Gardiyan Nasıl Olunur? 2023 TEMMUZ Maaş ve Şartları

Yazar: Hacer Tarih: 06.07.2023
Gardiyan Nasıl Olunur

Günümüzde en çok rağbet gören mesleklerden birisi gardiyanlıktır. Bu yüzden de pek çok kişi gardiyan nasıl olunur diye araştırıyor. Gardiyan olma şartları için uygun olanlar başvuru yapabiliyorlar. İlgili mesleğin diğer ismi İnfaz Koruma Memuru’dur.

Peki, İnfaz Koruma Memuru nasıl olunur? Yazı içerisinde tüm detaylara yer verdik. Ayrıca gardiyanlık şartları için de bilgiler bulabileceksiniz. Nasıl gardiyan olurum diye soruyorsanız aradığınız tüm cevaplar bu içerikte.

Gardiyan olmak için hangi bölüm okunmalıdır? Şartlar neler? Öğreneceksiniz. Ek olarak gardiyan maaşları 2023 güncel rakamlarını da ele aldık. Sizlere yardımcı olabilmek adına gardiyanlık ile ilgili tüm bilgileri içeren bir yazı hazırladık. Nasıl gardiyan olunur? Haydi daha fazla vakit kaybetmeden öğrenelim.

Gardiyan Nedir?

Gardiyan Nedir?
Gardiyan Nedir?

Gardiyan nasıl olunur sorusundan önce mesleğin tanımı hakkında bilgiler verelim…

Gardiyan, tutukevlerinde ve cezaevlerinde bulunan mahkûmların bazı konulardaki ihtiyaçlarını karşılayan ve mahkûmların güvenliğini sağlayan kişidir. Gardiyan, günümüzde infaz koruma memuru olarak da adlandırılmaktadır.

Benzer yazımız: Sivil polis nasıl olunur?

İnfaz Koruma Memuru – Gardiyan Ne İş Yapar?

Gardiyan Ne İş Yapar?
Gardiyan Ne İş Yapar?

Gardiyan nasıl olunur sorusunda en çok mesleğe tâbi kişilerin ne iş yaptığı da merak ediliyor.

Gardiyan, bir diğer adıyla infaz kurumu memurunun yaptığı iş ıslahevlerinde ve cezaevlerinde tutuklu olarak bulunan kişilerin belirli ihtiyaçlarını karşılamak ve onların güvenliğini sağlamaktır. Yani bu mesleği yapan kişiler genel olarak cezaevlerinde ve ıslahevlerinde görev yapmaktadırlar. Bu iki görevin yanında şu görevleri de bulunmaktadır:

 • Koğuşları gözlemlemek,
 • Tutukluların kaydını tutmak,
 • Koğuş kapılarını kilitlemek,
 • Koğuşları kontrol etmek,
 • Mahkûmların koğuşlara gidip gelmelerini sağlamak,
 • Mahkûmlara arama yapmak,
 • Mahkûmların sayısını kontrol etmek,
 • Mahkûmlar arasında kavga ve tartışma gibi sorunların ortaya çıkmasını engellemek,
 • Islahevlerinde ve cezaevlerinde yasaklı madde veya yasak olan eşyaları tespit ettiğinde bunlara el koymak,
 • Mahkûmların yeme, içme ve temizlik gibi temel ihtiyaçlarını karşılamak,
 • Firar etmeye yeltenecek mahkûmları önceden tespit edip mahkûmların kaçmalarını engellemek,
 • Ağır ceza merkezinin bulunmadığı yerlerde kâtip olarak görev yapmak,
 • İdari memurun bulunmadığı zamanlarda idareden sorumlu olmak.,

Farklı iş seçeneklerini değerlendirmek isterseniz, özel güvenlik nasıl olunur? Yazısı da ilginizi çekebilir.

Nasıl Gardiyan Olunur?

Nasıl Gardiyan Olunur?
Nasıl Gardiyan Olunur?

Gardiyan nasıl olunur diye merak edenler varsa bu kısmı çok dikkatli bir şekilde okusunlar! Gardiyan olmak isteyen kişilerin öncelikle Adalet Bakanlığının internet sitesinde yer alan Bakanlık Personel Genel Müdürlüğü bölümünde yayınlanan gardiyan alımı ile ilgili duyuruları takip etmeleri gerekmektedir.

Gardiyan alımı yapılacağı zaman gardiyan olmak isteyen kişilerin başvurularını adliyelerde yer alan komisyonlara yapmaları gerekmektedir. Başvurusunu tamamlayan adaylar komisyonun belirlemiş olduğu tarihte mülakata girmelidirler. Eğer adaylar sözlü mülakatta başarılı olurlarsa adayların boy ve kilo oranlarına bakılmaktadır.

Adayların geçmiş olduğu bütün süreçler başarı ile tamamlanırsa adayların göreve başlayabilmeleri için Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan gelecek olan yazıyı beklemeleri gerekmektedir. İnfaz koruma memuru nasıl olunur? Devam edelim.

Gardiyan Olma Şartları 2023

Gardiyan Olma Şartları 2023
Gardiyan Olma Şartları 2023

Diğer mesleklerde olduğu gibi gardiyan olmak için de belirli şartlar bulunmaktadır. Gardiyan nasıl olunur sorusunda bu şartları yerine getirmelisiniz. İşte gardiyan olma şartları 2023 yılında şöyledir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • En az lise mezunu olmak,
 • KPSS’den en az 70 puan almış olmak,
 • Kadın adaylar için en az 1.60 cm boya, erkek adaylar için ise en az 1.70 cm boya sahip olmak,
 • Güvenlik soruşturmasında olumlu sonuç almak,
 • 30 yaşını geçmemiş olmak,
 • Askerlik görevini tamamlamış olmak,
 • Adayın alacak olduğu sağlık raporunda fiziksel veya ruhsal herhangi bir engelinin olmaması,
 • Kamu haklarından mahrum olmamak,
 • 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’ndaki 48. maddede bulunan niteliklere sahip olmak,
 • Adli sicilin temiz olması gerekmektedir.

Gardiyanlık şartları 2023 yılında bu şekilde.

Öneri içerik: Gümrük Müşaviri Nasıl Olunur?

Kadın Gardiyan Nasıl Olunur?

Kadın Gardiyan Nasıl Olunur?
Kadın Gardiyan Nasıl Olunur?

Kadın gardiyan olmak için yukarıda belirtilen gardiyan olma şartlarının hepsinin yerine getirilmiş olması gerekmektedir. Erkek gardiyan ile kadın gardiyan arasındaki tek fark, boy şartıdır. Kadın gardiyan boy şartı 1.60 cm’dir. Bayanların minimum 1.60 boya sahip olmalarıdır. Bayan gardiyan olmak için gerekli şartlar bu şekilde.

Tüm bu şartları taşıyan kadın adaylar gardiyan olmak için başvuruda bulunabilirler. Başvuruları kabul edilen kadın adaylar Adalet Komisyonu tarafından sözlü ve yazılı mülakata tabi tutulmaktadır. Kadın adaylar mülakatı başarı ile geçerlerse göreve başlamaları için gereken tek şart Başsavcılık tarafından onay yazısı gelmesidir.

Kadın gardiyan alımı erkek gardiyan alımına göre daha düşüktür. Kadın gardiyan alımı için başvuran kadın adayların şansının yüksek olabilmesi için alınacak gardiyan sayısının fazla olması gerekmektedir.

Gardiyan nasil olunur sorusunda kadınlar için belirlenen şartlar bu şekildedir.

Gardiyan Olmak İçin Hangi Bölümü Okumalıyım?

Gardiyan Olmak İçin Hangi Bölümü Okumalıyım?
Gardiyan Olmak İçin Hangi Bölümü Okumalıyım?

İnfaz ve koruma memuru olmak isteyen kişilerin herhangi bir bölümden mezun olmasına gerek yoktur. Lise veya dengi herhangi bir okuldan mezun olmaları yeterlidir. Lise veya dengi herhangi bir okuldan mezun olan adaylar KPSS’den en az 70 puan alarak gardiyanlığa başvuru yapabilirler.

Bunun yanında kurumlar arası geçiş yaparak infaz ve koruma memuru olmak mümkündür. Lisede yer alan Adalet bölümünü ve üniversitede yer alan Ceza İnfaz ve Güvenlik Hizmetleri bölümünü okuyanlar da gardiyan olabilmektedirler. Lise mezunu gardiyan nasıl olunur sorusuyla devam edelim.

Lise Mezunu Gardiyan Nasıl Olunur?

Gardiyan Nasıl Olunur? 2023 TEMMUZ Maaş ve Şartları
Lise Mezunu Gardiyan Nasıl Olunur?

Gardiyan olabilmek için üniversite mezunu olmak şart değildir. Lise veya dengi herhangi bir okuldan mezun olmak gardiyan olabilmek için yeterlidir. Fakat lise veya dengi herhangi bir okuldan mezun olan adayların mutlaka KPSS’den en az 70 puan ve üzeri puan almaları gerekmektedir.

KPSS’den en az 70 ve üzeri puan alan adaylar Adalet Bakanlığı tarafından yayınlanan “Sözleşmeli İşe Alım Duyuruları” paneli üzerinden başvuru yapabilmektedirler. Başvuruları kabul edilen adaylar sözlü ve yazılı mülakata tabii tutulurlar.

Mülakatı geçen adayların bir komisyon tarafından boy kilo endeksine bakılmaktadır. Bu kısmı da başarı ile tamamlayan adaylar artık gardiyan olma hakkına sahip olurlar. Lise mezunu gardiyan nasıl olunur? Bunu da öğrendiğimize göre diğer konulara bakalım

Gardiyan Alımı Kaç Yılda Bir Yapılmaktadır?

Gardiyan alımı Adalet Bakanlığı tarafından her 2 yılda bir gerçekleştirilmektedir. Adalet Bakanlığı tarafından her 2 yılda bir gerçekleşen bu gardiyanlık atamaları, o atama yılının KPSS puanı ile yapılmaktadır.

Gardiyanların Görevlerinde Yükselme İmkânı Var Mıdır?

Gardiyanların görevlerinde yükselme imkânları bulunmaktadır. Kurum içi yapılan sınavlar ile beraber sırası ile baş memur, idare memuru, ikinci müdür, cezaevi müdürü şeklinde görevlerinde yükselme imkânları bulunmaktadır.

Gardiyanların Çalışma Saatleri 2023

Gardiyanların Çalışma Saatleri 2023
Gardiyanların Çalışma Saatleri 2023

Gardiyan nasıl olunur 2023 bilgilerini verdikten sonra çalışma saatleri bilgilerine geçelim. Gardiyan çalışma saatleri, görev yaptıkları cezaevine göre değişiklik göstermektedir. Gardiyanlar hem gündüz hem de vardiyalı olarak çalışmaktadır.

Gündüz çalışan gardiyanlar 08.00 ile 17.00 saatleri arasında çalışmaktadırlar. Cumartesi ve pazar günleri resmi tatildir. Vardiyalı olarak çalışan gardiyanların ise çalışma günleri ve saatleri şu şekildedir:

 • 12 saat gündüz çalışıldıysa 24 saat istirahat verilir,
 • 12 saat gece çalışıldıysa 48 saat istirahat verilir.
 • Çalışma saatleri ve düzeni görev yapılan kuruma göre değişiklik gösterebilir.

Hem gündüz çalışan gardiyanların hem de vardiyalı olarak çalışan gardiyanların her yıl yıllık izin kullanma hakları bulunmaktadır. On yıl ve on yıldan daha az bir süre çalışan gardiyanların yıllık izni 20 gün, on yıldan fazla çalışan gardiyanların yıllık izni 30 gündür.

Gardiyan Maaşı 2023

Gardiyan Maaşları 2023
Gardiyan Maaşları 2023

Gardiyan nasıl olunur öğrendiğimize göre şimdi de sıra geldi en çok merak edilen konulardan biri olan gardiyan maaşlarına. Gardiyan maaşları 2023 yılında derece/kademelerine göre şu şekildedir:

 • 9/1 derecesindeki gardiyan maaşı: 22.000 TL
 • 8/1 derecesindeki gardiyan maaşı: 22.250 TL
 • 7/2 derecesindeki gardiyan maaşı: 22.400 TL
 • 6/3 derecesindeki gardiyan maaşı: 22.700 TL
 • 5/1 derecesindeki gardiyan maaşı: 24.600 TL
 • 1/4 derecesindeki gardiyan maaşı: 27.150 TL

Lise Mezunu Gardiyan Maaşı 2023

Lise mezunu gardiyan olarak göreve yeni başlamış olan kişilerin aldıkları en düşük maaşlar biraz daha düşük olmakta. Lise mezunu gardiyan maaşı 22.000 TL’ den başlamaktadır. Fakat lise mezunu gardiyanların aldıkları maaş görev yerlerine ve derece/kademelerine göre farklılık göstermektedir.

Başgardiyan Maaşı 2023

Başgardiyan maaşı diğer gardiyanların maaşlarına göre farklılık göstermektedir. Bunun nedeni hem başgardiyanların derece/kademe açısından yüksek olması hem de hizmet ettikleri yılın fazla olmasıdır. Başgardiyan maaşı 2023 yılında ortalama olarak 27.850 TL civarındadır.

Peki, baş gardiyan nasıl olunur? İnfaz Koruma Memuru olarak göreve başladıktan sonra kıdem aldıkça görevde yükselme sınavlarına girebiliyorsunuz. Bu sınavları kazanarak baş gardiyan olabilirsiniz.

Gardiyan Maaşını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Gardiyan nasıl olunur ve gardiyan maaşlarını öğrendiğimize göre sıra geldi gardiyan maaşını etkileyen faktörlerin neler olduğu konusuna. Gardiyan maaşını etkileyen dört faktör bulunmaktadır. Bu faktörler şunlardır:

 • Gardiyan kadrolu mu, sözleşmeli mi olduğu,
 • Gardiyanın hangi eğitim kademesinden mezun olduğu,
 • Gardiyanın görev yapmış olduğu kurum,
 • Gardiyanın derecesi ve kademesi gardiyan maaşını etkileyen faktörlerdir.
Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?
Paylaş
Yorum Bırak
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Uçak Mühendisliği Maaşı

Uçak Mühendisliği Maaşı 2023 | Nedir? Ne İş Yapar? İş İmkanı

Vigo Kurye Maaşları

Vigo Kurye Maaşları 2023 | 70.000 TL AYLIK KAZANÇ!

Bim Çalışma Şartları

Bim Çalışma Şartları 2023 | Maaşları ve Çalışma Saatleri..

Fizyoterapi Teknikeri Maaşları

Fizyoterapi Teknikeri Maaşları | 2023 Zamlı Güncel!

Ameliyathane Hizmetleri Maaş

Ameliyathane Hizmetleri Maaşı 2023 | Devlet – Özel (GÜNCEL)

A101 Çalışma Şartları

A101 Çalışma Şartları 2023 | (Temmuz) Zamlı Maaşları!

Daha Fazla Makale

Banka Çalışan Maaşları

Banka Çalışan Maaşları 2023 | Bankacı, Banka Müdürü…

Vergi Müfettişi Nasıl Olunur

Vergi Müfettişi Nasıl Olunur 2023 | (TEMMUZ) Maaşı Ne Kadar?

Özel Güvenlik Nasıl Olunur

Silahsız – Silahlı Özel Güvenlik Nasıl Olunur? 2023 ŞARTLARI

Turist Rehberliği Maaşları

Turist Rehberliği Maaşları 2023 | Nasıl Olunur? GÜNCEL!

Otopsi Yardımcılığı Maaşı

Otopsi Yardımcılığı Maaşı 2023 | Nedir? Ne İş Yapar? GÜNCEL!

CNC Operatörü Maaşları

CNC Operatörü Maaşları 2023 | GÜNCEL YENİ MAAŞLAR!

Öğrenilmesi Gereken Diller

Öğrenilmesi Gereken Diller: Dünyada Kabul Gören 7 Dil

Zabıt Katibi Nasıl Olunur

Zabıt Katibi Nasıl Olunur 2023 | (TEMMUZ) Maaşı Ne Kadar?

X