Orman Muhafaza Memuru Maaşı 2024 | Zamlı Ormancı Maaşları

Yazar: Hacer Tarih: 11.01.2024
Orman Muhafaza Memuru Maaşı

Orman muhafaza memuru; ormanların korunması, bakımı ve geliştirilmesi ile ilgili görevli olan bir kamu personelidir. Günümüzde popüler olan meslek arasına da ismini yazdırmıştır. Bu yüzden pek çok kişi tarafından orman muhafaza memuru maaşı ne kadar diye araştırılmaktadır.

Orman muhafaza memurlarının almış oldukları maaşlar pek çok faktöre göre değişiklik göstermektedir. Kıdem, görev bölgesi, evli olup olmaması gibi faktörler maaşı etkileyen faktörlerin başında gelmektedir. Bu yazımızda sizlere orman muhafaza memuru nasıl olunur, maaşları nasıldır gibi konularda bilgiler vereceğiz.

Orman muhafaza memurluğu maaşları için işte detaylar…

Orman Muhafaza Memuru Maaşı 2024 – Zamlı Güncel

Orman muhafaza memurları; orman yangınlarıyla mücadele, ormanların zarar görmesini önleme ve av hayvanlarını koruma gibi önemli görevleri bulunan kamu personelleridir.

Orman muhafaza memuru maaşları; görev bölgesi, evli olup olmaması, çocuğunun olup olmaması ve mesai gibi faktörlere göre değişiklik gösterebilmektedir. Ayrıca, derece, kıdem ve hizmet yılı gibi unsurlar da orman muhafaza memurlarının maaşları etkileyen diğer faktörlerdir.

Orman muhafaza memuru maaşı 2024 yılında ne kadar olacağı merak edilen konulardan bir tanesiydi. Memurlara yapılan %49,25 zam oranı çerçevesinde güncel maaşları sizler için derledik.

Orman muhafaza memuru maaşı 2024 yılı için aşağıdaki gibidir:

Deneyim & PozisyonMaaş
Yeni Başlayan Kadrolu Orman Muhafaza Memuru Maaşları33.500 TL
Deneyimli Kadrolu Orman Muhafaza Memuru Maaşı35.000 TL
Sözleşmeli Ormancı Maaşları 202417.000 TL – 22.500 TL
Orman muhafaza memurları ne kadar kazanıyor?
 • Yeni yılda memurlara yapılan zamlar doğrultusunda orman muhafaza memuru maaşları ortalama olarak 33.500 TL civarındadır.
 • Deneyimli orman muhafaza memurları, kıdem derece ve diğer faktörlere göre 35.000 TL’ye kadar maaş alabiliyor.
 • Sözleşmeli ormancı maaşı ise ortalama olarak 17.000 TL – 22.500 TL arasında değişmektedir.

Önerilen İçerik: Banka Çalışan Maaşları

Orman Muhafaza Memuru Maaşları Ne Kadar?

Orman muhafaza memuru maaşı 2024 yılında bir önceki yıla göre %49,25 oranında artış göstermiştir. Yeni yıl itibari ile orman muhafaza memurlarının ortalama maaşı 33.500 TL civarına yükseldi.

Maaş miktarları; derece, kademe, hizmet yılı, aile ve çocuk yardımı gibi unsurlara göre değişiklik gösterebilmektedir. Aynı zamanda orman muhafaza memurları, mesai saatleri dışında da görev yapabilirler ve bu durumda mesai ücreti almaktadırlar.

2 Yıllık Ormancılık Maaşı Ne Kadar?

Orman muhafaza memuru olarak çalışan bir kişinin 2 yıl sonra ne kadar maaş alacağı, derece, evlilik, çocuk ve görev bölgesi gibi faktörlere göre değişiklik göstermektedir. 

Derece ve kıdem, hizmet yılı gibi faktörlere de bağlı olarak 2 yıllık orman muhafaza memuru maaşı 33.500 TL – 35.000 TL civarında değişiklik göstermektedir.

Orman Muhafaza Memuru Ne İş Yapar?

Orman muhafaza memurları ne iş yapıyor?
Orman muhafaza memurları ne iş yapıyor?

Orman muhafaza memuru maaşını öğrendikten sonra sıra geldi orman muhafaza memurunun ne iş yaptığı konusuna. Orman muhafaza memurları; Orman Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışan, ormanların ve ormanların içindeki canlıların korunması ve bakımı ile ilgilenen kamu personelleri olarak bilinmektedir. Orman muhafaza memurlarının görevleri genel olarak şu şekildedir:

 • Orman ve orman ürünlerinin korunması için gerekli faaliyetleri yürütmek,
 • Görev sahaları içerisinde çıkan orman yangınlarına müdahale etmek,
 • Görev alanı içerisinde bulunan orman içi ve orman dışı ağaçlandırma sahalarının, fidanlıkların, tohum bahçelerinin, milli park, tabiat parkı, tabiat anıtı, tabiatı koruma alanları gibi yerleri korumak,
 • Görev sahası içerisinde yer alan av hayvanlarını korumak,
 • Ormanların işletilmesi ile ilgili olarak damga ve işaretleme yapmak,
 • Biotik ve abiotik yolla zarar görmüş ağaçların tespiti, kesim, tomruklama, nakliyat ve depolama, bakım ve gençleştirme, tohum temini, ağaçlandırma, fidanlık, toprak muhafaza ve mera işlerini yürütmek,
 • Sabotaj girişimlerine karşı ormanları korumak,
 • Kendilerine teslim edilen silah, alet ve malzemelerin muhafaza ve bakımını yapmak,
 • Kaçak avlanmayı engellemek,
 • Orman yangınları, sel gibi acil durumlarla karşılaşıldığında müdahale etmek orman muhafaza memurlarının görevleri arasında yer almaktadır.

Orman muhafaza memuru maaşı ilginizi çektiyse, o halde bu mesleği nasıl icra edebileceğinizi konuşalım! Nasıl orman muhafaza memuru olunur? İşte yanıtı…

Öneri içerik: Gratis Maaşları

Orman Muhafaza Memuru Nasıl Olunur?

Orman muhafaza memuru nasıl olunur?
Orman muhafaza memuru nasıl olunur?

Orman muhafaza memuru olmayı düşünen kişilerin, öncelikle aşağıda yer alan ön lisans programlarından herhangi birinden mezun olması gerekmektedir. Bu ön lisans programları şu şekildedir:

 • Orman işletmeciliği,
 • Ormancılık,
 • Orman ve orman ürünleri,
 • Odun dışı orman ürünleri,
 • Fidan ve fidecilik,
 • Budama ve aşılama,
 • Av ve yaban hayatı.

Bu bölümlerden mezun olduktan sonra, KPSS sınavına girip yeterli puanı almanız ve Orman Genel Müdürlüğünün orman muhafaza memuru alım ilanına başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

Başvurunuz olumlu sonuçlanırsa, uygulamalı sınava katılmanız ve bu sınavdan da başarılı olmanız gerekmektedir. Kadrolu orman muhafaza memuru maaşı, diğer pozisyonlara göre devlet memuru statüsü gereğince daha fazladır.

Önerilen İçerik: Mübaşir Maaşları

Orman Muhafaza Memuru Olma Şartları Nelerdir?

Orman muhafaza memuru maaşları konusunda araştırma yapan kişilerin merak ettiği konulardan birisi de orman muhafaza memuru olma şartlarıdır. Orman muhafaza memuru olabilmek için şu şartları yerine getirmeniz gerekmektedir:

 • 36 yaşından gün almamış olmak,
 • 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48. maddesinde yer alan genel ve özel şartlara sahip olmak,
 • Kamu Personeli Seçme Sınavından (KPSSP93) en az 65 puan almış olmak,
 • Yükseköğrenim kurumlarına bağlı ön lisans programlarından; Ormancılık ve Orman Ürünleri, Orman İşletmeciliği, Ormancılık, Orman Ürünleri, Odun Dışı Orman Ürünleri, Fidan Yetiştiriciliği, Fidan Yetiştirme, Fidan ve Fidecilik, Budama ve Aşılama, Avcılık ve Yaban Hayatı, Av ve Yaban Hayatı bölümlerinin herhangi birinden mezun olmak,
 • Tam Teşekküllü Sağlık Kurum ve Kuruluşlarından sağlık kurulu raporu almak orman muhafaza memuru olma şartları arasında yer almaktadır.

Eğer bu şartları yerine getiriyorsanız, orman muhafaza memuru maaşına daha yakınsınız demektir! 🙂 Şimdi mesleğin çalışma şartlarını ve saatlerini inceleyelim…

Orman Muhafaza Memuru Çalışma Saatleri

Orman muhafaza memuru maaşları yanında çalışma saatleri de merak edilmektedir. Orman muhafaza memuru çalışma saatleri ile ilgili şunlar söylenebilir:

 • Orman muhafaza memurları, diğer memurluklarda olduğu gibi günlük 8 saat, haftada 5 gün ve haftada 40 saat şeklinde çalışmaktadır.
 • Fakat bazı durumlarda iş saatleri uzayabilmektedir. Mevsimler değişimler (orman yangınlarının olması) ve acil durumlarda iş saatlerinde değişiklik olabilmektedir.

Eğer orman muhafaza memurluğu maaşlarını araştırıyorsanız, alım ilanlarına da bakmanız önemlidir. Orman muhafaza memuru alımı var mı? İnceleyelim…

Orman Muhafaza Memur Alımı 2024

Orman Muhafaza Memuru Maaşı
Orman Muhafaza Memuru Maaşı

Orman muhafaza memuru alımı ilanları, Orman Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesi içerisinde yer alan “Duyurular” kısmında yayımlanmaktadır.

2024 yılı için orman muhafaza memuru alımı ilanı ile ilgili henüz net bir bilgi bulunmamaktadır. Bu yüzden OGM resmi sayfasını düzenli olarak takip etmek ve size uygun iş ilanı yayımlandığında başvurunuzu en kısa sürede gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

İlginizi çekebilir: Polis Özel Harekat Maaşları

Sıkça Sorulan Sorular

Orman muhafaza memuru maaşı ile ilgili olarak sıkça sorulan sorular şu şekildedir:

Ormancılar ne kadar maaş alıyor?

Ormancılık, kadrolu bir şekilde yapıldığında devlet memuru statüsünde ortalama olarak 33.500 TL maaşa sahip bir meslektir. Sözleşmeli personeller ise ortalama olarak 17.002 TL olan asgari ücret düzeyinde işe başlarlar.

Orman şefi maaşları ne kadar?

Orman muhafaza memurları, belirli şartları sağladıkları takdirde orman şefi olabiliyorlar. Orman şefi maaşı ise ortalama olarak 35.000 TL’den başlar.

Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?
Paylaş
Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Sağlık Yönetimi Maaşları

Sağlık Yönetimi Maaşları 2024 | (ZAMLI) Devlet – Özel

File Market Çalışma Şartları

File Market Çalışma Şartları 2024 | Yeni Zamlı Çalışan Maaşları

Havacılık Yönetimi Maaşları

Havacılık Yönetimi Maaşları 2024 | Nedir? Ne İş Yapar?

Gratis Çalışma Şartları

Gratis Çalışma Şartları 2024 – Yeni Zamlı Personel Maaşları

Orman Muhafaza Memuru Maaşı

Orman Muhafaza Memuru Maaşı 2024 | Zamlı Ormancı Maaşları

Aselsan Mühendis Maaşları

Aselsan Mühendis Maaşları 2024 | Zamlı Güncel Maaşlar

Daha Fazla Makale

subay maaşları

Subay Maaşları 2024 (ZAMLI) – Yedek Subay, Emekli Subay…

LCW Çalışma Şartları

LCW Çalışma Şartları ve Maaşları 2024 | Zamlı Yeni Ücretler!

Uçak Mühendisliği Maaşı

Uçak Mühendisliği Maaşı 2024 | THY, TAI, THK Maaşları

PDR Maaşları

PDR Maaşları 2024 | Devlet – Özel Rehber Öğretmen Maaşı

Gemi Kaptanı Nasıl Olunur

Gemi Kaptanı Nasıl Olunur? 2024 Gemi Kaptanı Maaşları

Sanal Asistanlık

Sanal Asistanlık: İnternetten Evden Çalışarak Para Kazanma

Emlakçı Nasıl Olunur?

Emlakçı Nasıl Olunur? Ne İş Yapar? 2024 Emlakçı Maaşları

Getir Kurye Maaşları

2023 Getir Kurye Maaşları ve Şartları – YENİ ÜCRETLER!

X