Butik Açmak – 10 Adımda Nasıl Açılır? Maliyeti Ne Kadar?

Yazar: Gizem Editör Tarih: 07.12.2023
Butik Açmak

Butik açmak istiyorum diyorsanız 2024 yılı için bilmeniz gereken tüm bilgileri burada bulacaksınız. Butik nasıl açılır? Tüm ayrıntılarıyla öğrenebileceksiniz. Giyim sektörü, en kazançlı seçeneklerden birisi ve insanlar artık AVM’deki mağazalardan ziyade butik mağazalara ilgi gösteriyorlar.

Çeşitli ürünlerin uygun fiyatlı ve kaliteli bir şekilde yer almasından kaynaklı olarak butiklere ilgi yoğun. Böyle bir fikri hayata geçirmek için elbette ki bilmeniz gerekenler var… Butik açma için gerekli belgeler ve toptancılar gibi önemli konular söz konusu. Butik açma maliyeti 2024 rakamları dâhil tüm bilgileri aktardım!

Yazı içerisinde Instagram’da butik açmak için gerekli belgeler hakkında da bilgiler bulabilirsiniz. Bu içeriğimizde sizlere rehber olacağız. Önemli ipuçları ve stratejilerle başarılı bir şekilde butiğinizi açmanız için yol göstereceğiz…

Butik Açmak Mantıklı mı?

Butik Mağazası Açmak Mantıklı Mı?
Butik Mağazası Açmak Mantıklı Mı?

Butik açmak için toptancıları mı arıyorsanız? Sizlere nasıl bulabileceğinizi anlatacağız. Ancak öncesinde butik açmanın mantıklı olup olmadığını bir değerlendirelim…

Butik açma fikrini düşünenlerin aklındaki en büyük sorudan bahsederek konuya girmek istiyoruz… Butik açmak mantıklı mı sorusuna 2024 yılında verebileceğimiz cevap kesinlikle evettir.

Nedeni ise ekonomik koşullardan dolayı insanlar marka mağazalardan ziyade daha küçük butiklere yöneliyorlar. Toptancılardan alacağınız ürünleri üzerine kar koyarak satacaksınız. Ancak ürünlere göre oluşturulan bu fiyatlar büyük mağazalara kıyasla daha düşük olacaktır.

Bu nedenle kar marjınız da tercih edilme oranınız da yüksek olacaktır. Tabi ki doğru stratejileri izlerseniz! Yazının devamında en doğru şekilde nasıl butik açılır? Anlattık! Okumaya devam edin…

Ayrıca daha farklı ve kazançlı fikirleri değerlendirebilirsiniz. Düşük Bütçeli İş Fikirleri içerisinde listelediklerimize göz atabilirsiniz.

Butik Nasıl Açılır?

Butik Nasıl Açılır?
Butik Nasıl Açılır?

Butik mağaza açmak için sizlere adımlardan bahsedeceğiz. İlk önce mağazanızı açmadan önce birtakım bazı noktaları belirlemeniz gerekiyor. Bunlar neler?

 1. Sermaye: Dükkan için ne kadar paraya ihtiyacınız olduğu konusunda emin olmalısınız. Aşağıda butik açma maliyeti başlığında detayları sizlere aktardık.
 2. Pazar Araştırması: Rakiplerinizi ve müşteri kitlenizi analiz edin. Neler talep ediliyor? Belirleyin.
 3. Tedarik: Toptancılara ulaşın ve anlaşın. Hangi tedarikçileri ve toptancıları kullanacaksınız? Butik açmak için en önemli konulardan birisi budur. Aşağıda sizlere toptancılara nasıl ulaşacağınızı da anlattık.
 4. Mağaza Konumu: Buradaki en önemli nokta konum olacaktır. İnsanların yaya olarak ulaşımının zor olmadığı noktalara butik açmanızda fayda var.
 5. Resmi Prosedürler: Butik mağaza açmak için gerekli belgeleri toplamalı ve esnaflar odası, belediye gibi kurumlarla olan aşamaları tamamlamalısınız.
 6. Vergi & Muhasebe: Muhasebeciniz, dükkan açma sürecinde sizlere bazı önemli konular hakkında bilgi verecektir. Özellikle vergiler konusunda dikkatli olun.
 7. Ürün Fiyatlandırması: Hangi ürünleri ne kadara satacağınız konusunu netliğe kavuşturmalısınız. Bunun için pazar araştırmasını iyi bir şekilde yapın!
 8. Banka Hesapları: Finans yönetimi için işletmenize banka hesabı açın. Tüm gelir – giderler bu hesaplar üzerinden gerçekleştirilecektir.
 9. Pos Cihazına Dikkat! Butikler için pos cihazı çok önemlidir.
 10. Online Butik: Butiğinize ait sosyal medya hesapları açın ve ürünlerinizi, işletmenizi tanıtın. Aynı zamanda e-ticaret pazaryerlerine de mağaza açarak online satışa başlayın!

Butik nasıl açılır sorusunda bu bilgileri verebilirim. Kadın giyim butik açmak dahil pek çok modelde aynı adımlar söz konusudur. Daha geniş ve detaylı bilgiler için yazının devamını okuyabilirsiniz!

Butik Açma Maliyeti 2024 – GÜNCEL!

Butik Açma Maliyeti
Butik Açma Maliyeti

Butik açma için ne kadar sermaye gerektiğini öğrenmek istediğinize eminiz… Tam olarak net bir maliyetten bahsetmenin mantıksız olacağını biliyorsunuz. Çünkü butikten butiğe ortaya çıkacak maliyet ve gerekli sermaye değişiklik gösterecektir.

Maliyetler hesaplanırken dükkân büyüklüğü, konum, ürün çeşitliliği ve dekorasyon gibi değişkenler söz konusu. Bu nedenle sizlere ortalama olarak bir butik maliyetinden bahsedeceğiz. Butik açmak istiyorum ne yapmalıyım diyenler için işte maliyet hesabımız:

GiderMiktar
Şirket Kurma Maliyeti10.000 TL
Dükkan Kirası30.000 TL
Dekorasyon200.000 TL
Ürün Tedarik250.000 TL
Dükkan Giderleri80.000 TL
Personel Maliyeti (1 personel)30.000 TL
Butik Açmanın Maliyeti Ne Kadar?

Butik açma işi için temel maliyetleriniz bu şekilde. Faaliyet alanınıza göre bu rakamlar değişiklik gösterebilir. Hesaba göre toplamda 600.000 TL’ye ihtiyacınız olacaktır.

Bu işi internet ortamında kapsamlı bir şekilde yapmak için ayrıca 250.000 TL gerekebilir. Butik mağazası açmak için ne kadar sermaye gerekli sorusuna bu şekilde yanıt verebiliriz. Butik açmak için sermaye ihtiyacınız güncel olarak bu şekildedir.

En Çok Para Kazandıran İşler hangileri? Yazımızı inceleyebilirsiniz.

Butik Mağazası Açmak Para Kazandırır Mı?

Butik mağazası açmak, özellikle dükkanın konumu itibariyle oldukça kazançlı olabilir. Günümüzde iş potansiyelini arttıran ve yüksek gelirler elde eden birçok mağaza var. Özellikle Instagram’da ve diğer platformlarda satış yaparak ciddi gelirler elde ediliyor.

Butik mağazası açmanın aylık kazanç bilgileri şu şekildedir;

 • Giyim ürünlerinde kâr marjı %50 – %100 arasında değişir.
 • Buna bağlı olarak ilk zamanlar yüksek kazançlar beklemeyin. Çünkü işletmenizin müşteri kazanması gerekecektir.
 • Belirli bir süre geçtiğinde aylık 100.000 TL gibi kazançlar elde edebilirsiniz. Başlangıç için gayet ideal!

Butik Açmak İçin Gerekli Belgeler

Butik Açmak İçin Ne Gerekli
Butik Açmak İçin Ne Gerekli

Butik mağazanızı açmak için bazı evraklar toplamanız gerektiğinden yukarıda bahsetmiştik. 2024 yılında butik açmak için gerekli belgeler şu şekildedir;

 • Kira kontratı ya da tapu fotokopisi
 • İki adet vesikalık fotoğraf
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi ve İkametgâh Belgesi
 • Adli Sicil Kaydı Belgesi
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’na kayıtlı olunduğuna dair bir belge
 • Vergi levhası
 • Oda faliyet belgesi
 • Yapı kullanma izin belgesi
 • İtfaiye uygunluk belgesi
 • Güvenlik kamerası ve kayıt sistemi için belgeler
 • İmza Sirküleri ve Ticaret Sicil Gazetesi örneği

Butik açmak için ne gerekli sorusunun temel yanıtlarını verdik. İşletmenizi kurma aşamasında bu belgelere ulaşabilmeniz önemlidir.

Butik açmak için gerekli belgeler bu şekilde. Faaliyet alanınıza göre başkaca evraklar da istenebilir. Özellikle butik açma maliyeti 2024 bilgilerine ve belgeler konusuna odaklanmanız önemlidir.

Tavsiye yazımız: Öğrenci İçin Para Kazanma Yolları

Butik Açmak İçin Toptancıları Nasıl Buluruz?

Butik Açma Maliyeti - Toptancılar
Butik Açma Maliyeti – Toptancılar

Gelelim en önemli soruya. Butik açma için en çok sorulan sorulardan birisi “butik açmak istiyorum kıyafetleri nereden alabilirim?” sorusu. Butik açmak için toptancıları bulmak aslında hiç zor değil. Burada önemli kısım en kaliteli ürünleri uygun fiyata satan toptancıları bulmak…

Bu nedenle işe adım atmadan önce toptancılarla iletişime geçmeli ve ürün – fiyat bilgisi almalısınız. Öncelikle yaşadığınız şehirdeki kıyafet toptancılarını tercih edebilirsiniz.

Böylece daha ucuza temin edebilirsiniz. Mesela İstanbul’daki toptancıları bulmak için yapmanız gereken Google “Haritalar” kısmını açmak ve “İstanbul kıyafet toptancıları” yazın. Sol taraftaki tekstilleri ve toptancıları telefon numaralarından arayabilirsiniz.

Evde Butik Açmak Mümkün mü?

Online Butik Mağazası Açmak
Online Butik Mağazası Açmak

Yukarıda sizlere fiziksel bir butik mağaza açmak için bilmeniz gerekenleri aktardık. Bir başka seçeneğiniz daha olduğunu söyleyebiliriz. Online butik fikri son dönemlerde büyük rağbet görüyor diyebiliriz. Artık insanların online alışverişe daha fazla ilgi gösterdiğini söyleyebiliriz.

Durum böyleyken daha az maliyetle online butik açabilirsiniz. Bunun için kendinize bir özel bir e-ticaret sitesi açabilirsiniz. Ya da sosyal medya hesaplarından faydalanabilirsiniz. Mesela Instagram bunun için biçilmiş bir kaftan denilebilir! Aşağıdaki başlığı okuyun…

1- Instagram’da Butik Açmak

Instagram en çok kullanılan sosyal platformlarından birisi… Instagram sayesinde satış gerçekleştiren birçok mağaza sahibi var. Hatta bazı mağaza sahipleri internetten daha çok satış gerçekleştirdiklerini fark ederek fiziksel mağazalarını kapattılar. Böylelikle kira, elektrik faturası gibi maliyetlerden kurtulabilirsiniz.

Instagram’da butiğinize ait bir hesap oluşturabilir ve satışını gerçekleştireceğiniz ürünlerin fotoğraflarını hesabınıza yükleyebilirsiniz. Bir nevi Instagram profiliniz mağazanızın geniş bir vitrini olacak! Satışlarınızı da shopier üzerinden güvenli ve kolay bir şekilde de gerçekleştirebilirsiniz!

NOT!

Butik açmak istiyorum diyorsanız Instagram, en önemli satış kanallarınızdan birisi olabilir.

İlgili içerik: İnstagram’da Butik Açmak

Sıfırdan Giyim Mağazası Açmak

Butikler aynı zamanda giyim mağazaları olarak da değerlendirilebilir. Bu anlamda sıfırdan giyim mağazası açmak da mantıklı olacaktır. Yukarıda bahsettiğimiz tüm yöntemler ve adımlar, giyim mağazaları için de geçerlidir. Yani giyim mağazası açmak için de aynı prosedürleri tamamlamanız gerekiyor.

Günümüzde e-ticaretin yaygın olarak tercih edilmesiyle birlikte insanlar daha çok online alışveriş yapıyor. Bu nedenle giyim mağazanızı açarken direkt olarak fiziki işletme kurmak yerine e-ticaret ile başlayabilirsiniz. Örneğin şirket kurulumundan sonra gerekli işlemleri tamamlayarak instagram’da satış yapabilirsiniz.

 • Maliyet: Ortalama 600.000 TL

Butik Açmak İçin KOSGEB Destekleri Var Mı?

İşletme kurmak isteyenlerin birçoğu KOSGEB desteklerini de araştırıyor. Eğer butik açma hakkında araştırmalar yapıyorsanız bu konuyu da merak edebilirsiniz. KOSGEB destekleri, günümüzde birçok alanda farklı işletme yapılarına özel olarak tanımlanabiliyor.

Ancak butik açmak için KOSGEB destekleri henüz düzenlenmemiştir. Yani bu faaliyet koluna özel olarak herhangi bir destek programı bulunmuyor. Bunun yerine KOSGEB Girişimci Destekleri sayfasındaki programları inceleyebilir, uygun olduğunuz programa başvuruda bulunabilirsiniz.

Butik Mağazası Açmak İsteyenlere Tavsiyeler

Bir Butik Açmanın Maliyeti
Bir Butik Açmanın Maliyeti

Butik nasıl açılır? Artık biliyorsunuz. şimdi sizlere butik açmak istiyorum diyenlere birkaç tavsiyede bulunacağız. Bu tavsiyelerle daha başarılı olmanız muhtemel!

 • Fiziksel bir mağazada butik açacaksanız, işlek konumları tercih etmeniz önemli!
 • Mağazanızın dekorasyonu konusunda titiz davranmalısınız. Güzel bir mağazaya sahip olmak müşterilerinizi etkileyecektir.
 • Mağaza dekorasyonunda açık renkler kullanmanız olumlu etki oluşturacaktır. Işıklandırmalar çok önemli!
 • Ürün yelpazenizi modaya göre belirleyin! Popüler olan kıyafetleri tedarik edin.
 • Mutlaka sosyal medya platformlarından reklamlarını gerçekleştirin.
 • Sosyal medyada ürünlerinizin fotoğraflarını paylaşın. Fotoğrafların iyi bir şekilde çekilmiş olması çok önemli. Işık, kadraj ve dekorasyon konusunda başarılı olmalı.
 • Çalıştıracağınız personeller varsa dikkatli seçim yapın. Güler yüzlü ve kibar insanlarla çalışın.

İlginizi çekebilir: Fason Tekstil Atölyesi Açmak

Sık Sorulan Sorular

Butik açmak istiyorum diyenlere konuyla ile ilgili olarak sık sorulan soruları yanıtladım. Diğer sorularınız için YORUM bölümünden bizlere ulaşabilirsiniz.

1- Online butik işine nasıl girilir?

Bunun için iki farklı yöntem bulunuyor. Ayrı ayrı gerçekleştirebileceğiniz gibi aynı anda iki işi de yapabilirsiniz. Birincisi online pazaryerlerinde mağaza açabilirsiniz. İkincisi kendi web sitenizi ve e-ticaret sisteminizi kurarak hizmet vermeye başlayabilirsiniz. İki yöntemde de şirket kurmanız şart koşuluyor.

2- Instagram butik işi nasıl yapılır?

Instagram butik işine girmek çok kolaydır. Ancak sürdürebilmek, sizi biraz zorlayabilir. Yeteri kadar bilgi edindikten sonra reklamlar, sayfa tanıtımları ve müşteri memnuniyeti gibi etkenlerle Instagram butik işinde başarılı olabilirsiniz.

3- Kendi butiğimi nasıl açabilirim?

Butik açmayı düşünüyorsanız e-ticaret ile bunu gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için pazaryerlerini, sosyal medyayı, web sitelerini aktif bir şekilde kullanabilirsiniz. Gelenekten şaşmamak istiyorsanız küçük bir dükkan açarak dâhi bu işe girebilirsiniz.

4- Küçük bir butik açmanın maliyeti ne kadar?

Küçük bir butik mağazası açacaksanız günümüz şartlarında en az 500.000 TL sermayeye ihtiyacınız olacaktır. Bu rakam, online butik mağazası açmak için geçerlidir.

Bilgilendiniz mi?

Butik açmanın maliyeti 2024 bilgileri hakkında tüm bildiklerimi aktardım. Soru, görüş ve düşüncelerinizi YORUM olarak bizlerle paylaşabilirsiniz.
Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?
Paylaş
Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Devletin Verdiği Bayilikler

Devletin Verdiği Bayilikler Nelerdir? 2023 KOSGEB Destekli

Evde İmalat Fikirleri

Yenilikçi İmalat Fikirleri – 130+ Kazançlı Üretim Fikri!

Halı Saha Maliyeti

Halı Saha Maliyeti Ne Kadar? 2023 YAPIM MALİYETİ

Para Kazandıran İşler

En Çok Para Kazandıran İşler | 20 Süper İş Fikri!

Güneş Enerjisi Santrali Kurmak

Güneş Enerjisi Santrali Kurmak 2024 | Güncel Maliyet!

En Karlı İş Fikirleri

En Karlı İş Fikirleri 2023 | Düşük Bütçe ile Yapılacak 15 İş

Daha Fazla Makale

Oto Lastik Dükkanı

Oto Lastik Dükkanı Açmak 2024 | Maliyeti ve Kazancı

Güzellik Merkezi Açmak

Güzellik Merkezi Açmak 2023 | Maliyet ve Kazanç Bilgileri!

Amazon'da Mağaza Açmak

Amazon’da Mağaza Açmak 2024 | Detaylı Rehber!

Getir Deposu Açmak

Getir Deposu Açmak 2023 | Bayilik, Franchise Bedeli – Kazanç

Market Açma Maliyeti

Market Açma Maliyeti Ne Kadar? 10 Adımda Bakkal Açmak

Sıfırdan Kendi İşini Kurmak

Sıfırdan Kendi İşini Kurmak 2023 | 10 ÖNEMLİ YOL – İŞ FİKRİ!

Oyun Evi Açmak

Oyun Evi Açmak Hakkında | 10 Adımda Çocuk Oyun Evi Açın!

Tavuk Çiftliği Kurmak

Tavuk Çiftliği Kurmak 2023 | Nasıl Kurulur? Maliyet – Kazanç!

X