PDR Maaşları 2024 | Devlet – Özel Rehber Öğretmen Maaşı

Yazar: Aykut Tarih: 13.01.2024
PDR Maaşları

PDR, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümünün kısaltılmış halini ifade etmektedir. Üniversite tercihi yapacak birçok kişi bölümü araştırırken aynı zamanda PDR maaşları 2024 rakamlarını da merak ediyor. Biz de sizler için PDR öğretmen maaşlarını inceledik…

Bölüm mezunları, rehber öğretmeni olarak çalışabilmektedir. Bu anlamda aynı zamanda rehber öğretmen maaşını da incelemiş olacağız.

Rehberlik ve psikolojik danışmanlık maaşları, kişinin görev yaptığı sektör, hizmet süresi, deneyimi ve başka birçok faktöre göre belirlenmektedir. O halde PDR nedir, ne iş yapar, maaşı ne kadar? İncelemeye başlayalım! 😊

PDR Maaşları 2024 – GÜNCEL ZAMLI!

PDR Maaşı Ne Kadar?
PDR Maaşı Ne Kadar?

PDR maaşları, görev yapan kişinin medeni durumundan görev yaptığı hizmet yılına kadar birçok faktöre göre değişiklik gösterebilir. Genel olarak maaşlar, öğretmen maaşları ile aynı seviyede seyretmektedir. Güncel maaşı sizler için derledik.

PDR maaşları 2024 yılı itibariyle gelen zamlar sonrasında aşağıdaki gibi gerçekleşmiştir:

KadroMaaş
Yeni Atanan Rehber Öğretmen Maaşı 202436.000 TL
Devlette PDR Maaşları36.000 TL – 39.000 TL
Özelde Rehber Öğretmen Maaşları (PDR)17.002 TL – 30.000 TL
EGM Psikolojik Danışman Maaş36.750 TL
Adalet Bakanlığı PDR Maaşı37.500 TL
PDR Maaşları 2024

Psikolojik danışman maaşları öğretmenler için bu şekilde. Yukarıdaki tabloda maaşlar, PDR iş olanakları çerçevesinde düzenlenmiştir. Kariyer mesleğinizde kadro ve pozisyon değiştikçe maaşların da değişebileceğini unutmayın.

PDR maaşı bilgilerini detaylı olarak inceleyelim…

Öneri içerik: Masa Başı Meslekler ve Maaşları

1- Yeni Atanan Rehber Öğretmeni Maaşı 2024

PDR mezunları kariyerlerine rehber öğretmeni olarak devam edebilirler. Bu doğrultuda rehberlik öğretmeni maaşları da merak ediliyor. Peki, yeni atanan rehber öğretmeni maaşı ne kadar? Sizler için detayları açıkladık.

 • Yeni atanan rehber öğretmen maaşları 2024 Ocak itibariyle ortalama olarak 36.000 TL civarındadır.

NOT: Yeni atanan lisans mezunu öğretmenler, göreve 9/1 kademeden başlar. Maaşlar da buna göre hesaplanmıştır.

2- Devlette PDR Maaşları

PDR bölümünden mezun olduktan sonra sizleri KPSS süreci bekler. Bu süreçten başarıyla ayrıldığınızda devlette ilgili kadrolara atamanız yapılır. Devlette PDR maaşları ortalama olarak şu şekilde:

 • PDR maaşı devlette başlangıç için ortalama olarak 36.000 TL’dir.
 • Kıdem ve derece yükselişleriyle birlikte uzman ya da diğer unvanlara geçen rehber öğretmeni maaşı ortalama olarak 39.000 TL’dir.

Öneri içerik: Subay Maaşları Güncel

3- Özelde Rehber Öğretmen Maaşları

Özelde Rehber Öğretmen Maaşı
Özelde Rehber Öğretmen Maaşı

Rehber öğretmeni olduğunuzda PDR maaşları için özel sektör seçeneği de mevcuttur. Özel okullarda, özel eğitim veren okullarda görev alabilirsiniz. Özelde rehber öğretmeni maaşları ne kadar? İnceleyelim:

 • Özel sektörde rehber öğretmeni olarak başlangıç seviyesinde 17.002 TL kazanmanız mümkündür.
 • Deneyim kazandıkça bu rakam 30.000 TL’lere kadar çıkabiliyor.

4- Kurumlara Göre PDR Maaşları

PDR bölümünden mezun olduğunuzda kamu sektörünü tercih edecekseniz önünüzde 2 önemli kurum seçeneği bulunuyor: EGM ve Adalet Bakanlığı!

EGM ve Adalet Bakanlığı PDR maaşları aşağıdaki gibidir:

 • EGM Psikolojik Danışman Maaşları ortalama olarak 36.750 TL civarındadır.
 • Adalet Bakanlığı PDR Maaşı ise ortalama olarak 37.500 TL’dir.

NOT: Kurum tercihinde maaş avantajı için Adalet Bakanlığı çok daha önemli fırsatlar sunmaktadır!

BONUS: Rehber Öğretmen Maaşı 2024’te Ne Kadar Oldu?

Rehber öğretmenliği, özellikle liselerde yaygın olarak tercih edilen, gelişim çağındaki çocukların kişisel gelişimine destek sağlayan, gerektiğinde psikolojik danışmanlık yapılan bir meslektir. Günümüzde PDR maaşları söz konusu olduğunda, bu bölümün bir alt dalı olan rehber öğretmenliği de araştırılmaktadır.

Rehber öğretmen maaşı 2024 yılı itibariyle devlet memurlarına gelen %49,25 oranındaki zamdan sonra artış göstermiştir. Ek ders ücreti vb. etkiler nadiren olabileceği için bu bölümde maaşları pozitif yönde etkileyen çok az unsur vardır.

Rehber öğretmen maaşı 2024 itibariyle özel ve devlet sektörü için aşağıdaki gibidir:

 • Kamuda görev yapan rehber öğretmeni, başlangıç düzeyi olan 36.000 TL maaş almaktadır.
 • Kıdem ve derece artışı, maaşları etkileyen diğer faktörler ile birlikte bu maaşlar ortalama olarak 39.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir.
 • Özel sektörde ise rehber öğretmenliği maaşı ortalama olarak 25.000 TL civarındadır.

PDR Maaşını Etkileyen Faktörler

PDR Maaşlarını Etkileyen Faktörler
PDR Maaşlarını Etkileyen Faktörler

PDR ne kadar maaş alır? Sizler için açıkladık. Peki, PDR maaşlarını etkileyen faktörler nelerdir? Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik maaşlarını şu faktörler belirlemektedir:

 • Görev unvanı,
 • Görev yapılan kurum,
 • Hizmet yılı,
 • Derece ve kademe,
 • Medeni durum,
 • Gelir vergisi istisnaları,
 • Çocuk sayısı ve yaşları,
 • Engelli çocuğun olup olmaması,
 • Sendika üyeliği,
 • Görev yeri.

Bu faktörler temel olarak alacağınız maaşı belirler. Örneğin hizmet yılı 25 yıl olan kişi ile 1 yıl olan kişi arasında PDR maaşları farklılık gösterecektir.

Rehber Öğretmen Maaşı ve PDR Maaşı Arasında Fark Var Mı?

Rehber öğretmen ve PDR maaşı arasında bazı farklar bulunmaktadır. Ancak bu fark, miktar bazında belirgin değildir ve çok ciddi farklar bulunmamaktadır. İki seçenek arasındaki bazı farklar şu şekilde:

 • Rehber öğretmeni olmak, PDR mezunlarının önündeki bir seçenektir. Devlette ortalama 36.000 TL ile işe başlanabilir. Özel sektörde ise bu rakam asgari ücrete kadar inebiliyor.
 • PDR mezunu olduğunuzda farklı seçenekleriniz de var. Örneğin Adalet Bakanlığı’nda pedagog olarak çalışabiliyorsunuz. Görev unvanı değiştiği için maaşlar da değişecektir.
 • PDR mezunları, özel kliniklerde de görev alabilir. Kişisel deneyim, tecrübe, hizmet yılı, beceriler vb. faktörlere göre maaşlar 30.000 TL’lere kadar çıkabiliyor.

Görüldüğü üzere maaş bakımından çok bir fark yoktur. Ancak meslek seçiminde sadece maaşları değil, birçok faktöre dikkate almanız gerekebilir.

PDR maaşları 2024 bilgilerini özetleyelim…

İlginizi çekebilir: Grafik Tasarım Maaşları

PDR Ne Kadar Maaş Alır?

PDR Ne Kadar Maaş Alır
PDR Ne Kadar Maaş Alır

İlgili bölümü okumak isteyen kişiler şu soruyu sıkça soruyor: PDR ne kadar maaş alır? Yukarıdaki tabloda verdiğimiz bilgileri bu başlıkta özetleyelim.

 • PDR çalışma alanları ve maaşları, tercih edeceğiniz mesleğe göre değişiklik gösteriyor.
 • Ancak genel olarak devlette işe başladığınızda ortalama 36.000 TL maaş alırsınız.
 • Özel sektörde rehber öğretmeni olarak işe başladığınızda 17.002 TL gibi asgari ücret rakamları söz konusu olabilir. Özelde kariyerinizi daha ileri boyutlara taşıyabileceğinizi unutmayın.
 • Pedagog, psikoterapist gibi diğer unvanlar için maaşlar değişiklik göstermektedir. Bu durumda 30.000 TL gibi rakamlara ulaşabilmeniz mümkündür.

PDR maaşlarını inceledik. Şimdi ise bölüm hakkında diğer bilgilere geçelim.

PDR Açılımı Nedir?

İlk olarak PDR nedir sorusunu yanıtlayalım: PDR, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümünün kısaltılmış halini ifade ediyor. Psikolojik danışmanlık, danışan kişilerin sosyal, kişisel, mesleki ve eğitsel alanlarda kendilerini geliştirme süreçlerine katkı sağlamak amacıyla verilen bir hizmettir.

PDR mezunları da temel olarak bu tanımdaki becerilere sahiptir. Yani kişilerin kendini tanıması, çevresini bilmesi ve hayatını buna göre şekillendirmesi noktasında yardımcıdırlar. Rehber öğretmenleri de aynı süreci öğrenciler için uygulamaktadır.

PDR maaşlarını inceledik, bölüm hakkında temel bilgileri verdik. Peki, PDR ne iş yapar? Hadi inceleyelim!

PDR Mezunları Ne İş Yapar?

Psikolojik danışmanların temelde bireylerin ya da gelişme çağındaki öğrencilerin mental olarak gelişimlerini destekleme ve yol gösterici olma gibi görevleri bulunmaktadır. PDR mezunları aşağıdaki hizmetleri yerine getirebilirler:

 • Bireysel Danışmanlık
 • Aile Danışmanlığı
 • Ergen ve Çocuk Danışmanlığı
 • Kariyer Danışmanlığı
 • Toplum Danışmanlığı
 • Eğitim ve Okul Danışmanlığı

HATIRLATMA: PDR maaşları özel sektör için bu hizmet türlerine göre değişiklik gösterebilir.

İlginizi çekebilir: Almanya Doktor Maaşları

PDR Önü Açık Mı?

PDR Önü Açık Mı?
PDR Önü Açık Mı?

Şu soruyu da yanıtlayalım: PDR önü açık mı?

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümü, genel olarak kişilerin yaşamlarındaki zorlukları anlamalarına ve çözmelerine, duygusal olarak gelişmelerine yardımcı olan bir meslek dalı olarak ifade ediliyor.

PDR, direkt olarak kişilerin psikoloji ve ruh hali ile ilgilendiği için bu bölüme her zaman olarak ihtiyaç duyulacaktır. Bu nedenle ilgili bölümün önünün açık olduğunu söyleyebiliriz. Türkiye’de KPSS atama puanlarının yüksek olması işleri biraz zorlaştırabilir. Ancak PDR alımı özelde ve devlette her zaman olacaktır.

PDR Çalışma Alanları

PDR mezunları aşağıdaki kurumlarda ve mesleklerde çalışabilirler:

 • Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda rehber öğretmen,
 • Özel Psikolojik Danışma Merkezlerinde psikoterapist,
 • Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı birimlerde psikolojik danışman,
 • Özel şirketlerin kariyer ve insan kaynakları bölümlerinde eğitim danışmanı,
 • Cezaevleri ve Adalet Bakanlığı’na bağlı birimlerde pedagog, sosyal hizmet uzmanı,

gibi çalışma alanları mevcuttur. Bazı özel alanlarda ekstra eğitim alınması gerektiğini hatırlatalım.

PDR maaşları, bu kurumlara ve unvanlara bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bu nedenle maaş araştırmasını kurum ve meslek bazında yapmanız önerilir.

PDR Kaç Yıllık Bir Bölüm?

PDR bölümü, üniversitelerin 4 yıllık bölümlerinden birisidir. Bölümden mezun olduğunuzda Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Lisans Diploması elde edersiniz. Buna bağlı olarak KPSS atamalarında ve diğer tüm süreçte lisans mezunlarının tâbi olduğu prosedürle karşılaşırsınız.

 • PDR kaç yıllık sorusuna bu şekilde yanıt verilebilirken üniversite tercih dönemlerinde bölüm araştırması sıkça yapılıyor. Bölüm, Türkiye’de birçok üniversitede yer almaktadır. Aynı zamanda eşit ağırlık bölümü olarak da ifade edilebilir.

PDR maaşları bölümü tercih etmeniz için harika bir veri olabilir. Tercih için en önemli faktör ise taban puanlar… İnceleyelim!

PDR Taban Puanları – Üniversite Tercih!

PDR Taban Puanları
PDR Taban Puanları

Kısaca PDR taban puanlarını açıklayalım:

 • Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümü en yüksek puanı 446,89527 olarak gerçekleşmiştir. Bu puan Boğaziçi Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık (İngilizce) bölümü için geçerlidir.
 • PDR taban puanları en düşük 298,60853 olarak gerçekleşmiştir. Bu puan ise KKTC Doğu Akdeniz Üniversitesi – Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık (Ücretli) programı için gerçekleşmiştir.
 • Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık sıralaması ise 7.092 – 297.743 arasında değişmektedir.

PDR Atama Puanları – KPSS 2023

Şimdi de PDR mezunlarına yönelik atama puanlarından bahsedelim. PDR KPSS atama puanları şu şekildedir:

DönemTaban Puan
2023 Mart Rehberlik Öğretmenliği78,79496
2022 Temmuz Rehberlik Öğretmenliği81,24432
2021 Eylül Rehberlik Öğretmenliği82,02236
2021 Mart Rehberlik Öğretmenliği81,56108
2020 Haziran Rehberlik Öğretmenliği77,87273
PDR Atama Puanları

İlginizi çekebilir: Nikah Memuru Maaşı

Sıkça Sorulan Sorular

PDR maaşları ile ilgili sıkça sorulan sorular şu şekilde:

PDR mezunu ne kadar maaş alır?

PDR mezunları ortalama olarak 17.002 TL ile 39.000 TL arasında maaş almaktadır.

Psikolojik danışman ne kadar maaş alır?

Psikolojik danışman maaşları ise ortalama olarak 36.000 TL ile 40.000 TL arasında değişiyor.

PDR nasıl bir bölüm?

PDR, eşit ağırlık bölümleri içerisinde önü açık alanlardan birisidir. Eğer kişilerin psikolojik yapılarına meraklıysanız, yardımcı olmak ruhunuzda varsa bu bölüm tam size göredir diyebiliriz.

Öneri içerik: İsviçre’de Maaşlar

PDR maaşları 2024 devlet ve özel sektör için bu şekildeydi. Görüş ve düşüncelerinizi YORUMLAR bölümünden bizlere ulaştırabilirsiniz. 😊

Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?
Paylaş
Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Sanal Asistanlık

Sanal Asistanlık: İnternetten Evden Çalışarak Para Kazanma

Sağlık Teknikeri Maaşları

Sağlık Teknikeri Maaşları 2024 | (OCAK) Zamlı Rakamlar!

Almanya Öğretmen Maaşları

Almanya Öğretmen Maaşları 2024 | Türkçe, İngilizce, Anaokulu

Dünyanın En Çok Para Kazandıran Mesleği

Dünyanın En Çok Para Kazandıran Mesleği | 10 GÜNCEL MESLEK

Starbucks Çalışma Şartları

Starbucks Çalışma Şartları 2024 | Zamlı Çalışan Maaşları

Tıbbi Laboratuvar Teknikeri Maaşları

Tıbbi Laboratuvar Teknikeri Maaşları 2024 | Devlet – Özel Maaşı

Daha Fazla Makale

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Maaşı

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Maaşı 2024 | Devlet – Özel

Otopsi Yardımcılığı Maaşı

Otopsi Yardımcılığı Maaşı 2024 | Zamlı Maaşlar – Atama Puanı

Almanya Mühendis Maaşları

Almanya Mühendis Maaşları 2024 | Güncel Maaşlar!

Almanya Doktor Maaşları

Almanya Doktor Maaşları 2024 | Güncel Maaş Bilgileri!

Aselsan Mühendis Maaşları

Aselsan Mühendis Maaşları 2024 | Zamlı Güncel Maaşlar

PDR Maaşları

PDR Maaşları 2024 | Devlet – Özel Rehber Öğretmen Maaşı

Gardiyan Nasıl Olunur

Gardiyan Nasıl Olunur? Şartları Nelerdir? 2024 Gardiyan Maaşı

File Market Çalışma Şartları

File Market Çalışma Şartları 2024 | Yeni Zamlı Çalışan Maaşları

X