Sanal Asistanlık: İnternetten Evden Çalışarak Para Kazanma

Yazar: Aykut Tarih: 07.10.2023
Sanal Asistanlık

Para kazanmak için tek bir işe bağlı kalmak zorunda değilsiniz. İnternetten belli bir sermaye ile para kazanmanın en kolay yollarından biri sanal asistanlıktır.

Son yıllarda internetten para kazanmanın popüler iş seçeneklerinden biri olan sanal asistan olarak siz de para kazanmak istiyorsanız, mutlaka bilgisayar kullanabilmeniz gerekir. Bilgisayar ve ofis programları kullanabilen kişilerin sanal asistanlık yapma ihtimali çok daha yüksektir.

Sanal asistanlık bir anlamda dijital operasyon şefi olmaktır. Bir kişinin ya da firmanın pek çok işini dijital olarak organize etmek anlamına gelir. Becerilerinize göre birkaç asistan çeşidi içinden seçim yapabilir ve bu sayede hem para kazanabilirsiniz hem de kendinizi geliştirebilirsiniz.

Sanal Asistanlık Nedir?

Sanal Asistan Olmak
Sanal Asistan Olmak

Sanal asistanlık, uzaktan erişim ile yapılan bir meslektir. Ülkemizde ek gelir elde etmek için en çok tercih edilen iş kollarından biridir.

Günümüz koşullarında ek gelir elde etmek isteyen kişiler tarafından alternatif işlerden biri de sanal asistanlıktır. Para kazanmak isteyenlerin evinden rahatlıkla yapabileceği bir iş olan sanal asistanlık ile firmalara ve kişilere çevrimiçi olarak hizmet verilir.

Bu sayede hem siz ek gelir elde edebilirsiniz hem de işverenler ofis kirası, yemek gibi maliyetlerini hafifletebilir. Şirketler yeni bir eleman almak yerine belli işler için sanal asistan ile çalışabilir. Ek iş yapmak ve daha fazla gelir elde etmek istiyorsanız, yapacağınız işler listesine sanal asistanlığı dahil edebilirsiniz.

Evden Sanal Asistanlık Yaparak Nasıl Para Kazanılır?

Sanal asistanlık yapmak için çok fazla bir şeye ihtiyacınız yok. Bilgisayar, tablet ve akıllı telefonlar ile online olarak çalışabilirsiniz.

Firmaların ve kişilerin çalışmalarına doğrudan yardımcı olabileceğiniz bir meslek olduğu için evinizden çalışabilirsiniz. Evden çalışmak isteyen kişiler için sanal asistanlık ideal ve popüler bir meslek olarak gösterebilir.

Özellikle sanal yönetici asistanlığı sayesinde ofis sekreterliği farklı boyutlara ulaştı. Online asistan olmak için eğitim alabilirsiniz. Bilgisayar, telefon ve bazı cihazları sorunsuz şekilde kullanabiliyorsanız eğitim almanıza da gerek kalmaz.

Sanal Asistanlık Çeşitleri Nelerdir?

Sanal Asistanlık Yaparak Para Kazanmak
Sanal Asistanlık Yaparak Para Kazanmak

Birçok meslek dalında farklı alanlar olduğu gibi sanal asistanlıkta da farklı alanlar bulunur. Sanal asistanlığını evden yapabilir ve size en uygun olan seçeneği belirleyebilirsiniz. Sanal asistan çeşitlerini sizin için sıraladık.

 • Marka Asistanlığı: En popüler sanal asistanlık çeşitlerindendir. E-postaları ve raporları takip eden gündeme hakim olan ve tasarım hakkında bilgi veren marka asistanları, organizasyon ve planlamadan sorumlu kişilerdir.
 • Kişisel Asistanlık: Çalışmaları planlar. İçerikleri kontrol eder ve mesajlaşma, bildirim sistemlerinden sorumludur.
 • Sosyal Medya Asistanlığı: DM kutusunu kontrol eder. Sosyal medya asistanı, sosyal medyada paylaşılan fotoğrafların yorum ve beğenilerini takip eder. İş görüşmelerini de planlar.
 • Toplantı Asistanlığı: Toplantı yeri ve saatini planlamaktan sorumlu olan toplantı asistanları, gerekli durumlarda alınan notları da düzenler.
 • Seyahat Asistanlığı: Çalıştığı kişilerin seyahatlerini düzenleyen seyahat asistanları, kalınacak oteli ayarlar, şehirde gezilecek yerleri araştırır. Bütün seyahat planlamasından sorumludur.
 • Firma Asistanlığı: Ofis görevlerini organize eden firma asistanı, toplantı tarihlerini takip eder. Günlük ofis işlerini de organize etmeye yardımcı olur.
 • E-Posta Asistanlığı: E-postaları yöneterek firma ve kişilere uygun geri bildirim sağlar.

Öneri içerik: İçerik Üreterek Para Kazanmak

Sanal Asistanlık Başvurusu Nasıl Yapabilirim?

Sanal asistanlık yapmak isteyen kişiler, sanal asistan ihtiyacı olan firmalar ya da kişiler ile iletişime geçebilir. Özgeçmişlerini bu firmalara gönderebilirler. Sanal asistan olarak daha önce yaptığı işleri, hangi sektörde çalıştığı ve geçmiş deneyimlerini paylaşmaları sanal asistan arayan kişilerin de ilgisini çeker.

Asistanlık başvurularını internet üzerinden de yapabilirsiniz. İnternette yer alan iş ilanı sitelerinde online asistanlık iş ilanlarına başvuru yapabilirsiniz. Online asistan olarak çalışmak isteyenler, kendi programlarını kendileri hazırlayacağı gibi hazır programlara uygun işler üzerinde de çalışabilir.

Sanal asistanlık yaparak evde çalışabilir ve kalan zamanınızda kendinize daha fazla zaman ayırabilirsiniz. Mevcut geliriniz size yetmiyorsa sanal asistanlık çeşitlerinden birini seçebilirsiniz.

Bu sayede yardımcı olacağınız kişiye özel programlarla günde 3 ila 4 saat çalışarak para kazanabilirsiniz. Böylece bir işe sahip olacak ve ek gelir elde edeceksiniz.

Sanal Asistanlık Eğitimi Nasıl Alabilirim?

Sanal asistanlık eğitimi almak istiyorsanız, bu eğitimleri online olarak da alabilirsiniz. Konuyla ilgili eğitim alan bir işverenseniz, bu kurslar sayesinde asistanınızı nasıl ve nereden seçeceğiniz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Online asistan olarak çalışabilmek için bilgisayar programlarını bilmeniz, ofis ortamına hakim olmanız ve yardımcı olacağınız kişi ve firmaların isteklerini karşılayabilmeniz yeterli olur.

Sanal Asistanlık Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Sanal Asistanlık Hakkında
Sanal Asistanlık Hakkında

Sanal asistan olarak çalışmaya karar verdiyseniz iş başvuru sayfalarından başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvuru yapabileceğiniz birden fazla site vardır. Bu siteler üzerinden günlük, haftalık ve aylık olarak işler bulabilirsiniz.

Başvurularınızda ne kadar çalışacağınızı ve hangi konuda asistanlık yapabileceğinizi belirtirseniz iş bulmanız çok daha kolay olur. Sanal Asistan olarak çalışarak ek gelir elde etmek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken başlıca konular vardır. Bunlar;

 • Şirket için yapacağınız telefon görüşmelerinde anlaşılır ve iş bilgisine sahip olarak konuşmalısınız.
 • Çalışma zamanlarını kendinize ve birlikte çalışacağınız kişilere göre ayarlamalısınız.
 • Çalışma saatlerine uyumlu verimli bir çalışma ortamı yaratmalısınız.
 • Sizden istenilen işi sizden istenen zamanda ve doğru şekilde tamamlamalısınız.
 • Online ortamda yapılan bir iş olduğu için karşı tarafın sizden ne istediğini tam olarak anlamanız gerekir.
 • Yaptığınız ve yapacağınız tüm işleri raporlamalı ve karşı tarafa iletmelisiniz.

Sanal asistanlık günümüzde önemli bir ihtiyaçtır. Yoğun iş ilişkileri ve yeni teknolojik gelişmeler şirketlerde destek ihtiyacı doğurur. Geçmişte Microsoft Office programları bilmeyen çalışamazken, günümüzde Google Suite bilen kişiler rahatlıkla iş bulabiliyor.

Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?
Paylaş
Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Otopsi Yardımcılığı Maaşı

Otopsi Yardımcılığı Maaşı 2024 | Zamlı Maaşlar – Atama Puanı

Bim Çalışma Şartları

Bim Çalışma Şartları 2024 | Güncel Zamlı Personel Maaşları!

Hastane Temizlik Personeli Maaşları

Hastane Temizlik Personeli Maaşları 2024 | Zamlı Maaşlar…

Migros Çalışan Maaşları

Migros Çalışan Maaşları 2024 | Yeni Zamlı Personel Maaşı!

Ameliyathane Hizmetleri Maaş

Ameliyathane Hizmetleri Maaşı 2024 | Devlet – Özel (ZAMLI)

Öğrenilmesi Gereken Diller

Öğrenilmesi Gereken Diller: Dünyada Kabul Gören 7 Dil

Daha Fazla Makale

Grafik Tasarım Maaşı

Grafik Tasarım Maaşı 2024 (YENİ) | Devlet – Özel Sektör

Zara Çalışma Şartları

Zara Çalışma Şartları 2024 | Yeni Zamlı Çalışan Maaşları

Aselsan Mühendis Maaşları

Aselsan Mühendis Maaşları 2024 | Zamlı Güncel Maaşlar

Masa Başı İşler

Masa Başı İşler ve Maaşları 2023 | Popüler Meslekler!

Sağlık Yönetimi Maaşları

Sağlık Yönetimi Maaşları 2024 | (ZAMLI) Devlet – Özel

CEO Nasıl Olunur?

CEO Nasıl Olunur? Hangi Bölüm Okumalı? 2024 Maaş Bilgileri

Uçak Mühendisliği Maaşı

Uçak Mühendisliği Maaşı 2024 | THY, TAI, THK Maaşları

Turkcell Home Ofis Çalışma Şartları

Turkcell Home Ofis Çalışma Şartları 2024 | Zamlı Maaşları!

X