Turist Rehberliği Maaşları 2024 | Nasıl Olunur? Güncel…

Yazar: Tuğba Tarih: 09.01.2024
Turist Rehberliği Maaşları

Türkiye gibi doğa harikası bir ülkede turist rehberliği yapmak çoğu genç insanın hayali. Türkiye’nin doğusundan batısına her yerinden tarih akıyor ve yerli yabancı herkesi kendisine çekiyor. Bu nedenle turist rehberliğine olan ilgi hiç eksilmiyor.

Turist rehberliği maaşları 2024 yılı için bu alanda en çok merak edilen konuların başında geliyor. Sizler için TUREB ücret tarifeleri doğrultusunda en güncel bilgilere ulaştık.

Maaş bilgilerinin yanı sıra turist rehberi nasıl olunur gibi pek çok sorunun cevabına da ulaşabileceksiniz. Hazırsanız başlayalım.

Turist Rehberliği Nedir? Ne İş Yapar?

Turist Rehberliği Nedir
Turist Rehberliği Nedir

Tur rehberliği yapmak sadece gelen kişiyi gezdirmek değildir. Bir tur rehberinin bunun dışında pek çok sorumluluğu vardır. Bunlarda birkaçına bakalım:

 • Tur rehberi, yurtiçi ya da yurtdışı turistleri istedikleri yerlerde gezdirir. Onları yörenin tarihi, arkeolojisi ve kültürü hakkında bilgilendirir.
 • Bir tur rehberi yurtiçi ve yurtdışı vatandaşların seyahatini organize eder.
 • Otogarda ya da hava alanında gelecek misafirleri karşılar.
 • Misafirlerin check-in işlemlerine yardımcı olur.
 • Misafirlerin tur otobüslerine binip binmediklerini kontrol eder.
 • Gelen kişilerle birebir ilgilenir.

Turist rehberliği maaşları her ne kadar ilgi çekse de bu mesleğin ilgi, alaka ve çaba gerektirdiğini unutmamak gerekmektedir. Bu nedenle her zaman zor olan bir meslekten bahsediyoruz.

Turist rehberliği yapmak zaman zaman zordur çünkü büyük küçük pek çok insan grubuyla ilgilenmeniz gerekir. Herkesin ilgisini çekmeli ve grubu dağıtmamaya özen göstermelisiniz. İnsanları bilgilendirmek ve yönlendirmek bu nedenle bazen stresli olabilir.

Bir turist rehberi, turistlerle sürekli iletişim halinde olmalıdır. Gezi yapılacak yeri iyi bilmeli ve idare ettiği grubun dikkatini devamlı aktif tutmakla yükümlüdür.

Turist Rehberliği Maaşları 2024: TUREB Rehber Ücretleri

Turist Rehberliği Maaşları
Turist Rehberliği Maaşları

Turist rehberi olmak istiyorum diyen birçok kişinin ilk araştırdığı konuların başında maaşlar geliyor. Geçmişte turist rehberliği maaşlarına dair net bir düzenleme yoktu. Maaşlar belli değildi ve çok değişkendi. Bu nedenle turist rehberliği aylık maaş net hesaplanamıyordu.

Bu problemin önüne geçmek için Türk Rehberleri Birliği (TUREB) her yıl taban ücreti belirlemeye başladı. Fiyatlar Kültür Turizm Bakanlığı tarafından onaylanıyor. Turist rehberlerinin bu fiyatların altında çalışmaları yasal değil.

Turist rehberliği maaşları 2024 yılında TUREB tarafından belirlenen taban ücretlere göre aşağıdaki gibidir:

Hizmet GrubuTaban Ücret
A- Günlük Tur3.081 TL
B- Transfer1.544 TL
C- Gece Turu1.544 TL
D- Paket Tur3.713 TL
E- Aylık Ücret30.794 TL
Turist Rehberliği Maaşları

Turizm Rehberliği Maaşına Ne Kadar Zam Geldi?

Turist rehberleri, TUREB tarafından belirlenen taban ücret tarifesine göre hizmet vermektedir. İlgili tabloda bir de bu alanda hizmet veren turizm şirketleri için rehber pozisyonunda çalıştıracakları personellere öneri niteliğinde aylık ücret belirtilmiştir. En düşük maaş olarak bu bilgileri alabiliriz.

Turizm rehberliği maaşlarına ise TUREB tarafından yayınlanan yeni listeye göre zam geldi. Yayınlanan listeyi incelediğimizde ücretlerin %58 oranında artırıldığını görüyoruz. Bu da özel sektör maaşlarına gelen zamların bir hayli üzerindedir.

İlginizi çekebilir: En Çok Para Kazandıran İşler

Turist Rehberi Nasıl Olunur?

Tur Rehberi Nasıl Olunur
Tur Rehberi Nasıl Olunur

Turist rehberliği maaşları yazıma akıllardaki soruları cevaplandırarak devam ediyorum. Tur rehberi olabilmeniz için tamamlamanız gereken bazı adımlar var. Aşağıdaki listede detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz:

 • Türkiye’de turist rehberliği yapabilmeniz için öncelikle Türkiye vatandaşı olmanız gerekiyor.
 • Mezuniyetinize yakın ya da mezuniyetten sonra 45 günlük Türkiye turu yapıyorsunuz. Çünkü çalışacağınız bölgeye hakim olmanız gerekiyor.
 • Gezdiğiniz bölge hakkında daha sonrasında sınava giriyorsunuz. O bölge hakkında size sorulan soruları cevaplandırıyorsunuz.
 • Mezun olduktan sonra kokart ve ruhsatname almalısınız. Aksi halde mesleğinizi icra edemezsiniz.
 • Ruhsatnamenizi aldıktan sonra yaşadığınız bölgedeki yetkili odalarına gidiyorsunuz. Oradan çalışma kartınızı alıyorsunuz. Sonrasında mesleğe başlıyorsunuz.
 • İngilizce yeterliliğinizi göstermek için YDS’den en az 75 puan almanız gerekiyor. (YDS sınav sonucu sonraki 2 sene için geçerlidir. 2 sene geçtikten sonra yaptığınız başvurularda sonuç dikkate alınmaz)

Turist rehberi olabilmek için 2 farklı yok var:

 • Birincisi: Üniversitelerin 2 ya da 4 yıllık turist rehberliği bölümünde okumak.
 • İkincisi: 4 yıllık herhangi bir bölümün lisans eğitimini tamamladıktan sonra TUREB‘in açtığı sertifika programına katılmak…

Turist rehberliği maaşı 2024 bilgilerini artık biliyorsunuz. Peki, bir turist rehberinde aranan özellikler nelerdir? İşte yanıtı…

Turist Rehberinde Olması Gereken Özellikler

Tur Rehberinde Olması Gereken Özellikler
Tur Rehberinde Olması Gereken Özellikler

İnsanla uğraşmak her zaman zordur. Turist rehberliği uzaktan kolay bir meslek gibi görülebilir. Maalesef durum öyle değil. Çünkü mesleğin merkezinde direkt olarak insanla uğraşmak var. Dolayısıyla turist rehberliği maaşlarının iyi seviyede olmasıyla bu becerilerin karşılanabilmesi mümkün değildir.

Bu nedenle turist rehberliği gibi zor bir mesleği icra edecekseniz bazı özelliklere sahip olmalısınız. Böylece yapacağınız işi daha zahmetsiz bir şekilde yapabilirsiniz. Bu özelliklerden bazılarını sizler için açıklamaya çalıştım:

1- Dil Becerisi

Türkiye’de turist rehberliği yapmak istiyorsanız en başta dil becerinizin olması gerekiyor. Maalesef bahsettiğim şey Türkçe değil. Türkçenin yanı sıra İngilizce’yi de anadiliniz gibi konuşmalı ve kendinizi ifade edebilmelisiniz.

2- Sabır

Turist rehberliği yaparken kalabalık gruplarla uğraşmak zorundasınız. Bu nedenle insanları iyi idare etmeyi bilmeniz gerekiyor. Bunun için de sabırlı olmalısınız. Kimi zaman küçük çocuklar canınızı sıkacak kimi zaman orta yaşlı insanlar. Her bir problemi sabırlı kalarak çözmeniz gerekir.

3- Bilgi

Gezi yapacağınız yer hakkında derin bilgi sahibi olmalısınız. Bölgeye gitmeden bulabildiğiniz her kaynaktan çeşitli bilgileri toplamalısınız. Hiçbir şey bilmeden giderseniz grup bunu fark edecektir. O anda da size olan ilgileri azalacaktır.

Bu yazıda sizler için turist rehberliği maaşları, nasıl turist rehberi olunacağı, bir turist rehberinde hangi özellikler bulunmalı gibi aklınızdaki soruları yanıtlamaya çalıştım. Yardımcı olacağını umuyorum. Okuduğunuz için teşekkürler.

Tur Rehberi İş İlanları

Tur Rehberi İş İlanları
Tur Rehberi İş İlanları

Turist rehberi olmak için bütün adımları tamamladıysanız ve artık mesleğe başlamak istiyorsanız pek çok seçeneğiniz var. Türkiye’deki en ünlü kariyer sitelerine göz atarak başlayabilirsiniz. Bunlardan bazıları Kariyer. net, Indeed, İşinolsun ya da Eleman. net gibi sitelerdir. Çoğu durumda turist rehberliği maaşları bilgilerini bu iş ilanlarında yer alan bilgilerden öğrenebiliyorsunuz.

Bunun yanı sıra acenteler Facebook, Instagram ya da Linkedin gibi büyük sosyal mecralarda da sıklıkla iş ilanları paylaşıyor. Düzenli takip ederseniz ilk başvuranlardan biri olabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Turist rehberliği maaşları 2024 bilgileri ile ilgili olarak sıkça sorulan soruların yanıtları aşağıdaki gibidir:

Eylemli turist rehberi nedir?

Eylemli turist rehberi çalışma kartı sahibi olan rehberdir. Bu sayede turist rehberliği hizmeti sunma hak ve yetkisine sahiptir.

Eylemsiz turist rehberi nedir?

Eylemsiz turist rehberi ruhsatnamesi olup çalışma kartı olmayan turist rehberidir.

Turist rehberliği yapmak için üniversite zorunlu mu?

Evet, zorunlu. En az 2 yıllık lisans programından mezun olmanız gerekmektedir.

Turizm rehberliği bölümü zor mu?

Bu sorunun cevabı tabii ki kişiden kişiye değişir. Turizm rehberliği bölümünü tercih etmeden önce üniversitelerin ders programlarına bakabilirsiniz. Böylece bölümün size uygun olup olmadığını anlayabilirsiniz. Örneğin Anadolu Üniversite’sinin yayımladığı ders programında Sanat Tarihine Giriş-İktisat-İşletme-Turizm Hukuku gibi pek çok ilgi çekici ders mevcut. Bu dersler her üniversitede zorunlu okutuluyor.

Turist rehberliği zor bir meslek mi?

Turist rehberliği yapmak zor olabilir. Çok fazla insanın bütün seyahat sorunlarıyla uğraşacağınız için sabırlı olmalısınız. Mesleğinizi çok sevmeniz şart.

Turist rehberliği iş imkanı var mı?

Mesleğinizi icra etmek istiyorsanız kısa sürede turist rehberi olarak işe başlayabilirsiniz. Turist rehberliği yapmak istemiyorsanız da seyahat acenteleri, konaklama ve ulaştırma işletmeleri ve benzeri yerlerde nitelikli eleman olarak çalışabilirsiniz.

Türkiye’de kaç tane turist rehberi var?

TUREB’in rehber istatistiklerine göre Türkiye’de yaklaşık olarak 50.000 turist rehberi var.

Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?
Paylaş
Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Özel Güvenlik Nasıl Olunur

Silahsız – Silahlı Özel Güvenlik Nasıl Olunur? 2024 Şartları

Almanya Öğretmen Maaşları

Almanya Öğretmen Maaşları 2024 | Türkçe, İngilizce, Anaokulu

PDR Maaşları

PDR Maaşları 2024 | Devlet – Özel Rehber Öğretmen Maaşı

Bim Çalışma Şartları

Bim Çalışma Şartları 2024 | Güncel Zamlı Personel Maaşları!

Anestezi Teknikeri Maaşı

Anestezi Teknikeri Maaşı 2024 | Ne Kadar? Nasıl Olunur?

Ücretli Öğretmen Maaşı

Ücretli Öğretmen Maaşı 2024 | (OCAK) Zammı Açıklandı Mı?

Daha Fazla Makale

Aselsan Mühendis Maaşları

Aselsan Mühendis Maaşları 2024 | Zamlı Güncel Maaşlar

Endüstri Mühendisliği Maaşları

Endüstri Mühendisliği Maaşları 2024 | Geleceği Var Mı?

Grafik Tasarım Maaşı

Grafik Tasarım Maaşı 2024 (YENİ) | Devlet – Özel Sektör

Gardiyan Nasıl Olunur

Gardiyan Nasıl Olunur? Şartları Nelerdir? 2024 Gardiyan Maaşı

LCW Çalışma Şartları

LCW Çalışma Şartları ve Maaşları 2024 | Zamlı Yeni Ücretler!

Ameliyathane Hizmetleri Maaş

Ameliyathane Hizmetleri Maaşı 2024 | Devlet – Özel (ZAMLI)

Gemi Adamı Belgesi Nasıl Alınır?

Gemi Adamı Belgesi Nasıl Alınır? Şartları ve Yaş Sınırı!

Zara Çalışma Şartları

Zara Çalışma Şartları 2024 | Yeni Zamlı Çalışan Maaşları

X