Üniversiteye Yeni Başlayacaklara Tavsiyeler: 7 Finans Tavsiyesi

Yazar: Aykut Tarih: 02.05.2023
Üniversiteye Yeni Başlayacaklara Tavsiyeler

Yaşamımızın en etkili dönemlerinden birisi olan üniversite hayatı, hayatın geriye kalan kısmı için de oldukça önemli. Farklı deneyimler, yeni arkadaşlıklar ve bol bol özgürlük hissi… Ancak her şeyin bu kadar toz pembe olmadığını bilmeniz gerekiyor. Bazı önlemler almanız gerektiğini yazımızın hemen en başında söylüyorum. 🙂

Üniversite hayatı, finansal sorumlulukların arttığı bir dönemi de ifade ediyor aynı zamanda. Zaten öğrenci olmak zorlayıcı bir süreçken bir de maddi sorumluluklar eklenince kafa karışıklığı yaşayabilirsiniz. Ama merak etmeyin, üniversiteye yeni başlayacaklara tavsiyeler sunacağım bu yazıda birçok finansal konuyu ele alacağız.

Burada sizi finansal zorluklarla mücadele etmekten kurtaracak, para yönetimi konusunda yol gösterecek ve üniversite hayatınızın daha keyifli geçmesini sağlayacak 7 önemli finansal tavsiyeden bahsedeceğim. O zaman fazla vakit kaybetmeden içeriğe geçelim…

Üniversiteye Yeni Başlayacaklara Finansal Tavsiyeler

Üniversiteye Yeni Başlayanlara Finansal Tavsiyeler
Üniversiteye Yeni Başlayanlara Finansal Tavsiyeler

Üniversiteye yeni başlayacaklara gerekli gereksiz birçok kişi tarafından hep tavsiyelerde bulunulur. Emin olun çoğu zaman bunların birçoğu boş öneriler oluyor. Finansal önerilere ise hiç değinilmiyor.

Yapılan bir araştırmaya göre Amerikalı gençlerin yaklaşık %75’i kişisel finans bilgilerine güvenmediği ortaya çıkmış. Türkiye’de de durumun farklı olduğunu düşünmüyorum. Bu nedenle genç – yaşlı fark etmeksizin finansal okuryazarlık seviyemizi geliştirmemiz gerekiyor.

Üniversite hayatınızı daha verimli ve etkili bir şekilde geçirmeniz için ise ekonomik özgürlüğe sahip olmanız şart. Peki, ekonomik özgürlüğü kazanmak için hangi finansal tavsiyeler verilebilir? İşte sadece üniversite döneminde değil, hayatınızın her döneminde size yardımcı olacak 7 önemli finansal tavsiye…

1- Bütçenizi Takip Edin

Bütçe Takibi Yapmak - Finansal Tavsiyeler
Bütçe Takibi Yapmak – Finansal Tavsiyeler

Üniversiteye yeni başlayacaklara tavsiyeler verirken ilk olarak bütçe meselesini açıklayacağım. Finansal durumunuzun önemli bir kısmını gelir – gider – bütçe takibi oluşturacak. Bütçenizi takip ederek gelirlerinizi daha bilinçli bir şekilde yönetebilir ve harcamaya dönüştürebilirsiniz.

Bütçe takibi yapmak size ne kazandırır? İlk olarak gelir ve giderlerinizi net bir şekilde görmenizi sağlar. Bu da beraberinde para yönetimi becerilerinizi geliştirir. Harcama yönetimi oldukça önemli bir konu. Üniversite döneminde ne kadar çok gereksiz harcama yapıldığını söylememe gerek yok sanırım. 🙂

Üniversiteye başlayacaklara tavsiyeler verirken eminim birçok kişi bu konuya değinmiyor bile. Ama finansal durumunuzun bel kemiğini bütçe yönetimi oluşturuyor. Basit bir Excel tablosunda bile gelir – giderlerinizi takip edebilirsiniz. Gelir giderinizi takip edin ve bilançonuzu net bir şekilde görün!

Bu içerik ilginizi çekebilir: İnternetten Para Kazanma yöntemlerini şimdi öğrenin!

2- Öğrenci İndirimlerinden Faydalanın

Öğrenci İndirimi
Öğrenci İndirimi

İkinci tavsiye olarak öğrenci indirimleri meselesine değinelim. Bu tavsiye, üniversite öğrencilerine hiç de yabancı gelmeyecektir. Finansal durumunuz hakkında en önemli adımlardan birisi tasarruflardır. Öğrenci indirimlerinden faydalanmak, tasarruflarınızın önemli bir kısmını oluşturabilir.

Sosyal hayat içerisinde aktif bir şekilde yer alıyorsanız; mağaza, cafe, restoran, sinema, tiyatro, konser gibi birçok alanda öğrenci indirimlerini kullanabilirsiniz. Hangi üniversitede okuyor olursanız olun bulunduğunuz şehirde öğrenci indirimleri sunan işletmeler elbette vardır. Küçük bir araştırmayla bu yerleri tespit edip öğrenci indirimlerinden faydalanın. Tasarruf ettiğinizi göreceksiniz. 

3- İkinci El Kitap Kullanın

İkinci El Kitap Almak
İkinci El Kitap Almak

Tasarruflar üzerinden devam edelim. Tasarruf etme yollarını araştırarak önemli kazanımlar elde edebilirsiniz. Ancak bu konuda sizin de aktif olarak kullanabileceğiniz bir tasarruf yöntemine değinmek istiyorum. İkinci el kitap kullanımı…

Üniversite hayatında illaki kitap almak için bir bütçeniz olacak. Fakat siz ikinci el kitaplara yönelerek daha ucuza bu işi kapatabilirsiniz. Kalan kısmı tasarruf olarak değerlendirip finansal durumunuza katkıda bulunabilirsiniz. Bulunabilir, iyi durumda olan kitapları ikinci el olarak değerlendirin.

O zaman sahaflara olan yolculuğunuz başlasın! 🙂

4- Kredi Kartı Harcamalarınızı Kontrol Edin

Kredi Kartı Harcaması
Kredi Kartı Harcaması

Günümüz şartlarında öğrenci adaylarına kredi kartı kullanmalarını hiçbir şekilde tavsiye etmem. Hele ki üniversite dönemi gibi gereksiz harcamaların olabileceği bir dönemde asla… Ama günümüz ekonomik koşullarında bunun zor olduğunu da biliyorum.

Bu nedenle eğer kredi kartı kullanacaksanız harcamalarınızı kontrol etmenizi tavsiye ediyorum. Peki, bunu nasıl yapacaksınız? İşte kredi kartı harcamalarını kontrol etmeniz için öneriler…

  • Yaptığınız harcamaları ayrı bir yerde takip edin. Her ay hangi harcamaları ne düzeyde yaptığınızı bu şekilde inceleyin. Gerektiğinde müdahale edin.
  • Kredi kartı limitini mutlaka düşük seviyede tutun. Neye ne kadar para ihtiyacınız olduğunu sizden başkası iyi bilemez. Bu nedenle gerçekçi olun ve makul limit tutarları belirleyin. Unutmayın, fazla harcama yapma lüksünüz yok.
  • Gereksiz harcamaları listenizden çıkarın. Eğer takip listenizde düzenli olarak gereksiz harcama yaptığınız bir kalem varsa, bunu listenizden atın. Sadece temel ihtiyaçlar ve acil ihtiyaçlar noktasında kredi kartınızı kullanın. İnanın faydasını göreceksiniz.

Oyun Oynayarak Para Kazanmak hayal değil! Para kazanabileceğiniz oyunlar listesini şimdi inceleyin.

5- Yatırım Yapmayı Öğrenin

Yatırım Yapmak
Yatırım Yapmak

Bir dakika! Üniversiteye yeni başlayanlara tavsiyeler başlığı değil mi bu? Yatırım yapmanın ne işi var? Diyebilirsiniz… Ancak yatırım yapmayı öğrenmek ile zannettiğiniz şeyi kastetmiyorum. Gelin inceleyelim.

Üniversite yıllarında finansal olarak doğru karar vermeyi öğrenmek, belki de edinebileceğiniz en önemli kazanımdır. Mevcut paranızı büyütmeye çalışmak, yatırım yapmayı gerektirir ve inanın doğru bir hamledir!

Üniversite döneminde finansal kulüplere katılın. Finansal videolar, bloglar, gazeteler, dergiler takip edin. Ne yapın edin, bir şekilde yatırım yapmayı öğrenmeye bakın. Bunun için yüksek sermayeye sahip olmanız gerekmez. Amacınız elbette elinizdeki parayı büyütmek… Ancak temel amacınız öğrenmek olmalı. Bu tavsiye, üniversite sonrası yaşamınızda da çok işinize yarayacaktır.

İlk etapta profesyonel olmanıza gerek yok. Ancak ülke ekonomisini takip etmek, yatırım piyasalarına ufaktan bir bakış atmak, bahsettiğim kaynakları takip etmek bile çok işinize yarayacaktır.

6- Burs ve İş Fırsatlarını Takip Edin

Burs Almak
Burs Almak

Yavaş yavaş sona yaklaşıyoruz. Finansal tavsiyeler söz konusu olduğunda aslında seçenek çok fazla. Ama bir şekilde özetlemek ve toparlamak gerekiyor. Bireysel finans yönetimi konusunda öğrenciler için burs ve iş fırsatlarını takip etmelerini önerebilirim.

Yazının başında bütçeden bahsetmiştim. Bu bütçenin bir gider kısmı bir de gelir kısmı var. Bu tavsiyem tam olarak gelir tarafıyla alakalı.

Eğer başarılı bir öğrenciyseniz uygun bir burs bulacağınızdan şüpheniz olmasın. Üniversiteye yeni başlayanlara burs veren kurumlar oldukça fazla. Ancak bunun için en azından üniversiteye başlamanız ve en az 1 yıl geçmesi gerekiyor. Bu süre gelir elde etmek için size uzun gelebilir. Peki bu durumda ne yapacağız? Çalışacağız.

Okuyacağınız bölümle alakalı olması gerekmeksizin part – time iş bularak çalışmaya başlayabilirsiniz. Tabii okuduğunuz bölümle alakalı bir iş bulursanız kendinizi geliştirme noktasında çok daha önemli kazanımlar elde edersiniz. Ancak farklı iş kolları da size çok şey katacaktır, emin olun.

Para Kazanma yöntemleri için kategori sayfamızda sana göre birçok iş modeli mevcut! İnceleyebilirsin…

7- Finansal Hedefler Belirleyin

Finansal Hedef Belirlemek
Finansal Hedef Belirlemek

Üniversiteye yeni başlayacaklara tavsiyeler listesinin sonuna geldik. Son olarak finansal hedefler belirlemenizi tavsiye ediyorum. Para yönetimi konusunda hedeflerinizin olması, finansal durumunuzu bambaşka yerlere taşıyabilir.

Sizlere bu noktada finansal hedef önerileri verebilirim. Örneğin acil durum fonu oluşturmak, iyi bir başlangıç olabilir. Ancak yapacaklarınız bununla sınırlı değil. Mesela dönemsel birikim planı oluşturabilirsiniz. Yapacağım tasarruflarla 1 ayda 500 TL biriktireceğim gibi…

Finansal hedeflerinizi belirlerken gerçekçi olun. Gelir ve gider durumunuza göre hareket edin. Aksi halde hedefinizi gerçekleştiremezsiniz ve bu da motivasyonunuzu düşürebilir.

Sonuç: Asla Vazgeçme!

Asla Vazgeçme
Asla Vazgeçme

Üniversiteye yeni başlayacaklar için 7 önemli finans tavsiyesinden bulundum. Buradan çıkaracağımız sonuç finansal konulara hâkim olmanız ve doğru adımlar atarak paranızı iyi bir şekilde yönetmeniz olacaktır. Bu tavsiyeleri temel düzeyde uygulamanız bile başarıya ulaşmanız için yeterli olacaktır.

Bütçe takibi yaparak harcamaları kontrol etmek, tasarruf yapmak gibi finansal hedefler belirleyerek bir yerden başlayın. Birçok kişinin bu konularla alakası dâhi yokken bunu gerçekleştirin. Hiçbir getirisi olmasa bile öz disiplininizi geliştirerek sizi, diğerlerinden bir adım daha öne taşıyacaktır. Son olarak bir söz paylaşalım.

Abraham Lincoln: “Hiçbir şeyden asla vazgeçme; çünkü vazgeçenler yalnızca kaybedenlerdir.”

Vazgeçmeyenlerden olmanız dileğiyle! 🙂

Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?
Paylaş
Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

İzmir Havaş Saatleri

İzmir Havaş Saatleri 2024 | GÜNCEL Havaş Hareket Saatleri

1 Milyon TL Nasıl Değerlendirilir?

1 Milyon TL Nasıl Değerlendirilir? Ne Yapılır? Detaylar…

Finansal Okuryazarlık Nedir?

Finansal Okuryazarlık Nedir? 6 İpucu ile Kapsamlı Rehber

Gaziantep Havaş Saatleri

Gaziantep Havaş Saatleri 2024 – Duraklar, Güzergah ve Ücreti

Bağkur Primi Ne Kadar

Bağkur Primi Ne Kadar 2023 | En Düşük ve En Yüksek Prim!

Ankara Havaş Saatleri

Ankara Havaş Saatleri 2023 | Güzergah ve Güncel Fiyatlar

Daha Fazla Makale

7/24 Diş Polikliniği İzmir

7/24 Diş Polikliniği İzmir | 24 Saat Açık Diş Poliklinikleri

KYK Wifi Şifre Unuttum

KYK Wifi Şifre Unuttum! 2023 GSB Wifi Şifre Değiştirmek

Senetle Telefon Satan Yerler

Senetle Telefon Satan Yerler ve Firmalar 2023-UYGUN FİYATLAR

KYK Wifi Giriş

2023 KYK Wifi Giriş Nasıl Yapılır? GSB Wifi Giriş Sayfası

En İyi Öğrenci Kredi Kartı

En İyi Öğrenci Kredi Kartı – AİDATSIZ, EN KARLI 9 KART!

En İyi Viski Markaları

2023’ün En İyi Viski Markaları: 10 Eşsiz Marka!

Yurt Dışı Para Transferi

Yurt Dışı Para Transferi Nasıl Yapılır? 2023 EN UCUZ YOLLAR!

Fransa Alışveriş Siteleri

Fransa Alışveriş Siteleri 2024: En Popüler 24 Site!

X