2023 Yılında Pasif Gelir Kaynakları – HAYATINIZI DEĞİŞTİRİN!

Yazar: admin Tarih: 19.01.2023
Pasif Gelir Kaynakları

Az bir çabayla para kazanmak mı istiyorsunuz? Ya da “ben uyurken param katlansın” mı diyorsunuz? Pasif gelir kaynaklarından bahsedeceğim bu yazıyı dikkatlice okuyun! Pasif gelir nedir, pasif gelir kaynakları nelerdir gibi sorularınıza yanıt bulmaya çalışacağım. Pasif gelir kaynakları 2023 listesini açıklayacağım. İçlerinden biri mutlaka ilginizi çekecek!

Bu yazıda risksiz pasif gelir unsurlarını öğrenebilirsiniz. Örneğin 1000 TL ile pasif gelir yaratılabilir mi? Bu soruya da yanıt bulabileceksiniz. Aktif gelir kaynakları ile kıyaslama da yapabileceksiniz.

Pasif gelir kaynaklarını incelemeden önce “Pasif gelir nedir?” sorusuna cevap arayacağız. Önce pasif gelir hakkında bilgi vereceğim. Acaba gerçekten pasif gelir elde etmek mümkün mü? Pasif gelir kaynakları güvenilir mi? Aklınızdaki soruları tahmin edebiliyorum. Tüm sorularınıza yanıt vermeye çalışacağım.

Pasif Gelir Nedir?

Pasif Gelir Nedir
Pasif Gelir Nedir

Öncelikle, pasif gelirin tam karşılığı “ölçeklenebilir gelir”dir. Yani, para kazanıp kazanmayacağınızı veya ne kadar kazanacağınızı siz belirlersiniz. Doğru stratejiyle gelir elde edebilirsiniz. En önemlisi de size uygun yolu tercih etmeniz. Kendinizi iyi tanımalı ve yeteneklerinize uygun olan yöntemi belirlemelisiniz.

Unutmayın! Esas gelir kaynağınız bu yöntemler olmayacak. Birikim yapmak istiyorsanız veya aldığınız maaş size yetmiyorsa pasif gelir kaynaklarından birini seçebilirsiniz. Peki, nelere dikkat etmelisiniz?

 • Güvenilir yöntemlere başvurmalısınız. Herkes para kazanmak ister. Ancak güvenlik her şeyden önemlidir!
 • Kendinizi tanıyın! Size uygun bir yol bulmadan harekete geçmemenizi öneririm.
 • Yeteneklerinizi keşfetmeniz çok önemli! Pasif gelir kaynakları, yeteneklerinizin para kazandıracağı yollardır.
 • Vaktinizi doğru ayarlamalısınız! Bazı yöntemler için günlük birkaç saatinizi ayırmanız gerektirir.
 • Sabırlı olmalısınız! Emek verdiğiniz işten her zaman hızlı gelir elde edemezsiniz.
 • Stratejik olun! Pasif gelir kaynakları bazen ticari zeka gerektirir. Doğru zamanda doğru hamleyi yapmalısınız!
 • Başta belli ölçüde emek vermeniz gerektiğini hatırlatmak istiyorum. Zamanla sonuç alacaksınız.
 • Pasif gelir kaynakları diyoruz ancak doğru yönteme yeterli çabayı gösterirseniz, pasif gelirinizi ana gelir kaynağınız haline getirebilirsiniz.
 • Yenilikleri takip edin! Mutlaka araştırın, tecrübeli insanlardan fikir alın.

İlginizi çekebilir: Evde İmalat Fikirleri

Aktif Gelir ve Pasif Gelir Arasındaki Fark Nedir?

Pasif Gelir Kaynakları
Pasif Gelir Kaynakları

Aktif gelir, zamanınız ve emeğinizin karşılığında aldığınız paradır. Gününüzün büyük bir bölümünü bu parayı kazanmak için harcarsınız. İyi bir çalışmanın karşılığı olarak aktif geliriniz olur. Çalıştığınız işten ayrıldığınız anda geliriniz kesilir.

Pasif gelirde ise işler daha farklı ilerliyor. Mesela, küçük bir birikiminiz var ve bunu artırmak istiyorsunuz. Doğru yere yatırım yaptığınızda siz evde otururken paranız katlanır. Ya da başta sınırlı bir vaktinizi bu işe harcadınız. Daha sonra vakit harcamanız gerekmeden para kazanmaya başlarsınız.

Ne kadar kazanacağınızı siz belirliyorsunuz. Başta çok emek verirseniz sonrasında daha çok para kazanırsınız. Başta çok para yatırırsanız sonrasında paranız daha çok katlanır.

Pasif Gelir Kaynakları Nelerdir?

Pasif Gelir Kaynakları 2023
Pasif Gelir Kaynakları 2023

Pasif gelirin ne olduğundan bahsettik. Dikkat etmeniz gereken noktaları açıkladık. Peki, nasıl pasif gelirimiz olacak? Pasif gelir kaynakları neler? Lafı çok uzatmadan bazı yöntemleri tanıtmak istiyorum. İçlerinde size uygun bir yol mutlaka vardır. İşte pasif gelir kaynakları….

Birikiminizi Nasıl Pasif Gelire Dönüştürebilirsiniz?

Başta, küçük bir birikimle girebileceğiniz işleri tanıtmak istiyorum. Bu yöntemlerle neredeyse sıfır çabayla geliriniz olacak! Kendinize güvenin ve size en uygun yöntemi bu yazıda bulun. Doğru adımlar, tahmin ettiğinizden çok daha fazla para kazanmanızı sağlayabilir.

1- Eşya Kiralayın

Risksiz Pasif Gelir
Risksiz Pasif Gelir

Elinizdeki birikmiş paranın miktarına göre geliriniz artabilir. Mesela, bazı işletme sahipleri veya arazisi olan yerler tatil dönemlerinde çadır kiralarlar. Elinizdeki birikmiş parayla çadır satın alıp buralara kiralayabilirsiniz.

Daha fazla birikmiş paranız varsa kepçe, vinç, kamyon kiralama işine girebilirsiniz. Şantiyeler veya nakliye şirketleri gibi yerlerle iş yapabilirsiniz. Pasif geliriniz çok daha yüksek olacaktır.

Farklı elektrikli aletler, soğutma cihazları, sandalye, müzik ses sistemleri ve şantiye tipi makinalar kiralama işinde yatırım yapabileceğiniz diğer fikirler…

 • Dikkat: Kiraladığınız eşyaların hasar alma ihtimali çok yüksektir. Bu yüzden kiralama işi yapacağınız kişi ve kuruluşlarla mutlaka sözleşme imzalamalısınız.
 • Kazanç: Kiraladığınız eşyaya göre değişir ancak yaptığınız kira sözleşmesi başına ortalama 1.000 TL – 10.000 TL arasında kazanç sağlayabilirsiniz..

2- E-Ticaret’e Atılın (Networking)

1000 TL ile Pasif Gelir
1000 TL ile Pasif Gelir

Güvenilir firmalarla e-ticaret işine girerseniz oldukça kârlı bir iş olduğunu söyleyebilirim. Başta “üyelik paketi” denilen bir paket satın almanız isteniyor. Sonrasında sizin ağ pazarlaması dünyasındaki performansınıza göre geliriniz oluyor.

Çeşitli sosyal mecralarda paylaşım yaparak veya çevrenizdeki insanları kendi ağınıza davet ederek bu pazarı genişletmeniz gerekiyor. Yeterli büyüklüğe ulaşan ağınızdan size para geliyor. Her davet edip firmaya eklediğiniz kişi için para kazanıyorsunuz. Daha sonra onların davet ettiği her kişi için komisyon alıyorsunuz.

 • Dikkat: Bazı firmaların üyelik paketleri oldukça pahalı olabiliyor, bunlara karşı temkinli olun! Dolandırıcılara fırsat vermek istemeyiz.
 • Kazanç: Sosyal ağlarda paylaşımlarınıza bağlıdır. Ortalama olarak 1.000 TL – 7.000 TL arasında kazanç sağlayabilirsiniz. Ancak 7.000 TL gibi rakamlara ulaşmak için biraz emek sarf etmeniz gerekiyor.

3- Otomatınızı Kiralayın

Aktif Gelir Kaynakları
Aktif Gelir Kaynakları

Sinemalar, okullar, fabrikalar, büyük marketler, havaalanları, tiyatrolar, hastaneler… Bunların en büyük ortak yönü otomatlarının olması! Birikiminiz ile bir otomat satın alın ve onu en doğru yere yerleştirin! Hiçbir şey yapmanıza gerek kalmadı, işte bu kadar kolay!

 • Dikkat: Otomatınızı yerleştireceğiniz yeri iyi seçmelisiniz. Ayrıca otomatlarınızın bakıma ihtiyacı olduğunu unutmayın. Haftalık veya aylık olarak bakım yapmanız gerekebilir. Yani küçük de olsa vakit ayırmalısınız.
 • Kazanç: Öncelikle kiraladığınız yer 1.000 – 3.000 TL arasında masraf çıkaracaktır. Aylık geliriniz ise 10.000 TL‘leri bulabilir.

Pasif gelir kaynakları için devam edelim!

4- Lisans Satın Alın

10.000 TL ile Pasif Gelir
10.000 TL ile Pasif Gelir

Film, müzik, kitap, bir görsel veya bir uygulamanın lisansını satın alabilir veya lisansa ortak olabilirsiniz. Böylece sonraki satın alımlardan siz de pay alırsınız. Doğru ürüne yatırım yaparsanız, ürünün reklamını yaparsanız mutlaka pasif gelir kaynağınız olacaktır.

 • Dikkat: Gün geçtikçe yatırım yaptığınız ürün güncelliğini yitirecektir. Doğru reklam yapmak bu noktada çok önemli! Daha garantili bir ürünün lisansını satın alabilirsiniz. Ancak daha büyük bir yatırıma ihtiyacınız olacak. Bunu karşılayabilirseniz düzenli gelir elde edebileceksiniz.
 • Kazanç: Aldığınız ürüne göre %20 ile %100 arasında kâr elde edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Çeviri Yaparak Para Kazanmak

5- Temettü

Pasif Gelir Uygulamaları
Pasif Gelir Uygulamaları

Temettü veren hisse senetleri üzerinden pasif gelir elde edebilirsiniz. Temettü, her yıl şirketlerin yatırımcılarına düzenli olarak ödediği paradır. Yani hem yükselişten hem de temettüden pasif gelir elde etmiş olursunuz.

 • Dikkat: Yatırım yapacağınız şirket ile ilgili derin bir araştırma yapmalısınız. Bilinçsiz yatırım kâr değil zarar getirir.
 • Kazanç: Yatırım yaptığınız şirketin yıl içinde hisse değerlerinin artışına göre değişmektedir. Bir yılda %70 dolaylarında kâr elde etmeniz mümkün.

6- Şirketlere Ortak Olun

Hisse ile Pasif Gelir
Hisse ile Pasif Gelir

Para kazanan bir şirkete pasif ortak olabilirsiniz. Ekstra mesai harcamadan gizli ortak olursunuz, şirketin günlük mali durumunu kontrol etmeniz yeterli. Eğer doğru şirkete ortak olursanız bu size yüklü bir kazanç sağlayacaktır.

 • Dikkat: Büyük bir sermaye ile zor bir işe girmeye çalışıyorsunuz. Kendinizi garanti altına almanızı tavsiye ederim. Bir müzakereci veya avukattan yardım almanız yerinde bir karar olacaktır.
 • Kazanç: Ortak olmaya karar verdiğiniz şirketin mali durumuna ve gelişimine bağlı olarak değişir. Şirkete %1 oranında ortak olduysanız yıllık geliriniz de buna göre şekillenir. Ancak büyük bir şirket ise yıllık 100.000 -120.000 TL kârınız olabilir.

  7- Mevduat Faiziyle Kazanın

  Pasif Gelir Nedir
  Pasif Gelir Nedir

  Elinizdeki parayı bankanın verdiği faiz oranına göre pasif gelir kaynağı yapabilirsiniz. Yatırdığınız birikiminizi 1-3 ay veya daha uzun süre mevduat hesabına yatırır ve karşılığında bankadan faiz alırsınız.

  • Dikkat: Bütün bankaların faiz oranı farklıdır. Kendi bankanız size bazen özel bir teklif ile daha yüksek faiz verebilir. Ancak mevduat faizinden çok büyük gelirinizin olmayacağını söylemek istiyorum. En büyük avantajı, risksiz olması.
  • Kazanç: Bankaların verdiği faiz değişeceği için bir örnekle kısaca ortalama bir gelir hesabı yapacak olursak, sizin 200.000 TL birikmiş paranız var ve 30 günlük mevduat veriyorsunuz. Yani 30 gün paranıza dokunmama sözü veriyorsunuz. Bankanızın yıllık faiz oranı %21 olsun. Bu size 30 günde 3.280 TL kâr sağlar.

  8- Fonlara Yatırım Yapın

  Pasif Gelir Nasıl Elde Edilir
  Pasif Gelir Nasıl Elde Edilir

  Düşük bir risk ile mevduat hesabından daha fazla para kazandıran bir yöntem. Doğru araştırmayla yıllık kazancınız aktif gelir kaynağınızın üstüne kolaylıkla çıkabilir.

  • Hisse Senedi Fonu
  • Hazine bonosu ve devlet tahvili
  • Yabancı Menkul Kıymetler Fonu
  • Altın Fonu
  • Kıymetli Madenler Fonu
  • Sektör Fonu, Grup Fonu
  • İştirak Fonu
  • Gayrimenkul Yatırım Fonu
  • Girişim Sermayesi Yatırım Fonu
  • Borsa Yatırım Fonları
  • Emeklilik Yatırım Fonları

  Fon yatırımı çeşitlerinden biridir.

  • Dikkat: Dikkate değer bir kazanç elde etmek için başta yüksek miktarda bir yatırım yapmanız gerekiyor. Fondan gelecek olan paraya ne kadar oranda stopaj uygulanacağını öğrenmelisiniz. Fon içerisinde gerçekleşen al-sat işlemlerinin ne kadar sürede gerçekleşeceğini öğrenmelisiniz.
  • Kazanç: İyi bir gözlem ve piyasa takibiyle yıllık %20 ile %25 kârınız olacaktır.

  Birikiminiz Yoksa Ne Yapacaksınız?

  Birikiminiz yoksa pasif gelir kaynaklarından yararlanamaz mısınız? Tabii ki size de uygun bir yol vardır. Ölçeklenebilir olduğunu söyledim, gelecek olan parayı siz ve sizin emeğiniz belirler. Emeğinizin karşılığında para kazanacağınız bazı yolları birlikte inceleyelim.

  Pasif Gelir Ne Demek
  Pasif Gelir Ne Demek

  Şimdi yetenekler konuşsun!

  1- Uygulama Yaratın!

  Uygulamadan para kazanmak tahmin ettiğinizden çok daha kolay! Flappy Bird oyununun üniversiteli bir gencin birkaç günde yaptığı bir ödevi olduğunu biliyor muydunuz? Şu an tüm dünyada bilinen bir oyun. Bu kadar ünlü olacağını sahibinin bile tahmin edemediğinden eminim.

  İlgili yazı: Para Kazandıran Uygulamalar

  2- Youtube Kanalınıza İçerik Üretin

  Pasif Gelir Kaynakları
  Pasif Gelir Kaynakları

  Günümüz para kazanma yöntemlerinden en bilindik olanı youtuber olmak. Biraz emek verip kanalınızı geliştirdiğiniz zaman Youtube size ödeme yapıyor. Video çekmekten hoşlanıyorsanız, yaratıcı fikirleriniz varsa bu yolu bir denemenizi öneririm.

  3- Üyelik Topluluğu Oluşturun

  Düzenli Gelir Getiren Yatırımlar
  Düzenli Gelir Getiren Yatırımlar

  Özellikle İnstagram ve Facebook gruplarından bugün çok büyük kazançlar elde etmek mümkün. Gruplar oluşturun, insanları buraya çekecek içerikler üretin. Ücretli ortaklıklar, reklamlar ile kazancınızı artırabilirsiniz.

  4- Reklam Alanları Kiralayın

  Uyurken Para Kazanmak
  Uyurken Para Kazanmak

  Evinizin sokağa bakan bir duvarını veya arabanızın bir köşesini reklam için kiralayabilirsiniz. Siz hiçbir çaba göstermeden reklam sahibi ödeme yapacak. Kulağa oldukça cazip geliyor, değil mi?

  5- Kitap Yazabilir Misiniz?

  Pasif Gelir Yöntemleri
  Pasif Gelir Yöntemleri

  Bu bir e-kitap da olabilir. Her kitap satışından kesinlikle ödeme alacaksınız. E-kitap bu konuda daha zahmetsiz. Ancak yazmayı seviyorsanız ve kitaplar sizin için vazgeçilmez dünyalarsa şansınızı mutlaka deneyin! Aklınızdaki süslü cümleler, romantik dünyalar, kurduğunuz fantastik evrenler herkese ulaşacak. Üstüne para kazanacaksınız! Yazar bölümünde adınızın yazdığı kitapları hayal edin! Belki bir imza gününüz bile olabilir, ne dersiniz?

  6- Çevrim İçi Kurs Oluşturun

  Pasif Gelir Kaynakları
  Pasif Gelir Kaynakları

  Uzmanı olduğunuzu düşündüğünüz bir alanda videolar üretip insanlara ulaştırmak mı? Eğitimci yönünüz bunu kesinlikle beğenecek. Birkaç haftalık bir emekle kursunuzu tamamlayın, Udemy gibi platformlarda yayınlayın, bu kadar! Her satın almada emeğiniz para olarak size geri dönecek!

  Öneri: Yeni İş Fikirleri

  7- Influencer Olun

  Pasif Gelir Fikirleri
  Pasif Gelir Fikirleri

  Bir moda ikonu musunuz? Muhteşem günbatımında fotoğraflar çekip kitlelere hitap etmek hoşunuza mı gidiyor? O zaman kesinlikle sizde influencer ışığı görüyorum. Hesabınız büyüyene kadar biraz emek vermelisiniz, daha sonra her şey kendiliğinden ilerleyecek. Influencer olmak bir yaşam tarzı! Göz önünde olmayı seviyorsanız, yaratıcı, eğlenceli içerikler üretmeye açıksanız hiç durmayın! Diğer influencer hesaplarını her zaman takip etmelisiniz! Ayrıca sosyal medyada insanların ilgisini neler çekiyor, bir göz atmalısınız!

  8- Kripto Paralarınızı Katlayın

  24 Pasif Gelir Tekniği
  24 Pasif Gelir Tekniği

  Ekonomiden anlar mısınız? Peki, al-sat yaparak paranızı katlamak ister misiniz? Günümüz dijital dünyasının nimetlerinden olan kripto para size bu imkânı sunuyor. Binance dünyasını araştırın ve ilk adımı atın! Bazı coinleri alabilmeniz için bir miktar ödeme yapmanız gerekiyor, ancak Binance dünyasına girmenin ücretsiz pek çok yolu var! Coininizin değeri arttıkça paranız da artacak!

  İlgili içerik: Sermayesiz Para Kazanma Fikirleri

  9- Twitch Kanalı Açın

  Pasif Gelir Elde Etmek
  Pasif Gelir Elde Etmek

  Arkadaşlarınız sizi tanımlarken sohbetinizin çok sardığını mı söylüyor? Belki de oyun oynarken inanılmaz keyifli dakikalar geçiriyorsunuz… Hemen bir twitch kanalı oluşturup insanlarla sohbete başlayın! Yeterince emek verirseniz tahmininizden çok daha fazla gelir elde etmeniz mümkün.

  Telefonda vakit geçirmeyi seviyorsanız reklam izleyerek para kazanma yazımıza göz atmalısınız!

  Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?
  Paylaş
  Yorum Bırak
  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Benzer İçerikler

  İcralık Olanlara Kredi Veren Bankalar

  İcralık Olanlara Kredi Veren Bankalar 2023 | Şimdi Başvur!

  NFT ile Para Kazanma

  NFT ile Para Kazanma Rehberi | Kazandıran 3 YÖNTEM!

  MaxiPuan Geçen Yerler

  MaxiPuan Geçen Yerler 2023 – Mağazalar ve Siteler!

  Para Nasıl Değerlendirilir?

  Para Nasıl Değerlendirilir? 10 Etkili Yatırım Aracı!

  Para Kazandıran Uygulamalar

  Para Kazandıran Uygulamalar 2023 – Para Veren 32 Uygulama!

  Senetle Motor Satan Yerler

  Senetle Motor Satan Yerler 2023 | İstanbul, Ankara ve İzmir!

  Daha Fazla Makale

  Müzik Dinleyerek Para Kazanmak

  Müzik Dinleyerek Para Kazanmak 2023 | UYGULAMALAR – SİTELER!

  Nays ile Para Kazanma

  Nays ile Para Kazanma Yolları | Tek Seferde 200 TL Kazanın!

  Para Kazandıran Hobiler

  Para Kazandıran Hobiler | 19 Hobi Fikriyle Evde Para Kazan!

  Fotoğraf Satarak Para Kazanmak

  Stok Fotoğraf Satarak Para Kazanmak | En İyi 16 Uygulama!

  Oyun Test Ederek Para Kazanma | 5 YÖNTEM!

  Oyun Test Ederek Para Kazanma | 5 YÖNTEM!

  Reklam İzleyerek Para Kazanma

  Reklam İzleyerek Para Kazanma | 18 Uygulama ve Site Önerisi!

  Gezerek Para Kazanmak 2023 - Freelance ve Online İşler!

  Gezerek Para Kazanmak 2023 – Freelance ve Online İşler!

  Hızlı Para Kazanma Yolları

  Hızlı Para Kazanma Yolları 2023 | Kolay Yoldan Kazanç Sağla!

  X