Turist Rehberliği Maaşları 2023 | Nasıl Olunur? GÜNCEL!

Yazar: Tuğba Tarih: 03.03.2023
Turist Rehberliği Maaşları

Türkiye gibi doğa harikası bir ülkede turist rehberliği yapmak çoğu genç insanın hayali. Türkiye’nin doğusundan batısına her yerinden tarih akıyor ve yerli yabancı herkesi kendisine çekiyor. Bu nedenle turist rehberliğine olan ilgi hiç eksilmiyor.

Bu alana dair en merak edilen konulardan bir tanesi turist rehberliği maaşları. Sizler için doğru bilgiye ulaştım. Merak ettiklerinizi bu yazıda bulabilirsiniz.

Maaş bilgilerinin yanı sıra turist rehberi nasıl olunur gibi pek çok sorunun cevabına da ulaşabileceksiniz. Hazırsanız başlayalım.

Turist Rehberliği Nedir? Ne İş Yapar?

Turist Rehberliği Nedir
Turist Rehberliği Nedir

Tur rehberliği yapmak sadece gelen kişiyi gezdirmek değildir. Bir tur rehberinin bunun dışında pek çok sorumluluğu vardır. Bunlarda birkaçına bakalım:

 • Tur rehberi, yurtiçi ya da yurtdışı turistleri istedikleri yerlerde gezdirir. Onları yörenin tarihi, arkeolojisi ve kültürü hakkında bilgilendirir.
 • Bir tur rehberi yurtiçi ve yurtdışı vatandaşların seyahatini organize eder.
 • Otogarda ya da hava alanında gelecek misafirleri karşılar.
 • Misafirlerin check-in işlemlerine yardımcı olur.
 • Misafirlerin tur otobüslerine binip binmediklerini kontrol eder.
 • Gelen kişilerle birebir ilgilenir.

Turist rehberliği yapmak zaman zaman zordur çünkü büyük küçük pek çok insan grubuyla ilgilenmeniz gerekir. Herkesin ilgisini çekmeli ve grubu dağıtmamaya özen göstermelisiniz. İnsanları bilgilendirmek ve yönlendirmek bu nedenle bazen stresli olabilir.

Bir turist rehberi, turistlerle sürekli iletişim halinde olmalıdır. Gezi yapılacak yeri iyi bilmeli ve idare ettiği grubun dikkatini devamlı aktif tutmakla yükümlüdür.

Turist Rehberliği Maaşları Ne Kadar?

Turist Rehberliği Maaşları
Turist Rehberliği Maaşları

Turist rehberi olmak isteyenlerin en merak ettiği konulardan biri turist rehberliği maaşları. Geçmişte turist rehberliği maaşlarına dair net bir düzenleme yoktu. Maaşlar belli değildi ve çok değişkendi. Bu nedenle turist rehberliği aylık maaş net hesaplanamıyordu.

Bu problemin önüne geçmek için Türk Rehberleri Birliği (TUREB) her yıl taban ücreti belirlemeye başladı. Fiyatlar Kültür Turizm Bakanlığı tarafından onaylanıyor. Turist rehberlerinin bu fiyatların altında çalışmaları yasal değil.

TUREB tarafından belirlenen 2023 turizm rehberliği maaş şu şekilde:

Hizmet GrubuTaban Ücret
A- Günlük Tur1.944 TL
B- Transfer974 TL
C- Gece Turu974 TL
D- Paket Tur2.343 TL
E- Aylık Ücret19.433 TL
Turist Rehberliği Maaşları

İlginizi çekebilir: En Çok Para Kazandıran İşler

Turist Rehberi Nasıl Olunur?

Tur Rehberi Nasıl Olunur
Tur Rehberi Nasıl Olunur

Turist rehberliği maaşları yazıma akıllardaki soruları cevaplandırarak devam ediyorum. Tur rehberi olabilmeniz için tamamlamanız gereken bazı adımlar var. Aşağıdaki listede detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz:

 • Türkiye’de turist rehberliği yapabilmeniz için öncelikle Türkiye vatandaşı olmanız gerekiyor.
 • Mezuniyetinize yakın ya da mezuniyetten sonra 45 günlük Türkiye turu yapıyorsunuz. Çünkü çalışacağınız bölgeye hakim olmanız gerekiyor.
 • Gezdiğiniz bölge hakkında daha sonrasında sınava giriyorsunuz. O bölge hakkında size sorulan soruları cevaplandırıyorsunuz.
 • Mezun olduktan sonra kokart ve ruhsatname almalısınız. Aksi halde mesleğinizi icra edemezsiniz.
 • Ruhsatnamenizi aldıktan sonra yaşadığınız bölgedeki yetkili odalarına gidiyorsunuz. Oradan çalışma kartınızı alıyorsunuz. Sonrasında mesleğe başlıyorsunuz.
 • İngilizce yeterliliğinizi göstermek için YDS’den en az 75 puan almanız gerekiyor. (YDS sınav sonucu sonraki 2 sene için geçerlidir. 2 sene geçtikten sonra yaptığınız başvurularda sonuç dikkate alınmaz)

Turist rehberi olabilmek için 2 farklı yok var: Birincisi: Üniversitelerin 2 ya da 4 yıllık turist rehberliği bölümünde okumak. İkincisi: 4 yıllık herhangi bir bölümün lisans eğitimini tamamladıktan sonra TUREB‘in açtığı sertifika programına katılmak.

Turist Rehberinde Olması Gereken Özellikler

Tur Rehberinde Olması Gereken Özellikler
Tur Rehberinde Olması Gereken Özellikler

İnsanla uğraşmak her zaman zordur. Turist rehberliği uzaktan kolay bir meslek gibi görülebilir. Maalesef durum öyle değil. Çünkü mesleğin merkesinde direkt olarak insanla uğraşmak var. Bu nedenle turist rehberliği gibi zor bir mesleği icra edecekseniz bazı özelliklere sahip olmalısınız. Böylece yapacağınız işi daha zahmetsiz bir şekilde yapabilirsiniz. Bu özelliklerden bazılarını sizler için açıklamaya çalıştım:

1- Dil Becerisi

Türkiye’de turist rehberliği yapmak istiyorsanız en başta dil becerinizin olması gerekiyor. Maalesef bahsettiğim şey Türkçe değil. Türkçenin yanı sıra İngilizce’yi de anadiliniz gibi konuşmalı ve kendinizi ifade edebilmelisiniz.

2- Sabır

Turist rehberliği yaparken kalabalık gruplarla uğraşmak zorundasınız. Bu nedenle insanları iyi idare etmeyi bilmeniz gerekiyor. Bunun için de sabırlı olmalısınız. Kimi zaman küçük çocuklar canınızı sıkacak kimi zaman orta yaşlı insanlar. Her bir problemi sabırlı kalarak çözmeniz gerekir.

3- Bilgi

Gezi yapacağınız yer hakkında derin bilgi sahibi olmalısınız. Bölgeye gitmeden bulabildiğiniz her kaynaktan çeşitli bilgileri toplamalısınız. Hiçbir şey bilmeden giderseniz grup bunu fark edecektir. O anda da size olan ilgileri azalacaktır.

Bu yazıda sizler için turist rehberliği maaşları, nasıl turist rehberi olunacağı, bir turist rehberinde hangi özellikler bulunmalı gibi aklınızdaki soruları yanıtlamaya çalıştım. Yardımcı olacağını umuyorum. Okuduğunuz için teşekkürler.

Tur Rehberi İş İlanları

Tur Rehberi İş İlanları
Tur Rehberi İş İlanları

Turist rehberi olmak için bütün adımları tamamladıysanız ve artık mesleğe başlamak istiyorsanız pek çok seçeneğiniz var. Türkiye’deki en ünlü kariyer sitelerine göz atarak başlayabilirsiniz. Bunlardan bazıları Kariyer. net, Indeed, İşinolsun ya da Eleman. net gibi sitelerdir.

Bunun yanı sıra acenteler Facebook, Instagram ya da Linkedin gibi büyük sosyal mecralarda da sıklıkla iş ilanları paylaşıyor. Düzenli takip ederseniz ilk başvuranlardan biri olabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Eylemli turist rehberi nedir?

Eylemli turist rehberi çalışma kartı sahibi olan rehberdir. Bu sayede turist rehberliği hizmeti sunma hak ve yetkisine sahiptir.

Eylemsiz turist rehberi nedir?

Eylemsiz turist rehberi ruhsatnamesi olup çalışma kartı olmayan turist rehberidir.

Turist rehberliği yapmak için üniversite zorunlu mu?

Evet, zorunlu. En az 2 yıllık lisans programından mezun olmanız gerekmektedir.

Turizm rehberliği bölümü zor mu?

Bu sorunun cevabı tabii ki kişiden kişiye değişir. Turizm rehberliği bölümünü tercih etmeden önce üniversitelerin ders programlarına bakabilirsiniz. Böylece bölümün size uygun olup olmadığını anlayabilirsiniz. Örneğin Anadolu Üniversite’sinin yayımladığı ders programında Sanat Tarihine Giriş-İktisat-İşletme-Turizm Hukuku gibi pek çok ilgi çekici ders mevcut. Bu dersler her üniversitede zorunlu okutuluyor.

Turist rehberliği zor bir meslek mi?

Turist rehberliği yapmak zor olabilir. Çok fazla insanın bütün seyahat sorunlarıyla uğraşacağınız için sabırlı olmalısınız. Mesleğinizi çok sevmeniz şart.

Turist rehberliği iş imkanı var mı?

Mesleğinizi icra etmek istiyorsanız kısa sürede turist rehberi olarak işe başlayabilirsiniz. Turist rehberliği yapmak istemiyorsanız da seyahat acenteleri, konaklama ve ulaştırma işletmeleri ve benzeri yerlerde nitelikli eleman olarak çalışabilirsiniz.

Türkiye’de kaç tane turist rehberi var?

TUREB’in rehber istatistiklerine göre Türkiye’de yaklaşık olarak 50.000 turist rehberi var.

Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?
Paylaş
Yorum Bırak
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

A101 Çalışma Şartları

A101 Çalışma Şartları 2023 | (Temmuz) Zamlı Maaşları!

LCW Çalışma Şartları

LCW Çalışma Şartları ve Maaşları 2023 | YENİ ZAMLI ÜCRETLER!

Sivil Polis Nasıl Olunur

Sivil Polis Nasıl Olunur? 2023 Şartları – TEMMUZ Maaşları

Migros Çalışan Maaşları

Migros Çalışan Maaşları 2023 – YENİ ZAMLI ÜCRETLER!

Diş Hekimi Asistanı Maaşları

Diş Hekimi Asistanı Maaşları 2023 | Diş Asistanı Maaşı

Nikah Memuru Maaşı

Nikah Memuru Maaşı Ne Kadar? 2023 ZAMLI ÜCRETLER

Daha Fazla Makale

Şok Market Çalışma Şartları

Şok Market Çalışma Şartları 2023 – GÜNCEL YENİ MAAŞLAR!

Bireysel Kariyer Planlama Aşamaları

Bireysel Kariyer Planlama Aşamaları: 10 Adımda Hedefe Ulaşın

CEO Nasıl Olunur?

2023 CEO Nasıl Olunur? Hangi Bölüm Okumalı? BİLGİLER!

Sağlık Teknikeri Maaşları

Sağlık Teknikeri Maaşları 2023 | (TEMMUZ) Zamlı Rakamlar!

Dünyanın En Çok Para Kazandıran Mesleği

Dünyanın En Çok Para Kazandıran Mesleği | 10 GÜNCEL MESLEK

Bim Çalışma Şartları

2023 Bim Çalışma Şartları ve Maaşları | GÜNCEL ZAMLI!

Makine Teknikeri Maaşları

Makine Teknikeri Maaşları 2023 | Ne İş Yapar? Görevleri Nelerdir?

Öğrenilmesi Gereken Diller

Öğrenilmesi Gereken Diller: Dünyada Kabul Gören 7 Dil

X