İsviçre’de Maaşlar 2023 | Doktor, Hemşire, Yazılımcı Maaşı

Yazar: Aykut Tarih: 07.11.2023
İsviçre'de Maaşlar

İsviçre’de maaşlar 2023 senesinde çok büyük bir değişiklik göstermedi. Avrupa ve hatta dünya ülkeleri arasında refah seviyesi en yüksek olan İsviçre, ekonomisinin büyüklüğünden dolayı çok ufak rakamlarla zamlar yapmakta. 2022 senesinden günümüze İsviçre asgari maaşına yapılan zam saatlik olarak sadece 1 İsviçre frangıdır.

Bu yazımızda sizlere dünyanın en büyük ekonomilerinden birisi olan İsviçre’de meslekler ve maaşlarını anlatacağız. Popüler meslekler ve gelirlerini, bu yazımızda bulabilir, Türkler için hangi iş imkanları var göz atabilirsiniz.

İsviçre’yi Tanıyalım

Federal bir cumhuriyet olan İsviçre’nin resmi adı İsviçre Konfederasyonu’dur. Almanya, İtalya, Fransa ve Avusturya gibi güçlü Avrupa ülkeleri ile dört bir tarafı çevrilidir.  1815 senesinden bu yana hiçbir savaşa katılmamış, hep barışçıl bir politika sergilemiştir. Nüfusun %72’si Almanca konuşurken geri kalanı ise Fransızca ve İtalyanca konuşur.

Kanunen bir başkenti olmayan ancak fiilen Bern’i başkent olarak kullanan İsviçre’nin en büyük şehri Zürih’tir. Tüm dünyadaki şehirler arasında yaşam kalitesi sıralamasında Zürih ilk sırada, Cenevre ise sekizinci sıradadır.

İsviçre, dünyanın 18. büyük ekonomisine sahiptir. En zengin ülkelerden birisi olan İsviçre, her bir birey için en yüksek malvarlığına sahiptir. Bu nedenle de İsviçre’de maaşlar herkesin yaşam kalitesini en üst düzeyde tutmaya yetecek derecededir.

Öneri içerik: Almanya Mühendis Maaşları

İsviçre’de Meslekler ve Maaşları

İsviçre'de Maaşlar 2023
İsviçre’de Maaşlar 2023

Her bir mesleğe önem verildiği, işçinin ve emekçinin karşılığını tamıyla aldığı Avrupa ülkelerinden birisi olan İsviçre’de meslekler ve maaşlarını sizler için araştırdık.

İsviçre maaşları oldukça yüksektir. Bunun sebebi de İsviçre’nin Avrupa ve dünya çapında milli geliri en yüksek ülke olmasıdır. Aşağıdaki tabloda her mesleğin ortalama en düşük maaşlarını İsviçre Frangı ve Türk lirası cinsinden listeledik.

Refah seviyesinin çok yüksek olduğu İsviçre maaşlarını inceleyelim;

Meslekler ve Maaşlarıİsviçre Frangı (CHF)Türk Lirası (₺)
Doktor8.000 CHF166.781,30 ₺
Hemşire5.000 CHF104.238,31 ₺
Psikolog7.000 CHF145.933,64 ₺
Öğretmen5.000 CHF104.238,31 ₺
Veteriner10.000 CHF208.476,62 ₺
Mimar7.000 CHF145.933,64 ₺
Grafik Tasarımcısı8.000 CHF166.781,30 ₺
Avukat6.000 CHF125.085,97 ₺
İnşaat Mühendisi5.000 CHF104.238,31 ₺
Bilgisayar Mühendisi7.000 CHF145.933,64 ₺
Yazılım Mühendisi10.000 CHF208.476,62 ₺
İsviçre’de Maaşlar 2023
  • Yukarıda incelediğiniz İsviçre maaşları belirli mesleklerin ortalama en düşük ücret sınırındadır.  Bu maaşlar uzmanlık ve deneyime bağlı olarak yükselir, ayrıca firmadan firmaya da değişiklik gösterir.
  • Her çalışanın hakkıyla kazandığına emin olduğu İsviçre’de maaşlar konusunda pek sıkıntı yaşanmıyor. İsviçre Konfederasyonu, uzmanlık, deneyim, bilgi ve birikime göre herkesin maaşını eşit dağıtır ve herkesin eşit derecede ödeme aldığına emin olur.

Görüldüğü üzere İsviçre’de aylık maaşlar ortalama olarak Türkiye’deki maaşlara göre daha yüksek kalmaktadır. En çok merak edilen meslek gruplarının İsviçre ortalama maaşlarına da göz atmayı unutmayın.

İsviçre İşçi Alımı Yapıyor Mu? Yazısına göz atabilirsiniz.

1- İsviçre Hemşire Maaşları

İsviçre Maaşları | Hemşire
İsviçre Maaşları | Hemşire

İsviçre’de hemşire maaşı ile meslek bazında incelemeye başlayalım. İsviçre’de maaşlar söz konusu olduğunda hemşirelerin aldığı aylıklar merak ediliyor.

Uzmanlık ve deneyim isteyen Hemşirelik mesleği, Türkiye’de olduğu gibi İsviçre’de de popüler meslekler arasında. Bir hemşire Türkiye’de yaklaşık 13.000 TL maaş alır. Fakat İsviçre hemşire maaşları asgari ücretin çok üstündedir.

  • Bilgi birikimine ve kıdemine göre bir hemşirenin maaşı 5.000 – 10.000 Euro arasında değişmektedir.

2- İsviçre Yazılımcı Maaşları

Yazılımcı ve yazılım mühendisliği çağımızın en popüler meslekleri arasındadır. Teknoloji ile iç içe yaşadığımız bu yüzyılda yazılımcılar çok iyi ücretlere çalışmaktadırlar.

  • İsviçre yazılımcı maaşları da deneyim seviyesine göre 10.000 – 20.000 Euro arasında değişiklik gösterir.

3- İsviçre Öğretmen Maaşı

Öğretmenlik popülerliğini ve kutsallığını asla yitirmeyecek nadide mesleklerden birisidir. Bir insanın geleceğini en derinden etkileyecek ve şekillendirecek öğretmenlerimiz Türkiye’de 24.000 TL civarında kazanmakta.

  • İsviçre öğretmen maaşı ise 5.000 – 10.000 Euro arasındadır.

Öneri içerik: İsviçre iPhone Fiyatları

4- İsviçre Mühendis Maaşı

İsviçre Mühendis Maaşları
İsviçre Mühendis Maaşları

Mühendislik kendi içerisinde birçok uzmanlık alanına ayrılmakta. Makineden bilgisayar mühendisliğine, jeolojiden maden mühendisliğine kadar farklı birçok alana sahip.

  • Mühendislik alanına, uzmanlığına ve bilgi birikimine göre İsviçre mühendis maaşı 5.000 – 10.000 Euro arasındadır.

5- İsviçre’de Garson Maaşları

Dünyanın her yerinde olduğu gibi garsonluk çok aranan meslek gruplarından. Özellikle gençlerin tercih ettiği bu mesleğin maaşı genellikle asgari ücrete çok yakın verilmekte.

İsviçre’de maaşlar adil şartlarda hesaplandığından bir garsonun maaşı da saatlik ücreti baz alınarak hesaplanır.

  • İsviçre’de garson maaşları 4.000 – 5.000 Euro arasındadır.

6- İsviçre’de Doktor Maaşı

En kutsal mesleklerden birisi olan doktorluk riski ve stresi çok yüksek bir meslek grubudur. Okulunu okuması, mezun olması ve icraat etmesi zor bir meslektir. Bu kriterlere göre maaşı da diğer mesleklere nazaran farklılık göstermektedir. Uzmanlık seviyesine ve alanına göre de maaş şekillenir.

  • İsviçre’de doktor maaşı 8.000 – 16.000 Euro arasındadır.

Öneri içerik: Almanya Doktor Maaşları

İsviçre’de Türklere İş İmkanı

İsviçre'de Türklere İş İmkanı
İsviçre’de Türklere İş İmkanı

Tabloda incelediğimiz birçok mesleğin Türklere hitap ettiği söylenebilir. İsviçre’de yaşamak isteyen vatandaşlarımız uzmanlık ve ilgi alanlarına göre meslek bulabilirler. İsviçre’de maaşlar ülkenin de ekonomisine bağlı olarak ülkemize nazaran yaşam standartlarına çok daha uygun.

İsviçre’de Türklere iş imkanı oldukça fazla. İş gücüne ihtiyaç duyduğu için de Türkiye’den göç etmek isteyen vatandaşlarımız kendilerine uygun işleri bulabilir ve rahat bir yaşam sürdürebilirler.

Özellikle özel şoför ve uzun yol şoförleri, aşçı ve fırın ustası gibi mesleklerde açık yaşayan İsviçre’de iş bulmak kolay.

Üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmuş ve yüksek bir bilgi birikimine sahip vatandaşlarımız da mühendislik, doktorluk, mimarlık, veterinerlik, öğretmenlik ve hemşirelik gibi alanlarda da iş bulabilirler.

Öneri içerik: PDR Maaşları 2023

İsviçre’de Asgari Ücret 2023

İsviçre Maaşları 2023 | Asgari Ücret
İsviçre Maaşları 2023 | Asgari Ücret

Dünya çapında yüksek alım gücüne sahip olan İsviçre, yine dünya çapında en yüksek asgari ücret veren ülkelerden birisi. İsviçre asgari ücretinin saati brüt 24 İsviçre frangıdır.

Bu aylık brüt 4160 İsviçre frangına denk gelir. Bu rakam kantonlar arası değişiklik gösterir. Cenevre, en yüksek asgari ücreti veren kantondur.

Haftalık 40 saat, asgari maaş ile çalışan bir İsviçre vatandaşı, saatlik 24 İsviçre Frangı alırken Türkiye’de haftalık 40 saat asgari maaş ile çalışan bir Türk vatandaşı saatlik 44,48 TL almaktadır.

İsviçre’de maaşlar, Türkiye’ye nazaran daha yüksek ve yaşam kalitesini yükseltmeye yöneliktir. İsviçre asgari ücretinin Euro ve TL bazında karşılığını inceleyelim;

İsviçre’de Asgari Ücretİsviçre frangı (CHF)Euro (€)Türk lirası (₺)
Saatlik24 CHF24,10 €503,55 ₺
Aylık4.160 CHF4.176,52 €87.282,25 ₺
İsviçre Asgari Ücret Ne Kadar?

İsviçre’de asgari ücret bir kişinin aylık tüm masraflarını karşılamak ve geçimini sağlamak açısından yeterlidir. İsviçre’de 1600 İsviçre Frangı bir kişinin aylık yaşam maaliyetini (kira ve fatura hariç sadece temel ihtiyaçlar) karşılamaktadır.

İsviçre’de maaşlar çok nadiren asgari ücretin altında kalır ve bir kişinin yaşamını kolaylıkla geçirmesini sağlayacak derecededir.

Daha fazla bilgi için İsviçre Asgari Ücret 2023 yazısına göz atabilirsiniz.

İsviçre’de İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

İsviçre’de işsizlik maaşı ne kadar sorusuna cevap vermek gerekirse, kişinin son aldığı maaşın %70’i kadardır diyebiliriz. Ancak kişinin eğer sorumlu olduğu bir çocuğu varsa ve en son aldığı maaş 3.797 İsviçre frangının altındaysa, işsizlik maaşı %80’lik dilimden hesaplanır.

İsviçre’de maaşlar adil şartlarda hesaplanır. Yine adil olmak adına işsizlik maaşı alacak bir kişinin maaş hesaplaması da bu denklem üzerinden hesaplanır.

İsviçre’de Emekli Maaşı Ne Kadar?

İsviçre’de çalışılan dönem ve mesleğe göre emekli maaşı şekillenmektedir. Ancak ortalama en düşük emekli maaşı 1.195 İsviçre frangıdır. Ortalama en yüksek emekli maaşı ise 2.390 İsviçre frangı olarak kayıtlara geçmiştir.

Yaşlı ve çalışamayacak bireylere emekli maaşı bağlamak İsviçre’de zorunluluk haline getirilmiştir.

Öneri içerik: Almanya Öğretmen Maaşları

Sıkça Sorulan Sorular

İsviçre'de Maaşlar 2023
İsviçre’de Maaşlar 2023

İsviçre maaşları konusuyla ilgili olarak sıkça sorulan soruları sizler için derledim;

1- İsviçre’de işçi maaşları nasıl hesaplanır?

İsviçre’de maaşlar, birçok Avrupa ülkesi gibi saatlik ücret üzerinden hesaplanır. Örneğin saatliği 50 CHF olan bir işçinin bir günlük maaşı 8 saat üzerinden 400 CHF, aylık 22 gün üzerinden 8.800 CHF yapar. Böylelikle İsviçre’de işçi maaşları adil şartlarda hesaplanır ve adil bir ödeme sağlanır.

2- İsviçre’de geçim sağlamak kolay mı?

İsviçre’de maaşlar geçim sağlamak açısından oldukça yeterli. Bir kişinin sadece temel ihtiyaçları (kira ve faturalar hariç) aylık 1.600 İsviçre frangı kadardır.

3- İsviçre ortalama maaş ne kadar?

Ekonomi İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’ne göre İsviçre ortalama maaş yıllık 60.000 İsviçre frangı kadardır.

Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?
Paylaş
Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Karadağ Asgari Ücret

Karadağ Asgari Ücret Ne Kadar? – 2023 MESLEK MAAŞLARI

Japonya Asgari Ücret

Japonya Asgari Ücret 2023 | Kaç YEN? GÜNCEL RAKAMLAR!

Avustralya İşçi Alımı Var mı? 2024 - GÜNCEL - İşçi Maaşları

Avustralya İşçi Alımı Var mı? 2024 – GÜNCEL – İşçi Maaşları

Dubai Asgari Ücret

Dubai Asgari Ücret 2023 | Kaç Dolar – TL? İşte Yanıtı!

Bulgaristan Asgari Ücret

Bulgaristan Asgari Ücret 2023 | Meslek ve Maaş Bilgileri!

Finlandiya İş İlanları

2023 Finlandiya İş İlanları – Yabancı İşçi Alımı Yapılıyor!

Daha Fazla Makale

İsveç İş İlanları

2023 İsveç İş İlanları ve İş Bulma Siteleri – BAŞVURUN!

İtalya Asgari Ücret

İtalya Asgari Ücret 2023 | GÜNCEL Maaşlar ve Yaşam Giderleri

Almanya Ev Kiraları

Almanya Ev Kiraları 2023 | Detaylı Almanya Ev Bulma Rehberi!

Amerika'da Doordash ile Para Kazanmak

Amerika’da Doordash ile Para Kazanmak – 2023 KAZANÇLARI!

Gürcistan Alışveriş Siteleri

Gürcistan Alışveriş Siteleri | En Popüler 15 E-Ticaret Sitesi!

Amerika'da LYFT Yapmak

Amerika’da Lyft Yapmak ve 2023 Sürücü Gereksinimleri!

Estonya Asgari Ücret

Estonya Asgari Ücret 2023 | Yaşam Maliyeti ve İş İlanları

İsviçre'de Maaşlar

İsviçre’de Maaşlar 2023 | Doktor, Hemşire, Yazılımcı Maaşı

X