Öğrenilmesi Gereken Diller: Dünyada Kabul Gören 7 Dil

Yazar: Aykut Tarih: 08.12.2023
Öğrenilmesi Gereken Diller

Dünya giderek küreselleşiyor ve yabancı dil bilmenin önemi her geçen gün daha da artıyor. Özellikle kariyeriniz için öğrenilmesi gereken diller çok fazla. İş dünyasından seyahate, hatta kişisel gelişime kadar pek çok alanda yabancı dil bilmek oldukça önemli bir hale geldi.

Bunun öneminin farkındaysanız şu soruyu soruyor olabilirsiniz: Hangi dili öğrenmeliyim? Biz de bu soruyu yanıtlamak için bu içeriği oluşturduk. Bu içerikte küresel anlamda oldukça önemli 7 dilden bahsedeceğiz.

Ek olarak hangi dillerin size daha çok para kazandıracağını, kariyerinizi geliştirirken hangi dillerin avantaj sağlayacağını açıklayacağız. Bu anlamda en önemli dilleri bu içerikten öğreneceğine eminiz. İngilizceden sonra hangi dil öğrenilmeli diyorsanız, bilgileri vermeye başlayalım… 😊

Hangi Dili Öğrenmeliyim?

Hangi Dili Öğrenmeliyim?
Hangi Dili Öğrenmeliyim?

Yabancı dil öğrenmek istiyorum diyen birçok kişinin aklında tek bir soru var: Hangi dili öğrenmeliyim? Elbette dil öğrenme aşamasında hangi dili öğreneceğinizi seçerken dikkat etmeniz gerekenler bulunuyor.

Dil seçimi yaparken aşağıdaki faktörleri dikkate almanız hem kariyeriniz hem de kişisel gelişiminiz için oldukça önemlidir:

 • İlgi ve Motivasyon: Yabancı dil öğrenmek, gerçekten de ilgi isteyen bir süreç. Bu süreçte kendi ilgi alanlarınızı dikkate alarak motive olacağınız dili seçmeniz çok önemli. Dilin kültür yapısını dikkate alın ve hangi dile yakın hissediyorsanız, öğrenmeye başlayın!
 • Kullanım Alanı: Dilin pratik yapabileceğiniz bir kullanım alanı olması gerekir. Örneğin dünyada en çok konuşulan dili öğrenmeye başlayarak pratik yapma fırsatı bulabilirsiniz. Bilinmesi gereken diller arasında da bu faktörü dikkate alabilirsiniz. Kullanım alanı geniş dillere öncelik verin.
 • Kariyer İmkanı: Gelelim öğrenilmesi gereken dillerin asıl konusuna: Kariyer imkanı… Eğer kariyeriniz için dil öğrenmeyi tercih ediyorsanız iş dünyasında yoğun olarak kullanılan dillere öncelik verin. İçeriğimizde buna uygun 7 dil önereceğim.
 • Dilin Zorluk Seviyesi: Dil öğrenme sürecinde başka bir önemli konu daha var. Dilin zorluk seviyesi… Dil öğrenme aşamasında hızlı bir şekilde ilerlemek için öğrenilmesi en kolay dillere yönelebilirsiniz. Ancak diğer faktörleri dikkate almayı unutmayın.
 • Kaynaklar: Bir dile ait ne kadar çok kaynağa ulaşabiliyorsanız, o kadar kolay öğrenirsiniz. Ne demek istiyorum? Bilinmeyen bir dili öğrenmek için yeteri kadar kaynağa ulaşamazsınız. Bu da dil öğrenme sürecinizi sekteye uğratır. Kaynağı fazla olan diller, önceliğiniz olmalıdır.

Bu faktörleri dikkate alarak hangi dili öğrenmeliyim sorusunun kendinize ait yanıtını verebilirsiniz. Unutmayın, dil öğrenme deneyimleri kişiye özeldir ve hangi dili öğrenebileceğinizi ancak siz belirleyebilirsiniz.

Öneri içerik: Bireysel Kariyer Planlaması Aşamaları

Öğrenilmesi Gereken Diller – En Önemli 7 Dil

Öğrenilmesi Gereken Diller - 7 Dil
Öğrenilmesi Gereken Diller – 7 Dil

Yolculuğumuza İngilizceden sonra öğrenilmesi gereken dillerle çıktık. Bu kapsamda İngilizce öğrenmeniz gerektiğini söylemeye ihtiyaç duymuyoruz. Bahsedeceğim 7 dil içerisinde yine de İngilizce’ye yer verdik.

Kariyer için öğrenilmesi gereken diller şu şekildedir:

 1. İspanyolca
 2. Mandarin Çincesi
 3. Almanca
 4. Japonca
 5. Fransızca
 6. Portekizce
 7. İngilizce

Elbette öğrenebileceğiniz diller bunlarla sınırlı değildir. İş yaşamında tercih edilme derecesi, kariyer olanakları, o dili konuşan kişi sayısı gibi faktörlere göre bu sıralamayı geliştirebilirsiniz.

Şimdi öğrenilmesi gereken yabancı dilleri yakından inceleyelim…

1- İspanyolca

İspanyolca | Öğrenilmesi Gereken Diller
İspanyolca | Öğrenilmesi Gereken Diller

Dünyada yaklaşık olarak 500 milyon kişi tarafından konuşulan İspanyolca ile başlayalım. Öğrenilmesi gereken diller sıralamasında en başta İspanyolca’ya yer verebiliriz. Elbette bunun bazı nedenleri bulunuyor.

Örneğin İngilizce ve Mandarin Çince’sinden sonra en çok konuşulan dil olması, bu nedenler arasında sayılabilir. Ayrıca zorluk seviyesinin “kolay” olarak kategorize edilmesi de en önemli avantajları arasında. İspanyolca bilmek, Latin Amerika başta olmak üzere ABD ve bu dili konuşan ülkelerin kapılarını aralayacaktır.

 • Zorluk Derecesi: Kolay

2- Mandarin Çincesi

Mandarin Çincesi - Hangi Dili Öğrenmeliyim?
Mandarin Çincesi – Hangi Dili Öğrenmeliyim?

İngilizceden sonra en çok konuşulan dil ile devam edelim: Mandarin Çincesi… Bu dili dünyada yaklaşık olarak 1 milyar 120 milyon kişi konuşuyor. Önemsiz olması düşünülebilir mi? Tabii ki hayır!

Dünyanın en büyük ekonomilerinden birisi olan Çin, bu dil ile eşsiz fırsatlar sunabilir. Ayrıca ülke pazarı, pek çok sektör açısından gelişmiştir. Bu nedenle kariyer olanaklarının oldukça geniş olduğunu söyleyebiliriz. Bu da öğrenilmesi gereken diller listesine Mandarin Çincesi’nin dâhil edilmesini sağlıyor.

 • Zorluk Derecesi: Zor

3- Almanca

Almanca - Öğrenilmesi Gereken Diller
Almanca – Öğrenilmesi Gereken Diller

Rotanızı Avrupa’ya çevirme niyetindeyseniz, Almanca öğrenmenizi kesinlikle tavsiye ediyoruz. Avrupa’nın en önemli ülkelerinde Almanca, yoğun olarak konuşulan dil konumunda. Bu dili bilmeniz, Avrupa’nın kapılarını aralamanızı sağlayacaktır.

Özellikle endüstrisi gelişmiş olduğu için mühendislerin ve teknoloji alanında kariyer yapacakların mutlaka Almanca bilmesi gerekir. Mühendislerin öğrenmesi gereken diller arasında Almanca, ilk sıralarda yer alır.  

2 yabancı dil bilmek istiyorsanız, İngilizce’den sonra Almanca’yı tercih edebilirsiniz. Birçok yönden benzer diller olduğunu söyleyebilmek mümkün.

 • Zorluk Derecesi: Orta

İlginizi çekebilir: Vizyon ve Misyon Nedir?

4- Japonca

Japonca | Öğrenilmesi Gereken Diller
Japonca | Öğrenilmesi Gereken Diller

Öğrenmesi en zor dillerden Japonca ile devam edelim. Japonca bilmenin avantajları, saymakla bitmez niteliktedir. Japon ekonomisinin gelişmiş olması, ekstra kariyer fırsatları da yaratıyor. Dünyada ise toplamda 130 milyondan fazla kişinin Japonca konuştuğu düşünülmektedir.

Robotik bilimine yapmış oldukları katkı, yadsınamaz bir gerçek. Bu nedenle mekatronik mühendisliği, yazılım ve bilgisayar mühendisliği gibi alanlarda kariyer düşünüyorsanız, Japonca’yı mutlaka öğrenilmesi gereken diller listenize ekleyin.

Belki dünyada en kolay dil özelliği taşımıyor ancak, sağlamış olduğu fırsatlar düşünüldüğünde kesinlikle bu zorluğa katlanmaya değecektir.

 • Zorluk Derecesi: Zor

5- Fransızca

Fransızca - Hangi Dili Öğrenmeliyim?
Fransızca – Hangi Dili Öğrenmeliyim?

Fransa’nın diplomatik ve ticari alanda stratejik konumu itibariyle önemli bir ülke olduğunu söyleyebiliriz. Bu da Fransızca’nın önemli olmasını sağlıyor. Avrupa Birliği’nin resmi dili İngilizce olsa da uzmanlar, yakın gelecekte Fransızca’nın bu ülkelerde daha yaygın bir şekilde kullanılacağını öngörüyor.

Stratejik öneme sahip Fransızca’yı öğrenilmesi gereken diller sıralamasında değerlendirebilirsiniz. Dünyada yaklaşık olarak 80 milyon kişinin bu dili konuştuğu biliniyor. Dilin yazım özellikleri kolay olsa da dil bilgisi ve telaffuz özellikleri zorlayıcı olabilir.

 • Zorluk Derecesi: Orta

6- Portekizce

Portekizce | İngilizce'den Sonra En Geçerli Diller
Portekizce | İngilizce’den Sonra En Geçerli Diller

Portekizce’nin yaklaşık olarak 200 milyondan fazla kullanıcısı olduğunu biliyor muydunuz? Üstelik uzmanlar 2050 yılına kadar bu rakamın 350 milyonu geçeceğini belirtiyor. Yani geleceğin dilleri arasında Portekizce çoktan yerini aldı…

Brezilya Portekizce’sini CV’nize eklemek, direkt olarak Latin Amerika kapılarını açacaktır. Üstelik bu dili öğrenmek, zannedildiği kadar zor da değil. Biraz üzerine yoğunlaşarak kolayca öğrenebilirsiniz.

 • Zorluk Derecesi: Kolay

7- İngilizce

İngilizce Bilmenin Avantajları
İngilizce Bilmenin Avantajları

Listemizin son sırasında İngilizce var. Aslında İngilizce’nin öneminden ya da evrensel bir dil olduğundan bahsetmeye gerek yok. Ancak kariyer anlamında global olarak rekabet etmek istiyorsanız İngilizce’yi öğrenmeniz şarttır.

Yukarıdaki dillerde kariyer olanaklarının bölgesel olarak arttığını açıklamıştım. İngilizce’yi öğrenerek tüm dünyadaki kariyer imkanlarına erişim sağlayabilirsiniz. En önemli avantajı budur. Öğrenilmesi gereken dilleri seçim aşamasında bahsettiğim kriterler arasında kaynakları belirtmiştim. İşte dünyada en fazla kaynak bulabileceğiniz dil, İngilizce’dir.

 • Zorluk Derecesi: Kolay

En Çok Para Kazandıran Diller

En çok para kazandıran diller, kendi yeteneklerinize, ilgi alanlarınıza ve becerilerinize göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle dil seçimi yaparken “para kazandırma” olgusuna kapılıp ilgi alanlarınızı yok saymayınız.

Dünyada sıkça kullanılan ve kariyer imkânlarıyla para kazanmanızı sağlayan diller şu şekildedir:

 • İngilizce
 • Mandarin Çincesi
 • Almanca
 • İspanyolca
 • Japonca

İlginizi çekebilir: Uçak Mühendisi Maaşları

İngilizceden Sonra Hangi Dil Öğrenilmeli?

İngilizce'den Sonra Hangi Dil Öğrenilmelidir?
İngilizce’den Sonra Hangi Dil Öğrenilmelidir?

İngilizceden sonra öğrenilmesi gereken dil hangisi? Bu soruyu da çokça alıyoruz. Yine bu sorunun yanıtı, kişilere göre değişiklik göstermektedir.

Örneğin mesleğiniz teknoloji ile yakından alakalı ise teknolojisi gelişmiş ülkelerin dillerini öğrenmek, çok daha faydalı olacaktır. Ya da ticaretle uğraşıyorsanız, ticari faaliyetlerde en çok kullanılan İngilizce ve Çince gibi dilleri öğrenmek oldukça önemlidir.

Bu nedenle İngilizceden sonra hangi dil öğrenilmeli sorusunun net bir yanıtı yoktur. Yukarıdaki dil önerilerinden faaliyetinize ve kendinize uygun olanı seçin ve öğrenmeye başlayın.

Öğrenmesi En Zor Diller Hangileri?

Öğrenmesi en zor dilleri belirlerken telaffuz, yazım ve dil bilgisi gibi kriterlere bakılır. Yani bir dilin zorluğu belirlenirken o dilin yazım ve dil bilgisi özelliklerine ek olarak konuşma özellikleri de dikkate alınır.

Buna göre dünyada en zor öğrenilecek diller şu şekilde:

 • Mandarin Çincesi: Karakter tabanlı yazım özellikleri, tonlama yapısı ve zorlu gramer özellikleri nedeniyle dünyadaki en zor dillerin başında Mandarin Çincesi gelmektedir. Bu nedenle öğrenilmesi gereken diller listesindeki bu seçenek için dikkatli olmalısınız.
 • Arapça: Yine gramer yapısının karmaşık olmasından kaynaklı bir dil daha söyleyeceğim: Arapça… Çıkarılan seslerle birlikte tonal yapısı, harf ve alfabe yapısı tamamen farklı olduğu için Arapça da en zor diller arasında yer alıyor.
 • Fince: Türkçe ile benzerliği bulunmayan bir dil olduğu için öğrenmeniz biraz zor olabilir.

Öğrenilmesi En Kolay Diller Hangileri?

Öğrenilmesi gereken diller sıralamasında bazı dillerin zorluk derecesinin kolay olduğunu belirttik. Peki, kolay diller neye göre belirleniyor? Tonlama yapısı, gramer özellikleri, yazım ve alfabe özellikleri ve dilin genel yapısı, o dilin zorluğunu ya da kolaylığını belirler.

İşte öğrenilmesi en kolay diller:

 • İspanyolca: Sade ve düzenli bir dil yapısına sahip olması, İspanyolca’yı en kolay dillerden birisi yapıyor. Sesli okunuşların yazım dili ile uyumlu olması da bu konuda etken konumunda.
 • İngilizce: Öğrenim kaynaklarının çok olması, pratik yapma imkânlarının bulunması, İngilizce’yi de kolay öğrenilebilecek diller arasına ekliyor. Ayrıca kelime olarak zengin, gramer yapısı olarak da sade ve düzenlidir.
 • Esperanto: Öğrenmesi en kolay diller arasında Esperanto’da gösterilebilir. Diğer dillerden farklı olan tek özelliği, yapay olarak üretilmesi… Yani bu dil sistemi, bir kişi tarafından yapay olarak geliştirilmiştir. 1900’lü yıllardan sonra dönem dönem bazı kişiler tarafından benimsense de yeteri kadar popülariteye ulaşamamıştır.

Hangi Meslek İçin Hangi Dili Öğrenmeli?

Hangi Meslek İçin Hangi Dil Öğrenilmeli?
Hangi Meslek İçin Hangi Dil Öğrenilmeli?

Hangi meslek hangi dili öğrenmeli? Bu sorunun yanıtını evrensel değerlere göre belirleyebiliriz. Yani işin kariyer boyutunu ele alırsak bazı dillerin ön plana çıktığı yadsınamaz bir gerçektir.

Aşağıdaki mesleklere göre tavsiyelerimizi sizler için sıraladık:

 • Mühendislik
 • Tıp
 • Ticaret

1- Mühendislerin Öğrenmesi Gereken Diller

Dünyada teknolojinin de ilerlemesiyle mühendislere olan ihtiyaç her zamankinden daha fazla. Kariyerinize mühendislik alanında yön vermek istiyorsanız yabancı dilmeniz şart denebilir. Çünkü güncel gelişmeleri takip etmek ve bireysel kariyer gelişimi için yabancı dili yoğun olarak kullanacaksınız.

Peki, mühendislerin öğrenmesi gereken diller hangileridir?

 • Almanca
 • İngilizce
 • Fransızca
 • Japonca
 • Mandarin Çincesi

Özetle sanayi alanında ilerlemiş ülkelerin dilini öğrendiğinizde kariyer anlamında muazzam bir gelişme kaydedebilirsiniz.

2- Tıp İçin Öğrenilmesi Gereken Diller

Küresel sağlık sektöründe kullanılan dillere hâkim olmanız, tıp kariyeri için oldukça önemlidir. Tıp dünyasında aşağıdaki diller yoğun olarak kullanılmaktadır:

 • İngilizce
 • İspanyolca
 • Almanca
 • Fransızca

Tıp için öğrenilmesi gereken diller bu şekildedir. Bu dil sıralamasını oluştururken literatürde en fazla kullanılan ve kaynak üretilen diller dikkate alınmıştır.

3- Ticaret İçin Öğrenilmesi Gereken Diller

Öğrenilmesi gereken diller belirlenirken ticari faaliyetleri de dikkate almıştık. Ticari faaliyetlerin en yoğun olarak yürütüldüğü ülkelerde konuşulan dillere ağırlık verebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki dillere yönelebilirsiniz:

 • İngilizce
 • Çince
 • Arapça
 • Rusça
 • Fransızca

Ticaret için öğrenilecek diller elbette bunlarla sınırlı değildir. Ancak İngilizce ve Fransızca ile Avrupa’da, Çince ile Asya’da, Arapça ile Orta Doğu’da, Rusça ile Kuzey Bölgeleri’nde avantaj elde edebilirsiniz.

İçerik önerisi: Endüstri Mühendisliği Maaşları

Kariyer Yolculuğunda Yabancı Dil Bilmenin Önemi

Kariyer Yolculuğunda Yabancı Dil Bilmenin Önemi
Kariyer Yolculuğunda Yabancı Dil Bilmenin Önemi

Öğrenilmesi gereken diller 2023 yılında da büyük bir öneme sahip. Çünkü dünya, büyük bir küreselleşme eğilimine devam ediyor…

Kariyer yolculuğunuzda yabancı dil bilmenin önemini vurgularken bunun avantajlarına da değinmek gerekir. Yani avantajlara hâkim olduğunuzda aslında yabancı dil bilmenin kariyeriniz için ne kadar önemli olduğunu anlamış olacaksınız.

 • Yabancı dil bilmek, size küresel iş imkanı sağlar.
 • Kariyeriniz için iletişim becerileri yüksek öneme sahiptir. Dil bilginiz ile iletişim becerilerinizi de geliştirebilirsiniz.
 • Yabancı dil bilmek, size kültürel farkındalık sağlar. Bu da daha etkili karar alma, farklı kültürleri tanıma ve kişisel gelişim açısından büyük bir avantaj elde etmenize neden olur.
 • İş geliştirme ve müşteri ilişkileri alanında kendinizi geliştirmek için yabancı dil bilmeniz şarttır.
 • Kariyerinizde ya da iş yaşamınızda rekabet çok önemli bir unsurdur. Yabancı dil bilmek, rakiplerinizin bir adım önünde yer almanızı sağlar. Bu da daha fazla iş görüşmesi, daha fazla iş fırsatı anlamına gelir.

İkinci Dil Öğrenmek İsteyenlere Tavsiyeler

İkinci Dil Öğrenmek İsteyenlere Tavsiyeler
İkinci Dil Öğrenmek İsteyenlere Tavsiyeler

İkinci dil öğrenmek istiyorum diyenlere bazı tavsiyelerde bulunacağım. Bu tavsiyeleri, yabancı dil öğrenme yolculuğunuzda etkin bir şekilde kullanabilirsiniz. Emin olun faydasını mutlaka göreceksiniz.

İşte o tavsiyeler…

 • Hedef Belirleyin: Öncelikle hedefinizi belirleyin. Seçeceğiniz dili neden öğrenmek istiyorsunuz? Bu dilde ne derece yetkinlik kazanacaksınız? Hedefleriniz neler? Bu soruların yanıtları ile yolculuğunuza adım atın.
 • Pratik: Dil öğrenim sürecinde pratiğin önemi büyüktür. Yani öğrendiklerinizi uygulayabileceğiniz pratik yapma alanlarına katılın. Konuşma gruplarına katılmak, dil arkadaşlarıyla çalışmak, o dildeki kaynakları tüketmeye başlamak… Hepsi pratik yapmanızı sağlayacaktır.
 • Teknikler: Dil öğrenme tekniklerini mutlaka keşfedin. Her dilin, kendine ait bir öğrenme tekniği bulunur. Seçeceğiniz dili detaylı olarak araştırın ve bu şekilde öğrenmeye başlayın.
 • Yanlış Yapmaktan Korkmayın: Hatalı konuşmak, yanlış yazmak, anlayamamak… Her biri olabilir ve hata yapabilirsiniz! Hata yapmaktan korkmayın. Cesaretiniz her zaman zirvede olsun ve pratik yapmaya devam edin.

Öneri içerik: Almanya Mühendis Maaşları

Sıkça Sorulan Sorular

Öğrenilmesi gereken diller sıralamasını sizler için oluşturduk, açıklamalar yaptık… Şimdi sıkça sorulan soruları yanıtlamak istiyorum:

1- İngilizce’den sonra en geçerli dil hangisidir?

İngilizce’den sonra en geçerli dil Çince ve İspanyolca’dır. Ancak amacınıza bağlı olarak bu diller değişebilir.

2- Sırasıyla hangi diller öğrenilmeli?

Öğrenilmesi gereken diller sıralaması kişiden kişiye göre değişebilir. Kariyer amacınız ya da dil öğrenme niyetinize bağlı olarak şu dillere yönelebilirsiniz:
– İngilizce
Çince
– İspanyolca
– Almanca

3- Aynı anda hangi diller öğrenilir?

Öncelikle aynı anda iki dil öğrenmek, çok zorlu bir süreçtir. Bunu belirtmek gerekir. Ancak yine de iki dili bir arada öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki dillere aynı anda yönelmeniz işinizi kolaylaştırabilir.
– İspanyolca & Portekizce
– İngilizce & Almanca
– İngilizce & Fransızca

Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?
Paylaş
Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
 • YURDAGÜL - 30/05/2023

  Verdiginiz bilgiler için teşekkürler , güzel yazı olmuş

  • Aykut - 31/05/2023

   Vaktinizi ayırıp okuduğunuz için biz teşekkür ederiz. 🙂

Benzer İçerikler

Gratis Çalışma Şartları

Gratis Çalışma Şartları 2024 – Yeni Zamlı Personel Maaşları

Trendyol Maaşları

Trendyol Maaşları 2024 | (Zamlı) Çalışan – Personel Maaşı

Vigo Kurye Maaşları

Vigo Kurye Maaşları 2024 | Yeni Ücretler (100.000 TL Kazanç)

Getir Kurye Maaşları

2023 Getir Kurye Maaşları ve Şartları – YENİ ÜCRETLER!

Bim Çalışma Şartları

Bim Çalışma Şartları 2024 | Güncel Zamlı Personel Maaşları!

Ücretli Öğretmen Maaşı

Ücretli Öğretmen Maaşı 2024 | (OCAK) Zammı Açıklandı Mı?

Daha Fazla Makale

Almanya Doktor Maaşları

Almanya Doktor Maaşları 2024 | Güncel Maaş Bilgileri!

Almanya Mühendis Maaşları

Almanya Mühendis Maaşları 2024 | Güncel Maaşlar!

PDR Maaşları

PDR Maaşları 2024 | Devlet – Özel Rehber Öğretmen Maaşı

Sağlık Yönetimi Maaşları

Sağlık Yönetimi Maaşları 2024 | (ZAMLI) Devlet – Özel

Öğrenilmesi Gereken Diller

Öğrenilmesi Gereken Diller: Dünyada Kabul Gören 7 Dil

LCW Çalışma Şartları

LCW Çalışma Şartları ve Maaşları 2024 | Zamlı Yeni Ücretler!

Havacılık Yönetimi Maaşları

Havacılık Yönetimi Maaşları 2024 | Nedir? Ne İş Yapar?

Gardiyan Nasıl Olunur

Gardiyan Nasıl Olunur? Şartları Nelerdir? 2024 Gardiyan Maaşı

X