Anestezi Teknikeri Maaşı 2024 | Ne Kadar? Nasıl Olunur?

Yazar: Aykut Tarih: 12.01.2024
Anestezi Teknikeri Maaşı

Sağlık alanında kariyer yapmak istiyorsanız anestezi teknikerliğini mutlaka araştırmışsınızdır. Türkiye’de sağlık sektöründe nitelikli personel ihtiyacı sürekli artış eğiliminde. Bu anlamda ilgili bölümde kariyer yapmak isteyenler de artış gösterdi. Peki, anestezi teknikeri maaşı 2024 yılında ne kadar?

Hem kamu hem de özel sektör çalışanları için maaş incelemesi yaptık. Anestezi maaşları 2024’te asgari ücrete ve memur maaşlarına gelen zam sonrasında yükseldi. Son zamlardan sonra anestezi teknikeri ne kadar maaş alır? Öğreneceksiniz…

Ek olarak bu meslekte kariyer yapmayı düşünenler için anestezi teknikeri kimdir, ne iş yapar gibi soruların yanıtlarını da verdik. O halde anestezi teknikerliği dünyasına giriş yapalım. 🙂

Anestezi Teknikeri Maaşı 2024 – Zamlı Güncel Maaşlar

Anestezi Teknikeri Maaşı
Anestezi Teknikeri Maaşı

Anestezi teknisyeni maaşı, günümüz şartlarında mevcut çalışanlar için yetersiz gelebilir. Ancak kamu seçeneklerinin geniş olması, yükselme olanakları vb. nedenlerle hala birçok kişi için cazip bir meslek diyebiliriz.

Anestezi teknikerleri; cerrahi operasyon öncesinde hastalar uygulanacak anestezi işlemi için gerekli hazırlığı sağlar. Aynı zamanda anestezi ekipmanlarını hazırlar ve kullanımı noktasında anestezi uzmanına yardımcı olur. Peki, güncel maaşları ne kadar? İşte detaylar…

Anestezi teknikeri maaşı 2024’te gelen zamlar doğrultusunda aşağıdaki gibidir:

SektörMaaş
Özelde Anestezi Maaşı 202421.000 TL – 26.000 TL
Devlette Anestezi Teknikeri Maaşı34.750 TL
Deneyimli Anestezi Tekniker Maaşları37.500 TL
Anestezi Teknikeri Maaşı 2024

NOT: Anestezi bölümü maaşları hesaplanırken ek ödenekler, nöbet, döner sermaye ve kıdem derecesi gibi unsurlar dikkate alınmamıştır.

1- Devlette Anestezi Teknikeri Maaşları

Devlette anestezi teknikeri maaşları; kıdem derecesi ve kademeye göre belirlenir. Bu iki faktör ise hizmet yılı arttıkça, yani deneyim kazandıkça iyileşecektir. Ayrıca döner sermaye, ek ödenekler, nöbet ücretleri gibi faktörlere göre maaşlar daha da yükselir. Güncel maaşlar hakkında şu bilgileri verebiliriz:

 • Anestezi teknikerleri, memuriyette kadro unvanı olarak “Sağlık Teknikeri” pozisyonundadır.
 • Yeni atanan anestezi teknikeri maaşı yaklaşık olarak 34.750 TL’dir.
 • Deneyim kazandıkça bu maaşın daha da yukarılara çıkarılabilmesi mümkündür.

2- Özelde Anestezi Maaşları

Anestezi teknikeri maaşı özelde ise çok daha esnek bir yapıdadır. Yani maaşlar, kamuda belirlenen ücretlerin aşağısında da olabilir, yukarısında da… Ancak güncel maaşlar hakkında şu bilgileri verebilmek mümkündür:

 • 2 yıllık anestezi maaşları özel sektörde genel olarak asgari ücretin biraz yukarısında başlar.
 • Bu rakama ortalama 21.000 TL diyebiliriz.
 • Kendinizi geliştirdikçe ve deneyim kazandıkça bu rakamlar 26.000 TL’ye kadar çıkabilir.
 • Ancak birçok hastane uygulamasına baktığımızda yeni mezun anestezi teknikerlerine asgari ücret verdikleri görülmektedir.

Önerilen içerik: Otopsi Teknikeri Maaşları

3- 2 Yıllık Anestezi Maaşları Ne Kadar Oldu?

Anestezi teknikerliği, 2 yıllık önlisans programı olan “Anestezi” bölümü mezunları için kamu ve özel sektörde gerçekleştirilebilmektedir. Anestezi teknikeri maaşı ise genel olarak özelde daha esnek, kamuda ise daha istikrarlıdır. Buna bağlı olarak maaşlar arasında ciddi farklar ortaya çıkbiliyor.

2 yıllık anestezi maaşları 2024 yılı itibariyle ne kadar oldu? Aşağıdaki özet tabloyu inceleyebilirsiniz:

KadroMaaş
Devlette Yeni Başlayan Anestezi Teknikeri34.750 TL
Devlette Deneyimli Anestezi Teknikeri36.000 TL
Özelde Yeni Başlayan Anestezi Teknikeri Maaşı21.000 TL
Özelde Deneyimli Anestezi Teknikerliği Maaşları37.500 TL
Anestezi bölümü maaşları

Yurtdışı Anestezi Teknikeri Maaşları

Anestezi Teknikeri Maaşları Yurtdışı
Anestezi Teknikeri Maaşları Yurtdışı

Anestezi teknikerliği, yurtdışı kariyer olanağı yüksek bir meslektir. Kendinizi geliştirirseniz ve yabancı dil bilginizi ilerletirseniz uygun şartlarda yüksek maaşlar kazanabilirsiniz. Yurtdışı kariyer olanaklarını bu meslek bazında incelediğimizde üç ülke ön plana çıkıyor:

 • Almanya
 • İsviçre
 • ABD

Biz de bu üç ülke için anestezi teknikerliği maaşlarına bakalım…

ÜlkeMaaş
Almanya Anestezi Teknikeri Maaşı3.250 Euro
İsviçre Anestezi Teknisyeni Maaşı4.500 CHF
ABD Anestezi Maaşları (Tekniker)3.750 Dolar
Yurtdışı Anestezi Maaşları

Anestezi teknikerliği için yurtdışı kariyer imkanlarında tüm maaşların Türkiye şartlarına göre daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Ancak dikkatinizi İsviçre’ye çekmek istiyorum. İsviçre’nin hem yaşam standardının yüksek olması, hem de yüksek gelir imkânı sağlaması, buraya öncelik vermenizi sağlayabilir.

Öneri içerik: Sağlık Teknikeri Maaşları

Anestezi Teknikeri Maaşları Nasıl Belirlenir?

Anestezi teknikeri maaşı belirlenirken birçok faktör dikkate alınır. Kamu sektöründe farklı dinamikler etkiliyken özel sektörde daha çok tecrübe üzerinden maaşlar belirlenir. Yani tüm kariyer seçeneklerinde olduğu gibi önemli olan bir tek unsur var diyebiliriz: Uzman olmak…

Kamu sektöründe memuriyet söz konusu olduğu için kadro derecesi ve kademesi, maaşlar üzerinde etkilidir. Ancak devlet hastanelerinde ayrıca döner sermaye uygulamaları da bulunmaktadır. Yani maaşlarınız hem devletin belirlediği ücret üzerinden hem de döner sermaye üzerinden belirlenecektir.

Hizmet süreniz arttıkça daha tecrübeli sayılacaksınız ve kademe derecesi artacaktır. Bu da daha fazla maaş anlamına geliyor.

Özel sektörde tamamen deneyim üzerine maaş politikası izlenir. Daha deneyimli birisi, sizden daha yüksek maaş alacaktır. Bu nedenle maaşların daha esnek olduğunu, kamu sektörüne göre biraz daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

Anestezi teknikeri maaşı üzerinde etkili olan bir diğer faktör, her iki sektör için de geçerli olmak üzere nöbet ücretleridir. Bu nedenle nöbet ücretlerine ayrıca değinme gereksinimi duyuyorum.

Anestezi Teknikeri Nöbet Ücretleri

Anestezi Teknikeri Maaşı | Nöbet Ücretleri
Anestezi Teknikeri Maaşı | Nöbet Ücretleri

Sağlık çalışanları, normal çalışma saatlerinin dışında bir de nöbet uygulamaları tâbi olarak çalışırlar. Nöbet uygulamaları, fazla mesai kapsamında olduğu için yine kanun ve yönetmeliklerce ücreti belirlenerek daha fazla kazanmanızı sağlayabilir.

2024 yılı itibariyle sağlık çalışanlarına yönelik nöbet ücretleri şu şekildedir:

 • Önlisans mezunu anestezi teknikerleri normal birimlerde saatlik 75,51 TL nöbet ücreti alırlar.
 • Aynı şekilde riskli birimlerde nöbete kalan kişiler ise saatlik 113,26 TL ücret alırlar.

Bu rakamlar elbette kamu hastaneleri için geçerlidir. Ancak özel sektörde de uygulamanın çok da farklı olmadığını görüyoruz.

Anestezi Teknikeri Alımı Var Mı?

Anestezi teknikeri maaşı konusunda en çok merak edilen konulardan birisi de devlete alım var mı sorusudur…

Anestezi teknikerliği için kamu sektörünü düşünenler KPSS puanı alarak atamalarının gerçekleşmesini bekleyeceklerdir. Bu noktada anestezi teknikeri alımı var mı şeklinde sorular sorulabiliyor.

Anestezi teknikerliği için Sağlık Bakanlığı tarafından alım ilanları yayınlanmaktadır. Şu anda mevcut ilanlar içerisinde bu mesleğe uygun bir kontenjan yoktur. Ancak üniversite hastanelerinin ilanlarını da takip etmenizi öneriyorum.

Özel sektörde ise anestezi teknikeri arayan hastaneler oldukça fazladır. İster yeni mezun olun, ister deneyimli bir meslek elemanı olun, her koşulda hastanelerde iş bulabilmeniz mümkündür. Elbette yeni mezunların anestezi teknikeri maaşı başlangıç seviyesi olan asgari ücret düzeyinde gerçekleşecektir.

Kamu personeli alım ilanlarını bu bağlantı üzerinden takip edebilirsiniz.

Fizyoterapi Teknikeri Maaşları içeriği ile şimdi bilgi sahibi olun!

Anestezi Teknikeri Ne İş Yapar?

Anestezi Teknikeri Ne İş Yapar
Anestezi Teknikeri Ne İş Yapar

Anestezi teknikeri maaşı bilgilerinden sonra şu soruyu sorabilirsiniz: Anestezi teknikeri ne iş yapar? Anestezi teknikerlerinin görev ve sorumlulukları şu şekildedir:

 • Anestezi öncesinde ilaç hazırlığını yapmak,
 • Ekipmanların kurulumunda yardımcı olmak,
 • Ekipmanların temizliğinden sorumlu olmak,
 • Hastaların ameliyathaneye taşınması ve nakli konusunda yardımcı olmak,,
 • Cerrahi operasyon sırasında hastanın hayati fonksiyonlarını izlemek,
 • Solunum tüplerinin yerleştirilmesinde anestezi uzmanına yardımcı olmak,
 • Bozuk araçların bildirimini sağlamak,
 • Ekipman stok takibini yapmak,
 • Çalışma odasının organizasyonundan sorumlu olmak,
 • Anestezi uzmanının talimatlarına göre hareket ederek maksimum yardımı sağlamak,
 • Hasta mahremiyetine sadık kalarak bu anlamda gerekli tedbirleri almak.

Anestezi teknikeri görev tanımı bu şekildedir. Ancak işleyişe baktığımızda özetle anestezi uzmanına göre hareket ederek gerekli aksiyonu almak şeklinde açıklayabiliriz.

Anestezi Teknikeri Nasıl Olunur?

Anestezi teknikeri nasıl olunur sorusunda çok fazla yanıt seçeneği yoktur. Tekniker unvanını alarak çalışabilmeniz için aşağıdaki aşamaları tamamlamanız beklenir:

 • Üniversitelerin “Anestezi” önlisans programlarından başarıyla mezun olmak,
 • Mesleki gelişim açısından gerekli kursları tamamlayarak sertifikalara sahip olmak,
 • Kamuda çalışmak isteyenler için KPSS’den gerekli puanı almak ve ilgili şartlara sahip olmak.

Temel olarak bu koşulları yerine getirdiğinizde anestezi teknikeri olarak çalışabiliyorsunuz. Ancak insan hayatı söz konusu olduğu için bilgi birikiminizi sürekli arttırarak sektöre tam anlamıyla hâkim olmanız beklenir. Böylece en iyi performansı göstererek anestezi teknikeri maaşını arttırma noktasında da fayda sağlayabilirsiniz.

Anestezi Teknikeri Görev Tanımı

Anestezi teknikeri görev tanımı, Sağlık Meslek Mensuplarının İş ve Görev Tanımları yönetmeliğinde açıkça ifade edilmiştir. Buna göre anestezi teknikerleri;

 • Anestezi esnasında kullanılacak tüm cihazların kontrol edilmesini ve uygulamaya hazırlığını sağlar.
 • Merkezi gaz kaynaklarının doğru çalışıp çalışmadığını kontrol eder.
 • Gerekli ilaç ve malzemeleri doğru bir şekilde hazırlar.
 • Cihaz arızalarını ilgili görevlilere bildirir.
 • Hastanın hazırlanmasını sağlar.
 • Anestezi uzmanına yardımcı olur.
 • Anestezi kayıtlarını tutar.
 • Takip bilgilerini ilgili uzman ile paylaşır.

Görev tanımı bu şekilde oluşturulmuştur. İlgili yönetmeliği daha detaylı bir şekilde inceleyebilir ve farklı bilgilere sahip olabilirsiniz.

NOT: Anestezi teknikeri maaşı, deneyiminize bağlı olarak yüksek standartlara ulaşabilir.

Anestezi Teknikeri Çalışma Saatleri ve Şartları

Anestezi Teknikeri Çalışma Saatleri ve Şartları
Anestezi Teknikeri Çalışma Saatleri ve Şartları

Anestezi teknikeri çalışma saatleri ve şartları ile ilgili de bilgiler vermek istiyorum. Anestezi teknikerleri, hastanelerin yoğun bakım ünitelerinde ve ameliyathanelerinde çalışırlar. Dolayısıyla çalıştıkları ortam kapalı ve iyi ışıklandırılmış yerlerdir.

Çalışma saatleri kamu sektöründe olanlar için haftalık 40 saattir. Özel sektörde çalışanlar için ise haftalık 45 saat yasal çalışma sınırı bulunmaktadır.

Ancak uygulamada sağlık personellerinin birçoğunda olduğu gibi anestezi teknikerlerinin de nöbet, fazla çalışma ve ek mesai gibi kavramlarla haşır neşir olduklarını biliyoruz. Yani yoğun olarak nöbet tutacaksınız, fazla mesai yapacaksınız…

Neyse ki kamu sektöründe bunlar için ayrı bir ödenek verilmektedir. Ancak özel sektörde çoğu zaman fazla çalışma ücretleriyle ilgili sıkıntılar çıkabiliyor. Aman dikkat! 🙂

Öneri içerik: Hastane Temizlik Görevlisi Maaşı

Anestezi Teknikeri Yükselme Olanakları

Anestezi teknikeri maaşını yükseltmenin bir yolu da görevde terfi olanaklarından geçiyor…

Anestezi teknikeri yükselme imkânlarından da bahsedelim. Her meslekte olduğu gibi anestezi teknikerliğinde de yükselme imkânınız bulunuyor. Kamuda görevde yükselme için ayrıca şartlar ve sınavlar gerçekleştirilirken özel sektörde bu daha çok tecrübeler ile gerçekleştirilmektedir. Yani;

 • Önlisans eğitiminizi lisans ve yüksek lisansa tamamlayarak,
 • İşinizle alakalı olarak kendinizi geliştirerek,
 • Gerekli kursları bitirip sertifikalar alarak,

yükselme imkânınız bulunmaktadır. Yükseleceğiniz pozisyon tamamen eğitiminizle ve çalışma prensiplerinizle alakalıdır. Yani gerekli eğitimi aldığınızda anestezi uzmanı dâhi olabilirsiniz. Tabii bunun için tıp eğitimi şarttır. 🙂

Anestezi Teknikerliği Önü Açık Mı?

Sağlık sektörü her geçen gün daha fazla gelişiyor ve kamu – özel hastanelerin sayısında artış yaşanıyor. Bu durum sadece dünyada değil, Türkiye’de de böyledir. Son yıllarda Türkiye’de hastane sayısında müthiş bir artış yaşanmıştır.

Nüfus çoğaldıkça sağlık personellerine olan ihtiyaç daha fazla artmaktadır. Bu nedenle anestezi teknikerliğini önü açık bir meslek olarak tanımlayabiliriz. Özellikle ameliyathane gibi kritik alanlarda nitelikli personel ihtiyacı çok fazladır.

Alanında uzman, kendisini geliştirmiş bir tekniker olursanız, işsiz kalmazsınız diyebiliriz.

Öneri içerik: Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Maaşı

Sıkça Sorulan Sorular

Anestezi teknikeri maaşı ile ilgili tüm verileri paylaştık. Ek olarak kariyer imkanlarıyla ilgili bilgileri de verdik. Sık sorulan sorularla tüm soru işaretlerini gidermeye çalışalım:

1- Anestezi teknikeri ne kadar maaş alır?

Anestezi teknikerleri yeni başlayan için kamuda 34.750 TL seviyesindeyken özelde 21.000 TL civarındadır. Ancak deneyimli bir tekniker özel sektörde 37.500 TL’lere varan ücretleri rahatlıkla alabilir.

2- 2 yıllık anestezi teknikeri ne iş yapar?

2 yıllık anestezi teknikeri, anestezi uzmanının yardımcısı konumundadır. Gerekli ilaçların düzenlenmesi, cihazların kontrolü, bağlantıların kontrolü vb. görevleri yerine getirir.

3- Anestezi teknikeri iş bulabilir mi?

Anestezi teknikerliği önü açık bir meslek olduğundan dolayı rahatlıkla iş bulunabilecek bir alandır. Sağlık sektörü gelecek vadeden bir alandır ve ihtiyaç her geçen gün daha da artıyor.

Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?
Paylaş
Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Banka Çalışan Maaşları

Banka Çalışan Maaşları 2024 | Bankacı, Banka Müdürü Maaşı

Makine Teknikeri Maaşları

Makine Teknikeri Maaşları 2024 | Ne İş Yapar? Görevleri Nelerdir?

Gemi Kaptanı Nasıl Olunur

Gemi Kaptanı Nasıl Olunur? 2024 Gemi Kaptanı Maaşları

Diş Hekimi Asistanı Maaşları

Diş Hekimi Asistanı Maaşları 2024 | Diş Asistanı Maaşı

Sağlık Yönetimi Maaşları

Sağlık Yönetimi Maaşları 2024 | (ZAMLI) Devlet – Özel

Fizyoterapi Teknikeri Maaşları

Fizyoterapi Teknikeri Maaşları 2024 – Zamlı Maaş Bilgileri

Daha Fazla Makale

CEO Nasıl Olunur?

CEO Nasıl Olunur? Hangi Bölüm Okumalı? 2024 Maaş Bilgileri

Vergi Müfettişi Nasıl Olunur

Vergi Müfettişi Nasıl Olunur? Vergi Müfettişi Maaşı 2024

Kuran Kursu Öğreticisi Maaşı

Kuran Kursu Öğreticisi Maaşı 2024: ZAMLI! Sözleşmeli – Kadro

Gemi Adamı Belgesi Nasıl Alınır?

Gemi Adamı Belgesi Nasıl Alınır? Şartları ve Yaş Sınırı!

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Maaşı

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Maaşı 2024 | Devlet – Özel

Migros Çalışan Maaşları

Migros Çalışan Maaşları 2024 | Yeni Zamlı Personel Maaşı!

Otopsi Yardımcılığı Maaşı

Otopsi Yardımcılığı Maaşı 2024 | Zamlı Maaşlar – Atama Puanı

Tıbbi Laboratuvar Teknikeri Maaşları

Tıbbi Laboratuvar Teknikeri Maaşları 2024 | Devlet – Özel Maaşı

X