Merhaba!

Hesabınıza Giriş Yapın

Hesap Oluşturmak için Tıklayın
×

Hesap Oluştur

Aşağıdan hesap oluşturabilirsin.

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yap
×

Merhaba!

Parolanızı sıfırlamak için eposta adresinizi veya kullanıcı adınızı girin.
Giriş yapmak Tıklayın

2023 Türkiye’de Olmayan İş Fikirleri | 15 İlginç İş

Tuğba tarafından yazıldı.
Türkiye'de Olmayan İş Fikirleri

Güncel hazırlanmış Türkiye’de olmayan iş fikirleri yazısı girişimci ruhlar için kılavuz olacak.

Özellikle teknolojinin hayatımıza dahil olmasından sonra iş hayatı değişti. Dünyada yeni iş kolları oluştu ve cesareti olanlar ilk adımı attı. Her gün birbirinden farklı ilginç iş fikirleri duyuyoruz, okuyoruz, görüyoruz. Peki Türkiye bu dünyanın neresinde?

Yurtdışında olan Türkiye’de olmayan iş fikirleri merak uyandırıcı. İnsanların hayatında bir fark yaratarak ve daha önce yapılmayanı yaparak öne çıkma şansınız var.

Tabii ki daha önce denenmemiş bir iş kurmanın belli başlı riskleri vardır. Denenmemiş iş fikirleri ile ilgileniyorsanız cesaretiniz olmalı. Bu riskleri en aza indirmek de sizin elinizde.  Nasıl mı?

  • Ülkenin kültürünü tanımak,
  • Hedef kitleyi (tüketiciyi) tanımak,
  • Pazar potansiyelini hesaplamak,
  • Doğru ve gerçekçi iş planı yapmak, yeni bir işe başlarken dikkat ve analiz etmeniz gereken şeylerdir.

İyi bir iş planıyla başarılamayacak çok az şey vardır.

Bu yazımın sıra dışı iş fikirleri peşinde koşanlara yardımcı olacağını umuyorum. Başlayalım…

Türkiye'de Olmayan İş Fikirleri
Türkiye’de Olmayan İş Fikirleri

1- Evcil Hayvanlar İçin Konuşma Butonları

Kulağa çok ilginç geldiğini biliyorum. Çok değişik iş fikirleri arasında bulunan bu seçenek yurtdışında oldukça popüler. Peki evcil hayvanlar için konuşma butonları nedir? Şöyle ki, kedinizi ya da köpeğinizi eğitirken devamlı konuşuyorsunuz. Belirli komutlar veriyorsunuz ve bu komutlara itaat etmelerini bekliyorsunuz.

Hayvanlar da hem sesle hem de vücut dilleriyle insanlarla konuşur. Evcil hayvanlar için konuşma butonları da onları daha iyi anlayabilmemiz için üretildi. ‘’Yemek’’, ‘’Evet’’, ‘’Hayır’’, ‘’Seni seviyorum’’, ‘’Ne?’’, ‘’Park’’, ‘’Oyun’’ gibi basit kelime ve öbekleri hayvanlarımız her gün duyuyor ve benimsiyor. Butonlar sayesinde ise bize isteklerini bildirebiliyorlar.

Konuşma butonları Türkiye’de maalesef yaygın değil ancak yurtdışında büyük ilgi görüyor. Videoyu inceleyerek evcil hayvanlar için konuşma butonları hakkında daha iyi bilgi edinebilirsiniz.

2- Sıra Dışı Otomatlar

Sıra Dışı Otomatlar
Sıra Dışı Otomatlar

Türkiye’de olmayan iş fikirleri yazısında sırada otomatlar var. İlginç iş fikirleri arasına koyabiliriz.

Türkiye’de otomatlar maalesef isteği karşılamada yetersiz kalıyor. Çoğu otomata marketten kolayca alabileceğimiz şeyler için fazlasıyla para ödüyoruz. Su, bisküvi ya da kahve yerine otomatlardan başka neler alabiliriz? Çılgın iş fikirleri arasında:

Ekmek Otomatı

Hamur işleriyle ilgileniyorsanız ancak dükkân açmak istemiyorsanız ekmek otomatını düşünmelisiniz. Fransız fırıncı Jean-Louis Hecht tarafından geliştirilen baget otomatı ilgi çekici. Sevdiğiniz işi insan kalabalıklarıyla uğraşmadan da yapabilirsiniz.

Elektronik Alet Otomatı

Şart aleti, powerbank, kulaklık, pil ve daha nice elektronik aletleri otomatlarda satmaya başlayabilirsiniz. İnsanları büyük mağazalara gidip uzun kuyruklarda bekleme zahmetinden kurtarmış olursunuz.

Pizza Otomatı

Avrupa’da yaygınlaşmaya başlayan bir otomat türü. Pizza otomatı ilk defa İtalya’da ortaya çıktı. Makine hazır hamuru ısıtıyor ve sosları ekliyor. Siparişini girdiğiniz taze pizzanız 3 dakika içinde hazır.

Bu ve buna benzer tüketiciye kolaylık sağlayan otomat fikirleri geliştirebilirsiniz.  

3- Engelliler İçin Eğlence Merkezleri

Engelliler İçin Eğlence Merkezleri
Engelliler İçin Eğlence Merkezleri

Türkiye’de 3 milyonu aşkın engelli insan var. Gündelik hayatları yeterince zor olan bu insanlar için eğlence yerleri maalesef yetersiz kalıyor. Engelliler için sosyal alanlar oluşturmak yurtdışında olan ancak Türkiye’de olmayan iş fikirleri arasında.

Özel ihtiyaçlara sahip insanlar için Türkiye’de yaygın olmayan bir girişim başlatabilirsiniz. Süreç boyunca tesisin kurulumu, personel alımı, sigortalar, izinler başınızı ağrıtabilir. Ülkemizdeki özel ihtiyaç sahibi insanlar düşünüldüğünde böylesine bir girişime değecektir. Ülke çapında büyük ses getirebilir.

En başta da yazdığım gibi iyi bir planlama ve iş stratejiniz olmadan hiçbir adım atmayınız.

4- Öfke Odası

Öfke Odası
Öfke Odası

Türkiye’de olmayan iş fikirleri listesinde sırada öfke odası var. Sıradışı işler peşinde koşanlar bu fikri sevecektir.

Her geçen gün daha çok stresle baş etmek zorundayız. Kimi zaman aşırı öfkeye kapılıyoruz ve şiddete başvurma dürtüleri hissediyoruz. Öfke odası ise sinir ve stresle baş edebilmek için oluşturulan bir girişim.

Güvenli bir ortamda insanlar nesneleri parçalayarak öfkelerini dışa atabiliyorlar. Türkiye’de yeni yeni yaygınlaşan bu iş alanında yerinizi alabilirsiniz.

Yaratıcı iş fikirlerinde ön sıralarda bulunan öfke odası projeniz var ise, güvenlik önlemlerine dikkat etmeyi unutmayın.

5- Kapsül Hostel

Kapsül Hostel
Kapsül Hostel

Farklı iş fikirleri peşinde koşanların yüzünü güldürecek bir fikir kapsül hosteller.

İlk olarak Japonya’da kullanılmaya başlanan kapsül hosteller Türkiye’de olmayan iş fikirleri arasında.

Kapsül hostellerin mantığı şu şekilde: Daha küçük bir alanda daha fazla insanı konaklatmak. Kapsül hostellerde bir odada kapsül şeklinde yataklar bulunuyor.

Kalabalık bir grup insan geceyi bir yerde geçirmek istiyor ancak bütçeleri yoksa kapsül hosteller yardımlarına koşuyor. Yurtdışında pek çok insanın tercihi.

Yüklü bir miktar paranız var ise Türkiye’deki turistik yerlerde kapsül hostel açmayı düşünebilirsiniz. Sıradışı iş fikirlerinin başında geldiği söylenebilir.

6- Sos Dükkanı

Sos Dükkanı
Sos Dükkanı

Araştırmalara göre Türkiye’deki sos ve baharat tüketiminin 2023-2027 yılları arasında %14.04 artacağı tahmin ediliyor. Almanya’da yaygın bir iş kolu olan sos dükkanı işletmeciliğinin Türkiye’de yaygınlaşmaması için bir sebep yok.

Türkler olarak yediğimiz yemeklere çok özen gösteriyoruz. İyi bir öğün iyi bir günün müjdesidir. Türkiye’de olmayan iş fikirleri arasında bir sos dükkanı açmayı ekleyebiliriz.

Birbirinden farklı soslar yapıp satarak bu alanda yeni girişimlere öncülük edebilirsiniz. Gelecek potansiyeli daha detaylı düşünülürse en iyi iş fikirleri arasına girebilir.

Ne İş Yapabilirim? adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

7- Hayvan Kiralama

Hayvan Kiralama
Hayvan Kiralama

Değişik iş fikirerinde sırada hayvan kiralama var.

Hayvan kiralama yurt dışında oldukça yaygın bir uygulama.

Kırsalda yaşayanlar ancak çiftlik hayvanı olmayanlara hitap eden bir alandayız. İneği, tavuğu ya da koyunları olmayan biri doğal süt ve yumurta isteyebilir. Bu nedenle belirli dönemlerde bu hayvanlar kişilere kiralanabilir.

Hayvan satın almak yerine birkaç aylığına kiralamak kişiyi maddi olarak zorlamaz. Bu nedenle satın almak yerine kiralamayı tercih eder.

Profesyonel sözleşmeler imzalanarak kazanç elde edilebilir.

8- Tek Kullanımlık Şarj Aleti

Tek Kullanımlık Şarj Aleti
Tek Kullanımlık Şarj Aleti

Tek kullanımlık şarj aleti Çin’de olup Türkiye’de olmayan bir cihaz.

Telefon şarjı dışarda beklemediğiniz bir anda bittiğinde tek kullanımlık şarj aleti yardıma koşuyor. İnsanlar yanlarında powerbank taşımak istemiyorsa bu minik alete yönelecektir. Otomat şarj etme de ülkemizde yaygın olmadığı için kısa sürede popüler olabilir.  

Alet tek bir seferde telefonu hızlıca şarj ediyor. Sonrasında çöpe atılıyor. Aktif ve koşturmalı hayatı olan pek çok insana yardımcı olacaktır.

9- Poşet Kapatıcı

Poşet Kapatıcı
Poşet Kapatıcı

En iyi iş fikirleri arasında poşet kapatıcı var.

Türkiye’de bazı gıdaların paketleri açıldıktan sonra kapatılabiliyor. Ne yazık çoğu paketleme bu konuda yetersiz. Baklagil, cips, çikolata ve daha birçok paketlemeyi aklınıza getirin. Poşeti açtıktan sonra kapatması oldukça zor. Poşet kapatıcı tam olarak bu sorunu gidermeye yönelik.

Alet yavaş yavaş ülkemizde yaygınlaşmaya başladı. Küçük bir sermayeyle bu işe başlayıp büyük kâr elde edebilirsiniz.

10- Evcil Hayvan Oteli

Evcil Hayvan Oteli
Evcil Hayvan Oteli

Evcil hayvan oteli en güzel iş fikirleri arasında.

Her yıl daha fazla insan evcil hayvan sahipleniyor. Haliyle bu alanda insan hayatını kolaylaştıracak iş yerlerine ihtiyaç duyuluyor.

İşletme kabiliyetiniz var ancak insanlarla uğraşmak istemiyorsanız bir seçeneğiniz var: Hayvan oteli işletmek.

Hayal edilebileceği üzere hayvan oteli açmak lüks tüketim ihtiyacını karşılamak için olacaktır. Evcil hayvan sahipleri, evde değilken hayvanlarını bu özel otele bırakmak isteyebilir. Siz de özenle bu hayvanların bakımını üstlenebilirsiniz.

İşletmeci ruhuna sahip olanlar için Butik Açmak adlı yazımız faydalı olabilir.

11- Pizza Karavan

Pizza Karavan
Pizza Karavan

Türkiye’de olmayan iş fikirleri arasında pizza karavan da bulunuyor.

Globalleşmenin bir sonucu olarak dünya mutfakları iç içe geçmiş durumda. Türkiye de pizza tüketmeyi oldukça seven bir millet. Son dönemlerde fazla sayıda açılan pizza restoranlar dediğimi doğruluyor. Peki neden Pizza Karavan?

Bir restorana gidip bir saat sipariş beklemek istemeyenler karavan pizza fikrini sevebilir. Sokaklarımızda seyyar olarak kestane, mısır ya da hotdog satılıyor. Peki kişi daha fazla açsa? Hızlı bir şekilde karnını doyurmak isteyecek. Pizza gibi doyurucu bir şeye her an ulaşabiliyor olmak da mutluluk verici açıkçası.

12- Vegan Dükkanlar

Vegan Dükkanlar
Vegan Dükkanlar

Türkiye nüfusunun %5’ini veganlar oluşturuyor.  Bu nedenle vegan cafeler ve marketler ülkemizde yaygınlaşmaya başladı. Yine de kalite ve çeşitlilik anlamında eksiklikler mevcut. Vegan beslenenler için bu durum oldukça zorlayıcı.  

Vegan ürünlere ulaşabilmek 10 dakikada markete gitmek kadar kolay olmalıdır. Bunu kolaylaştıran kişi siz olabilirsiniz. Vegan ürünlerin ülkemizde ulaşımını kolaylaştırarak kişilere hem fayda sağlamış ve gelir elde etmiş olursunuz.

Yeni İş Fikirleri yazımızı okumayı unutmayın!

13-  Plastik Yemek Sergisi

Plastik Yemek Sergisi
Plastik Yemek Sergisi

Plastik yemek sergisi en çılgın iş fikirlerinden biri.

Özellikle plastik yemek sergisine Japonya’da rastlıyoruz. Plastik yemek, menüdeki yiyeceklerin tabaklarda nasıl durduğunu görselleştirmek için hazırlanıyor.

Plastik yemek tabağı hazırlamak oldukça zor. İşinde iyi insanlarla çalışırsanız bu işi Türkiye’de yaygınlaştıran kişi olabilirsiniz. Çünkü herkes ne yiyeceğini görmek istiyor. Anlaşılan o ki fotoğraflar yetmiyor artık.

Türkiye’de bir Uzak Doğu ya da pizza restoranında plastik yemek sergisinin beğenileceğini kesin. En uçuk iş fikirleri arasında.

14- Japon Tatlıları Dükkanı

Japon Tatlıları Dükkanı
Japon Tatlıları Dükkanı

Japon mutfağından çok bahsettim evet. Bunun geçerli bir sebebi var: Ülkemizde giderek artan Asya mutfağı merakı. Birçok Asya yemeği Türklerden tam not almış durumda.

Türkiye’de hızla artan Asya mutfağı temalı restorantlar var. Herkes elinde çöpşişle sushi ya da noodle yemeye çalışıyor. Asya mutfağı damak zevkimize uyuyor.

Uzak Doğu mutfağına olan merak doruk noktasındayken Japon tatlılarına özgü bir mekan açmak hiç de mantıksız değil. Japon mimarisine uygun bir mekan açarsanız mekan önünden geçenlere görsel şölen sunarsınız!

15- Drone Sektörü

Drone Sektörü
Drone Sektörü

Dünya çapında yaygın olarak bilinen droneların kullanım alanı her geçen gün artıyor.

Ülkemizde son birkaç yılda tanınan dronelar görsellikle ilgileniyorsanız ilginizi çekebilir. Yeni trend iş fikirleri denince akla gelen ilk fikirlerden… Drone sektörü Türkiye’de olmayan iş fikirleri yazımızda 15.sırada.

İnsanlar için artık klasik çekim fotoğraflar yetmiyor. Daha yüksek kalitede, daha yeni ve benersiz fotoğraf ve video görmek istiyorlar. Bir drone kiralama dükkanı açarak neredeyse her alanda kullanılan bu aletlerden kar elde edebilirsiniz.

Sizin aklınızdakiler neler? Yorum bırakabilirsiniz. Okuduğunuz için teşekkürler.

Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?
Paylaş

Yorum Bırak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Medikal Dükkanı Açmak

Medikal Dükkanı Açmak 2023 | Karlı Mı? Maliyeti Ne Kadar?

Türkiye'de Olmayan İş Fikirleri

2023 Türkiye’de Olmayan İş Fikirleri | 15 İlginç İş

Ne Üretebilirim

“Ne Üretebilirim?” Diyenlere BOL KAZANÇLI 25 Fikir!

Trendyol Go Motorlu Kurye

Trendyol Go Motorlu Kurye – 2023 YENİ KAZANÇLARI VE ŞARTLARI

Güzellik Merkezi Açmak

Güzellik Merkezi Açmak 2023 | Maliyet ve Kazanç Bilgileri!

Yaratıcı Dükkan İsimleri

Yaratıcı Dükkan İsimleri | 7 Kategoride Eşsiz Öneriler!

Daha Fazla Makale

Butik Açmak

Butik Açmak – 10 Adımda Nasıl Açılır? Maliyeti Ne Kadar?

Oto Lastik Dükkanı

Oto Lastik Dükkanı Açmak 2023 | Maliyeti ve Kazancı

Tavuk Çiftliği Kurmak

Tavuk Çiftliği Kurmak 2023 | Maliyeti, Getirisi ve Destekler

Geri Dönüşüm Tesisi Kurmak

Geri Dönüşüm Tesisi Kurmak | Maliyeti, Hibeler ve Kazancı!

Rent a Car Açmak

Rent a Car Açmak 2023 | Bayilik, Maliyeti ve Kazancı!

Evde İmalat Fikirleri

Evde İmalat Fikirleri 2023 – EN KAZANÇLI ÜRETİM FİKİRLERİ!

Getir Kurye Maaşları

2023 Getir Kurye Maaşları ve Şartları – YENİ ÜCRETLER!

Halı Saha Maliyeti

Halı Saha Maliyeti Ne Kadar? 2023 YAPIM MALİYETİ

X