İnstagramda Butik Açmak 2024 | Maliyeti ve Aylık Kazancı!

Yazar: Aykut Tarih: 07.12.2023
İnstagramda Butik Açmak

Para kazandıran iş fikirleri vermeye devam ediyorum. Bugün, biraz daha online iş fikirlerine yönelik bir öneride bulunacağım. İnstagram butik açma… Son dönemlerde pek çok kişi İnstagramdan satış yapmak ve para kazanmak üzerine araştırma yapıyor. İnstagramda butik açmak, bu anlamda oldukça mantıklı bir tercih olabilir!

Butik mağazaları özellikle kadınlar tarafından çokça tercih ediliyor. Instagram’dan alışveriş yapanların sayısı ise hiç de az değil. Peki, İnstagram butikleri arasında neden siz de yer almıyorsunuz? Bu yazıda İnstagramda nasıl butik açılır sorusunu yanıtlayacağım.

İnstagramda ürün satmak istiyorsanız butik açmak avantajlı bir seçenek olabilir. O halde, İnstagram mağaza açma için butik mağazalarını detaylı olarak anlatmaya başlayalım…

İnstagram’da Butik Nasıl Açılır?

İnstagram'da Butik Nasıl Açılır?
İnstagram’da Butik Nasıl Açılır?

İnstagramda kıyafet satmak istiyorsanız butik açmak en iyi seçeneklerden birisidir. Butik mağazalarında bilindiği üzere giyim ve süs eşyası satılabiliyor. Evde butik açmak için Instagram’ı tercih edebilirsiniz. Peki, İnstagramda butik açmak nasıl yapılıyor? 8 adımda tüm detaylarıyla anlattım!

1- Hesap Açmak

İlk olarak hesap açmakla başlamanız gerekiyor. İnstagram hesabı açarak online butik açmak yolunda ilk adımı atmış olacaksınız. Ancak bu noktada standart bir profil yerine işletme hesabı açmanız gerekiyor. Standart bir hesap açtıktan sonra “Profesyonel Hesaba Geçiş Yap” butonuyla bunu yapabilirsiniz.

Bu aşamada işletmenizi en iyi açıklayacak kategoriyi, ismini ve diğer seçenekleri doğru bir şekilde belirlemeniz önemli.

Evet. İnstagramda butik açmak için ilk adımı tamamladık. Artık profesyonel bir hesabınız var! 😊

2- Hedef Kitle Analizi

Bu noktada hedef kitle analizi yapmanızı önerebilirim. Aslında bunu tüm işlemlerin başında da yapabilirsiniz. Ancak hesap açmak basit bir işlem olduğu ilk sıraya aldım. İnstagram giyim mağazaları için yeni bir girişimde bulunacaksanız hedef kitle analizi yapmanız şart.

Ne satacağınıza karar vermek önemli evet. Fakat daha da önemlisi, ürünlerinizi kime satacaksınız? İşte bunu hedef kitle analiziyle belirleyebilirsiniz. Analizinizi yaparken aşağıdaki unsurları dikkate alın;

 • Hedef müşterilerin yaşı ve cinsiyeti gibi demografik bilgiler,
 • Yaşadığı şehir,
 • Alışveriş alışkanlıkları vb.

Hedef kitle analizini yaparken zorlanabilirsiniz. Ancak bunun için internette çokça kaynak var. Biraz araştırma yapmanız yeterli olacaktır.

3- Logo ve İsim Belirleme

İnstagram butik açma için sırada önemli bir aşama var. İsim ve logo belirleme! İsim ve logo, markanızın kimliği niteliğindeki unsurlardır. Akılda kalıcı ve yaratıcı bir isim, kalitenizi yansıtan bir logo… Bu noktada profesyonel destek de alabilirsiniz.

İsim ve logo belirlendikten sonraki işlemler kolay. Bunları sadece Instagram profiline eklemeniz yeterli olacaktır. Markalaşmak için bu aşamaya çok dikkat edin.

4- Şirket Kurulumu

Şirket Kurulumu | İnstagramdan Satış Yapmak
Şirket Kurulumu | İnstagramdan Satış Yapmak

İnstagramda mağaza nasıl açılır sorusu için önemli bir aşama daha var. Bu işi profesyonel bir şekilde yapacaksanız mutlaka şirket kurulumunu gerçekleştirmelisiniz. Tüm sürecin yasal bir şekilde ilerlemesi için şirket kurulumu şart.

İnstagramda butik açmak vergiye tabi olacağı için vergilendirme süreci şirketiniz üzerinden gerçekleşecektir.

Şirket kurulumunun nasıl yapılacağını öğrenmek için Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur yazısına göz atın!

5- Tedarikçi Belirleme

Evet, İnstagram üzerinden satış yapmak için yasal süreci de tamamladınız. Online butik açmak için en önemli unsurlardan birisi de tedarikçi belirleme aşamasıdır. Tedarikçi ya da toptancı bulmadan satışlara başlayabilmeniz çok zor.

Toptancı ya da tedarikçiyi iyi bir şekilde belirlemelisiniz. Ürünler belirli bir kalite içermeli ve tedarikçiniz alacağınız her ürün için bu kaliteyi garanti etmelidir. Ayrıca ürünlere kolay ve hızlı bir şekilde ulaşabilmeniz de önemli

6- Ürün Detaylarının Hazırlanması

Ürün detaylarının hazırlanması aşaması, ürünlerinizi sunmak için en can alıcı noktalardan birisi. Kurumsal kimliğinize uygun, ürünü doğru bir şekilde yansıtan ürün fotoğrafları hazırlamalısınız. İnstagramda butik açmak için ürün fotoğraflarına önem vermeniz gerekiyor.

Ayrıca dikkat çekici ürün açıklamaları oluşturmanız gerekiyor. Ürünlerinizi doğru bir şekilde açıklayan, hedef kitlenize ulaşmak için etiket kullanılan bir alanı iyi bir şekilde yönetin! Hashtag’ler bu noktada çok etkili diyebilirim. Bu iki aşamayı doğru bir şekilde tamamlayarak satış yapmaya hazır olursunuz!

7- Sosyal Medya Satış Stratejisi Belirleme

Sosyal medya pazarlaması için satış stratejisi belirlemelisiniz. İnstagramdan nasıl satış yapılır konusunda en etkili adım burası! Paylaşımlarınızı hangi saatlerde yapacaksınız? İnstagram’da en çok etkileşim gerçekleşen saatler hangi aralıkta? Gönderiler ne sıklıkla paylaşılacak? Gibi konuları bu aşamada belirleyeceksiniz.

NOT: Tüm sürece katkı sağlaması açısından Dijital Pazarlama konusunda da kendinizi geliştirebilirsiniz.

8- Kargo Sistemi Oluşturma

Kargo Sistemi | İnstagram Mağaza Açma
Kargo Sistemi | İnstagram Mağaza Açma

Satış yapmak için her şeyi yaptınız. Son aşama, kargolama süreci. Ürünlerin kargolanması, iade ve teslim süreci, bu işlemlerin hızlı ve doğru bir şekilde yapılması çok önemli.

Bunun için en iyi kargo firmasını bulup o firmayla çalışmanız gerekiyor. Müşteri memnuniyeti için kargo sürecinin çok önemli olduğunu söyleyelim.

İlgili içerik: Butik Açmak

İnstagram’da Butik Açmak Karlı Mı? Aylık KAZANÇ!

İnstagram’da butik açmak, özellikle belirli bir müşteri kitlesine ulaştıktan sonra yüksek kazanç sağlayabilir! Tabii bunun için İnstagram ürün satışı işlemlerinin yoğun olarak gerçekleşmesi gerekiyor.

Ancak butiğinizi açtığınızda sıfırdan bu işe başlayacağınız için hesabınızı geliştirme yolunda akılcı adımlar atarak bunu gerçekleştirebilirsiniz. Aylık kazancınız için aşağıdaki bilgileri verebiliriz;

 • İlk olarak hesabınız takipçi sayısı ve etkileşim açısından gelişene kadar kazancınız düşük kalacaktır. Bu nedenle belirli bir süre hiç satış yapılmayacakmış gibi sermayenizi hazırlamanız gerekiyor.
 • İnstagram butik açma için toptancılarla çalışacaksınız. En uygun fiyatı veren toptancıyı bularak kazancınızı arttırabilirsiniz.
 • Ürünlerin birçoğu %30 – %100 aralığında kâr marjına sahiptir.
 • Mağazanızın gelişmesi hâlinde aylık olarak 100.000 TL net gelir elde edebilirsiniz.

NOT: Bir butik ayda ne kadar kazanır sorusunun yanıtı Instagram için faaliyetinize göre değişiklik gösterebilir. İşletmenizi kurduğunuz ilk aşamalarda yüksek kazanç oranları beklememeniz daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

İnstagram’da Butik Açma Maliyeti

Butik açma maliyeti normal şartlarda fiziki mağaza kuracaklar için yüksek olabiliyor. Ancak işinizi internet üzerinden yapacağınız için daha düşük maliyetli bir şekilde bunu gerçekleştirebilirsiniz. Online butik açma maliyeti ortalama olarak şu şekildedir;

Şirket Kurulumu15.000 TL
Ürün Tedariği100.000 TL
Kargo Anlaşma Ücreti15.000 TL
Diğer Giderler70.000 TL
İnstagram Butik Açma Maliyeti

İnstagramda butik açmak ne kadara mal olur sorusu için şu bilgileri verebiliriz;

 • Maliyetiniz ortalama olarak 200.000 TL civarında olacaktır.
 • Bu miktarlarda birtakım değişiklikler yapabilmeniz mümkün. Örneğin sermayenizi en iyi şekilde değerlendirmek için daha fazla ve çeşitte ürün tedarik edebilirsiniz.
 • Diğer giderler arasında e-ticaret sitesi kurmak, pazaryeri mağaza açılışı vb. işlemleri sayabiliriz. Burada da maliyetlerinizi azaltabileceğiniz işlemler yapabilirsiniz.

Instagram butik açmak için ne kadar sermaye gerekli sorusunun yanıtı ortalama olarak bu şekildedir. Ancak faaliyetinize göre sermaye ihtiyacı farklılık gösterebilir. Şimdi Instagram butik açmak için diğer bilgilere göz atalım.

İnstagramda Butik Açmak İçin Gerekenler Nelerdir?

İnstagramda Butik Açmak İçin Gerekenler
İnstagramda Butik Açmak İçin Gerekenler

İnstagramda butik açmak için gerekenleri bilmeniz de önemli. Yazımızın bu kısmına kadar aslında gereken her şeyi listeledik. Ancak bu konuyu özet bir şekilde vermek istiyorum. İnstagram’da satış yapmak için şu aşamaları tamamlamanız gerekiyor;

 • Sürecin yasal bir şekilde ilerlemesi için şirket kurulumu yapılmalıdır.
 • Vergi anlamında hiçbir problemin olmaması gerekiyor.
 • İnstagram hesabı açmak kolaydır fakat yönetmek ve geliştirmek zor olabilir. Bunun için profesyonel kişilerle çalışabilirsiniz.
 • Ürün tedariği bu konuda çok önemlidir. Bu aşamayı da iyi bir şekilde tamamlamanız gerekiyor.
 • Kargolama sürecinin e-ticaret açısından çok önemli olduğunu belirtmiştik. Son olarak kargo firmaları ile yapacağınız anlaşmaları önemseyin.

Instagram butik açmak için gerekenler bu şekilde… Peki, Instagram butik kazançları için önemli bir konuya daha değinelim: Vergiler!

İnstagramda Butik Açmak Vergiye Tabi mi?

İnstagramda butik açmak vergiye tabidir. Sürecin yasalara uygun bir şekilde ilerlemesini istiyorsanız gelirlerinizin vergilendirilmesi gerekiyor. Bunun için şirket kurulumu, muhasebeci ile anlaşma gibi konulara önem vermelisiniz.

Örneğin şirket kurmadan bu işi yaparsanız geliriniz vergilendirilmeyeceği için cezai yaptırımlarla karşılaşmanız mümkün. Özellikle internetten para kazananlar için son dönemlerde vergi kanunlarında değişiklikler yapılmıştır. Bu nedenle vergi konusunda oldukça dikkatli olmanızda fayda var.

İnstagramda Satış Yapmanın Püf Noktaları

İnstagram'da Satış Yapmanın Püf Noktaları
İnstagram’da Satış Yapmanın Püf Noktaları

İnstagramda satış yapmanın püf noktaları elbette var. Bu ipuçlarını sizlere açıklayacağım. Daha önce de dediğim gibi İnstagramda satış sayfası açmak kolay fakat bunu satışa dönüştürme potansiyeline sahip olacak şekilde geliştirmek oldukça zor.

Aşağıdaki ipuçları satış yapmanızı kolaylaştırabilir!

 1. İlgi Çekici Profil Oluşturun: Profilinizin iyi ve güzel bir şekilde hazırlanmış, estetik açıdan kusursuz ve ilgi çekici olması, satış potansiyelinizi arttıracaktır. Unutmayın, müşterilerinizin sizinle temasa geçtiği ilk yer profilinizdir.
 2. Reklam Verin: Hedef kitle analizinden bahsetmiştim. Bu işlem sonucunda belirlediğiniz hedef kitleye nasıl ulaşacaksınız? Bunun en kolay yollarından birisinin reklam vermek olduğunu söyleyebiliriz.
 3. Hikayeleri Kullanın: İnstagram’da belki de en çok kullanılan özellik hikayelerdir. Birçok kişi hikayelere girdiğinde adeta çıkamıyor! Profilinizde görünecek hikayeleri iyi bir şekilde belirlemelisiniz. Takipçilerinizle etkileşimi arttırmak için etkili bir yöntemdir. Ayrıca hikayelerinizi ürün bağlantılarıyla oluşturmayı unutmayın.
 4. Kampanyalar Oluşturmak: Günümüzde hala geçerliliğini koruyan en önemli satış tekniklerinden birisi kampanya oluşturmaktır. Bunu İnstagram’da satış yapmak için de kullanabilirsiniz.
 5. Influencer ile Çalışın: Söz konusu sosyal medya olduğunda Influencerlar çok etkili. Sosyal medyada ünlü olmuş ve birçok takipçisi olan bir kişinin hesabında sizin reklamınızı yaptığını düşünün. Sizce de satışlarınız artmaz mı?
 6. Hashtag Kullanımı: Hedef kitlenize ulaşmanın bir diğer yolu da doğru hashtag kullanımıdır. Hashtag’leri profesyonel bir şekilde oluşturarak daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz! Bu da daha fazla satış olarak size geri dönebilir.
 7. Ürün Açıklamaları: Ürün açıklamaları birçok kişi için önemsiz olabilir. Ancak müşterilerinizin önemli bir kısmının ürün açıklamalarını okuduğunu ve kontrol ettiğini unutmayın.

İlginizi çekebilir: Sermayesiz Para Kazanma Fikirleri

İnstagramda Butik Açmanın Avantajları!

İnstagramda Butik Açmak Avantajları
İnstagramda Butik Açmak Avantajları

Online butik nasıl açılır öğrendik. Konuyla ilgili tüm bilgileri aktarmaya devam ediyorum. Bu noktada İnstagramda butik açmak avantajlı mı sorusunu soruyor olabilirsiniz. İnstagram’da butik açmanın pek çok avantajı var. Bunlar şu şekilde;

 • İlk avantaj elbette maliyetler noktasında gerçekleşiyor. İnstagramda butik açmak, fiziki mağaza açmaya göre daha az maliyet gerektirir!
 • Maliyetiniz daha düşükken kazanç potansiyeliniz daha fazladır. Bu da en önemli avantajlar arasında yer alıyor. İnstagram aracılığıyla müşteri potansiyelinizi arttırabilirsiniz.
 • Bu işe ilk başlarda evde butik açmak üzerine gerçekleştireceğinizi tahmin ediyorum. Evde çalışmanın tüm avantajlarını burada da elde edebilirsiniz.
 • Fiziki mağaza açmaya göre daha hızlı ve kolay bir şekilde bu işe başlayabilirsiniz. Şirketi kurduğunuzda diğer işlemleri de yaparak satış yapmaya başlayabilirsiniz!
 • Mağaza açtığınızda belki de bir çalışana ihtiyaç duyacaksınız. Bu, ilk zamanlar için ekstra maliyet anlamına gelir. Ancak Instagramda butik açmak, ilk başlarda personel gerektirmez. Özellikle işlerinizi büyütmeden önce tüm süreci kendiniz yönetebilirsiniz.

İnstagram’da Butik Açmak İsteyenlere Tavsiyeler

İnstagram'da Butik Açmak İsteyenlere Tavsiyeler
İnstagram’da Butik Açmak İsteyenlere Tavsiyeler

İnstagram butik açma konusunda son olarak bazı tavsiyeler vermek istiyorum. Bu tavsiyelere uyum sağlamanız halinde hızlı bir şekilde satış yapmaya başladığınızı göreceksiniz. O halde, gelsin tavsiyeler… 😊

 • Kaliteli Fotoğraf Kullanın: Söz konusu İnstagramda butik açmak olduğunda fotoğraflar sizin her şeyiniz olacak. Özellikle giyim ürünlerinde bunun daha da önemli olduğunu söyleyebilirim. Ürün fotoğraflarınızı ve paylaşımlarınızın fotoğraf kısımlarını yüksek çözünürlüklü ve kaliteli bir şekilde hazırlayın. Aynı şey sadece post gönderimi için değil, hikayelerde de geçerlidir.
 • Konsept Oluşturun: Paylaşımlarınızı belirli konseptler dâhilinde yapmak markalaşma için katkı sağlar. Bunun sonucunda da satışlarınızın artması beklenir.
 • Paylaşımlarınızı Planlayın: Sosyal medya aracılığıyla satış yapacaksanız içerik stratejisi oluşturmaya ihtiyacınız olacak. Bunu da en iyi şekilde paylaşımlarınızı planlayarak yapabilirsiniz. Böylece daha iyi fikirler üretmeniz için yeteri kadar vaktiniz olacaktır.
 • Hashtag Kullanımı: Hashtag kullanımının öneminden bahsettim ancak burada bir tavsiye vermek istiyorum. Yüksek hacimli hashtagler kullanmak işletmenize yarar değil zarar sağlar. Bu nedenle milyonlarca gönderi arasında kaybolmak yerine daha niş bir alana yönelerek kaliteli hashtagler kullanmanız gerekiyor.
 • Video İçerikler: Yatırımınızı video içeriklere yapın. Video içeriklerin daha fazla etkileşim aldığını artık biliyoruz. Bu sayede daha hızlı geri dönüş alabilirsiniz.
 • Etkileşim: Takipçilerinizle mutlaka etkileşime geçin. Sadece paylaşım yaparak hiçbir yere varılamaz. Bunun yerine gönderilerinize gelen yorumları dikkate alın.
 • Reklam Çalışmalarını Önemseyin: Reklam çalışmaları oldukça önemli fakat nasıl reklam çıkacaksınız? Bu konuyu iyi analiz edin. Reklam için direkt para harcamak yerine mevcut bütçenizi akıllıca yönetin.

İlginizi çekebilir: Ne Üretebilirim?

Sık Sorulan Sorular

İnstagramda butik açmak hakkında sıkça sorulan soruları sizler için yanıtladım;

1- Butik açmak istiyorum kıyafetleri nereden alabilirim?

Butik açmak istiyorum diyorsanız elbette ürün tedariği sorununu çözmeniz gerekiyor. İlk olarak bulunduğunuz şehirdeki toptancıları gezebilirsiniz. Ayrıca internette de toptan satışların yapıldığını bilin. Mevcut seçenekleri karşılaştırarak analiz edin ve en doğru tedarikçiyi belirleyin!

2- Instagramda butik açmak ne kadara mal olur?

İnstagramda butik açmak, diğer işlere nazaran çok yüksek yatırım gerektirmez. Normal şartlarda 200.000 TL gibi bir rakam yeterli olabilirken bazı masrafları kısarak bunu daha da aşağıya çekebilirsiniz.

3- Instagramda butik açmak yasal mı?

Şirket kurmanız ve vergi ödemeniz hâlinde İnstagramda butik açmak tamamen yasaldır.

4- Instagram’da mağaza açma ücretli mi?

İnstagram butik açma tamamen ücretsizdir. Ancak belirli şartlara göre ücretli seçeneklerle de hesabınızı büyütebilirsiniz.

Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?
Paylaş
Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Temizlik Şirketi Kurmak

Temizlik Şirketi Kurmak 2023 | Maliyeti ve Kazançları!

Evde İmalat Fikirleri

Yenilikçi İmalat Fikirleri – 130+ Kazançlı Üretim Fikri!

Halı Saha Maliyeti

Halı Saha Maliyeti Ne Kadar? 2023 YAPIM MALİYETİ

Ne İş Yapabilirim

Ne İş Yapabilirim? Diyenlere 23 En Kazançlı İş Fikri!

Starbucks Bayilik Şartları

Starbucks Bayilik Şartları 2024 | Franchise Kazancı

Bayilik Veren Firmalar

Bayilik Veren Firmalar 2023 | Kazandıran 24 Firma!

Daha Fazla Makale

Sıfırdan Kendi İşini Kurmak

Sıfırdan Kendi İşini Kurmak 2023 | 10 ÖNEMLİ YOL – İŞ FİKRİ!

Organizasyon Şirketi Kurmak

Organizasyon Şirketi Kurmak 2023 – Maliyeti ve Kazancı!

Güneş Enerjisi Santrali Kurmak

Güneş Enerjisi Santrali Kurmak 2024 | Güncel Maliyet!

Yeni İş Fikirleri

Yeni İş Fikirleri 2023 | Güncel 49 Patlayacak İş Fikri!

En Karlı İş Fikirleri

En Karlı İş Fikirleri 2023 | Düşük Bütçe ile Yapılacak 15 İş

Rehabilitasyon Merkezi Açmak

Rehabilitasyon Merkezi Açmak 2023 | Şartları ve Maliyeti!

Ne Dükkanı Açabilirim?

Ne Dükkanı Açabilirim? Diyenlere Özel 27 İş Fikri!

Sağlık Kabini Açmak

Sağlık Kabini Açmak 2023 | Nasıl Açılır? Maliyeti ve Kazancı

X