Ameliyathane Hizmetleri Maaşı 2024 | Devlet – Özel (ZAMLI)

Yazar: Aykut Tarih: 11.01.2024
Ameliyathane Hizmetleri Maaş

Türkiye’de kariyerine yön verme aşamasında olan ya da meslek değişikliği yapmak isteyen hemen herkes güncel maaşları merak ediyor. Maaş bilgisi olarak bu içerikte sizlere 2 yıllık Ameliyat Hizmetleri bölümünü ele alacağız. Ameliyathane hizmetleri maaşı 2024 güncel bilgileri inceleyebilirsiniz…

Ek olarak bölüm hakkında ve görev yapan personellerin çalışma ortamı hakkında da bilgiler veriyoruz! Ameliyathane Hizmetleri nedir? Maaşları ne kadar? İşte yanıtı…

Ameliyathane Hizmetleri Maaşları 2024 – GÜNCEL ZAMLI!

Ameliyathane Hizmetleri Bölümü Maaşları
Ameliyathane Hizmetleri Bölümü Maaşları

Ameliyathane Hizmetleri bölümü, ameliyathane ortamında kullanılan tüm aletleri ya da malzemeleri operasyona hazır hale getiren ve ameliyatın türüne göre bunların düzenlenmesini sağlayan teknik eleman yetiştirir.

İlgili bölümden mezun olduğunuzda KPSS ile kamu hastanelerine atanabilirsiniz. Ayrıca özel hastanelerde görev yaparak özel sektörü de deneyebilirsiniz. Güncel maaş bilgilerini ise sizler için paylaşıyoruz…

Ameliyathane hizmetleri maaşı 2024 yılında yapılan zamlardan sonra aşağıdaki gibidir:

KadroMaaş
Ameliyathane Hizmetleri Maaşları Devlet36.000 TL
Özelde Ameliyathane Hizmetleri Bölümü Maaşı17.002 TL – 27.500 TL
Yeni Atanan Ameliyathane Hizmetleri Memur Maaşı34.500 TL
Ameliyathane Teknikeri Maaşları17.002 TL – 36.000 TL
Ameliyathane Hizmetleri Bölümü Maaşları

NOT: Güncel maaş bilgileri, devlet ve özel sektör için farklı unsurlara göre değişiklik göstermektedir. Deneyim kazandıkça maaşlarda yükselecektir.

Öneri içerik: Anestezi Teknikerliği Maaşları

1- Devlette Ameliyathane Hizmetleri Maaşı Ne Kadar?

Ameliyathane Hizmetleri bölümünde KPSS ile devlet hastanelerine atanarak görev yapabilirsiniz. Birçok mezun, ilk olarak bu yöntemi tercih etse de elbette atama puanlarının yüksek olduğunu söyleyelim. Ancak devlette alacağınız maaşlar ve yan haklar daha fazladır…

Devlette Ameliyathane Hizmetleri maaşları 2024 yılında aşağıdaki gibidir:

 • Ameliyathane Hizmetleri Bölüm Maaşı (Devlet): 36.000 TL

2- Özelde Ameliyathane Hizmetleri Bölümü Maaşları

İlgili bölümden mezun olduğunuzda KPSS ile vakit kaybetmek istemiyorsanız, direkt olarak özel sektöre adım atabilirsiniz. Özel hastanelerde de Ameliyathane Hizmetleri bölümü için istihdam bulunuyor. Ancak maaşlar devlete göre biraz daha alt seviyeden başlıyor.

Özelde Ameliyat Hizmetleri maaşı güncel haliyle aşağıdaki gibidir:

 • Ameliyat Hizmetleri bölümü maaşı özel sektör için 17.002 TL – 27.500 TL arasındadır.
 • Maaşlar, deneyim kazandıkça ve kariyerde ilerleme kaydettikçe daha da yükselmektedir.

3- Yeni Atanan Ameliyathane Hizmetleri Maaşı

Ameliyathane Hizmetleri bölümü ön lisans programıdır. Devlete yeni atandığınızda alacağınız maaş, ön lisans mezunu sağlık teknikeri kadrosuyla aynı orandadır. Genelde en düşük maaştan başlansa da kademe ve derece yükseldikçe alacağınız ücretler de artacaktır.

Yeni atanan Ameliyathane Hizmetleri maaşı ne kadar sorusunun yanıtı aşağıdaki gibidir:

 • Yeni atanan personeller ortalama olarak 34.500 TL maaşla göreve başlarlar.

NOT: Medeni durum, çocuk sayısı, görev yapılan yer ve döner sermaye gibi ek unsurlara göre başlangıç maaşları değişiklik gösterebilir.

İlginizi çekebilir: Mübaşir Maaşı

4- Ameliyathane Teknikeri Maaşları

Ameliyathane Teknikeri Hizmetleri Maaşı
Ameliyathane Teknikeri Hizmetleri Maaşı

Ameliyathane Hizmetleri maaşlarına değindik… Son olarak bölüm ile bağlantılı bir meslek maaşını daha inceleyelim: Ameliyathane Teknikerliği…

Teknikerlik bölümünden mezun olduğunuzda aynı şekilde devlet ve özel sektör kuruluşları gibi çalışma alanlarınız olacaktır. Maaşlar ise hizmetler bölümüyle aynı şekildedir.

Ameliyathane teknikeri maaşları 2024 yılında şu şekildedir:

 • Ameliyathane teknikerleri özel ya da kamu sektörü dâhil edilerek 17.002 TL ile 36.000 TL arasında maaş almaktadır.

Ameliyathane Hizmetleri Maaşına Ne Kadar Zam Geldi?

Ameliyathane Hizmetleri bölüm maaşlarına değindik. Güncel maaşlar ise kamu ve özel sektör için belirlenen zam oranlarına göre her yıl arttırılmaktadır. 2024 yılında 2 yıllık Ameliyathane Hizmetleri maaşına ne kadar zam geldi? İnceleyelim…

 • Devlette memur olarak çalışan personellere Ocak ayında %49,25 oranında zam yapılmıştır. Bu içerikteki kamu maaşları, ilgili zamlara göre paylaşılmıştır.
 • Özel sektörde ise asgari ücrete gelen zamlar doğrultusunda maaşlar arttırılıyor. Bu oran Ocak ayında %49 idi. Özel sektör maaşlarına yapılan zamlar da aşağı yukarı bu oran çerçevesinde gerçekleşmiştir.

İlginizi çekebilir: Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Maaşı

Ameliyathane Hizmetleri Nedir?

Ameliyathane Hizmetleri, ameliyathanede operasyon sırasında kullanılacak tüm malzemeleri ve aletleri hazırlayacak teknik eleman yetiştiren bir bölümdür. Ameliyathane hizmetleri maaşı, devlet ve özel hastaneler için diğer sağlık personellerine göre daha yüksektir. Bu bakımdan 2 yıllık sağlık bölümleri içerisinde de özel bir yeri bulunmaktadır.

Bölümün temel amacı, hekimlere ve hemşirelerine yardım edecek ara eleman yetiştirmektir. İlgili personeller cerrahi operasyon türüne göre ön hazırlığı tamamlar. Şimdi Ameliyathane Hizmetleri ne iş yapar? Bu soruyu yanıtlayalım…

Ameliyathane Hizmetleri Ne İş Yapar?

İlgili bölümle alakalı en çok sorulan sorulardan birisi de Ameliyathane Hizmetleri mezunu ne iş yapar sorusudur. Bölüm mezunları, aşağıdaki görevleri yerine getirmekle yükümlüdür:

 • Ameliyathanede kullanılan tüm ekipmanları operasyon öncesinde hazır hale getirmek,
 • Ameliyat masası ve operasyon ortamını hazır hale getirmek,
 • Ameliyatın türüne göre cerrahi malzemelerin tamamını hazır hale getirmek,
 • Kullanılan tüm aletlerin temizliğini, bakımını ve teminini sağlamak,
 • Sterilizasyon gibi önemli aşamalarda görev almak,
 • Cerrahi ekibin bir parçası olarak hekim ve hemşireleri asiste etmek.

Ameliyathane Hizmetleri maaşını belirleyen faktörler arasında yapılan işin niteliği de bulunur. Özel sektörde yapılan işe göre alınacak maaşlar değişebilecektir.

Ameliyathane Hizmetleri Çalışma Saatleri

Ameliyathane Hizmetleri Çalışma Saatleri
Ameliyathane Hizmetleri Çalışma Saatleri

Ameliyathane Hizmetleri çalışanları esnek çalışma saatlerine sahiptir. Özel sektörde haftalık 45 saat çalışırken devlette haftalık 40 saat çalışma süresi bulunmaktadır. Çalışma düzeni ve şekli ise tamamen kurum tarafından belirlenir.

İlgili bölüm çalışanları, nöbetler ya da tam gün çalışma da dâhil olmak üzere vardiyalı çalışma düzenine sahiptir. Tam gün çalışma, genel olarak 1 tam gün çalışıp 2 gün dinlenme üzerinedir. Ancak işleyiş, hastane ya da sağlık kuruluşlarına göre değişiklik gösterebilecektir. Fazla mesai ücretleri ise direkt olarak Ameliyathane Hizmetleri maaşına yansıtılmaktadır.

Ameliyathane Hizmetleri Atama Puanları (KPSS)

Bölümden mezun olduğunuzda kamu hastanelerinde çalışmak isteyebilirsiniz. Bunun için KPSS Önlisans sınavından başarı elde etmeniz gerekmektedir. KPSS için atama puanları ise şehir ve kuruma göre değişiklik göstermektedir.

Ameliyathane Hizmetleri atama puanları 2023 yılında en düşük ve en yüksek olmak üzere aşağıdaki gibidir:

 • En Yüksek: T.C. Sağlık Bakanlığı Şırnak Devlet Hastanesi / Şırnak / Sb-Taşra – 90,02 Puan
 • En Düşük: T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi / İstanbul / Sb-Taşra – 82,65 Puan

İlginizi çekebilir: Fizyoterapi Teknikerliği Maaş

Ameliyathane Hizmetleri Nöbet Var Mı?

Ameliyathane Hizmetleri maaşı için kamu atama puanlarını sizlere sunduk. Peki, çalışma şartları içerisinde nöbet var mı? Bu konuyu inceleyelim…

İlgili bölüm mezunları, ameliyat ortamında çalıştıkları için sabit vardiya düzeninde çalışmazlar. Çünkü sağlık sektöründe 7/24 hizmet verilmektedir. Buna göre personeller, nöbet sistemi içerisinde vardiyalı olarak haftayı tamamlarlar. Nöbet sistemi, genel olarak tam gün çalıştıktan sonra iki gün dinlenme şeklinde olsa da kurumlara göre bu da değişiklik gösterebiliyor.

Ameliyathane Hizmetleri Önü Açık Mı?

Ameliyathane Hizmetleri maaşlarını merak eden birçok kişi, mesleğin önü açık mı, bu soruyu da araştırıyor. Bölüm, 2 yıllık sağlık bölümleri içerisinde önü açık ve geleceği olan programlardan birisidir.

Programı başarıyla tamamlayarak mezun olan kişiler, özel sektörde hemen çalışmaya başlayabilirler. Elbette mesleki beceri açısından kendinizi geliştirmenin de önemi büyüktür. Türkiye’de önü açık meslekler, sağlık sektörü için oldukça fazladır.

Ameliyathane Hizmetleri Maaşını Etkileyen Faktörler

Ameliyathane teknikeri devlet maaşı, bilindiği üzere en düşük memur maaşlarının biraz üzerindedir. Bölüm tercihinde bulunmak isteyen kişiler ise genel anlamda maaşları etkileyen faktörleri de merak etmektedir. Ameliyathane hizmetleri maaşları, kamu ve özel hastaneleri başta olmak üzere, çalışan sektör ve deneyim süresine bağlı olarak belirlenmektedir.

Ameliyathane hizmetleri maaşını etkileyen faktörler ise aşağıdaki gibidir:

 • Kamu hastanelerinde memur statüsünde görev yapan personellerin maaşı etkileyen en önemli faktör kıdem ve derecedir.
 • Kıdem ve derece, eğitim derecesiyle birlikte deneyim süresine bağlı olarak ilerler. Bu şekilde ameliyathane teknikeri maaşları da artış gösterecektir.
 • Ayrıca devlette görev yapan ameliyathane çalışanları, ek gösterge, ek mesai ücreti, nöbet ücreti, döner sermaye gibi farklı faktörlerle maaşlarını artırabilirler.
 • Özel sektörde ameliyathane hizmetleri maaşları ise daha çok deneyim süresine ve mesleki becerilere dayalı olarak belirlenir. Deneyim kazandıkça çok daha yüksek maaşlar alabilmek mümkündür.

Ameliyathane hizmetleri maaşı 2024 yılı için belirlenen ücretler sizi tatmin ediyorsa, iş ilanlarını araştırabilirsiniz! Özellikle Sağlık Bakanlığı memur alımı haricinde özel sektörü düşünen adaylar için sıradaki başlığımızda iş ilanlarını aktardık.

BONUS: Ameliyathane Hizmetleri Bölümü İş İlanları

Son olarak bölüm ile ilgili bonus başlığımıza yer verelim: İş ilanları…

Ameliyathane Hizmetleri bölümü iş ilanları, özel sektör için geçerlidir. Özelde çalışmak istiyorsanız kariyer siteleri aracılığıyla iş bulabilirsiniz. İş ilanlarını bulabileceğiniz bazı kariyer siteleri ise şu şekildedir:

Özel sektör iş ilanları, ameliyathane hizmetleri bölümü için bu üç kariyer sitesinden rahatlıkla bulunabilir. Buna ek olarak İŞKUR ve diğer seçenekleri de değerlendirmeniz önemlidir.

Son olarak ameliyathane hizmetleri maaşı ile ilgili sıkça sorulan soruları yanıtlayalım.

Öneri içerik: Sağlık Teknikeri Maaşı

Sıkça Sorulan Sorular

Ameliyathane Hizmetleri maaş 2024 bilgileriyle ilgili olarak bizlere sıkça sorulan soruların yanıtları şu şekildedir:

Ameliyathane Hizmetleri bölümü kaç yıllık?

İlgili bölüm devlet ve özel üniversitelerde yer alan 2 yıllık ön lisans programıdır.

Ameliyathane Hizmetleri maaşları ne kadar?

Güncel maaşlar kamu ve özel sektöre göre değişmekle birlikte 17.002 TL ile 36.000 TL arasında değişmektedir.

Ameliyathane Hizmetleri iş imkanı var mı?

Bölüm, sağlık sektörü için her zaman istihdamın sağlandığı ve gelecekte de önü açık meslekler arasında gösterilmektedir.

Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?
Paylaş
Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Turkcell Home Ofis Çalışma Şartları

Turkcell Home Ofis Çalışma Şartları 2024 | Zamlı Maaşları!

Vergi Müfettişi Nasıl Olunur

Vergi Müfettişi Nasıl Olunur? Vergi Müfettişi Maaşı 2024

Uçak Mühendisliği Maaşı

Uçak Mühendisliği Maaşı 2024 | THY, TAI, THK Maaşları

Fizyoterapi Teknikeri Maaşları

Fizyoterapi Teknikeri Maaşları 2024 – Zamlı Maaş Bilgileri

Almanya Öğretmen Maaşları

Almanya Öğretmen Maaşları 2024 | Türkçe, İngilizce, Anaokulu

Sanal Asistanlık

Sanal Asistanlık: İnternetten Evden Çalışarak Para Kazanma

Daha Fazla Makale

PDR Maaşları

PDR Maaşları 2024 | Devlet – Özel Rehber Öğretmen Maaşı

Diş Hekimi Asistanı Maaşları

Diş Hekimi Asistanı Maaşları 2024 | Diş Asistanı Maaşı

Orman Muhafaza Memuru Maaşı

Orman Muhafaza Memuru Maaşı 2024 | Zamlı Ormancı Maaşları

File Market Çalışma Şartları

File Market Çalışma Şartları 2024 | Yeni Zamlı Çalışan Maaşları

Gardiyan Nasıl Olunur

Gardiyan Nasıl Olunur? Şartları Nelerdir? 2024 Gardiyan Maaşı

Almanya Doktor Maaşları

Almanya Doktor Maaşları 2024 | Güncel Maaş Bilgileri!

Endüstri Mühendisliği Maaşları

Endüstri Mühendisliği Maaşları 2024 | Geleceği Var Mı?

Vigo Kurye Maaşları

Vigo Kurye Maaşları 2024 | Yeni Ücretler (100.000 TL Kazanç)

X