YouTube’da Para Kazanmak 2023 – İzlenme Başı Ne Kadar?

Yazar: isil Tarih: 17.03.2023
Youtube'da Para Kazanmak

Dünya değişti! Artık hayallerinizi gerçekleştirmek için işe gidip gelmekten fazlasını yapmanız, farklı düşünmeniz gerekiyor. İşte bu noktada devreye dijital işler giriyor. YouTube’da para kazanma 2023 yılının trend dijital işlerinden biri.

Dünyayı gezerek ya da evden para kazanma yolları arasında YouTube oldukça kazançlı bir fikir. Tabii ki YouTube’dan para kazanmak için bilinmesi gereken çok önemli detaylar var. Şimdi sizinle tüm bu detayları paylaşacağım. Hazırsanız YouTube’dan nasıl para kazanılır diyerek başlayalım!

YouTube’dan Nasıl Para Kazanılır?

YouTube gelir araçlarını son yıllarda ciddi anlamda geliştirdi. Artık YouTube’da para kazanmak için pek çok aracı birlikte kullanmanız gerekiyor. Kullanıcıların hizmetine açılan yeni programlara katılmak YouTube para kazanma sürecine hız kazandırıyor. 

YouTube’da kanal açıp para kazanmak hayal değil. Fakat YouTube para kazanma şartları konusunda bilgi sahibi olmanız ve oyunu kuralına göre oynamanız şart. O halde gelin, bu oyunun kurallarına birlikte bakalım. Şimdi sizinle YouTube’dan para kazanmak için detaylı bir rehber paylaşıyorum.

YouTube’dan Para Kazanmak İçin 7 Yöntem!

YouTube'dan para kazanmak
YouTube’dan para kazanmak

Şimdi sizinle YouTube’da para kazanmak için seçebileceğiniz 7 yöntemi paylaşacağım. İlk 6 yöntemi kullanmak için YouTube İş Ortağı Programı’na (YYP) kayıt olmanız gerekiyor. Tüm yöntemleri öğrendikten sonra bu programa nasıl kayıt olabileceğinizi de anlatacağım. YouTubeden nasıl para kazanılır diyenleri bekletmeden başlayalım.

YouTube’dan para kazanmak için her ülkede farklı opsiyonlar bulunur. İşte Türkiye’de geçerli 7 yöntem!

İlginizi çekebilir: Youtube İçerik Fikirleri

#1: YouTube Reklam Gelirlerinden Pay Almak

YouTube izlenme başına para ödeme mantığıyla tasarlanmış bir platformdur. Daha sonra pek çok farklı YouTube para kazanma aracı geliştirilmiş olsa da “old but gold” bu yöntem sizin ana gelir kaynağınızı oluşturacaktır.

İzleme sayfası; YouTube, YouTube Music ve YouTube Kids’de bulunan uzun videolarınızın veya canlı video yayınlarınızın açıklaması ve oynatılması için ayrılmış sayfadır. YouTube izlenme sayfanızda bulunan videoların başında ve arasında çıkan tüm reklamlardan para kazanırsınız. YouTube’da para kazanmak için ilk adım bu yolu izlemektir.

#2: Kanal Üyeliklerinden Para Kazanmak

Kanal üyeliği izleyicilerinizin belirli bir ödeme yaparak kanalınıza katılmasına imkan verir. Katılımcılar sadece üyelere özel olarak tanımlanan rozetlere ve emojilere erişme şansına sahip olur. Her bir kanal üyeliği YouTube’da para kazanmak isteyenler için gelir kaynağıdır.

#3: SuperChat ve SuperSticker’lar ile Para Kazanmak

SuperChat ve SuperSticker ile Para YouTube'da Para Kazanmak
SuperChat ve SuperSticker ile Para YouTube’da Para Kazanmak

YouTube’da para kazanmak için canlı yayınların gücünden mutlaka faydalanmanızı öneririm. Canlı yayın açtığınızda izleyiciler sohbette mesajlarını öne çıkarmak için SuperChats satın alırlar. Sohbet akışına resim ve animasyonlarla katılmak için ise SuperSitcker satın alırlar. Her iki araç da size getiri kazandırır.

Bu YouTube para kazanma aracından faydalanmak için SuperChat özelliğini aktifleştirmek gerekir.

#4: YouTube Üzerinden Ürün Satmak

YouTube’dan para kazanmak için bir başka etkili yöntem ürün satışı yapmaktır. Bu yolla kazanç elde etmek için öncelikle bir e-ticaret platformunda mağaza oluşturun. Daha sonra YouTube’un erişim özelliklerinden faydalanarak mağazanız üzerinden satış gerçekleştirin. 

Diğer bir seçenek olarak örneğin; e-ticaret alanında bilgi veren bir kanala sahipseniz zamanla bu bilgileri bir kitapta derleyebilirsiniz. Kitabınızın tanıtımını videolarınız aracılığıyla yapabilir ve kazancınızı artırabilirsiniz.

Aslında YouTube ne satarak para kazanabilirim diyenlere de cevap verir. Her bir takipçinizi potansiyel müşterinize dönüştüren bu sistemden mutlaka faydalanın.

#5: Süper Teşekkür ile Para Kazanmak

Gerçek bir hayran kitlesine sahip olduğunuzda sadık izleyicileriniz size mutlaka teşekkür etmek ister. YouTube’un Super Teşekkür özelliği onlara bu imkanı sunar. Bu araç ile izleyiciler eğlenceli bir animasyon satın alarak sizinle paylaşır.

Uzun videolarınızın ya da shorts içeriklerinizin üzerinde yalnızca sizin görebileceğiniz şekilde görüntülenen bu animasyonlar size para kazandırır. YouTube farklı fiyatlara sahip Super Teşekkür seçenekleri sunmuştur. Aboneleriniz bu seçeneklerden birini tercih edebilir, yani kazancınız sürekli artabilir.

#6: YouTube Shorts ile Para Kazanmak

YouTube Shorts ile Para Kazanmak
YouTube Shorts ile Para Kazanmak

YouTube’da para kazanmak için mutlaka shorts’un gücünden faydalanın. 60 saniyelik, dikey formatta çekilen bu videolar aracılığıyla yüksek izlenme sayılarına ulaşabilirsiniz. YouTube tarafından içerik üreticileri teşvik etme amacıyla özel bir fon ayrılmıştır.

Bu fondan kazanç elde etmek için uzun videolarınızla eş zamanlı olarak mutlaka shorts içerikleri de yayınlamanızı öneririm.

Bu avantajlı yöntem başlı başına bir para kazanma yöntemi! Tüm detaylarıyla açıkladık: YouTube Shorts ile Para Kazanma

#7: Sponsorlu İçeriklerden Para Kazanmak

YouTube’da izleyici sayınız arttıkça farklı markalardan reklam teklifleri almaya başlarsınız. Örneğin; yurt dışında yaşam hakkında içerik üretiyor ve gerniş kitlelere sesleniyorsanız dil okulları ya da dil öğrenme uygulamaları size tanıtım için yüksek miktarda ödeme yapabilir.

Bu nedenle YouTube’da para kazanmak için bir hedef kitle belirlemek ve içerik konularınızı belirli bir çerçevede sunmak oldukça önemlidir.

Sosyal medyadan para kazanmak için en etkili uygulamalardan biri YouTube. Artık YouTube’da para kazanmak için kullanabileceğiniz yöntemleri biliyorsunuz. Şimdi bir YouTuber için olmazsa olmaz olan İş Ortağı Programı’na (YYP) nasıl üye olunur açıklayalım.

YouTube Para Kazanma Şartları Nelerdir?

YouTube Para Kazanma Şartları
YouTube Para Kazanma Şartları

YouTube para kazanma şartları, YouTube İş Ortağı Programı (YYP)’nın içerdiği şartları kapsar. Yukarıda bahsettiğim para kazanma araçlarının çoğu YouTube İş Ortaklığı sistemi ile entegre olarak çalışır. Yani YouTube’dan para kazanmak için bu programa dahil olmanız şart. Bu programa katılmak için ise bazı şartları karşılıyor olmalısınız. Şimdi o şartlara göz atalım:

 • Hesabınız YouTube İş Ortağı Programı Politikaları’na tam uygunluk göstermelidir.
 • Videolarınız son 1 yılda 4000 saat ve üzeri izlenmiş olmalıdır.
 • Kanalınızda 1000 kişinin üzerinde abone olmalıdır.
 • YouTube kanalınız bir Google Adsense hesabı ile entegre edilmiş olmalıdır.

YouTube İş Ortağı Programı Türkiye’de kullanıma açıktır ancak her ülkede kullanılamaz. Eğer farklı bir ülkede yaşıyorsanız programın bulunduğunuz ülkede aktif olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Ülkelere yönelik listeye ulaşmak için tıklayın.

YouTube İş Ortağı Programı’na Nasıl Kaydolabilirsiniz?

 • YouTube hesabınıza giriş yapın.
 • “İçerik Stüdyosu” sekmesine tıklayın.
 • Soldaki menüden “Kanal” başlığına tıklayın. 
 • Açılan seçeneklerden “Durum ve özellikler” sekmesine tıklayın.
 • “Para Kazanma” başlığının altında bulunan “Etkinleştir” seçeneğine tıklayın.
 • Sizden istenen bilgileri sisteme girip, kullanım koşullarını onaylayarak kaydınızı tamamlayın.

İşte bu kadar! YouTube’dan para kazanmak için etkili seçenekler sunan bu programa mutlaka kayıt olun. 

Hatırlatma: Genellikle “YouTube para kazanma açma” olarak araştırılan sistem Adsense bağlantısını ve bu programı ifade etmektedir.

YouTube’dan Ne Kadar Para Kazanılır?

Şimdi YouTuber’lar ne kadar kazanıyor diye merak ediyor olmalısınız. Sosyal medyadan para kazanmaya yönelik hazırladığımız içeriklerde en sık aldığımız soru: YouTube ne kadar para veriyor? Bu soruyu sormakta haklısınız ancak YouTube hızlı ve kolay para kazanma yolları arasındadır diyemeyiz.

YouTube’dan para kazanmak için çok ciddi emek vermelisiniz. Yine de şimdi sizinle paylaşacağım rakamları gördüğünüzde “buna değer” diyebilirsiniz. Şimdi gelin, birlikte bakalım: YouTube ne kadar kazandırıyor?

YouTube'dan Ne Kadar Kazanılır?
YouTube’dan Ne Kadar Kazanılır?

Eğer, YouTube 1 like kaç TL? diye soruyorsanız şunu hatırlatalım: YouTube izlenme başı para kazandırma mantığıyla tasarlanmıştır. Yani, “Youtube’da 1 milyon izlenme kaç para” diye soranlar daha doğru bir yolda. 🙂 

YouTube’da para kazanmak noktasında şöyle rakamlar paylaşabilirim: 

 • 1000 izlenmeye sahip olan bir video size yaklaşık 0.5 ile 6 USD arasında kazanç sağlar. Bu rakamlar YouTube izlenme ücreti kapsamında, YouTube tarafından size ödenir.
 • 1 milyon izlenmeye ulaşan reklamlı bir videodan elde edeceğiniz gelir ise yaklaşık olarak 2000 USD olacaktır. İş birliği yaptığınız markalara bağlı olarak bu rakam 40.000 USD’ye dek çıkabilmektedir.

Youtuber ne kadar kazanıyor sorusu için ortalama olarak bu şekilde yanıt verebiliriz. 

Sizin için detaylı bir YouTube kazanç tablosu hazırladık. Bu tablo size YouTube gelir hesaplama noktasında yardımcı olacak. Mutlaka göz atın: YouTube Para Kazanma Hesaplama

SIK SORULAN SORULAR

YouTube'da Para Kazanmak
YouTube’da Para Kazanmak

YouTube’dan Ne Kadar Para Kazanılır?

YouTube’da para kazanmak için farklı algoritmalar bulunur. İçeriklerinizin bu algoritmalara uygunluğu doğrultusunda 1 milyon izlenen bir video size 40.000 USD’ye kadar kazanç sağlayabilir.

YouTube’da para kazanmak için kaç abone gerekli?

YouTube İş Ortaklığı Programı’na kayıt olmak için en az 1000 aboneye sahip olmalısınız. Kazancınız ise sahip olduğunuz aboneye göre değil, izlenme sayılarına göre farklılık gösterir.

Youtube’dan para kazanmak için kaç izlenme gerekir?

Bunun için öncelikle Youtube nasıl para kazanılır sorusunun yanıtını iyi bir şekilde öğrenmeniz gerekiyor. 🙂 YouTube İş Ortaklığı Programı’na dahil olmak için 12 ayda en az 4000 saat izlenmeye ulaşmış olmalısınız. Bu programa kayıt olmak YouTube’dan para kazanmak açısından olmazsa olmaz diyebiliriz.

YouTube’dan Para Kazanmaya Hazır mısınız?

Bu içerikte sizinle YouTube’dan para kazanma şartlarından YouTube gelirlerine varıncaya dek pek çok önemli detayı paylaştım. Eğer farklı sorularınız olursa bize hemen aşağıda yer alan yorumlar bölümünden ulaşın. Ekibimizin başarılı YouTube içerik üreticileri sorularınızı cevaplasın.

İnternetten para kazanma yolları hakkında bilgi sahibi olmak için Paratik’i takipte kalın!

Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?
Paylaş
Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Para Kazandıran Uygulamalar

Para Kazandıran Uygulamalar 2023 – Para Veren 32 Uygulama!

Link Kısalt Para Kazan

Link Kısalt Para Kazan 2024 | 15 Link Kısaltma Sitesi!

Papara Para Kazanma Yolları

2023 Yılında Papara Para Kazanma Yolları – Güvenilir Yöntem!

Garanti Bonus Nerede Kullanılır

Garanti Bonus Nerede Kullanılır? 25 Site ve Market Önerisi!

Youtube'da Para Kazanmak

YouTube’da Para Kazanmak 2023 – İzlenme Başı Ne Kadar?

Oyun Test Ederek Para Kazanma | 8 Sıradışı Yöntem!

Oyun Test Ederek Para Kazanma | 8 Sıradışı Yöntem!

Daha Fazla Makale

YouTube Kazanç Hesaplama

YouTube Kazanç Hesaplama Sitesi 2024 – KAZANÇ TABLOSU!

Para Kazandıran Siteler

Para Kazandıran Siteler – 27 Gerçek Para Kazanma Sitesi!

Podcast Para Kazanma Yolları - Online Para Kazanma 2024

Podcast Para Kazanma Yolları – Online Para Kazanma 2024

Para Kazandıran Oyunlar

Para Kazandıran Oyunlar 2023 | Oyun Oynayarak Para Kazan!

Sosyal Medyadan Para Kazanmak - En Kazançlı 12 Uygulama!

Sosyal Medyadan Para Kazanmak – En Kazançlı 12 Uygulama!

YouTube Shorts Para Kazanma 2023 - En Hızlı, En Yüksek!

YouTube Shorts Para Kazanma 2023 – En Hızlı, En Yüksek!

Growtopia Para Kazanma

Growtopia Para Kazanma 2024 – Evden Para Kazan!

Reklam İzleyerek Para Kazanma

Reklam İzleyerek Para Kazanma | 18 Uygulama ve Site Önerisi!

X