Para Nasıl Değerlendirilir? 10 Etkili Yatırım Aracı!

Yazar: Aykut Tarih: 31.05.2023
Para Nasıl Değerlendirilir?

Para değerlendirme; finansal bağımsızlık yolunda incelemeniz gereken en önemli başlıklardan birisi. Birçok kişi paramı nasıl değerlendirebilirim diye düşünürken bu konuyu açıklayan kaynak bulmakta zorlanıyor. Ben de sizlere para nasıl değerlendirilir, bildiğim kadarıyla anlatacağım… 😊

Eğer paramı nasıl katlarım diye düşünüyorsanız seçenekleriniz çok fazla. Bu nedenle önerilere mutlaka uymanızı tavsiye ediyorum. Ek olarak para katlama yöntemlerine hâkim olmadan herhangi bir işlem yapmamanız da tavsiye edilir.

! Hatırlatma !

Burada yer alan bilgiler, yatırım tavsiyesi kapsamında değildir. Paranızı değerlendirirken seçeceğiniz yatırım araçlarına tam olarak hâkim olmadan yatırım yapmayın.

Paramı Nasıl Değerlendirebilirim? İşte Tavsiyeler!

Para nasıl değerlendirilir konusuna geçmeden önce bazı tavsiyelerde bulunmak istiyorum. Özellikle para yönetimi konusunda beceriler geliştirmek için bu tavsiyelere mutlaka uyum sağlayın.

1- Tüm Parayı Tek Bir Alanda Değerlendirmeyin

Paramı Nasıl Değerlendirebilirim?
Paramı Nasıl Değerlendirebilirim?

Paramı nasıl katlayabilirim diye düşünürken eyleme geçme aşamasında oldukça dikkatli olmalısınız. Uygulamada birçok kişi, tek bir yatırım aracına tüm parasını yatırdığı için zarar ediyor. Bu nedenle paranızı tek bir alanda değerlendirmemeniz gerekir.

Mevcut paranızı yatırabileceğiniz alternatifleri belirlemek ve parayı bu alternatiflere dağıtmak, en mantıklı olan seçenektir. Paramı nasıl çoğaltabilirim diye düşünüyorsanız uygulayacağınız ilk aşama bu olmalı.

2- Borç Para ile Yatırım Yapmayın

Yine pratikte yapılan bir hataya daha değinmek gerekiyor. Birçok kişi, daha fazla para kazanmak uğruna borçlanarak yatırım yapıyor. Bu da çok yanlış bir yaklaşım. Neden? Gelin inceleyelim…

 • Yatırım yapmak, kesin bir getiri sağlamaz.
 • Riskleri doğru bir şekilde dağıtmanız gerekir.
 • Borç para ile yapacağınız yatırımdan zarar ederseniz, borç ile birlikte zararın etkisi büyüyecektir.

Dikkat!

En iyi yatırım tavsiyeleri şeklinde pek çok paylaşıma denk gelebilirsiniz. Kişilerin uzmanlığını sorgulamadan yatırım tavsiyelerine kulak asmayınız.

3- Piyasayı Analiz Edin

Piyasa Analizi | Para Nasıl Değerlendirilir?
Piyasa Analizi | Para Nasıl Değerlendirilir?

Parayı çalıştırmak için öncelikle piyasa hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Piyasayı iyi analiz etmek, para nasıl değerlendirilir sorusunun en büyük yanıtı. Piyasayı doğru analiz etmek için şunlar gerekir:

 • Teknik ve temel analiz yöntemlerini öğrenin
 • Ekonomi piyasalarını takip edin
 • Finansal okuryazarlığınızı geliştirin

Piyasayı yeteri kadar analiz etmeden yapacağınız her yatırım, büyük risk barındırır.

Öneri içerik: Finansal Okuryazarlık Nedir? Nasıl Geliştirilir?

4- Güvenilir Yatırım Araçlarına Yönelin

Yatırım araçları çok fazla ve her birinin farklı güvenilirlik dereceleri var. Örneğin altın yatırımı ile hisse senedi yatırımı arasında risk farklılıkları vardır. Güvenilir olarak görülen yatırım araçlarına yönelerek riskinizi biraz daha azaltabilirsiniz.

Bence para nasıl değerlendirilir konusunun en önemli tavsiyesi budur. Güvenilir yatırım araçları, hiçbir zaman için kazanç garanti etmez. Ancak az ve öz kazanmak istiyorsanız bu araçlara ağırlık verin. 😊

Para Nasıl Değerlendirilir? 10 Etkili Yatırım Aracı!

Gelelim para nasıl değerlendirilir 2023 güncel liste konusuna… Finans piyasalarında yatırım yapmak için alternatifleriniz oldukça fazla. Bu yatırım araçlarından hangisine yönelmeniz gerektiği yönünde bir tavsiyede bulunmam doğru olmayacaktır.

Ancak aşağıdaki yatırım araçlarını tanımanızı sağlayabilirim. Böylece neye yatırım yapmalı sorusunu kendiniz yanıtlayabilirsiniz.

Bu arada parayı nasıl değerlendirebilirim sorusunun legal olarak tek yanıtı yatırım yapmaktır. İllegal yollara kesinlikle bulaşmayın!

1- Altın Yatırımı

Altın Yatırımı | Para Nasıl Değerlendirilir?
Altın Yatırımı | Para Nasıl Değerlendirilir?

Az önce size güvenilir yatırım araçlarından bahsetmiştim. İşte bunun ilk örneği altın olabilir… Altın, uzunca süredir yatırımcılar tarafından güvenilir liman olarak görülüyor. Geçmiş fiyatlara bakıldığında ise uzun vadede hep kazandırdığını görüyoruz.

Altın yatırımı; kısa vadeli beklentilerinizi tam olarak karşılamayabilir. Ancak para nasıl değerlendirilir konusunda uzun vadeli bir bekleyiş içerisindeyseniz, güvenilir bir yatırım aracı olarak değerlendirilebilir.

Elbette bu yatırımdan zarar etme olasılığınız da bulunuyor. Yatırım yapmadan önce uzunca süreler altın piyasalarını takip etmeniz yararlı olacaktır.

 • 2022 yılında Cumhuriyet altını yatırımcılarına %40,22 kazanç sağlamıştı.

2- Döviz Yatırımı

Döviz Yatırımı | Paramı Nasıl Katlarım?
Döviz Yatırımı | Paramı Nasıl Katlarım?

Döviz yatırımı, Dolar, Euro, Sterlin gibi yabancı para birimlerine yapacağınız yatırımı ifade ediyor. Günümüzde döviz fiyatlarının yükselmesi, döviz yatırımını popüler yatırım araçlarından birisi haline getirdi.

Döviz yatırımı, diğer yatırım araçları gibi belirli riskleri bünyesinde barındırır. Bu nedenle yine döviz piyasalarını iyi bir şekilde analiz etmenizde fayda var. Parayı nasıl değerlendirmeli diyorsanız, önemli alternatiflerinizden birisi döviz olacaktır.

 • Geçtiğimiz yıl en önemli dövizlerden olan Dolar, %41,77 kazanç sağlamıştı.

3- Mevduat Yatırımı

Mevduat Yatırımı | Para Nasıl Değerlendirilir?
Mevduat Yatırımı | Para Nasıl Değerlendirilir?

Mevduat yatırımı, finansal piyasalarda en risksiz yatırım araçlarından birisi olarak görülüyor. Kısaca parayı faize yatırmak olarak ifade edilebilir. Getiri önceden bellidir ve elde etmeniz için gereken tek şart vade sonunu beklemektir. İşte bu kadar basit…

Elbette vade tarihini siz belirleyebiliyorsunuz ve ileri tarihlere gittikçe daha fazla kazanıyorsunuz. Ancak bu yatırımın enflasyon riskini barındırdığını söyleyelim. Dolayısıyla para nasıl değerlendirilir diyorsanız ve vadeli mevduat yatırımını düşünüyorsanız, enflasyon beklentilerine hakim olmanız önerilir.

Örneğin %20 enflasyonun olduğu bir ekonomide siz %15 faiz ile vadeli mevduat yatırımı yaparsanız, reel getiri açısından zarar etmiş olursunuz. Çünkü %15 faiz kazancı elde etseniz de paranız enflasyondan kaynaklı olarak %20 değer kaybetmiştir.

Öneri içerik: NFT ile Para Kazanma Rehberi

4- Hisse Senedi & Borsa

Borsa Yatırımı | Para Katlama Yöntemleri
Borsa Yatırımı | Para Katlama Yöntemleri

Hisse senedi, kısaca bir şirkete ortak olmanızı sağlayan bir yatırım aracıdır. Borsalarda işlem görürler. Ekonomiden direkt olarak etkilenebilirler ve risk payı yüksektir. Detaylı olarak teknik ve temel analiz ister.

Hangi şirketin hissesine yatırım yapacağınızı belirlemek için elbette piyasaları incelemeniz ve finansal okuryazarlığınızı geliştirmeniz gerekiyor. Ne demek istiyorum? Örneğin bir şirketin mali tablolarını analiz edemiyorsanız, bu yatırım aracına hiç bulaşmayın.

Aynı şekilde sektörel bazda da analizler yapmanız gerekebilir. Dünyada gelecek vadeden ve yükselişe geçen sektörler varken, düşüşe geçen bir sektöre yatırım yapmak istemezsiniz, öyle değil mi? 😊

 • 2022 yılında BIST 100 endeksi yatırımcılarına yıllık olarak %61,81 oranında kazanç sağlamıştı.

5- Gayrimenkul Alımı

Gayrimenkul | Faize Bulaşmadan Para Nasıl Değerlendirilir
Gayrimenkul | Faize Bulaşmadan Para Nasıl Değerlendirilir

En eski yatırım araçlarından birisi gayrimenkul alımıdır. Hatta toplum içerisinde de gayrimenkul yatırımı sıklıkla tercih ediliyor. Para nasıl değerlendirilir diyorsanız, alternatiflerinizden birisi gayrimenkul alımıdır.

Emlak ve arsa değerleri gün geçtikçe artıyor ve bu yatırım aracı daha da popülerleşiyor. Elbette her yatırım aracı gibi gayrimenkulde de bazı riskler vardır. Sektöre ve piyasaya hâkim olmadan yatırım yapmamalısınız.

6- Yatırım Fonları

Yatırım Fonları
Yatırım Fonları

Parayı nasıl katlarım diye düşünüyorsanız yatırım fonlarını da değerlendirebilirsiniz. Eğer bilgi birikiminiz yoksa ve piyasaları takip etmek için yeteri kadar vaktiniz yoksa, en iyi yatırım araçlarından birisi yatırım fonları olacaktır.

Alanında uzman kurumlar, bu niteliklerdeki kişiler için fon oluştururlar. Bu fonlarda genel olarak devlet tahvili, hisse senedi, hazine bonosu gibi araçlar yer alır. Ancak farklı özelliklerdeki fonlara rastlayabilmek de mümkün.

Yatırım fonları da bünyesinde barındırdığı yatırım araçlarının piyasasından direkt olarak etkilenirler.

 • Geçtiğimiz 2022 yılında yatırım fonları ortalama olarak yıllık %46,18 oranında kazanç sağladı.

7- Tahvil & Bono

Hazine Bonosu
Hazine Bonosu

Getirisi önceden belli olan diğer yatırım araçları tahvil ve bonolardır. Devlet garantili olması, onu güvenilir yatırım araçlarından birisi yapıyor. Ancak getirisi her zaman için yüksek olmayabilir. Bunun için yeteri kadar araştırma yapmadan alım – satım işlemlerine geçmemeniz önerilir.

Öneri içerik: Al Sat Yaparak Para Kazanmak

8- Kripto Paralar

Kripto Para Yatırımı | Para Nasıl Değerlendirilir?
Kripto Para Yatırımı | Para Nasıl Değerlendirilir?

Paramı nasıl ikiye katlarım diye düşünüyorsunuz ve aklınıza son günlerde sıkça duyduğunuz popüler yatırım aracı geliyor: Kripto paralar… 😊

Kripto paralar; son dönemin popüler yatırım araçlarından birisi olsa da bünyesinde yüksek risk taşımaktadır. Özellikle Türkiye’de herkesin kripto para uzmanı olduğunu düşünürsek, ne kadar risk taşıdığını buradan anlayabilirsiniz.

Bu piyasanın kurallarının olmadığını, merkeziyetsiz olduğunu ve piyasa dinamiklerinin tam olarak oturmadığını bilmelisiniz. Yatırım yaparken dikkatli olun!

 • En önemli kripto para olan Bitcoin, geçen yıl %48,57 oranında değer kaybetmişti.

9- BES

Bireysel Emeklilik Sigortası
Bireysel Emeklilik Sigortası

Bireysel emeklilik sigortası aslında uzunca zamandır piyasada var olan bir yatırım aracı. Son dönemde devletin zorunlu BES uygulamasına gitmesi, gündemdeki yerini almasını sağladı. BES ile hedeflenen, bugünden emeklilik günlerinizi hazırlamaktır. Yani geleceğe yatırım…

Nakit para nasıl değerlendirilir diyorsanız önemli alternatiflerden birisi BES olabilir. Yani nakit para değerlendirme yöntemleri arasında BES’i seçebilirsiniz. Ancak getirileri, devlet katkılarını ve şartları iyi bir şekilde araştırmanız gerekiyor.

Öneri içerik: Garanti Bireysel Emeklilik İptali

10- Forex

Forex Yatırımı
Forex Yatırımı

Para nerede değerlendirilir sorusunun sonuncu yanıtına geldik: Forex…

Forex piyasasında kaldıraç diye bir olay var ki, tam olarak öğrenmeden kesinlikle bulaşmamanız gerekiyor. Risklerinin çok olması, beraberinde zarar potansiyelini de arttırıyor. Para nasıl değerlendirilir diye soruyorsanız Forex’i seçebilirsiniz ancak, oldukça dikkatli olmanızda fayda var.

Paramı Nasıl Katlarım? Para Katlama Yöntemleri!

Birçok kişi paramı nasıl katlarım diye soruyor. Aslında bu sorunun net bir yanıtı yoktur. Yani finansal anlamda ne kadar çok öğrenirseniz, kendinizi geliştirseniz, paranızı yönetme ve katlama becerileriniz o kadar gelişecektir.

Para katlama yöntemleri arasında legal tek yol, yatırım yapmaktır. Yatırım yapmayı öğrendiğinizde elinizdeki miktar küçükte olsa, iyi bir şekilde yönetebilir, paranızı katlayabilirsiniz.

Yatırım yapmak ile bağlantılı olarak aşağıdaki konuları da araştırabilir ve yönelebilirsiniz:

 • Girişimcilik
 • Pasif Gelir Oluşturmak
 • Tasarruf Becerileri Geliştirmek
 • Üretim Yapmak

Küçük Miktar Para Nasıl Değerlendirilir?

Küçük Miktar Para Nasıl Değerlendirilir?
Küçük Miktar Para Nasıl Değerlendirilir?

Bu konuda ayrıca küçük miktar para nasıl değerlendirilir sorusunu da çok alıyoruz. Küçük paraları değerlendirip çoğaltmak, elbette zorlu bir süreç. Aslında finans piyasalarında temel bir mantık var: Para, parayı çeker!

Elinizdeki miktar küçükse, getirileriniz de küçük olacaktır. Ancak yüksek miktarlı birikimleriniz ile daha fazla kazanç elde etmeniz mümkün. Tabii kaybetmeniz de…

Elbette bu, borç para ile yatırım yapmak anlamına gelmiyor. Birçok kişi, daha fazla kazanmak için borç para bulup mantıksız yatırımlar gerçekleştiriyor. Ve sonucu elbette hüsran…

Para nasıl değerlendirilir derken hırslara kapılıp risk almanın anlamı yoktur. Az ile yetinmek, bu işin en önemli aşamasını oluşturur.

SONUÇ: Piyasayı İyi Analiz Edin

Finansal Piyasaları Analiz Etmek
Finansal Piyasaları Analiz Etmek

Buraya kadar aktardıklarımızdan çıkarılacak tek bir sonuç var: Piyasaları iyi analiz etmek…

Hangi yatırım aracına yönelirseniz yönelin, işin özünde piyasa analizi yatmaktadır. Küçük paralar nasıl değerlendirilir diye sorsanız da piyasayı analiz etmeniz gerekir. Ne demek istiyorum?

 • Her yatırım, risk barındırır. Yani getirisi olabileceği gibi götürüsü olma ihtimali de bulunmaktadır. Bu riski azaltmak için piyasalara hâkim olun.
 • Güvenilir yatırım araçlarına yönelseniz de piyasalar oldukça önemlidir. Finansal okuryazarlığınızı geliştirerek tüm süreci iyi bir şekilde yönetin.
 • Yatırımınızın küçük miktarlı olması, piyasaları analiz etmemeniz gerektiği anlamına gelmez. Bu nedenle her koşulda piyasa faktörünü dikkate alın.

İlginizi çekebilir: Sermayesiz Para Kazanma Yolları

Sıkça Sorulan Sorular

Para nasıl değerlendirilir sorusunu yatırım yapma özelinde yanıtladık. Şimdi konuyla ilgili diğer soruları yanıtlayalım:

1- Birikmiş para nasıl değerlendirilir?

Birikmiş paranızı değerlendirirken yatırım yapmayı esas alabilirsiniz. Ancak girişimcilik ve iş yeri açma gibi farklı alanlara da yönelebilirsiniz. Piyasa gereklilikleri ne yöndeyse, oradan ilerleyebilirsiniz.

2- En mantıklı yatırım nedir?

En mantıklı yatırım aracını belirlemek imkansızdır. Çünkü bu sorunun yanıtı kişiden kişiye göre değişir. Altın gibi güvenilir olarak görünen yatırım araçlarında dâhi belirli bir risk vardır.

3- Neye yatırım yapmak lazım?

Neye yatırım yapmanız gerektiği; kişisel durumunuza, alabileceğiniz risklere ve finansal durumunuza bağlı olarak değişir. Tüm yatırım araçlarını bu kapsamda değerlendirerek en uygun aracı bulabilirsiniz.

Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?
Paylaş
Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Ödev Yaparak Para Kazanmak

Evden Ödev Yaparak Para Kazanmak | 9 Site Önerisi!

Müzik Dinleyerek Para Kazanmak

Müzik Dinleyerek Para Kazanmak 2024 | UYGULAMALAR – SİTELER!

Para Kazandıran Siteler

Para Kazandıran Siteler – 27 Gerçek Para Kazanma Sitesi!

Garanti Bonus Nerede Kullanılır

Garanti Bonus Nerede Kullanılır? 25 Site ve Market Önerisi!

Growtopia Para Kazanma

Growtopia Para Kazanma 2024 – Evden Para Kazan!

Para Kazandıran Uygulamalar

Para Kazandıran Uygulamalar 2023 – Para Veren 32 Uygulama!

Daha Fazla Makale

Music Xray ile Para Kazanma 2023 - Müzik Dinleyerek Para Kazanmak!

Music Xray ile Para Kazanma 2023 – Müzik Dinleyerek Para Kazanmak!

TikTok Kazanç Hesaplama

TikTok Kazanç Hesaplama 2023 – TikTok Kazancını Öğren!

1 Saatte Para Kazanma

1 Saatte Para Kazanma Yolları | En Çok Kazandıran 10 İş!

Sosyal Medyadan Para Kazanmak - En Kazançlı 12 Uygulama!

Sosyal Medyadan Para Kazanmak – En Kazançlı 12 Uygulama!

Sanal Ayakkabı İle Para Kazanma 2023 -Yürüyerek Para Kazan!

Sanal Ayakkabı İle Para Kazanma 2023 -Yürüyerek Para Kazan!

Letgo'da En Çok Satılan Ürünler

Letgo’da En Çok Satılan Ürünler | Kazandıran 60 Ürün!

Evde Para Kazanma Yolları

Evde Para Kazanma Yolları 2023 | En Kazançlı 30 Yöntem!

Upwork Para Kazanma 2023 - Evden Çalışarak Para Kazanmak

Upwork Para Kazanma 2023 – Evden Çalışarak Para Kazanmak

X