Almanya Öğretmen Maaşları 2024 | Türkçe, İngilizce, Anaokulu

Yazar: Aykut Tarih: 13.01.2024
Almanya Öğretmen Maaşları

Almanya’da öğretmenlik yapmak istiyorum diyen binlerce kişi, ülkedeki öğretmen maaşını araştırıyor. Bu içerikte sizlere Almanya öğretmen maaşları 2024 listesini paylaşacağız. Ek olarak Almanya’da nasıl öğretmen olunur sorusuyla ilgili tüm yanıtları vereceğiz…

Almanya’da öğretmen maaşları, diğer Avrupa ülkelerine kıyasla oldukça iyi durumdadır. Euro olarak maaş almak en büyük avantaj olsa da ülke genelinde bazı faktörlere göre maaş tutarları da değişebiliyor. Almanya’da öğretmen olmak hakkında tüm bilgiler için detayları paylaşmaya başlayalım…

Almanya Öğretmen Alıyor Mu?

İlk olarak şu soruyu yanıtlayalım: Almanya öğretmen alıyor mu? Cevabımız evet! Almanya’da öğretmenlik başvurusu yapabilmek için belirli şartları taşımanız gerekiyor. Örneğin Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak Türkiye’de 5 yıldır öğretmenlik yapıyor olmanız gerekir. Bu ve bunun gibi tüm şartları sizlere sıralayacağız…

Ancak öncelikle Almanya öğretmen maaşlarını inceleyelim. İşte detaylar…

Almanya Öğretmen Maaşları 2024 | Kaç Euro?

Almanya'da Öğretmen Maaşları
Almanya’da Öğretmen Maaşları

Almanya öğretmen maaşı, görev yaptığınız branşa göre bölgesel olarak değişebilmektedir. Her eyalette farklı maaşlar geçerli olsa da sizler için ortalama maaşları inceledik. Avrupa’da öğretmen maaşlarına göre Almanya’daki durum oldukça iyi görünüyor.

Almanya öğretmen alımı zaman zaman gerçekleşse de yukarıda da belirttiğimiz üzere belirli şartları taşımanız gerekir. Eğer şartları sağlıyorsanız ilgili ülkede öğretmen olarak çalışabilmeniz mümkündür.

Almanya öğretmen maaşları 2024 yılında ortalama olarak branşlara göre aşağıdaki gibidir:

BranşEuroTürk Lirası
Türkçe Öğretmeni Maaşı4.250 €140.000 ₺
Anaokulu Öğretmen Maaşları3.000 €99.000 ₺
İngilizce Öğretmen Maaşı4.500 €148.500 ₺
Özel Eğitim Öğretmenliği Maaşları3.250 €107.250 ₺
Türk Kültürü Öğretmeni Maaşı4.250 €140.000 ₺
Almanya’da Öğretmen Maaşları

NOT: Burada yer alan maaş bilgileri ortalama rakamları ifade eder. Almanya’da öğretmen maaşı bölgesel olarak çeşitli faktörlere göre değişmektedir.

Almanya öğretmenlik maaşları için devam edelim…

İlginizi çekebilir: Almanya Fırsat Kartı

1- Almanya’da Anaokulu Öğretmen Maaşları

Almanya’da öğretmen maaşları, anaokulu öğretmenliği için yoğun olarak araştırılıyor. İlgili ülkede anaokulu öğretmeni olarak çalışabilmenin belirli koşulları bulunuyor. Süreci tamamladığınızda çalışmaya başlayabilir ve aşağıdaki maaşları alabilirsiniz.

Almanya öğretmen maaşları anaokulu öğretmenliği branşı için aşağıdaki gibidir:

 • Almanya’da Anaokulu Öğretmeni Maaşları: 3.000 €

2- Almanya’da Türkçe Öğretmenliği Maaşı

Almanya’da öğretmen olmak için Türkçe Öğretmenliği branşında çok daha avantajlısınız. Almanya’da öğretmen maaşı, Türkçe branşı için oldukça iyi durumdadır diyebiliriz. İlgili branş için maaşları sizlerle paylaşıyoruz…

Almanya’da Türkçe Öğretmenliği maaşları aşağıdaki gibidir:

 • Almanya öğretmen maaşları Türkçe Öğretmenliği branşı için ortalama olarak 4.250 €’dur.

Almanya’da öğretmenler ne kadar kazanıyor? Detayları paylaşmaya devam ediyoruz…

3- Almanya’da İngilizce Öğretmeni Maaşı

Almanya'da Öğretmen Maaşı
Almanya’da Öğretmen Maaşı

Almanya öğretmen maaşları içerisinde İngilizce Öğretmenliğine de değinmek gerekir. En fazla araştırılan branşlardan birisi de budur. Almanya Türk öğretmen alımında şansınız biraz düşük olsa da bu branşta oldukça önemlidir.

Almanya İngilizce öğretmeni maaşları aşağıdaki gibidir:

 • Almanya’da İngilizce öğretmeni maaşı 4.500 € civarındadır.

4- Almanya’da Özel Eğitim Öğretmenliği Maaşları

Almanya’da özel eğitim öğretmenliği de yapabilirsiniz. Belirlenen şartlar ise diğer branşlarla aşağı yukarı aynı şekildedir. Almanya’ya öğretmen olarak gitmek istiyorsanız, bu branşı da değerlendirebilirsiniz.

Almanya özel eğitim öğretmenliği maaşı aşağıdaki gibidir:

 • Almanya öğretmen maaşları özel eğitim branşı için ortalama olarak 3.250 €’dur.

Öneri içerik: Almanya Alışveriş Sitesi Listesi

5- Almanya Öğretmen Maaşı: Türk Kültürü Öğretmenliği!

Almanya’ya Türkiye’den öğretmen olarak gitmek noktasında avantajlı bir branş daha bulunuyor: Türk Kültürü Öğretmenliği…

Almanya öğretmen maaşları 2024 yılında Türk Kültürü Öğretmenliği için şu şekildedir:

 • Almanya’da Türk Kültürü Öğretmeni Maaşı: 4.250 €

Almanya Öğretmen Maaşı Hakkında

Öğretmenlik başta olmak üzere Türkiye’de işçi, doktor, mühendis gibi farklı meslek gruplarındaki pek çok kişi yurt dışı maaşları araştırmakta… Almanya’da öğretmen maaşları, genel anlamda Türkiye’ye kıyasla çok iyi durumdayken, aynı şekilde maaşları Almanya’ya göre de incelemek gerekmektedir.

 • Almanya öğretmen maaşlarını asgari ücret ile kıyaslayarak Türkiye karşılaştırması yapabiliriz. Türkiye’de öğretmenlerin maaşı ortalama olarak 36.000 TL civarındadır. 17.002 TL olan asgari ücret ile kıyaslandığında yaklaşık olarak 2,11 kat daha fazla maaş aldıklarını söyleyebiliriz.
 • Almanya öğretmen maaşı ise ortalama 4.250 €’dur. İlgili ülkede asgari ücret saatlik olarak belirlense de aylık olarak ortalama 2.000 € olduğunu söyleyebiliriz. Buna göre Almanya öğretmen maaşları asgari ücretle kıyaslandığında yaklaşık olarak 2,12 kat daha fazla olduğunu görüyoruz.
 • Sadece bu iki bilgiyi değerlendirdiğimizde ülke koşullarını da dikkate alarak öğretmen maaşları bakımından çok fark olmadığını görüyoruz. Ancak yaşam koşulları, yan haklar, gelişmişlik seviyesi ve en önemlisi döviz kazancı bakımından Almanya’da öğretmenlik yapmanın daha fazla avantaj içerdiği söylenebilir.

Almanya’da Öğretmen Maaşları Neye Göre Belirleniyor?

İlgili içerik: Almanya Asgari Ücret

Almanya’da öğretmen maaşı belirli faktörlere göre belirlenmektedir. Ülke genelinde belirlenen yasalar çerçevesince eyaletlere göre maaşlar değişiklik göstermektedir. Peki, Almanya öğretmen maaşları neye göre belirleniyor? İşte yanıtı:

 • Bölgesel Farklılıklar: İlgili ülkede öğretmen maaşı bölgelere göre değişiklik gösterebilir. Ülke genelinde büyükşehirlerde daha fazla maaş alınırken, küçük şehirlerde daha az maaş alınır.
 • Deneyim Süresi: Almanya’da öğretmen maaşını etkileyen bir diğer faktör deneyim süresidir. Deneyimli öğretmenler, daha fazla maaş almaktadır. Ancak deneyim süresinin ne derece etkili olacağı yasalarca belirlenmektedir.
 • Eğitim Derecesi: Öğretmen olarak görev yapan kişinin eğitim derecesi maaşlar üzerinde etkilidir. Örneğin yüksek lisans yapmış bir öğretmen, lisans derecesine sahip bir öğretmene göre daha fazla maaş alacaktır.

Türkiye’de Öğretmen Olup Almanya’da Çalışabilir Miyim?

Almanya öğretmen maaşlarını inceledik. Konuyla ilgilenen kişiler tarafından sıkça sorulan bir soru bulunuyor: Türkiye’de öğretmen olup Almanya’da çalışabilir miyim? Bu soruyu yanıtlayalım…

Öncelikle Türkiye’de öğretmen olduktan sonra yurt dışına çıkarak Almanya’da görev yapabilirsiniz. Buna dair şartları taşıdığınız sürece herhangi bir engel bulunmuyor. Elbette bu konuda şartları incelemek gerekiyor.

Almanya’da Öğretmen Olma Şartları

Almanya'da Öğretmen Olma Şartları
Almanya’da Öğretmen Olma Şartları

Almanya’da öğretmen olmak için bazı şartları taşımanız gerekir. Branşınıza dair ilgili konularda sertifikalara sahip olmak, başarı şansınızı arttıracaktır. Bu küçük bilgiden sonra şartları inceleyelim…

Almanya’da öğretmen olma şartları aşağıdaki gibidir:

 • Eğitim: Almanya’da öğretmen olmak için ilk olarak eğitim derecenizin yeterli olması gerekiyor. Eğitim programınız, ülkede öğretmen olabilmek için yeterlilik programları adına uygun olmalıdır. Bu, çoğu durumda branşınızla ilgili lisans ya da yüksek lisans derecesini gerektirir.
 • İş Tecrübesi: Öğretmen adaylarının okul ya da eğitim kurumlarında en az 1 yıl staj yapmış olması gerekir.
 • Yeterlilik Sınavı: Öğretmen olmak için yeterlilik sınavlarını vermeniz gerekiyor. Staatsexamen sınavını geçerek eğitim ve uygulama yeterliliğinizi ispatlamalısınız.
 • Almanca Düzeyi: Almanya’da öğretmenlik yapabilmek için en az C1 düzeyinde Almanca bilgisi isteniyor.
 • Yeterlilik Belgeleri: Öğretmen adaylarından “Erste Staatsprüfung” gibi yeterlilik belgeleri istenebilir.

Almanya öğretmen maaşları için bu şartlar da önemlidir… Konuyla ilgili detayları vermeye devam edelim.

1- MEB Aracılığıyla Almanya’da Öğretmenlik Başvurusu

MEB bünyesinde öğretmen olarak görev yapıyorsanız, yurt dışı görevi için Almanya’yı tercih ederek başvuru yapabilirsiniz. Almanya’da öğretmenlik başvurusu için istenen şartlar şu şekildedir:

 • 5 yıldır kadrolu öğretmen olarak görev yapıyor olmak,
 • Son 10 yılda hiçbir şekilde kınama ve uyarma cezaları haricinde disiplin cezası almamış olmak,
 • Erkekler için askerlik yapmış olma ya da muafiyet şartı aranır.

Öneri içerik: İsviçre’de Maaşlar Ne Kadar?

Almanya Türk Öğretmen Alımı Ne Zaman?

Almanya öğretmen ihtiyacı, kültürel ve iş gücü gerekliliği itibariyle yılın her döneminde mevcuttur. Türkiye’den Almanya’ya öğretmen olarak gitmek için ise yukarıdaki başvuru şartlarını taşımanız gerekiyor.

Almanya Türk öğretmen alımı belirli bir süreye tâbi değildir. Milli Eğitim Bakanlığı ya da bireysel başvurular, direkt olarak yılın her döneminde yapılabilmektedir. Ancak bakanlığın elbette kendi işleyişine göre sistemler değişebilmektedir.

Almanya’da Öğretmen Olmak İçin Ne Gerekiyor?

Almanya'da Öğretmen Maaşları Ne Kadar?
Almanya’da Öğretmen Maaşları Ne Kadar?

Almanya öğretmen maaşları, görüldüğü üzere oldukça iyi durumdadır. Eğer maaşlar size cazip geliyorsa Almanya’da öğretmen olmak isteyebilirsiniz. Sürece dair tüm detayları şartlara göre değerlendirebilirsiniz. Şartları taşıyorsanız, gerekli başvuruları yaparak Almanya’da öğretmen olarak görev yapabilirsiniz.

Avrupa’da Öğretmen Maaşları Ne Kadar?

Almanya’da meslek maaşları içerisinde öğretmenlik mesleğini inceledik. Karşılaştırma yapabilmeniz için diğer Avrupa ülkelerindeki ortalama maaşları da vereceğiz.

Avrupa’da öğretmen maaşları şu şekildedir:

ÜlkeMaaş
Lüksemburg6.500 €
İsviçre6.000 Frank
Norveç4.000 €
Danimarka4.000 €
Belçika4.000 €
Avusturya3.750 €
Avrupa’da Öğretmenler Ne Kadar Kazanıyor?

Son olarak Almanya öğretmen maaşları ile ilgili sıkça sorulan soruları yanıtlayacağız…

İlginizi çekebilir: Almanya İş İmkanları

Sıkça Sorulan Sorular

Almanya memur maaşı öğretmenlik için sıkça sorulan sorular şu şekildedir:

Almanya’ya öğretmen olarak gitmek mümkün mü?

Evet, Türkiye’de öğretmen olarak Almanya’da çalışabilmeniz mümkündür. İçerikte tüm başvuru şartlarına değinilmiştir.

Almanya’da öğretmenler ne kadar kazanıyor?

Almanya’da öğretmen maaşları ortalama olarak 4.250 € civarındadır.

Almanya meslek maaşları ne kadar?

Almanya’da meslek maaşları ise ülke genelinde ortalama olarak 4.000 Euro civarındadır.

Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?
Paylaş
Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Kanada Ev Fiyatları

Kanada Ev Fiyatları 2023 | Toronto, Montreal Ev Fiyatları

Malta İş İlanları

Malta İş İlanları | 2023 İçin Malta İşçi Alımı Var Mı?

Finlandiya İş İlanları

2023 Finlandiya İş İlanları – Yabancı İşçi Alımı Yapılıyor!

Filipinler Asgari Ücret

Filipinler Asgari Ücret 2024 | Ne Kadar? Kaç Dolar?

İsviçre Asgari Ücret

İsviçre Asgari Ücret 2023 | Dünyanın En Yüksek Ücreti!

Sırbistan Asgari Ücret

Sırbistan Asgari Ücret 2023 | Ne Kadar? Dinar, Euro, TL!

Daha Fazla Makale

Amerika İş İmkanları

Amerika İş İmkanları 2023 – Amerika Maaşları ve Asgari Ücret!

Fransa Asgari Ücret

Fransa Asgari Ücret 2023 | NE KADAR? Güncel Bilgiler!

Danimarka İşçi Alımı Yapan Firmalar

Danimarka İşçi Alımı Yapan Firmalar 2023 | İş Bulma Süreci!

Almanya Ev Kiraları

Almanya Ev Kiraları 2023 | Detaylı Almanya Ev Bulma Rehberi!

Almanya Öğretmen Maaşları

Almanya Öğretmen Maaşları 2024 | Türkçe, İngilizce, Anaokulu

Brezilya Asgari Ücret

Brezilya Asgari Ücret 2023 | Yaşam Masrafları ve Maaşlar

İngiltere Araba Fiyatları 2023 - GÜNCEL! - Sıfır, İkinci El

İngiltere Araba Fiyatları 2023 – GÜNCEL! – Sıfır, İkinci El

Norveç Asgari Ücret

Norveç Asgari Ücret 2023 | Ne Kadar? Kaç Kron, Euro?

X