Merhaba!

Hesabınıza Giriş Yapın

Hesap Oluşturmak için Tıklayın
×

Hesap Oluştur

Aşağıdan hesap oluşturabilirsin.

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yap
×

Merhaba!

Parolanızı sıfırlamak için eposta adresinizi veya kullanıcı adınızı girin.
Giriş yapmak Tıklayın

Sağlık Teknikeri Maaşları 2023 | Sağlık Teknikeri Bölümleri Neler?

Tuğba tarafından yazıldı.
Sağlık Teknikeri Maaşları

Sağlık alanı çok kapsamlıdır ve birçok farklı mesleği içinde barındırır. Sağlık alanında çalışmak, iş imkanlarının fazla olması sebebiyle pek çok insanın tercih sebebidir. Bu alanda merak edilen bir başka meslek hakkında sizleri aydınlatacağım bu sefer.

Sizler için güncel sağlık teknikeri maaşları araştırması yaptım. Bu yazıda, sağlık teknikerliğine dair aklınıza takılan bütün soruların cevaplarını bulabilirsiniz. Konuya dair bütün merakları gidermek istedim.

Maaş bilgilerinin yanı sıra sağlık teknikeri taban puanları ne kadar gibi pek çok sorunun doğru cevabına ulaşacaksınız. Hazırsanız başlayalım.

Sağlık Teknikeri Nedir?

Sağlık Teknikeri Nedir
Sağlık Teknikeri Nedir

Yazımıza sağlık teknikeri nedir sorusunu cevaplandırarak başlayalım. Sağlık teknikeri, Sağlık Bakanlığı’na bağlı olarak hastanelerde, acil servislerde, kamuda ya da özelde ve sağlık merkezlerinde çalışan sağlık elemanıdır.

Sağlık teknikeri gerekli bütün temek sağlık bilgilerine sahiptir. Asli görevlerinin yanı sıra çalıştıkları yerdeki evrak ve cihaz hazırlama süreçlerini de yürütür. Görev yaptığı kurumda kendisine verilen görevleri yerine getirir.

Sağlık alanında çalışmak hiçbir zaman kolay olmamıştır. Çünkü çalışma koşulları oldukça zorlayıcıdır. Gün içerisinde sayısız insanla uğraşmanız gerekir. Bir sağlık çalışanının gün içerisinde tamamlaması gereken onlarca görevi ve bakması gereken yüzlerce hastası olabilir.

Sağlık Teknikeri Ne İş Yapar?

Sağlık Teknikeri Ne İş Yapar
Sağlık Teknikeri Ne İş Yapar

Sağlık alanının zorlayıcı oluşundan bahsetmiştik. Sağlıkla ilgili temel bütün konulara hakim olan sağlık teknikerleri bir kurum için oldukça önemlidir. Birlikte çalıştıkları hekimlere yardımları çok büyüktür. Aşağıdaki listede bir sağlık teknikerinin görev ve sorumluluklarını inceleyebilirsiniz;

  • Hastanın muayene olma ya da yatışının gerçekleşmesi süreçlerini yönetir. Hastayı uygun poliklinik ya da birimlere yönlendirir.
  • Gerekli evrakları ve cihazları hazırlar.
  • Ekip arkadaşlarıyla birlikte uyum içinde çalışır.
  • Çalıştığı alanı temiz tutar.
  • Hekim isteği üzerine bir hastayı hareket ettirme ya da yürütme görevlerini üstlenir.
  • Görev tanımına uygun olarak hekimin verdiği görevleri yerine getirir.
  • İş güvenliğinin sağlanması için gerekli talimatları yerine getirir.
  • Hastayı karşılar ve hastanın muayene işlemlerinin koordinasyonunu sağlar.
  • Kullanılan donanım ve ekipmanlarının bakımını ve temizliğini yapar.

Sağlık Teknikeri Hangi Bölümleri Kapsar?

Sağlık Teknikeri Hangi Bölümleri Kapsar
Sağlık Teknikeri Hangi Bölümleri Kapsar

Sırada sağlık teknikeri bölümleri var. Sağlık teknikeri olabilmek için önünüzde çok seçenek bulunuyor. İlgi alanınıza göre herhangi bir bölümü seçebilir ve o alanda uzmanlaşabilirsiniz.

Sağlık teknikeri olabilmek için üniversitelerin Sağlık Meslek Yüksekokullarında bulunan Parademik, Acil Bakım Teknikerliği, Ağız Diş Sağlığı, Diş Protez, Acil Yardım, Ambulans ve İlk Bakım, Eczane Teknikerliği, Anestezi, Cerrahi Teknikerliği, Anestezi Teknikerliği, Ameliyathane Teknikerliği gibi bölümlerini tercih etmeniz gerekiyor.

Sağlık teknikeri nasıl olunur diye soruyorsanız hemen cevaplayalım. Yukarıdaki bölümlerden herhangi birine Temel Yeterlilik Sınavı (TYT) ile girebilirsiniz. 2 yıllık ön lisans programını tamamladıktan sonra eğitim gördüğünüz alanda sağlık teknikeri olarak çalışmaya başlayabilirsiniz. Mezun olduktan sonra dilerseniz KPSS’ye girip kamuda, dilerseniz de özel sektörde çalışabilirsiniz.

Sağlık Teknikeri Maaşları 2023

Sağlık Teknikeri Maaşları
Sağlık Teknikeri Maaşları

Sağlık teknikeri nedir sorusunu cevaplandırdık. Sağlık teknisyeni maaşı da en çok merak edilen konulardan bir tanesi. Belirtmek gerekir ki sağlık teknikeri maaşlarını etkileyen pek çok etken vardır.

Bunlardan ilki devlette mi özelde mi çalıştığınız. Kadrolu sağlık teknikeri maaşları ile özelde çalışan arasında farklar vardır. İkincisi, bir sağlık teknikeri olarak özel hizmet tazminatı, performansa dayalı ek ödemeler, sosyal denge tazminatı, döner sermaye gibi ek ödemeleriniz de alacağınız maaşı etkiler.

Sağlık teknikeri maaşları kıdeminize göre de değişiklik göstermektedir. Kamuda çalışan bir sağlık teknikeri kademe olarak 10/2 derecesinden başlar ve 1/4 derecesine kadar yükselebilir.

Özelde çalışıyorsanız da durum çok farklı değildir. Çalıştığınız şehir, kurum ve tecrübeniz size ödenen maaş tutarını etkileyecektir. 2023 senesinde;

Devlette sağlık teknikeri maaşları 13.000 TL ile 20.000 TL arasındadır.

Özelde sağlık teknikeri maaşları 10.000 TL ile 23.000 TL arasındadır.

Yukarıda pek çok sağlık teknikerliği bölümü sıralamıştık. Sizler için bu bölümlerden bazılarının maaş bilgilerini araştırdım. Merak edenler okumaya devam etsin.

Ağız ve Diş Sağlığı Teknikeri Maaşı

Ağız ve diş sağlığı teknikerleri, işlem sırasında diş hekimlerine yardımcı olan sağlık çalışanlarıdır. Tedavi cihazlarını hazırlar ve kullanıma hazır hale getirirler. İşlem sırasında kullanılan malzemelerin ön yıkamasını ve sterilizasyonunu yaparlar.

Ağız ve diş sağlığı teknikeri maaşları ise kıdemlerine, derecelerine, yaşadıkları şehre ve devlette ya da özelde çalıştıklarına göre değişiklik gösterir. Hem özelde hem kamuda kıdeminiz arttıkça alacağınız maaş da artacaktır.

Ağız ve diş sağlığı teknikeri devlet maaşları 12.000 TL ile 22.000 TL arasındadır.

Ağız ve diş sağlığı teknikeri özel maaşları 10.000 TL ile 17.000 TL arasındadır.

İlginizi çekebilir: Tıbbi Laboratuvar Teknikeri Maaşları

Anestezi Teknikeri Maaşı

Anestezi teknikerleri ameliyat öncesi ve sonrasında hastanın uyutulmasını sağlar ve hastayı denetler. Hastaya uygulanacak olan ilaçları yaş, kilo, hastalık geçmişi, cinsiyet bilgilerine göre belirler. Hastayı ameliyata hazırlar ve ardından doktoru bilgilendirir.

Anestezi teknikeri maaşını kıdeminiz, yaşadığınız yer, kamuda ya da özelde çalışmanız da etkilemektedir.

Anestezi teknikeri devlet maaşları 11.000 TL ile 15.000 TL arasındadır.

Anestezi teknikeri özel maaşları 10.000 TL ile 18.000 TL arasındadır.

Acil Tıp Teknisyeni Maaşı

Acil tıp teknisyenliği sağlık teknikeri olmak isteyen pek çok insanın ilk tercihleri arasında yer alıyor. ATT ne kadar maaş alıyor diye merak edenleriniz buraya!

Acil tıp teknisyeni hastalardan gelen çağrılara cevap verir. Gerektiği durumlarda ise ilk müdahaleyi yapa. Hastaların yaraları varsa sarar ve tedavi eder. Tansiyon ölçerler ve iğne yapar. Şiddetli kanamaları önler. Gerekli durumlarda suni teneffüs yapar.

Tekrardan kıdeminiz, dereceniz ve çalıştığınız kurum (kamu-özel) maaşınızı etkilemektedir.

Acil tıp teknisyeni devlet maaşları 13.500 TL ile 16.000 TL arasındadır.

Acil tıp teknisyeni özel maaşları 10.000 TL ile 15.000 TL arasındadır.

Sağlık Teknikeri Atama Puanları

Sağlık Teknikeri Atama Puanları
Sağlık Teknikeri Atama Puanları

Sağlık teknikeri olarak atanmak isteyen binlerce insan var. Bu nedenle rekabet çok fazla ve atama puanları da oldukça yüksek. Belirtmek gerekir ki uzmanlaştığınız bölüme göre sağlık teknikeri KPSS atama puanları değişmektedir. Yani bir ağır ve diş sağlığı teknikerinin atama puanı ile anestezi teknikerinin atama puanı aynı değildir.

Sağlık teknikeri alımı için gerekli yerleri düzenli takip edebilirsiniz. Sizler için aşağıda 6 kurumun sağlık teknikeri 2022 atama puanları tablosunu hazırladım. İnceleyelim;

2022 Sağlık Teknikeri Atama Puanları

Kurum AdıKadro UnvanıKontenjanTaban Puan
T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI DİYARBAKIR AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI HASTANESİ / DİYARBAKIR / SB-TAŞRASAĞLIK TEKNİKERİ (AĞIZ DİŞ SAĞLIĞI)388,62688
T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI MARDİN AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI MERKEZİ / MARDİN / SB-TAŞRASAĞLIK TEKNİKERİ (AĞIZ DİŞ SAĞLIĞI)188,36203
T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI İZMİR ATATÜRK EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ / İZMİR / SB-TAŞRASAĞLIK TEKNİKERİ (AMELİYAT)189,60225
T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI ERGANİ DEVLET HASTANESİ / DİYARBAKIR / SB-TAŞRASAĞLIK TEKNİKERİ (ANESTEZİ)193,73586
T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI ÇİĞLİ EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ / İZMİR / SB-TAŞRASAĞLIK TEKNİKERİ (ANESTEZİ)191,40387
T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI ADANA FATMA KEMAL TİMUÇİN AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI HASTANESİ / ADANA / SB-TAŞRASAĞLIK TEKNİKERİ (DİŞ PROTEZ)193,51682
2022 Sağlık Teknikeri Atama Puanları

Sağlık Teknikeri Taban Puanları

Sağlık Teknikeri Taban Puanları
Sağlık Teknikeri Taban Puanları

Sağlık teknikerliği bölümünün üniversite taban puanlarını merak edenler için bir liste daha hazırladım. Aşağıdaki tabloda sağlık teknikeri olmak için kazanabileceğiniz en iyi 5 üniversitenin bilgilerini bulabilirsiniz;

2022 Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği Taban Puanları

ÜniversiteKontenjanTaban PuanSıralama
ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ (İstanbul)(Vakıf)
Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
6328,20175539.894
BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ (Ankara)(Vakıf)
Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu
5311,42738684.061
HATAY MUSTAFA KEMAL ÜNİVERSİTESİ (Devlet)
Antakya Meslek Yüksekokulu
31284,12218987.929
AMASYA ÜNİVERSİTESİ (Devlet)
Amasya Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu
41268,511681.205.552
OSMANİYE KORKUT ATA ÜNİVERSİTESİ (Devlet)
Kadirli Meslek Yüksekokulu
31263,794211.278.139
2022 Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği Taban Puanları

Sağlık teknikeri taban puan ve sıralamaları diğer sağlık alanı bölümleriyle kıyaslandığında düşüktür. Bu nedenle bir üniversiteye girip bu bölümü okuma şansınız yüksektir.

İlginizi çekebilir: Fizyoterapi Teknikeri Maaşları

Sıkça Sorulan Sorular

Sağlık teknikeri hemşire olabilir mi?

Evet. Sağlık teknikeri olabilmek için 2 yıllık ön lisans programını bitirdikten sonra hemşirelik bölümünde lisansınızı tamamlayabilirsiniz.

Sağlık teknikeri nerede çalışır?

Bir sağlık teknikeri, Sağlık Bakanlığına ait kurumlarda, acil servislerde, sağlık ocaklarında çalışabilir.

Sağlık teknikeri kaç saat çalışır?

2010/55 sayılı genelgeye göre sağlık teknikerleri kamuda haftada 5 gün ve günde 9 saat çalışırlar.

Hastanede mesai kaçta biter?

Devlet hastanelerinde mesai sabah 8.00’de başlar ve akşam 17.00’de biter.

Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?
Paylaş

Yorum Bırak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Jandarma Nasıl Olunur

Jandarma Nasıl Olunur? – 2023 GÜNCEL MAAŞLAR

A101 Çalışma Şartları

A101 Çalışma Şartları 2023 – Güncel Maaşları ve Tüm Detaylar

Sağlık Yönetimi Maaşları

Sağlık Yönetimi Maaşları 2023 | İş İmkanları Neler?

Zabıt Katibi Nasıl Olunur

Zabıt Katibi Nasıl Olunur 2023 | Maaşı Ne Kadar?

Vigo Kurye Maaşları

Vigo Kurye Maaşları 2023 | GÜNCEL Ücretler ve Şartlar

Gümrük Müşaviri Nasıl Olunur?

Gümrük Müşaviri Nasıl Olunur? 2023 Tüm Şartlar ve Koşullar!

Daha Fazla Makale

Tıbbi Laboratuvar Teknikeri Maaşları

Tıbbi Laboratuvar Teknikeri Maaşları / 2023 GÜNCEL

İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur

İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur? 2023 ŞARTLARI ve MAAŞLARI!

Zara Çalışma Şartları

2023 Zara Çalışma Şartları | Zara Çalışan Maaş Bilgileri

Bilirkişi Nasıl Olunur

Bilirkişi Nasıl Olunur 2023 / Görev ve Maaşları

Endüstri Mühendisliği Maaşları

Endüstri Mühendisliği Maaşları | 2023 GÜNCEL

Özel Güvenlik Nasıl Olunur

Silahsız – Silahlı Özel Güvenlik Nasıl Olunur? 2023 ŞARTLARI

Sivil Polis Nasıl Olunur

Sivil Polis Nasıl Olunur? 2023 Şartları ve Maaşları!

Korucu Maaşları

Korucu Maaşları 2023 / Yeni Korucu Alımı Var Mı?

X