Ücretli Öğretmen Maaşı 2024 | (OCAK) Zammı Açıklandı Mı?

Yazar: Hacer Tarih: 13.01.2024
Ücretli Öğretmen Maaşı

Ücretli öğretmen maaşı her yıl eğitim öğretim döneminin başlaması ile beraber en çok araştırılan konulardan biri haline geliyor. Bu doğrultuda ücretli öğretmen haberleri sürekli takip ediliyor. Peki, ücretli öğretmen maaşları 2024 yılı itibari ile ne kadar oldu? Sizler için güncel bilgileri açıkladık…

Son günlerde ücretli öğretmenlik başvurusunun başlamasıyla birlikte ilgili sistem gündemdeki yerini aldı. Ücretli öğretmenlik başvuruları ne zaman bitiyor? Ücretli öğretmenlik ne zaman açıklanacak gibi sorular araştırılmaktadır. Bu soruların yanıtlarını içeriğimizde bulabilirsiniz. Ücretli öğretmenlik maaşları ne kadar? İşte detaylar…

ÖNEMLİ NOT: Ücretli öğretmen maaşlarına gelen zam oranları henüz açıklanmamıştır. Buradaki veriler 2023 Temmuz ayı zamlarından sonraki maaşları yansıtmaktadır. Belirlenecek ek ders ücreti ve saatlik ücretlere göre içerikteki tüm bilgiler güncellenecektir.

Ücretli Öğretmenlik Nedir?

Ücretli Öğretmenlik Nedir?
Ücretli Öğretmenlik Nedir?

Ücretli öğretmen, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okullarda öğretmen açığı olduğu durumda ders ücreti karşılığı sözleşme imzalayan öğretmendir. Ücretli öğretmenlik yapmak isteyen kişilerin Milli Eğitim Müdürlüğü binasına gidip başvuru yapmaları gerekmektedir.

Ücretli öğretmenlik için yapılan sözleşmeler bir öğretim yılı boyunca geçerli olmaktadır. Eğer ücretli öğretmenin görev yaptığı boş olan kadroya yeni bir öğretmen atanırsa ücretli öğretmen ile yapılan sözleşme sonlandırılmaktadır. Aynı zamanda ücretli öğretmenlerin aldığı maaş, kadrolu olarak görev yapan öğretmenlerin aldığı maaşa göre daha düşüktür.

Ücretli Öğretmen Maaş Hesaplama

Temmuz ayında yapılan zamdan sonra ücretli öğretmenlerin maaşlarında da belirli bir oranda artış meydana gelmiştir. Bu artış sonucunda da ücretli öğretmen maaşı 2024 hesaplama konusu araştırılmaya başlanmıştır.

 • Ücretli öğretmen ders saat ücreti 2023 yılı itibari 51,96 TL‘ye yükselmiştir.

Bu veriye göre ücretli öğretmen maaşını çalıştığınız gün kadar hesaplayabilir, eksikleriniz varsa kolaylıkla tespit edebilirsiniz.

Önerilen İçerik: PDR Maaşları

Ücretli Öğretmen Maaşları 2023 – Ne Kadar Oldu?

Ücretli Öğretmen Maaşları
Ücretli Öğretmen Maaşları

Ücretli öğretmenlik yapmak isteyen kişilerin merak edip araştırdığı konuların başında ücretli öğretmen maaşı 2024 son dakika konusu gelmektedir. Ücretli öğretmen maaşları girmiş oldukları ders saatine göre hesaplanmaktadır. Ortalama olarak aldıkları ücretleri aşağıdaki tablodan inceleyebilirsiniz.

Ücretli öğretmen maaşı 2023 Temmuz zammından sonra aşağıdaki gibi gerçekleşmiştir:

KadroÜcret
Yeni Ücretli Öğretmen Maaşları7.350 TL
30 Saat Çalışan Ücretli Öğretmen8.830 TL
40 Saat Çalışan Ücretli Öğretmenlik Maaşı11.725 TL
Ücretli Öğretmenlik Maaşları

NOT: Ücretli öğretmen maaşı saat ücretleri ve ek ders ücretleri dahil edilerek özel bir hesaplama yöntemiyle hesaplanır. Buradaki maaş bilgileri, saat ücretlerine gelen zamlar açıklanmadığından dolayı eski bilgileri ifade etmektedir. Gelişmeleri Paratik.net olarak takip ediyoruz. Ücretlerin zamlanması halinde hızlı bir şekilde bilgileri güncelleyeceğiz.

Ücretli Öğretmen Ek Ders Ücreti 2023

Ücretli öğretmenler ne kadar maaş alıyor konusu ile ilgili bilgi sahibi olduktan sonra sıra geldi ücretli öğretmen ek ders ücreti 2023 yılında ne kadar oldu konusuna. Ücretli öğretmen ek ders ücreti ücretli öğretmenlik saat ücreti ile aynı tutara denk gelmektedir.

 • Ücretli öğretmen ek ders ücreti: 51,96 TL

Önerilen İçerik: Öğretmenlerin Yapabileceği Ek İşler

Ücretli Öğretmen Görevleri Nelerdir?

Ücretli öğretmen maaşı ne kadar konusuna değindikten sonra biraz da sizlere ücretli öğretmenlerin görevlerinden bahsetmek istiyorum. Öğretmenler her ne kadar kadrolu, sözleşmeli ya da ücretli diye kategorilere ayrılmış olsa da yaptıkları iş yani görevleri aynıdır. Genel olarak öğretmenlerin görevleri şu şekildedir:

 • Derslerini müfredata göre işlemek ve derslerini zamanında bitirmek,
 • Her sınıfın / her öğrencinin seviyesinin farklı olabileceğini düşünüp bu farklı seviyelere göre ders anlatmak,
 • Ders planı yapmak,
 • Sınıfta disiplini sağlamak,
 • Öğrencilerin sorularını yanıtlamak,
 • Öğrencilere performans ve proje görevleri vermek,
 • Sınav zamanlarında sınav hazırlamak, sınavı uygulamak ve bu sınavlara verilen cevaplara uygun notlandırma yapmak,
 • Öğrencilerin notlarını e-okul sistemine girmek,
 • Etkinlikler yapmak,
 • Öğrencilerin davranışlarını gözlemlemek öğretmenlerin görevleri arasında yer almaktadır.

Ücretli Öğretmen Olma Şartları Nelerdir?

Ücretli Öğretmen Olma Şartları
Ücretli Öğretmen Olma Şartları

Ücretli öğretmenler ne kadar maaş alıyor konusu ile ilgili araştırma yapan kişilerin merak ettiği konulardan birisi de ücretli öğretmen olma şartları konusudur. Ücretli öğretmen olabilmek için üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmak gerekmektedir.

Fen Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Mesleki Eğitim Fakültesi, Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu, Dil ve Tarih ve Coğrafya Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi ve İlahiyat Fakültesi içerisinde yer alan bölümlerden mezun olan kişilerin ücretli öğretmenlik için yaptığı başvurular kabul edilmektedir. Ücretli öğretmenliğe başvuru yapabilmek için gerekli şartlar şunlardır:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Kamu haklarından mahrum olmamak,
 • 18 yaşını doldurmuş olmak,
 • TCK 53. madde kapsamına giren herhangi bir suçtan hüküm giymemiş olmak,
 • Erkek adaylar için askerliğini yapmış olması,
 • Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olan herhangi bir kurumda çalışmamak ücretli öğretmenlik yapabilmek için gerekli temel şartlar içerisinde yer almaktadır.

Ücretli Öğretmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Devlet okullarında ücretli öğretmenlik yapabilmek için İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün açtığı ilana başvuru yapmak gerekmektedir. Bunun yanında ücretli öğretmenlik için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir:

 • e-Devlet platformu üzerinden ücretli öğretmenlik için ön başvuru yapabilirsiniz.
 • Öncelikle Milli Eğitim Bakanlığı Müdürlüklerinde yer alan başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir.
 • Formu doldurduktan sonra formun üzerinde yer alan ücretli öğretmenlik başvurusu için gerekli evrakları hazırlamalı ve başvuru yaptığınızda sizden istenilen bu evrakları teslim etmeniz gerekmektedir.
 • Evraklarınızı eksiksiz bir şekilde teslim ettikten sonra artık ücretli öğretmenlik başvurunuzu tamamlamış olursunuz.

Ücretli Öğretmenlik Maaşı Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Ücretli öğretmen maaşı konusu ile ilgili olan yazımızın bu kısmında ücretli öğretmenlik başvurusu yapabilmek için gerekli olan evraklardan bahsedeceğiz. İşte ücretli öğretmenlik başvurusu için gerekli olan evraklar şunlardır:

 • 1 tane vesikalık fotoğraf,
 • Mezuniyet Belgesi / Diploma fotokopisi ve aslı (yurt dışı okul mezunu olanlar için denklik belgesi),
 • Kimlik fotokopisi
 • Sabıka kaydı,
 • KPSS sonuç belgesi (varsa),
 • Seminer – kurs belgesi (varsa)
 • Ücretli öğretmenlik için verilen başvuru dilekçesi (İlçe MEM’den temin edilebilir. Müdürlüklerin resmi web siteleri üzerinden de teslim edilebiliyor)
 • Pedagojik formasyon belgesi (Eğitim Fakültesi mezunları hariç)

Öneri içerik: Kur’an Kursu Hocası Maaşları

Ücretli Öğretmenlik Başvurusu Ne Zaman Son?

Ücretli Öğretmen Maaşı
Ücretli Öğretmen Maaşı

Ücretli öğretmenlik yapmayı düşünen kişilerin merak ettiği konulardan birisi ücretli öğretmenlik başvuru tarihleridir. Bu konu ile ilgili olarak net bir cevap vermek mümkün olmamaktadır. Çünkü ücretli öğretmenlik için net bir başvuru tarihi bulunmamaktadır.

Genel olarak okulların açılmasına yakın olan bir tarihte başvurular açılmaktadır. Başvuruların açıldığı tarihten itibaren, ücretli öğretmenlik başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Ücretli Öğretmenlik Maaşı Ne Zaman Yatar?

Ücretli öğretmen maaşı konusunda araştırma yapan birçok kişi maaşların ne zaman yatacağını da merak etmektedir. Ücretli öğretmenlik maaşları genel olarak ayın 1’i ile 15’i arasında öğretmenlerin hesabına yatırılmaktadır. Fakat bazı faktörlere bağlı olarak bu tarihlerde değişiklik olabileceği için bu konuyu görev yapacağınız okulun idaresi ile konuşmanız daha iyi olacaktır.

Ücretli Öğretmen Maaşı Artacak Mı?

Bugünkü koşullar değerlendirildiğinde pek çok öğretmen ücretli öğretmen maaşlarının düşük olması konusundan şikayetçidir. Çünkü haftalık 40 saat çalışan ücretli öğretmenlerin asgari ücretten daha düşük maaş almaları, bu konu ile ilgili olarak iyileştirme yapılması konusundaki beklentilerin de artmasına neden olmaktadır.

Peki, ücretli öğretmenlik maaşı artacak mı? Bu konuyla ilgili olarak henüz net bir açıklama bulunmamaktadır. Fakat önümüzdeki aylarda bu konuyla ilgili olarak iyileştirmelerin yapılması beklenmektedir.

İlginizi çekebilir: Güncel Subay Maaşları

Sıkça Sorulan Sorular

Ücretli öğretmen maaşı 2024 bilgileri hakkında sıkça sorulan sorular şu şekilde:

Yeni Ücretli Öğretmen Maaşı Ne Kadar?

Yeni ücretli öğretmen maaşı güncel olarak 7.350 TL‘dir.

Ücretli Öğretmen Ders Ücreti Ne Kadar?

Ücretli öğretmenlik yapmak isteyen kişilerin en çok merak ettiği konu ücretli öğretmenlik ders ücreti ne kadar konusudur. Ücretli öğretmen ders ücreti 2023 yılı itibari ile 51,96 TL’dir.

30 Saat Ücretli Öğretmen Maaşları 2023 Yılında Ne Kadar Oldu?

30 saat ücretli öğretmen maaşı 2023 yılı itibari ile aylık olarak 8.830 TL’ye denk gelmektedir.

Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?
Paylaş
Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Gemi Adamı Belgesi Nasıl Alınır?

Gemi Adamı Belgesi Nasıl Alınır? Şartları ve Yaş Sınırı!

LCW Çalışma Şartları

LCW Çalışma Şartları ve Maaşları 2024 | Zamlı Yeni Ücretler!

Uçak Mühendisliği Maaşı

Uçak Mühendisliği Maaşı 2024 | THY, TAI, THK Maaşları

Starbucks Çalışma Şartları

Starbucks Çalışma Şartları 2024 | Zamlı Çalışan Maaşları

Gratis Çalışma Şartları

Gratis Çalışma Şartları 2024 – Yeni Zamlı Personel Maaşları

Vergi Müfettişi Nasıl Olunur

Vergi Müfettişi Nasıl Olunur? Vergi Müfettişi Maaşı 2024

Daha Fazla Makale

Gümrük Memuru Maaşı

Gümrük Memuru Maaşı 2024 | (ZAMLI) Muhafaza Memurluğu Maaş

Nikah Memuru Maaşı

Nikah Memuru Maaşı 2024: Ne Kadar Maaş Alıyor? Zamlı…

Sağlık Teknikeri Maaşları

Sağlık Teknikeri Maaşları 2024 | (OCAK) Zamlı Rakamlar!

Şok Market Çalışma Şartları

Şok Market Çalışma Şartları 2024 | Güncel Zamlı Maaşlar!

Migros Çalışan Maaşları

Migros Çalışan Maaşları 2024 | Yeni Zamlı Personel Maaşı!

Tıbbi Laboratuvar Teknikeri Maaşları

Tıbbi Laboratuvar Teknikeri Maaşları 2024 | Devlet – Özel Maaşı

Hastane Temizlik Personeli Maaşları

Hastane Temizlik Personeli Maaşları 2024 | Zamlı Maaşlar…

Emlakçı Nasıl Olunur?

Emlakçı Nasıl Olunur? Ne İş Yapar? 2024 Emlakçı Maaşları

X