2023 Almanya Fırsat Kartı Nasıl Alınır? BAŞVURU ŞARTLARI

Yazar: Gizem Editör Tarih: 24.04.2023
Almanya Fırsat Kartı

Almanya işçi gücünü artırmak için 2023’de yeni bir sistem başlatıyor! Almanya fırsat kartı sayesinde artık Avrupa vatandaşı olmayanlar Almanya’da çalışmak için şans elde edecek. İşçi gücüne ihtiyaç duyan ülke, işçi edinmek için 2022 Aralık ayında bu sistemi duyurdu.

Almanya fırsat kartı başvurusu nasıl yapılır? Detaylarıyla açıkladık. Nitelikli göçmen programını açıklayan ülke, belirli şartları taşımanız hâlinde bu programa dâhil edecek. Fırsat kartı Almanya için tüm her şeyi aktardık.

Almanya fırsat kartı nasıl alınır? Tüm ayrıntılarını paylaşacağız ve kartın tam olarak ne olduğunu sizlere aktaracağız. Almanya fırsat kart başvurusu nasıl yapılır? Şartlar neler? Öğreneceksiniz. Yurt dışında çalışmak isteyenler için dünyanın en büyük ekonomilerinden birisine sahip Almanya’da çalışabileceksiniz. İşte Almanya fırsat kart detayları…

Almanya Fırsat Kartı Nedir?

almanya fırsat kartı nedir
Almanya Fırsat Kartı Nedir | Fırsat Kartı Almanya Başvurusu Nasıl Yapılır?

Oldukça yeni bir haber olmasından kaynaklı Almanya fırsat kartı nedir? Bundan kısaca bahsedeceğiz. “Chancenkarte” Türkçe’ye “fırsat kartı” olarak çevriliyor. Bilindik olan Yeşil Kart uygulamasına benzese de elbette farklı. Bu anlamda Almanya green card olarak da değerlendirilebilir.

2022 yılının Aralık ayında hayata geçirilmesi planlanan nitelikli göçmenlik programı olarak özetlenebilir. Program 2023 yılında da devam edecek.

Almanya’nın böyle bir uygulama yapmasının en büyük sebebi ise işçi gücünün az olması. İş gücü sorununu çözmek için hükümet, fırsat kartını Avrupa vatandaşı olmayanlara verecek.

Böylece nitelikli çalışanlar, onaylanmış bir iş olmasa dahi ülkeye rahatça girebilecek ve iş bulabilecek. Kartın 90 gün boyu süresi var. Kişi 90 gün içerisinde iş bulursa, oturma izni alacak. Bu sayede şirketler sponsorluk gibi ağır yüklerin altına girmeden çalışan bulma fırsatını yakalayacak. İş arayanlarda Almanya’da daha rahat şekilde iş bulabilecek.

Herkes Almanya fırsat kart başvurusu gerçekleştiremiyor. Bunun için belli başlı şartlar var. Yazının ilerleyen kısımlarında bundan bahsedeceğiz.

Almanya iş başvurusu hakkında bilgi sahibi olmak isteyebilirsiniz. Almanya iş imkanları yazısı size yardımcı olacaktır!

Almanya Şans Kartı 2023 – GÜNCEL BİLGİLER

Almanya; Türkiye başta olmak üzere yabancı ülkelerden işçi alımı sürecini hızlandırdı! Mart ayı içerisinde meclis tarafından onaylanarak yasa haline gelecek düzenlemeyle birlikte Almanya’da çalışmak mümkün.

Almanya green card uygulaması olan fırsat kartı sayesinde binlerce işçi alımı yapacak. Peki, Almanya şans kartı ne için uygulanıyor? Cevap basit. İlgili ülke işçi açığını kapatmak ve değişen dünyaya hızlıca ayak uydurabilmek için böyle bir uygulamaya başvuruyor.

Düzenlenecek yeni Göç Yasası’na göre yurtdışından diplomasız işçi de getirilebilecek. Yani nitelikli eleman alımı için diploma şartı aranmayacak. Ayrıca düzenlemeye göre Almanya şans kartı için puanlama sistemi de yer alacak.

Almanya şans kartı başvurusunda hangi şartlar var? İnceleyelim…

Yazımızı Okuyunuz: Almanya Asgari Ücret

Almanya Fırsat Kartı Başvuru Şartları

Almanya Fırsat Kartı Başvuru Şartları
Almanya Fırsat Kartı Başvuru Şartları

Almanya fırsat kartı başvurusu yapmak için bazı kriterleri yerine getirebiliyor olmanız gerekmekte. Bunun için ülke başvuru yapacaklara 4 şart sunuyor. Bu 4 şarttan en az 3’ünü yerine getirebiliyor olmanız gerekmekte. Almanya fırsat kartı başvuru şartları şunlar:

 • Mesleki beceriler veya üniversite diploması
 • Almanca bilgisi ya da öncesinde Almanya’da yaşamış olmak
 • 35 yaşın altında olmak
 • Minimum 3 yıllık meslek deneyimine sahip olmak.

Almanya fırsat kartı şartları bu şekilde. Öncelikli olarak başvuranda Chancenkarte, yani fırsat kartı için bu şartlara uyup uymadığı bakılacak. Peki, sınır nedir? Hemen bundan da bahsedelim.

Sizlere yurt dışı iş imkanları hakkında bilgilendiriyoruz. Yeni Zelanda işçi alımı yapan firmalar aracılığıyla iş bulabilirsiniz. Şimdi okuyun.

Fırsat Kartı Sınırsız mı?

almanya fırsat kartı nasıl alınır
almanya fırsat kartı nasıl alınır

Almanya bu uygulama ile işçi gücünü artırmayı hedefliyor. Peki, şartlara uygunluk gösteren herkes fırsat kartı alabilecek mi? Hayır, bunun için her yıl belli bir sayıya göre kart verilecek. Belirlenen sayı ise tamamen iş piyasasındaki açıklıklara göre belirlenecek.

Hangi iş sahasında ne kadar açıklık varsa tespit edilip, belli mesleklere fırsat kartı verilmiş olacak. Ayrıca puanlama sistemiyle en uygun adaylar değerlendirilecek.

Yani sınırsız bir dağıtım söz konusu değil. Şu an için en çok hangi mesleklere ihtiyaç olduğu konusunu yazının devamında ayrıca ele alacağız. Şimdi gelelim kartı nasıl alabileceğiniz konusuna…

Almanya şans kartı başvurusundan sonra inceleyebilirsiniz: Norveç İş İlanları

Almanya Fırsat Kartı Nasıl Alınır?

Şu an için en çok araştırılan sorunun Almanya fırsat kartı nasıl alınır? Sorusu olduğunu biliyoruz. İşlemlerin Green Card gibi online olarak kolayca gerçekleştirileceği düşünülüyor.

Belirlenen site üzerinden Avrupa vatandaşı olmayan kişiler sistemden şartları gerçekleştirebiliyorlar ise başvuru yapabilecekler. Başvuru detaylarını verelim…

Almanya Fırsat Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

Almanya Fırsat Kart Başvurusu
Almanya Fırsat Kart Başvurusu

Şu an için henüz başvurular başlamadığı için direkt yönlendirebileceğimiz bir link bulunmuyor. Aralık ayında hayata geçirileceği söylenen bu sistem için hükümet tarafından kurulan Make it in Germany sitesinin kullanılacağı düşünülüyor.

Almanya fırsat kartı başvurusu nereden yapılır sorusuna yanıt verdikten sonra detayları aktarabiliriz. Sitenin Türkçe dil desteği de var ve amaç tamamen Almanya’da çalışmak isteyenlere ya da okumak isteyenlere yol göstermek. Tıklayarak siteyi inceleyebilirsiniz.

Almanya fırsat kartı başvurusu şu an için başlamadı. Başladığında bu site üzerinden başvuruların alınacağı düşünüyor.

Almanya fırsat kartı başvurusu nasıl yapılır? Açıklama yapıldığında tekrar sizler için güncelleme yapacağız, bizi takipte kalabilirsiniz.

Bunlara Dikkat!

Almanya fırsat kart başvurusu yapacak kişilerin bazı bilmesi gerekenler var. Kartın süresi 90 gün demiştik. Kartın size sağlayacağı en büyük avantaj vize sıkıntısı olmasan ülkede 90 gün boyunca sıkıntısızca bulunabilmenizdir.

İş bulmak için harcadığınız süre boyunca tüm masraflardan kendiniz sorumlu oluyorsunuz. Ülkenin size herhangi bir ödeneği olmayacak. Ülkede barınmak için paranızın olması lazım. Bunu göz önünde bulundurmanız gerek. 90 günün sonunda iş bulamadığınız taktirde ülkenize dönmek zorundasınız

Bonus: Hollanda İş İlanları

Almanya’da En Çok İhtiyaç Duyulan Meslekler

almanya fırsat kartı
almanya fırsat kartı

Almanta fırsat kartı başvurusu hakkında sizlere güncel olarak tüm bilgileri aktardık. Yukarıda sizlere fırsat kartının sınırlı olarak dağıtılacağından bahsetmiştim. Belli olan sınırın, işçi gücünün açık olduğu meslekler için belirleneceğini tekrar belirtmiş olalım. Peki, şu an için Almanya’da en çok ihtiyaç duyulan meslekler hangileri dersiniz? İşte o meslekler:

 • Doktor
 • Hemşire
 • Hasta bakıcı
 • Mühendis
 • Mimar
 • Yazılımcı
 • BT uzmanları
 • Bilim insanları
 • Hizmet sektörü profesyonelleri

Gibi mesleklerde çok fazla açık bulunuyor. Daha ülkede vasıflı işçi gücünün az olduğu biliyor. Bunlar dışında bazı vasıfsız işçilerin de işe alımları söz konusu olabilir.

Almanya fırsat kartı başvuru tarihleri hakkında açıklama yapıldığında yazımızı tekrar güncelleyeceğiz. Almanya fırsat kartı yeni bilgiler için bizleri takipte kalın ve sayfamızı yer işaretlerine ekleyebilirsiniz.

Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?
Paylaş
Yorum Bırak
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
 • Mustafa - 30/01/2023

  Alanımda profesyonel bir ustayım dil yok yas 35 Mesleki diplomam mevcut yani arananan 4 şartın sadece 2 sini karsılsyabiliyorum gitme ihtimalim nedir ?

 • rufet - 17/01/2023

  berber valiyetimi almanıyada faliyətimə başlamaq isteyirem

 • Ferda - 20/10/2022

  Bende çok eskiden almanyada bulundum. Ailevi özel nedenlerle geri geldim ve çok pişmanım, hikayem çok uzun burda evliyim ben ve eşim diplomalı deneyimli aşçılarız, a1 almanca diplomam var , iki çocuğumun geleceği ve eğitimi için tekrar dönmek istiyorum. Ama yaş sınırlaması koymanız büyük haksızlık bence,..

  • Hasan B. - 12/01/2023

   Arkadaşlar 40 yaşında da olsanız, diğer 3 şartı sağlıyor iseniz. Rahatlıkla başvuru yapabileceksiniz. Neyini anlamadınız 🙂 Yaş şartı koymak olmamış demişsiniz, olmuş gayette. Biz gençlere bedavadan bir şartı sağlama fırsatı vermiş. 35 yaşından daha yaşlı insanlarımız için ise diğer şartları koymuşlar, nitelikli olmaları için..

  • Hakan başoğlu - 24/12/2022

   Merhabalar ben Almanya da doğdum 14 sene orda kaldım ve orda okula girdim 84 de temelli dönüş yapdik babam ve annem eski işci ilk gidenlerden di. Almanya ya yene yasalardan faydalana bilirmiyim hotelcilik sertifikam var ama yaşım 50 almancam var ve akrabalarım da var

  • Fırat Avşar - 09/12/2022

   Ferda abla araştırmalari yeniden yap egerki Almanyada dogduysan yasa değişmiş şimdi tekrar gidebilirsin

 • Melike Sivri - 18/09/2022

  Adım Melike soyadım Sivri Almanya Werdohl doğumluyum 13.08.1994
  Almancam çok iyi hem yazıda hem konuşmada.
  8 yıl önce temelli Türkiye’ye dönüş yaptım ve bu fırsatı değerlendirmek isterim.
  Dönüş sağlarsanız çok sevinirim.

  • Aleyna kolçak - 30/09/2022

   Niye doğduğun ülkeye gidemedin Almanya vatandaşı değil misin zaten MELike hanım ??

  • Aleyna - 30/09/2022

   Niye doğduğun ülkeye gidemedin Almanya vatandaşı değil misin zaten MELike hanım ??

Benzer İçerikler

Filipinler Asgari Ücret

Filipinler Asgari Ücret 2023 | Ne Kadar? Kaç Dolar?

Bulgaristan Araba Fiyatları

Bulgaristan Araba Fiyatları 2023 – Bulgaristan 2. El Araba

Malta Asgari Ücret

Malta Asgari Ücret Ne Kadar? 2023 İçin Tüm Detaylar!

Gürcistan İş İmkanları

Gürcistan İş İmkanları 2023 | İş İlanlarına Başvurun!

İngiltere Ev Fiyatları 2023 - İngiltere Evleri Ne Kadar?

İngiltere Ev Fiyatları 2023 – İngiltere Evleri Ne Kadar?

Amerika İş İmkanları

Amerika İş İmkanları 2023 – Amerika Maaşları ve Asgari Ücret!

Daha Fazla Makale

Gürcistan Asgari Ücret

Gürcistan Asgari Ücret 2023 | Batum, Tiflis Maaşları!

Kanada İş İlanları

Kanada İş İlanları 2023 – İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Norveç İş İlanları

Norveç İş İlanları 2023 – İŞ BULMA SİTELERİNE BAŞVUR!

Karadağ Ev Fiyatları 2023 - GÜNCEL! - En Ucuz Ev Ne Kadar?

Karadağ Ev Fiyatları 2023 – GÜNCEL! – En Ucuz Ev Ne Kadar?

Polonya Asgari Ücret

Polonya Asgari Ücret 2023 | Ne Kadar? Güncel Maaş Bilgileri!

İran Asgari Ücret

İran Asgari Ücret Ne Kadar? – 2023 MESLEK MAAŞLARI!

Fransa Araba Fiyatları

Fransa Araba Fiyatları 2023 | Fransa 2. El Araba – Güncel

Avusturya Asgari Ücret

Avusturya Asgari Ücret 2023 | Güncel Maaşlar ve Yaşam Giderleri

X