Starbucks Çalışma Şartları 2024 | Zamlı Çalışan Maaşları

Yazar: Tuğba Tarih: 10.01.2024
Starbucks Çalışma Şartları

Starbucks ismini bilmeyen birini bulmak bugünlerde oldukça zor. Bir Starbucks mağazasına gittiğinizde genelde tıklım tıklımdır. İnsanlar ortak bir alanı ve zevki paylaşırlar. Starbucks, sağladığı rahatlıktan dolayı pek çok insanın buluşma noktası olmuştur.

Starbucks genç yaşta part time ya da full time iş arayan binlerce insanın da durağı. Peki Starbucks çalışma şartları ve maaşları nasıldır? Bu yazımda, Starbucks’ta çalışmak isteyenlerin aklındaki soru işaretlerini gidermeye çalıştım. Starbucks çalışma koşulları, çalışma saatleri, işe alım süreci gibi merak ettiğiniz daha birçok konu bu yazıda.

Bütün bilgileri derledikten sonra yazımın sonuna Starbucks’ta çalışmak isteyenlere öneri notları düştüm. Şimdiden iyi okumalar!

Starbucks Hakkında

Starbucks’ta çalışmak istiyorsanız tarihi hakkında biraz bilgi edinmekte fayda var.

Starbucks ilk olarak 1971 senesinde Seattle’daki tarihi Pike Place Çarşısı’nda açıldı. O zamanlar küçük bir mağazaydı tabii.

1983 senesinde Starbucks yönetim kurulu başkanı Howard Schultz İtalya’yı ziyaret etti. İtalya’nın kahve kültürüne hayran kaldı. Aynı kültürü Amerika’ya taşımak istedi. Schultz, 1987 yılında Starbucks’ı satın aldı. Starbucks’ın şu anda 65 ülkede 21.000’den fazla mağazası var. Bu mağazaların yaklaşık 600 tanesi ise Türkiye’de.

Binlerce insana iş imkânı sağlayan Starbucks çalışma şartları için okumaya devam edin.

Starbucks Çalışma Şartları Nasıl? Güncel Bilgiler…

Starbucks'ta çalışma şartları, personeller için pek çok avantajı beraberinde getiriyor.
Starbucks’ta çalışma şartları, personeller için pek çok avantajı beraberinde getiriyor.

Starbucks çalışma şartları tahmin ettiğiniz kadar herhangi bir zorluk içermiyor. 18 yaşını dolduran her birey Starbucks’ta çalışmak için başvuruda bulunabilir.

İşverenler her çalışanda belli başlı özellikleri görmek ister. Örneğin çalışanın sabırlı, dikkatli, güler yüzlü, dakik ve verimli olması gibi. Birazdan anlatacağım Starbucks başvuru ve mülakat sürecini atlattıktan sonra bir Starbucks çalışanı oluyorsunuz. Starbucks’ta çalışmak istiyorum diyorsanız, başvuru yapmadan önce Starbucks çalışma şartları listesini dikkatlice okuyun:

 • 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekir.
 • En az lise mezunu olmanız gerekir.
 • İşe alım sürecinde herkesin katılmak zorunda olduğu 4 haftalık eğitim sürecini başarıyla tamamlamanız şarttır.
 • Erkek adayların askerlik görevlerini tamamlamış olmaları gerekir.
 • Starbucks’ta vardiya sistemi vardır. Sabah ve akşam olmak üzere ikiye ayrılır. Vardiyalar şube müdürü tarafından ayarlanır.
 • Vardiyalar duruma göre haftalık olarak yeniden ayarlanabilir.
 • Akşam vardiyasındaysanız eve servis ile bırakılırsınız.
 • Günde 1 saat öğle molanız vardır
 • Günün yoğunluğuna göre mesaiye kalabilirsiniz.
 • Haftada 6 gün çalışır 1 gün izin kullanırsınız.
 • 1 seneyi doldurduktan sonra 14 günlük izin kullanabilirsiniz.
 • SGK kapsamında çalışırsınız.

Starbucks çalışma şartları temel olarak bu şekildedir. Ancak bayilik şeklinde çalışan Starbucks cafelerde çalışma sistemi değişiklik içerebilmektedir.

Öneri içerik: Gratis Çalışma Koşulları

Starbucks Çalışma Saatleri

Starbucks Çalışma Saatleri
Starbucks Çalışma Saatleri

Starbucks çalışma saatleri part time mı yoksa full time mı çalıştığınıza göre değişir. Aynı zamanda bölgeden bölgeye Starbucks açılış saati farklılık gösterir. Bu nedenle iş başlangıç ve bitiş saatleri de değişebilir.

 • Starbucks’ta full time çalışıyorsanız günde 8,5 saat çalışma süresini tamamlamalısınız. Mesai genellikle sabah 10.00’da başlar ve gece 22.00’de biter. Çalışma saatleri ve vardiya amirler tarafından düzenlenir.
 • Starbucks’ta part time çalışıyorsanız haftalık 30 saat çalışma süresini tamamlamanız gerekir. Part time çalışanlar 12.00’de başlar ve 17.00’de bitirirler. Yoğun dönemlerde bu süre değişebilir ve mesaiye kalabilirler.

Çalışma süreleri, Starbucks çalışma şartları açısından en önemli bilgilerdir. İş başvurusu yapmadan önce mutlaka değerlendirmelisiniz.

Starbucks İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Starbucks en çok işe alım yapan markalardan biri. Starbucks’ta yıl içinde pek çok açık pozisyon mevcut. İş ilanlarını düzenli olarak takip etmeniz gerekiyor. Starbucks iş ilanları arasında bölge yöneticiliği, Barista, vardiya yöneticiliği ya da mağaza yöneticiliği bulunmakta. Starbucks iş başvurusu içi çeşitli seçenekler mevcuttur:

 1. Starbucks personel alımı için Shaya Kariyer sayfasında üyelik oluşturun. İyi hazırlanmış bir CV ile başvurunuzu gerçekleştirin. Formu eksiksiz bir şekilde doldurdun. Çoğu Starbucks mağazası iş başvurusuna 3 gün içerisinde olumlu ya da olumsuz dönüş sağlıyor.
 2. Çalışmak istediğiniz Starbucks şubesine gidip CV’nizi bırakabilirsiniz.
 3. Kariyer.net ya da Indeed gibi işe alım sitelerinden başvuru gerçekleştirebilirsiniz.

Starbucks Mülakat Soruları ve Süreci

Starbucks Mülakat Süreci
Starbucks Mülakat Süreci

Starbucks çalışma şartları konusunda değinmemiz gereken farklı bir konu daha bulunuyor: Mülakat soruları ve süreci!

Her şey yolundaysa ve olumlu bir yanıt aldıysanız yüz yüze görüşmeye çağrılırsınız. Starbucks mülakat süreci için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır:

 • Başvurduğunuz pozisyona göre giyinmeye çalışın. Yöneticilik için başvurduysanız daha resmi, barista olmak için başvurduysanız çok resmi olmayan şık kıyafetleri tercih edin.
 • Cana yakın, enerjik ve işinize sadık olduğunuzu gösterin.
 • İyi bir takım oyuncusu olduğunuzu gösterin.
 • Diksiyonunuza dikkat edin. İletişim becerilerinizin gelişmiş olduğunu kanıtlayın.
 • Starbucks mülakat sorularına doğru yanıt vermekten ziyade nasıl cevap verdiğiniz önemlidir.

Kurumsal bir yerde çalışmak ilginizi çekiyorsa Zara Çalışma Şartları adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Starbucks Eğitim Süresi ve Süreci

Her şey yolunda gittiyse Starbucks eğitim süreciniz başlıyor demektir. Bu eğitimde kahve isim ve tariflerini ezberleyecek, sipariş sistemini öğrenecek, kurumun işleyişi hakkında bilgi edineceksiniz. 1 aylık eğitim sürecini tamamladıktan sonra Starbucks’ta çalışmaya başlayabilirsiniz.

ÖNEMLİ: Eğitim aldığınız süreyi Starbucks çalışma süreniz sayıyor ve size ödeme yapıyor. Starbucks çalışma şartları açısından bu özellik ile personel adaylarına avantaj sağlamaktadır.

Starbucks Çalışan Maaşları 2024 – Müdür, Part Time…

Starbucks Çalışan Maaşları
Starbucks Çalışan Maaşları

Starbucks maaş belirlerken asgari ücreti baz alan bir şirket. Yeni çalışmaya başladıysanız asgari ücret civarı alarak işe başlarsınız. Zaman içerisinde bu ücret değişebilir. Dolayısıyla Starbucks çalışma şartları 2024 yılında maaş bakımından çeşitli farklılıklar içerebilir. Starbucks maaşları, aşağıdaki tabloda ortalama veriler olarak yayınlanmıştır.

Starbucks çalışan maaşları 2024 yılı itibariyle aşağıdaki gibidir:

 • Full time Starbucks Barista maaşı: 17.500 TL – 20.000 TL
 • Part time Starbucks Barista maaşı: 12.000 TL – 13.000 TL
 • Starbucks Müdür Maaşı: 24.500 TL – 27.500 TL

NOT: Starbucks’ta sadece maaşınız ile yetinmeyebilirsiniz. Starbucks prim sistemi pek çok çalışanı mutlu ediyor. Satış kotası dolduktan sonra çalışanlara aylık 3.000 TL civarı prim ödemesi yapılıyor. Starbucks maaşları sezona, bölgeye ve ciroya göre farklılık gösterebilir. Starbucks’ta uzun yıllardır çalışıyorsanız bir üst pozisyona terfi edebilir ve daha çok kazanabilirsiniz.

Öneri içerik: Getir Kurye Maaşları ve Şartları adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Starbucks Yemek Ücreti 2024

Starbucks Yemek Ücreti
Starbucks Yemek Ücreti

Starbucks çalışanı iseniz maaş ve priminize ek olarak size her ay yemek ücreti ödenir. Starbucks çalışanlarına büyük önem verir. Bu nedenle yemek paralarını zamanında ödemeye özen gösterir. Çalıştığınız şubeye ve bölgeye göre Starbucks yemek ücreti de değişiklik gösterebilir.

Starbucks yemek ücreti size verilen Setcard’a yüklenir. Dilerseniz yemek ücretini nakit olarak da kullanabilirsiniz. Starbucks çalışanı yemek ve yol ücreti günlük olarak yaklaşık 200 TL’dir.

Starbucks çalışma şartları açısından personel indirimlerine de değinmek gerekiyor. İşte detaylar….

Starbucks Personel İndirimi Ne Kadar?

Çalışanlarına değer veren bir kurum olan Starbucks personel indirimini de es geçmiyor. Eğer Starbucks bünyesinde çalışmaya başlarsanız, Shaya ürünlerinden belirli bir indirim oranında avantaj elde ediyorsunuz. Dolayısıyla Starbucks çalışma şartlarına personel indirimini de pozitif etki olarak ekleyebiliriz.

Starbucks personel indirimi ne kadar? İşte yanıtı:

 • Bir Starbucks çalışanı iseniz SHAYA ürünlerinden %30 indirim ile faydalanabilirsiniz.

Starbucks Çalışan Yorumları

Bir iş arayan için o iş yerinde daha önce çalışmış olanların fikirleri çok önemlidir. Bunun bilincindeyim. Bu nedenle sizler için Starbucks çalışan yorumları bölümü oluşturdum. Sizin de benzer deneyimleriniz varsa yorum olarak yazabilirsiniz 🙂

 • ‘’Starbucks’ta çalışırken kendinize de zaman ayırabiliyorsunuz.’’
 • ‘’Çalışma şartları iyiydi ve kendinizi geliştirmek için çok iyi bir yer.’’
 • ‘’Starbucks kurumsal bir firma. Bu yüzden çalışanlar arasında haksızlık olmuyor.’’
 • ‘’Çalışılabilecek en mükemmel yerlerden bi tanesi.’’
 • ‘’Starbucks’ta bütün haklara sahipsiniz. Kurumsal bir yer. Kariyer yapmanız çok kolay. Çalışana çok iyi davranılıyor.’’

Starbucks çalışma şartlarının iyi olduğunu çalışan yorumlarından da anlayabiliyoruz. Şimdi Starbucks’ta çalışmak isteyenlere bazı önerilerde bulunalım.

Öneri içerik: Migros Maaşları Ne Kadar Oldu?

Starbucks’ta Çalışacaklara Öneriler

Bu yazı umuyorum ki Starbucks’ta çalışmayı düşünen arkadaşlara faydalı olur. Verdiğim bilgiler ışığında birkaç maddelik öneri listesi hazırladım:

 • Starbucks şubelerinin sezonlara göre yoğunluğu değişir. Bu nedenle dönem dönem yoğun çalışma temposuna ayak uydurmanız gerekir.
 • Dinamik kalmaya özen göstermeye çalışın. İyi bir lider ışığında iyi bir çalışan her zaman fark edilir.
 • Kendinizi geliştirmeye açık olun. İş yerinde hep daha fazlasını öğrenmeye çalışın. Kendinize kattığınız her şey bir gün işinize yarayacak.
 • Yoğun çalışma şartlarında iş yerlerinde sinirler gerilebilir. Takım arkadaşlarınıza karşı her zaman anlayışlı olmaya çalışın.
 • Bazen çok zor olsa da saygıyı asla elden bırakmayan. Meyvelerini elbet bir gün toplayacaksınız.

Sıkça Sorulan Sorular

Starbucks çalışma şartları ve maaşları ile ilgili olarak sıkça sorulan sorular şu şekildedir:

Starbucks maaşları ne kadar?

Starbucks çalışan maaşları yeni başlayan bir personel için ortalama 17.500 TL iken, kariyer basamaklarını hızla ilerlettiğinizde müdür olarak yaklaşık 27.500 TL kazanılabilmektedir.

Starbucks prim ne zaman yatar?

Starbucks’ta yer alan prim sistemi, personellere özgü bir şekilde farklı miktarları içerebilir. Prim ödemeleri ise her ayın 20’si itibariyle banka hesaplarınıza yapılmaktadır.

Starbucks part time çalışan alıyor mu?

Starbucks çalışma şartları içerisinde part time çalışma sistemi de aktif olarak kullanılmaktadır. Başvurularınızı part time sisteme göre yapabilirsiniz.

Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?
Paylaş
Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
 • Sky bey - 05/03/2024

  Bütün bilgiler yanlış

Benzer İçerikler

Şok Market Çalışma Şartları

Şok Market Çalışma Şartları 2024 | Güncel Zamlı Maaşlar!

Uçak Mühendisliği Maaşı

Uçak Mühendisliği Maaşı 2024 | THY, TAI, THK Maaşları

Almanya Doktor Maaşları

Almanya Doktor Maaşları 2024 | Güncel Maaş Bilgileri!

Zara Çalışma Şartları

Zara Çalışma Şartları 2024 | Yeni Zamlı Çalışan Maaşları

LCW Çalışma Şartları

LCW Çalışma Şartları ve Maaşları 2024 | Zamlı Yeni Ücretler!

Aselsan Mühendis Maaşları

Aselsan Mühendis Maaşları 2024 | Zamlı Güncel Maaşlar

Daha Fazla Makale

Vigo Kurye Maaşları

Vigo Kurye Maaşları 2024 | Yeni Ücretler (100.000 TL Kazanç)

PDR Maaşları

PDR Maaşları 2024 | Devlet – Özel Rehber Öğretmen Maaşı

Endüstri Mühendisliği Maaşları

Endüstri Mühendisliği Maaşları 2024 | Geleceği Var Mı?

Sanal Asistanlık

Sanal Asistanlık: İnternetten Evden Çalışarak Para Kazanma

Masa Başı İşler

Masa Başı İşler ve Maaşları 2023 | Popüler Meslekler!

Nikah Memuru Maaşı

Nikah Memuru Maaşı 2024: Ne Kadar Maaş Alıyor? Zamlı…

File Market Çalışma Şartları

File Market Çalışma Şartları 2024 | Yeni Zamlı Çalışan Maaşları

Grafik Tasarım Maaşı

Grafik Tasarım Maaşı 2024 (YENİ) | Devlet – Özel Sektör

X