Dünyanın En Çok Para Kazandıran Mesleği | 10 GÜNCEL MESLEK

Yazar: Tuğba Tarih: 24.02.2023
Dünyanın En Çok Para Kazandıran Mesleği

Henüz kariyerini planlamamış ya da yolun daha çok başında olanlar dünyanın en çok para kazandıran mesleği hakkında meraklı. Yüksek maaşlı işlere herkesin ihtiyacı var. Üniversitede bölüm tercihi yapacak arkadaşlara ya da konunun meraklısına bu yazı faydalı olacaktır.

En çok para kazandıran meslekler genellikle en prestijli ve en iyi mesleklerdir. En yüksek maaşları her zaman uzmanlar alır. Bu nedenle çok para kazanmak istiyorsanız mesleğinizde uzman olmayı kafaya koymalısınız. Kıdeminiz arttıkça maaşınız da artacaktır.

Bu yazı için hem Türkiye’de hem de dünyada en çok para kazandıran meslekleri araştırdım. Belirtilen maaşlar günceldir ve ortalama maaşlardır. Kariyer planı oluşturacaklara yardımcı olmasını umuyorum. İyi okumalar dilerim.

1- Uzman Doktor

Uzman Doktor Maaşı
Uzman Doktor Maaşı

Doktorluk dünyadaki en kutsal ve en zor mesleklerden bir tanesi. Doktorlar uzun süren eğitim hayatlarından sonra zorlu ve çeşitli sınavlara giriyorlar. Uzmanlık unvanlarını alıyorlar.

Uzman doktorlar Türkiye’de ve Amerika’da en çok para kazanan meslek grubudur. Doktorun uzman olduğu bölüme göre aldığı maaş da değişiklik gösteriyor. Bu nedenle sizler için hangi uzman dünya çapında ne kadar kazanıyor araştırdım. İnceleyelim…

Nöroloji Uzmanı (Beyin Cerrahı)

Dünyanın en çok para kazandıran mesleği yazımıza nöroloji uzmanlarıyla başlayalım.

Nörologlar uzman doktorlar arasında en çok para kazananlardır. Nörologlar, beyinde meydana gelen hasarlardan dolayı oluşan hastalıkları tedavi ederler. İnsan omurgası ve sinir sistemi alanında uzmandırlar. Nörologların tedavi ettiği ve yürüttükleri operasyonlar;

  • Omurilik ameliyatları
  • Tümör alımları
  • Beyin ve omurga hasarları
  • Dejeneratif hastalıklar
  • Epilepsi

Beyin cerrahları Amerika’da yılda yaklaşık 610.000 $ kazanıyor. Türkiye’de bir beyin cerrahı maaşı ise ayda ortalama 95.000 TL.

Kardiyoloji Uzmanı (Kalp Cerrahı)

Kardiyologlar en çok kazanan uzman doktorlar sıralamasında 2. sırada. Bir kardiyolog, insan kalbinin sağlığı alanında uzmanlaşmıştır. Kalp rahatsızlığı çeken hastalarla ilgilenirler. Kalp nakil, kalp kapakçığı ve bypass ameliyatlarını yürütürler. Şüphesiz dünyanın en çok para kazandıran mesleği arasında.

Kalp cerrahları Amerika’da yılda yaklaşık 530.000 $ kazanıyor. Türkiye’de bir kalp cerrahı maaşı ise ayda ortalama 70.000 TL.

Ortopedi Uzmanı

En çok kazandıran mesleklerden biri de ortopedi uzmanlığı. Bir ortopedi uzmanı eklemleri, kemikleri, kasları, damarları ve sinirleri inceler. Kollar, bacaklar, leğen kemiği bölgesi ve omurga gibi insan hayatı için son derece önemli bölgelerle ilgilenirler. Kas ve iskelet sistemimizde oluşabilecek herhangi bir sorun ile ortopedi uzmanları ilgilenir.

Bir ortopedi uzmanı Amerika’da yılda 500.000 $ kazanıyor. Türkiye’de bir ortopedi uzmanı maaşı ise ayda ortalama 90.000 TL.

Anestezist

Anestezistler, hastaları ameliyat süreci boyunca bilinçsiz ya da uyuşturulmuş tutmakla yükümlüdür. Anestezistler cerrah değildir ancak hasta ile ameliyat sırasında birebir ilgilenmeleri gerekir. Ameliyat boyunca hastanın kan basıncını, tansiyonunu, kalp ritmini, vücut sıcaklığını ve nefes alışını kontrol ederler. Dünyanın en çok para kazandıran mesleği arasındadır.

Bir anestezist Amerika’da yılda yaklaşık 330.000 $ kazanıyor. Türkiye’de bir anestezist maaşı ise ayda ortalama 78.000 TL.

Radyoloji Uzmanı

Tıpta tanı koyarken x ışınları ve diğer görüntüleme yöntemlerinden yararlanılır. Radyoloji uzmanları ise radyoloji alanında teşhis ve tedavi sürecinde hastayı takip eder ve tedavi amacıyla radyolojik işlemleri yapar. Dünyanın en çok para kazandıran mesleği arasında diyebiliriz.

Bir radyoloji uzmanı Amerika’da yılda yaklaşık 415.000 $ kazanıyor. Türkiye’de bir radyoloji uzmanı maaşı ise ayda ortalama 80.000 TL.

Dermatoloji Uzmanı

Dermatoloji, cilt hastalıkları ve tedavisyle ilgilenir. Bir diğer adı deri bilimidir. Hastaya tanı koyar ve tedavi sürecini yürütür. Dermatoloji uzmanı aynı zamanda saç dökülmesi ve tedavisiyle de ilgilenir. Dünyanın en çok kazandıran meslekleri arasında en üst sıralardadır.

Dermatoloji uzmanları Türkiye’de ve Amerika’da en çok kazanan meslekler arasında.

Bir dermatoloji uzmanı Amerika’da yılda yaklaşık 470.000 $ kazanıyor. Türkiye’de bir dermatoloji uzmanı maaşı ise ayda ortalama 70.000 TL.

Jinekolog (Kadın Doğum Uzmanı)

Kadın doğum uzmanlığı da maaşı yüksek meslekler arasında. Jinekoloji, kadın üreme sağlığını ve hastalıklarını inceler. Jinekolog ise kadın üreme sisteminde uzmanlaşmış doktordur. (Fallop tüpleri, rahim ağzı, yumurtalıklar, vajina, uterus ve vulva). Jinekologlar ayrıca adet dönemleri, doğum kontrolü, cinsellik ve menepozla da ilgilenir.

Bir kadın doğum uzmanı Amerika’da yılda yaklaşık 300.000 $ kazanıyor. Türkiye’de bir kadın doğum uzmanı maaşı ise ayda ortalama 60.000 TL.

İç Hastalıkları Uzmanı

Bazen vücudumuzda bir rahatsızlık hissederiz ancak nedenini tam çözemeyiz. Bir yerimiz çok ağrıyordur ama neden olduğunu kestiremeyiz. Bu noktada bir iç hastalıkları uzmanına danışırız.

İç hastalıkları uzmanı yetişkin bireylerin organ sistemlerinin sağlık durumunu kontrol eden kişidir. Böbrek, tiroid, şeker hastalığı, solunum yolları, kalp, sindirim sistemi gibi çeşitli rahatsızlık ve hastalıkların teşhisini koyar. Tedavi eder. Dünyanın en çok para kazandıran mesleği arasında sayabiliriz.

İç hastalıkları uzmanı Amerika’da yılda yaklaşık 270.000 $ kazanıyor. Türkiye’de bir kadın doğum uzmanı maaşı ise ayda ortalama 70.000 TL.

2- Pilot

Pilot Maaşları
Pilot Maaşları

Pilotluk, en çok maaş alan meslekler arasında en üst sıralarda. Bu nedenle dünyanın en çok kazanan mesleği yazısına pilotlarla devam ediyorum.

Yüksekten korkmuyorsanız, uçmayı seviyorsanız ve azimliyseniz pilot olmayı kesinlikle değerlendirmelisiniz. Tabii pilot olmak için sadece bunlar yeterli değil. En iyi meslekler grubunda olan pilotluk, oldukça zor bir süreç aslında. Birbirinden zor sınavlara girmeniz ve en iyisini yapmanız gerekiyor.

Pilotlar hem Türkiye’nin hem dünyanın en çok para kazandıran mesleği arasında. Kıdeminize ve nasıl bir pilot olduğunuza bağlı olarak kazançlar az da olsa değişiyor. Yine de genel bir sayı vererek merakları gidermek istiyorum.

Pilotlar, Amerika’da yılda yaklaşık 170.000 $, Avrupa’da 200.000 € kazanıyor. Türkiye’de br pilot maaşı ise yılda yaklaşık 1.150.000 TL.

İlginizi çekebilir: ASELSAN Mühendis Maaşları

3- Psikiyarti Uzmanı

Psikiyatri Uzmanı Maaşı
Psikiyatri Uzmanı Maaşı

Dünyanın en çok para kazandıran mesleği yazımızda sırada Psikiyatrı Uzmanlığı var. Bir psikiyatrist akıl hastalıklarını teşhis eder, tedavisi ile ilgilenr ve önlenmesi için çalışmalar yapar. Hastanın duygu, düşünce ve davranış değişikliğini analiz eder. Hastanın kendisini ve geçmişini anlamaya ve ona göre bir tedavi planı oluşturmaya çalışır.

İnsan psikolojisi, bilinçaltı ve travmalarla ilgileniyorsanız dünyanın en iyi mesleklerinden biri olan psikaytr uzmanlığını listenize alabilirsiniz.

Psikiyatri uzmanı Amerika’da yılda yaklaşık 290.000 $ kazanıyor. Türkiye’de bir psikiyatri uzmanı maaşı ise ayda ortalama 65.000 TL.

Çocuk Psikiyatristi

İleride sağlıklı bireyler olabililmemiz için çocukluğumuzda neler yaşadığımız oldukça önemlidir. Bu konuya günümüz dünyasında oldukça önem veriliyor. Ülkemizde ve dünya genelinde çocuk psikiyatristi sayısı arttı. Bu alanda geniş çaplı çalışmalar hız kazandı.

Çocuk ve ergen psikiyatristi, çocuklarda, ergenlerde ve ailelerinde meydana gelen ruhsal bozuklukların tanısını koyar. Tedavi planı oluşturur ve önlenmesi için çalışmalar yapar. Ailelere danışmanlık verir, çocuğun hastaneye yatması durumunda takip sürecini yürütür. Dünyanın en çok para kazandıran mesleği arasındadır.

Çocuk psikiyatristi Amerika’da yılda yaklaşık 250.000 $ kazanıyor. Türkiye’de bir psikiyatri uzmanı maaşı ise ayda ortalama 60.000 TL.

4- Çene Cerrahı

Çene Cerrahı Maaşları
Çene Cerrahı Maaşları

Dünyanın en çok para kazandıran mesleği nedir diye sorsalar herkesin aklına çene cerrahları gelir. Dünyanın en zor mesleklerinden bir tanesi. Diş hekimliği okumak isteyen arkadaşlar için seçenek olabilecek bir dal çene cerrahisi.

Ağız, diş ve çene cerrahları, yaş fark etmeksizin bireylerin ağız içerisindeki tüm yumuşak dokularını (dil, yanak, tükürük bezleri, dudak vb.), çenelerini, dişlerini ve çene ekleminde meydana gelen her türlü rahatsızlığı teşhir eder. Ardından tedavilerini gerçekleştirir. ,

Çene cerrahı gömülü kalmış dişleri çeker. İmplant uygulamalarını gerçekleştirir. Sinüs yükseltir ve bone graft (kemik tozu) uygular. Diş ve çene kırıklarını tedavi eder. Eklem rahatsızlıklarını cerrahi yöntemle düzeltir.

Çene cerrahı Amerika’da yılda yaklaşık 230.000 $, İngiltere’de yılda 98.000 € kazanıyor. Türkiye’de çene cerrahı maaşları ise ayda ortalama 70.000 TL.

5- Ortodonti Uzmanı

Ortodonti Uzmanı Maaşları
Ortodonti Uzmanı Maaşları

Ortodonti de bir diş hekimliği dalıdır. Ortodonti uzmanlığını da kesinlikle dünyanın en çok para kazandıran mesleği listesine alabiliriz. Ortodonti uzmanları, dişlerin diş kemikleri üzerinde düzgün bir şekilde durması için hastayı tedavi eder. Çene, diş ve ekmek bozukluklarını tespit eder. Tedavi planı hazırlar ve uygular.

Ortodonti uzmanı Amerika’da yılda yaklaşık 210.000 $, İngiltere’de yılda 100.000 € kazanıyor. Türkiye’de ortodonti uzmanı maaşları ise ayda ortalama 60.000 TL.

6- Yazılım Mimarı

Yazılım Mimarı Maaşları
Yazılım Mimarı Maaşları

Yazılım mimarlığı dünyanın en çok para kazandıran mesleği arasında. Bir yazılım mimarı, yazılım projelerinde kodlamaya başlanmadan önce bir tasarım planı oluşturur. Sisteme dair üst düzey tasarım seçimlerinden ve uygulamalarından sorumludur. Framework hazırlar. Uygulamaların genel tasarımını oluşturur. Teknik konularda programcılara, mali konularda ise proje yöneticisine yardımcı olur.

Yazılım mimarı Amerika’da yılda yaklaşık 300.000 $ kazanıyor. Türkiye’de yazılım mimarı maaşı ise ayda ortalama 55.000 TL.

7- Yazılım Yöneticisi

Yazılım Yöneticisi Maaşları
Yazılım Yöneticisi Maaşları

Son dönemlerde yazılım alanına dair neredeyse bütün meslek grupları yükselişe geçti. Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte bu alanda yapılacak daha çok çalışma var. Herkes bir şekilde işin ucundan tutmak ve bu dünyaya dahil olmak istiyor. Bölüm seçerken zorlanan arkadaşlar yazılıma yönelerek aslında geleceğin mesleği için kendilerine yatırım yapıyorlar.

Yazılımcı olarak dünyanın her yerinde çalışabilme imkanınız var. Yurt dışı kapılarını iyi yazılımcılara her zaman açıyor. Bu da bir diğer cazip noktası.

Yazılım mühendisleri çalıştıkları şirketler için yazılım ve program oluşturur, güvenlik açıklarını kontrol eder ve denetler. Yazılım hakkındaki güncel gelişmeleri takip eder. Yazılım ile ilgili süreci takip ve kontrol eder.

Yazılım mühendisi Amerika’da yılda yaklaşık 150.000 $ kazanıyor. Türkiye’de yazılım mühendisi maaşı ise ayda ortalama 50.000 TL.

Detaylı bilgi için okuyunuz: Yazılım Mühendisliği Maaşları

8- Finans Direktörü

Finans Direktörü Maaşları
Finans Direktörü Maaşları

Rakamlarla aranız iyiyse bu meslek size göre olabilir. Bu meslek için oldukça sabırlı ve açık gözlü olmalısınız. Çünkü bir finans direktörü çalıştığı şirketin hisse ve senetleriyle ilgilenir. Şirketin mali planlamalarını yapar, kayıt tutar ve raporlar. Mali riskleri hesaplar ve yönetir. En yüksek maaşlı meslekler grubundadır.

Bir finans direktörünün istatistik tutma becerisi üst düzeyde olmalıdır. Çünkü yaptıkları en ufak yanlış insanlara büyük paralar kaybettirebilir. Dünyanın en çok para kazandıran mesleği arasında. Bir o kadar da riskli.

Finans direktörü Amerika’da yılda yaklaşık 130.000 $, Almanya’da yılda 70.000 € kazanıyor. Türkiye’de finans direktörü maaşları ise ayda ortalama 55.000 TL.

9- Pazarlama Direktörü

Pazarlama Direktörü Maaşı
Pazarlama Direktörü Maaşı

Dünyanın en çok para kazandıran mesleği arasında pazarlama direktörü de mevcut. Yaratıcılık ve yöneticilik bu meslekte bir araya geliyor. Pazarlamanın temelinde bir hizmetin tanıtımı vardır. Bu tanıtımın şekline göre tüketici olumlu ya da olumsuz geri dönüş yapar. Pazarlamanın amacı tüketicinde olumlu yanıt almaktır.

Pazarlama direktörü, bir ürünün pazarlanması sürecinde gereken her işlemi organize ve koordine eder. Tanıtım faaliyetlerini yürütür. Pazarlama metotlarını tespit eder. Rakip analizi yapar. Görev dağılımını gerçekleştirir, takımını yönetir. Dönemsel kazanç hedefleri belirler ve strateji geliştirir.

Pazarlama dirktörü olmayı hedefliyorsanız açık fikirli, sosyal ve araştırmacı olmalısınız. Özgün kararlar verebilmeli ve ileri görüşlü olmalısınız.

Pazarlama direktörü Amerika’da yılda yaklaşık 130.000 $ kazanıyor. Türkiye’de pazarlama direktörü maaşı ise ayda ortalama 55.000 TL.

10- Petrol Mühendisi

Petrol Mühendisi Maaşları
Petrol Mühendisi Maaşları

Dünyanın en çok para kazandıran mesleği sıralamamızda şimdi petrol mühendisleri var. Petrol mühendisleri, yerin altındaki gaz ve petrol yataklarının bulunması ve çıkarılması için çeşitli yöntemler tasarlar ve uygularlar. Bu nedenle bir ülke için petrol mühendisleri son derece önemlidir. Çünkü çok büyük bir amaca hizmet ederler.

Petrol mühendisleri gaz ve petrol keşfettikten sonra sondaj yöntemlerini ve üretim operasyonlarını belirler. Süreci takip eder. Rezervuar geliştirme projeleri yürütür. Türkiye’de en çok para kazandıran işler arasında.

Petrol mühendisi Amerika’da yılda yaklaşık 170.000 $, İngiltere’de yılda 95.000 € kazanıyor. Türkiye’de petrol mühendisi maaşları ise ayda ortalama 40.000 TL.

Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?
Paylaş
Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Starbucks Çalışma Şartları

Starbucks Çalışma Şartları 2024 | Zamlı Çalışan Maaşları

Nikah Memuru Maaşı

Nikah Memuru Maaşı 2024: Ne Kadar Maaş Alıyor? Zamlı…

Trendyol Maaşları

Trendyol Maaşları 2024 | (Zamlı) Çalışan – Personel Maaşı

Ücretli Öğretmen Maaşı

Ücretli Öğretmen Maaşı 2024 | (OCAK) Zammı Açıklandı Mı?

CNC Operatörü Maaşları

CNC Operatörü Maaşları 2024 | Yeni Zamlı Maaş Bilgileri

Sanal Asistanlık

Sanal Asistanlık: İnternetten Evden Çalışarak Para Kazanma

Daha Fazla Makale

Öğrenilmesi Gereken Diller

Öğrenilmesi Gereken Diller: Dünyada Kabul Gören 7 Dil

Polis Özel Harekat Maaşı

Polis Özel Harekat Maaşı 2024 | Zamlı PÖH Maaşları Ne Kadar?

Fizyoterapi Teknikeri Maaşları

Fizyoterapi Teknikeri Maaşları 2024 – Zamlı Maaş Bilgileri

Hastane Temizlik Personeli Maaşları

Hastane Temizlik Personeli Maaşları 2024 | Zamlı Maaşlar…

LCW Çalışma Şartları

LCW Çalışma Şartları ve Maaşları 2024 | Zamlı Yeni Ücretler!

Orman Muhafaza Memuru Maaşı

Orman Muhafaza Memuru Maaşı 2024 | Zamlı Ormancı Maaşları

Otopsi Yardımcılığı Maaşı

Otopsi Yardımcılığı Maaşı 2024 | Zamlı Maaşlar – Atama Puanı

subay maaşları

Subay Maaşları 2024 (ZAMLI) – Yedek Subay, Emekli Subay…

X