Vizyon ve Misyon Nedir? Stratejik Yönetim Açısından Önemi

Yazar: Aykut Tarih: 08.09.2023
Vizyon ve Misyon Nedir?

İşletmenizi kurma yolunda adım adım ilerliyorsunuz ve kritik aşamaya geldiniz: Vizyon ve Misyon! Geleceğe yönelik hedeflerinizi ve mevcut durumunuzu bu iki kavram ile tanımlayabiliyorsunuz. Peki, vizyon ve misyon nedir? Bu konuyu sizler için detaylı olarak açıkladım.

Vizyon; bir firma, kurum, kişi ya da topluluğun geleceğe dair hedeflerini tanımladığı ve bilgi verdiği bir metindir. Tam olarak amacınız nedir sorusuna bu kavram ile yanıt verebiliyorsunuz.

Misyon ise kurum, kişi ya da topluluğun kuruluş amacını ifade eder. Neden sorusuna bu kavram ile yanıt verebiliyoruz. Ancak misyon ve vizyon nedir sorusunda kafa karışıklığı yaşanabiliyor. Hangisi misyondu, hangisi vizyondu derken konuyu kaçırıyoruz.

Bu yazıda vizyon misyon nedir sorusuna yanıt verirken aynı zamanda mevcut örnekleri de inceleyeceğiz. Ayrıca vizyon ve misyon farkına da değineceğiz. Unutmayın, misyon ve vizyon sahibi olmak sizi rakiplerinizden ayıracak ve kalitenizi yansıtacaktır. İşte detaylar…

Vizyon ve Misyon Nedir?

Vizyon ve Misyon Nedir?
Vizyon ve Misyon Nedir?

İlk olarak vizyon nedir sorusuyla başlayalım. Vizyon, kişilerin ya da kurumların gelecekteki hedeflerini tanımlayan bir kavramdır. Prestij sahibi kişi ve kurumların vazgeçilmez değerleri arasında vizyon yer alır.

Vizyon ne demek sorusuna bu şekilde yanıt verdik. Peki, misyon ne demek?

Misyon; bir kişi ya da kurumun varlık amacını tanımlayan bir kavramdır. Bu kapsamda gelecekte olmak istenilen yer, toplumdaki imaj, şu andaki mevcut durum ve dünya görüşü gibi unsurlar, misyon ile belirlenir.

Vizyon ve misyon nedir sorusunu temel olarak iki şekilde yanıtlayabiliriz:

 • Kişisel Misyon ve Vizyon
 • Kurumsal Misyon ve Vizyon

1- Kişisel Vizyon ve Misyon Nedir?

Kişisel vizyon; bireyin kendisi ile ilgili hedeflerini ve gelecekteki yönelimini ifade eden kavramlardır. Bireyin yaşam amacını belirlemede etkilidir. Aynı şekilde nasıl biri olmak istiyorum sorusunun yanıtlarını bu kavramlarla alabilirsiniz.

Kişisel misyon, kendinizin ne için var olduğunu ve hangi değerleri önemsediğinizi tanımlayan bir kavramdır. Kişisel vizyon daha çok gelecek odaklı olarak bireyin hedefleri üzerine kurulan bir temadır.

2- Kurumsal Vizyon ve Misyon

Kurumsal vizyon ve misyon ise ilgilendiğimiz asıl konudur. İşletmeler vizyon ve misyon belirlemesi yaparken kurumsal özellikleri dikkate alırlar.

Kurumsal vizyon; şirketin gelecek hedefleri ve olmak istedikleri yer üzerine kurulu bir temadır. Bu kapsamda işletmenizin ilham kaynağını oluşturacaktır.

Kurumsal misyon ise şirketinizin temel amacını ve varlık nedenini tanımlar. İşletmenizin ayırt edici özellikleri, iş yapma şekliniz, hangi değerleri benimsediğiniz gibi konular “misyon” ile alakalıdır.

Finansal Okuryazarlık Nedir? Finans alanında okuryazar olmak için içeriğimizi şimdi inceleyin!

Vizyon ve Misyon Ne Demek?

Bu noktada kelime anlamına odaklanarak şu soruyu sorabilirsiniz: Vizyon ve misyon ne demek?

 • Vizyon, TDK sözlüğünde görünüm, ülkü, sağgörü, gösterim, ileri görüş gibi anlamlara geliyor.
 • Misyon ise aynı sözlükte görev ve amaç gibi anlamlara gelirken aynı zamanda dinsel, diplomatik ya da bilimsel bir görev yüklenen kişilerden oluşan kurul anlamlarına da geliyor.

Vizyon ve misyon nedir sorusunun diğer yanıtlarıyla devam edelim…

İyi Bir Misyon ve Vizyonun Özellikleri Nelerdir?

Visyon ve Misyon Özellikleri
Visyon ve Misyon Özellikleri

Vizyon ve misyon nedir sorusunu tüm detaylarıyla yanıtladık. Artık ne anlama geldiklerini biliyoruz. Peki, başarılı ve iyi bir misyon – vizyon özellikleri nelerdir? Bu konuda şu bilgileri verebiliriz:

 • Her ikisini hazırlarken profesyonel bir dil kullanmalısınız. Ancak aynı zamanda müşterilerinizle sıcak ve samimi bir tonda iletişim kurmalı, gerçekçi hedeflerle bir metin oluşturmalısınız.
 • Misyon ve vizyon tanımları mümkün olduğunda kısa anlatım ile oluşturulmalıdır. Gereksiz sözcük kullanımından kaçının ve size uymayan kelimeleri mutlaka metninizden çıkarın.
 • Akılda kalan, akıcı ve slogan niteliğinde metinler oluşturun.
 • Metni oluştururken ağdalı ve karmaşık anlamlı kelimelerden uzak durun. Sade bir dil benimserken basitlikten de uzak durmalısınız.
 • Diğer firmaların misyon ve vizyonlarından ilham alabilirsiniz. Ancak direkt kopyalamak doğru olmayacaktır. Farklı bakış açısıyla orijinal metinler üretilmelidir.
 • Pozitif cümleler kurun ve kendinizi övmekten kaçının. Başarılı bir misyon ve vizyon örneğinde kendinizi övmeye ve negatif ifadelere yer yoktur.
 • Her iki metin de ilham verici bir şekilde hazırlanmalıdır. Müşterileriniz, çalışanlarınız ve şirketinizin bütün paydaşları, bu metinlerden ilham almalıdır.

Popüler İş Fikirleri: Trendyol’da Satıcı Olmak İçin Gerekenler

Vizyon ve Misyon Arasındaki Farklar

Vizyon ve Misyon Arasındaki Farklar
Vizyon ve Misyon Arasındaki Farklar

Vizyon ve misyon nedir sorusunun temelinde aslında bu iki kavram arasındaki farkları bilmeyişimiz yatıyor. Yani misyon ve vizyon ne demek, tam olarak anlayabilmek için farklılıklarına da değinmek gerekir.

İşte vizyon ve misyon arasındaki farklar:

VizyonMisyon
Uzun vadeli hedeflerin belirlendiği ve şirketin gelecekte nasıl olmak istediğini gösteren bir ifadedir.Şirketin günlük faaliyetlerini ve iş amacını tanımlayan, şirketin varoluş nedenini ve ne yaptığını ifade eden bir ifadedir.
Geleceğe yönelik stratejik hedeflere odaklanılır.Mevcut durum, iş süreçleri ve günlük faaliyetlere odaklanılır.
Uzun vadeli faktörlere dayanır.Kısa ve orta vadeli faktörlere dayanır.
Genel bir yönlendirme ve motivasyon sağlar.Somut ve işlevsel bir yol haritası sunar.
Hayal edilen ideal durum, büyük hedefler ve şirketin gelecekteki yerini belirleyen değerlerdir.Şirketin ne yaptığı, kimlere hizmet ettiği, nasıl hizmet ettiği ve işi nasıl yürüttüğüyle ilgili detayları verir.
“Dünyayı sürdürülebilir enerji kaynaklarıyla beslemek.”“Yenilikçi enerji çözümleri sunarak müşterilerimize en iyi hizmeti vermek ve sürdürülebilirlik ilkelerine bağlı kalmak.”
Vizyon ve Misyon Farkı

Vizyon ve misyon örnekleri ile birlikte yukarıdaki tablodan iki kavram arasındaki temel farklılıkları öğrenebilirsiniz.

Üniversiteye Yeni Başlayacaklara Finansal Tavsiyeler verdik. İnceleyebilirsiniz…

Vizyon ve Misyon Nasıl Yazılır? 5 Adımda Oluşturun!

Vizyon ve misyon nedir konusunu öğrendikten sonra kritik bir aşamaya daha geldik: Nasıl yazılır?

Misyon ve vizyon yazmak için aslında birçok faktöre odaklanmanız ve dikkat etmeniz gerekiyor. Ancak adım adım anlatmam gerekirse 5 aşamada bunu gerçekleştirebiliriz. Hadi, detaylara geçelim! 😊

1- Amacınızı ve Değerlerinizi Belirleyin

İşletme Amacı Belirlemek
İşletme Amacı Belirlemek

İlk olarak amacınızı, dünya görüşünüzü ve değerlerinizi belirlemeniz gerekir. Bunu belirlemek oldukça güç görünebilir. Ancak aşağıdaki adımlar, fikir ve ilham verme noktasında size yardımcı olabilir:

 • Kendi değerlerinizi belirlemek için yeteri kadar zaman ayırın. Hiçbir şekilde aceleye getirmeyin.
 • İşletmenizin temel değerlerini belirlerken şahsi olarak nelere önem verdiğinizi ve bunlardan hangilerini işletmenizde yansıtmak istediğinizi belirleyin.
 • İşletmenizin neden var olduğunu düşünerek rakiplerinizden ayırt edici özelliklerinizi sergileyin. Bunu ifade ederken net olun.

2- Hedeflerinizi Tanımlayın

İşletme dünyasında hedef, olmazsa olmazlarınız arasında. İşletmenizin de mutlaka bir hedefi olmalıdır. Aşağıdaki adımlarla bu tanımlamayı kolay bir şekilde yapabilirsiniz:

 • Kısa, orta ve uzun vadeli hedeflerinizi düşünün. Tanımlarken somut, ulaşılabilir ve gerçekçi hedeflere odaklanın.
 • Gelecekte nerede olmak istediğinizi ve buraya ulaşmak için neler yapabileceğinizi düşünün.
 • Hedefleriniz gerçekçi olmalıdır ancak aynı zamanda rakiplerinizden ayırıcı nitelikte spesifik hedeflere de yönelmeniz gerekir.

3- Gelecek ile Bugünü Karşılaştırın

Yazım aşamasına geçmeden önce vizyon ve misyon nedir sorusunu tekrar sorun. Detaylı olarak araştırın ve öğrenin. Bunun sonucunda gelecekle bugünü karşılaştırmanız gerekiyor:

 • Amaçlarınız, hedefleriniz ve görüşleriniz arasında gelecek – bugün bağlantısı kurun.
 • Şu anda nerede olduğunuzu ve nereye gitmek istediğinizi iyi bir şekilde analiz edin.
 • Pazar koşullarını dikkate alarak mevcut kaynaklarınızı değerlendirin ve işletme becerilerini gözden geçirin.

4- Yazım Aşaması

Vizyon Misyon Nasıl Yazılır
Vizyon Misyon Nasıl Yazılır

Vizyon ve misyon nasıl belirlenir sorusunda can alıcı noktaya geldik: Yazım aşaması…

Yazım aşamasında önceki üç madde ile belirlediğiniz kavramları, değerleri ve özellikleri mutlaka dikkate alın. Bolca deneme yapın ve her yazım işleminde aşağıdakilere dikkat edin:

 • Her iki tanımlama da net, anlaşılır ve özgün olmalıdır.
 • İfade ettiğiniz hedefleri ve değerleri vurgulayın.
 • Tüm kurguyu motivasyon ve ilgi sağlayacak şekilde oluşturun.

5- Paylaşım

Artık misyon vizyon ne demek, biliyorsunuz ve işletmenize ait tanımlamaları yaptınız. Peki, bunu kime ulaştıracaksınız? İşte bu noktada paylaşım aşaması devreye giriyor:

 • Oluşturduğunuz metinleri defalarca okuyun ve kontrol edin.
 • Gerekirse düzenlemeler yaparak yeniden yazın.
 • İşletmenizin tüm paydaşlarının bir listesini oluşturun. Onlara hangi kanallardan ulaşacaksınız? Belirleyin.
 • Bu kanalları aktif bir şekilde kullanarak misyon ve vizyonunuzu tanıtın.

Vizyon ve misyon nedir, öğrendik. Peki, bu konular neden önemli? İnceleyelim…

Misyon ve Vizyon Neden Önemlidir?

Misyon ve Vizyon Neden Önemlidir
Misyon ve Vizyon Neden Önemlidir

Misyon ve vizyon neden bu kadar önemli? İşletmeler neden bu kadar önemsiyor? Dilerseniz bu konuya da biraz açıklık getirelim…

Öncelikle misyon ve vizyon tanımları, işletmelerin nereye gitmek istediğini ve hangi yönde, nasıl ilerlemesi gerektiğini belirler. Temel amaç, varoluş nedeni, gelecek hedefleri gibi kritik konuların netleşmesini sağlar.

Stratejik planlama noktasında da misyon ve vizyonun önemi büyüktür. Kurumlar bir yandan hedeflerini belirlerken diğer yandan bu hedeflere nasıl ulaşabileceklerini de bu unsurlar ile belirlerler. İşletmenin hangi kaynaklara sahip olduğunu ve bunu etkin bir şekilde kullanabileceği de misyon ve vizyon ile belirlenecektir.

Motivasyon, şirkete bağlılık ve amacın parçası olma duygusunu aşılamak için de bu metinler etkili bir şekilde kullanılabiliyor. Aynı şekilde dış imaj ve prestij açısından da misyon ve vizyonun büyük etkileri görülmektedir.

Bu nedenle misyon ve vizyon konusu oldukça önemlidir ve tam anlamıyla karakterinizi yansıtır nitelikte olmalıdır.

1- Vizyon ve Misyon Bildirgelerinin Stratejik Yönetim Açısından Önemi

Vizyon ve misyon bildirgelerinin stratejik yönetim açısından önemi oldukça büyüktür. Stratejik yönetim, işletmeler açısından kritik bir noktada yer alır: Büyüme, hedefler ve sürdürülebilirlik…

Tüm bu kavramların temelinde stratejik yönetim yatıyor. Vizyon ve misyon nedir konusunda açıklanan tüm bilgiler, stratejik hedefleri belirleme noktasında yardımcı elemanlarınızdır. Bu kapsamda;

 • Gelecekteki hedefler,
 • İdealler,
 • Mevcut durum analizi,
 • Rakiplerden pozitif olarak ayrışma,
 • Paydaşların katılımı,
 • İnovasyon ve değişim odaklı yaklaşım,

gibi konuların tamamı, misyon ve vizyonun stratejik açıdan önemini vurgular niteliktedir.

Öneri içerik: Bireysel Kariyer Planlama Aşamaları

Başarılı Vizyon ve Misyon Örnekleri

Vizyon Misyon Örnekleri
Vizyon Misyon Örnekleri

Vizyon ve misyon nedir sorusunu örneklerle daha somut bir hale getirmek istiyorum. Dünyada ve Türkiye’de şirketlerin, holdinglerin ve tüm tüzel kişiliklerin misyonu ve vizyonu bulunuyor. Ancak bunlardan sadece küçük bir azınlığı başarılı örnek sergileme noktasında yeterli düzeydedir.

Vizyon misyon örneklerini ayrı başlıklar halinde inceleyelim.

1- Vizyon Örnekleri

Dikkat çekici ve başarılı vizyon örnekleri şu şekildedir:

 • Opet: “Sektörde, Türkiye’nin bir numaralı akaryakıt dağıtım şirketi olmak.”
 • Sabancı Holding: “Rekabetçi ve sürdürülebilir büyüme potansiyeli olan “stratejik bir portföyü” paydaşlarına değer yaratacak şekilde yönetmek.”
 • Garanti Bankası: “Çağın olanaklarını herkese sunmak.”

Bu örneklerde “hedef” vurgusunun ön plana çıkarıldığını söyleyebiliriz.

2- Misyon Örnekleri

Misyon örnekleri için aşağıdaki şirketleri değerlendirebiliriz:

 • Kahve Dünyası: “Doğru kalite – fiyat oranını sağlayarak, geniş ürün yelpazesiyle tüketici beklentilerini en üst düzeyde karşılamak.”
 • Ford Otosan: “Topluma fayda sağlayan yenilikçi otomotiv ürün ve hizmetleri sunmak.”
 • Medipol Hastanesi: “İnsanın en önemli değerlerinden biri olan sağlığa çağdaş standartlarda, bütüncül kalite anlayışı içerisinde toplumun değerlerine saygılı bir hizmet yaklaşımını sınır tanımadan sunmak.”

Bu örneklerde de “prensip” konusunun ön planda tutulduğunu görüyoruz.

SONUÇ: Vizyon ve Misyon Sahibi Olmak Kalitenizi Gösterir!

Vizyon ve Misyon Nedir?
Vizyon ve Misyon Nedir?

Sonuç olarak vizyon ve misyon, bir kişi ya da kurumun kalitesini, prestijini yansıtan önemli bir unsurdur. İşletmenin gelecekteki hedeflerini ve ideallerini belirleme noktasında etkin bir şekilde kullanılabilir. Bu iki faktör, stratejik yönetim sürecinde en önemli dostunuz olacaktır.

İşletmelerin başarısı, sürdürülebilirliği ve inovatif gelişmelere ayak uydurabilmesi için doğru bir misyon ve vizyon belirlemesi yapması gerekir. Bu noktada kendinizin ya da işletmenizin özelliklerini, düşünce yapısını, ideallerini, gelecek hedeflerini ve amaçlarını doğru bir şekilde belirlemelisiniz.

İş Kurmak İstiyorum Param Yok diyorsanız bu içeriğimiz tam olarak sizler için hazırlandı! 😊

Sıkça Sorulan Sorular

Vizyon ve Misyon Nedir
Vizyon ve Misyon Nedir

Vizyon ve misyon nedir konusunu tüm detaylarıyla işledik. Sıkça sorulan sorularla yazıyı noktalamak istiyorum.

1- Misyon ve vizyon ne demek?

Misyon, bir işletmenin kuruluş amacını ve mevcut değerlerini tanımlar. Vizyon ise gelecek odaklı olarak nereye gitmek istediğiniz ve amaçlarınız üzerine tanımlanan bir ifadedir.

2- Vizyon ve misyon nasıl belirlenir?

Misyon ve vizyon oluştururken aşağıdaki adımları başarıyla uygulamanız gerekir:
– Öz Değerlendirme
– Hedef Belirleme
– Değer ve İlke Belirlemesi
– Paydaşlarla Kurulacak İletişim
– Yazılı Bildirge
– Etki Analizi

3- Kişisel vizyon nasıl olmalı?

Kişisel vizyon, şahsi özellikleri dikkate alarak içsel motivasyonunuzu sağlayacak ve gelecek hedeflerinizi doğru bir şekilde belirlemenize imkân yaratacak türde olmalıdır.

Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?
Paylaş
Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Temizlik Şirketi Kurmak

Temizlik Şirketi Kurmak 2023 | Maliyeti ve Kazançları!

Vizyon ve Misyon Nedir?

Vizyon ve Misyon Nedir? Stratejik Yönetim Açısından Önemi

Amazon'da Mağaza Açmak

Amazon’da Mağaza Açmak 2024 | Detaylı Rehber!

Oto Lastik Dükkanı

Oto Lastik Dükkanı Açmak 2024 | Maliyeti ve Kazancı

Girişimcilikte Başarılı Olmanın Sırları

Girişimcilikte Başarılı Olmanın Sırları: 7 Özel Strateji!

Bebek Spa Merkezi Açmak

Bebek Spa Merkezi Açmak 2023 | Kârlı Mı? Maliyeti Ne Kadar?

Daha Fazla Makale

Kitap Kafe Açmak

Kitap Kafe Açmak 2023 | Maliyeti ve Kazancı!

Evde İmalat Fikirleri

Yenilikçi İmalat Fikirleri – 130+ Kazançlı Üretim Fikri!

Tavuk Çiftliği Kurmak

Tavuk Çiftliği Kurmak 2023 | Nasıl Kurulur? Maliyet – Kazanç!

Gratis Bayilik

Gratis Bayilik Veriyor Mu? 2023 Başvuru Detayları!

Ticaret Yapmak İstiyorum

Ticaret Yapmak İstiyorum | 10 Adımda Ticarete Başlamak

Ne İş Yapabilirim

Ne İş Yapabilirim? Diyenlere 23 En Kazançlı İş Fikri!

Geri Dönüşüm Tesisi Kurmak

Geri Dönüşüm Tesisi Kurmak | Maliyeti, Hibeler ve Kazancı!

Yemeksepeti Vale Kurye Başvuru

Yemeksepeti Vale Kurye Başvuru 2023 | AYDA 35.000 TL KAZANÇ!

X