En Kazançlı Küçük İşletme Fikirleri 2023 – 15 İş Fikri!

Yazar: Gizem Editör Tarih: 14.02.2023
Küçük İşletme Fikirleri

Yeni başlayanlara küçük işletme fikirleri için en karlı olanları sıraladım! Sermayesi az olan ancak kazancı bol olan iş fikirleriyle sizlere yardımcı olacağım. En karlı küçük işletmeler sayesinde 2023 yılında sermayenizi en iyi şekilde değerlendirebileceksiniz.

Küçük işletme örnekleri birçok sektör baz alınarak oluşturuldu. Küçük çapta ticaret yapmak isteyenler ya da evde işletme fikirleri arayanlar bu yazı sayesinde bazı soru işaretlerine çözüm bulacaklar. Burada küçük işletme önerileri açısından birçok örnek bulabilirsiniz.

Sizler için fikirler ile beraber kazanç – risk – maliyet ayrıntılarına gireceğim. Vakit kaybetmeden küçük iş fikirlerine göz atalım. İşte en iyi ticaret fikirleri!

1- Tırnak Salonu Açma

küçük işletmeler
küçük işletmeler

Küçük iş fikirleri arayanlar için oldukça popüler olan bir seçeneği sizlere sıralayacağım! Kalıcı oje, protez tırnak son zamanlarda birçok insanın vazgeçilmezi… Bu konuda bir uzmanlığınız varsa ya da uzman olan kişilerle çalışma fırsatınız varsa, tırnak salonu açmayı düşünebilirsiniz.

Birbirinden bakımlı ve estetik tırnaklar için ödeme yapmaya hazır olan insanlar her daim var. En karlı küçük işletmeler için bu seçenek aradığınız iş fırsatı olabilir.

 • Kazanç: Aylık 20.000 TL 
 • Risk: İşi bilen insanlarla çalışmak ve müşteri memnuniyeti.
 • Maliyet: Minimum 150.000 TL

Hiç sermayeniz yok mu? Üzülmeyin! Sermayesiz İş Fikirleri sizin için yazıldı… Küçük işletme fikirleri için devam edelim.

2- Kaş – Kirpik Bakım Salonu

küçük işletme fikirleri
küçük işletme fikirleri

Küçük işletme kurmak isteyenler için bazı sektörler daha az risk içeriyor. Büyüyen ve her daim talebi olan sektörler var. Bunlardan birisi de güzellik sektörü. Küçük işletme fikirleri için sizlere daha spesifik alanlardan örnekler veriyorum.

Sermayeniz azsa büyük güzellik salonu açmanız elbette zor olacaktır. Ama belli bir güzellik alanında iyi hizmet verip, küçük işinizi sonrasında büyütmeyi düşünebilirsiniz. Son dönemlere baktığımızda kaş ve kirpik için insanların işini bilenlere danıştığını görüyoruz.

Kaş – kirpik tasarımı, bakımı gibi konularda hizmet vermeyi düşünebilirsiniz. Bunun için güzellik uzmanına ihtiyaç var.

 • Kazanç: Aylık net 20 bin TL 
 • Risk: Şehirlere göre talep oranı risk oluşturabilir. Yaşadığınız şehirdeki talebi analiz edin. 
 • Maliyet: Minimum 150.000 TL

3- Mobilya Yenileme Dükkanı Açmak

küçük işletme örnekleri
küçük işletme örnekleri

Küçük iş fikirleri için devam edelim! Artık insanlar yeni mobilyalar almak yerine ellerindeki mobilyaları yeniletmeyi tercih ediyorlar. Mobilya yenileme hizmeti vererek kar marjı yüksek bir işle uğraşabilirsiniz. Elbette bu işletme için işini iyi yapacak ustalara ihtiyacınız olacak.

Ayrıca mobilyaları alıp, yenileyebileceğiniz bir alan gerekli. Bunun için konumunuz önemli değil ancak reklamınızı yapmanız önemli bir konu. En karlı küçük işletmeler için seçenekler gördüğünüz gibi çok farklı. Bunlardan dilediklerinizi değerlendirebilirsiniz!

 • Kazanç: Kazanç aylık olarak değişse de 25.000 TL ile başlamak mümkün. 
 • Risk: Sektör analizini iyi yapıp mobilya alışverişin yoğun olduğu şehirlerde işletmenin açılması gerekir.
 • Maliyet: En az 200.000 TL

Öneri: En Karlı İş Fikirleri

4- Kuaför Salonu Açmak

en çok kazandıran işletmeler
en çok kazandıran işletmeler

İnsanların kendilerine güven duymalarına ve iyi görünmelerine yardımcı olmak için size para ödediği bir iş kurun! Kuaförlük bu noktada uzmanlık gerektiren ancak küçük bir işletme ile yüksek kar sağlayacak bir iştir.

Büyük bir alanı, bireysel stilistlerin kiralayabileceği küçük, özel salonlara bölen ortak bir çalışma salonunda başlayarak başlangıç ​​​​ve genel masrafları düşük tutabilirsiniz.

 • Kazanç: Aylık 20.000 TL
 • Risk: İyi bir konum bulamamak
 • Maliyet: Kendi salonunu açan kişi için ortalama 150.000 TL

5- Hediye Dükkanı Açmak

en karlı küçük işletmeler
en karlı küçük işletmeler

Küçük işletmeler için küçük ticaret fikirlerini önemseyin! Modası geçmeyen bir fikrimiz daha var o da hediye dükkanı açmaktır. Bu tarz dükkanların her zaman büyük ilgi gördüğü aşikar. İlginç ve birbirinden güzel ürünleri tedarik etmek için birden fazla toptancı ile anlaşmanız gerekebilir.

Büyük bir alana ihtiyacınız yok. Ufak miktardaki sermayenizi ürünleri tedarik etmeye kullanın. Kar küreleri, örgü cüzdanlar, renkli çoraplar, kupalar, ajandalar… Seçenek çok fazla!

 • Kazanç: Giderler çıkartıldığında ortalama 20.000 TL 
 • Risk: Talep edilen ürünlere ulaşamamak
 • Maliyet: 150.000 TL

6- Terzi Dükkanı

en karlı küçük işletmeler
en karlı küçük işletmeler

Terzi dükkanı açmak küçük işletme fikirleri içerisinde olmayı kesinlikle hak ediyor. Her ne kadar küçük iş fikri olsa da bu işi geliştirmek sizin elinizde. Eğer iyi bir terziyseniz ya da iyi bir terziyle çalışabilirseniz, sadece basit işlerden ziyade daha yaratıcı işlere girebilirsiniz.

Özel elbise dikmek, şapka gibi aksesuarları tasarlamak, isteğe göre dikim yapmak çok kazançlı olacaktır. Dükkan açmak istemezseniz, bu iş fikrini evde dahi gerçekleştirebilirsiniz. Küçük işletme fikirleri için bu seçeneği değerlendirecekseniz aşağıdaki bilgiler önemli:

 • Kazanç: Aylık net 20.000 TL kazanılabilir.  
 • Risk: Arzın az olması 
 • Maliyet: Ortalama 100.000 TL

Evde İmalat Fikirleri sayesinde evden para kazanabilirsiniz! Detaylar yazımızda…

7- Simit Dükkanı Açmak

küçük işletme ne satabilirim
küçük işletme ne satabilirim

Türkiye’de küçük işletme fikirleri dediğimizde bu başlığı vermesek olur mu? Her zaman simitçi, unlu mamülcü dükkanlarına ilgi vardır. Bunun için doğru konumu bulabilmeli ve ürünleri nasıl tedarik edeceğinizi düşünmelisiniz.

İşi daha küçük başlatmak için ürün seçeneklerinizi daraltın. Sadece çay, simit satarak dahi yüksek kazanç elde edebilmek mümkün!

 • Kazanç: Net kazanç olarak 20.000 TL
 • Risk: Rekabetin fazla olması 
 • Maliyet: 100.000 TL 

8- Evde Catering İşletmesi

evde küçük işletme fikirleri
evde küçük işletme fikirleri

Küçük işletme fikirleri mi? Catering harika bir iştir çünkü bir restoran sahibi olmanın getirdiği riskler ve yüksek masraflar olmadan iyi para kazanabilirsiniz. 

Talebin çoğu tatiller ve hafta sonları olduğu için yarı zamanlı olarak bu işe başlayabilirsiniz.  Sadece en muhteşem yiyeceklerinizden oluşan sınırlı yiyecekleri üreterek başlayabilirsiniz.

Evden işinizi başlatmadan önce hangi lisanslara veya izinlere ihtiyacınız olabileceğini belirlemek için yerel yetkililere danışın.

 • Kazanç: Siparişlere göre değişkendir
 • Risk: Maliyetinizi amorti edememek
 • Maliyet: Hizmete göre değişir. En az 150.000 TL 

9- Çiçekçi Açmak

küçük işletme ne satabilirim
küçük işletme ne satabilirim

Çiçekçiler son yıllarda oldukça hızla büyüyen işletmeler arasında. Hatta küçük işletme fikri ile doğmuş, sonrasında farklı ticari ürünlerin satarak işletmesini büyüten çiçek firmaları var. Siz de küçük işletme fikirleri arıyorsanız düşük maliyetle bu işi yapabilirsiniz. Kucuk isletme fikirleri için değerlendirilebilir!

Adınızı biraz duyurursanız; düğün, nikah, partiler ve çeşitli organizasyonlar için çiçek hizmeti sunabilirsiniz. Özellikle organizasyonlarda kullanılan süs çiçeklerinin fiyatı inanılmayacak kadar yüksek! Çiçekçi açarak küçük işletmeniz ile yüksek kazançlar sağlayabilirsiniz.

 • Kazanç: Organizasyonlara satış yapan çiçekçi net olarak 25.000 TL kazanır.
 • Risk: Arzın olduğu yerlere ulaşmakta zorlanılabilir.
 • Maliyet: Minimum 150.000 TL

10- Franchise Almak

en karlı küçük işletmeler
en karlı küçük işletmeler

Franchise yani bayilik almak birçok işletme kuracak yatırımcılar için bazı riskleri ortadan kaldırıyor. Örneğin sıfırdan bir marka kurmak ve sektörel olarak uzman olmadan o sektöre girmek birçok kişi için risklidir.

Ancak sektörde aranılan ve sevilen firmalardan bayilik almak riskinizi yarı yarıya düşürür. Franchise veren birçok firma var. Küçük işletme fikirleri için bu firmaları araştırın ve değerlendirin! Küçük işletmelere örnek olarak Franchise çalışma modeli verilebilir.

 • Kazanç: Tamamen firmaya bağlıdır.
 • Risk: Franchise bedelini amorti etme süresi risk oluşturabilir.
 • Maliyet: Tercih edilecek firmaya bağlıdır.

Küçük işletme fikirleri için devam ediyoruz… 🙂

11- Mini Kahveci

Küçük iş fikirleri
Küçük iş fikirleri

Kahve içip sosyalleşmek için rahat ve güzel mekanlara yönelik ilgi güçlü bir şekilde büyümeye devam ediyor. Soğuk kahveler ve içeriği zengin kahveler gibi yeni ve standart kahve içecekleri satarak para kazanabilirsiniz. Başarılı olmak için, rekabette öne çıkmak için kahve dükkanınız küçük bile olsa dikkat çekmeli!

Kahvelerinizi nasıl yapacaksınız? Olağanüstü tatlılar sunacak mısınız? İç tasarımınız davetkar olacak mı? Ayrıca çok fazla trafiğe sahip harika bir konuma ihtiyacınız var. İdeal olarak, çok fazla yaya trafiği olan yerleri tercih etmelisiniz…

 • Kazanç: Küçük bir kahve işletmesi aylık net 25.000 TL kazanç sağlar. 
 • Risk: Rekabet vardır.
 • Maliyet: Mini bir kahve dükkanı için ortalama 100.000 TL gereklidir.  

12- Giyim Butiği Açmak

en çok kazandıran işletmeler
en çok kazandıran işletmeler

Giyim sektörünün önü her zaman açık! Peki küçük işletme fikirleri içerisinde bunu nasıl değerlendirebiliriz? Şöyle ki büyük bir giyim mağazası açmanızdan bahsetmiyorum. Buradaki mantık minik bir butik açmak.

Hatta bu fikri geliştirebilir ve ikinci el vintage kıyafetlerin satıldığı bir dükkanı düşünebilirsiniz. Ucuza aldığınız ikinci el kıyafetleri ucuza satmak mümkün. Ya da bir toptancı ile anlaşarak, moda olan kıyafetlerin satışını gerçekleştirebilirsiniz.

 • Kazanç: Küçük bir butiğin aylık ortalama olarak net kazancı 25.000 TL’dir.
 • Risk: Ürünleri kaliteli ve ucuza tedarik etmek
 • Maliyet: Küçük bir butik için minimum 200.000 TL gerekir.

13- Bijuteri Dükkanı Açmak

küçük çapta ticaret
küçük çapta ticaret

Kıyafet demişken aksesuarlardan bahsetmesek olmaz. Birbirinden çeşitli ve moda olan aksesuarların satışını gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için büyük bir işletme açmanıza hiç gerek yok. Küçük bir dükkan açarak dahi karlı çıkabilirsiniz. Küçük işletme fikirleri takı sektörü için çok uygundur.

Bijuteri ürünlerini almak için toptancılarla anlaşmalısınız. En uygun ve kaliteli toptancılar için araştırma yapmanız gerekiyor. Başarılı olmak için dükkanınızın işlek bir konumda olması ve sattığınız ürünlerin trend olması çok önemli. Aksi taktirde zarar edebilirsiniz.

 • Kazanç: Küçük bijuteri dükkanı aylık ortalama kazancı 20.000 TL’dir.
 • Risk: İşlek konumlarda rekabet fazladır.
 • Maliyet: Minimum 75.000 TL

Bunu da seveceksiniz: Yeni İş Fikirleri

14- Meditasyon – Yoga Stüdyosu

Küçük iş fikirleri
Küçük iş fikirleri

Küçük işletme fikirleri için trendleri takipte olmalısınız. Sizler için olabildiğince trend olan fikirleri sıralamaya özen gösteriyorum. Yoga stüdyosu da bunlardan birisi… Yoga dersleri, devamlı müşteri ve sabit gelir işidir.

Katılımcılarınızı mutlu edebilirseniz, genellikle sizinle uzun süre devam ederler ve sizi arkadaşlarına da tavsiye ederler. Bu işe başlamak için küçük bir stüdyo açabilirsiniz. Ya da evinizde ders verebilir veya yer kiralayabilirsiniz.

 • Kazanç: Düzenli 20 öğrencisi olan bir salon aylık net olarak 20.000 TL kazanır.  
 • Risk: Müşteri devamlılığını sağlayamamak.
 • Maliyet: minimum 100.000 TL

15- Kurs Salonu

Küçük İşletme Örnekleri 2023
Küçük İşletme Örnekleri 2023

Kurs salonu açmak küçük işletme kurmak isteyenler için aranılan seçenek olabilir. Belli bir alanda uzmanlığınız varsa kurs salonu açmayı düşünebilirsiniz. Örneğin resim konusunda uzmansanız ve birilerini eğitebilecek donanıma sahipseniz, kurs salonu açmak karlı bir iş olabilir.

Kendini bu konuda geliştirmek isteyenler için sınıflar oluşturabilirsiniz. Müzik, çizim ya da akla gelebilecek diğer yetkinlikler için bir salon açma fikrini not almak iyi olabilir. 🙂

 • Kazanç: Öğrenci sayısına bağlıdır. Ortalama aylık net 25.000 TL kazanç sağlanır. 
 • Risk: İsminiz tanınmadan tercih edilebilirliğiniz düşük olabilir. 
 • Maliyet: Minimum olarak 150.000 TL
Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?
Paylaş
Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Sıfırdan Kendi İşini Kurmak

Sıfırdan Kendi İşini Kurmak 2023 | 10 ÖNEMLİ YOL – İŞ FİKRİ!

Gratis Bayilik

Gratis Bayilik Veriyor Mu? 2023 Başvuru Detayları!

Türkiye'de Olmayan İş Fikirleri

Türkiye’de Olmayan İş Fikirleri | 15 İlginç İş Fikri

Bayilik Veren Firmalar

Bayilik Veren Firmalar 2023 | Kazandıran 24 Firma!

Starbucks Bayilik Şartları

Starbucks Bayilik Şartları 2024 | Franchise Kazancı

Pazarda Ne Satabilirim

Pazarda Ne Satabilirim? 7 Ürün Grubu ile Pazarcılık Rehberi

Daha Fazla Makale

Amazon'da Mağaza Açmak

Amazon’da Mağaza Açmak 2024 | Detaylı Rehber!

Kitap Kafe Açmak

Kitap Kafe Açmak 2023 | Maliyeti ve Kazancı!

Oyun Evi Açmak

Oyun Evi Açmak Hakkında | 10 Adımda Çocuk Oyun Evi Açın!

Rent a Car Açmak

Rent a Car Açmak 2024 | Bayilik, Maliyeti ve Kazancı!

Getir Deposu Açmak

Getir Deposu Açmak 2023 | Bayilik, Franchise Bedeli – Kazanç

Paket Taxi Nedir

Paket Taxi Nedir? 2023 Maaşları ve Başvuru Şartları!

Para Kazandıran İşler

En Çok Para Kazandıran İşler | 20 Süper İş Fikri!

En Karlı İş Fikirleri

En Karlı İş Fikirleri 2023 | Düşük Bütçe ile Yapılacak 15 İş

X