Türkiye’de Olmayan İş Fikirleri | 15 İlginç İş Fikri

Yazar: Tuğba Tarih: 08.12.2023
Türkiye'de Olmayan İş Fikirleri

Türkiye’de olmayan iş fikirleri listesine hoş geldiniz! Bu yazı, girişimci ruhlu kişiler için bir rehber niteliğinde…

Yurtdışında olan Türkiye’de bulunmayan iş fikirleri oldukça merak uyandırıcı. İnsanların hayatında bir fark yaratarak ve daha önce yapılmayanı yaparak öne çıkma şansınız hala var.

Tabii ki daha önce denenmemiş bir iş kurmanın belli başlı riskleri vardır. Denenmemiş iş fikirleri ile ilgileniyorsanız cesaretiniz olmalı. Bu riskleri en aza indirmek de sizin elinizde. Tamamen zekice iş fikirlerine yönelmeniz gerekiyor. İyi bir iş planıyla başarılamayacak çok az şey vardır.

Yurtdışında olup Türkiye’de olmayan girişimler için pek çok farklı örnek sıralanabilir. Bu yazımın sıra dışı iş fikirleri peşinde koşanlara yardımcı olacağını umuyorum. Başlayalım…

Türkiye'de Olmayan İş Fikirleri
Türkiye’de Olmayan İş Fikirleri

1- Evcil Hayvanlar İçin Konuşma Butonları

Kulağa çok ilginç geldiğini biliyorum. Çok değişik iş fikirleri arasında bulunan bu seçenek yurtdışında oldukça popüler. Peki evcil hayvanlar için konuşma butonları nedir? Şöyle ki, kedinizi ya da köpeğinizi eğitirken devamlı konuşuyorsunuz. Belirli komutlar veriyorsunuz ve bu komutlara itaat etmelerini bekliyorsunuz.

Hayvanlar da hem sesle hem de vücut dilleriyle insanlarla konuşur. Evcil hayvanlar için konuşma butonları da onları daha iyi anlayabilmemiz için üretildi. ‘’Yemek’’, ‘’Evet’’, ‘’Hayır’’, ‘’Seni seviyorum’’, ‘’Ne?’’, ‘’Park’’, ‘’Oyun’’ gibi basit kelime ve öbekleri hayvanlarımız her gün duyuyor ve benimsiyor. Butonlar sayesinde ise bize isteklerini bildirebiliyorlar.

Konuşma butonları Türkiye’de maalesef yaygın değil ancak yurtdışında büyük ilgi görüyor. Türkiye’de olmayan iş fikirleri arasında değerlendirilebilir.

2- Sıra Dışı Otomatlar

Sıra Dışı Otomatlar
Sıra Dışı Otomatlar

Türkiye’de olmayan iş fikirleri listesinde sırada otomatlar var. İlginç iş fikirleri arasına koyabiliriz.

Türkiye’de otomatlar maalesef isteği karşılamada yetersiz kalıyor. Çoğu otomata marketten kolayca alabileceğimiz şeyler için fazlasıyla para ödüyoruz. Su, bisküvi ya da kahve yerine otomatlardan başka neler alabiliriz? Çılgın iş fikirleri arasında:

Ekmek Otomatı

Hamur işleriyle ilgileniyorsanız ancak dükkân açmak istemiyorsanız ekmek otomatını düşünmelisiniz. Fransız fırıncı Jean-Louis Hecht tarafından geliştirilen baget otomatı ilgi çekici. Sevdiğiniz işi insan kalabalıklarıyla uğraşmadan da yapabilirsiniz.

NOT: Ekmek otomatları, dünyada olup Türkiye’de olmayan ürünler arasında değerlendirilebilir.

Elektronik Alet Otomatı

Şart aleti, powerbank, kulaklık, pil ve daha nice elektronik aletleri otomatlarda satmaya başlayabilirsiniz. İnsanları büyük mağazalara gidip uzun kuyruklarda bekleme zahmetinden kurtarmış olursunuz.

Pizza Otomatı

Avrupa’da yaygınlaşmaya başlayan bir otomat türü. Pizza otomatı ilk defa İtalya’da ortaya çıktı. Makine hazır hamuru ısıtıyor ve sosları ekliyor. Siparişini girdiğiniz taze pizzanız 3 dakika içinde hazır.

Bu ve buna benzer tüketiciye kolaylık sağlayan otomat fikirleri geliştirebilirsiniz.  

3- Engelliler İçin Eğlence Merkezleri

Engelliler İçin Eğlence Merkezleri
Engelliler İçin Eğlence Merkezleri

Türkiye’de olmayan işler mi arıyorsunuz? İşte size bir örnek…

Türkiye’de 3 milyonu aşkın engelli insan var. Gündelik hayatları yeterince zor olan bu insanlar için eğlence yerleri maalesef yetersiz kalıyor. Engelliler için sosyal alanlar oluşturmak yurtdışında olan ancak Türkiye’de olmayan iş fikirleri arasında.

Özel ihtiyaçlara sahip insanlar için Türkiye’de yaygın olmayan bir girişim başlatabilirsiniz. Süreç boyunca tesisin kurulumu, personel alımı, sigortalar, izinler başınızı ağrıtabilir. Ülkemizdeki özel ihtiyaç sahibi insanlar düşünüldüğünde böylesine bir girişime değecektir. Ülke çapında büyük ses getirebilir.

En başta da yazdığım gibi iyi bir planlama ve iş stratejiniz olmadan hiçbir adım atmayınız.

4- Öfke Odası | Zekice İş Fikirleri

Öfke Odası
Öfke Odası

Türkiye’de olmayan iş fikirleri listesinde sırada öfke odası var. Sıradışı işler peşinde koşanlar bu fikri sevecektir.

Her geçen gün daha çok stresle baş etmek zorundayız. Kimi zaman aşırı öfkeye kapılıyoruz ve şiddete başvurma dürtüleri hissediyoruz. Öfke odası ise sinir ve stresle baş edebilmek için oluşturulan bir girişim.

Güvenli bir ortamda insanlar nesneleri parçalayarak öfkelerini dışa atabiliyorlar. Türkiye’de yeni yeni yaygınlaşan bu iş alanında yerinizi alabilirsiniz.

Yaratıcı iş fikirlerinde ön sıralarda bulunan öfke odası projeniz var ise, güvenlik önlemlerine dikkat etmeyi unutmayın.

5- Kapsül Hostel | Türkiye’de Olmayan İş Fikirleri

Kapsül Hostel
Kapsül Hostel

Farklı iş fikirleri peşinde koşanların yüzünü güldürecek bir fikir kapsül hosteller.

İlk olarak Japonya’da kullanılmaya başlanan kapsül hosteller Türkiye’de olmayan iş fikirleri arasında.

Kapsül hostellerin mantığı şu şekilde: Daha küçük bir alanda daha fazla insanı konaklatmak. Kapsül hostellerde bir odada kapsül şeklinde yataklar bulunuyor.

Kalabalık bir grup insan geceyi bir yerde geçirmek istiyor ancak bütçeleri yoksa kapsül hosteller yardımlarına koşuyor. Yurtdışında pek çok insanın tercihi.

Yüklü bir miktar paranız var ise Türkiye’deki turistik yerlerde kapsül hostel açmayı düşünebilirsiniz. Sıradışı iş fikirlerinin başında geldiği söylenebilir.

6- Sos Dükkanı | Yurtdışındaki İlginç İş Fikirleri

Sos Dükkanı
Sos Dükkanı

Araştırmalara göre Türkiye’deki sos ve baharat tüketiminin 2023-2027 yılları arasında %14.04 artacağı tahmin ediliyor. Almanya’da yaygın bir iş kolu olan sos dükkanı işletmeciliğinin Türkiye’de yaygınlaşmaması için bir sebep yok.

Türkler olarak yediğimiz yemeklere çok özen gösteriyoruz. İyi bir öğün iyi bir günün müjdesidir. Türkiye’de olmayan iş fikirleri arasında bir sos dükkanı açmayı ekleyebiliriz.

Birbirinden farklı soslar yapıp satarak bu alanda yeni girişimlere öncülük edebilirsiniz. Gelecek potansiyeli daha detaylı düşünülürse en iyi iş fikirleri arasına girebilir.

Ne İş Yapabilirim? Birbirinden ilginç iş fikirleri için bu içeriğe göz atın.

7- Hayvan Kiralama

Hayvan Kiralama
Hayvan Kiralama

Değişik iş fikirerinde sırada hayvan kiralama var. Hayvan kiralama yurt dışında oldukça yaygın bir uygulama.

Kırsalda yaşayanlar ancak çiftlik hayvanı olmayanlara hitap eden bir alandayız. İneği, tavuğu ya da koyunları olmayan biri doğal süt ve yumurta isteyebilir. Bu nedenle belirli dönemlerde bu hayvanlar kişilere kiralanabilir.

Hayvan satın almak yerine birkaç aylığına kiralamak kişiyi maddi olarak zorlamaz. Bu nedenle satın almak yerine kiralamayı tercih eder.

Profesyonel sözleşmeler imzalanarak kazanç elde edilebilir. Türkiye’de olmayan iş fikirleri arasında bunu değerlendirsekte işin etik tarafı hakkında bilgi veremiyoruz. Bu, kişiden kişiye göre değişecektir.

8- Tek Kullanımlık Şarj Aleti | Yurtdışında Olup Türkiye’de Olmayan Girişimler

Tek Kullanımlık Şarj Aleti
Tek Kullanımlık Şarj Aleti

Tek kullanımlık şarj aleti Çin’de olup Türkiye’de olmayan bir cihazdır. Bu kapsamda Türkiye’de olmayan iş fikirleri arasında değerlendirilebilir.

Telefon şarjı dışarda beklemediğiniz bir anda bittiğinde tek kullanımlık şarj aleti yardıma koşuyor. İnsanlar yanlarında powerbank taşımak istemiyorsa bu minik alete yönelecektir. Otomat şarj etme de ülkemizde yaygın olmadığı için kısa sürede popüler olabilir.  

Alet tek bir seferde telefonu hızlıca şarj ediyor. Sonrasında çöpe atılıyor. Aktif ve koşturmalı hayatı olan pek çok insana yardımcı olacaktır.

9- Poşet Kapatıcı

Poşet Kapatıcı
Poşet Kapatıcı

En iyi iş fikirleri arasında poşet kapatıcı var. Eğer Türkiye’de olmayan iş fikirleri arasında hangisini tercih edersin diye sorsaydınız, kesinlikle poşet kapatıcı derdim! 🙂

Türkiye’de bazı gıdaların paketleri açıldıktan sonra kapatılabiliyor. Ne yazık çoğu paketleme bu konuda yetersiz. Baklagil, cips, çikolata ve daha birçok paketlemeyi aklınıza getirin. Poşeti açtıktan sonra kapatması oldukça zor. Poşet kapatıcı tam olarak bu sorunu gidermeye yönelik.

Alet yavaş yavaş ülkemizde yaygınlaşmaya başladı. Küçük bir sermayeyle bu işe başlayıp büyük kâr elde edebilirsiniz.

10- Evcil Hayvan Oteli

Evcil Hayvan Oteli
Evcil Hayvan Oteli

Evcil hayvan oteli en güzel iş fikirleri arasında. Her yıl daha fazla insan evcil hayvan sahipleniyor. Haliyle bu alanda insan hayatını kolaylaştıracak iş yerlerine ihtiyaç duyuluyor.

İşletme kabiliyetiniz var ancak insanlarla uğraşmak istemiyorsanız bir seçeneğiniz var: Hayvan oteli işletmek.

Hayal edilebileceği üzere hayvan oteli açmak lüks tüketim ihtiyacını karşılamak için olacaktır. Evcil hayvan sahipleri, evde değilken hayvanlarını bu özel otele bırakmak isteyebilir. Siz de özenle bu hayvanların bakımını üstlenebilirsiniz.

Türkiye’de olmayan iş fikirleri içeriğinden sonra Butik Açmak hakkında bilgi edinebilirsiniz.

11- Pizza Karavan

Pizza Karavan
Pizza Karavan

Türkiye’de olmayan iş fikirleri arasında pizza karavan da bulunuyor.

Globalleşmenin bir sonucu olarak dünya mutfakları iç içe geçmiş durumda. Türkiye de pizza tüketmeyi oldukça seven bir millet. Son dönemlerde fazla sayıda açılan pizza restoranlar dediğimi doğruluyor. Peki neden Pizza Karavan?

Bir restorana gidip bir saat sipariş beklemek istemeyenler karavan pizza fikrini sevebilir. Sokaklarımızda seyyar olarak kestane, mısır ya da hotdog satılıyor. Peki kişi daha fazla açsa? Hızlı bir şekilde karnını doyurmak isteyecek. Pizza gibi doyurucu bir şeye her an ulaşabiliyor olmak da mutluluk verici açıkçası.

12- Vegan Dükkanlar

Vegan Dükkanlar
Vegan Dükkanlar

Vegan nüfus, dünyada yükselen trend içerisinde. Bu nedenle Türkiye’de olmayan iş fikirleri arasında vegan cafeler ve dükkanlar da bulunuyor.

Türkiye nüfusunun %5’ini veganlar oluşturuyor.  Bu nedenle vegan cafeler ve marketler ülkemizde yaygınlaşmaya başladı. Yine de kalite ve çeşitlilik anlamında eksiklikler mevcut. Vegan beslenenler için bu durum oldukça zorlayıcı.  

Vegan ürünlere ulaşabilmek 10 dakikada markete gitmek kadar kolay olmalıdır. Bunu kolaylaştıran kişi siz olabilirsiniz. Vegan ürünlerin ülkemizde ulaşımını kolaylaştırarak kişilere hem fayda sağlamış ve gelir elde etmiş olursunuz.

Yeni İş Fikirleri yazımızı okumayı unutmayın!

13-  Plastik Yemek Sergisi

Plastik Yemek Sergisi
Plastik Yemek Sergisi

Plastik yemek sergisi en çılgın iş fikirlerinden biri. Türkiye’de olmayan iş fikirleri için en güzel öneriler arasında yerini çoktan aldı…

Özellikle plastik yemek sergisine Japonya’da rastlıyoruz. Plastik yemek, menüdeki yiyeceklerin tabaklarda nasıl durduğunu görselleştirmek için hazırlanıyor.

Plastik yemek tabağı hazırlamak oldukça zor. İşinde iyi insanlarla çalışırsanız bu işi Türkiye’de yaygınlaştıran kişi olabilirsiniz. Çünkü herkes ne yiyeceğini görmek istiyor. Anlaşılan o ki fotoğraflar yetmiyor artık.

Türkiye’de bir Uzak Doğu ya da pizza restoranında plastik yemek sergisinin beğenileceğini kesin. En uçuk iş fikirleri arasında.

14- Japon Tatlıları Dükkanı

Japon Tatlıları Dükkanı
Japon Tatlıları Dükkanı

Japon mutfağından çok bahsettim evet. Bunun geçerli bir sebebi var: Ülkemizde giderek artan Asya mutfağı merakı. Birçok Asya yemeği Türklerden tam not almış durumda.

Türkiye’de hızla artan Asya mutfağı temalı restorantlar var. Herkes elinde çöpşişle sushi ya da noodle yemeye çalışıyor. Asya mutfağı damak zevkimize uyuyor.

Uzak Doğu mutfağına olan merak doruk noktasındayken Japon tatlılarına özgü bir mekan açmak hiç de mantıksız değil. Japon mimarisine uygun bir mekan açarsanız mekan önünden geçenlere görsel şölen sunarsınız!

15- Drone Sektörü

Drone Sektörü
Drone Sektörü

Dünya çapında yaygın olarak bilinen droneların kullanım alanı her geçen gün artıyor.

Ülkemizde son birkaç yılda tanınan dronelar görsellikle ilgileniyorsanız ilginizi çekebilir. Yeni trend iş fikirleri denince akla gelen ilk fikirlerden… Drone sektörü Türkiye’de olmayan iş fikirleri yazımızda 15.sırada.

İnsanlar için artık klasik çekim fotoğraflar yetmiyor. Daha yüksek kalitede, daha yeni ve benersiz fotoğraf ve video görmek istiyorlar. Bir drone kiralama dükkanı açarak neredeyse her alanda kullanılan bu aletlerden kar elde edebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Burada Türkiye’de eksik olan iş alanlarını beraber değerlendirdik. Sıkça sorulan soruları da sizler için yanıtlamak istiyorum. Türkiye’de olmayan iş fikirleri için farklı bir sorunuz varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz.

1- Ne tür ticaret yapabilirim?

Türkiye’de ticaret sektörü oldukça kompleks bir yapıdadır. Teknoloji sektörü her ne kadar yükselen trend grafiği çizse de geleneksel iş modellerini de başarılı bir şekilde uygulayabilirsiniz.

2- Sermayesiz ne iş yapabilirim?

Öncelikle bir iş kurmanın sermayesiz olarak zor bir şekilde gerçekleşeceğini unutmamak gerekir. Bu anlamda sıfır sermaye ile kurulabilen işler neredeyse yok gibidir. Sermaye oluşturmak için ücretsiz bayiliklere yönelebilirsiniz.

3- İş fikirleri nasıl bulunur?

Yaratıcı iş fikirleri bulmak için insan ihtiyaçlarına yönelmeniz gerekiyor. Sunduğunuz ürün ya da hizmet, müşterinin önemli bir problemini çözüyorsa, o iş fikrine sahip çıkabilirsiniz. Detaylı düşünmek, toplumun demografik yapısını bilmek, sorunları bilmek bu anlamda fayda sağlayacaktır.

Sizin Fikriniz?

Türkiye’de olmayan iş fikirleri konusunda kendi düşüncelerinizi YORUMLAR bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz. Belki de aradığınız fikir yorumlardadır. 🙂
Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?
Paylaş
Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Bayilik Veren Firmalar

Bayilik Veren Firmalar 2023 | Kazandıran 24 Firma!

Oto Lastik Dükkanı

Oto Lastik Dükkanı Açmak 2024 | Maliyeti ve Kazancı

Güzellik Merkezi Açmak

Güzellik Merkezi Açmak 2023 | Maliyet ve Kazanç Bilgileri!

Getir Deposu Açmak

Getir Deposu Açmak 2023 | Bayilik, Franchise Bedeli – Kazanç

Temizlik Şirketi Kurmak

Temizlik Şirketi Kurmak 2023 | Maliyeti ve Kazançları!

Devletin Verdiği Bayilikler

Devletin Verdiği Bayilikler Nelerdir? 2023 KOSGEB Destekli

Daha Fazla Makale

Küçük İşletme Fikirleri

En Kazançlı Küçük İşletme Fikirleri 2023 – 15 İş Fikri!

Tavuk Çiftliği Kurmak

Tavuk Çiftliği Kurmak 2023 | Nasıl Kurulur? Maliyet – Kazanç!

Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur

Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur? 2023 Maliyeti ve Tüm Detaylar!

Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Kurulum Maliyeti

Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Kurulum Maliyeti – GÜNCEL!

Trendyol GO Motorlu Kurye

Trendyol Go Motorlu Kurye – 2023 ZAMLI MAAŞLAR VE ŞARTLAR

Yeni İş Fikirleri

Yeni İş Fikirleri 2023 | Güncel 49 Patlayacak İş Fikri!

Kitap Kafe Açmak

Kitap Kafe Açmak 2023 | Maliyeti ve Kazancı!

Ne İş Yapabilirim

Ne İş Yapabilirim? Diyenlere 23 En Kazançlı İş Fikri!

X