Hastane Temizlik Personeli Maaşları 2024 | Zamlı Maaşlar…

Yazar: Aykut Tarih: 11.01.2024
Hastane Temizlik Personeli Maaşları

Türkiye’de yaşanan işsizlik problemi, birçok kişinin alternatif işlere yönelmesini sağlıyor. Bu konuda popüler seçeneklerden birisi de hastanede temizlik personeli olmaktır. Peki, hastane temizlik personeli maaşları 2024 yılında ne kadar? Kamu ve özel sektör için sizlere detaylı bir analiz hazırladık…

İŞKUR hastane temizlik personeli alımı yapıyor mu? Bu soruya dair de en güncel yanıtları verdik… Sağlık Bakanlığı’nda kadrolu temizlik görevlisi maaşı 2024 yılında ne kadar? İşte yanıtı…

Hastane Temizlik Personeli Alımı Var Mı? Detaylar…

Hastanede temizlik görevlisi olarak çalışmak isteyen binlerce kişi, personel alımının olup olmadığını araştırıyor. Günümüzde hastanelere temizlik personeli alımı, kamu ve özel sektör için sürekli olarak gerçekleştiriliyor.

Konuya dair İŞKUR ilanları önemli bir detayken KPSS ile devlette çalışmakta mümkündür. Detayları sizlerle paylaşacağız…

Hastane Temizlik Personeli Maaşları 2024 | Güncel Maaşlar!

Hastane Temizlik Görevlisi Maaşları
Hastane Temizlik Görevlisi Maaşları

Özel ya da kamu sektöründe hastane temizlik personeli olmak, birçok kişinin iş garantisi nedeniyle araştırdığı mesleklerden birisidir. Özellikle Sağlık Bakanlığı temizlik görevlisi maaşı bu anlamda çokça araştırılıyor. KPSS ile devlet hastanelerine temizlikçi olarak atanmak hakkında da detayları aktaracağız…

Hastane temizlik personeli maaşları 2024 yılında aşağıdaki gibidir:

Kadro – PozisyonMaaş Bilgisi
Sağlık Bakanlığı Temizlik Personeli Maaşı32.500 TL – 34.000 TL
Kamu Temizlik Görevlisi Maaşı32.500 TL – 33.500 TL
Özel Hastane Temizlik Personeli Maaşları17.002 TL – 20.000 TL
Devlet Hastanesinde Temizlik Görevlisi Maaşı17.002 TL – 32.500 TL
Sağlık Ocağı Temizlik Personel Maaşları17.002 TL – 21.000 TL
Hastane Temizlik Görevlisi Maaşı

NOT: Hastane temizlik görevlisi maaşı ortalama olarak bu şekildedir. Güncel maaşlar, özellikle kamu sektörü için bekar ve en düşük kademedeki çalışan için hesaplanmıştır. Kadro ve derece yükseldikçe, ek unsurlarla birlikte maaşlar da yükselebilecektir.

Hastane temizlikçi maaşı için detaylara göz atalım…

Öneri içerik: Migros Maaşları

1- Sağlık Bakanlığı Temizlik Görevlisi Maaşı

Hastane temizlik personeli maaşları araştırmasında karşımıza ilk olarak Sağlık Bakanlığı’na bağlı kuruluşlar çıkıyor. Devlet hastaneleri temizlik personellerinin kamuda çalışabileceklerini ilk yerlerden birisidir. Peki, Sağlık Bakanlığı temizlik personeli maaşları ne kadar? İşte yanıtı…

Sağlık Bakanlığı temizlik görevlisi maaşı 2024 yılında aşağıdaki gibidir:

 • Sağlık Bakanlığı’na bağlı kurumlarda görev yapan hizmetli kadrosundaki personeller 32.500 TL ile 34.000 TL arasında maaş almaktadır.

Kamuda hastane temizlik personeli maaşları ne kadar? İnceleyelim…

2- Kamuda Temizlik Görevlisi Maaşları

Devlette temizlik personeli olmak, genel olarak KPSS ile mümkündür. Özellikle P94 ve P3 puan türünden alımlar yapılabiliyor. Kamuda temizlik görevlisi maaşları için aşağıda bilgileri sizlerle paylaştık. Kamuda kadrolu temizlik görevlisi maaşları sizlerle…

Kamu temizlik görevlisi maaşı ortalama olarak zamlı haliyle aşağıdaki gibidir:

 • Kamuda çalışan temizlik personelleri ortalama 32.500 TL ile 33.500 TL arasında maaş almaktadır.

NOT: Hastane temizlik personeli maaşları, özellikle kamu sektörü için kadro derecesi ve kişinin medeni hali gibi ek özelliklere göre değişebilmektedir. Güncel maaşları bu faktörleri dikkate alarak yeniden hesaplayabilirsiniz.

3- Özel Hastane Temizlik Personeli Maaşları

Özel Hastane Temizlik Görevlisi Maaşları
Özel Hastane Temizlik Görevlisi Maaşları

Temizlik görevlisi olmak için sadece KPSS ile devlette çalışma seçeneğiniz yoktur. Aynı zamanda özel hastanede temizlik görevlisi olarak çalışabilirsiniz. Özel sektörde bilindiği üzere genel olarak İŞKUR ya da diğer kariyer siteleri aracılığıyla alımlar yapılıyor.

Özel hastane temizlik personeli maaşları 2024 yılında aşağıdaki gibidir:

 • Özel hastanede çalışan temizlik görevlileri ortalama olarak 17.002 TL ile 20.000 TL arasında değişmektedir.

4- Hastane Temizlik Personeli Maaşları

Devlet hastanelerinde ya da şehir hastanelerinde temizlik personeli olarak çalışmak için sadece KPSS şartı aranmaz. Taşeron firmalar aracılığıyla da işçi alımı yapılabilmektedir.

Devlet ya da şehir hastanelerinde çalışan özel sektör temizlik personellerinin maaşı kamu ile birlikte aşağıdaki gibidir:

 • Şehir hastane temizlik personeli maaşları ortalama olarak 17.002 TL ile başlamaktadır.
 • İlgili kamu hastanelerinde KPSS ile atanan personeller, ortalama olarak 32.500 TL maaş almaktadır.

Devlet hastanesi temizlik personeli maaşları bu şekilde… Şimdi sağlık ocağı çalışanları için maaş bilgilerini paylaşalım.

5- Sağlık Ocağı Temizlik Personel Maaşları

Temizlik görevlisi olarak çalışabileceğiniz bir diğer alan, Sağlık Ocakları’dır. Aile Hekimliklerinde hepinizin bildiği üzere en az 1 temizlik personeli bulunuyor. Peki, Sağlık Ocağı temizlik personel maaşları ne kadar? İşte yanıtı:

Hastane temizlik personeli maaşı ne kadar sorusunun yanıtı Sağlık Ocakları için aşağıdaki gibidir:

 • Sağlık Ocağı’nda çalışan temizlik görevlileri ortalama olarak 17.002 TL ile 21.000 TL arasında maaş almaktadır.

Hastane temizlik personeli maaşları bu şekildeydi… Şimdi konuya dair kamu ve özel sektör için maaş incelemesi yapalım.

İlginizi çekebilir: Bim Maaşları

Hastanede Temizlik Personeli Maaşı: Kamu – Özel Sektör Karşılaştırması!

Hastanede temizlikçi maaşlarını inceledik. Güncel maaş bilgileri, Ocak zammına göre oluşturulmuştur. Maaş bilgilerinden az çok anlaşılacağı üzere kamu sektöründe çalışmanın hem maaş hem de yan hak bakımından birçok avantajı bulunuyor.

Peki, hastane temizlik personeli maaşları özel ve kamu sektörü için ne durumda? Karşılaştırmalı bir şekilde inceleyelim:

 • İlk olarak özel sektörde iş bulmanızın daha kolay olduğunu söyleyebiliriz. Maaşlar her ne kadar 17.002 TL olan asgari ücret ile başlasa da alternatifinizin çok olması, en önemli avantajı sağlıyor.
 • Kamuya temizlikçi (hizmetli) olarak atanmak ise bildiğiniz üzere KPSS gibi zorlu bir sınav sürecinde başarılı olmayı gerektiriyor. Ancak zoru başardığınız takdirde direkt olarak 32.500 TL gibi günümüzde güzel bir maaşla işe başlıyorsunuz.
 • Özel sektörde temizlik personellerinin sadece deneyim süresine bağlı olarak maaş iyileştirmeleri olabilir. Fakat kamuda, gerekli şartları sağlayarak kadro – derece ve kademe yükselterek maaşların da ciddi oranda yükselmesini sağlayabiliyorsunuz.

Hastane temizlik görevlisi maaşları hakkında kamu ve özel sektör için bu bilgileri verebiliriz. Şimdi ilgili meslek hakkında diğer detayları verelim…

Devlet Hastanesinde Temizlik Görevlisi Maaşı 2024’te Ne Kadar Oldu?

Devlet hastaneler, temizlik görevlilerinin çalışabileceği en saygın kurumların başında geliyor. Hastane temizlik personeli maaşı da genel olarak kamu sektörü için geçerlidir. Ancak devlet hastaneleri haricinde özel hastanelerde çalışma avantajınız da bulunmaktadır.

Devlet hastanelerinde temizlik görevlisi olmak için iki farklı yol bulunuyor: Bunlardan birincisi KPSS ile memur olarak atanmak, ikincisi ile taşeron firmalar aracılığıyla başvuru yapmak. Her iki seçenek için de maaşlar ciddi oranda değişmektedir.

 • Devlet hastanesinde temizlik görevlisi maaşı 2024 yılında memur statüsünde olanlar için ortalama olarak 32.500 TL düzeyindedir.
 • Aynı şekilde devlet hastanelere taşeron firmalar aracılığıyla temizlik görevlisi olarak işe başlayanlar ise genellikle 17.002 TL maaşla işe başlarlar.
 • Özel hastanelerde ise maaşlar 17.002 TL ile 20.000 TL arasında değişmektedir.

Güncel maaş bilgilerini en ince detayına kadar paylaştık. Peki, hastanelere temizlik görevlisi olarak işe girmek zor mu? Nasıl bu işi yapabilirsiniz? Bu konuyu tartışalım…

Hastanede Temizlik Personeli Nasıl Olunur?

Hastanede Temizlik Personeli Nasıl Olunur?
Hastanede Temizlik Personeli Nasıl Olunur?

Hastanelerde temizlik görevlisi olarak çalışmak isteyen kişilerin araştırdığı tek bir soru bulunuyor: Hastanede temizlik personeli nasıl olunur? Bu konuya dair güncel bilgiler şu şekilde:

 • Özel sektörde iş bulmanın kolay olduğundan bahsetmiştik. Çoğu özel hastane, hiçbir deneyim şartı aramaksızın işçi alımı yapıyor. Ancak hijyen sertifikası ya da mesleğe dair sertifikalara sahip olarak iş bulma şansınızı arttırabilirsiniz. Tek yapmanız gereken İŞKUR ya da kariyer siteleri aracılığıyla başvuruda bulunmaktır.
 • Kamuda temizlik görevlisi olmak için KPSS şartı aranıyor. Birçok kamu ilanı, P94 puan türü ile alım yapmaktadır. Puanlar ise genel olarak 90 üstünde. İlgili puanı alarak atamanızı gerçekleştirebilirsiniz.
 • Son olarak şehir hastaneleri ya da devlet hastanelerinde özel sektör firmaları aracılığıyla çalışmaktan bahsedeceğiz. Özellikle şehir hastaneleri, özel – kamu ortaklığıyla kurulduğu için personel yönetimi noktasında özel sektör firmaları aktif olarak alım yapıyor. Kariyer siteleri aracılığıyla bu firmalara da başvuru yapabilirsiniz.

Burada hastane temizlik personeli olmak için mevcut yöntemleri sıraladık. Elbette özel ve kamuda çalışmaya göre hastane temizlik personeli maaşları değişiklik gösterecektir. Ancak genel anlamda yapılan işin zorluğu ve verilen emek göz önüne alındığında her iki sektör için de maaşların düşük olduğu söylenebilir.

Günümüz ekonomik koşulları içerisinde iş arayışında olan binlerce kişi, hastanelerde temizlik görevlisi olmak için yarışıyor! Maaşların düzenli olarak yatması, diğer işlere göre kalıcı sayılması, en önemli avantajları arasında yer alıyor. Hastane temizlik personeli maaşları ilginizi çekiyorsa, meslek hakkında detaylı bilgiler vermeye devam ediyoruz.

1- Hastanede Temizlik Görevlisi Olmak Zor Mu?

Hastanede temizlik görevlisi olmak özel sektör için kolaydır. Çoğu durumda herhangi bir vasıf gerektirmeden işçi alımlarına başvurabiliyor ve işe girebiliyorsunuz. Kamuda ise biraz daha zor olduğundan bahsedebiliriz. Çünkü kamuda temizlik görevlisi olmak için KPSS şartı aranmaktadır.

İlginizi çekebilir: A101 Maaşları

Hastane Temizlik Personeli Görevleri ve Çalışma Saatleri

Hastanelerde temizlik personelleri, belirli bir görev tanımı üzerinden çalışmaktadır. Özel sektörde ve kamu sektöründe bu iki görev tanımı arasında fazla bir fark bulunmuyor. Bu nedenle genel görevleri iki sektör için de sıraladık:

 • Temizlik personelleri, görev yaptıkları hastanelerde tüm temizlik ekipmanlarının doğru bir şekilde kullanılmasından sorumludur.
 • Ayrıca belirlenen haftalık ve aylık düzende temizlik periyotları için ilgili işleri zamanında yapmakla sorumludurlar.
 • Hastane gibi sağlık için önemli alanlarda tüm temizlik faaliyetlerinin sağlık kriterlerine uygun olarak yapılmasını sağlamak da görevler arasındadır.
 • Özellikle tıbbi atık biriminde çalışan kişilerin bu alanda özel bir eğitime tâbi tutulmaları zorunludur.

Ek olarak temizlik personeli çalışma saatleri özel sektör için haftalık 45 saattir. Kamu çalışanları için ise haftalık 40 saat olarak belirlenmiştir. Çalışma düzeni tamamen hastane yönetimi tarafından belirlenir.

Görev tanımı gereğince temizlik faaliyetlerinin tamamında ilgili personelleri görebiliyoruz. Özellikle hastane temizlik personeli maaşlarının görevlere göre değişebileceğini unutmayın.

İŞKUR Hastane Temizlik Personel Alımı İlanları: Şimdi Başvurun!

Hastanelere temizlik personeli alımı için İŞKUR’a ayrı bir pencere açmak gerekiyor. Özel sektörde ya da sürekli kamu işçi alımlarında İŞKUR aracılığıyla güncel ilanları takip edebiliyorsunuz. İŞKUR aracılığıyla temizlik personeli iş ilanlarını bulmak ve başvuru yapmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 • İŞKUR E-Şube adresine e-Devlet şifreniz ile giriş yapın.
 • Ana sayfada yer alan “İş İlanları” bağlantısına tıklayın.
 • Arama kutucuğuna “Hastane Temizlik” yazın.
 • Şehir seçimini yaptıktan sonra “Ara” butonuna tıklayın.
 • Karşınıza seçmiş olduğunuz şehirle ilgili hastane temizlik personeli iş ilanları çıkacaktır.
 • Seçmiş olduğunuz ilana tıkladıktan sonra “Başvur” butonuna tıklayarak başvuruda bulunabilirsiniz.

HATIRLATMA

İŞKUR başvurularında iş ilanında yer alan telefon numarasına ilgili işe başvurduğunuza dair haber vermek için mutlaka ulaşım sağlayın.

Hastane temizlik personeli maaşları haricinde son olarak çalışan yorumlarına değinelim…

Hastanede Temizlik Görevlisi Yorumları

Hastanede temizlik personeli olarak çalışanların yorumları da önemlidir. Bu konuda hastanede temizlik görevlisi yorumlarından elde ettiğimiz bilgileri sizler için özetliyoruz:

 • Özel sektör çalışanları, mesai kavramının esnetilebilmesinden oldukça şikâyetçidir. Hastane gibi çalışma yerlerinde genellikle nöbet, ek çalışma vs. uygulamaları mevcuttur.
 • Kamu çalışanları, özel sektör çalışanlarına kıyasla bu işten daha memnundur. Ancak özel sektörde de yapılan işten memnun çalışanların olduğunu belirtmek isteriz.
 • Genel olarak işin kolay olması, maaşlarının iyi seviyede olması ve iş garantisi gibi detaylar nedeniyle birçok kişi bu mesleğin avantajlarından bahsetmiştir.

Son olarak hastane temizlik personeli maaşları 2024 bilgileri ile ilgili sıkça sorulan soruları yanıtlayalım.

Öneri içerik: Zara Maaşları

Sıkça Sorulan Sorular

Hastane temizlik görevlisi maaşı ile ilgili sıkça sorulan sorular şöyledir:

Kadrolu temizlik görevlisi ne kadar maaş alıyor?

Kadrolu temizlik görevlileri kamu sektörü çalışanı olduğu için ortalama olarak 32.500 TL ile 33.500 TL arasında maaş almaktadır.

Hastane temizlikçi maaşı ne kadar?

Hastanede temizlikçi maaşları özel sektör için asgari ücret ile başlar. Günümüzde bu rakam 17.002 TL olarak belirlenmiştir.

Hastanelerde temizlik personelleri kaç saat çalışır?

Temizlik personelleri kamuda haftalık 40 saat, özelde ise 45 saat çalışmakla yükümlüdür.

Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?
Paylaş
Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Bim Çalışma Şartları

Bim Çalışma Şartları 2024 | Güncel Zamlı Personel Maaşları!

Almanya Öğretmen Maaşları

Almanya Öğretmen Maaşları 2024 | Türkçe, İngilizce, Anaokulu

Gümrük Memuru Maaşı

Gümrük Memuru Maaşı 2024 | (ZAMLI) Muhafaza Memurluğu Maaş

Aselsan Mühendis Maaşları

Aselsan Mühendis Maaşları 2024 | Zamlı Güncel Maaşlar

CEO Nasıl Olunur?

CEO Nasıl Olunur? Hangi Bölüm Okumalı? 2024 Maaş Bilgileri

Vergi Müfettişi Nasıl Olunur

Vergi Müfettişi Nasıl Olunur? Vergi Müfettişi Maaşı 2024

Daha Fazla Makale

Gratis Çalışma Şartları

Gratis Çalışma Şartları 2024 – Yeni Zamlı Personel Maaşları

subay maaşları

Subay Maaşları 2024 (ZAMLI) – Yedek Subay, Emekli Subay…

Şok Market Çalışma Şartları

Şok Market Çalışma Şartları 2024 | Güncel Zamlı Maaşlar!

Sağlık Teknikeri Maaşları

Sağlık Teknikeri Maaşları 2024 | (OCAK) Zamlı Rakamlar!

Ameliyathane Hizmetleri Maaş

Ameliyathane Hizmetleri Maaşı 2024 | Devlet – Özel (ZAMLI)

Ücretli Öğretmen Maaşı

Ücretli Öğretmen Maaşı 2024 | (OCAK) Zammı Açıklandı Mı?

Dünyanın En Çok Para Kazandıran Mesleği

Dünyanın En Çok Para Kazandıran Mesleği | 10 GÜNCEL MESLEK

Otopsi Yardımcılığı Maaşı

Otopsi Yardımcılığı Maaşı 2024 | Zamlı Maaşlar – Atama Puanı

X