2023 CEO Nasıl Olunur? Hangi Bölüm Okumalı? BİLGİLER!

Yazar: Engin Editör Tarih: 03.04.2023
CEO Nasıl Olunur?

CEO nasıl olunur hangi bölüm okunmalı? Günümüzde en çok merak edilen konular arasındadır. Bir şirkette CEO olmak birçok kişi tarafından son derece büyük bir istekle hedeflenen meslektir. Çünkü CEO maaşları ve statüsü ile birlikte, tatmin edici bir iş pozisyonu olarak tanımlanır.

CEO ne demek sorusunun yanıtını bu yazıda bulabilirsiniz. Ayrıca CEO olmak için hangi bölüm okunmalı sorusunu da yanıtladık.

Aylık kazancı 100.000 TL’yi aşabilen CEO’lar en basit tanımıyla bir şirketin yönetiminden sorumlu en üst yönetici olan kişilerdir. Bu yüzden de CEO olmak kolay değildir. Kendini geliştirmeyi ve son derece donanımlı olmayı gerektirir.

İşte tüm merak edilen yönleriyle nasıl CEO olunur? CEO ne iş yapar? Detaylar…

CEO Nedir?

CEO Nedir Nasıl Olunur
CEO Nedir Nasıl Olunur

CEO nasıl olunur? Bahsetmeden önce kısaca bu yabancı kelimeye göz atalım… İlk olarak CEO nedir sorusunu yanıtlayarak başlayalım. Türkçe statü karşılığı İcra Kurulu Başkanı olan İngilizce bir kısaltma olan CEO, Chief Executive Officer demektir.

Yani bu kelimede baş icra sorumlusu, baş yönetici veya genel müdür karşılıklarını taşımaktadır. Özetle CEO en üst dereceli yöneticidir.

Son zamanların en aranılan mesleğini ele aldık! İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur? Şimdi öğrenin.

CEO Nasıl Olunur? – Hangi Bölüm Okunmalı?

Nasıl CEO Olunur?
Nasıl CEO Olunur?

Bir firmada yer alan CEO, şirket politikası oluşturmak, yürütmek ve uygulamak ile ilgilenir. Bunun yanında yönettiği şirketin ilerleyeceği stratejileri de CEO’lar belirler.

Elbette bu kadar zor kararlara imza atacak bilgi ve tecrübeye de sahip olması için gerekenler oldukça fazladır… Peki, CEO olmak için ne yapılması gerekli?

Hem ülkemizde hem de dünyada güzel iş fikirleri ile kendini geliştiren insanlar arttıkça, devasa gökdelenlerin olduğu çalışma alanları da arttı. Peki bu büyük iş merkezlerinde ve şirketlerde CEO nasıl olunur? İşte önemli kriterler:

 • Eğitim almak: Yapmak istenilen işe uygun üniversitede eğitim okumak ve sonrasında o alanda en az yüksek lisans eğitimini alarak uzmanlaşmak.
 • İnsanlar ile Bağlantı: Özellikle eğitim hayatı boyunca alınan kurslar, katılmış olduğunuz seminerler il birlikte birlikte iş yapılabilecek insanlar ile tanışmak önemli. Kısaca network… CEO nasıl olunur? Devam edelim.
 • Hedef Belirlemek: İyi bir iş kurmak için iyi bir hedef ve yönteminiz olması gerekir. CEO’nun başlıca özellikleri arasında da bunları tespit edip uygulamak yer alır. Çünkü şirketin geleceği onun yükümlülüğündedir.
 • Yabancı Dil: Belki de en önemli kriter başta İngilizce olmak üzere birden fazla yabancı dil bilmektir. Ne kadar iyi düzeyde ve fazla yabancı dil bilinirse farklı insanlarla olan iletişim ve iş ağı da o ölçüde genişler…
 • Deneyim: Özellikle eğitim döneminde başlayan staj gibi fırsatları değerlendirerek deneyim ve beceri kazanılmış olması gerekir. Bunun yanı sıra o işteki birden fazla departmanda farklı statülerde deneyim sahibi olmak da son derece önemlidir.
 • Diksiyon: Başarılı bir CEO’nun güçlü hitabeti ve iyi bir diksiyonu vardır. Gerekirse bunu geliştirmek amacı ile çeşitli kurslara gidilmelidir. Unutulmamalıdır ki CEO, patron değil liderdir.
 • Finans Bilgisi: CEO nasıl olunur sorunun belki de en kritik yanıtı, finans bilgisi… Mevcut şartlarda CEO’luk yapan birçok kişinin sağlam finans bilgisi bulunuyor. Yani işletme, finans, ekonomi gibi bölümler okumanız büyük bir avantaj. Tabii farklı bölümler okuyup finans bilgisi geliştirmek de mümkün.
 • Yönetim Kurulu: CEO’ların geçmişine bakıldığında hepsinin bir yönetim kurulu üyeliği bulunmakta. Yani şirkette yükselmeye başladığınızda hedefiniz yönetim kuruluna girmek olsun. Emin olun CEO adayları buradan seçiliyor. 🙂
 • Esnek Olmak: CEO olarak görev yapanlar, girişimci özelliklere sahiptir. Bu anlamda esnek düşünme yeteneğini kazanmış olmanız gerekiyor.

CEO Maaşları Ne Kadar?

CEO Maaşları 2023
CEO Maaşları 2023

CEO nasıl olunur? Sorusuna yanıt verdikten sonra en önemli konunun kazanç olduğunu biliyoruz. CEO maaşları ne kadar? Yüksek özveri ve disiplin gerektiren bu meslekten elde edilen kazancın da haliyle yüksek olduğunu söylemek mümkün.

CEO maaşları yurtiçinde ortalama 50.000 TL – 300.000 TL arasında değişmektedir. Yurtdışında CEO maaşları ise aylık ortalama 25.000 Dolar – 100.000 Dolar arasında değişmektedir.

Bir şirkette CEO pozisyonuna yükselmek demek aynı zamanda refah seviyesini arttıracak maaşlar kazanabilmek demektir. Bir CEO’nun ne kadar kazandığı ile ilgili önemli husus şirket ne kadar büyük ise kazanç da o kadar büyüktür.

 • Örneğin, Google CEO maaşları 35.000 dolar iken Microsoft CEO maaşları 40.000 dolardır. Bahsettiğim CEO Maaşları elbette değişebilir. Bu rakamlardan çok daha fazlasını kazanmak mümkün.

Ülkemizden örnek verecek olursak mesela Türk CEO pozisyonunda yer alan Murat Ülker 4 milyar 800 bin dolarlık bir birikime sahip. Bu, CEO’ların servet sahibi olabileceğinin de bir göstergesidir.

Bonus içerik: Gümrük Müşaviri Nasıl Olunur?

CEO Olarak Görev Yapan Başarılı Kişilerin Ortak Özellikleri

En az CEO nasıl olunur sorusu kadar önemli bir konu var. O da CEO’ların ortak özelliklerini bilmek. Bu konuda kendinizle kıyaslama yapmanız için ben size bir liste çıkaracağım. Eksiklerinizi bir an önce tamamlayın! 🙂

 • CEO’lar zor durumlarda ve özellikle kriz anlarında soğukkanlı düşünerek mantıklı kararlar alabilmelidir. Şu an CEO olarak görev yapan birçok kişide bu özellik vardır.
 • Kendi tecrübelerine mutlaka önem veren CEO’ların asıl önem verdikleri, başkalarının tecrübeleridir. Eğer başkalarının tecrübelerini dikkate almıyorsanız bundan vazgeçin.
 • Şirketi yönetirken bilgi birikimini arttırmak, yeni stratejiler geliştirmek de özellikler arasında.
 • Çalışanlarına karşı bir yöneticiden ziyade lider gibi davranmaları gerekir. Örneğin çalışanların günün sonunda ne ürettiğine bakmak yöneticilerin işidir. Ancak lider, ortada bir sorun varsa bunun nedenini araştıran ve bunu yaparken de ılımlı olan kişidir.
 • İnsan ilişkilerine dayalı sistematiği gelişmiş durumdadır.
 • Duygusal zekaları gelişmiştir.
 • Yurt içi ve yurt dışı tüm ekonomik, politik ve siyasi gelişmeleri takip eder.

CEO Görevleri Nelerdir?

CEO Ne İş Yapar
CEO Ne İş Yapar

Şimdi bir diğer CEO nasıl olunur? Konusu için önemli noktaya değinelim. Bir şirketin en üst seviyesindeki makam için elbette çok geniş bir görev tanımı vardır.

Bu görev ve sorumluluklar tüm işleyişin denetimini barındıracağı için aslında yetkisi kadar yükü de ağırdır. İşte bir şirketi yöneten CEO görevleri genel hatlarıyla şunlardan oluşur;

 • Başlıca CEO görevleri arasında en temel olanı çalıştığı şirketi bulunduğu konumdan daha yükseğe taşımaktır.
 • Çalıştığı şirketin yüksek kazanç sağlıyor olması CEO görevlerindendir.
 • CEO olarak görev yapan kişi, şirketin tüm profesyonel süreçlerini yönetmek ve idare etmek zorundadır.
 • CEO görevleri arasında tüm dünyada ki trendleri takip etmek vardır.
 • CEO’lar güçlü iletişim becerileri ile önemli işleri yürütmekle görevlidir.
 • Ayrıca CEO’nun bir diğer görevi belirlenen hedeflerin gerçekleştirilmesi için şirkete göre planlamalar yapmaktır.

Kaç Senede CEO Olunur?

CEO nasıl olunur ve bunun için kaç sene gerekli? CEO olmak için, eğer zaten bir şirkette çalışıyorsanız, 10 yıldan fazla tecrübe edinmeniz gerekir. Eğer kendinize ait bir şirketse ilk yıllardan da başarı elde edilebilir veya daha uzun da sürebilir.

CEO nasıl olunur hangi bölümden mezun olunmalı? Sıra bu sorunun yanıtı öğrenmekte! İşte CEO için hangi bölüm okunmalı sorusunun yanıtı…

CEO Olmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı?

CEO Olmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı
CEO Olmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı

Başta da bahsettiğim gibi güzel şirketler, lüks binalar arttıkça insanlar da bu yerlerde konforlu bir şekilde çalışmak istiyor. Bu da CEO olmak için hangi bölüm okunmalı sorusunu beraberinde getiriyor. CEO nasıl olunur? Öğrenmek için merak edilen bir konu.

Bir şirkette CEO Olmak için eğitimden de fazlasına ihtiyaç olduğunu unutmamak gerek. CEO olmak için neler yapılmalı, CEO olmak için hangi bölüm okunmalı dendiğinde belirli bir bölüm söylemek mümkün olmaz. Dolayısıyla CEO’luk için hangi bölüm okunmalı sorusunun yanıtı yoktur.

Çünkü kişi hangi alanda ilerlemek istiyorsa onunla ilgili bölüm okuyup, bir şirkette çalışıp ya da kendi işini kurup CEO olabilir. Bu nedenle CEO olmak için hangi üniversite okunmalı? Sorusuna da bir yanıt vermek zor.

Yani CEO olmak için hangi bölüm okunmalı sorusunun cevabı: Hangi alanda mutlu ve başarılı olacağınızı düşünüyorsanız o olmalı. CEO olmanın gerekliliklerinden biri de yaptığınız işi sevmektir. Yine de fikir vermesi açısından CEO olmak için okulları örneklerle sıralayabiliriz…

Bunu da okuyun! Sivil Polis Nasıl Olunur?

Türkiye’deki CEO’lar ve Okudukları Bölümler

CEO Nasıl Olunur
CEO Nasıl Olunur

CEO nasıl olunur? Konusunu araştıranlar için bu başlık ilham olacak! Türkiye’deki CEO’lar da eğitimlerini alanında yetkinleşecek şekilde tamamlayarak farklı pozisyonlarda çalışarak oraya gelmişlerdir. Türkiye’de bazı şirketlerin başında CEO’ların okuduğu bölümler ise şu şekildedir;

 • Boyner CEO’su Eren Çamurdan Yıldız Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunu.
 • Toyota CEO’su Ali Haydar Bozkurt Çukurova Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu.
 • Borusan Oto CEO’su Hakan Tiftik Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği mezunu.
 • Doğuş Oto CEO’su Ali Bilaloğlu Berlin Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi mezunu.
 • Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu Ankara Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu.
 • Sabancı Holding CEO’su Cenk Alper ODTÜ Makine Mühendisliği mezunu.
 • Eczacıbaşı Holding CEO’su Atalay Muharrem Gümrah Boğaziçi Üni. Endüstri Mühendisliği,
 • TOFAŞ CEO’su Cengiz Eroldu İstanbul Üniversitesi İşletme mezunu.

Yani genel hatlarıyla işletme, ekonomi veya mühendislik bölümlerinden olduğunu söylemek mümkün. Ancak yukarıda da bahsettiğim gibi işin tanımı ve sektörün gereklilikleri de önemlidir.

CEO Nasıl Olunur? Sık Sorulan Sorular

CEO nasıl olunur konusunda sıkça sorulan soruları sizler için yanıtladım. Diğer sorularınız için lütfen YORUM bölümünden bize ulaşın.

1- CEO olmak için neler yapılmalı?

CEO olmak için öncelikle eğitim başta olmak üzere tüm olması gereken özellikleri edinmeniz gerekiyor. Hayatınızın her alanını bu yönde geliştirerek başlayabilirsiniz. Özellikle genç yaşlardaysanız işiniz daha kolay olacaktır!

2- CEO nerede çalışır?

CEO’lar genel anlamda tüm şirket türlerinde görev alabilmektedir.

CEO nasıl olunur? Artık biliyorsunuz!

Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?
Paylaş
Yorum Bırak
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Özel Güvenlik Nasıl Olunur

Silahsız – Silahlı Özel Güvenlik Nasıl Olunur? 2023 ŞARTLARI

Getir Kurye Maaşları

2023 Getir Kurye Maaşları ve Şartları – YENİ ÜCRETLER!

Bireysel Kariyer Planlama Aşamaları

Bireysel Kariyer Planlama Aşamaları: 10 Adımda Hedefe Ulaşın

LCW Çalışma Şartları

LCW Çalışma Şartları ve Maaşları 2023 | YENİ ZAMLI ÜCRETLER!

Tıbbi Laboratuvar Teknikeri Maaşları

Tıbbi Laboratuvar Teknikeri Maaşları 2023 – (TEMMUZ) Güncel!

CEO Nasıl Olunur?

2023 CEO Nasıl Olunur? Hangi Bölüm Okumalı? BİLGİLER!

Daha Fazla Makale

Diş Hekimi Asistanı Maaşları

Diş Hekimi Asistanı Maaşları 2023 | Diş Asistanı Maaşı

Vergi Müfettişi Nasıl Olunur

Vergi Müfettişi Nasıl Olunur 2023 | (TEMMUZ) Maaşı Ne Kadar?

Sağlık Teknikeri Maaşları

Sağlık Teknikeri Maaşları 2023 | (TEMMUZ) Zamlı Rakamlar!

Gemi Kaptanı Nasıl Olunur

Gemi Kaptanı Nasıl Olunur? 2023 Gemi Kaptanı Maaşları!

subay maaşları

2023 Subay Maaşları – Yedek Subay, Emekli Subay…

Almanya Mühendis Maaşları

Almanya Mühendis Maaşları 2023 | Güncel Maaşlar!

Ücretli Öğretmen Maaşı

Ücretli Öğretmen Maaşı 2023 | Zamlı ÜCRETLER! Hesaplama…

A101 Çalışma Şartları

A101 Çalışma Şartları 2023 | (Temmuz) Zamlı Maaşları!

X