Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Maaşı 2023 | Devlet – Özel

Yazar: Aykut Tarih: 06.07.2023
Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Maaşı

Tıbbi görüntüleme teknikleri; hastalıkların tanı, teşhis ve tedavisinde önemli rol üstlenen bir sağlık bölümü olarak kendini gösteriyor. Tıbbi görüntüleme uzmanı olarak bilinen meslek elemanları ise röntgen, MR, bilgisayarlı tomografi ve radyoterapi gibi teknikler yardımıyla hekimlere yardımcı olurlar.

Peki, tıbbi görüntüleme teknikleri maaşı 2023 yılında ne kadar? Sizler için detaylı bir araştırma yaptık. Bu bölüme olan ilginin artmasıyla birlikte, radyoloji teknikeri maaşları için güncel verileri sizlerle paylaşacağız.

Siz de bu alanda bir kariyer düşünüyorsanız tıbbi görüntüleme teknikleri nedir, ne iş yapar gibi soruların tamamını yanıtladık. Ayrıca tıbbi görüntüleme maaşlarına dair tüm detayları sizlere aktaracağız. İşte güncel bilgiler…

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Maaş 2023 – GÜNCEL

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Maaş
Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Maaş

Tıbbi görüntüleme teknikleri maaşları kamu ve özel sektör için farklı şekillerde belirlenir. Kamu sektöründe maaşlar belirlenirken görev yapılan yer, döner sermaye, memuriyet kademe ve derecesi gibi unsurlar önemlidir. Özel sektörde ise daha çok deneyimin ön planda tutulduğunu söyleyebiliriz.

İşte tıbbi görüntüleme teknikeri maaşları 2023:

PozisyonMaaş
Tıbbi Görüntüleme Teknikeri (Devlet)22.000 TL
Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Maaşı (Özel)11.500 TL – 18.750 TL
Röntgen Teknikeri Maaşı22.000 TL
Radyoloji Teknikeri Maaşı23.000 TL
Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Maaşı 2023

NOT: Bu maaş bilgileri, 2023 yılı itibarıyla geçerli olup, sektördeki değişikliklere bağlı olarak farklılıklar gösterebilir. Buradaki maaşlar sadece bir göstergedir ve çalışma koşulları, deneyim düzeyi, eğitim seviyesi gibi faktörler de dikkate alınmalıdır.

1- Tıbbi Görüntüleme Teknikeri Maaşı

Tıbbi görüntüleme teknikleri bölümünden mezun olan kişiler, “sağlık teknikeri” unvanıyla kamu ve özel sağlık kuruluşlarında çalışabilirler. Güncel maaş bilgileri; deneyim süresi, kadro ve farklı faktörlere göre değişiklik gösterir. Ancak ortalama maaş bilgileri şu şekildedir:

 • Özelde tıbbi görüntüleme teknikleri maaşı 11.500 TL ile 18.750 TL arasında değişir.
 • Devlette çalışanlar ise ortalama olarak 22.000 TL maaş alırlar.
 • Özellikle kamu sektöründe kademe ve derece verilerinin maaşlarda etkili olduğunu söyleyebiliriz. Özel sektörde ise maaşları etkileyen temel faktör, deneyim süresidir.

2- Röntgen Teknikeri Maaşı

Röntgen Teknikeri Maaşları
Röntgen Teknikeri Maaşları

Bir diğer ifadeyle röntgen teknisyeni maaşı, kamu ve özel sektöre bağlı olarak değişiklik gösteriyor. Ortalama olarak maaş bilgileri şu şekildedir:

 • Kamuda çalışan röntgen teknikerleri yaklaşık olarak 22.000 TL maaş alırlar.
 • Özel sektörde ise asgari ücretle başlayan bu maaş seviyesi, deneyim süresine göre değişiklik göstererek daha da artmaktadır.

3- Radyoloji Teknikeri Maaşı

Radyoloji bölümü maaşları, tekniker unvanıyla çalışanlar için çok fazla farklılık göstermez. Tıbbi görüntüleme alanında uzmanlaşmış olan bu kişiler, kurum özelinde yüksek maaşlar alabilirler. Güncel maaş bilgileri ise şu şekildedir:

 • Kamu ve özel sektör için radyoloji teknikeri maaşları ortalama olarak 23.000 TL seviyesindedir.
 • Hizmet yılı, deneyim süresi gibi faktörlere göre bu rakam değişiklik gösterebilir.

İlginizi çekebilir: Sağlık Teknikeri Maaşı 2023

Sağlık Personeli Nöbet Ücretleri

Tıbbi görüntüleme teknikeri maaşını etkileyen bir faktörden daha bahsedelim: Nöbet ücretleri…

Hastane çalışanlarının iş hayatında yer alan en önemli detaylardan birisi olan nöbet, ek mesai kavramıyla ilişkilendirilerek çalışanlara ekstra kazanç sağlar. Nöbetlerde saatlik ücret geçerlidir.

Tıbbi görüntüleme çalışanları için nöbet ücretleri şu şekildedir:

 • Normal Birim – 38,73 TL
 • Riskli Birim – 58,11 TL

Örneğin riskli birimlerde görev alan bir sağlık personeli, 10 saat nöbet çalışmasıyla 581,10 TL ek ödeme alabilir.

Yurtdışında Radyoloji Teknikeri Maaşları: Ülkeler Arası Karşılaştırma

Yurtdışında Radyoloji Teknikeri Maaşları
Yurtdışında Radyoloji Teknikeri Maaşları

Radyoloji teknikerleri için yurtdışında çalışma fırsatları oldukça ilgi çekici olabilir. Farklı ülkelerdeki maaşları öğrenmeniz, bu ülkelerdeki çalışma fırsatlarından faydalanabilmeniz için oldukça önemlidir.

Yaşam standartlarınızı iyileştirmek için yurtdışında çalışmayı düşünüyorsanız, tıbbi görüntüleme teknikleri maaşının önemli ülkelerdeki karşılıklarını mutlaka inceleyin:

ÜlkeMaaş
Almanya3.000 Euro
İngiltere2.750 Euro
ABD4.000 Dolar
Kanada4.500 Kanada Doları
Avustralya6.000 Avustralya Doları
Tıbbi Görüntüleme Teknikeri Maaşı (Yurtdışı)


Yurtdışında radyoloji teknikeri maaşları, oldukça cazip seçenekler sunuyor. Yabancı dil biliyorsanız ve gerekli şartları sağlıyorsanız, bu fırsatları aklınızın bir köşesinde mutlaka bulundurun.

Özel Sektörde Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Maaşı

Özelde Tıbbi Görüntüleme Teknikeri Maaşı
Özelde Tıbbi Görüntüleme Teknikeri Maaşı

Tıbbi görüntüleme teknikleri maaşı özel sektörde oldukça esnek bir yapıya sahiptir. Eğer özel sektörü düşünürseniz aşağıdaki alanlarda çalışma fırsatı bulabileceğinizi belirtelim:

 • Özel Hastaneler
 • Özel Poliklinikler
 • Tıp Merkezleri
 • Sağlık Kuruluşları

Özel sektörde maaşlarınızı etkileyen birçok faktör bulunuyor. Bunların başında elbette tecrübe süresi gelmektedir. Uzmanlık alanınızı belirledikten sonra deneyim kazanarak maaşınızı yükseltebilmeniz mümkün.

 • Tıbbi görüntüleme teknikeri maaşı yeni başlayan için özel sektörde genelde asgari ücretin biraz daha yüksek seviyesidir. Günümüzde bu rakam 13.500 TL civarına denk geliyor.
 • Deneyim kazandıkça maaşın 20.000 TL seviyelerine çıkması mümkündür.

İlginizi çekebilir: Sağlık Yönetimi Maaşları

Devlette Radyoloji Teknikeri Maaşı

Radyoloji teknikeri olarak kamuda çalışmayı da düşünebilirsiniz. Bunun için elbette KPSS puanı almanız ve buna bağlı olarak atamanızın gerçekleşmesi şart.

Devlette tıbbi görüntüleme teknikeri maaşı; kadro unvanı, kademesi ve derecesine göre belirlenir. Hizmet yılınız arttıkça bu verilerde de iyileşme olacağından dolayı maaşınız yükselecektir.

 • Kamu hastanelerinde göreve yeni başlayan bir radyoloji teknikeri yaklaşık olarak 22.000 TL ile 25.500 TL arasında maaş almaktadır.

Tıbbi görüntüleme teknikleri maaşı güncel bilgileri bu şekildedir.

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Nedir?

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Nedir?
Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Nedir?

Tıbbi görüntüleme teknikleri; hastalıkların teşhisi için kullanılan MR, Bilgisayarlı Tomografi, Mamografi, Ultrason, Nükleer Tıp gibi alanlarda çalışmak üzere tekniker yetiştiren bir bölümdür. Meslek elemanları, hekimlerin en büyük yardımcıları olarak görüntüleme tekniklerinin tamamından faydalanırlar.

Ayrıca tedavi sürecinde kullanılacak olan görüntüleme cihazlarının bakımından ve doğru kullanımından sorumludurlar. Kısacası hastalıkların teşhisi ve beraberinde tedavisi için faydalanılan tıbbi görüntüleme tekniklerini başarılı bir şekilde kullanan disiplin olarak tanımlanabilir.

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Ne İş Yapar?

Tıbbi görüntüleme teknikleri maaşı bilgilerine yer verdik. Bu alanda sorulan başka bir soru daha var: Tıbbi görüntüleme ne iş yapar? Kısaca cevaplayalım.

Bölümden mezun olan ve göreve başlayan meslek elemanları, radyolojinin her alanıyla ilgilenirler. Radyoterapiden bilgisayarlı tomografiye kadar pek çok görüntüleme tekniğinden faydalanırlar.

Bilindiği üzere hastalıkların teşhisi için görüntüleme teknikleri oldukça önemlidir. Bu işlemlerin doğru bir şekilde yapılması ise ancak bu alanda uzman kişiler tarafından gerçekleştirilebilecektir.

Ek olarak hasta kayıtlarının tutulması, mevcut durum hakkında hekime bilgi verilmesi, cihazların bakım ve arıza gibi durumlarında ilgili personele bilgi verilmesi gibi görevleri de bulunmaktadır. Ayrıca radyasyon güvenliğini sağlama açısından da pek çok görevleri bulunmaktadır.

Tıbbi Görüntüleme Çalışma Şartları

Tıbbi Görüntüleme Çalışma Şartları
Tıbbi Görüntüleme Çalışma Şartları

Sağlık sektöründe çalışma şartları, diğer sektörlere göre biraz daha farklı olabiliyor. Örneğin birçok işletmede tek vardiya sistemi uygulanırken sağlık kuruluşlarında bu mümkün değildir. Tıbbi görüntüleme teknikleri çalışma şartları şu şekildedir:

 • Genel olarak nöbet sistemi uygulanmaktadır.
 • Nöbetlerde ek mesai ücret ödemesi yapılır.
 • Radyoloji teknikeri çalışma saatleri, hastane yönetimi tarafından belirlenir.
 • Genel olarak 08:00 – 17:00 mesai saati geçerlidir. Ancak bu saatler yoğunluğa göre değişiklik gösterebilir.
 • 7/24 açık olan sağlık kuruluşlarında farklı vardiya sistemleri uygulanabilmektedir.
 • Kamu ve özel sektörde çalışan personeller yıllık izin, döner sermaye, yol ve yemek gibi birçok haktan faydalanabilirler.

Öneri içerik: Otopsi Yardımcılığı Maaşı

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Kariyer İmkanları

Tıbbi görüntüleme teknikleri maaşını yükseltmenin bir yolu olarak kariyer imkânlarını değerlendirebilirsiniz. Meslek elemanları, gerekli koşulları sağlamaları halinde başka kadro ve pozisyonlara geçiş yapabilirler.

İlgili bölüm, önlisans düzeyinde olduğu için DGS ile lisansa tamamlayarak farklı bölümlere geçiş yapılabilir. Örneğin;

 • Hemşirelik
 • Sağlık Yönetimi
 • Acil Yardım ve Afet Yönetimi

gibi lisans programlarına geçiş yapabilirsiniz. Bu bölümlerin tamamlanmasıyla birlikte ilgili alanda çalışmanız mümkündür.

Mevcut çalışanlar ise kamu sektöründe görevde yükselme sınavlarıyla bölüm sorumlusu, şef, uzman gibi kadrolara geçiş yapabilirler. Özel sektörün kariyer dinamikleri, tamamen çalıştığınız kuruma bağlı olarak değişmektedir.

KPSS ve Tıbbi Görüntüleme Bölümü

Kamu sektöründe çalışmak isteyen teknikerlerin aşması gereken önemli bir engel var: KPSS!

KPSS atama puanları, hepinizin bildiği üzere neredeyse her bölüm için yüksek seviyelerde. Bu durum tıbbi görüntüleme teknikleri bölümü için de geçerli. Kamu hastanelerinde görev almak için KPSS P93 puan türünden yüksek sonuçlar almanız gerekiyor.

Sağlık Teknikeri unvanıyla gerçekleşen bu atama puanları, doğu illerinde batıya nispeten daha düşüktür. Ancak göreve başlamanız için gereken puan aralığı ortalama olarak 84 – 92 arasındadır.

Diş Hekimi Asistanı Maaşı 2023 bilgilerini incelediniz mi? Şimdi öğrenin!

Sıkça Sorulan Sorular

Tıbbi Görüntüleme Teknikerliği

Tıbbi görüntüleme teknikleri maaşı hakkında bilgiler verdik. Önlisans bölümleri içerisinde oldukça iyi bir maaş aralığı olan bu bölüm, birçok kişinin hayalini süslüyor. Son olarak konuyla ilgili sıkça sorulan soruları yanıtlamak istiyorum:

1- Tıbbi görüntüleme teknikleri ne kadar maaş alır?

Tıbbi görüntüleme teknikeri maaşı ortalama olarak 11.500 TL ile 25.000 TL arasındadır. Kamu ve özel sektöre bağlı olarak bu rakamlar değişiklik gösterebilir.

2- Tıbbi görüntüleme teknikleri iş imkanı var mı?

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de sağlık alanında nitelikli personel ihtiyacı giderek artmaktadır. Sağlık sektörüne olan talep ise her geçen gün artıyor. Bu nedenle ilgili bölümün iş imkânının yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

3- Tıbbi görüntüleme kaç yıllık?

Tıbbi görüntüleme bölümü, üniversitelerin 2 yıllık önlisans programlarında yer almaktadır.

Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?
Paylaş
Yorum Bırak
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Almanya Doktor Maaşları

Almanya Doktor Maaşları 2023 | Güncel Maaş Bilgileri!

Vergi Müfettişi Nasıl Olunur

Vergi Müfettişi Nasıl Olunur 2023 | (TEMMUZ) Maaşı Ne Kadar?

Havacılık Yönetimi Maaşları

Havacılık Yönetimi Maaşları 2023 | Nedir? Ne İş Yapar?

Gratis Çalışma Şartları

Gratis Çalışma Şartları 2023 – Güncel Personel Maaşları

Şok Market Çalışma Şartları

Şok Market Çalışma Şartları 2023 – GÜNCEL YENİ MAAŞLAR!

Banka Çalışan Maaşları

Banka Çalışan Maaşları 2023 | Bankacı, Banka Müdürü…

Daha Fazla Makale

Bilirkişi Nasıl Olunur

Bilirkişi Nasıl Olunur 2023 / Görev ve Maaşları

Gemi Adamı Belgesi Nasıl Alınır?

Gemi Adamı Belgesi Nasıl Alınır? Şartları ve Yaş Sınırı!

Trendyol Maaşları

Trendyol Maaşları 2023 | ZAMLI PERSONEL MAAŞLARI!

Getir Kurye Maaşları

2023 Getir Kurye Maaşları ve Şartları – YENİ ÜCRETLER!

Aselsan Mühendis Maaşları

ASELSAN Mühendis Maaşları 2023 | TEMMUZ ZAMLI MAAŞLAR!

Makine Teknikeri Maaşları

Makine Teknikeri Maaşları 2023 | Ne İş Yapar? Görevleri Nelerdir?

Zara Çalışma Şartları

Zara Çalışma Şartları 2023 | (Temmuz Zamlı) YENİ MAAŞLAR

İlginç Meslekler

İlginç Meslekler Nelerdir? – 20 Sıra Dışı İş!

X