Gardiyan Nasıl Olunur? Şartları Nelerdir? 2024 Gardiyan Maaşı

Yazar: Hacer Tarih: 13.01.2024
Gardiyan Nasıl Olunur

Günümüzde en çok rağbet gören mesleklerden birisi gardiyanlıktır. Bu yüzden de pek çok kişi gardiyan nasıl olunur diye araştırıyor. Gardiyan olma şartları için uygun olanlar başvuru yapabiliyorlar. İlgili mesleğin diğer ismi İnfaz Koruma Memuru’dur.

Peki, İnfaz Koruma Memuru nasıl olunur? Yazı içerisinde tüm detaylara yer verdik. Ayrıca gardiyanlık şartları için de bilgiler bulabileceksiniz. Nasıl gardiyan olurum diye soruyorsanız aradığınız tüm cevaplar bu içerikte.

Gardiyan olmak için hangi bölüm okunmalıdır? Şartlar neler? Öğreneceksiniz. Ek olarak gardiyan maaşları 2024 güncel rakamlarını da ele aldık. Sizlere yardımcı olabilmek adına gardiyanlık ile ilgili tüm bilgileri içeren bir yazı hazırladık. Nasıl gardiyan olunur? Haydi daha fazla vakit kaybetmeden öğrenelim.

Gardiyan Nedir?

Gardiyan Nedir?
Gardiyan Nedir?

Gardiyan nasıl olunur sorusundan önce mesleğin tanımı hakkında bilgiler verelim…

Gardiyan, tutukevlerinde ve cezaevlerinde bulunan mahkûmların bazı konulardaki ihtiyaçlarını karşılayan ve mahkûmların güvenliğini sağlayan kişidir. Gardiyan, günümüzde infaz koruma memuru olarak da adlandırılmaktadır.

Öneri içerik: Polis Özel Harekat Maaşı

İnfaz Koruma Memuru – Gardiyan Ne İş Yapar?

Gardiyan Ne İş Yapar?
Gardiyan Ne İş Yapar?

Gardiyan nasıl olunur sorusunda en çok mesleğe tâbi kişilerin ne iş yaptığı da merak ediliyor.

Gardiyan, bir diğer adıyla infaz kurumu memurunun yaptığı iş ıslahevlerinde ve cezaevlerinde tutuklu olarak bulunan kişilerin belirli ihtiyaçlarını karşılamak ve onların güvenliğini sağlamaktır. Yani bu mesleği yapan kişiler genel olarak cezaevlerinde ve ıslahevlerinde görev yapmaktadırlar. Bu iki görevin yanında şu görevleri de bulunmaktadır:

 • Koğuşları gözlemlemek,
 • Tutukluların kaydını tutmak,
 • Koğuş kapılarını kilitlemek,
 • Koğuşları kontrol etmek,
 • Mahkûmların koğuşlara gidip gelmelerini sağlamak,
 • Mahkûmlara arama yapmak,
 • Mahkûmların sayısını kontrol etmek,
 • Mahkûmlar arasında kavga ve tartışma gibi sorunların ortaya çıkmasını engellemek,
 • Islahevlerinde ve cezaevlerinde yasaklı madde veya yasak olan eşyaları tespit ettiğinde bunlara el koymak,
 • Mahkûmların yeme, içme ve temizlik gibi temel ihtiyaçlarını karşılamak,
 • Firar etmeye yeltenecek mahkûmları önceden tespit edip mahkûmların kaçmalarını engellemek,
 • Ağır ceza merkezinin bulunmadığı yerlerde kâtip olarak görev yapmak,
 • İdari memurun bulunmadığı zamanlarda idareden sorumlu olmak.,

Farklı iş seçeneklerini değerlendirmek isterseniz, özel güvenlik nasıl olunur? Yazısı da ilginizi çekebilir.

Nasıl Gardiyan Olunur?

Nasıl Gardiyan Olunur?
Nasıl Gardiyan Olunur?

Gardiyan nasıl olunur diye merak edenler varsa bu kısmı çok dikkatli bir şekilde okusunlar! Gardiyan olmak isteyen kişilerin öncelikle Adalet Bakanlığının internet sitesinde yer alan Bakanlık Personel Genel Müdürlüğü bölümünde yayınlanan gardiyan alımı ile ilgili duyuruları takip etmeleri gerekmektedir.

Gardiyan alımı yapılacağı zaman gardiyan olmak isteyen kişilerin başvurularını adliyelerde yer alan komisyonlara yapmaları gerekmektedir. Başvurusunu tamamlayan adaylar komisyonun belirlemiş olduğu tarihte mülakata girmelidirler. Eğer adaylar sözlü mülakatta başarılı olurlarsa adayların boy ve kilo oranlarına bakılmaktadır.

Adayların geçmiş olduğu bütün süreçler başarı ile tamamlanırsa adayların göreve başlayabilmeleri için Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan gelecek olan yazıyı beklemeleri gerekmektedir. İnfaz koruma memuru – gardiyan nasıl olunur? Devam edelim.

Gardiyan Olma Şartları 2024

Gardiyan Olma Şartları
Gardiyan Olma Şartları

Diğer mesleklerde olduğu gibi gardiyan olmak için de belirli şartlar bulunmaktadır. Gardiyan nasıl olunur sorusunda bu şartları yerine getirmelisiniz. İşte gardiyan olma şartları 2024 yılında şöyledir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • En az lise mezunu olmak,
 • KPSS’den en az 70 puan almış olmak,
 • Kadın adaylar için en az 1.60 cm boya, erkek adaylar için ise en az 1.70 cm boya sahip olmak,
 • Güvenlik soruşturmasında olumlu sonuç almak,
 • 30 yaşını geçmemiş olmak,
 • Askerlik görevini tamamlamış olmak,
 • Adayın alacak olduğu sağlık raporunda fiziksel veya ruhsal herhangi bir engelinin olmaması,
 • Kamu haklarından mahrum olmamak,
 • 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’ndaki 48. maddede bulunan niteliklere sahip olmak,
 • Adli sicilin temiz olması gerekmektedir.

Gardiyanlık şartları 2024 yılında bu şekilde. Peki, kadın gardiyan nasıl olunur? İşte yanıtı…

İlginizi çekebilir: Subay Maaşı

Kadın Gardiyan Nasıl Olunur?

Kadın Gardiyan Nasıl Olunur?
Kadın Gardiyan Nasıl Olunur?

Kadın gardiyan olmak için yukarıda belirtilen gardiyan olma şartlarının hepsinin yerine getirilmiş olması gerekmektedir. Erkek gardiyan ile kadın gardiyan arasındaki tek fark, boy şartıdır. Kadın gardiyan boy şartı 1.60 cm’dir. Bayanların minimum 1.60 boya sahip olmalarıdır. Bayan gardiyan olmak için gerekli şartlar bu şekilde.

Tüm bu şartları taşıyan kadın adaylar gardiyan olmak için başvuruda bulunabilirler. Başvuruları kabul edilen kadın adaylar Adalet Komisyonu tarafından sözlü ve yazılı mülakata tabi tutulmaktadır. Kadın adaylar mülakatı başarı ile geçerlerse göreve başlamaları için gereken tek şart Başsavcılık tarafından onay yazısı gelmesidir.

Kadın gardiyan alımı erkek gardiyan alımına göre daha düşüktür. Kadın gardiyan alımı için başvuran kadın adayların şansının yüksek olabilmesi için alınacak gardiyan sayısının fazla olması gerekmektedir.

Gardiyan nasıl olunur sorusu için şartlar çerçevesinde vereceğimiz yanıtlar bu şekildedir. İnfaz Koruma Memurluğu maaşı dahil pek çok konu için önemli olan eğitim şartını daha detaylı olarak inceleyelim.

Gardiyan Olmak İçin Hangi Bölümü Okumalıyım?

Gardiyan Olmak İçin Hangi Bölümü Okumalıyım?
Gardiyan Olmak İçin Hangi Bölümü Okumalıyım?

İnfaz ve koruma memuru olmak isteyen kişilerin herhangi bir bölümden mezun olmasına gerek yoktur. Lise veya dengi herhangi bir okuldan mezun olmaları yeterlidir. Lise veya dengi herhangi bir okuldan mezun olan adaylar KPSS’den en az 70 puan alarak gardiyanlığa başvuru yapabilirler. Özellikle lise mezunu gardiyan nasıl olunur şeklinde sorular geliyordu, bu soruyu da yanıtlayacağız.

Bunun yanında kurumlar arası geçiş yaparak infaz ve koruma memuru olmak mümkündür. Lisede yer alan Adalet bölümünü ve üniversitede yer alan Ceza İnfaz ve Güvenlik Hizmetleri bölümünü okuyanlar da gardiyan olabilmektedirler.

Önerilen içerik: Nikah – Evlendirme Memuru Maaşları

Lise Mezunu Gardiyan Nasıl Olunur?

Gardiyan Nasıl Olunur? Şartları Nelerdir? 2024 Gardiyan Maaşı
Lise Mezunu Gardiyan Nasıl Olunur?

Gardiyan olabilmek için üniversite mezunu olmak şart değildir. Lise veya dengi herhangi bir okuldan mezun olmak gardiyan olabilmek için yeterlidir. Fakat lise veya dengi herhangi bir okuldan mezun olan adayların mutlaka KPSS’den en az 70 puan ve üzeri puan almaları gerekmektedir.

KPSS’den en az 70 ve üzeri puan alan adaylar Adalet Bakanlığı tarafından yayınlanan “Sözleşmeli İşe Alım Duyuruları” paneli üzerinden başvuru yapabilmektedirler. Başvuruları kabul edilen adaylar sözlü ve yazılı mülakata tabii tutulurlar.

Mülakatı geçen adayların bir komisyon tarafından boy kilo endeksine bakılmaktadır. Bu kısmı da başarı ile tamamlayan adaylar artık gardiyan olma hakkına sahip olurlar. Lise mezunu gardiyan nasıl olunur? Bunu da öğrendiğimize göre diğer konulara bakalım

Gardiyan Alımı Kaç Yılda Bir Yapılmaktadır?

Gardiyan alımı Adalet Bakanlığı tarafından her 2 yılda bir gerçekleştirilmektedir. Adalet Bakanlığı tarafından her 2 yılda bir gerçekleşen bu gardiyanlık atamaları, o atama yılının KPSS puanı ile yapılmaktadır.

Gardiyanların Görevlerinde Yükselme İmkânı Var Mıdır?

Gardiyanların görevlerinde yükselme imkânları bulunmaktadır. Kurum içi yapılan sınavlar ile beraber sırası ile baş memur, idare memuru, ikinci müdür, cezaevi müdürü şeklinde görevlerinde yükselme imkânları bulunmaktadır.

Gardiyanların Çalışma Saatleri 2024

Gardiyanların Çalışma Saatleri
Gardiyanların Çalışma Saatleri

Gardiyan nasıl olunur 2024 bilgilerini verdikten sonra çalışma saatleri bilgilerine geçelim. Gardiyan çalışma saatleri, görev yaptıkları cezaevine göre değişiklik göstermektedir. Gardiyanlar hem gündüz hem de vardiyalı olarak çalışmaktadır.

Gündüz çalışan gardiyanlar 08.00 ile 17.00 saatleri arasında çalışmaktadırlar. Cumartesi ve pazar günleri resmi tatildir. Vardiyalı olarak çalışan gardiyanların ise çalışma günleri ve saatleri şu şekildedir:

 • 12 saat gündüz çalışıldıysa 24 saat istirahat verilir,
 • 12 saat gece çalışıldıysa 48 saat istirahat verilir.
 • Çalışma saatleri ve düzeni görev yapılan kuruma göre değişiklik gösterebilir.

Hem gündüz çalışan gardiyanların hem de vardiyalı olarak çalışan gardiyanların her yıl yıllık izin kullanma hakları bulunmaktadır. On yıl ve on yıldan daha az bir süre çalışan gardiyanların yıllık izni 20 gün, on yıldan fazla çalışan gardiyanların yıllık izni 30 gündür.

Gardiyanlık İçin Üniversite Şart Mı?

Gardiyanlık (infaz koruma memurluğu) mesleğini araştıran kişiler, özellikle eğitim şartını merak etmektedir. Gardiyan nasıl olunur sorusunda da yanıtladığımız gibi eğitim şartlarını özetlemek istiyoruz. Özellikle bu konuda sıkça sorulan gardiyanlık için üniversite şart mı sorusunu yanıtlayalım:

 • Gardiyan olabilmek için üniversite mezuniyeti şartı aranmaz. En az lise mezunu olan adaylar, KPSS yeterli puanı aldıktan sonra Adalet Bakanlığı’na bağlı olarak gardiyanlık mesleğine adım atabilirler.
 • Ancak bazı gardiyan alım ilanlarına baktığımızda 2 yıllık Adalet mezuniyeti şartı aranabilmektedir. Bu kapsamda başvuru yapacağınız alım ilanındaki genel – özel şartları detaylıca incelemeniz önemlidir.
 • Gardiyan maaşı da genel olarak eğitim derecesine göre değişmekle birlikte, kıdem ve derece ilerlemeleri açısından eğitim oldukça önemlidir.

Gardiyan nasıl olunur sorusunu detaylı bir şekilde yanıtladık. Şimdi gardiyan – infaz koruma memuru maaşlarını inceleyelim…

İlginizi çekebilir: PDR Maaşları

Gardiyan Maaşları 2024 – Yeni Zamlı Ücretler!

Gardiyan Maaşları
Gardiyan Maaşları

Gardiyan nasıl olunur öğrendiğimize göre şimdi de sıra geldi en çok merak edilen konulardan biri olan gardiyan maaşlarına. Gardiyan maaşları 2024 yılında derece/kademelerine göre şu şekildedir:

 • 9/1 derecesindeki gardiyan maaşı: 33.750 TL
 • 8/1 derecesindeki gardiyan maaşları: 34.000 TL
 • 7/2 derecesindeki gardiyan maaşı: 34.500 TL
 • 6/3 derecesindeki gardiyan maaşı: 36.000 TL
 • 5/1 derecesindeki gardiyan maaşları: 37.000 TL
 • 1/4 derecesindeki gardiyan maaşı: 38.000 TL

Lise Mezunu Gardiyan Maaşı 2024

Lise mezunu gardiyan olarak göreve yeni başlamış olan kişilerin aldıkları en düşük maaşlar biraz daha düşük olmakta. Lise mezunu gardiyan maaşı 33.750 TL’ den başlamaktadır. Fakat lise mezunu gardiyanların aldıkları maaş görev yerlerine ve derece/kademelerine göre farklılık göstermektedir.

Başgardiyan Maaşı 2024

Başgardiyan maaşı diğer gardiyanların maaşlarına göre farklılık göstermektedir. Bunun nedeni hem başgardiyanların derece/kademe açısından yüksek olması hem de hizmet ettikleri yılın fazla olmasıdır. Başgardiyan maaşı 2024 yılında ortalama olarak 38.000 TL civarındadır.

Peki, baş gardiyan nasıl olunur? İnfaz Koruma Memuru olarak göreve başladıktan sonra kıdem aldıkça görevde yükselme sınavlarına girebiliyorsunuz. Bu sınavları kazanarak baş gardiyan olabilirsiniz.

Gardiyan Maaşını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Gardiyan nasıl olunur ve gardiyan maaşlarını öğrendiğimize göre sıra geldi gardiyan maaşını etkileyen faktörlerin neler olduğu konusuna. Gardiyan maaşını etkileyen dört faktör bulunmaktadır. Bu faktörler şunlardır:

 • Gardiyan kadrolu mu, sözleşmeli mi olduğu,
 • Gardiyanın hangi eğitim kademesinden mezun olduğu,
 • Gardiyanın görev yapmış olduğu kurum,
 • Gardiyanın derecesi ve kademesi gardiyan maaşını etkileyen faktörlerdir.

Sıkça Sorulan Sorular

Gardiyan nasıl olunur ve maaşları ile ilgili bizlere çokça sorulan soruları yanıtladık:

Gardiyanlık için hangi sınav?

Gardiyanlık için ilgili şartları sağlayan hemen herkes KPSS’den yeterli puan alarak atamasını gerçekleştirebilmektedir.

Gardiyan eğitimi kaç ay sürüyor?

İnfaz Koruma Memurluğu görevine atanan bireyler 3-6 ay arasında eğitime tâbi tutulurlar.

Gardiyan olmak için ne mezunu olmak gerekir?

Gardiyan olmak için herhangi bir bölüm şartı bulunmamakla beraber en az lise mezuniyet şartı istenmektedir.

Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?
Paylaş
Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Trendyol Evden Çalışma Şartları

Trendyol Evden Çalışma Şartları 2024 | Zamlı Personel Maaşı

Hastane Temizlik Personeli Maaşları

Hastane Temizlik Personeli Maaşları 2024 | Zamlı Maaşlar…

Orman Muhafaza Memuru Maaşı

Orman Muhafaza Memuru Maaşı 2024 | Zamlı Ormancı Maaşları

Şok Market Çalışma Şartları

Şok Market Çalışma Şartları 2024 | Güncel Zamlı Maaşlar!

CNC Operatörü Maaşları

CNC Operatörü Maaşları 2024 | Yeni Zamlı Maaş Bilgileri

Getir Kurye Maaşları

2023 Getir Kurye Maaşları ve Şartları – YENİ ÜCRETLER!

Daha Fazla Makale

Gemi Adamı Belgesi Nasıl Alınır?

Gemi Adamı Belgesi Nasıl Alınır? Şartları ve Yaş Sınırı!

File Market Çalışma Şartları

File Market Çalışma Şartları 2024 | Yeni Zamlı Çalışan Maaşları

Gümrük Memuru Maaşı

Gümrük Memuru Maaşı 2024 | (ZAMLI) Muhafaza Memurluğu Maaş

Ücretli Öğretmen Maaşı

Ücretli Öğretmen Maaşı 2024 | (OCAK) Zammı Açıklandı Mı?

Emlakçı Nasıl Olunur?

Emlakçı Nasıl Olunur? Ne İş Yapar? 2024 Emlakçı Maaşları

Uçak Mühendisliği Maaşı

Uçak Mühendisliği Maaşı 2024 | THY, TAI, THK Maaşları

Migros Çalışan Maaşları

Migros Çalışan Maaşları 2024 | Yeni Zamlı Personel Maaşı!

Sanal Asistanlık

Sanal Asistanlık: İnternetten Evden Çalışarak Para Kazanma

X