SMMA Para Kazanma – 10 Adımda Hızlı Başlangıç Kılavuzu!

Yazar: Aykut Tarih: 08.12.2023
SMMA Para Kazanma

Yepyeni bir iş modeli ile karşınızdayız: SMMA Para Kazanma! Peki, SMMA nedir? Nasıl yapılır? Bu konuyla ilgili tüm detayları, maliyet ve kazanç çerçevesinde anlattık.

Eğer internetten para kazanma yollarını araştırıyorsanız sosyal medya yönetimini mutlaka duymuşsunuzdur. Bu kez profesyonel bir şekilde ajans kurarak bu işi nasıl yapabileceğinizi açıklayacağız.

SMMA iş modeli nedir, sizler için açıkladık! Bu içerikte SMMA nasıl yapılır, tam anlamıyla öğreneceksiniz. O halde para kazanma serüvenimiz başlasın! 😊

SMMA Nedir?

SMMA Nedir?
SMMA Nedir?

SMMA para kazanma ipuçlarını paylaşmadan önce ilk olarak şu soruyla başlamak istiyoruz: SMMA Nedir? SMMA, Türkçe ifadeyle sosyal medya yönetim hizmetleri anlamına geliyor. Kurumsal şirketlerin ya da bireysel olarak kişilerin sosyal medya hesaplarını yöneterek para kazanabilirsiniz.

Bu iş modelinde A’dan Z’ye sosyal medyanın her aşamasıyla ilgileniyorsunuz. Süreç içerisinde analiz ve raporlamadan takipçi arttırmaya kadar pek çok hizmet yer alıyor.

Kişiler ve kurumlar marka iletişimini güçlendirmek, marka bilinirliğini arttırmak ve satış faaliyetlerini desteklemek için sosyal medya yönetimine ihtiyaç duyuyorlar. SMMA ajansları ise tamamen bu faaliyete odaklı bir şekilde hizmetleri yerine getirerek para kazanıyorlar.

Öneri içerik: Sosyal Medyadan Para Kazanmak

SMMA Nasıl Yapılır?

SMMA para kazanma için devam edelim…

SMMA ne demek sorusuna kısaca “Social Media Marketing Agency” kelimelerinin kısaltılmış hali şeklinde yanıt verebiliriz. Yani sosyal medya yönetim ajansları anlamına geliyor. Peki, SMMA nasıl yapılır? Hangi platformlar kullanılmalı? Gelin kısaca buna değinelim…

Elbette öncelikle faaliyete başlayabilmeniz için resmi prosedürlerine tamamlamanız ve şirket kurulumunu gerçekleştirmeniz gerekiyor. Sonraki aşamalarda müşteri bularak para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Sürece sosyal medya platformlarını tanıyarak başlayabilirsiniz. Facebook, Instagram, YouTube, Twitter… Platformlar çok fazla. Temel amaç müşteri ihtiyaçlarını en iyi şekilde sosyal medya aracılığıyla karşılamaktır.

SMMA İş Modeli Nedir?

SMMA İş Modeli Nedir Nasıl Yapılır?
SMMA İş Modeli Nedir Nasıl Yapılır?

SMMA iş modeli, bireylerin ya da kurumların sosyal medya hesaplarını yönetmeyi içeren, bu süreçte analiz ve raporlama, etkileşim arttırma, eğitim verme gibi hizmetleri kapsayan yeni bir iş modelidir. Tüm bu faaliyetlerinizi sosyal medya ajansı kurarak gerçekleştirebilirsiniz.

SMMA para kazanmak için birçok seçenek sunuyor. Biz sizlere en önemli 10 para kazanma yolunu açıklayacağız ancak bu alanda yapabileceklerinizin sınırı bulunmuyor.

SMMA Para Kazanma Yolları

Eğer ne satarak para kazanabilirim diyorsanız, bu iş modelinde verilecek tek bir yanıt var: bilgi ve becerinizi! 😊

SMMA para kazanma için aşağıdaki hizmet türlerinde profesyonel olabilir ve para kazanmaya başlayabilirsiniz:

 1. Sosyal Medya Yönetimi
 2. Sosyal Medya Reklam Yönetimi
 3. İçerik Üretimi
 4. Sosyal Medya Danışmanlığı
 5. SMMA Eğitimi
 6. Sosyal Medya Stratejisi Geliştirme
 7. Yarışma ve Etkinlik Yönetimi
 8. Analiz ve Raporlama
 9. Influencer İş Birliği
 10. Sosyal Medya Eğitimleri

SMMA para kazanma nedir sorusunun yanıtı yavaş yavaş şekilleniyor. O halde açıklamalara başlayalım!

1- Sosyal Medya Yönetimi

SMMA Para Kazanma
SMMA Para Kazanma

SMMA açılımı nedir öğrendik. Şimdi hizmetleri açıklıyoruz. SMMA para kazanma için ilk yöntem, elbette sosyal medya yönetimidir.

Sosyal medya yönetimi, kurumların en çok ihtiyaç duyduğu hizmetlerin başında geliyor. Sosyal medya yönetim faaliyetiyle aşağıdaki hizmetleri yerine getirebilirsiniz:

 • İçerik Oluşturma ve Yayınlama
 • Etkileşim Arttırma
 • Strateji Geliştirme
 • Organik Takipçi Arttırma
 • Hashtag Stratejileri
 • Reklam Yönetimi
 • Analiz ve Raporlama
 • Platform Seçimi
 • Yarışma – Etkinlik Düzenleme
 • Anlık Müdahaleler

Sosyal medya yönetimi, aslında tüm faaliyetlerinizi kapsıyor. Elbette en yüksek ücret bu modelde yer alıyor. Aylık ya da dönemlik paketler halinde hizmetinizin satışını yapabilir, para kazanmaya başlayabilirsiniz.

SMMA para kazanma için bir diğer hizmete göz atalım: Reklam Yönetimi!

İlginizi çekebilir: ChatGPT Para Kazanma Yolları

2- Sosyal Medya Reklam Yönetimi

Sosyal Medya Reklamcılığı - SMMA Nedir?
Sosyal Medya Reklamcılığı – SMMA Nedir?

Sosyal medya reklamcılığı, son yıllarda kurumlar tarafından önemi anlaşılan ve giderek gelişen bir alan. Hizmetlerinizi sadece bu alana da yönlendirebilirsiniz. Özellikle Facebook, Instagram reklamcılığı gibi oldukça kapsamlı alanlar bulunuyor.

Sosyal medya reklam yönetiminde şu hizmetleri yapabilirsiniz:

 • Instagram Reklamcılığı
 • Adsense Reklamcılığı
 • Facebook Reklamcılığı
 • Twitter Reklamcılığı

SMMA para kazanma için reklam yönetimi çok önemlidir. Belki de en önemli gelir kaynağınız burası olacak diyebiliriz.

3- İçerik Üretimi

SMMA ile Para Kazanma
SMMA ile Para Kazanma

Kurumların sosyal medya hesaplarına sadece içerik üretim hizmeti de verebilirsiniz. Yaratıcı içerik üretmek elbette asıl hedefiniz! Ancak müşterilerinizin hedef kitlesine uygun içerik paylaşımı da çok önemlidir.

İçerik takvimi oluşturarak bu hizmete başlayabilirsiniz. Canva, Photoshop gibi programları tasarım amacıyla kullanabilirsiniz.

4- Sosyal Medya Danışmanlığı

Sosyal Medya Danışmanlığı
Sosyal Medya Danışmanlığı

SMMA para kazanma için bir diğer yöntem danışmanlık vermektir. Sosyal medya danışmanlığı, kurumların sosyal medya hesaplarını geliştirebilmeleri için onlara rehberlik etmeniz anlamına gelir.

Hesapları etkileşim ve takipçi anlamında geliştirmek, görüntülenme sayısını arttırmak, reklamlardan en iyi sonucu almak vb. konularda danışmanlık verebilirsiniz.

Öneri içerik: Pinterest Para Kazanma

5- SMMA Eğitimi

SMMA para kazanma eğitimiyle de para kazanabiliyorsunuz! 😊 SMMA ile para kazanmanın püf noktalarını anlatan bir eğitim serisi hazırlayabilir ve bunu Udemy gibi platformlarda sunabilirsiniz.

Ayrıca kurum çalışanlarına özel eğitim programı da düzenleyebilirsiniz. Bu da en önemli gelir kaynaklarınızdan birisi olacaktır.

6- Sosyal Medya Stratejisi Geliştirme

Sosyal medya bir süreçtir. Yani içeriği paylaşmanız, reklam vermeniz ya da etkinlik düzenlemeniz gelişim için yeterli değildir. Bir bütün olarak sosyal medya stratejisi belirlemeniz gerekiyor.

İşte bu stratejileri oluşturmak, hizmetinizin bir parçası olabilir. Post paylaşım sıklığı, Hashtag analizi, reklam yönetimi vb. konularda strateji geliştirme hizmeti verebilirsiniz.

7- Yarışma ve Etkinlik Yönetimi

Sosyal Medya Yarışmaları ve Etkinlikleri
Sosyal Medya Yarışmaları ve Etkinlikleri

Instagram gibi platformlarda yarışma ve etkinlikler etkili bir şekilde kullanıldığında ciddi geri dönüşler alınabiliyor. Yarışma ve etkinlikler ise elbette planlı bir şekilde düzenlenmelidir. SMMA para kazanma yollarının en önemli aşamalarından birisi budur.

Hangi konularda yarışma düzenleyeceksiniz? Etkinliklerinizin maliyeti ve getirisi ne olacak? Etkinliklerden gelen takipçileri nasıl elinizde tutacaksınız? Bu gibi birçok sorunun cevabı için profesyonel bir hizmet oluşturun ve para kazanın! 😊

Öneri içerik: Para Kazandıran Hobiler Nelerdir?

8- Analiz ve Raporlama

Evet, SMMA işi nasıl yapılır sorusunun en can alıcı noktasına geldik: Analiz ve raporlama! Ajans olarak belirli müşterileriniz olacak ve dönemsel olarak bu kurumlara rapor sunmanız gerekiyor. Bu işinizin bir parçası.

Ancak bazı durumlarda sadece analiz ve raporlama için bile ücret talep edebilirsiniz. Bu nedenle sosyal medya analizi ve raporlamasını iyi bir şekilde anlayın ve sonra hizmete başlayın. Ciddi kazanç potansiyeli olan bir iş!

İPUCU:

Evden para kazanma yolları açısından Home Office şirket kurarak bu işe başlayabilirsiniz. Başlangıç maliyetleri de denemeniz için oldukça düşük!

9- İnfluencer İş birliği

SMMA para kazanmanın bir diğer parçası influencer pazarlamadır. Influencer’larla iş birliği yaparak gelir elde edebilirsiniz. Ayrıca affiliate marketing de hizmet verebileceğiniz bir alan. Günümüzde pek çok ajans bu hizmeti yüksek maliyet içerdiği için tercih etmiyor.

Ancak yeterli sermayeniz varsa, bu hizmeti de değerlendirin…

10- Sosyal Medya Eğitimleri

Sosyal Medya Eğitimi Vermek
Sosyal Medya Eğitimi Vermek

SMMA para kazanma yöntemleri için son olarak sosyal medya eğitimlerinden bahsedeceğiz. Sosyal medya farklı bir alan ve başlı başına birçok konuyu kapsıyor. Bunu eğitim ile sunarak gelir elde edebilirsiniz.

Ayrıca kurumlara ya da bireylere özel eğitim paketleri de satabilirsiniz. Uygun fiyatlama yaptığınızda ajansınızın eğitimlerine yüksek talebin olacağını şimdiden söyleyebiliriz.

SMMA Para Kazanma İpuçları

Yukarıda sizler için SMMA ile para kazanma yöntemlerini sıraladım. Elbette SMMA hizmetleri, sadece bunlarla sınırlı değil. Açıkçası bu işin belirli bir sınırı da bulunmuyor. Ancak ajansınızı kurduğunuzda temel olarak bu hizmetlerle gelir yaratabilirsiniz.

Bu aşamada SMMA para kazanma ipuçlarını sizlerle paylaşmak istiyoruz:

 • Yukarıda saydığımız tüm hizmetler uzmanlık ve beceri gerektirir. Bu alanlarda becerilerinizi geliştirerek uzman olmanız, daha çok kazanç elde etmenizi sağlayacaktır.
 • Ajansınızın ilk müşterilerini portfolyo oluşturarak elde edin! Başlangıçta düşük tutarlı kaliteli işler yaparak portfolyo oluşturabilirsiniz.
 • Özel niş pazarlara yönelerek daha fazla gelir elde edebilirsiniz. Niş alanlarda gelir nispeten düşük olsa da rekabet avantajı nedeniyle iyi kazançlar elde edilebilir.
 • Müşteri yönetimini iyi bir şekilde gerçekleştirin. Bunun yolu iyi iletişimden geçiyor. Müşteri iletişimi konusunda işletmenizi geliştirin.
 • Düzenli olarak eğitim alın ve bilgilerinizi tazeleyin. Bu şekilde sektörün nabzını tutabilir, yeni iş modellerini keşfedebilir, yeni hizmetlerle daha çok kazanç elde edebilirsiniz.
 • Dönüşüm odaklı yaklaşım benimseyerek kaliteli hizmet verin. Emin olun bu yaklaşım, daha fazla sadık müşteri anlamına geliyor!

Öneri içerik: YouTube’dan Para Kazanmak

SMMA ile Ne Kadar Para Kazanılır?

SMMA ile Ne Kadar Para Kazanılır?
SMMA ile Ne Kadar Para Kazanılır?

SMMA para kazanma sürecini açıkladık. Peki, sosyal medya yönetimiyle ne kadar para kazanılabilir? Bunun için farklı senaryolar mevcut. Ancak basit bir hesaplama ile aylık kazancı şu şekilde bulabiliriz:

 • Sosyal medya yönetimi paket fiyatları güncel olarak aylık 3.000 TL ile 15.000 TL arasında değişiklik gösteriyor.
 • İşletme kapasitenize göre aylık 5 müşteriye hizmet verdiğinizde geliriniz yaklaşık olarak 60.000 TL olacaktır.
 • Ayrıca diğer hizmetleri tekil bazda vererek 20.000 TL gibi ek gelir yaratabilirsiniz.
 • Bu da sosyal medya ajanslarının aylık toplam 80.000 TL kazanca ulaşabilecekleri anlamına gelir.

NOT:

Buradaki hesaplama örnek olarak verilmiştir. Hizmet kalitesi, başarılar, müşteri sayısı vb. faktörlere göre daha farklı kazançlar ortaya çıkabilir.

SMMA Ajansı Kurma Maliyeti

SMMA para kazanmayı anlattık. Peki, sosyal medya ajansı kurma maliyeti ne kadar? Bu konuda da net bir şey söyleyebilmek mümkün değil. Ancak basit bir hesaplamayla yaklaşık maliyetleri ortaya çıkarabiliriz.

SMMA ajansı kurma maliyeti aşağıdaki gibidir:

Gider TürüMaliyet
İşletme Kurulumu7.500 TL
Ofis Tutma Masrafları22.500 TL
Demirbaş Maliyetleri (Bilgisayar, masa vb.)150.000 TL
Personel Maliyeti (4 Kişi)100.000 TL
Diğer Maliyetler70.000 TL
Sosyal Medya Ajansı Açma Maliyeti

NOT: Hesaplamalar tahmini olarak verilmiştir. Özellikle ofis tutma masrafları ve diğer maliyetler, işletmenizin konumuna göre değişiklik gösterebilecektir.

Buradaki hesaba göre ajansınızı kurmak için 350.000 TL yeterli olacaktır. Ancak işletmenizi daha yüksek kapasiteli bir şekilde kurmak istiyorsanız, elbette daha yüksek sermayelere ihtiyaç duyulacaktır. Aynı şekilde maliyetleri de düşürebilme imkânınız bulunuyor.

İPUCU:

Bu alanda freelance olarak çalışmaya başlayabilir ve sonrasında şirketinizi kurabilirsiniz. Bu şekilde sıfırdan iş kurmak daha kolay olacaktır!

Öneri içerik: Blog Yazarak Para Kazanmak

SMMA İşi Nasıl Yapılır?

SMMA İşi Nasıl Yapılır?
SMMA İşi Nasıl Yapılır?

Birçok kişiden şu soruyu alıyoruz: SMMA işi nasıl yapılır? Bu işi yapabilmeniz için illaki şirket kurmanız gerekmiyor. Ancak ajans kurmak istiyorsanız resmi prosedürlere uygunluk açısından şirket kurmanız şart.

SMMA para kazanma süreci şu şekilde işliyor:

 • Portfolyo oluşturun ve hizmetlerinizi tanıtın.
 • Yapılan geri dönüşlere yanıt vererek anlaşma sağlayın.
 • Müşterilerinizle mutlaka sözleşme imzalayın.
 • Hizmet prosedürlerini yerine getirin.
 • Ödemenizi alın.

İşlem buraya kadar basit gibi görünebilir ancak piyasada ödeme yapmak istemeyen kişilerle karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle sözleşme yaparak işletmenizi güvence altına almanız oldukça önemlidir.

SMMA Nasıl Başlanır?

SMMA Nasıl Başlanır?
SMMA Nasıl Başlanır?

SMMA para kazanma detaylarını açıkladık. Eğer bu işi gerçekten yapabileceğinize inanıyorsanız şu soruyu sormanız oldukça olası: SMMA nasıl başlanır?

SMMA’ya başlamak için elbette bir bilgisayar – akıllı telefon ve internet bağlantısı olması yeterli olacaktır. Daha sonra sosyal medya platformlarını tanıyarak işe başlayabilirsiniz. Bu konuda sosyal medya algoritmaları hakkında bilgi sahibi olmanız çok önemlidir.

Sosyal medyanın her aşamasını deneyerek test edebilirsiniz. Örneğin reklamcılığı öğrenmek için reklam vermeyi deneyin! Ya da kendi adınıza bir sayfa açarak o hesabı geliştirmeye çalışın.

Öğrenmenin en iyi yolu denemekten geçiyor diyebiliriz. Ek olarak bu süreci SMMA eğitimi satın alarak güçlendirebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Instagram’dan Para Kazanmak

SMMA Başlangıç Platformları

SMMA para kazanmaya başlamak için aşağıdaki platformlarda mutlaka yer almalısınız:

 • Kendinize ait bir web sitesi olmalıdır.
 • Sosyal medya platformlarının tamamında yer alın!
 • LinkedIn etkili bir şekilde kullanılarak yeni müşteri edinmenizi sağlayabilir.
 • Bionluk, Upwork, Fiverr gibi freelance platformlarda yer almalısınız.
 • Network’ünüzü genişletmek için sosyal medyayı etkili bir şekilde kullanın.
 • Facebook grupları ve forumlar, işletmenizi tanıtmanız için etkili olabilir.
 • YouTube’a video içeriği üreterek marka bilinirliğinizi arttırabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

SMMA para kazanma ile ilgili sıkça sorulan soruları yanıtlayalım:

SMMA kaç para kazanır?

SMMA ajanslarının aylık kazancı müşteri kapasitesine göre değişiklik gösterir. Yani ayda 10.000 TL’de kazanabilirsiniz, 100.000 TL’de…

SMMA anlamı nedir?

SMMA, “Social Media Marketing Agency” kelimelerinin kısaltılmış halidir. Türkçesi ise sosyal medya yönetim ajansı olarak ifade edilebilir.

SMMA işi nedir, nasıl yapılır?

SMMA işi, yeni para kazanma modellerinden birisidir. Kendinize ait bir ajans kurarak sosyal medya yönetimi hizmeti verebilirsiniz. Ayrıca ilk aşamada freelance olarak bu işlere adım atabilirsiniz.

Öneri içerik: Amazon Para Kazanma

SMMA ile para kazanma hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi YORUMLAR bölümünden bizimle paylaşın, hemen yayınlayalım! 😊

Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?
Paylaş
Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

TikTok'ta Para Kazanmak

TikTok’ta Para Kazanmak 2024 | Kaç Takipçi Gerekir? Detaylar

Pinterest Para Kazanma

Pinterest Para Kazanma 2023 – 7 Yol İle Para Kazanın!

Çeviri Yaparak Para Kazanmak

Çeviri Yaparak Para Kazanmak – 10 Freelance Çeviri Sitesi

Dizi İzleyerek Para Kazanmak 2024 | Dizi İzle Para Kazan!

Dizi İzleyerek Para Kazanmak 2024 | Dizi İzle Para Kazan!

İnternetten Para Kazanma

İnternetten Para Kazanma 2023 | En Güncel 35 YÖNTEM!

Upwork Para Kazanma 2023 - Evden Çalışarak Para Kazanmak

Upwork Para Kazanma 2023 – Evden Çalışarak Para Kazanmak

Daha Fazla Makale

Yürüyerek Para Kazanma

Yürüyerek Para Kazanma 2023 | En Kazançlı 16 Uygulama!

Fotoğraf Satarak Para Kazanmak

Stok Fotoğraf Satarak Para Kazanmak | En İyi 16 Uygulama!

Görev Yaparak Para Kazanma

Görev Yaparak Para Kazanmak 2023 | 7 Uygulama ile Kazanın!

Axess Chip Para Nerelerde Geçerli

Axess Chip Para Nerelerde Geçerli? 2023 EN YENİ LİSTE!

MaxiPuan Geçen Yerler

MaxiPuan Geçen Yerler 2023 – Mağazalar ve Siteler!

Para Nasıl Değerlendirilir?

Para Nasıl Değerlendirilir? 10 Etkili Yatırım Aracı!

Nays ile Para Kazanma

Nays ile Para Kazanma Yolları | Tek Seferde 200 TL Kazanın!

Öğrenci Para Kazanma Yolları

Öğrenci Para Kazanma Yolları 2023 – 30 EN KAZANÇLI Yöntem

X