Kitap Kafe Açmak 2023 | Maliyeti ve Kazancı!

Yazar: Aykut Tarih: 08.12.2023
Kitap Kafe Açmak

Kitap kafe açmak 2023 yılındabirçok kişi için popüler iş fikirlerinden birisi. Ancak bu konuyla alakalı yeterli kaynak bulmak zor. İş fikirleri içerisinde kitap cafe açmak hakkında rehber bir içerik hazırladım!

Sermayenizi nasıl değerlendireceğinizi bilmiyor olabilirsiniz. İşte tam da bu noktada sizlere iş fikirleri sunuyorum. Cafe açmak her ne kadar güncelliğini korusa da bunu farklı bir konsept ile özgünleştirebilirsiniz. Emin olun yüksek kazanç oranları söz konusu.

Kütüphane kafe nasıl açılır sorusuna yanıt bulabileceksiniz. Ayrıca Kitap cafe KOSGEB desteği ve diğer konular hakkında da bilgi sahibi olacaksınız. O halde kitap kafe konsepti hakkında detaylara geçelim ve maliyet – kazanç bilgilerini verelim!

Kitap Kafe Nedir?

Kitap Kafe Nedir
Kitap Kafe Nedir

Kitap kafe; standart bir kafe hizmetinin yanı sıra kitap, gazete ve dergi gibi edebi eserler yönünden de hizmet veren, aynı zamanda bunların okunması için özel alanların olduğu kafelerdir.

Kitap kafe nedir sorusuna yanıt verdikten sonra bu konsept hakkında bilgiler vermeye devam edelim!

Kitap kafelerin son yıllarda popüler olduğunu görüyoruz. Her yaştan insanın müşteriniz olabileceği bu konseptte genel olarak müşterileriniz öğrenciler olacak. Merak etmeyin, konu hakkında tüm detaylara yer vereceğim.

Kitap kafeler; mevcut işletmelere göre daha fazla kazanç potansiyeli barındırır. Çünkü hizmet çeşitliliğini bu şekilde arttırmış olacaksınız. Günümüzde pek çok farklı kitap kafe tasarımları mevcut.

Peki, kitap kafe nasıl açılır? İsterseniz bu soruya yanıt arayalım. İşte kitap kafe açmak için detaylar…

İlginizi çekebilir: İnstagram’da Butik Açmak

Kitap Kafe Nasıl Açılır?

Kitap Kafe Nasıl Açılır
Kitap Kafe Nasıl Açılır

Günümüzde insanlar kitap okuyabilecekleri nezih ortamlar arıyor. Kütüphaneler bu konuda yetersiz kalıyor çünkü, kitap okurken aynı zamanda yiyecek – içecek hizmeti de almak istiyorlar. Kitap kafeler tam olarak bu ihtiyaç için hizmet vermektedir. Hafif müzik, sessizlik, dinginlik, manzara ve diğerleri…

Kitap kafe açmak için yapılması gerekenleri sizin için sıraladım. Aşağıdaki adımlarla kafenizi açabilir ve kazanmaya başlayabilirsiniz!

 1. İlk olarak elbette mekân bulmanız gerekir. Kitap kafeler; genel olarak öğrencilerin yoğun olarak yaşadığı yerlerde kurulmalıdır. Bu nedenle işletmenizi kuracağınız yeri iyi bir şekilde belirlemeniz gerekir.
 2. Küçük bir işletme bile kursanız şirket açmanız gerekir. Bunun için Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur başlıklı yazıyı inceleyebilirsiniz.
 3. Sonraki adımda modern kitap kafe örnekleri arasında yer almak için mekânınızın dekorasyonuna yoğunlaşmanız gerekiyor. Kitap okumak için özel alanların olduğu, tasarımıyla ve görüntüsüyle şık bir kafe oluşturabilirsiniz.
 4. Gerekli yasal izinleri de aldıktan sonra faaliyete başlayabilirsiniz!

Kitap Kafe Açmak İçin Farklı Senaryolar!

Kitap kafe açmak için farklı senaryolar söz konusudur. Kitap satışı yapılan yerlerle anlaşarak buralara kafe açabilir ya da mevcut kafenize kitabevi hizmeti ekleyebilirsiniz. Ayrıca sıfırdan kitap kafe açmak da mümkün.

Şimdi bu ihtimalleri tek tek değerlendirelim!

1- Mevcut Kitabevine Kafe Açmak

Kitabevi sahibiyseniz ek olarak kafe açmayı düşünebilirsiniz. Tabii kitabevleriyle anlaşmak da bir çözüm olabilir. Ancak her ikisi için de farklı durumlar söz konusu olacaktır. Bu nedenle özellikle anlaşma yoluna gidecekseniz kitap kafe açmak için planlarınızı net bir şekilde anlatmanız gerekiyor.

 • Maliyet: Ortalama 300.000 TL
 • Kazanç: Ortalama %30 kâr marjı.

2- Kafenize Kitabevi Açın

Kafeniz varsa kitabevi hizmeti ekleyerek tamamıyla kitap kafe konseptine dönüşebilirsiniz. Kitap cafe açmak için bu ihtimali de değerlendirin. Yapacağınız işlemlere göre maliyetleriniz ve kazançlarınız değişebilir.

 • Maliyet: Ortalama 300.000 TL
 • Kazanç: Ortalama %30 kâr marjı.

3- Kitap Kafenizi Sıfırdan Kurun!

Kitap Cafe Açmak
Kitap Cafe Açmak

Kitap kafe açmak istiyorum diyorsanız muhtemelen bu seçeneği değerlendireceksiniz. Kitap kafenizi sıfırdan kurarak çok iyi paralar kazanabilirsiniz. Özellikle iyi bir lokasyon, modern bir konsept ve kaliteli hizmet unsurlarıyla birlikte bunu başarabilirsiniz.

Kitap kafe açmak hakkındaki tüm bilgileri de sıfırdan kurma ihtimali üzerine verdim. Aşağıda maliyet ve kazanç detayları açıklandı!

 • Maliyet: Ortalama 550.000 TL
 • Kazanç: %50’den başlayan kâr oranları.

İlginizi çekebilir: Organizasyon Şirketi Kurmak

Kitap Kafe Açmak Ne Kadara Mal Olur?

Cafe kütüphane konsepti oldukça güzel. İşi kurmaya da karar verdiniz. Peki, kitap kafe açmak ne kadara mal olur? Şimdi bu sorunun yanıtını detaylandıralım.

Şirket Kurulumu7.500 TL
İşyeri Kiralama50.000 TL
Demirbaş Maliyeti250.000 TL
Dekorasyon150.000 TL
Personel Gideri50.000 TL
Diğer Giderler42.500 TL
Kitap Kafe Açmanın Maliyeti 2023

NOT: Rakamlar ortalama değerleri ifade eder. Faaliyetinizin niteliğine göre toplam maliyetin artması ya da azalması söz konusu olabilecektir.

Kitap cafe açmanın maliyeti bu şekilde;

 • Kitap kafe açmak için ortalama olarak 550.000 TL gibi bir sermayeye ihtiyacınız var.
 • Demirbaş maliyeti kafeler için yüksektir. Çünkü masadan sandalyeye kadar yapacağınız işin kapasitesine göre işletmenizin ihtiyaçları olacaktır.
 • Kitap kafeler için dekorasyon çok önemli olduğundan orada da yüksek maliyet söz konusudur. Cafe dekorasyon maliyetini düşürmemeniz önerilir. Çünkü kitap kafenizin asıl can alıcı noktası dekorasyon olacak!

Kitap cafe açma maliyeti 2023 yılında ortalama olarak bu şekildedir. İşletmenizin hangi faaliyetleri yerine getireceği konusu sermaye ihtiyacınızı belirleyen en önemli unsurdur.

Kitap Cafe Açmak Aylık Kazancı 2023

Kitap Kafe Aylık Kazancı
Kitap Kafe Aylık Kazancı

Kitap kafelerin aylık kazancı hakkında konuşabiliriz. Açıkçası kazancınız ne kadar olacağını belirlemek çok zor. Çünkü işinizin kapasitesine ve müşteri sayısına göre değişiklik gösterir. Ancak ilk yılınızda işletmenizin çok fazla kazandırmasını beklemeyin.

Bu kural tüm işletmeler için geçerlidir diyebiliriz. Çünkü işletmenizin kazanç sağlayabilmesi için zamana ihtiyacı olacaktır. Bu süre sektörünüze göre artabilir ya da azalabilir. Kitap kafe açmanın aylık kazancına dair bilgiler şu şekilde;

 • Kitap kafelerin aylık kazancı müşteri sayısıyla doğru orantılı. Müşteri sayınızı maksimize etmek için lokasyonun önemi büyük.
 • Ortalama kapasitede bir kitap kafe aylık 40.000 TL net kazanç getirebilir.
 • Bu rakam ilerleyen dönemlerde daha da artacaktır.

Instagram’da Butik Açmak kârlı mı? Şimdi öğrenin!

Kitap Kafe Açmak İçin Gerekli Belgeler

İşletmenizin faaliyete geçmesi için bazı belgelerin toplanması gerekiyor. Kitap kafe açmak için gerekli belgeler şu şekilde;

 • 2 adet fotoğraf,
 • Nüfus cüzdanı sureti,
 • İkametgah belgesi,
 • Tapu fotokopisi,
 • Ticaret odası kayıt belgesi,
 • Kira sözleşmesi,
 • SGK – BAĞ-KUR belgeleri,
 • Sabıka kaydı,
 • İmza sirküleri,
 • Ticaret sicil gazetesi fotokopisi,
 • Yangın önlemi alınmıştır belgesi.

NOT: Bu belgeler, bazı belediyelerde farklılık gösterebilir. Ancak genel olarak bu şekildedir.

Kitap Kafe Devlet Desteği Var Mı?

Kitap kafe devlet desteği maalesef bulunmamaktadır. Daha doğrusu kitap evi restaurant tarzında iş yeri açacaklara yönelik olarak devlet desteği yoktur. Bunun haricinde KOSGEB tarafından uygulanan girişimcilik destek programlarından şartları sağlamanız hâlinde faydalanabilirsiniz.

Kitap Kafe İçin Menü Fikirleri

Kitap Evi Restaurant
Kitap Evi Restaurant

Kitap kafe konusunda dekoratif açıdan abartıya kaçmamanız önerilir. Çünkü bazen eski tip tasarımlar, nostaljik bir kütüphaneymiş gibi hissettirebilir. Bunun dışında menüleri de uygun bir şekilde belirlemeniz gerekiyor.

Menülerinizin ilgi çekici nitelikte olması, direkt olarak satışlarınızı etkileyecektir. Özellikle çay ve kahve yanında tercih edilebilecek atıştırmalıklara ağırlık verin. Kolay ve hızlı tüketilebilen yiyecekler, her kafede olması gerekenler arasındadır.

Menülerinize isim verirken kitaplardan yola çıkabilirsiniz. İlgi çekici menüler oluşturmak için iyi bir fikir olabilir!

Kitap Cafe Açmak – Lokasyonun Önemi!

İnsanların en yakın kitap kafe şeklinde arama yaptığını muhtemelen tahmin ediyorsunuz. İşte tam da bu noktada lokasyon çok önemli. Özellikle ulaşımın kolay olması, oldukça mühim. Unutmayın, kolayca bulunabilir olmak, daha fazla müşteri anlamına gelir!

Kitap cafe açmak için bulunduğunuz şehrin en uygun konumunu seçmeniz gerekiyor. Bunun için yoğun olarak öğrencilerin yaşadığı semtleri tercih edin. Bu gibi yerlerde her yaştan insanı müşteri olarak çekebileceğiniz gibi ayrıca farklı konseptler de deneyebilirsiniz.

İnternette mutlaka kendinizi tanıtmanız gerekiyor. Google Haritalar uygulamasına mutlaka işletmenizi ekleyin. Bu, kişilerin sizi kolayca bulmasını sağlayacaktır.

Kitap Kafeye Nasıl Müşteri Çekilir?

Kitap Kafeye Müşteri Çekmek
Kitap Kafeye Müşteri Çekmek

Başarılı kitap kafe örnekleri arasında yer almak istiyorsanız bazı küçük dokunuşlar yapmanız gerekir. Bazen de daha işin en başındayken farklı uygulamalarla müşteri çekmeniz gerekecek. Peki, kitap kafeye müşteri nasıl çekilir? Hadi inceleyelim!

 • Mutlaka sosyal medyada yer alın. Müşterilerinizin büyük bir çoğunluğunu genç kesim oluşturacağı için sosyal medyada görünür olmak, daha fazla müşteri çekmenizi sağlayacaktır.
 • Müşterilerinizin sadakatini kazanmak için çabalayın. Bu, işletmenizin görüntüsünden hizmet kalitesine kadar birçok farklı şeyle alakalı bir konudur.
 • Farklı ödeme yöntemleri sunmak, daha fazla müşteri anlamına gelir! Bir an için işletmenizde kredi kartının geçmediğini düşünün. Kredi kartıyla alışveriş yapan birçok kişiyi kaybetmiş olursunuz. Bu gibi unsurlara dikkat edin.
 • Menü zenginliğini sağlayın. Menüler, müşteri çekmenin en temel yolu. Hedef kitlenize yönelik uygun fiyatlı menüler oluşturarak daha fazla müşteri çekin!

Öneri Yazı: Rent a Car Açmak

Kitap Kafe Açmak İsteyenler İçin Özel Tavsiyeler!

Son olarak kitap kafe açmak isteyenlere özel önerilerde bulunmak istiyorum. Bu tavsiyeleri  dikkate alarak işletmenizi başarılı hale getirebilir ve kazancınızı arttırabilirsiniz.

 1. Kitap kafe tasarımlarına önem verin. Kitap kafe konsepti belirlerken tasarım olarak güncel ve modern olmanız, sizi bir adım ileriye taşıyacaktır.
 2. Kitap kafe konsepti için bir hikayeniz olsun. Yani kitaplarla alakalı bir hikâye üzerine kurulmuş konseptin başarı ihtimali daha fazladır.
 3. Lokasyonu iyi bir şekilde belirleyin. Hatta mümkünse manzaralı olsun! Çünkü kişiler, kitap okurken muhtemelen manzara da arayacaklardır. Böyle bir imkânınız yoksa manzaranızı kendiniz yaratın!
 4. İşletmeniz faaliyete geçtiğinde mümkünse siz de aktif olarak çalışın. Bu hem size iyi gelecek, hem de maliyetleri düşüreceğinden dolayı işletmenize iyi gelecek! 🙂
 5. Hedef kitlenizi izleyin. Müşterilerinizin neye ihtiyacı var? Sektördeki gelişmeler neler? Her şeyden haberiniz olması gerekiyor.

HATIRLATMA: Kütüphane cafe açmak için gerekli belgeleri eksiksiz bir şekilde topladığınızdan emin olun.

Sıkça Sorulan Sorular

Kitap kafe açmak 2023 konusu ile ilgili olarak sık sorulan sorulara da yer verdim. Diğer sorularınız için YORUM bölümünü kullanabilirsiniz.

1- Kitap kafelerde ne yapılır?

Kitap kafeler tasarım olarak diğer kafelerden farklı dokulara sahiptir. Burada kapsamlı kütüphaneler yer alır. Kişiler buradaki kitapları okumayı tercih edebileceği gibi kendi kitaplarını da götürebilirler. Kitap okurken aynı zamanda çay, kahve, atıştırmalık gibi ürünleri tüketmek isteyenler için idealdir.

2- Küçük bir kitap kafe açmak için ne gerekli?

İşletmenizi kurmanız ve bir yer bulmanız gerekir. Sonrasında dekoratif açıdan işletmenizi hazırlayarak gerekli izinleri aldıktan sonra faaliyete başlayabilirsiniz.

3- Kitap kafe açmak için ne kadar sermaye lazım?

Kitap cafe açmak için yaklaşık olarak 550.000 TL gerekse de daha küçük bir cafe açarak bu maliyeti düşürebilirsiniz.

4- Kitap kafe işi mantıklı mı?

Özellikle öğrencilerin ve gençlerin yoğun olarak yaşadığı yerlerde kitap kafe işi oldukça mantıklıdır ve yüksek kazanç sağlayabilir.

Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?
Paylaş
Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Rehabilitasyon Merkezi Açmak

Rehabilitasyon Merkezi Açmak 2023 | Şartları ve Maliyeti!

Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Kurulum Maliyeti

Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Kurulum Maliyeti – GÜNCEL!

Rent a Car Açmak

Rent a Car Açmak 2024 | Bayilik, Maliyeti ve Kazancı!

Para Kazandıran İşler

En Çok Para Kazandıran İşler | 20 Süper İş Fikri!

Tekstil Atölyesi Açmak

Tekstil Atölyesi Açmak | 2023 Maliyeti ve Kazancı!

Güzellik Merkezi Açmak

Güzellik Merkezi Açmak 2023 | Maliyet ve Kazanç Bilgileri!

Daha Fazla Makale

Trendyol GO Motorlu Kurye

Trendyol Go Motorlu Kurye – 2023 ZAMLI MAAŞLAR VE ŞARTLAR

İnstagramda Butik Açmak

İnstagramda Butik Açmak 2024 | Maliyeti ve Aylık Kazancı!

Fabrika Kurma Maliyeti

Fabrika Kurma Maliyeti 2023 | 5 İş Fikri Örneği!

Kreş Açma Şartları

Kreş Açma Şartları ve Maliyeti 2023 | Ne Kadar Kazandırır?

Öğretmenlerin Yapabileceği Ek İşler

Öğretmenlerin Yapabileceği Ek İşler – 10 YASAL SEÇENEK!

Trendyol'da Mağaza Açmak

Trendyol’da Mağaza Açmak 2023 | Detaylı Rehber!

Oto Lastik Dükkanı

Oto Lastik Dükkanı Açmak 2024 | Maliyeti ve Kazancı

Butik Açmak

Butik Açmak – 10 Adımda Nasıl Açılır? Maliyeti Ne Kadar?

X