Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur? 2023 Maliyeti ve Tüm Detaylar!

Yazar: Aykut Tarih: 08.12.2023
Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur

İş fikirleri arayışında olan birçok kişinin aklında şahıs şirketi nasıl kurulur sorusunun olduğunu biliyorum. Bu konuya açıklık getirmek ve şahıs şirketi kurmak ile ilgili tüm detaylara yer vermek için bu içeriği hazırladım. Merak etmeyin, şahıs şirketi nedir, maliyeti ne kadar? Hepsine değineceğim!

Şahıs şirketi nasıl açılır konusu hakkında açıklayıcı bilgilere bu içerikten ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda şirketinizi kurduğunuzda hangi vergilerle karşılaşacağınızı da anlattım. Ek olarak şahıs şirketi kurma maliyeti konusunda da kafa karışıklığına bir son vereceğim.

O halde şirket nasıl kurulur sorusu için şahıs şirketlerini baz aldığım bu yazıda özet bilgiler akmaya başlasın! 😊

Şahıs Şirketi Nedir?

Şahıs Şirketi Nedir
Şahıs Şirketi Nedir

Şahıs şirketi nedir sorusuyla başlayalım. Bireysel olarak kurulabilen ve ortaklarının sınırsız sorumluluğu olduğu şirketlere şahıs şirketi adı veriliyor. Az ortaklı ya da tek kişi olarak kurulabilir. Kurulumu basit ve kolay olduğundan dolayı girişimciler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Şahıs firması kurmak kolay iken ortaklığın devri aşamaları çok da kolay değildir. Ortaklık payları, diğer ortakların hepsinin onayı olmadan devredilemez ya da satılamaz. Diğer şirket türlerine göre daha küçük ölçekli bir yapıdadır.

NOT: Şahıs şirketinde kuracağınız şirketin borçlarından tüm malvarlığınızla sorumlu olursunuz. Şahıs şirketi nasıl kurulur sorusundan önce bu bilgiye sahip olmanız çok önemli!

İlginizi çekebilir: Yeni İş Fikirleri 2023

Şahıs Şirketi Türleri Nelerdir?

Şahıs şirketi türleri Türk Ticaret Kanunu’nca belirlenmiştir. Şahıs işletmeleri için iki farklı türde kurulum yapılabilir. Bunlar şu şekilde;

 1. Kollektif Şirket
 2. Adi Komandit Şirket

Kollektif şirket en az 2 kişi tarafından kurulabilir. Ortakların eşit bir şekilde şirketi yönetme hakkına sahip olması söz konusudur. İstendiği takdirde yapılacak sözleşmeyle yönetim hakkı tek bir kişiye de devredilebilir.

Adi komandit şirket ise yine en az 2 kişi tarafından kurulabilen, komandite ve komanditer ortakların bulunduğu bir şirket türüdür. Komandite ortak sınırsız sorumluyken komanditer ortak ise sınırlı sorumluluğa sahiptir.

Şahıs şirketi açmak hakkında temel olarak bu bilgileri verebiliriz. Şahıs şirketi nasıl kurulur sorusuyla devam edelim!

Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur? DETAYLI ANLATIM!

Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur 2023
Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur 2023

Sahis sirketi kurulumu diğer türlere göre oldukça basit ve kolaydır. Şahıs şirketi kurmak için vergi dairesi ile muhatap olacaksınız. Gerekli belgeleri topladıktan ve başlangıç maliyetlerini karşıladıktan sonra hızlı bir şekilde kurabilirsiniz. Şahıs şirketi kurma aşamaları şu şekildedir;

 • İkametgah bilgileri, imza sirküleri, imza tescil beyannamesi vb. gerekli bilgiler alınır.
 • Şirket tescili yaptırılır.
 • Vergi dairesine vergi hesap numarası için başvuru yapılır.
 • Gerekli defterler alınarak notere tasdik ettirilir.
 • Bu aşamada yoklama tutanağı hazırlanır.
 • Vergi hesap numarası başvurusu sonucunda ilgili hesap numarası alınır.
 • Yazar kasa ve vergi levhası alınır.
 • Fatura, gider pusulası, irsaliye gibi belgeler çıkarılır.
 • İlgili ticaret odasına kayıt yaptırılarak aynı zamanda sicil gazetesine ilan verilir.
 • İşyeri açma, çalıştırma ruhsatları alınır.
 • SGK ya da BAĞ-KUR işlemleri yaptırılır.

Şahıs şirketi nasıl kurulur adım adım anlattık! Günümüzde birçok işlemin dijitalleşmesiyle birlikte internetten şahıs şirketi kurmak da mümkün. Peki, e-Devlet üzerinden şahıs şirketi nasıl kurulur?

1- e-Devlet Şirket Kurma Rehberi

Bireysel şirket kurmak için işlemlerinizi e-Devlet üzerinden de yapabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz;

 • T.C. kimlik numaranız ve e-Devlet şifrenizle birlikte İnteraktif Vergi Dairesi bağlantısına giriş yapın.
 • Sistem içerisinde “İşlemler” menüsünü bulun.
 • Sonrasında İşe Başlama Bildirimi bölümüne tıklayın.
 • Açılan ekranda karşınıza 5 adımlı bir işlem gelecektir.
 • İşlemleri tamamladıktan sonra telefonunuza yoklama tarihi bilgileri gelecektir. Şahıs işletmesi kurmak bu kadar basit!

Şahıs şirketi kurmak e-Devlet aracılığıyla bu şekilde yapılıyor. Peki, şahıs şirketi kurma maliyeti 2023 yılında ne kadar? Şimdi de bu konuyu açıklığa kavuşturalım.

Şahıs Şirketi Kurma Maliyeti Ne Kadar?

Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur? Kurma Maliyeti Ne Kadar?
Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur? Kurma Maliyeti Ne Kadar?

En az şahıs şirketi nasıl kurulur sorusu kadar önemli bir konu var. Maliyetler… Şahıs şirketi maliyeti, şirketinizi kurma sürecinde karşılaşacağınız tüm harcamaları içerir.

Şahıs şirketi açma maliyeti, resmi yerlere yapacağınız ödemeler noktasında aynıdır. Ancak bir muhasebeci ile anlaşırsanız şirket açılış işlemleri için alacağı ücret değişiklik gösterebilir. Şahıs şirketi kurma maliyeti ortalama olarak aşağıdaki gibidir;

Noterden Şahıs İmza Beyannamesi150 TL
Noterden Muhasebeci Vekaleti150 TL
Vergi Dairesi Sözleşme Damga Vergisi100 TL
Muhasebeci İş Yeri Açılış Ücreti600 – 1.000 TL arası
Ticaret Odası Kayıt Ücreti1.500 TL
Şahıs Şirketi Açma Maliyeti 2023

Temel maliyet kalemleri ve ortalama miktarları bu şekildedir. Şahıs şirketi açma maliyeti 2023 konusunda şu bilgilere yer verebiliriz;

 • Muhasebecilerin iş yeri açılış ücreti olarak farklı miktarlar alması söz konusudur. Ortalama rakamlar verilmiştir.
 • Buradaki hesaba göre şahıs şirketi maliyeti toplamda 2.850 – 3.000 TL civarında olacaktır.

İlginizi çekebilir: Rehabilitasyon Merkezi Açmak

Şahıs Şirketi Kurmak İçin Gerekli Belgeler

Şahıs Şirketi Kurmak İçin Gerekli Belgeler
Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur? Gerekli Belgeler Nelerdir?

Şahıs şirketi nasıl kurulur 2023 konusunda birtakım belgelerin toplanması gerektiğinden bahsetmiştim. Peki, şahıs şirketi kurarken hangi belgelere ihtiyaç duyuluyor? İnceleyelim!

 • İnternetten ya da vergi dairesinden alınacak başvuru formu eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır.
 • 2 tane nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • 2 adet ikametgah belgesi,
 • 2 adet fotoğraf,
 • 2 adet imza beyannamesi,
 • Tapu ya da kira kontratı fotokopisi,
 • Başvurunuzu muhasebeci yapacaksa vekaletname belgesi.

Bu belgeleri tamamladığınızda başvurunuzu yapabilirsiniz. Günümüzde bazı sistemler aracılığıyla online şirket kurmak mümkün olsa da bazı hukuksal problemlerle karşılaşmamanız için resmi süreci takip etmenizi öneriyorum.

Şahıs firması nasıl kurulur konusuyla ilgili diğer başlıklara geçelim!

Şahıs Şirketi Avantajları ve Dezavantajları

Şahıs şirketi avantajları olan bir şirket türü. Ancak dezavantajlarının da olduğunu bilmeniz gerekiyor. Bu nedenle ilgili şirket türünün avantajlarının ve dezavantajlarının net bir şekilde belirlenmesi gerekmektedir. Bunun için şu bilgileri verebiliriz;

AvantajlarıDezavantajları
Kuruluşu kolay ve hızlıdır. Belgelerin eksiksiz hazırlanmasıyla 1 gün içerisinde kurulabilir.Şahıs şirketleri diğer şirketlere göre daha dar kapsamlı olarak kabul edilir. Bu nedenle POS cihazı ya da kredi başvurularının onay süreci uzun sürebilir.
Şahıs şirketi maliyeti, diğer şirket türlerine göre daha düşüktür.Diğer şirket türlerinde %20 Kurumlar Vergisi ödenir. Şahıs şirketlerinde ise %20 – %40 arasında vergi oranları belirlenmiştir. Bu da şahıs şirketinizin geliri arttıkça daha fazla vergi ödeyeceğiniz anlamına geliyor.
Defter tasdik ücret tarifeleri daha hesaplıdır. 
Mali müşavir ya da muhasebeciye verilecek ücret daha düşüktür. 
Kademeli vergi sistemi geçerlidir. Örneğin ilk aşamada yüksek gelir elde etmek zor gözüküyorsa şahıs şirketi kurmak mantıklıdır. 
Kuruluşunun kolay olması kadar kapanışının da kolay olması söz konusudur. 
Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur 2023 | Avantajları ve Dezavantajları

NOT: Şahıs şirketi nasıl kurulur konusunda avantajlara ve dezavantajlara hâkim olmanız gerekir. Özellikle şirket kurma aşamasında bu bilgiler çok değerli kabul edilir!

Şahıs Şirketi Hangi Vergileri Öder?

Şahıs Şirketi Vergileri Nelerdir?
Şahıs Şirketi Vergileri Nelerdir?

Şahıs şirketi nasıl kurulur konusu için hangi vergileri ödeyeceğiniz de önemlidir. Şahıs şirketleri hangi vergilere tâbi? Açıklayalım…

 • Gelir Vergisi (Geçici Vergi)
 • KDV
 • Stopaj Vergileri (Muhtasar Beyannamesi)
 • Damga Vergisi

Şahıs şirketinizin faaliyete başlamasıyla beraber karşılaşacağınız vergi türleri bu şekildedir. İşletmeler açısından vergiler oldukça önemli olduğu için sizin de bu vergiler hakkında bilgi sahibi olmanız avantaj sağlayacaktır!

Şahıs Şirketi Vergi Oranları

Şahıs şirketi vergi oranları da bu noktada oldukça önemli. Çünkü hangi vergilerin ödeneceğini bilmek kadar oranları da bilmek gerekiyor. Şahıs şirketlerinin tâbi olduğu vergilerin oranları güncel hâliyle şu şekildedir;

 • Gelir Vergisi için kanunen belirlenen oran çeşitli gelir miktarlarına göre %15 – 40 arasında belirlenmiştir.
 • Yapacağınız alış ve satış işlemleri için %1 – 18 arasında KDV oranı belirlenmiştir.
 • Damga Vergisi ise her ay KDV beyannamesi için 194,60 TL, yılda ise tek sefere mahsus olmak üzere 294,90 TL olarak ödenir.
 • Kira sözleşmesi üzerinden ayrıca %20 oranında stopaj ödemesi de yapılmaktadır.

İlginizi çekebilir: Temizlik Şirketi Kurmak

Kimler Şahıs Şirketi Kurabilir?

Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur? Kimler Kurabilir?
Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur? Kimler Kurabilir?

Birçok resmi işlemlerde olduğu gibi şahıs şirketi kurmak için de yaş sınırı 18’dir. Kanunen şirket kurması ve yönetmesi yasaklanan kişiler haricinde 18 yaşını dolduran herkes şirket kurabilir.

Aynı zamanda bir yerde sigortalı olarak çalışırken şirket kurmak için kanunlarca herhangi bir engel konulmamıştır. Bu durumda olan kişileri bağlayan şey, sigortalı olarak çalışılan şirketle yapılan sözleşmedir. Çalıştığınız yerle yaptığınız iş sözleşmesinde bu yönde engelleyici bir madde varsa şahıs şirketi kurulamayacaktır.

Uygulamada bazı şirketlerin çalışanlarıyla düzenledikleri iş sözleşmelerinde herhangi bir şekilde şirket kuramayacakları ek madde olarak belirtilmektedir. Bu anlamda iş sözleşmenizi kontrol etmenizde fayda bulunuyor.

Kimler Şahıs Şirketi Kuramaz?

Bir önceki başlıktaki açıklamalara benzer olarak 18 yaşın altında olan kişilerin şirket kuramayacağını söyleyebiliriz. Aynı şekilde devlet memurlarının da şirket kuramayacakları, kanunlarca belirlenmiştir. Devlet memurları direkt olarak şahıs şirketi kuramasa da bazı durumlarda ortaklık sağlayabilirler.

NOT: Kimler şahıs şirketi kuramaz sorusu için bu bilgiler verilebilir. Konu hakkında ek olarak muhasebecinize danışarak da bilgi alabilirsiniz.

Şahıs Şirketi Kapatma İşlemleri

Şahıs şirketi kapatma işlemleri de kurarken olduğu gibi kolay ve basittir. Mali müşavirinizin kurallara uygun şekilde hazırlayacağı dilekçe ile kapatma işlemlerini gerçekleştirebilmek mümkündür. Ayrıca kendiniz de vergi dairesine giderek kapatma işlemlerini başlatabilirsiniz.

Ancak teknik detaylar nedeniyle bu işlemi alanında uzman mali müşavir ile yapmanızda fayda bulunmaktadır. Ek olarak son 30 gün içerisinde herhangi bir gider işlememeniz halinde ve fatura kesmemeniz halinde 1 ay geriye yönelik olarak da kapatma işlemleri yapılabilir.

Şahıs Şirketinde Hangi Giderler Olabilir?

Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur | Giderleri Nelerdir?
Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur | Giderleri Nelerdir?

Şahıs şirketiniz için düzenli olarak vergi ve çeşitli kalemlerde giderleri olacaktır. Özellikle vergi dönemlerinde giderleriniz artarken aynı zamanda aylık veya düzenli aralıklarla sabit giderler de söz konusu olacaktır. Şimdi bu giderleri inceleyelim;

 • Muhasebeci Ücreti: Bölgeden bölgeye göre bu ücretin değişiklik gösterdiğini söyleyebiliriz. Ancak muhasebeciye yapacağınız ödeme aylık olarak 300,00 TL civarında olacaktır.
 • KDV Beyannamesi: Her ay KDV beyannamesi için Damga Vergisi ücreti ödenir. 2023 yılı için bu rakam 194,60 TL olarak belirlenmiştir.
 • Muhtasar Beyannamesi: 3 ayda bir verilen muhtasar beyannamesi için de damga vergisi ödenir. Bu rakam 2023 yılı için 194,60 TL olarak belirlenmiştir.
 • Yıllık Gelir Vergisi Beyannamesi: Yıllık gelir vergisi beyannamesi için tek sefere mahsus olmak üzere 294,90 TL ödenmektedir.
 • Ek olarak çalışanlarınız varsa bunlarla ilgili de işletmenizin aylık giderleri olacaktır.

Şahıs Şirketinin Tüzel Kişiliği Var Mı?

Şahıs şirketlerinin türleri bulunmaktadır. Adi, komandit ve kollektif olmak üzere farklı türler mevcut. Bu türler içerisinde sadece adi şirketlerin tüzel kişiliği yoktur. Dolayısıyla adi şirketler, sahibinden bağımsız olarak düşünülmez ve Borçlar Kanunu kapsamında değerlendirilir.

Diğer şirket türlerinde ise tüzel kişilik bulunmaktadır. Tüm yasal süreç, tüzel kişiliğin olmasına göre ilerlemektedir.

Şahıs Şirketi Kurulumunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Şahıs Şirketi Kurmak
Şahıs Şirketi Kurmak

Şahıs şirketi nasıl kurulur konusunda dikkat etmeniz gerekenleri de bilmeniz yararlı olabilir. Aşağıda listeleyeceğim unsurlara dikkat etmenizi öneriyorum. Özellikle şirket kurma aşamasından önce bu konuları muhakkak dikkate alın!

 1. Hedef Kitle ve Lokasyon: Ticari faaliyetinize başlamadan önce ilk olarak hedef kitle ve lokasyon belirlemeniz gerekir. Sunacağınız hizmet ya da ürüne kimlerin ihtiyacı olacağını belirleyerek en uygun lokasyonda faaliyete başlayın.
 2. Maliyet ve Gelir Hesabı: Yazı içerisinde şirketinizin maliyetlerine değindim. Ancak şahıs şirketi nasıl kurulur konusunun önemli bir kısmını da gelirler oluşturuyor. Bu nedenle gelir – gider dengesini sağlayabilmek adına hesaplamalarınızı iyi bir şekilde yapın.
 3. Vergi Dairesi İşlemleri: Bu süreçte birçok resmi kurumla irtibata geçeceksiniz. Ancak en önemli kurumların başında vergi dairesi geliyor. Tüm süreci kanuna uygun şekilde yürüterek vergi daireleriyle hiçbir sorun yaşamazsınız.
 4. Ticari Unvan ve Hazırlık: Tabii bu aşamalara gelmeden önce hazırlık yapmanız gerekir. Örneğin ticaret unvanı, şirketin konusu ve amacı, ortaklık yapısı, kuruluş yeri gibi hayati öneme sahip unsurları belirleyin.
 5. SGK İşlemleri: Resmi olarak muhatap olacağınız bir diğer kurum Sosyal Güvenlik Kurumu. Eğer personel çalıştıracaksanız en geç faaliyete geçtiğiniz gün SGK’ya bildirmeniz gerekiyor. Bu bildirimleri daha önce yapma şansınız da var. Ayrıca sigorta primleri noktasında da süreci iyi bir şekilde yönetmeniz gerekiyor.

İlginizi çekebilir: Güzellik Merkezi Açmak

Sıkça Sorulan Sorular

Şahıs şirketi nasıl kurulur sorusunu tüm detaylarıyla yanıtlamaya çalıştım. Son olarak konu hakkında sık sorulan sorulara değinmek istiyorum;

1- Şahıs şirketi kurmak için ne kadar para gerekli?

Şahıs şirketi kurmak için 2023 yılında yaklaşık olarak 3.000 TL paranızın olması yeterli.

2- Şahıs şirketleri ne kadar vergi öder?

Şahıs şirketleri KDV, Gelir Vergisi, Muhtasar Beyannameler ve Damga Vergisi öderler. Miktarı ise matraha göre belirlenecektir. Matrahınız, işletmenizin gelir ve giderlerine göre belirlenir.

3- Şahıs şirketi stopaj öder mi?

Şahıs şirketleri stopaj uygulamasına tâbidir. Stopaj, ağırlıklı olarak kira sözleşmelerinde uygulanan bir işlemdir.

4- Şahıs şirketinde SGK zorunlu mu?

Şahıs şirketinde SGK zorunludur. Yani firma sahibinin kendi ait ve çalışanlarına ait SGK prim borçlarını ödemesi mecburidir.

5- Şahıs şirketi aylık muhasebe ücreti ne kadar?

Muhasebecilere ödenen ücret, ilgili tarifelere göre değişiklik gösterebilir. Ancak genel olarak 300 TL civarında olduğu bilinmektedir.

Şahıs şirketi nasıl kurulur konusunda aktaracaklarım bu kadar. Konu hakkında diğer soru ve görüşleriniz için YORUM bölümünden bizlere ulaşabilirsiniz.

Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?
Paylaş
Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Küçük İşletme Fikirleri

En Kazançlı Küçük İşletme Fikirleri 2023 – 15 İş Fikri!

En Karlı İş Fikirleri

En Karlı İş Fikirleri 2023 | Düşük Bütçe ile Yapılacak 15 İş

Rehabilitasyon Merkezi Açmak

Rehabilitasyon Merkezi Açmak 2023 | Şartları ve Maliyeti!

Spor Salonu Açma Maliyeti

Spor Salonu Açma Maliyeti Ne Kadar? | 2024 GÜNCEL

Gratis Bayilik

Gratis Bayilik Veriyor Mu? 2023 Başvuru Detayları!

Trendyol'da Mağaza Açmak

Trendyol’da Mağaza Açmak 2023 | Detaylı Rehber!

Daha Fazla Makale

Medikal Dükkanı Açmak

Medikal Dükkanı Açmak 2023 | Karlı Mı? Maliyeti Ne Kadar?

Starbucks Bayilik Şartları

Starbucks Bayilik Şartları 2024 | Franchise Kazancı

Ne İş Yapabilirim

Ne İş Yapabilirim? Diyenlere 23 En Kazançlı İş Fikri!

Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur

Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur? 2023 Maliyeti ve Tüm Detaylar!

Temizlik Şirketi Kurmak

Temizlik Şirketi Kurmak 2023 | Maliyeti ve Kazançları!

Market Açma Maliyeti

Market Açma Maliyeti Ne Kadar? 10 Adımda Bakkal Açmak

Sıfırdan Kendi İşini Kurmak

Sıfırdan Kendi İşini Kurmak 2023 | 10 ÖNEMLİ YOL – İŞ FİKRİ!

Bayilik Veren Firmalar

Bayilik Veren Firmalar 2023 | Kazandıran 24 Firma!

X