Pasif Gelir Kaynakları | Hayatınızı Değiştirecek 17 Öneri!

Yazar: admin Tarih: 06.10.2023
Pasif Gelir Kaynakları

Hiçbir şey yapmadan para kazanmak ister misiniz? O zaman sizleri pasif gelir kaynakları ile tanıştıralım! Bu fikirler sayesinde uyurken dâhi para kazanabileceksiniz.

Pasif gelir nedir? Pasif gelir, önceden yapılacak kapsamlı bir çalışmayla sonrasında hiçbir şey yapmadan para kazanmak üzerine bir sistemdir.

Risksiz pasif gelir yöntemlerini sizlere sıralayacağız. 1000 TL ile pasif gelir mümkün mü? Elbette… Pasif gelir ile ilgili yapabileceklerinizin sınırı yok. Pasif gelir örnekleri ile bunu net bir şekilde anlayabileceksiniz. Pasif gelir nasıl elde edilir? İşte yanıtı…

Pasif Gelir Nedir?

Pasif Gelir Nedir
Pasif Gelir Nedir

Öncelikle, pasif gelirin tam karşılığı “ölçeklenebilir gelir”dir. Yani, para kazanıp kazanmayacağınızı veya ne kadar kazanacağınızı siz belirlersiniz. Doğru stratejiyle gelir elde edebilirsiniz. En önemlisi de size uygun yolu tercih etmeniz. Kendinizi iyi tanımalı ve yeteneklerinize uygun olan yöntemi belirlemelisiniz.

Unutmayın! Esas gelir kaynağınız bu yöntemler olmayacak. Birikim yapmak istiyorsanız veya aldığınız maaş size yetmiyorsa pasif gelir kaynaklarından birini seçebilirsiniz. Peki, nelere dikkat etmelisiniz?

 • Güvenilir yöntemlere başvurmalısınız. Herkes para kazanmak ister. Ancak güvenlik her şeyden önemlidir!
 • Kendinizi tanıyın! Size uygun bir yol bulmadan harekete geçmemenizi öneririm.
 • Yeteneklerinizi keşfetmeniz çok önemli! Pasif gelir kaynakları, yeteneklerinizin para kazandıracağı yollardır.
 • Vaktinizi doğru ayarlamalısınız! Bazı yöntemler için günlük birkaç saatinizi ayırmanız gerektirir.
 • Sabırlı olmalısınız! Emek verdiğiniz işten her zaman hızlı gelir elde edemezsiniz.
 • Stratejik olun! Pasif gelir kaynağı bazen ticari zeka gerektirir. Doğru zamanda doğru hamleyi yapmalısınız!
 • Başta belli ölçüde emek vermeniz gerektiğini hatırlatmak istiyorum. Zamanla sonuç alacaksınız.
 • Pasif gelir kaynağı diyoruz ancak doğru yönteme yeterli çabayı gösterirseniz, pasif gelirinizi ana gelir kaynağınız haline getirebilirsiniz.
 • Yenilikleri takip edin! Mutlaka araştırın, tecrübeli insanlardan fikir alın.

Öneri içerik:Evde İmalat Fikirleri

Aktif Gelir ve Pasif Gelir Arasındaki Fark Nedir?

Pasif Gelir Kaynakları
Pasif Gelir Kaynakları

Aktif gelir, zamanınız ve emeğinizin karşılığında aldığınız paradır. Gününüzün büyük bir bölümünü bu parayı kazanmak için harcarsınız. İyi bir çalışmanın karşılığı olarak aktif geliriniz olur. Çalıştığınız işten ayrıldığınız anda geliriniz kesilir.

Pasif gelirde ise işler daha farklı ilerliyor. Mesela, küçük bir birikiminiz var ve bunu artırmak istiyorsunuz. Doğru yere yatırım yaptığınızda siz evde otururken paranız katlanır. Ya da başta sınırlı bir vaktinizi bu işe harcadınız. Daha sonra vakit harcamanız gerekmeden para kazanmaya başlarsınız.

Ne kadar kazanacağınızı siz belirliyorsunuz. Başta çok emek verirseniz sonrasında daha çok para kazanırsınız. Başta çok para yatırırsanız sonrasında paranız daha çok katlanır.

Pasif Gelir Kaynakları Nelerdir?

Pasif Gelir Kaynakları 2023
Pasif Gelir Kaynakları 2023

Pasif gelirin ne olduğundan bahsettik. Dikkat etmeniz gereken noktaları açıkladık. Peki, nasıl pasif gelirimiz olacak? Pasif gelir kaynakları neler? Lafı çok uzatmadan bazı yöntemleri tanıtmak istiyorum.

Pasif gelir örnekleri için aktardıklarımıza odaklanın! İşte pasif gelir kazanma yöntemleri…

Sermayeli Pasif Gelir Kaynakları – 8 Kazançlı Yol!

Başta, küçük bir birikimle girebileceğiniz işleri tanıtmak istiyorum. Bu yöntemlerle neredeyse sıfır çabayla geliriniz olacak! Kendinize güvenin ve size en uygun yöntemi bu yazıda bulun.

Doğru adımlar, tahmin ettiğinizden çok daha fazla para kazanmanızı sağlayabilir.

1- Eşya Kiralayın

Potansiyel:

Risksiz Pasif Gelir
Risksiz Pasif Gelir

Elinizdeki birikmiş paranın miktarına göre geliriniz artabilir. Mesela, bazı işletme sahipleri veya arazisi olan yerler tatil dönemlerinde çadır kiralarlar. Elinizdeki birikmiş parayla çadır satın alıp buralara kiralayabilirsiniz.

Daha fazla birikmiş paranız varsa kepçe, vinç, kamyon kiralama işine girebilirsiniz. Şantiyeler veya nakliye şirketleri gibi yerlerle iş yapabilirsiniz. Pasif geliriniz çok daha yüksek olacaktır.

Pasif gelir kaynakları arasında ilk sırada eşya kiralamayı sayabiliriz. Ancak hangi eşyaları kiralayacağınız noktasında araştırma yapmanız gerekebilir!

 • Kazanç: Eşya alıp kiraya vererek aylık 20.000 TL net kazanç elde edebilirsiniz.

2- E-Ticaret Komisyonculuğu Yapın

Potansiyel:

1000 TL ile Pasif Gelir
1000 TL ile Pasif Gelir

Güvenilir firmalarla e-ticaret işine girerseniz oldukça kârlı bir iş olduğunu söyleyebilirim. Başta “üyelik paketi” denilen bir paket satın almanız isteniyor. Sonrasında sizin ağ pazarlaması dünyasındaki performansınıza göre geliriniz oluyor.

Çeşitli sosyal mecralarda paylaşım yaparak veya çevrenizdeki insanları kendi ağınıza davet ederek bu pazarı genişletmeniz gerekiyor. Yeterli büyüklüğe ulaşan ağınızdan size para geliyor. Her davet edip firmaya eklediğiniz kişi için para kazanıyorsunuz. Daha sonra onların davet ettiği her kişi için komisyon alıyorsunuz.

E-Ticaret komisyonculuğu, sermayeli pasif gelir kaynakları arasında kazanç potansiyeli yüksek işlerden birisidir.

 • Kazanç: Sosyal ağlarda paylaşımlarınıza bağlıdır. Ortalama olarak 5.000 TL arasında kazanç sağlayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Akşam Ne İş Yapabilirim?

3- Otomatınızı Kiralayın

Potansiyel:

Aktif Gelir Kaynakları
Aktif Gelir Kaynakları

Sinemalar, okullar, fabrikalar, büyük marketler, havaalanları, tiyatrolar, hastaneler… Bunların en büyük ortak yönü otomatlarının olması! Birikiminiz ile bir otomat satın alın ve onu en doğru yere yerleştirin! Hiçbir şey yapmanıza gerek kalmadı, işte bu kadar kolay!

 • Kazanç: Otomat kiralama işini kapsamlı bir şekilde yapmaya başladığınızda tek bir kiralama işleminden 10.000 TL kazanabilirsiniz.

Pasif gelir kaynakları için örneklerimizi beğeniyor musunuz? O halde yeni bir fikirle gelelim: Lisans satın almak!

4- Lisans Satın Alın

Potansiyel:

Film, müzik, kitap, bir görsel veya bir uygulamanın lisansını satın alabilir veya lisansa ortak olabilirsiniz. Böylece sonraki satın alımlardan siz de pay alırsınız. Doğru ürüne yatırım yaparsanız, ürünün reklamını yaparsanız mutlaka pasif gelir kaynağınız olacaktır.

 • Kazanç: Lisans türüne göre satış başına %25 – %100 arası kâr elde edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Çeviri Yaparak Para Kazanmak

5- Temettü Gelirleri | Pasif Gelir Kaynakları

Potansiyel:

Pasif Gelir Uygulamaları
Pasif Gelir Uygulamaları

Temettü veren hisse senetleri üzerinden pasif gelir elde edebilirsiniz. Temettü, her yıl şirketlerin yatırımcılarına düzenli olarak ödediği paradır. Yani hem yükselişten hem de temettüden pasif gelir elde etmiş olursunuz.

Temettü gelirleri, günümüzün en yaygın pasif gelir örneklerinden birisidir. Hiçbir şey yapmadan para kazanmak için oldukça ideal bir seçim. Ancak öncesinde hisse alacağınız şirketi iyi bir şekilde araştırmanız ve analiz etmeniz gerekiyor. 🙂

 • Kazanç: Temettü gelirleri düzenli olarak şirket kârına göre yapılır. Bu rakam tek seferde 5.000 TL’de olabilir 150 TL’de…

Pasif gelir kaynakları için önerilere devam ediyoruz!

6- Şirketlere Ortak Olun

Potansiyel:

Hisse ile Pasif Gelir
Hisse ile Pasif Gelir

Para kazanan bir şirkete pasif ortak olabilirsiniz. Ekstra mesai harcamadan gizli ortak olursunuz, şirketin günlük mali durumunu kontrol etmeniz yeterli. Eğer doğru şirkete ortak olursanız bu size yüklü bir kazanç sağlayacaktır.

Şirketlere ortak olmak, elbette belirli bir sermayeyi beraberinde getiriyor. Eğer sermayesiz pasif gelir örnekleri istiyorsanız, başka önerilerde buluşalım! 🙂

Pasif gelir kaynakları arasında yatırım yapmak bir tercihinizse, mutlaka teknik ve temel analiz yöntemlerini araştırın!

 • Kazanç: Şirketlere ortak olarak yatırımınızı %5 oranında kâra dönüştürebilirsiniz. Tabii şirket türü, sektörü ve performansına göre bu oran değişebilir.

7- Mevduat Faiziyle Kazanın

Potansiyel:

Pasif Gelir Nedir
Pasif Gelir Nedir

Elinizdeki parayı bankanın verdiği faiz oranına göre pasif gelir kaynağı yapabilirsiniz. Yatırdığınız birikiminizi 1-3 ay veya daha uzun süre mevduat hesabına yatırır ve karşılığında bankadan faiz alırsınız.

Bütün bankaların faiz oranı farklı olarak uygulanıyor. Seçeceğiniz banka, özel teklifle gelerek size özel yüksek faiz verebilir. Ancak mevduat faizlerinde çok yüksek gelir elde etmek mümkün değildir. Bu pasif gelir örneğinin en büyük avantajı, risksiz olmasıdır.

Mevduat faizleri, pasif gelir kaynaklarının en eskilerinden birisidir. Neredeyse bankaların tarihi kadar eski… 🙂

 • Kazanç: Örneğin %30 faiz ile mevduat yatırımı yaptınız. Burada 1.000.000 TL’lik bir yatırımın yıllık getirisi 300.000 TL olacaktır.

Öneri içerik: Oyun Test Ederek Para Kazanmak

8- Fonlara Yatırım Yapın

Potansiyel:

Pasif Gelir Nasıl Elde Edilir
Pasif Gelir Nasıl Elde Edilir

Düşük bir risk ile mevduat hesabından daha fazla para kazandıran bir yöntem. Doğru araştırmayla yıllık kazancınız aktif gelir kaynağınızın üstüne kolaylıkla çıkabilir.

Pasif gelir kaynakları arasında fon yatırımını tercih edecekseniz seçebileceğiniz yatırım araçları şu şekilde:

 • Hisse Senedi Fonu
 • Hazine bonosu ve devlet tahvili
 • Yabancı Menkul Kıymetler Fonu
 • Altın Fonu
 • Kıymetli Madenler Fonu
 • Sektör Fonu, Grup Fonu
 • İştirak Fonu
 • Gayrimenkul Yatırım Fonu
 • Girişim Sermayesi Yatırım Fonu
 • Borsa Yatırım Fonları
 • Emeklilik Yatırım Fonları

Dikkate değer bir kazanç elde etmek için başta yüksek miktarda bir yatırım yapmanız gerekiyor. Fondan gelecek olan paraya ne kadar oranda stopaj uygulanacağını öğrenmelisiniz. Fon içerisinde gerçekleşen al-sat işlemlerinin ne kadar sürede gerçekleşeceğini öğrenmelisiniz

 • Kazanç: Fon yatırımının ne kadar kazandıracağı, seçtiğiniz yatırım aracının performansına göre değişiklik gösterir.

Sermayesiz Pasif Gelir Kaynakları

Pasif Gelir Ne Demek
Pasif Gelir Ne Demek

Birikiminiz yoksa pasif gelir kaynaklarından yararlanamaz mısınız? Tabii ki size de uygun bir yol vardır. Ölçeklenebilir olduğunu söyledim, gelecek olan parayı siz ve sizin emeğiniz belirler. Emeğinizin karşılığında para kazanacağınız bazı yolları birlikte inceleyelim.

Şimdi yetenekler konuşsun! İşte sermayesiz pasif gelir örnekleri…

1- Uygulama Yapın

Uygulamadan para kazanmak tahmin ettiğinizden çok daha kolay! Flappy Bird oyununun üniversiteli bir gencin birkaç günde yaptığı bir ödevi olduğunu biliyor muydunuz?

Şu an tüm dünyada bilinen bir oyun. Bu kadar ünlü olacağını sahibinin bile tahmin edemediğinden eminim. Kazancınız ise tamamen yapacağınız uygulamanın ne kadar çok tercih edildiği ile alakalı… Yazılım bilginiz varsa, bence değerlendirmelisiniz!

Öneri içerik: Para Kazandıran Uygulamalar Listesi

2- Youtube Kanalınıza İçerik Üretin

Pasif Gelir Kaynakları
Pasif Gelir Kaynakları

Günümüz para kazanma yöntemlerinden en bilindik olanı youtuber olmak. Biraz emek verip kanalınızı geliştirdiğiniz zaman Youtube size ödeme yapıyor. Video çekmekten hoşlanıyorsanız, yaratıcı fikirleriniz varsa bu yolu bir denemenizi öneririm.

Öneri içerik: YouTube’da Kaliteli İçerik Nasıl Üretilir?

3- Üyelik Topluluğu Oluşturun

Düzenli Gelir Getiren Yatırımlar
Düzenli Gelir Getiren Yatırımlar

Özellikle İnstagram ve Facebook gruplarından bugün çok büyük kazançlar elde etmek mümkün. Gruplar oluşturun, insanları buraya çekecek içerikler üretin. Ücretli ortaklıklar, reklamlar ile kazancınızı artırabilirsiniz.

Üyelik topluluklarından para kazanmak çok kolay. Sadece ilk etapta biraz çaba sarf etmeniz ve başarılı bir topluluk oluşturmanız gerekiyor.

4- Reklam Alanları Kiralayın

Evinizin sokağa bakan bir duvarını veya arabanızın bir köşesini reklam için kiralayabilirsiniz. Siz hiçbir çaba göstermeden reklam sahibi ödeme yapacak. Kulağa oldukça cazip geliyor, değil mi? Pasif gelir kaynakları arasında reklam alanı kiralamak biraz zorlayıcı olabilir. Ancak kazancı oldukça yüksek! 🙂

5- Kitap Yazabilir Misiniz?

Bu bir e-kitap da olabilir. Her kitap satışından kesinlikle ödeme alacaksınız. E-kitap bu konuda daha zahmetsiz. Ancak yazmayı seviyorsanız ve kitaplar sizin için vazgeçilmez dünyalarsa şansınızı mutlaka deneyin!

Aklınızdaki süslü cümleler, romantik dünyalar, kurduğunuz fantastik evrenler herkese ulaşacak. Üstüne para kazanacaksınız! Yazar bölümünde adınızın yazdığı kitapları hayal edin! Belki bir imza gününüz bile olabilir, ne dersiniz?

Öneri içerik: E-Kitap Yaz Para Kazan

6- Online Kurs Verin

Pasif Gelir Kaynakları
Pasif Gelir Kaynakları

Uzmanı olduğunuzu düşündüğünüz bir alanda videolar üretip insanlara ulaştırmak mı? Eğitimci yönünüz bunu kesinlikle beğenecek. Birkaç haftalık bir emekle kursunuzu tamamlayın, Udemy gibi platformlarda yayınlayın, bu kadar! Her satın almada emeğiniz para olarak size geri dönecek!

Öneri içerik: Kazandıran İş Fikirleri

7- Influencer Olun

Bir moda ikonu musunuz? Muhteşem günbatımında fotoğraflar çekip kitlelere hitap etmek hoşunuza mı gidiyor? O zaman kesinlikle sizde influencer ışığı görüyorum. Hesabınız büyüyene kadar biraz emek vermelisiniz, daha sonra her şey kendiliğinden ilerleyecek. Influencer olmak bir yaşam tarzı!

Göz önünde olmayı seviyorsanız, yaratıcı, eğlenceli içerikler üretmeye açıksanız hiç durmayın! Diğer influencer hesaplarını her zaman takip etmelisiniz! Ayrıca sosyal medyada insanların ilgisini neler çekiyor, bir göz atmalısınız! Pasif gelir kaynakları arasında sosyal medyayı es geçmeyin! 🙂

Influencer olmak zannedildiği kadar kolay değil, baştan söyleyelim!

8- Kripto Paralarınızı Katlayın

24 Pasif Gelir Tekniği
24 Pasif Gelir Tekniği

Ekonomiden anlar mısınız? Peki, al-sat yaparak paranızı katlamak ister misiniz? Günümüz dijital dünyasının nimetlerinden olan kripto para size bu imkânı sunuyor.

Binance dünyasını araştırın ve ilk adımı atın! Bazı coinleri alabilmeniz için bir miktar ödeme yapmanız gerekiyor, ancak Binance dünyasına girmenin ücretsiz pek çok yolu var! Coininizin değeri arttıkça paranız da artacak!

Kripto para yatırımı evet pasif gelir kaynakları arasında gösterilebilir. Ancak çok riskli olduğu için dikkatli olmanızda fayda var.

9- Twitch Kanalı Açın

Arkadaşlarınız sizi tanımlarken sohbetinizin çok sardığını mı söylüyor? Belki de oyun oynarken inanılmaz keyifli dakikalar geçiriyorsunuz… Hemen bir twitch kanalı oluşturup insanlarla sohbete başlayın! Yeterince emek verirseniz tahmininizden çok daha fazla gelir elde etmeniz mümkün.

Öneri içerik: Twitch Para Kazanma

Pasif Gelir Nasıl Elde Edilir?

Sizlere pasif gelir kaynakları listesini sunduk. Burada sermayesi olanlara ve olmayanlara göre birbirinden değerli fikirler var. Peki, fikri seçtikten sonra pasif gelir nasıl elde edilir? Bazı tavsiyeler eşliğinde soruyu yanıtlayalım:

 • Öncelikle sermayeniz varsa işiniz daha kolay. Çünkü paradan para kazanmak, her zaman için daha kolaydır. Ancak riskli yerleri iyi bilip uzak durmanız önerilir…
 • Sermayesiz pasif gelir kaynakları ise daha çok yetenek, beceri ve çabanıza dayalı olarak gerçekleştirebileceğiniz bir şey. Örneğin uygulama geliştirmek için çok iyi yazılım bilmeniz gerekiyor. Eğer bu şartları sağlıyorsanız, muhteşem bir fikir geliştirerek uygulama yapmaya başlayın! Emin olun kazançlı çıkacaksınız..
 • Elbette içerik üretimi ya da sosyal medya gibi noktalarda başarılı olmak için farklı konseptlerle kullanıcıların karşısına çıkmanız gerekir. Bu da öncesinde detaylı bir araştırma ve analiz istemektedir.

1.000 TL ile Pasif Gelir Kazanılır Mı?

Eğer sermayeli pasif gelir kaynakları ile ilgileniyorsanız 1.000 TL ile şansınız çok az diyebiliriz. Çünkü belirli bir miktar yatırım yapmanız gerekiyor ve elinizdeki para, beklentilerinizi karşılamayabilir. Bu nedenle öncelikle sermayenizi arttırmanızı önerebiliriz.

Eğer sermayesiz pasif kaynakları noktasında 1.000 TL ile pasif gelir yaratacaksanız şansınız biraz daha fazla. Örneğin bir konuda becerilerinizi geliştirmek isterseniz ilgili sermaye ile verimli bir kurs süreci geçirebilirsiniz. Ek olarak sosyal medya reklamları için de başlangıç bütçesi ayırabilirsiniz. Bu şekilde sistemi geliştirerek pasif gelir örnekleri arttırabilmek mümkün.

İlgili içerik: Sermayesiz Para Kazanma Fikirleri

10.000 TL ile Pasif Gelir Kazanılır Mı?

10.000 TL ile Pasif Gelir
10.000 TL ile Pasif Gelir

10.000 TL ile pasif gelir kazanma şansı daha yüksek. Çünkü sermayeli seçenekler için daha fazla yatırım aracına yönelebilirsiniz. Sermayesiz pasif gelir yöntemleri arasında ise kendinizi geliştirmek için 10.000 TL fazlasıyla yetecektir.

Bu nedenle başlangıç sermayeniz ne kadar çoksa, aslında hareket alanınız biraz daha fazla oluyor. Ama üzülmeyin, sermayeniz yoksa ücretsiz kaynaklardan kendinizi geliştirerek de bu işlere adım atabilirsiniz!

Ne olursa olsun risksiz pasif gelir yöntemlerine odaklanmak zorundasınız. Bu nedenle pasif gelir kaynaklarını iyi bir şekilde araştırıp sonrasında değerlendirmenizi öneriyoruz.

DİPNOT: İçerikte belirtilen sermayesiz pasif gelir örnekleri, öğrenciler için pasif gelir kaynakları olarak da değerlendirilebilir.

Pasif gelir kaynağı arıyorsanız sizler için 17 öneri sunduk. Ayrıca pasif gelirin ne olduğuyla alakalı tüm bildiklerimizi de aktardık. Artık iş yapma zamanı! 🙂 Deneyimlerinizi bizimle paylaşmak isterseniz YORUMLAR bölümünü kullanabilirsiniz!

Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?
Paylaş
Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Podcast Para Kazanma Yolları - Online Para Kazanma 2024

Podcast Para Kazanma Yolları – Online Para Kazanma 2024

Görev Yaparak Para Kazanma

Görev Yaparak Para Kazanmak 2023 | 7 Uygulama ile Kazanın!

Dolarla Para Kazanmak

Dolarla Para Kazanmak 2023 | (GÜNCEL) Yöntemler ve Siteler!

Nays ile Para Kazanma

Nays ile Para Kazanma Yolları | Tek Seferde 200 TL Kazanın!

Yürüyerek Para Kazanma

Yürüyerek Para Kazanma 2023 | En Kazançlı 16 Uygulama!

Oyun Test Ederek Para Kazanma | 8 Sıradışı Yöntem!

Oyun Test Ederek Para Kazanma | 8 Sıradışı Yöntem!

Daha Fazla Makale

Upwork Para Kazanma 2023 - Evden Çalışarak Para Kazanmak

Upwork Para Kazanma 2023 – Evden Çalışarak Para Kazanmak

Kolay Para Kazanma Yolları

Kolay Para Kazanma Yolları – EN KOLAY 10 YÖNTEM

Yorum Yaparak Para Kazanma

Yorum Yaparak Para Kazanma 2023 – Trendyol, Amazon, YouTube!

Chat GPT Para Kazanma

Chat GPT Para Kazanma 2024 | Bilinmeyen 10 Yöntem!

Yaratıcı İçerik Üretimi

Yaratıcı İçerik Üretimi: YouTube’da Para Kazanmanın Kanıtlanmış Yolu!

SMMA Para Kazanma

SMMA Para Kazanma – 10 Adımda Hızlı Başlangıç Kılavuzu!

Online Eğitim Vererek Para Kazanma

Online Eğitim Vererek Para Kazanma: Hızlı Başlangıç Kılavuzu

Hepsiburada Para Kazanma | 5 İpucu ile Satışlarını Arttır!

Hepsiburada Para Kazanma | 5 İpucu ile Satışlarını Arttır!

X