Emlakçı Nasıl Olunur? Ne İş Yapar? 2024 Emlakçı Maaşları

Yazar: Hacer Tarih: 11.01.2024
Emlakçı Nasıl Olunur?

Her dönem belirli meslek grupları popüler olmaktadır. Bu yıl da emlakçılık en popüler meslek grupları arasında yer almaktadır. Durum böyle olunca pek çok kişi emlakçı nasıl olunur diye araştırma yapmaya başladı. Peki, emlakçı olmak için ne gerekiyor?

Emlakçı, gayrimenkul alım satımı ve kiralama işlemlerinde aracılık yapan bir meslek grubu olarak bilinmektedir. Bu meslek grubuna mensup kişiler müşterilerine uygun olan ev, işyeri, arsa ve diğer gayrimenkul ürünlerini bulurlar ve fiyatlandırma yaparlar. Bugün sizlere emlakçılık ile ilgili merak edilen tüm sorulara bu yazımız içerisinde yer vereceğiz.

İşte detaylar…

Emlakçı Nasıl Olunur?

Nasıl Emlakçı Olunur?
Nasıl Emlakçı Olunur?

Emlakçı; ev, arsa, işyeri gibi gayrimenkul alım satımı veya kiralama işlemlerinde aracılık yapan kişilere verilen isimdir. Emlakçılar, satış yaptıklarında bu satış bedelinin belirli bir yüzdesini komisyon olarak alırlar. Bu oran şehirden şehre hatta ilçeden ilçeye göre bile değişiklik göstermektedir. Peki, emlakçı nasıl olunur?

Emlakçı olmak isteyen kişilerin, emlakçılık sertifikası alması ve emlakçılık odasına kayıt olması gerekmektedir. Emlakçılık, hem yasal hem de teknik bilgi gerektiren bir meslek olduğu için emlakçılık yapmak isteyen kişilerin emlak vergisi, KDV, imar, kat mülkiyeti, kadastro, gayrimenkul hukuku gibi konularda bilgi sahibi olması gerekmektedir.

Aynı zamanda emlakçılık yapmak isteyen kişinin iletişim, pazarlama, analiz ve problem çözme gibi becerilerinin de iyi olması gereklidir.

1- Stajyer Emlakçı Nasıl Olunur?

Emlakçı olabilmek kişilerin kişilerin yerine getirmesi gereken bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartların içerisinde en az lise mezunu olmak, 100 saatlik bir eğitim alınmak ve ardından 6 ay boyunca stajyer olarak emlak ofisinde çalışmak yer almaktadır.

2- Sözleşmeli Emlakçı Nasıl Olunur?

Emlak sektöründe sözleşmeli işletme diye bir yönetmelik bulunmaktadır. Sözleşmeli işletmeler, faaliyet gösterebilmek için bağlı bulundukları işletmeden ayrı olarak kendi isimlerine düzenlenmiş bir yetki belgesine sahiptirler. Bu belge Taşınma Ticareti Yetki Belgesi olarak bilinmektedir.

Taşınma Ticareti Yetki Belgesi sahibi olan sözleşmeli işletmeler, bağlı oldukları işletme ile Ticaret Bakanlığına başvuruda bulunarak yetki belgesini almaya hak kazanabilmektedirler.

Öneri içerik: Bankacı Maaşları

Emlakçı Olmak İçin Gerekenler Nelerdir?

Emlakçı Nasıl Olunur?
Emlakçı Nasıl Olunur?

Emlakçı nasıl olunur diye merak edenler yazımızın bu kısmını okumadan geçmeyin! Emlakçı olmak için sahip olunması gereken bazı belgeler ve şartlar bulunmaktadır. Emlakçı olmak için yasal olarak gereken şartlar şu şekildedir:

 • En az lise mezunu olmak,
 • Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarında seviye 4 veya seviye 5 sınavına girerek mesleki yeterlilik belgesi almak,
 • MEB veya üniversiteler onaylı 100 saatlik emlak danışmanlığı kursuna katılarak emlakçılık sertifikası almak,
 • Emlak ofisi açmak,
 • Emlak ofisinizin yer aldığı ilin Ticaret İl Müdürlüğüne başvuruda bulunarak emlak yetki belgesi almak,
 • Esnaf ve Sanatkarlar Odasına kayıt olmak,
 • Gelir veya kurumlar vergisi mükellefi olmak gerekmektedir.

Önerilen İçerik: Bireysel Kariyer Planlama Aşamaları

Emlakçı Olmak İstiyorum Diyenlerde Mutlaka Bulunması Gereken Özellikler!

Emlakçı nasıl olunur diye merak eden kişilerin bilmesi gereken ilk şey emlakçıların sahip olması gereken özelliklerdir. Bu özellikler genel olarak şu şekildedir:

 • Etkili İletişim Kurma Becerisine Sahip Olmak: Emlakçılar, hem müşterileri ile hem de diğer emlakçılarla sürekli iletişim halindedirler Bu yüzden, emlakçıların etkili iletişim kurma becerisine sahip olması gerekmektedir.
 • Analitik Düşünebilmek: Emlakçıların gayrimenkul piyasasını yakından takip etmeleri gerekmektedir. Piyasa koşulları, müşteri profilleri, ve gayrimenkul ürünlerinin özellikleri hakkında bilgi sahibi olmaları gerekmektedir. Analitik düşünme becerisine sahip olan emlakçılar, doğru değerlendirme yaparak etkili pazarlama stratejileri geliştirebilir ve müşterilerine en uygun gayrimenkul ürünlerini sunabilirler.
 • Doğru Analiz Yapabilmek: Emlakçılar, satış yaparken gayrimenkul ürünlerinin değerini, durumunu, risklerini ve fırsatlarını doğru bir şekilde analiz etmeleri gerekmektedir. Doğru analiz yapmaları halinde müşterilerine gerçekçi, objektif ve güvenilir bilgiler sunarlar. Bu da müşterilerinin memnun olmasını sağlamaktadır.
 • Disiplinli Olmak: Emlakçıların zamanlarını verimli bir şekilde yönetmeleri, işlerini düzenli bir şekilde takip etmeleri ve hedeflerine daha kolay bir şekilde ulaşabilmeleri için kendilerine bir çalışma planı oluşturmaları gerekmektedir.
 • Çözüm Odaklı Olmak: Emlakçılar, gayrimenkul alım satımı ve kiralama işlemlerinde pek çok sorunla karşı karşıya kalabilirler. Bu sorunlar, tapu, vergi, ipotek, komisyon, sözleşme gibi teknik konularda olabileceği gibi müşterilerin beklentileri ve şikayetleri gibi konularda da olabilmektedir. Bu yüzden emlakçıların sorunların üstesinden kolaylıkla gelebilmeleri için çözüm odaklı olmaları gerekmektedir.
 • Sorumluluğun Bilincinde Olmak: Emlakçıların gayrimenkul alım satımı ve kiralama gibi işlerde yasalara, yönetmeliklere ve etik kurallara uygun davranmaları gerekmektedir. Sorumluluğunun bilincinde olan emlakçılar müşterilerinin memnuniyetini ve sadakatini kazanarak meslek itibarını koruyabilmektedirler.

Emlakçılık Belgesi Nasıl Alınır?

Emlakçı nasıl olunur, emlakçı olmak için gerekli şartlar nelerdir başlığı altığında değindiğimiz emlakçılık belgesini nasıl alacağınıza yazımızın bu kısmında değineceğiz. Emlakçılık belgesi alabilmeniz için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir:

 • İlk önce Millî Eğitim Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığının yetkilendirdiği kurumlar veya üniversiteler tarafından verilen en az 100 saatlik emlak danışmanlığı kursuna başvuruda bulunmanız gerekmektedir.
 • Başvurunuzu gerçekleştirdikten sonra sizlere yüz yüze veya online olarak bir eğitim verilecektir.
 • Bu eğitim sonunda bir sınava girmeniz gerekmektedir. Emlak mesleki yeterlilik belgesi için yapılan bu sınav, teorik ve uygulamalı olmak üzere iki aşamadan meydana gelmektedir. Sınavda başarılı olan kişiler, emlak mesleki yeterlilik belgesini almaya hak kazanmaktadır.
 • Emlak mesleki yeterlilik belgesi aldıktan sonra emlak yetki belgesi almak için Ticaret İl Müdürlüklerine başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

Önerilen İçerik: Mübaşir Maaşları

Emlakçılık Kursu Nedir?

Emlakçılık Kursu
Emlakçılık Kursu

Emlakçı nasıl olunur diye araştırma yapanların karşılaşacağı ilk madde emlakçılık kursuna gitmek ve bu kurstan sertifika almak olacaktır.

Emlakçılık kursu, emlakçı olmak isteyen kişilerin veya emlakçılık mesleğini geliştirmek isteyen kişilerin katılması gereken bir sertifika programıdır. Bu kursun 100 saatlik bir eğitim süresi bulunmaktadır. Yüz yüze olabildiği gibi uzaktan eğitimle de kursa katılım sağlanabilmektedir.

Kurs bitiminde, başarılı olan katılımcılara emlak danışmanlığı sertifikası verilmektedir. Bu sertifika emlakçılık yapmak için zorunlu bir belgedir. Yani emlakçı olmak isteyen kişilerde mutlaka bulunması gerekmektedir.

Emlakçı Maaşları 2024 – Zamlı Ücretler…

Emlakçı nasıl olunur öğrendikten sonra sıra geldi en çok merak edilen konulardan birisine: Emlakçı maaşları… Emlakçı maaşı; emlakçının çalıştığı yere, iş tecrübesine ve eğitim seviyesine göre değişiklik göstermektedir. 2024 yılı itibari ile emlakçıların maaşı aşağıdaki gibi…

Emlak maaşları 2024 yılında aşağıdaki gibidir:

 • Türkiye’de çalışan bir emlakçının aylık brüt maaşı ortalama olarak 30.000 TL ile 90.000 TL arasında değişiklik göstermektedir.

1- Emlak Danışmanı Maaşları

Emlak Danışmanı Maaşları
Emlak Danışmanı Maaşları

Emlakçı nasıl olunur diye soran kişilerin birçoğu, emlakçılık maaşlarını da merak etmektedir. Konuyla ilgili tüm bilgileri sunalım…

Emlak danışmanlığı, özel sektör kapsamında yapılabilecek bir meslektir. Yukarıdaki şartları sağlayan kişiler emlakçı olduktan sonra çalışmak için farklı seçenekler çıkmaktadır. Başka bir şirkete bağlı çalışan olunabileceği gibi aynı zamanda kendi emlak büronuzu da açabilirsiniz.

Emlak danışmanı maaşları kariyer sitelerinden alınan verilere göre şu şekildedir:

 • En düşük emlakçı maaşı ortalama olarak 30.000 TL civarındadır.
 • En yüksek emlakçı maaşları ise ortalama olarak 70.000 TL civarındadır. Kendi büronuzu açtığınızda bu rakam 90.000 TL’leri bulabilir.
 • Ortalama emlak danışmanı maaşları ise 50.000 TL civarındadır.

Emlakçı Nasıl Para Kazanır?

Emlakçılık işine girmeyi düşünenlerin en çok merak ettiği konular emlakçı nasıl olunur ve emlakçı nasıl para kazanır konularıdır. Emlakçılar genel olarak gayrimenkul alım satımı ve kiralama işlemlerinde aracılık yaparak para kazanmaktadır.

Yani emlakçılar hem ev sahibinden hem de alıcıdan belirli bir yüzde oranında komisyon almaktadır. Genel olarak, emlakçıların satış bedelinin %2’sini, kira bedelinin ise bir aylık tutarını komisyon olarak aldığı bilinmektedir.

Bu durumu şu şekilde örneklendirebiliriz: Emlakçı 1.000.000 TL’lik bir evin satışında hem ev sahibinden hem de alıcıdan %2 komisyon almaktadır. Bu da toplamda 40.000 TL yapmaktadır. Kiralama konusunda ise emlakçı 10.000 TL’ye bir ev kiralıyorsa hem kiracıdan hem de ev sahibinden bir aylık kira bedeli olmaktadır. Bu da toplamda 20.000 TL yapmaktadır.

Emlakçılar, sadece komisyon üzerinden değil, başka gelir kaynaklarından da para kazanabilmektedir. Bunlar arasında, sevk ücretleri, mülk yönetim ücretleri ve danışmanlık ücretleri sayılmaktadır.

Emlakçı nasıl olunur sorusuyla birlikte ek bilgileri de verelim…

Emlakçı Nasıl Müşteri Bulur?

Emlakçıların müşteri bulmakta kullandıkları bazı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler genel olarak şu şekildedir:

 • Tanıtım: Tanıtım ve pazarlama emlakçıların müşteri bulmak için kullandıkları ilk yöntemdir. Sosyal medya, web sitesi ve reklam gibi dijital mecraları kullanarak kendinizi tanıtabilir ve müşterilerinize kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
 • Geniş Bir Çevre Edinmek: Fuar, etkinlik ve seminer gibi organizasyonlara katılarak, kartvizit dağıtarak veya referans alarak geniş bir çevre edinebilirsiniz.
 • Bölgenizi Takip Etmek: Emlakçılıkta bölge bilgisine sahip olmak büyük önem taşımaktadır Çalıştığınız bölgenin gayrimenkul piyasasını, fiyatlarını, talebini, rekabetini ve yasal düzenlemelerini iyi bilmeniz gerekmektedir.
 • Müşteri Gözünde Uzmanlığınızı Kanıtlamak: Müşteri memnuniyeti sağlamak istiyorsanız, işinizi profesyonelce yapmalı, güvenilir ve dürüst olmalısınız.
 • Danışman olmak: Emlakçılık sadece aracılık yapmak demek değildir. Müşterilerinize danışmanlık hizmeti vermek, onlara gayrimenkul piyasası hakkında profesyonel tavsiyelerde bulunmak ön plana çıkmanızı sağlayacaktır.

Öneri içerik: Orman Muhafaza Memuru Maaşı

Emlakçı Nasıl Açılır?

Emlakçı Nasıl Olunur? Ne İş Yapar? 2024 Emlakçı Maaşları
Emlakçı Nasıl Açılır?

Emlakçı nasıl olunur başlığı altında değindiğimiz bir diğer madde bir emlakçı açmaktı. Emlakçı açmak için bazı şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Bu şartlar genel olarak şu şekildedir:

 • En az lise mezunu olmak,
 • Emlakçılık sertifikasına sahip olmak,
 • Esnaf ve Sanatkârlar Odasına kayıt olmak,
 • Gelir veya kurumlar vergisi mükellefi olmak,
 • Emlak ofisinizin bulunduğu ilin Ticaret İl Müdürlüğüne başvurarak emlak yetki belgesi almak gerekmektedir.

İş sadece emlakçı açmakla bitmemektedir. Emlakçı açtıktan sonra yapmanız gereken bazı şeyler de bulunmaktadır. Yapmanız gerekenler şu şekildedir:

 • Müşteri kazanabilmek için emlak ofisinizin tanıtımını ve pazarlamasını yapmalısınız.
 • Emlak ofisinizin maliyetini hesaplamalı ve bütçenizi planı yapmalısınız.
 • Emlak ofisinizin teknik cihazlarını, araçlarını ve çalışanlarını temin etmelisiniz.
 • Emlak ofisinizin işletme ruhsatını almalısınız.
 • Emlak ofisinizin çevre, vergi, belediye, meslek odası, BAĞ-KUR gibi resmî kurumlara kaydını yaptırmalısınız.
 • Emlak ofisinizin bölge bilgisini, pazar analizini, fiyatlandırma yöntemlerini, sözleşme işlemlerini, tapu işlemlerini, vergi işlemlerini, emlak hukukunu ve emlak danışmanlığı hizmetlerini iyi bilmeli ve uygulamalısınız.

Öneri içerik: CEO Nasıl Olunur?

Emlak Danışmanı Nasıl Olunur?

Emlakçı nasıl olunur yanında emlak danışmanı nasıl olunur diye de pek çok kişi tarafından araştırmalar yapılmaktadır. Emlak danışmanı olmak için de yerine getirilmesi geren bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar genel olarak şu şekildedir:

 • Yetki belgesine sahip olmak,
 • Mesleki eğitimlere katılmak,
 • Piyasa koşullarını takip etmek,
 • İletişim ve müzakere becerilerini geliştirmek,
 • Müşteri memnuniyetini sağlamak,
 • Portföy oluşturmak ve yönetmek,
 • Yatırım tavsiyesi vermek.

Ticaret Bakanlığı Emlak Yetki Belgesi Nasıl Alınır?

Emlakçılık Kursu
Emlakçılık Kursu

Ticaret Bakanlığı Emlak Yetki Belgesi, taşınmaz ticareti yapan veya aracılık eden işletmelerin alması zorunlu olan bir belgedir. Bu belgeyi alabilmek için Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik gereği bazı şartları yerine getirmek gerekmektedir Bu şartlar şu şekildedir:

 • Meslek odasına kayıtlı olmak,
 • Gelir veya kurumlar vergisi mükellefi olmak,
 • Vergi kayıtlarında emlakçılık ile ilgili faaliyetlerin bulunması,
 • Emlak ofisinde görev yapan sorumlu emlak danışmanlarından en az birinin seviye 5 belgesinin olması gerekmektedir.

Emlakçı nasıl olunur başlığı altında değindiğimiz Emlak Yetki Belgesi’ni almak isteyen kişilerin T.C. Ticaret Bakanlığı Taşınmaz Ticareti Bilgi Sistemi (TTBS) üzerinden başvuruda bulunması gerekmektedir. Başvuru esnasında kişiden istenilen bazı belgeler bulunmaktadır. Bu belgeler şu şekildedir:

 • Diploma,
 • Oda Kayıt Belgesi,
 • MEB/Üniversite onaylı sertifika (Taşınmaz Ticareti alanında),
 • SGK Dökümü,
 • Mükellefiyet Durum Belgesi.

Bonus: Emlakçılık Püf Noktaları

Emlakçı olmak isteyen kişilerin bilmesi gereken bilgi sadece emlakçı nasıl olunur bilgisi değildir. Emlakçılık için mutlaka bilinmesi gereken bazı püf noktalar bulunmaktadır. Bu püf noktalardan bazıları şu şekildedir:

 • Emlakçılık yapabilmek için Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik gereği yetki belgesi almak zorunludur.
 • Emlakçılık yapmak için sadece yasal şartları yerine getirmek yeterli olmayacaktır. Aynı zamanda mesleki bilgi, beceri ve yetkinliklere de sahip olmak gerekmektedir.
 • Emlakçılık yapmak isteyen kişilerin sürekli kendisini geliştirmesi ve yeniliklere ayak uydurması gerekmektedir.
 • Emlakçılıkta pazarlama ve tanıtım faaliyetleri büyük önem taşımaktadır. Emlakçılar, internet ve sosyal medya gibi araçları etkin bir şekilde kullanmalı ve bu sayede hem kendilerini hem de portföylerini tanıtarak müşteri profilini genişletmelidirler.

Öneri içerik: Vergi Müfettişi Nasıl Olunur?

Sıkça Sorulan Sorular

Emlakçı nasıl olunur sorusuyla alakalı sıkça sorulan sorular şöyle:

Başarılı Emlakçı Nasıl Olunur?

Başarılı ve profesyonel emlakçı nasıl olunur pek çok kişi merak etmektedir. Başarılı bir emlakçı olmak için kişinin yenilikleri takip etmesi, müşterilerine dürüst davranması, yaşadığı bölgenin emlak bilgilerini bilmesi gerekmektedir.

Nasıl Emlakçı Olunur?

Emlakçı olmayı düşünen kişilerin, emlakçılık sertifikası alması ve emlakçılık odasına kayıt olması gerekmektedir.

Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?
Paylaş
Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Sağlık Yönetimi Maaşları

Sağlık Yönetimi Maaşları 2024 | (ZAMLI) Devlet – Özel

Kuran Kursu Öğreticisi Maaşı

Kuran Kursu Öğreticisi Maaşı 2024: ZAMLI! Sözleşmeli – Kadro

Tıbbi Laboratuvar Teknikeri Maaşları

Tıbbi Laboratuvar Teknikeri Maaşları 2024 | Devlet – Özel Maaşı

Diş Hekimi Asistanı Maaşları

Diş Hekimi Asistanı Maaşları 2024 | Diş Asistanı Maaşı

Bireysel Kariyer Planlama Aşamaları

Bireysel Kariyer Planlama Aşamaları: 10 Adımda Hedefe Ulaşın

Orman Muhafaza Memuru Maaşı

Orman Muhafaza Memuru Maaşı 2024 | Zamlı Ormancı Maaşları

Daha Fazla Makale

Gemi Kaptanı Nasıl Olunur

Gemi Kaptanı Nasıl Olunur? 2024 Gemi Kaptanı Maaşları

Turkcell Home Ofis Çalışma Şartları

Turkcell Home Ofis Çalışma Şartları 2024 | Zamlı Maaşları!

Havacılık Yönetimi Maaşları

Havacılık Yönetimi Maaşları 2024 | Nedir? Ne İş Yapar?

Otopsi Yardımcılığı Maaşı

Otopsi Yardımcılığı Maaşı 2024 | Zamlı Maaşlar – Atama Puanı

Jandarma Nasıl Olunur

Jandarma Nasıl Olunur? Ne İş Yapar? 2024 Jandarma Maaşları

Almanya Mühendis Maaşları

Almanya Mühendis Maaşları 2024 | Güncel Maaşlar!

Getir Kurye Maaşları

2023 Getir Kurye Maaşları ve Şartları – YENİ ÜCRETLER!

Banka Çalışan Maaşları

Banka Çalışan Maaşları 2024 | Bankacı, Banka Müdürü Maaşı

X