Fizyoterapi Teknikeri Maaşları 2024 – Zamlı Maaş Bilgileri

Yazar: Tuğba Tarih: 09.01.2024
Fizyoterapi Teknikeri Maaşları

Sağlık alanında fizyoterapi teknikerlerinin önemi oldukça büyüktür. Hastanın vücudunda doğuştan ya da bir kaza sonucu meydana gelen sorunlar ile fizyoterapi teknikerleri ya da fizyoterapistler ilgilenir. Hastada görülen ağrıların ve ortopedik sorunların çözülmesi için bir fizyoterapiste başvurulur.

İleride fizyoterapi teknikeri olmak isteyenlerin ufkunu açacak bir yazıyla karşınızdayım. Sizler için fizyoterapi teknikeri maaşları ne kadar araştırdım. Kafanızdaki bütün soru işaretlerini gidermeyi hedefledim. En güncel bilgilerle tekrardan karşınızdayım!

Maaş bilgilerinin yanı sıra nasıl fizyoterapi teknikeri olunur gibi çeşitli sorularınızı da cevaplandıracağım. Hazırsanız başlayalım.

Fizyoterapi Teknikeri Ne İş Yapar?

Fizyoterapist Ne Yapar
Fizyoterapi Teknikeri Ne Yapar

Fizyoterapi teknikeri maaşlarına ve detaylara geçmeden önce fizyoterapi teknikeri nedir sorusunu cevaplandıralım. Bir fizyoterapi teknikeri, hastalara fizik tedavi alanında yardımcı olan kimsedir. Ortopedik rahatsızlıkları ya da çeşitli hastalıklardan kaynaklanan ağrıları tedavi edebilen ve bir fizyoterapist gözetiminde çalışan yardımcı sağlık personelidir.

ÖNEMLİ BİLGİ: Fizyoterapi teknikerleri 2 yıllık ön lisans mezunlarıdır. Fizyoterapistler ise 4 yıllık lisans mezunlarıdır.

Günümüzde tıp alanında inanılmaz ilerlemeler kaydedildiği için fizik tedavi alanı da giderek gelişmektedir. Bu sayede daha çok hasta sorunlarından kurtulmakta ve yeniden hayata başlamaktadır.

Uzman fizyoterapistler, hastalara devamlı egzersiz yapmalarını ve hareket etmelerini söylerler. Hastadan hastaya değişmekle birlikte, hasta bolca yatmalı ve dinlenmelidir mantığını terk etmek istemişlerdir.

Fizyoterapi teknikerleri mesleklerinin gerektirdiği etik kurallarına uygun hareket ederler. Fizyoterapi teknikeri ne iş yapar sorusunu daha iyi cevaplandırabilmek için bir liste hazırladım. İnceleyelim;

 • Tedavi süreci boyunca kendisi ve hastası için gerekli tedbir ve önlemleri alır.
 • Aksi bir durum ortaya çıktığında kayıt tutar ve gerekli raporları hazırlar.
 • Özel eğitim ve egzersiz programları oluşturur.
 • Isı-ışık hidroterapi uygulaması yapar.
 • Elektroterapi uygular.
 • Fizyoterapistin olmadığı durumlarda hastayla ilgilenir, hastaya egzersiz yaptırır.
 • Fizyoterapistin kontrolünde hasta için gerekli rehabilitasyon çalışmalarını hazırlar.
 • Hareket etmede işlev bozukluğu olan bir hastanın, kullanması gereken aletleri kendisine ve hastanın ailesine öğretir.
 • Devamlı kendini geliştirir ve yeni şeyler öğrenir.

Öneri içerik: Ameliyathane Hizmeti Maaşları

Fizyoterapi Teknikeri Maaşları 2024 – Güncel Zamlı!

Fizyoterapi Teknikeri Maaşı
Fizyoterapi Teknikeri Maaşı

Fizyoterapi teknikeri maaşları devlette mi yoksa özelde mi çalıştığınıza göre değişlik gösterir. Kamuda ya da özelde çalışıyorsanız çalıştığınız kurum, tecrübe ve kıdeminiz, yaşadığınız şehir gibi pek çok faktör alacağınız maaşı etkiler.

Bunların yanı sıra her firmanın maaş politikası farklı olabilir. Bu nedenle vereceğim sayılar net değil aylık ortalama maaşlardır.

1- 2 Yıllık Fizyoterapi Teknikeri Maaşları

Fizyoterapi maaşı belirtirken devlet ve özel kurum maaşlarını ayırmakta fayda var. Bir fizyoterapi teknikeri devlette daha fazla kazanabiliyorken özelde daha az kazanabiliyor. Lakin kıdeminiz arttıkça aylık kazancınız özelde daha fazla olabilir.

Önlisans fizik tedavi teknikeri maaşları ortalama olarak aşağıdaki gibidir:

2 yıllık fizyoterapi teknikeri maaşı devlette ayda 34.250 TL ile 37.000 TL arasındadır.

2 yıllık fizyoterapi teknikeri maaşları özelde ayda 20.000 TL ile 27.500 TL arasındadır.

Yukarıda belirtilen maaşlar kıdeminize göre değişiklik gösterebilir. Örneğin 5 yıl tecrübesi olan bir fizyoterapi teknikeri devlette ayda 36.000 TL kazanabilir. 10 yıl tecrübesi olan fizyoterapi teknikeri ise ayda 40.000 TL’ye kadar kazanabilir.

2- 4 Yıllık Fizyoterapist Maaşları

Fizik Tedavi Teknikeri Maaşları
Fizik Tedavi Teknikeri Maaşları

4 yıllık lisans mezunu olan bir fizyoterapist, 2 yıllık ön lisans mezunu fizyoterapi teknikerinden daha fazla maaş almaktadır. Fizyoterapist maaşı devlet ya da özelde çalışma durumunuza göre değişiklik gösterir. Bunun yanı sıra kıdeminiz, çalıştığınız şehir ve kurum da maaşınızı etkileyen faktörlerdendir.

Lisans fizyoterapist maaşları 2024 yılı itibariyle şu şekildedir:

4 yıllık fizyoterapist maaşları devlette ayda 37.500 TL ile 42.500 TL arasındadır.

4 yıllık fizyoterapist maaşları özelde ayda 27.500 TL ile 45.000 TL arasındadır.

Fizyoterapist olarak uzun seneler çalıştıktan sonra deneyim süresine bağlı olarak aylık kazancınız 50.000 TL’ye kadar çıkabilir.

3- Fizik Tedavi Teknikeri Devletteki Maaşı Ne Kadar Oldu?

Devlet memurlarına yapılan %49,25’lik zam doğrultusunda insanların merak ettiği şu soruyu yanıtlayalım: Fizik tedavi teknikeri devletteki maaşı kaç TL oldu? İşte yanıtı:

 • Fizik tedavi teknikerleri, 2 yıllık bölüm mezunu olarak KPSS’den yeterli puanı aldıklarından kamu hastanelerinde çalışabiliyorlar.
 • Güncel maaşları ise en düşük memur maaşının biraz üzerindedir. Günümüzde fizik tedavi teknikeri maaşı 34.000 TL civarındadır.

Fizyoterapi teknikeri maaşları bu şekilde… Peki, yurtdışı maaşları hakkında bir fikriniz var mı? Gelin Amerika, Almanya ve İngiltere gibi ülkelerde meslek maaşlarına göz atalım. 🙂

İlginizi çekebilir: Tıbbi Laboratuvar Teknikeri Maaşları

Yurtdışı Fizyoterapist Maaşları

Yurtdışı Fizyoterapist Maaşları
Yurtdışı Fizyoterapist Maaşları

Fizyoterapistlik mesleği Türkiye’de olduğu kadar yurtdışında da oldukça yaygındır. Eğer yurtdışında fizyoterapist olarak çalışma planlarınız varsa aşağıdaki maaşları kontrol etmeyi unutmayın. Yurtdışında yıllık fizyoterapist maaşları yaklaşık olarak;

 • Amerika’da 90.000 $,
 • Almanya’da 30.000 €,
 • İngiltere’de 38.000 £,
 • Kanada’da 80.000 $,
 • Dubai’de 110.000 AED‘dir.

Fizyoterapi teknikeri maaşları 2024 yılı itibariyle yurt dışında bu şekilde. Elbette bu maaşlar, bilgi seviyeniz, tecrübeniz ve kendinizi ne kadar geliştirdiğinize bağlı olarak değişiklik gösterecektir.

Fizyoterapi Teknikeri Nasıl Olunur?

Fizyoterapi Teknikeri Nasıl Olunur
Fizyoterapi Teknikeri Nasıl Olunur

Fizyoterapi teknikeri maaşları ilginizi çekti mi? O halde şu an muhtemelen fizyoterapi teknikeri nasıl olunur diye soruyorsunuz. Biz de yanıtlayalım!

Belirtmekte fayda var ki fizyoterapi teknikeri fizyoterapist ya da fizik tedavi teknisyeni değildir. Fizyoterapist ya da fizik tedavi teknisyeni olabilmek için 4 yıllık lisans programını tamamlamak gerekir. Fizyoterapi teknikerleri ise 2 yıllık ön lisans mezunlarıdır.

Üniversiteler fizyoterapi teknikerlerini sayısal bölümden almaktadır. Yani lisede sayısal bölüm okumalı ve sayısal bölümden üniversite sınavına girmelisiniz. Sonrasında üniversitelerin Sağlık Meslek Yüksek Okulu Fizyoterapi (2 yıllık) bölümünü tercih etmelisiniz.

2 yıl süren eğitim sürecinizde hem uygulamalı hem de teorik pek çok dersiniz vardır. Mezun olduktan sonra devlet kurumlarında çalışmak istiyorsanız KPSS‘ye girmeniz gerekmektedir. Özel kurumda çalışmak isteyenler ise herhangi bir sınava girmek zorunda değiller.

2 yıllık bölümden mezun olanlar diledikleri zaman DGS (Dikey Geçiş Sınavı) ile 4 yıllık lisans programına başlayabilirler. Böylece fizyoterapist olurlar. DGS sınavı kolay bir sınav olmamakla birlikte üniversite sınava kıyasla oldukça kolaydır. Dilerseniz kendi başınıza çalışarak dilerseniz de dershane yardımıyla hazırlanabilirsiniz.

Fizyoterapi teknikeri maaşlarına giden yolda mesleğe adım atmak için üniversite okumanız gerekiyor. Peki, puanlar ne durumda? İnceleyelim!

Okumayı Unutmayın!: Dershane Fiyatları

Fizyoterapi Taban Puanları

Fizyoterapi Taban Puanları
Fizyoterapi Taban Puanları

Türkiye’de fizyoterapi bölümünde okumak isteyen binlerce öğrenci var. Bu alanda rekabet iyice arttı ve öğrenciler her sene sınavlara hazırlanırken daha da zorlanıyor. Okul puan ve sıralamaları kimi sene düşerken kimi sene yükseliyor.

Fizyoterapi bölümüne sayısal sınavla giriliyor demiştik. Peki fizyoterapi taban puanları 2022 yılında nasıldı? 2023 senesinde sınava girecek öğrencilere faydalı olması açısından en iyi 5 üniversitenin 2 yıllık taban puanları tablosunu hazırladım. İnceleyelim;

2022 Yılı 2 Yıllık Fizyoterapi Taban Puanları ve Sıralama

ÜniversiteBölümKontenjanTaban PuanBaşarı Sırası
BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ (İstanbul)(Vakıf)
Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
Fizyoterapi
(Burslu) (2 Yıllık)
8368,44366301.851
ACIBADEM MEHMET ALİ AYDINLAR ÜNİVERSİTESİ (İstanbul)(Vakıf)
Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
Fizyoterapi
(Burslu) (2 Yıllık)
5365,34778315.973
İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ (Vakıf)
Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
Fizyoterapi
(Burslu) (2 Yıllık)
6358,86616347.053
İSTANBUL MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ (Vakıf)
Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
Fizyoterapi
(İngilizce) (Burslu) (2 Yıllık)
12355,73872363.062
ANKARA MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ (Vakıf)
Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
Fizyoterapi
(Burslu) (2 Yıllık)
8350,46049392.242
2022 Yılı 2 Yıllık Fizyoterapi Taban Puanları ve Sıralama

Türkiye’deki 2 yıllık fizyoterapi bölümü için en iyi 5 üniversiteyi inceledik. Şimdi sırada 4 yıllık fizyoterapi bölümü var. Tahmin edileceği üzere 4 yıllık lisans programının puan ve başarı sıralaması 2 yıllığa kıyasla çok daha yüksektir. Bu nedenle öğrencilerin çok daha sıkı çalışması gerekir.

Fizyoterapi teknikeri maaşları için bilgiler bu şekilde. Peki, 4 yıllık okumak isterseniz? O halde puanlar gelsin!

2022 Yılı 4 Yıllık Fizyoterapi Taban Puanları ve Sıralama

ÜniversiteBölümKontenjanTaban PuanıBaşarı Sırası
BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ (İstanbul)(Vakıf)
Sağlık Bilimleri Fakültesi
Fizyoterapi ve Rehabilitasyon
(İngilizce) (Burslu) (4 Yıllık)
5442,4048963.379
ACIBADEM MEHMET ALİ AYDINLAR ÜNİVERSİTESİ (İstanbul)(Vakıf)
Sağlık Bilimleri Fakültesi
Fizyoterapi ve Rehabilitasyon
(Burslu) (4 Yıllık)
5426,7547078.002
BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ (İstanbul)(Vakıf)
Sağlık Bilimleri Fakültesi
Fizyoterapi ve Rehabilitasyon
(Burslu) (4 Yıllık)
3417,0930087.617
İSTANBUL MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ (İstanbul)(Vakıf)
Sağlık Bilimleri Fakültesi
Fizyoterapi ve Rehabilitasyon
(İngilizce) (Burslu) (4 Yıllık)
9413,1642191.831
HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ (Ankara)(Devlet)
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Fakültesi
Fizyoterapi ve Rehabilitasyon
(4 Yıllık)
123407,5736597.777
2022 Yılı 4 Yıllık Fizyoterapi Taban Puanları ve Sıralama

Her iki liste için de bir kıyaslama yapacak olursak: Vakıf üniversitelerinde tam burslu kontenjanlar az olduğu için sıralamaları devlet üniversitelerine göre çok daha yüksektir. Buna göre bir planlama yaparak özel üniversiteye mi yoksa devlet üniversitesine mi gideceğinizi kararlaştırabilirsiniz.

Fizyoterapi Atama Puanları

Fizyoterapi Atama Puanları
Fizyoterapi Atama Puanları

Fizyoterapi atama puanları da en çok merak edilen bir başka konudur. Az alım yapıldığı için fizyoterapi atama puanları oldukça yüksek. Eğer bir devlet hastanesinde çalışmak istiyorsanız öncesinde çok iyi hazırlık yapmalısınız.

Son atamalardan elde edilen verilere göre 2022 yılı Fizik Tedavi taban puanı 87.680‘dir. Aşağıdaki listede en yüksek 5 kurumu ve puanlarını inceleyebilirsiniz;

 • Ergani Devlet Hastanesi – 89,37631
 • Sancaktepe Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Eğitim Ve Araştırma Hastanesi – 89,12179
 • Kastamonu Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon Merkezi – 88,83181
 • Buca Seyfi Demirsoy Eğitim Ve Araştırma Hastanesi – 88,79289
 • Uşak Eğitim Ve Araştırma Hastanesi – 88,79289

Fizyoterapi teknikeri maaşları için devlette çalışmak istiyorsanız KPSS‘den yeterli puanı almanız gerekir. Yukarıdaki puanlar ise taban puanları ifade eder. Yani almanız gereken en düşük puan…

Önerilen içerik: Sağlık Yöneticisi Maaşları

Fizyoterapi Bölümü Dersleri Nelerdir?

Fizyoterapi Bölümü Dersleri
Fizyoterapi Bölümü Dersleri

Fizyoterapi bölümünde hem uygulamalı hem de teorik birçok ders bulunur. Üniversiteden üniversiteye ders programında değişiklikler olsa da temelde aynı bilgiler edinilir. Fizyoterapi bölümü dersleri genel olarak şu şekildedir;

 • Anatomiye Giriş
 • Sağlık Terminolojisi ve Kavramları
 • Temel Hak Sağlığı
 • Fizyolojiye Giriş
 • Psikoloji Bilimi
 • Isı-Işık ve Hidroterapi
 • Elektrofiziksel Ajanslar
 • Temel İngilizce
 • Hidroterapi ve Balneoterapi
 • Sağlık Bakım Sistemleri ve Rehabilitasyon
 • Psikososyal Rehabilitasyon ve Etik
 • Atatürk İlke ve İnkılap Tarihi
 • Bilgisayara Giriş

Fizyoterapi teknikeri maaşları oldukça iyi seviyede. Peki, meslek personellere nerelerde çalışabilir? İnceleyelim!

Fizyoterapi Teknikerleri Nerelerde Çalışır?

Fizyoterapi Teknikerleri Nerelerde Çalışır
Fizyoterapi Teknikerleri Nerelerde Çalışır

Fizyoterapi ve rehabilitasyon iş imkanları oldukça fazladır. Fizyoterapi teknikerleri sağlık alanında pek çok yerde çalışabilirler. Bu açıdan oldukça şanslılardır çünkü sadece hastaneye bağlı olmak zorunda değildirler. Aşağıya fizyoterapi teknikerleri çalışabilecekleri kurumları listeledim. İnceleyelim;

 • Huzurevleri
 • Kaplıcalar / Termal Tesisler
 • Özel eğitim merkezleri
 • Spor kulüpleri (amatör ya da profesyonel)
 • Özel sağlık kurumları
 • Spor merkezleri
 • Yataklı tedavi merkezleri
 • Mesleki rehabilitasyon merkezleri
 • Endüstri alanları
 • Okullar

Bunların yanı sıra bir fizyoterapi teknikeri kardiyoloji, ortopedi, nöroloji, genel cerrahi, el cerrahisi, pediatri gibi alanlarda da çalışmalarını yürütebilir.

Fizyoterapi teknikeri maaşları 2024 yılında güncel olarak bu şekilde. Doktor olmak istemiyorsanız ancak yine de sağlık alanında çalışmak istiyorsanız, fizyoterapi teknikeri olmayı düşünebilirsiniz. Pek çok genç kariyerini bu mesleği yapmak üzerine kuruyor ve bu alanda kendini geliştiriyor. Önünüzdeki pek çok seçeneği değerlendirebilir ve adımlarınızı ona göre atabilirsiniz.

Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?
Paylaş
Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Banka Çalışan Maaşları

Banka Çalışan Maaşları 2024 | Bankacı, Banka Müdürü Maaşı

Öğrenilmesi Gereken Diller

Öğrenilmesi Gereken Diller: Dünyada Kabul Gören 7 Dil

Sanal Asistanlık

Sanal Asistanlık: İnternetten Evden Çalışarak Para Kazanma

Uçak Mühendisliği Maaşı

Uçak Mühendisliği Maaşı 2024 | THY, TAI, THK Maaşları

Vergi Müfettişi Nasıl Olunur

Vergi Müfettişi Nasıl Olunur? Vergi Müfettişi Maaşı 2024

Makine Teknikeri Maaşları

Makine Teknikeri Maaşları 2024 | Ne İş Yapar? Görevleri Nelerdir?

Daha Fazla Makale

Otopsi Yardımcılığı Maaşı

Otopsi Yardımcılığı Maaşı 2024 | Zamlı Maaşlar – Atama Puanı

Grafik Tasarım Maaşı

Grafik Tasarım Maaşı 2024 (YENİ) | Devlet – Özel Sektör

Masa Başı İşler

Masa Başı İşler ve Maaşları 2023 | Popüler Meslekler!

Almanya Doktor Maaşları

Almanya Doktor Maaşları 2024 | Güncel Maaş Bilgileri!

Diş Hekimi Asistanı Maaşları

Diş Hekimi Asistanı Maaşları 2024 | Diş Asistanı Maaşı

Gümrük Memuru Maaşı

Gümrük Memuru Maaşı 2024 | (ZAMLI) Muhafaza Memurluğu Maaş

Emlakçı Nasıl Olunur?

Emlakçı Nasıl Olunur? Ne İş Yapar? 2024 Emlakçı Maaşları

Gardiyan Nasıl Olunur

Gardiyan Nasıl Olunur? Şartları Nelerdir? 2024 Gardiyan Maaşı

X