Sağlık Teknikeri Maaşları 2024 | (OCAK) Zamlı Rakamlar!

Yazar: Tuğba Tarih: 11.01.2024
Sağlık Teknikeri Maaşları

Sağlık alanı çok kapsamlıdır ve birçok farklı mesleği içinde barındırır. Sağlık alanında çalışmak, iş imkanlarının fazla olması sebebiyle pek çok insanın tercih sebebidir. Bu alanda merak edilen bir başka meslek hakkında sizleri aydınlatacağım bu sefer.

Sizler için güncel sağlık teknikeri maaşları araştırması yaptım. Bu yazıda, sağlık teknikerliğine dair aklınıza takılan bütün soruların cevaplarını bulabilirsiniz. Konuya dair bütün merakları gidermek istedim.

Maaş bilgilerinin yanı sıra sağlık teknikeri taban puanları ne kadar gibi pek çok sorunun doğru cevabına ulaşacaksınız. Hazırsanız başlayalım.

Sağlık Teknikeri Nedir?

Sağlık Teknikeri Nedir
Sağlık Teknikeri Nedir

Sağlık teknikeri maaşları 2024 yılında ne kadar sorusunu cevaplayacağız. Öncelikle meslek tanımı hakkında konuşalım.

Yazımıza sağlık teknikeri nedir sorusunu cevaplandırarak başlayalım. Sağlık teknikeri, Sağlık Bakanlığı’na bağlı olarak hastanelerde, acil servislerde, kamuda ya da özelde ve sağlık merkezlerinde çalışan sağlık elemanıdır.

Sağlık teknikeri gerekli bütün temek sağlık bilgilerine sahiptir. Asli görevlerinin yanı sıra çalıştıkları yerdeki evrak ve cihaz hazırlama süreçlerini de yürütür. Görev yaptığı kurumda kendisine verilen görevleri yerine getirir.

Sağlık alanında çalışmak hiçbir zaman kolay olmamıştır. Çünkü çalışma koşulları oldukça zorlayıcıdır. Gün içerisinde sayısız insanla uğraşmanız gerekir. Bir sağlık çalışanının gün içerisinde tamamlaması gereken onlarca görevi ve bakması gereken yüzlerce hastası olabilir.

Önerilen içerik: Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Maaşları

Sağlık Teknikeri Ne İş Yapar?

Sağlık Teknikeri Ne İş Yapar
Sağlık Teknikeri Ne İş Yapar

Sağlık alanının zorlayıcı oluşundan bahsetmiştik. Sağlıkla ilgili temel bütün konulara hakim olan sağlık teknikerleri bir kurum için oldukça önemlidir. Sağlık teknikeri maaşları da bu nedenle yüksek olarak belirlenir.

İlgili personellerin birlikte çalıştıkları hekimlere yardımları çok büyüktür. Aşağıdaki listede bir sağlık teknikerinin görev ve sorumluluklarını inceleyebilirsiniz;

 • Hastanın muayene olma ya da yatışının gerçekleşmesi süreçlerini yönetir. Hastayı uygun poliklinik ya da birimlere yönlendirir.
 • Gerekli evrakları ve cihazları hazırlar.
 • Ekip arkadaşlarıyla birlikte uyum içinde çalışır.
 • Çalıştığı alanı temiz tutar.
 • Hekim isteği üzerine bir hastayı hareket ettirme ya da yürütme görevlerini üstlenir.
 • Görev tanımına uygun olarak hekimin verdiği görevleri yerine getirir.
 • İş güvenliğinin sağlanması için gerekli talimatları yerine getirir.
 • Hastayı karşılar ve hastanın muayene işlemlerinin koordinasyonunu sağlar.
 • Kullanılan donanım ve ekipmanlarının bakımını ve temizliğini yapar.

Sağlık teknikeri maaşları 2024 bilgilerinde bölüm tercihi oldukça önemlidir. Yani okuduğunuz bölüme ve üniversiteye göre maaşlarınız değişkenlik gösterebilir.

Sağlık Teknikeri Hangi Bölümleri Kapsar?

Sağlık Teknikeri Hangi Bölümleri Kapsar
Sağlık Teknikeri Hangi Bölümleri Kapsar

Sırada sağlık teknikeri bölümleri var. Sağlık teknikeri olabilmek için önünüzde çok seçenek bulunuyor. İlgi alanınıza göre herhangi bir bölümü seçebilir ve o alanda uzmanlaşabilirsiniz.

Sağlık teknikeri olabilmek için üniversitelerin Sağlık Meslek Yüksekokullarında bulunan Parademik, Acil Bakım Teknikerliği, Ağız Diş Sağlığı, Diş Protez, Acil Yardım, Ambulans ve İlk Bakım, Eczane Teknikerliği, Anestezi, Cerrahi Teknikerliği, Anestezi Teknikerliği, Ameliyathane Teknikerliği gibi bölümlerini tercih etmeniz gerekiyor.

Sağlık teknikeri nasıl olunur diye soruyorsanız hemen cevaplayalım. Yukarıdaki bölümlerden herhangi birine Temel Yeterlilik Sınavı (TYT) ile girebilirsiniz. 2 yıllık ön lisans programını tamamladıktan sonra eğitim gördüğünüz alanda sağlık teknikeri olarak çalışmaya başlayabilirsiniz. Mezun olduktan sonra dilerseniz KPSS’ye girip kamuda, dilerseniz de özel sektörde çalışabilirsiniz.

Sağlık teknikeri maaşlarına bu bilgilerden sonra değinebiliriz! 🙂

Sağlık Teknikeri Maaşları 2024 – GÜNCEL ZAMLI!

Sağlık Teknikeri Maaşları
Sağlık Teknikeri Maaşları

Sağlık teknikeri nedir sorusunu cevaplandırdık. Sağlık teknisyeni maaşı da en çok merak edilen konulardan bir tanesi. Belirtmek gerekir ki sağlık teknikeri maaşını etkileyen pek çok etken vardır.

Bunlardan ilki devlette mi özelde mi çalıştığınız. Kadrolu sağlık teknikeri maaşları ile özelde çalışan arasında farklar vardır. İkincisi, bir sağlık teknikeri olarak özel hizmet tazminatı, performansa dayalı ek ödemeler, sosyal denge tazminatı, döner sermaye gibi ek ödemeleriniz de alacağınız maaşı etkiler.

Sağlık teknikeri maaş bilgileri kıdeminize göre de değişiklik göstermektedir. Kamuda çalışan bir sağlık teknikeri kademe olarak 10/2 derecesinden başlar ve 1/4 derecesine kadar yükselebilir.

Özelde çalışıyorsanız da durum çok farklı değildir. Çalıştığınız şehir, kurum ve tecrübeniz size ödenen maaş tutarını etkileyecektir.

Sağlık teknikeri maaşları 2024 itibariyle kamu ve özel sektör için aşağıdaki gibidir:

Devlette sağlık teknikeri maaşları 34.750 TL ile 37.000 TL arasındadır.

Özelde sağlık teknikeri maaşı 20.000 TL ile 30.000 TL arasındadır.

Yeni Atanan Sağlık Teknikeri Maaşları

Sağlık teknikerliği, 2 yıllık bir bölüm olarak en çok KPSS sürecinde tercih edilmektedir. Mezunlar, KPSS’den yeteri puan alarak kamu hastanelerine atanmak için birbirleriyle yarışmaktadır. İlgili süreçten başarıyla ayrılıp göreve yeni başlayacak sağlık teknikerleri ise maaş bilgilerini merak etmektedir.

Yeni atanan sağlık teknikeri maaşı, diğer sağlık bölümlerine göre biraz daha üst düzeyden başlar. Ancak genel anlamda belirgin farklılıklar yoktur. Özellikle önlisans mezunlarının kıdem ve derecesi, maaşları belirleyen en önemli faktördür. İşte güncel maaşlar…

Yeni atanan sağlık teknikeri maaşları 2024 yılı itibariyle aşağıdaki gibidir:

 • KPSS ataması ile göreve yeni başlayacak sağlık teknikerleri ortalama olarak 34.750 TL maaş almaktadır.
 • Bu maaşlar, bekar yeni atanan bir personele göre belirtilmiştir.
 • Medeni hal, çocuk sayısı, döner sermaye ve nöbet ücreti gibi birçok faktöre göre sağlık teknikeri maaşı değişebilecektir.

Yukarıda pek çok sağlık teknikerliği bölümü sıralamıştık. Sizler için bu bölümlerden bazılarının maaş bilgilerini araştırdım. Merak edenler okumaya devam etsin.

İlginizi çekebilir: Tıbbi Laboratuvar Teknikeri Maaşları

Ağız ve Diş Sağlığı Teknikeri Maaşı

Ağız ve diş sağlığı teknikerleri, işlem sırasında diş hekimlerine yardımcı olan sağlık çalışanlarıdır. Tedavi cihazlarını hazırlar ve kullanıma hazır hale getirirler. İşlem sırasında kullanılan malzemelerin ön yıkamasını ve sterilizasyonunu yaparlar.

Ağız ve diş sağlığı teknikeri maaşları ise kıdemlerine, derecelerine, yaşadıkları şehre ve devlette ya da özelde çalıştıklarına göre değişiklik gösterir. Hem özelde hem kamuda kıdeminiz arttıkça alacağınız maaş da artacaktır.

Ağız ve diş sağlığı teknikeri maaşları ortalama olarak şu şekildedir:

Ağız ve diş sağlığı teknikeri devlet maaşları 33.250 TL ile 35.000 TL arasındadır.

Ağız ve diş sağlığı teknikeri özel maaşları 19.000 TL ile 27.500 TL arasındadır.

Sağlık teknikeri maaşları konusunda acil tıp teknisyenlerine de değinmek gerekir!

Acil Tıp Teknisyeni Maaşı

Acil tıp teknisyenliği sağlık teknikeri olmak isteyen pek çok insanın ilk tercihleri arasında yer alıyor. ATT ne kadar maaş alıyor diye merak edenleriniz buraya!

Acil tıp teknisyeni hastalardan gelen çağrılara cevap verir. Gerektiği durumlarda ise ilk müdahaleyi yapa. Hastaların yaraları varsa sarar ve tedavi eder. Tansiyon ölçerler ve iğne yapar. Şiddetli kanamaları önler. Gerekli durumlarda suni teneffüs yapar.

Tekrardan kıdeminiz, dereceniz ve çalıştığınız kurum (kamu-özel) maaşınızı etkilemektedir. Acil tıp teknisyeni maaşları 2024 itibariyle şu şekildedir:

Acil tıp teknisyeni devlet maaşları 35.000 TL ile 38.500 TL arasındadır.

Acil tıp teknisyeni özel maaşları 22.500 TL ile 30.000 TL arasındadır.

Sağlık teknikeri maaşları bu şekilde. Şimdi atama puanlarına göz atalım!

Öneri içerik: Ameliyathane Hizmetleri Maaşı

Sağlık Teknikeri Atama Puanları

Sağlık Teknikeri Atama Puanları
Sağlık Teknikeri Atama Puanları

Sağlık teknikeri olarak atanmak isteyen binlerce insan var. Bu nedenle rekabet çok fazla ve atama puanları da oldukça yüksek. Belirtmek gerekir ki uzmanlaştığınız bölüme göre sağlık teknikeri KPSS atama puanları değişmektedir. Yani bir ağır ve diş sağlığı teknikerinin atama puanı ile anestezi teknikerinin atama puanı aynı değildir.

Sağlık teknikeri alımı için gerekli yerleri düzenli takip edebilirsiniz. Sizler için aşağıda 6 kurumun sağlık teknikeri 2022 atama puanları tablosunu hazırladım. İnceleyelim;

2022 Sağlık Teknikeri Atama Puanları

Kurum AdıKadro UnvanıKontenjanTaban Puan
T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI DİYARBAKIR AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI HASTANESİ / DİYARBAKIR / SB-TAŞRASAĞLIK TEKNİKERİ (AĞIZ DİŞ SAĞLIĞI)388,62688
T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI MARDİN AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI MERKEZİ / MARDİN / SB-TAŞRASAĞLIK TEKNİKERİ (AĞIZ DİŞ SAĞLIĞI)188,36203
T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI İZMİR ATATÜRK EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ / İZMİR / SB-TAŞRASAĞLIK TEKNİKERİ (AMELİYAT)189,60225
T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI ERGANİ DEVLET HASTANESİ / DİYARBAKIR / SB-TAŞRASAĞLIK TEKNİKERİ (ANESTEZİ)193,73586
T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI ÇİĞLİ EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ / İZMİR / SB-TAŞRASAĞLIK TEKNİKERİ (ANESTEZİ)191,40387
T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI ADANA FATMA KEMAL TİMUÇİN AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI HASTANESİ / ADANA / SB-TAŞRASAĞLIK TEKNİKERİ (DİŞ PROTEZ)193,51682
2022 Sağlık Teknikeri Atama Puanları

Sağlık teknikeri maaşları için kamu sektörünü düşünüyorsanız KPSS’den yeterli puanı almanız şarttır!

Sağlık Teknikeri Taban Puanları

Sağlık Teknikeri Taban Puanları
Sağlık Teknikeri Taban Puanları

Sağlık teknikerliği bölümünün üniversite taban puanlarını merak edenler için bir liste daha hazırladım. Aşağıdaki tabloda sağlık teknikeri olmak için kazanabileceğiniz en iyi 5 üniversitenin bilgilerini bulabilirsiniz;

2022 Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği Taban Puanları

ÜniversiteKontenjanTaban PuanSıralama
ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ (İstanbul)(Vakıf)
Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
6328,20175539.894
BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ (Ankara)(Vakıf)
Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu
5311,42738684.061
HATAY MUSTAFA KEMAL ÜNİVERSİTESİ (Devlet)
Antakya Meslek Yüksekokulu
31284,12218987.929
AMASYA ÜNİVERSİTESİ (Devlet)
Amasya Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu
41268,511681.205.552
OSMANİYE KORKUT ATA ÜNİVERSİTESİ (Devlet)
Kadirli Meslek Yüksekokulu
31263,794211.278.139
2022 Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği Taban Puanları

Sağlık teknikeri taban puan ve sıralamaları diğer sağlık alanı bölümleriyle kıyaslandığında düşüktür. Bu nedenle bir üniversiteye girip bu bölümü okuma şansınız yüksektir.

İlginizi çekebilir: Fizyoterapi Teknikeri Maaşları

Son olarak sağlık teknikeri maaşları ile ilgili sıkça sorulan sorulara değinelim…

Sıkça Sorulan Sorular

Sağlık teknikeri maaşları hakkında sıkça sorulan sorular aşağıdaki gibidir:

Sağlık teknikeri hemşire olabilir mi?

Evet. Sağlık teknikeri olabilmek için 2 yıllık ön lisans programını bitirdikten sonra hemşirelik bölümünde lisansınızı tamamlayabilirsiniz.

Sağlık teknikeri nerede çalışır?

Bir sağlık teknikeri, Sağlık Bakanlığına ait kurumlarda, acil servislerde, sağlık ocaklarında çalışabilir.

Sağlık teknikeri kaç saat çalışır?

2010/55 sayılı genelgeye göre sağlık teknikerleri kamuda haftada 5 gün ve günde 9 saat çalışırlar.

Hastanede mesai kaçta biter?

Devlet hastanelerinde mesai sabah 8.00’de başlar ve akşam 17.00’de biter.

Sağlık teknikeri maaşları 2024 bilgileri hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Bizimle paylaşın, yayınlayalım! 🙂

Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?
Paylaş
Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Migros Çalışan Maaşları

Migros Çalışan Maaşları 2024 | Yeni Zamlı Personel Maaşı!

Sanal Asistanlık

Sanal Asistanlık: İnternetten Evden Çalışarak Para Kazanma

Dünyanın En Çok Para Kazandıran Mesleği

Dünyanın En Çok Para Kazandıran Mesleği | 10 GÜNCEL MESLEK

Gemi Adamı Belgesi Nasıl Alınır?

Gemi Adamı Belgesi Nasıl Alınır? Şartları ve Yaş Sınırı!

Otopsi Yardımcılığı Maaşı

Otopsi Yardımcılığı Maaşı 2024 | Zamlı Maaşlar – Atama Puanı

Vergi Müfettişi Nasıl Olunur

Vergi Müfettişi Nasıl Olunur? Vergi Müfettişi Maaşı 2024

Daha Fazla Makale

Aselsan Mühendis Maaşları

Aselsan Mühendis Maaşları 2024 | Zamlı Güncel Maaşlar

Grafik Tasarım Maaşı

Grafik Tasarım Maaşı 2024 (YENİ) | Devlet – Özel Sektör

Sağlık Teknikeri Maaşları

Sağlık Teknikeri Maaşları 2024 | (OCAK) Zamlı Rakamlar!

Almanya Öğretmen Maaşları

Almanya Öğretmen Maaşları 2024 | Türkçe, İngilizce, Anaokulu

Masa Başı İşler

Masa Başı İşler ve Maaşları 2023 | Popüler Meslekler!

Ameliyathane Hizmetleri Maaş

Ameliyathane Hizmetleri Maaşı 2024 | Devlet – Özel (ZAMLI)

CNC Operatörü Maaşları

CNC Operatörü Maaşları 2024 | Yeni Zamlı Maaş Bilgileri

Uçak Mühendisliği Maaşı

Uçak Mühendisliği Maaşı 2024 | THY, TAI, THK Maaşları

X