Halı Saha Maliyeti Ne Kadar? 2023 YAPIM MALİYETİ

Yazar: Aykut Tarih: 08.12.2023
Halı Saha Maliyeti

Halı saha yapmak istiyorum diyorsanız muhtemelen en çok merak ettiğiniz konuların başında maliyetler geliyor. Halı saha maliyeti 2023 yılı için bazı faktörlere göre değişiklik gösteriyor. Bu yazıda halı saha yapım maliyeti hakkında bilgiler vereceğim.

Halı saha kurulum maliyeti her ne kadar değişiklik gösterse de işletmenizi açmak için belli bir miktar sermaye gerekiyor. Halı saha yapımı, ciddi sermayeler isteyen bir iş. Şimdiden söylemek istiyorum.

Halı saha fiyatları size yüksek gelebilir. Ancak kiralama yöntemiyle de hizmet verebilmeniz mümkün. Halı saha açmak istiyorsanız birçok ihtimal mevcut. O halde halı saha kurma maliyeti 2023 yılında ne kadar? İncelemeye başlayalım! 😊

Halı Saha Maliyeti Hesaplama 2023

Halı Saha Maliyeti Hesaplama
Halı Saha Maliyeti Hesaplama

Halı saha maliyeti hesaplaması yaparken en önemli kısım, alanınızın ölçüleridir. Yani ilgili sahanın kaça kaç ölçülerde olacağı, maliyetler üzerinde oldukça etkilidir. Bu anlamda 30×50 halı saha maliyeti oldukça önemli. Çünkü ticari sahaların birçoğunda bu ölçüler geçerlidir.

Halı saha açmak kaça mal olur? İnceleyelim…

 • Açık halı saha açma maliyeti ortalama olarak 1.300.000 TL’dir.
 • Kapalı halı saha maliyeti ortalama olarak 2.500.000 TL’dir.

NOT: Halı saha açmak için aşağı yukarı bu sermayeler gerekir. Maliyetler çeşitli faktörlere göre değişiklik gösterebilir. Örneğin halı saha arazisi size ait değilse daha da yüksek maliyetler söz konusu olabilecektir.

İlginizi çekebilir: Temizlik Şirketi Kurmak

1- Açık Halı Saha Maliyeti

Açık halı saha maliyetleri güncel olarak şu şekildedir;

AlanBirim MaliyetToplam Maliyet
30×50500,00 TL / m2750.000 TL
25×45520,00 TL / m2585.000 TL
40×20587,50 TL / m2470.000 TL
52×32540,00 TL / m2900.000 TL
26×48545,00 TL / m2680.000 TL
Açık Halı Saha Maliyeti 2023

2- Kapalı Halı Saha Maliyeti

Kapalı halı saha maliyetleri ise güncel olarak şu şekildedir;

AlanBirim MaliyetToplam Maliyet
30×50940,00 TL / m21.410.000 TL
25×45925,00 TL / m21.040.000 TL
40×20930,00 TL / m2745.000 TL
22×45915,00 TL / m2905.000 TL
23×45935,00 TL / m2967.500 TL
Kapalı Halı Saha Maliyeti 2023

NOT: Sadece halı saha yapım maliyeti 2023 bilgilerini ifade eder. İşletmenizi kurmak ve faaliyete başlamak için başkaca giderleriniz de olacaktır. Halı saha açma maliyeti 2023 yılında yaklaşık olarak bu şekildedir.

Halı Saha Aylık Geliri 2023

Halı Saha Aylık Geliri Ne Kadar?
Halı Saha Aylık Geliri Ne Kadar?

Halı saha aylık geliri de bu noktada çok önemli. Çünkü işinizi ciddi sermayelerle birlikte kuracaksınız. İşletmenizin devamlılığı için gelir – gider dengesini iyi yakalamanız gerekiyor. Peki, halı saha açmak karlımı? Detayları inceleyelim…

 • Halı saha ücretleri güncel olarak saatlik 650 TL civarındadır.
 • Özellikle bilinen bir yer olursanız günün 12 saatini full dolu olarak geçirebilirsiniz.
 • Bu da günlük 7.800 TL gelir anlamına geliyor.
 • Aylık olarak ise 235.000 TL kazanç olacaktır.
 • Vergiler ve çeşitli giderler dikkate alındığında aylık net olarak 150.000 TL kazanılabilir.
 • Bu da yatırımınızı 1 – 2 yıl içerisinde amorti ederek net kazanç sağlayacağınız anlamına geliyor.

Halı Saha Nasıl Açılır?

Gelelim halı sahanın nasıl açılacağına… Bu konuda en az halı saha maliyeti ne kadar sorusu kadar önemlidir. Zaten yeteri kadar sermayeniz varsa halısaha yapan firmalardan destek alarak işletmenizin ana faktörünü kolayca inşa edebilirsiniz.

Halı sahanızı resmi olarak kurmak, işletmek ve devam ettirmek istiyorsanız tüm bu süreçleri yasal bir şekilde tamamlamanız gerekiyor. Yani bir şahıs şirketinin kurulması, vergi levhasının olması ve tüm sürecin yasal prosedürlere uygun bir şekilde tamamlanması gerekir.

Bu gibi aşamalarda nelerle karşılaşacaksınız, detaylarıyla açıkladım.

Öneri Yazı: Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur?

1- Alt Yapı

Halı saha yapımında öncelikli aşama alt yapı çalışmalarıdır. Bu aşamada sahanın yapılacağı alan kazılır ve gerekli olan kasa hazırlanır. Kazılan bölge, yönetmelikçe belirlenmiş malzemelerle doldurulur. Tüm işlemler drenaj sistemlerine göre yapılır.

En önemli aşamalardan olduğu için dikkatli olunmasında fayda vardır. Çok iyi bir şekilde planlayarak hiçbir detayı atlamadan hareket ediniz.

2- Demir – Çelik Çalışmaları

Halı Saha Demir Çelik
Halı Saha Demir Çelik

Sahanın demir & çelik konstrüksiyon çalışmaları bu aşamada yapılır. Demir ve çelik kolonlar, kapalı sahalar için çok önemlidir. Çim saha maliyetini oluşturan en önemli malzemeler burada kullanılır. Özellikle kapalı sahalar için kolonların yerleştirilmesi hususuna dikkat edilmelidir.

Halı saha maliyeti hakkında bu bilgiler oldukça önemlidir!

3- Çim Zemin Hazırlığı

Üçüncü aşamada çim saha döşenir. Halı sahanızın uzun süreler faaliyet göstermesi için suni çimlerin mutlaka birinci sınıf kalitede olması gerekir. Suni çimler halı gibi olduğundan dolayı bu tip sahalara halı saha adı verilmektedir.

4- Üst Kısmın Kapatılması

Kapalı sahalara özgü bir aşamadır. İskelet yapının üzeri bir çatı ile kapatılır. Genelde bu aşamada branda kaplama tercih edilmektedir. Ancak sağlam olması isteniyorsa trapez sac kaplaması da tercih edilebilir. Sahanın hangi malzemeyle kapatılacağı konusunda bölgenin meteorolojik koşulları dikkate alınmalıdır.

5- Futbol Sahası Hazırlığı

Kale, file, çizgiler, skor tablosu gibi ince detaylar bu aşamada yapılır. Artık sahanız futbol oyunu için uygun hale gelmiştir. Son olarak aydınlatma sistemlerine ihtiyaç duyacaksınız.

6- Aydınlatma Sistemleri

Kapalı ve açık sahalar, kendi ortam koşullarına göre aydınlatma sistemine sahip olmalıdır. Özellikle kapalı halı sahalar karanlık olacağından dolayı aydınlatma sistemlerine önem verilmelidir. Bu aşamada profesyonel destek almanız çok önemlidir.

Halı Saha Açmak İçin Gerekenler

Halı Saha Açmak İçin Gerekenler
Halı Saha Açmak İçin Gerekenler

Halı saha açmak için gereken bazı unsurlar bulunmaktadır. Elbette bunların bir kısmı yasal prosedür için, diğer kısmı ise işletmenizin başarılı bir şekilde faaliyet göstermesi içindir.

1- Halı Saha Yapımında Gerekli Olan Malzemeler

Halı saha malzemeleri, işletmenizin faaliyete geçmesi ve sürdürmesi için oldukça önemlidir. Bu malzemeleri temin ederek faaliyete başlayabilirsiniz. Tabii hizmet çeşidinize göre daha fazla malzemeye ihtiyaç duyabilirsiniz;

 • Halı saha malzemeleri anlaştığınız firma tarafından karşılanır.
 • Bunun dışında soyunma odaları için dolaplar,
 • Krampon,
 • Forma,
 • Kafeterya işletilecekse oraya ait malzemeler,

edinilmelidir. Faaliyetinizi genişletmeniz hâlinde daha farklı malzemelere de ihtiyaç duyulabilir.

2- Halı Saha Açmak İçin Gerekli Olan Belgeler

Halı saha açmak için gerekenler arasında elbette yasal prosedürler için toplamanız gereken belgeler de bulunuyor. Bu belgeleri toplayarak işletmenizi açabilir ve faaliyete başlayabilirsiniz. Halı saha ruhsatı için gerekli belgeler şu şekilde;

 • 2 adet fotoğraf,
 • İmza sirküleri,
 • Ticaret sicil gazetesi örneği,
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • Adli sicil kaydı,
 • İkametgah belgesi,
 • SGK kayıt belgeleri,
 • İşletici kimlik bildirme belgesi,
 • Oda sicil tasdiknamesi,
 • Vergi levhası,
 • Kira sözleşmesi,
 • Yapı kullanma izin belgesi,
 • İşyeri krokisi,
 • İtfaiye uygunluk raporu,
 • TFF halı saha sicil kaydı,
 • TFF yeterlilik belgesi,
 • Güvenlik ve kamera sistemi.

NOT: Halı saha maliyeti konusunda bu bilgiler de önemlidir.

Halı Saha Yapımı Şartları Nelerdir?

Halı Saha Yapımı Şartları
Halı Saha Yapımı Şartları

Esasında halı saha yapımı için birkaç özel şart dışında herhangi bir şart bulunmaz. Yani diğer işletmelerde olduğu gibi metrekare şartı ya da kapalı alan şartı bulunmamaktadır. Ancak halı sahalara özgü şu şartların yerine getirilmesi gerekir;

 • Türkiye Futbol Federasyonu’na kaydolunması gerekir.
 • İtfaiye uygunluk raporunun alınması gerekir. Buna göre yangın önlemleri alınmıştır şeklinde bir karar olması gerekiyor.
 • TFF yeterlilik belgesi alınmalıdır.
 • Diğer şartların birçoğu işletmenin açılması ile alakalıdır.

İlginizi çekebilir: Rehabilitasyon Merkezi Açmak

Halı Saha Maliyetine Etki Eden Faktörler Nelerdir?

Halı saha maliyetine etki eden faktörler şu şekildedir;

 1. Aydınlatma sisteminin türü,
 2. Tercih edilen çatı sisteminde kullanılan malzemeler,
 3. Meteorolojik şartlara göre oluşacak malzeme çeşitliliği,
 4. Alt yapı çalışmalarında kullanılan malzemeler,
 5. Suni çim kalitesi,
 6. Alan büyüklüğü,
 7. Diğer tüm malzemelerin kalitesi.

Özellikle alan büyüklüğünün maliyetler üzerinde çok etkili olduğunu söyleyebiliriz. Ancak faaliyet alanınıza göre ekstra hizmetlerde de bulunulacaksa farklı maliyetler de ortaya çıkabilir. Örneğin halı sahanıza ek olarak bir kafeterya hizmeti vermek istiyorsanız halı saha maliyeti artacaktır. Bu gibi detayları da maliyetleri etkileyen faktörlere ekleyebiliriz.

Halı Sahada Kafeterya İşletmek

Halı saha maliyeti konusunda birtakım bilgiler verdikten sonra ek bilgilere geçebiliriz. Kazancınızı arttırmak istiyorsanız ek hizmetlere de yönelebilirsiniz.

Örneğin açık halı saha işletiyorsanız buraya ek olacak bir kafeterya işletmek, kazancınızı arttıracaktır. Hem halı sahanızdan hem de kafeteryadan gelecek gelirlerle ciddi kazançlar elde edebilirsiniz.

Halı saha yapım maliyeti forum sitelerinde çokça hesaplanıyor. Ancak kafeterya genel olarak bu maliyetlere eklenmez. Çünkü faaliyet alanının dışındadır. Yukarıda bahsettiğimiz maliyetlere bu gideri de ekleyebilirsiniz.

Halı Saha Açarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Halı Saha Açarken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Halı Saha Açarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Halı saha açmak için maliyetler ve kazançlar haricinde dikkat etmeniz gereken noktalar da bulunuyor. Bu konuda aşağıdaki unsurlara dikkat edebilirsiniz;

 • Yer Seçimi: Ticari işletmeler için konum oldukça önemlidir. İlk olarak sahanızın kolayca ulaşılabilir bir yerde olması gerekiyor. Bunun için merkezi yerleri tercih edebilirsiniz. Tabii bu maliyetlerinizi biraz arttırabilir. Ancak ciddi kazanç potansiyeli sağlar.
 • Arsa Büyüklüğü: Metrekare her şey demek değildir. Sizin yeriniz 10 x 100 büyüklüğünde olabilir. Ancak dar olacağı için oyun oynamaya uygun olmayacaktır. Önemli olan halı saha için en uygun boyutu belirlemek ve ona göre bir yere sahip olmaktır. En çok 30 x 50 halı sahaların kullanıldığını söyleyebiliriz.
 • Kazancınızı Yatırıma Dönüştürün: Kazanmaya başladıktan sonra bunun belirli bir kısmını yeniden yatırıma dönüştürün. İşletmenizi geliştirmek için önemli harcamalar yapabilirsiniz. Örneğin kafeterya hizmeti, eşya satışı vb. gibi unsurlarla kazancınızı destekleyebilirsiniz.
 • Kapalı Saha Tercih Edin: Açık halı sahalar yaz mevsimi için uygunken kapalı sahalar her mevsim için uygundur. Bu nedenle mevsime göre müşteri potansiyelinizin değişmemesi için kapalı saha tercih etmeniz gerekir.
 • Kaliteli Suni Çim: Suni çim tercihinin kaliteli malzemeler yönünde yapılması gerekiyor. Sahanızın en önemli materyalleri arasında suni çimler yer alıyor. Elbette bunun kaliteli olmasını istersiniz. Hem kullanıcı deneyimi hem de uzun ömürlü kullanım açısından bu çok önemlidir.

İlginizi çekebilir: Geri Dönüşüm Tesisi Kurmak

Halı Saha Yapımı Devlet Destekleri

Halı saha devlet desteği var mı şeklinde pek çok soru soruluyor. Halı saha işletmeciliği yapmak isteyenlere yönelik olarak hazırlanan bir destek programı bulunmamaktadır. Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından birtakım destekler veriliyor ancak bu, kâr amacı gütmeyen kuruluşlar için geçerlidir.

Peki, bu noktada halı saha açmak için KOSGEB desteği alınamaz mı? Farklı yöntemlerle evet! Halı saha açmak için devlet desteği almak istiyorsanız KOSGEB’in diğer destek programlarına göz atmanızı öneriyorum. Burada şartları sağlayacağınız bir destek paketi mutlaka bulunacaktır. Detaylı bilgiyi KOSGEB uzmanlarından alabilirsiniz.

Halı Saha Yapımı Konusunda Önemli Tavsiyeler!

Halı saha maliyeti kaç TL sorusunu merak edenlere yönelik güncel bilgiler verdik. Halı saha yapmak istiyorum diyenlere yönelik olarak bazı önemli tavsiyelerde bulunacağım.

 • Fiyat Belirleme: İşletmenizi açtıktan sonra fiyatları belirlerken mutlaka piyasa araştırması yapmalısınız. Piyasanın çok üzerinde fiyat belirlediğinizde kimse sizi tercih etmeyecektir. Piyasanın çok altında fiyat belirlediğinizde ise kazançlarınız düşecektir. Arasındaki dengeyi mutlaka kurun.
 • Giderlerinizi Yönetin: İşletmenizin giderleri önemli konuların başında geliyor. Özellikle krediyle ya da borçla işletmenizi açtıysanız daha da önemli olacaktır. Bunları iyi bir şekilde bilin ve yönetin. Halı saha maliyeti yorumlarını araştırdığınızda giderlerin çok önemli olduğunu göreceksiniz.
 • Ek Hizmetler Sunun: Sadece halı saha kazancıyla yetinmeyin. Aynı zamanda kafeterya gibi ek hizmetler de sunun. Çünkü halı saha gibi ortamlara birçok kişi ailesiyle ya da arkadaşlarıyla geliyor.
 • Tesisinizi Büyütün: Kazancınızı yeniden yatırıma dönüştürerek başka bir saha daha yapabilirsiniz. Böylece kazançlarınız daha da artacaktır.

Öneri Yazı: Spor Salonu Açma Maliyeti

Sık Sorulan Sorular

Halı saha maliyeti kaç para sorusu aktarabileceklerim bu kadar. Son olarak konu hakkında sıkça sorulan sorulara değinmek istiyorum. Sizler de soru ve görüşleriniz için YORUM bölümünü kullanabilirsiniz.

1- Halı saha kac metrekaredir?

Halı sahaların kaç metrekare olduğu, çeşitlere göre değişiyor. Ancak ortalama olarak 30×50 ebatlarında olduğunu söyleyebiliriz.

2- Halı saha açmak karlımı?

Halı saha açmak oldukça karlı bir iştir. Günümüzde özellikle pandemi sonrasında yüksek iş potansiyeline tekrar kavuşan halı sahalar yüksek kazanç potansiyeli de sunmaktadır.

3- Halı saha ne kadar kazanıyor?

Halı sahaların ne kadar kazandığı müşteri sayısına göre değişiklik gösterir. Ancak en az aylık 150.000 TL kazanç sağlanabilmektedir.

4- Bir halı saha maliyeti ne kadar?

Bir halı saha maliyeti alanın büyüklüğü, malzeme kalitesi, arazinin konumu gibi özelliklere göre değişiklik gösterir. Bu iş için ortalama olarak 1.500.000 TL yeterli olacaktır.

Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?
Paylaş
Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Yaratıcı Dükkan İsimleri

Yaratıcı Dükkan İsimleri | Farklı Kategorilerde 85 İsim Önerisi!

Starbucks Bayilik Şartları

Starbucks Bayilik Şartları 2024 | Franchise Kazancı

Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Kurulum Maliyeti

Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Kurulum Maliyeti – GÜNCEL!

Trendyol'da Mağaza Açmak

Trendyol’da Mağaza Açmak 2023 | Detaylı Rehber!

Gratis Bayilik

Gratis Bayilik Veriyor Mu? 2023 Başvuru Detayları!

Vizyon ve Misyon Nedir?

Vizyon ve Misyon Nedir? Stratejik Yönetim Açısından Önemi

Daha Fazla Makale

Güneş Enerjisi Santrali Kurmak

Güneş Enerjisi Santrali Kurmak 2024 | Güncel Maliyet!

Sağlık Kabini Açmak

Sağlık Kabini Açmak 2023 | Nasıl Açılır? Maliyeti ve Kazancı

En Karlı İş Fikirleri

En Karlı İş Fikirleri 2023 | Düşük Bütçe ile Yapılacak 15 İş

Evde İmalat Fikirleri

Yenilikçi İmalat Fikirleri – 130+ Kazançlı Üretim Fikri!

Paket Taxi Nedir

Paket Taxi Nedir? 2023 Maaşları ve Başvuru Şartları!

Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur

Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur? 2023 Maliyeti ve Tüm Detaylar!

Girişimcilikte Başarılı Olmanın Sırları

Girişimcilikte Başarılı Olmanın Sırları: 7 Özel Strateji!

Ticaret Yapmak İstiyorum

Ticaret Yapmak İstiyorum | 10 Adımda Ticarete Başlamak

X