Ticaret Yapmak İstiyorum | 10 Adımda Ticarete Başlamak

Yazar: İdil Tarih: 08.12.2023
Ticaret Yapmak İstiyorum

Birçok insan şu an yaptığı meslekten mutlu değil. Birçoğumuz hak ettiğimiz maaşı alamazken birçoğumuzda istediğimiz mesleği yapmıyoruz. Bu nedenle insanlar alternatif yollar aramaya başladı. Özellikle kısa sürede hızlı para kazanmanın yolları merak ediliyor. Bu yollardan birisi de ticaret yapmak.

Ticarete atılmak istiyorum diyen okurlarımız için bu yazımızda sıfırdan ticaret nasıl yapılır açıklayacağız. Aynı zamanda ticaret yapmak istiyorum ama ne ticareti yapabilirim diye soranlara da birçok fikir vereceğiz.

E-Ticaret Yapmak İstiyorum

E-Ticaret Yapmak İstiyorum
E-Ticaret Yapmak İstiyorum

E-ticaret, son yılların en popüler sektörlerinden biri haline geldi. Birçok insanın 0 sermaye ile para kazanma yolları arıyor. Aslında insanların çok az bir sermaye ile toptan ürün satın alıp internet üzerinden satış yaptığını görüyoruz. Siz de bu insanlardan biri olmak istiyor ve e-ticaret yapmak istiyorum diyorsanız bu başlık altında toplanalım!

İş yapmak istiyorum diyorsanız ticaretinizi güçlendirecek sebeplere de sahip olmalısınız. En iyi iş fikirlerine sahip de olsanız, sizi ticarete itecek sağlam sebepleriniz olmadan motivasyon kaynağınızı oluşturamazsınız. Eğer;

 • Kendi işinizin patronu olmamaktan ve kontrol sahibi olamamaktan bıkmışsanız,
 • Çok çalışıp az para kazanıyorsanız,
 • Kendi işinizi yapmak istiyor ve çalışma saatlerinizi kendiniz belirlemek istiyorsanız,
 • Ticarete atılmadan önce yaratıcı fikirlere sahipseniz,
 • Ve en önemlisi kendinizi hazır hissediyorsanız sağlam sebepleriniz var demektir.

O halde, ticaret yapmak istiyorum diyen okurlarımız için ticaret 101 dersimiz başlasın! Ne iş kurabilirim diyen okurlarımıza yaratıcı fikirler verecek, aynı zamanda sıfırdan ticarete başlayan okurlarımız için tavsiyelerde bulunacağız.

Öneri içerik: Güzellik Merkezi Açmak

1- E-Ticaret Fikirleri

Ne ticareti yapabilirim sorusunu cevapladığımıza göre e-ticaret fikirleri arayanlara bazı sektör araştırması önerilerinde bulunabiliriz. Mevcut pazar araştırması yapmak, trend ürünleri keşfedip satışını sağlamak gibi eylemler markanızı öne çıkartacaktır. E-ticarette fikir araştırması yaparken şunlara dikkat etmelisiniz;

 • Pazar hakkında araştırma yapmak ve gelişmeleri yakından takip etmek
 • İçinde bulunduğunuz sektördeki sorunlara çözüm bulacak ürün fikirleri oluşturmak
 • Türkiye pazarına daha girmemiş ürünleri keşfetmek
 • Seçtiğiniz sektördeki başarılı markaları yakından takip etmek.

Fikir araştırmanıza başlamadan önce size vereceğimiz e-ticaret iş fikirlerine göz atmayı unutmayın! Örneğin;

 • Kedi ve köpek maması satmak,
 • Bluetooth kulaklık satmak,
 • Takı satmak,
 • Kamp ürünleri satmak,
 • Sağlık ürünleri satmak

Bu iş fikirleri hoşunuza gittiyse veya daha fazla fikir edinmek istiyorsanız ne ticareti yapabilirim başlığımızı detaylıca inceleyebilirsiniz!

Ne Ticareti Yapabilirim?

Ne Ticareti Yapabilirim
Ne Ticareti Yapabilirim

Online alışveriş artık günümüzün vazgeçilmezi oldu. Birçok insan çeşitli markaların ürünlerini farklı sitelerden inceleyip en uygun fiyattakini tek tıkla satın alabiliyor. Bunun arka planında ticaretini yapanlar ise küçük sermayelerle büyük paralar kazanabiliyor.

Ticaret yapmak istiyorum ancak internetten ne satabilirim karar veremiyorum diyen okurlarımız için bir liste hazırladık. Bu listede ne ticareti yapabilirim sorusuna rahatlıkla cevap bulabileceksiniz.

 • Trend takılar: Son zamanlarda özellikle kadınların yoğunlaştığı bir sektör olan takı sektörü, paslanmaz çelik küpeler, el yapımı kolye ve bileklikler gibi ürünleri satışa sunmaktadır.
 • Sağlık ürünleri: Covid-19’un hayatımıza girmesi ile birlikte hijyen ve sağlık ürünleri çok satılan ürünler kategorisine girmiştir.
 • Evcil hayvan ürünleri: Eskisine nazaran daha fazla insan artık evcil hayvan sahiplenmektedir. Bu nedenle kedi tarağı, kedi kumu, pire tasması ve kedi ve köpek maması gibi ürünleri satmak e-ticaret yapmak istiyorum diyenler için mantıklı bir girişim olacaktır.
 • Elektrikli scooter: Martı gibi firmaların başlattığı elektrikli scooter furyası birçok insanın bisiklet yerine tercih ettiği bir ürün haline gelmiştir.
 • Manikür, pedikür, takma tırnak setleri: Son yıllarda kadınların yoğun ilgi gösterdiği takma tırnak ve kalıcı oje ürünleri e-ticaret ne satabilirim diyenler için uygun ürünler olacaktır.
 • Kamp malzemeleri: Şehrin kalabalığından sıkılan birçok insan fırsat buldukça kendini doğanın kucağına atıyor. Siz de uygun fiyatlı ve kaliteli kamp malzemeleri satarak bu trende katkıda bulunabilirsiniz.
 • Gamer ekipmanları: Milenyum çağı ile birlikte bilgisayar oyunlar yoğun ilgi görmeye başladı. Bunu bir hobi ve hatta iş haline getiren insanlar ise gamer ekipmanları satın almaktadır. Gamer ekipmanı satmak en mantıklı bir e-ticaret fikirlerinden birisidir.
 • Yoga matı: Yoga ve meditasyon son yıllarda oldukça popülerleşti. Yoga matı ve yoga ürünleri mantıklı e-ticaret ürünlerindendir.

Sıfırdan Ticarete Başlamak

Sıfırdan ticarete başlamak isteyen okurlarımız için izlemeleri gereken yolları detaylıca anlatacağız. Unutmayalım ki doğru adımlarla doğru yolları seçerseniz, ticaret yaparak rahatlıkla para kazanabilirsiniz.

Aşağıda sıfırdan ticaret nasıl yapılır sorusu için gereken 10 temel adımı sıraladık. Bu adımların hiçbirini göz ardı etmeden, detaylıca incelemenizi öneririz.

Al Sat Yaparak Para Kazanmak ister misiniz? O halde nasıl yapacağınızı şimdi öğrenin…

Sıfırdan Ticaret Nasıl Yapılır?

Sıfırdan Ticaret Nasıl Yapılır - Ticaret Yapmak İstiyorum
Sıfırdan Ticaret Nasıl Yapılır – Ticaret Yapmak İstiyorum

Sıfırdan ticaret yapmak cesaret ve sabır ister. Bu yola girmeye kararlı bireyler ise azimli olmalılardır. Hem inişi hem çıkışı olan bir yoldur. Ticaret yapmak istiyorum ama korkuyorum diyenlere ikinci kez düşünmelerini tavsiye ederiz. Korkulacak ve büyük kayıplara yol açacak bir girişim olmasa da inişleri ve çıkışları olan bir yoldur. Bu nedenle net ve emin adımlarla yürümenizi tavsiye ederiz.

Sıfırdan ticaret nasıl yapılır sorusu ise akılları en çok karıştıran sorudur. Pazarlama, depolama ve kargolama gibi ayrıntıların doğru şekilde yapılması işletmenizin ilerlemesinde çok büyük rol oynar. Bunun gibi detayları sağlam yapmanız 10 temel adımdan bahsedeceğiz.

E-Ticaret Yapmak İsteyenler İçin Önerilen 10 Temel Adım

Ticaret yapmak istiyorum nereden başlamalıyım diye soranlar için öncelikle sağlam ve doğru adımlar atarak kuracağınız markanın temellerini sağlam atmanızı öneririz.

Sıfırdan ticarete başlamak kolay değildir. Ancak doğru adımlar atıldığında ticaret yapmak göründüğü kadar zor değildir. Ticaret yapma yolları için izlemeniz gereken temel 10 adım var. Bu adımlar şu şekilde sıralanabilir;

 1. Önce nasıl bir işletme kurmak istediğinizi, yani işletmenizin yapısını seçin
 2. E-ticarete uygun iş modeli seçin
 3. Doğru ürünleri seçin
 4. Ürünlerinizi nasıl tedarik edeceğinize karar verin
 5. Satış tekliflerinizi tasarlayın
 6. E-ticaret iş planı hazırlayın
 7. İşletmenize ait yaratıcı isim seçin ve logo tasarlayın
 8. E-ticaret yapacağınız online satış platformu seçin, web sitenizi oluşturun
 9. Finansmanınızı yönetin
 10. Pazarlama planı oluşturarak sağlam bir satış kampanyası yaratın.

Yukarıda listelediğimiz 10 temel adım ticaret yapmak istiyorum diyen okurlarımızın mutlaka izlemesi gereken adımlardır. Ticaret yapmak istiyorum ne yapabilirim sorusunun cevabını bu adımlarda bulabilirsiniz. O halde bu 10 temel adımı detaylıca inceleyelim.

Öneri içerik: Bebek Spa Merkezi Aylık Kazancı

1- İşletme Yapısı

Ticaret Yapmak İstiyorum
Ticaret Yapmak İstiyorum

Bir işletmenin temeli, işletmenin yapısı ve yasal yükümlülüklerinizle başlar. İşletme türünü doğru seçmek, sorumluluk, vergi ve yönetim şeklinizi belirler. Ticaret yapmak istiyorum diyen okurlarımıza tavsiyemiz Türkiye’de e-ticarette yaygın olarak kullanılan işletme yapısını tercih etmeleridir. İşletme yapısı olarak şahıs şirketi seçmek ufak riskler ve az bütçe ile ticarete kolaylıkla başlamanızı sağlar.

2- İş Modeli Seçmek

İş modeliniz, yaptığınız işin ticaret yapısını belirler. E-ticaret iş modelleri arasında yaygın üç farklı seçenek vardır. Nasıl bir iş kurabilirim diyen okurlarımızın karar vermesi gereken en önemli noktalardan birisi budur. Popüler iş modelleri şu şekildedir;

 • Doğrudan tüketiciye
 • İşletmeden tüketiciye
 • İşletmeden işletmeye

E-Ticaret Fikri: Trendyol Nasıl Satıcı Olunur?

3- Ürün Seçimi

İnsanlar genellikle hangi ürünü satacağına dair kafa karışıklığı yaşarlar. Her şeyden önce ticaret yapmak istiyorum ne satabilirim sorusuna yanıt vermek isteriz.

 • Bir hedef kitle seçmenizi,
 • Bu kitlenin ihtiyaçlarını belirlemenizi,
 • İhtiyacı karşılayacak ürünü seçmenizi öneririz
 • Burada önemli olan bu ürünü satan büyük rakipler olup olmadığını araştırmak ve fiyat kotası oluşturmaktır.

Yeni girişimciler için tavsiye edilen ürünlerin özellikleri ise şu şekildedir;

 • Paketleme ve kargolaması kolay
 • Markalaşmaya yatkın
 • Uygun fiyatlı
 • Uzun raf ömrü
 • Trend olan ve kısa sürede raflardan kalmayacak ürünler olmalıdır. 

4- Ürün Tedariki

Ürün Tedariki - Ticaret Yapmak İstiyorum
Ürün Tedariki – Ticaret Yapmak İstiyorum

Ürün tedarik yönetiminizi seçmek de işletmenizin kurulumunda önemli bir adımdır. E-ticarette yaygın olan dört farklı tedarik yolu vardır;

 • El yapımı ürünleri satmak
 • Hazır ürünleri satışa sunmak
 • Dropshipping yapmak
 • Dijital ürünleri pazarlamak

5- Satış Teklifi Belirlemek

Ürününüzün özellikleri, faydaları ve çözümlerine odaklanacağınız satış teklifi insanların neden sizi tercih etmesi gerektiğine odaklanır. Bu da rakiplerinizin arasında önce çıkmanızı sağlar. Fiyat, kalite, işlev ve stiline göre oluşturacağınız satış teklifiniz ürünlerinizi ve markanızı konumlandıracaktır.

6- E-Ticaret İş Planı Oluşturmak

Ticaret yapmak istiyorum diyenlerin dikkatlice hazırlaması gereken bir maddedir. Resmi bir e-ticaret planı işletmenizin yönetim, işleyiş ve gelişim şeklini tanımlar. İş planınıza dahil etmeniz gereken temel ögeler arasında ise üst düzey yöneticilerin bilgileri, şirketin detaylı açıklaması ve satışa sunulan ürün ve verilen hizmetler bilgileri yer almalıdır.

İlginizi çekebilir: Butik Açmak Karlı Mıdır?

7- İşletme İsmi ve Logosu

Ticaret yapmak istiyorum diyenlerin en çok keyif alacağı noktalardan birisi yaratıcı bir isim bulmak ve logo tasarlamaktır. Çağımıza uygun, akılda kalıcı, okunuşu kolay ve güven veren bir isim ile, profesyonel görünen minimal bir logo tasarımı müşteri potansiyelinizi arttıracaktır.

8- E-Ticaret Platformu Seçmek

Online satış yapacağınız platformla ilgili dikkat etmeniz gereken bazı ayrıntılar vardır. Seçeceğiniz platform müşteri kitlenize uygun olmalı, ayrıca müşterinize güven de vermelidir. Ticaret yapmak istiyorum diyen okurlarımızın seçeceği e-ticaret platformu satış açısından da kolaylık sağlayan bir site olmalıdır.

9- Finansman Yönetimi

Finansman Yönetimi
Finansman Yönetimi

E-ticarette para yönetimi en önemli hususlardan birisidir. Bunun için dikkate almanız gereken bazı mühim noktalar bulunur. Ticaret yapmak istiyorum diyenlerin finansman yönetiminde dikkat etmesi gerekenler şu şekildedir;

 • Her yeni maliyeti hesaplayın
 • Pazarlama için ayrı bütçe oluşturun
 • Her sezonda farklı finans planları oluşturun
 • Rakip firmaların fiyatlarını takip edin
 • Envanter stratejileri kullanın
 • İade edilen ürünler için ayrı bütçe hazırlayın
 • Kargo ve nakliye ücretlerini minimumda tutun
 • Sattığınız ürünün faturalandırmasını doğru yapın
 • İptal ve iade işlemlerine hâkim olun

10- Pazarlama Planı oluşturmak

Bir pazarlama stratejisi oluşturmak e-ticaretinizi güçlendirecek en önemli hususlardan birisidir. Sosyal medya kanalları üzerinden belirli kitlelere ulaşmak, reklamınızı doğru yönde ve doğru zamanda yapmak satış oranlarınızı da doğru oranda etkileyecektir.

 • Ticaret yapmak istiyorum diyorsanız pazarlama stratejiniz içerisine sosyal medya influencerlarını mutlaka eklemelisiniz.
 • Müşterilerden aldığınız geri dönüş ve yorumların üzerinde durun ve mutlaka bu yorumları değerlendirmeye alın.
 • Tek bir e-ticaret platformuna takılı kalmadan farklı kanallar üzerinden de satış yapın. Sanal pazarınızı genişletin.
 • Müşteri deneyimlerini göz önünde bulundurun.
 • E-ticaret pazarlama planınızı kişiselleştirin. Yaratıcı ve benzersiz deneyimler sunun.

İş Kurmak İstiyorum Param Yok diyorsanız neler yapabileceğinizi öğrenin!

Geleneksel Ticaret Fikirleri

İnsanlığın başlangıcından beri aslında ticaret var olan bir yapıdır. Günümüzde para ile gerçekleştirdiğimiz ticaret eskiden takas yöntemi ile yapılmaktaydı. Şimdi ise ticaret, paranın en çok kullanıldığı ve insanlığın vazgeçilmez bir parçası olmuştur.

Temel e-ticaret adımlarının birçoğu aslında geleneksel ticaret için de geçerli adımlardır. Geleneksel ile para kazanmak isteyen okurlarımızın yapması gerekenler ise sanal bir dükkân yerine somut bir dükkân sahibi olmaktır.

E-ticarete nazaran geleneksel bir ticaret yapmak daha pahalıya mal olacaktır. Ancak bulunduğunuz konuma göre oldukça yüksek paralar da kazanabilirsiniz. Ticaret yapmak istiyorum diyen okurlarımız için şu fikirleri verebiliriz;

 • Pet shop dükkânı açmak: Artık neredeyse her mahallede gördüğümüz pet shop dükkanları oldukça karlı bir iş sektörü haline gelmiştir.
 • Renkli çorap satmak: Çorap, gençlerin kombinlerinin olmazsa olmazı bir parçadır. Son zamanlarda renkli baskı çoraplar yoğun ilgi görmektedir. Ucuza temin edeceğiniz çorapları %50 kâr marjı ile satışa sunabilirsiniz.
 • Takı satmak: Altın veya gümüş takılar çok pahalı olduğu için gençler genellikle uygun fiyatlı ve tarz takılar satın almayı tercih ediyor. Trend ürünleri satacağınız bir takı dükkanı da oldukça karlı olacaktır.
 • Fitness ekipmanları: Son yıllarda birçok insan fitnessa başlamıştır. Özellikle spor salonlarının yakınlarından fitness ekipmanları ve sporcu besin takviyeleri satan bir dükkan açmak oldukça mantıklı bir ticaret fikridir.

Ticaretin Olmazsa Olmazları

Ticaret yapmak istiyorum ama ne yapmam gerek bilmiyorum diyorsanız sizlere izlemeniz gereken adımları kısaca maddeleyelim;

 • Satmayı planladığınız ürünün hangi kitleye ve hangi coğrafyaya hitap ettiğini bulun. Örneğin fotokopi dükkânı veya kırtasiye açacaksanız okul ve üniversite çevrelerini tercih edin!
 • Dükkanınız için yaratıcı bir isim bulun ve yaratıcı bir tabela hazırlayın. Örneğin pet shop açacaksanız ilgi çekici bir tasarım tercih edin.
 • Satacağınız ürünün tedariğini kaliteli ve güvenilir bir işletmeden edinin. Unutmayın ki kaliteli ürünün kaliteli dönüşü olur. Müşteri memnuniyeti her şeyden daha önemlidir.
 • Pazarlama planı oluşturun. Dükkanınız için belirli günlerde ve belirli ürünlerde indirim yapın. Ve unutmayın ki doğru zamanda doğru yerde yapacağınız reklamlarla daha fazla müşteri kazanabilirsiniz!

Sıkça Sorulan Sorular

Ticaret yapmak istiyorum diyen okurlarımız için sıkça sorulan soruları cevapladık.

1- E-ticarete yeni başlayan girişimciler için teşvik programları var mı?

Yeni girişimcilerin yararlanabileceği e-ticaret teşvikleri şu şekildedir;
– KOSGEB Geleneksel Girişimci Desteği
– KOSGEB İleri Girişimci Desteği
– Mikro İhracat Desteği
– Genç Girişimci Desteği
– E-ticaret Yapanlar İçin Vergi Muafiyeti
– Mikro İhracat Desteği

2- E-ticaret ne satabilirim?

E-ticaret ne satabilirim sorusuna kısaca cevap vermek gerekirse akıllı saatler, trend takılar, fitness ekipmanları, bluetooth kulaklık, evcil hayvan ürünleri, manikür, pedikür, takma tırnak setleri ve yoga matı gibi ürünler son zamanların en çok satılan ve rehavet gören ürünleridir. Ne alıp satabilirim diye düşünüyorsanız bu ürünlere göz atmanızı tavsiye ederiz.

3- Ticaret yapmak istiyorum ne satabilirim?

Eğer bir dükkan açıp geleneksel ticaret yapmak istiyorsanız evcil hayvan ürünleri, spor ekipmanları, takı veya çorap satabilirsiniz.

Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?
Paylaş
Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Ne İş Yapabilirim

Ne İş Yapabilirim? Diyenlere 23 En Kazançlı İş Fikri!

Türkiye'de Olmayan İş Fikirleri

Türkiye’de Olmayan İş Fikirleri | 15 İlginç İş Fikri

Oto Lastik Dükkanı

Oto Lastik Dükkanı Açmak 2024 | Maliyeti ve Kazancı

Rent a Car Açmak

Rent a Car Açmak 2024 | Bayilik, Maliyeti ve Kazancı!

Oyun Evi Açmak

Oyun Evi Açmak Hakkında | 10 Adımda Çocuk Oyun Evi Açın!

Kitap Kafe Açmak

Kitap Kafe Açmak 2023 | Maliyeti ve Kazancı!

Daha Fazla Makale

Amazon'da Mağaza Açmak

Amazon’da Mağaza Açmak 2024 | Detaylı Rehber!

Küçük İşletme Fikirleri

En Kazançlı Küçük İşletme Fikirleri 2023 – 15 İş Fikri!

Getir Deposu Açmak

Getir Deposu Açmak 2023 | Bayilik, Franchise Bedeli – Kazanç

Güneş Enerjisi Santrali Kurmak

Güneş Enerjisi Santrali Kurmak 2024 | Güncel Maliyet!

Ne Dükkanı Açabilirim?

Ne Dükkanı Açabilirim? Diyenlere Özel 27 İş Fikri!

Vizyon ve Misyon Nedir?

Vizyon ve Misyon Nedir? Stratejik Yönetim Açısından Önemi

Yeni İş Fikirleri

Yeni İş Fikirleri 2023 | Güncel 49 Patlayacak İş Fikri!

Temizlik Şirketi Kurmak

Temizlik Şirketi Kurmak 2023 | Maliyeti ve Kazançları!

X