Nikah Memuru Maaşı 2024: Ne Kadar Maaş Alıyor? Zamlı…

Yazar: Aykut Tarih: 12.01.2024
Nikah Memuru Maaşı

Kariyer yolculuğunda olan birçok kişinin hayallerini süsleyen bir meslek var: Nikah memurluğu… Tabii bu konuda en çok nikah memuru maaşı 2024 bilgileri merak ediliyor. Nikah memurları ne kadar maaş alır? Detaylı bir şekilde sizler için açıkladım.

Aynı zamanda nikah memuru nasıl olunur sorusunu da yanıtladım. Belediyelere bağlı olarak hizmet veren nikah memuru ne kadar maaş alıyor? Güncel zamlı maaşları bu içerikten öğrenebilirsiniz.

Elbette maaşlar hizmet süresi, kadro derecesi ve diğer faktörlere göre değişiklik gösteriyor. Tamamını detaylı şekilde inceleyeceğiz. O halde nikah memuru olma yolculuğunuz başlasın ve bilgileri öğrenmeye başlayalım…

GÜNCELLEME: Ocak 2024 zam oranları açıklandı. Buna göre memurlara %49,25’lik zam uygulaması yapılmıştır. İçerikteki maaş bilgileri de bu verilere göre güncellenmiştir.

Nikah Memuru Maaşı 2024 – Zamlı Rakamlar

Nikah Memuru Maaşı
Nikah Memuru Maaşı

Nikah memuru, bir diğer ifadeyle evlendirme memuru, belediyelere bağlı olarak görev yapan ve nikah işlemini gerçekleştiren bir personeldir. Nikah işlemlerini Türk Medeni Kanunu’na uygun bir şekilde yürütmekle görevli bu kişilerin maaşı, Türkiye standartlarında oldukça iyi durumda.

Peki, nikah memuru maaşları ne kadar? Aşağıdaki tablodan detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz:

DeneyimMaaş
Yeni Başlayan Nikah Memuru Maaşı33.850 TL
Deneyimli Nikah Memuru Maaşları36.500 TL – 40.000 TL
Nikah Memuru Maaşı 2024

Nikah memurunun maaşı belirli faktörlere göre değişiklik gösterir. Buna göre maaşlar hakkında şu bilgileri verebiliriz:

 • Göreve yeni başlayan bir nikah memuru 33.850 TL civarında maaş alır.
 • Deneyim kazandıkça bu rakam 40.000 TL düzeylerine kadar çıkabilir.

NOT: Nikah memuru ücreti hesaplanırken medeni durum, çocuk sayısı, ek ödenekler gibi faktörler dikkate alınmamıştır. Bu gibi faktörler sonrasında maaşlar daha da yukarı çıkacaktır.

Öneri içerik: Gümrük Muhafaza Memuru Maaşı

1- Nikah Memurluğu ve Sosyal Denge Tazminatı

Nikah memurları, belediye uygulamalarındaki farklılığa bağlı olarak sosyal denge tazminatı alabilirler. Sosyal denge tazminatı, kamu personellerinin gelirlerini daha adil bir şekilde iyileştirmek için uygulanan bir ödenektir.

Belediye kadrolarında görev yapan personellerin nikah memurluğuna geçmesi ile birlikte sosyal denge tazminatıyla maaşlarının artması söz konusu olabilir. Ancak bu uygulama, çalışan ile belediye arasında yapılan sözleşmelere bağlı olarak gerçekleştiği için net bir rakam verilememektedir.

2- Nikah Memurları Ne Kadar Maaş Alıyor?

Evlendirme memurluğu olarak ifade edilen nikah memuru mesleğini icra eden personellerin maaşları gündemde. Belediyelere bağlı olarak hizmet veren nikah memurları ne kadar maaş alıyor? İnceleyelim:

Nikah memuru maaşı 2024 yılında memurlara yapılan zamlar doğrultusunda ciddi oranda artırılmıştır.

 • Zam sonrasında göreve yeni başlayan 8/1 derecesindeki bir nikah memuru, ortalama olarak 33.850 TL kazanır.
 • Kıdem ve derece yükseldikçe bu maaşlar 40.000 TL’ye kadar ulaşabilmektedir.
 • Ek olarak kişilerin görev yaptığı belediye, sosyal denge tazminatı, ek ödenekler ve diğer tüm faktörlere göre maaşlar farklılık gösterebilecektir.

Nikah Memuru Maaşı Ne Kadar Olacak? Zam Geldi Mi?

Nikah memuru maaşı 2024 yılının Ocak ayında %49,25 oranında zamlanarak 33.850 TL oldu. Nikah memurları, devlet memuru statüsünde oldukları için kamu çalışanlarına yapılan zamma tâbi olarak maaşları artıyor. Bu kapsamda devlet memurlarına yapılacak zamların takip edilmesi yerinde olacaktır.

Nikah memurları da dâhil olmak üzere tüm kamu çalışanlarına 2024 yılının Ocak zam yapılmıştır. Buna göre nikah memurluğu maaşına %49,25 oranında zam gelmiştir. Yıl içerisinde ara zam uygulaması düşünülmese de gelişmeleri takip ediyoruz. Güncel maaşlar hakkında Paratik.net farkıyla bilgi alabilirsiniz.

Evlendirme Memuru Maaşını Etkileyen Faktörler

Nikah Memuru Maaşını Etkileyen Faktörler
Nikah Memuru Maaşını Etkileyen Faktörler

Nikah memuru, dış görünümüne özen göstererek görev yapan ve iletişim becerileri gelişmiş bir personeldir. Tüm işlemleri TMK kapsamında gerçekleştirirken nikah için gereken sözlü, yazılı ve şekli şartların yerine getirilmesini sağlar.

Nikah memuru maaşı, benzer kadrodaki diğer kamu personelleriyle aşağı yukarı aynı seviyededir. Ancak tüm kamu personellerinde olduğu gibi nikah memuru maaşlarını da etkileyen faktörler var. Bu faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Evlendirme memuru maaşını etkileyen temel faktör kadro derecesi ve kademesidir. Derece ve kademe yükseldikçe maaşlar da artacaktır. Ancak bu, tamamen hizmet süresine bağlı bir gelişmedir.
 • Nikah memuru olarak çalışan kişinin medeni hali ve çocuk sayısı gibi faktörler de maaşlar üzerinde etkilidir.
 • Hizmet yılı, maaşları etkileyen bir faktör olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle hizmet yılı fazla olan kişiler, yeni başlayan kişilere göre daha yüksek maaş alır.
 • Nikah memurları maaşı belirlenirken ek ödenekler, yolluklar ve diğer harcırah ödemeleri de dikkate alınmaktadır.

Öneri içerik: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Maaşları

Nikah Memuru Nasıl Olunur?

Nikah Memuru Nasıl Olunur?
Nikah Memuru Nasıl Olunur?

Nikah memuru maaşını açıkladık. Memur kadroları arasında en iyi seçeneklerden birisi diyebiliriz. Hatta birçoğunuz bu maaşları gördüğünde şu soruyu sorabilir: Nikah memuru nasıl olunur? Bu konuda izlemeniz gereken adımları şöyle sıralayabiliriz:

 • İlk olarak 2 yıllık ya da 4 yıllık üniversite bölümlerinden mezun olmalısınız.
 • Sonrasında KPSS’den yeterli puanı alarak belediyelere atamanızı gerçekleştirmelisiniz. Puan, genelde 80 ve üstü şeklinde oluşuyor.
 • Belediyede görev yaparken gereken kurs ve sertifikaları tamamlamanız gerekir.
 • Sonrasında belediye başkanından yetki alarak göreve başlayabilirsiniz.

Yukarıdaki şartlar kadın ve erkek nikah memurları için geçerlidir. Bunlar haricinde devlet memuru olmak için gerekli şartların tamamı nikah memurluğu için de geçerlidir.

1- Nikah Memuru Hangi Bölümden Olunur?

Nikah memuru hangi bölümden olunur sorusu sorulabiliyor. Nikah memuru olmak için herhangi bir bölüm şartı aranmaz. Yani 2 yıllık ya da 4 yıllık herhangi bir programdan mezun olmanız yeterlidir.

Elbette lisans bölümünden mezun olarak göreve başlayanların belediye nikah memuru maaşı daha yüksek olacaktır. Ancak bu fark, çok fazla değildir.

İçerik önerisi: Uçak Mühendisliği Maaşı

2- Kimler Nikah Memuru Olabilir?

Kimler nikah memuru olabilir sorusunu da yanıtlayalım. Esasında yukarıdaki şartları sağlayan herkes nikah memuru olabilir. Ancak devlet memurluğu özelinde bu konuyu değerlendirerek şu şartları ileri sürebiliriz:

 • 18 yaşını dolduran,
 • Belediyelerin herhangi bir kadrosunda memur olarak görev yapan,
 • Adli sicil kaydı temiz ve devlet memuru olmasına engel bulunmayan,
 • Görevini yapmaya engel teşkil edecek herhangi bir sağlık sorunu olmayan,
 • Nikah memuru olabilmek için tanımlanan kursları başarıyla yerine getiren,

herkes nikah memuru olabilir.

Nikah Memuru Olma Şartları

Nikah Memuru Olma Şartları
Nikah Memuru Olma Şartları

Nikah memuru olma şartları, ilgili kanun ve yönetmeliklerde düzenlenmiştir. Belediyeler arasında uygulama farklılıkları bulunmaz. Yani aşağıdaki şartları yerine getirdiğinizde nikah memuru olarak görev yapabilirsiniz:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına sahip olmak,
 • Görev yapılacak tarih itibariyle 18 yaşını doldurmuş olmak,
 • Devlet memurluğuna engel olacak herhangi bir sabıka kaydının bulunmaması,
 • Önlisans ya da lisans mezunu olmak,
 • KPSS’den belediye kadrolarına atanabilecek yeterli puanı almak,
 • Nihai olarak belediye başkanından yetki almak.

Bu şartları yerine getirmeniz nikah memuru olmanız için yeterlidir. Aynı zamanda kadrolara atama yapılırken iletişim ve diksiyon becerileri, dış görünüş, mesleki bilgi ve deneyim gibi faktörler de dikkate alınabilir. Nikah memuru maaşı kadar önemli olan bir diğer konuya değinelim: Evlendirme memurları ne iş yapar? 

Öneri içerik: Mübaşir Maaşları Ne Kadar Oldu?

Nikah Memuru Ne İş Yapar?

Nikah Memuru Ne İş Yapar
Nikah Memuru Ne İş Yapar

Peki, tam olarak nikah memuru ne iş yapar? Nikah memurunun görevleri, yönetmelikte tanımlanmıştır. Buna göre nikah memurları aşağıdaki görevleri yerine getirmekle sorumludur:

 • Evlenmek için başvuranların başvurularının alınması,
 • Evlilik dosyalarının hazırlanarak koordinasyonunun sağlanması,
 • Evlenmek isteyenlerin kütük bilgilerinin incelenmesi,
 • Evlilik önünde herhangi bir engel olup olmadığının kontrol edilmesi,
 • Nikah cüzdanlarının hazırlanması noktasında personellerin koordine edilmesi,
 • İlçe – il nüfus müdürlüklerine evlilik akdinin bildirilmesi,
 • Belirlenen gün, tarih ve zamanda belediye başkanının verdiği yetkiye dayanarak nikah işlemlerinin yapılması,
 • Nikah kayıtlarının tutulması,
 • Nikah işlemlerinin Türk Medeni Kanun’unun belirlediği esaslar çerçevesinde yürütülmesi,

gibi görevleri bulunur. Özet olarak nikah memurları, nikah işlemlerinin tamamının kanunlara uygun bir şekilde yürütülmesinden sorumludur.

Nikah Memuru Başvurusu Nereye Yapılıyor?

Türkiye’de nikah işlemleri ve görevli personellerle alakalı düzenlemeler Evlendirme Yönetmeliği çerçevesinde yürütülür. Nikah memuru başvurusuna dair gerekli düzenlemeler de belediyelere bırakılmıştır. Yani başvuru sürecinde tamamen belediyeler ile muhatap olacaksınız.

Nikah memuru olmak için belediyenin herhangi bir kadrosunda görev yapıyor olmanız gerekir. Örneğin yazı işleri müdürlüğünde görevli bir personelseniz, kendinizi bu yönde geliştirebilirsiniz. Gerekli talimatları ve işleyişi bu şekilde öğrenebilir ve kadro uygunluğuna göre başvuruda bulunabilirsiniz.

Eğer yukarıda belirttiğimiz şartları taşıyorsanız, belediyenin kendi çalışma yönetmeliği çerçevesinde nikah memurluğuna başvuruda bulunabilirsiniz.

Öneri içerik: Gardiyan Nasıl Olunur?

Sıkça Sorulan Sorular

Nikah memuru maaşı ve meslekle ilgili tüm detaylara yer verdik. Sık sorulan sorularla içeriğimizi destekleyelim ve kafanızda hiçbir soru işareti kalmasın:

1- Resmi nikah memuru nasıl olunur?

Resmi nikah memuru olabilmek için 3 adımı gerçekleştirmelisiniz. Bunlar:
– Önlisans ya da lisans mezunu olmak,
– Belediyelerin herhangi bir kadrosuna atanmak,
– Belediye işleyişi içerisinde kursları tamamlayarak başvuruda bulunmak.

2- Nikah memuru olmak için ne okumak gerekir?

Nikah memuru olmak için herhangi bir bölüm okumanıza gerek yoktur. Yani, bu mesleğe adım atabilmek için bölüm şartı bulunmaz. Önlisans ya da lisans mezunu olmanız yeterlidir.

3- Nikah memuru kaç saat çalışır?

Nikah memurları, devlet memuru statüsünde olduğundan dolayı 657 sayılı kanuna tabii personellerdir. Çalışma saatleri ise haftalık 40 saat şeklinde düzenlenmiştir.

4- Nikah memuru maaşı ne kadar?

Nikah memuru maaşları ortalama olarak 33.850 TL ile başlar ve 40.000 TL’ye kadar çıkabilir.

Nikah memuru maaşı 2024 bilgileri hakkında sizin düşünceleriniz neler? Bizimle paylaşın, yayınlayalım! 🙂

Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?
Paylaş
Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Polis Özel Harekat Maaşı

Polis Özel Harekat Maaşı 2024 | Zamlı PÖH Maaşları Ne Kadar?

Masa Başı İşler

Masa Başı İşler ve Maaşları 2023 | Popüler Meslekler!

Gratis Çalışma Şartları

Gratis Çalışma Şartları 2024 – Yeni Zamlı Personel Maaşları

Grafik Tasarım Maaşı

Grafik Tasarım Maaşı 2024 (YENİ) | Devlet – Özel Sektör

Uçak Mühendisliği Maaşı

Uçak Mühendisliği Maaşı 2024 | THY, TAI, THK Maaşları

Vigo Kurye Maaşları

Vigo Kurye Maaşları 2024 | Yeni Ücretler (100.000 TL Kazanç)

Daha Fazla Makale

Migros Çalışan Maaşları

Migros Çalışan Maaşları 2024 | Yeni Zamlı Personel Maaşı!

Endüstri Mühendisliği Maaşları

Endüstri Mühendisliği Maaşları 2024 | Geleceği Var Mı?

Zara Çalışma Şartları

Zara Çalışma Şartları 2024 | Yeni Zamlı Çalışan Maaşları

Trendyol Maaşları

Trendyol Maaşları 2024 | (Zamlı) Çalışan – Personel Maaşı

Sağlık Yönetimi Maaşları

Sağlık Yönetimi Maaşları 2024 | (ZAMLI) Devlet – Özel

Emlakçı Nasıl Olunur?

Emlakçı Nasıl Olunur? Ne İş Yapar? 2024 Emlakçı Maaşları

Dünyanın En Çok Para Kazandıran Mesleği

Dünyanın En Çok Para Kazandıran Mesleği | 10 GÜNCEL MESLEK

Ücretli Öğretmen Maaşı

Ücretli Öğretmen Maaşı 2024 | (OCAK) Zammı Açıklandı Mı?

X