycan’da en çok para harcayacağınız en önemli ihtiyaçlardan birisi konaklama olacaktır… Kira fiyatlarının şehirden şehre farklılık gösterdiğini siz de tahmin ediyorsunuzdur. Fikir olması açısından size en yüksek fiyatların olduğuBakü şehrinden örnekler vereceğiz.

 • Bakü 1+1 stüdyo kiralık daire fiyatları: 250 – 350 Manat = 147 – 205 Dolar
 • Bakü 2+1 kiralık daire fiyatları: 350 – 450 Manat = 205 – 265 Dolar
 • Bakü 3+1 kiralık daire fiyatları: 450 – 600 Manat = 265 – 350 Dolar

Benzer şekilde Azerbaycan ev fiyatları için de hesap ve araştırma yapabilirsiniz. Azerbaycan asgari ücret 2024 rakamlarında yaşam maliyetini de dikkate almak gerekir. Yaşam maliyetlerine bir de market fiyatları çerçevesinden bakalım!

Öneri içerik: Gürcistan Asgari Ücret

Azerbaycan Market Fiyatları

Azerbaycan’da market fiyatları ortalama olarak aşağıdaki gibidir:

 • 200 gr. çay fiyat: 5 Manat – 2,95 Dolar
 • 650 gr. ekmek fiyatı: 1 Manat – 0,59 Dolar
 • Makarna fiyatı: ortalama 1 Manat – 0,59 Dolar
 • 500 gr. Beyaz peynir fiyatı: 5 manat – 2,95 Dolar
 • 1,5 kg. yoğurt: ortalama 3 Manat – 1,77 Dolar
 • 1,5 kg. tavuk fiyatı: 7 Manat – 4,13 Dolar
 • 1 kg. pirinç: 3 Manat – 1,77 Dolar
 • 1 L. ay çiçek yağı fiyatı: 5 Manat – 2,95 Dolar
 • Balık fiyatları: 3 – 10 Manat 1,77 – 5,90 Dolar
 • Meyve ve sebze fiyatları (1 kg.): 1 Manat – 5 Manat = 0,59 Dolar – 2,95 Dolar

Azerbaycan’da market fiyatları bu şekilde. Yukarıda sıraladığımız market fiyatlarının ortalama fiyatlardan olduğunu söyleyebiliriz. Tabi ki ürünlerin markalarına, tercih edeceğiniz markete göre bu fiyatlar değişiklik gösterebiliyor. Azerbaycan asgari ücret ile ülkede geçinebilmek biraz zordur yorumu yapabiliriz.

Azerbaycan’da Asgari Ücret ile Geçinmek

Azerbaycan’da asgari ücret ile geçinmek yukarıdaki rakamlara bakıldığında biraz zordur. Örneğin Azerbaycan elektronik eşya fiyatları Türkiye ile hemen hemen aynıdır. Yaşam maliyetleri açısından da alınan maaşa göre pahalılık söz konusudur. Bu nedenle orada çalışmayı düşünüyorsanız bu hususları da dikkate almanız gerekiyor.

Azerbaycan asgari ücret 2024 bilgilerinin yanı sıra sizlere Azerbaycan yaşam maliyetlerinden de bahsettik. Tüm bunları ayrıntılı olarak bir videoda izleyebilirsiniz. Azerbaycan market, pazar fiyatları ve kiralar konusunda bilgi verecek bu videoyu sizlere bırakıyoruz.

Öneri içerik: Kuveyt’te Asgari Ücret

Azerbaycan Ekonomisi

Azerbaycan asgari ücret bilgilerini paylaştık. Peki, ülke ekonomisi ne durumda? Azerbaycan’ın ekonomisi neye dayalı? Bu soruların yanıtlarını verelim:

 1. Enerji Kaynakları: Azerbaycan, petrol ve doğalgaz gibi zengin enerji kaynaklarına sahiptir. Bu kaynaklar, ülkenin ekonomisine önemli bir katkı sağlar. Petrol ve doğalgaz üretimi, ihracat gelirlerinin büyük bir bölümünü oluşturur. Bu da ekonomiyi en çok destekleyen unsuru oluşturur.
 2. Tarım ve Tarım Ürünleri: Azerbaycan, tarım potansiyeli olan bir ülkedir. Tarım sektörü; tarım ürünleri üretimi, hayvancılık ve balıkçılık gibi alanlarda faaliyet içerisindedir. Bu sektör, istihdamın önemli bir kaynağıdır ve yerel tüketim ile ihracata katkıda bulunur.
 3. Sanayi ve İnşaat: Azerbaycan’da sanayi sektörü hızla gelişiyor. Madencilik, metalürji, kimya, gıda işleme, tekstil ve inşaat gibi alanlarda faaliyet gösteren sanayi tesisleri bulunmaktadır. Bu sektörler ülkenin ekonomisine katma değer sağlar ve istihdamı destekler.
 4. Turizm Potansiyeli: Azerbaycan, tarihi ve kültürel zenginlikleri, doğal güzellikleri ve termal kaynaklarıyla turizm potansiyeli de olan bir ülkedir. Başkent Bakü, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan tarihi bölgeleriyle dikkat çeker. Turizm sektörü, yabancı ziyaretçilerin artmasıyla ekonomiye katkı sağlar.
 5. Yabancı Yatırımlar: Azerbaycan, yabancı yatırımları teşvik etmektedir. Ülkede iş yapma ortamının iyileştirilmesi, vergi reformları ve altyapı geliştirme gibi politikalar, yabancı yatırımcıların ilgisini çekmektedir. Bu yatırımlar, ekonomik büyümeyi destekler ve istihdam imkanları yaratır.

Azerbaycan asgari ücret içeriğinde son olarak önemli bilgilere yer vereceğim…

Azerbaycan’da Hakkında Bunları da Bilin!

Azerbaycan Hakkında
Azerbaycan Hakkında

Azarbaycan’da çalışacak ve yaşayacaksanız sizlere kısa kısa Azerbaycan hakkında bilgileri vermek isteriz. Azerbaycan asgari ücret kadar bilinmesi gerekenleri sizlere aşağıya adım adım sıraladık…

 • Azerbaycan’da petrol üretilip, satıldığı için yakıt fiyatları çok uygundur.
 • Azerbaycan’da çalışma saatleri genellikle sabah 8 – akşam 5‘tir. Özel sektörle çalışma saatleri farklılık gösterebilmektedir.
 • Asgari ücret ile başkent gibi büyük ve pahalı şehirlerde yaşamak zor olabilir. Bu nedenle asgari ücretle çalışacaksanız diğer şehirleri tercih edebilirsiniz.
 • Azerbaycan sosyal ve kültürel açıdan gelişmiş bir ülkedir. Ayrıca kültürel zenginleri bakımından da zengindir.
 • Azerbaycan – Türkiye ilişkileri kuvvetlidir. Azerbaycan’da çalışan Türkler, Azerbaycan’da yaşarken yabancılık çekmiyorlar.
 • Azerbaycan ikilimi ise çok çeşitlidir. Mevcut 11 iklim bölgesinden 9’u Azerbaycan’da mevcuttur. Genel olarak ılıman bir iklime sahip olsa da yüksek kesimlerde sert bir iklim yaşanır. Yüksek bölgelerde kışlar daha uzun, soğuk ve karlıdır.
 • Ülkedeki en büyük şikayetlerden birisi rüşvettir. Rüşvet birçok konuda karşınıza çıkabilmektedir.

İran Asgari Ücret yazısını da inceleyebilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Azerbaycan asgari ücret 2024 bilgileriyle ilgili olarak sıkça sorulan sorular şu şekilde:

1- Azerbaycan’da asgari ücret ne kadar?

1 Ocak 2024 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere asgari ücret 345 Manat olarak belirlenmiştir. Bu rakam 203,55 Dolara denk geliyor.

2- Azerbaycan pahalı mı?

Ülkenin merkezi şehirleri Azerbaycan asgari ücret ile geçinmeye uygun değildir. Bu anlamda ülkenin merkezi bölgelerinin biraz pahalı olduğunu söyleyebiliriz. Ancak ev kiraları haricinde genel anlamda fiyatlar ideal seviyededir.

3- Azerbaycan ekonomisi iyi mi?

Ülkenin ekonomik şartları oldukça iyidir. Bunun nedeni coğrafi konumu itibariyle doğal kaynaklar yönünden zengin bir ülke olmasıdır.

Azerbaycan maaşları ortalama olarak ne kadar?

Azerbaycan’da maaşlar mesleklere göre değişiklik gösterse de ortalama 400 Manat civarındadır diyebiliriz.

Yurt dışında çalışmak mı istiyorsunuz? İsveç İş İlanları için bilgilere şimdi ulaşın!

Azerbaycan asgari ücret hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Görüş ve düşüncelerinizi bizimle paylaşın, hemen yayınlayalım! 🙂

Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?
Paylaş
Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Avustralya Asgari Ücret

Avustralya Asgari Ücret 2024 – Yaşam Masrafları Ne Kadar?

Fransa İş İlanları

Fransa İş İlanları 2023 – İŞÇİ ALIMI VAR MI?

Çin Asgari Ücret

Çin Asgari Ücret Ne Kadar? 2023 GÜNCEL MAAŞLAR!

Bulgaristan Asgari Ücret

Bulgaristan Asgari Ücret 2023 | Meslek ve Maaş Bilgileri!

Brezilya Asgari Ücret

Brezilya Asgari Ücret 2023 | Yaşam Masrafları ve Maaşlar

Fransa Araba Fiyatları

Fransa Araba Fiyatları 2023 | Fransa 2. El Araba – Güncel

Daha Fazla Makale

İngiltere Araba Fiyatları 2023 - GÜNCEL! - Sıfır, İkinci El

İngiltere Araba Fiyatları 2023 – GÜNCEL! – Sıfır, İkinci El

Avusturya Asgari Ücret

Avusturya Asgari Ücret 2023 | Güncel Maaşlar ve Yaşam Giderleri

Gürcistan İş İmkanları

Gürcistan İş İmkanları 2023 | İş İlanlarına Başvurun!

Bosna Hersek Asgari Ücret

Bosna Hersek Asgari Ücret 2024 – NE KADAR? Güncel Bilgiler

İsviçre'de Maaşlar

İsviçre’de Maaşlar 2023 | Doktor, Hemşire, Yazılımcı Maaşı

İran Asgari Ücret

İran Asgari Ücret Ne Kadar? – 2024 MESLEK MAAŞLARI!

Danimarka İş Başvurusu

Danimarka İş Başvurusu 2024 | Nasıl Yapılır? Şartları Neler?

İrlanda Asgari Ücret 2023 - Yüksek Yaşam Standardı!

İrlanda Asgari Ücret 2023 – Yüksek Yaşam Standardı!

X