Twitch Para Kazanma Şartları 2023 | En Popüler 6 Yöntem!

Yazar: Gizem Editör Tarih: 08.12.2023
Twitch Para Kazanma

Twitch, internetten para kazanmak için en iyi platformlardan biri haline geldi. Şu anda 17,5 milyondan fazla günlük aktif kullanıcıya sahip bir platform! Aynı zamanda Twitch para kazanma için de tercih edilebilecek bir platform!

Siz de oyun oynamaktan, insanlarla etkileşim kurmaktan, sohbet etmekten ve kamera önünde olmaktan hoşlanıyorsanız Twitch’te yayın açarak para kazanabilirsiniz. Ayrıca Twitch nasıl para kazanılır sorusunun yanıtını da buradan öğrenebileceksiniz. Twitch’te para kazanmak için örnek kullanıcı kazançlarına da değindik!

Twitch para kazanma şartları neler? Bunlardan bahsedeceğiz. Ek olarak Twitch partnerlik kazancı hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Yazının sonuna geldiğinde 2023 yılında Twitch’ten para nasıl kazanılır? Öğrenmiş olacaksınız. Twitch ne kadar kazandırıyor? Öğrenmeye başlayalım! 🙂

Twitch Nedir?

Twitch Nedir?
Twitch Nedir?

Twitch para kazanma yazısını detaylandırmadan önce Twitch nedir? Bunu kısaca anlatmak istiyoruz. Twitch, esas olarak canlı video oyunları yayınlamak için kullanılan bir video akış platformudur.

İnsanlar oynadıkları oyunların video kaydını alarak ve canlı yayında izleyicilerle sohbet ederek yayın açıyorlar. Bununla birlikte, Twitch’in büyümesi, çeşitli kullanıcıların platformu benimsemesine yol açtı ve bu da içerikten para kazanmaya olan ilgiyi artırdı. 

Peki, Twitch’ten nasıl para kazanabilirsiniz? Sadece tek bir seçeneğiniz yok. Hemen aşağıda bol seçeneklerle anlattık. Yayın yaparak para kazanmak, zannettiğiniz kadar zor bir iş değil. Sadece teknikleri bilmelisiniz! Hadi o teknikleri anlatalım.

İlginizi çekecek: Evde Para Kazanma Yolları

Twitch Para Kazanma Şartları 2023

Twitch’ten para kazanmak için bazı şartları yerine getirmek gerekiyor. Bu şartlar kişinin para kazanma yöntemlerinden hangisini seçtiğine göre değişir.

 • Örneğin partnerlik ve iştirak programlarına katılarak para kazanan birisi bu programların şartlarını yerine getirmesi gerekiyor.
 • Sizlere Twitch para kazanma yöntemlerini aşağıda anlattım. Yöntemlerin altlarında şartlarından da ayrıca bahsettim. İşte Twitch’ten para kazanma şartları!

Twitch Para Kazanma Yolları – Twitch’ten Nasıl Para Kazanılır?

Twitch Para Nasıl Kazanılır
Twitch Para Nasıl Kazanılır

Twitch para kazanmak için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler var. Bu yöntemlerden para kazanmak istiyorsanız en başta önemli olan konunun takipçileriniz olduğunu unutmamalısınız.

Sizin yayınlarınızı izleyen, takip eden belli bir kitleye sahip olmanız gerek. Twitch’te nasıl para kazanılır sorusunun yanıtları şu şekilde:

1- Bitleri Etkinleştirin

Twitchten para kazanmak için ilk madde bitleri etkinleştirmektir. Kullanıcıların, kanallardaki sohbetlerinde sırasıyla; ifadeler, animasyonlu ifadeler ve özel ifadeler olacak şekilde göndermek için kullanabilecekleri platformda kullanılan bir tür para birimidir. 300 bit gönderecek bir kullanıcı 65,60 TL ödemiş olur.

Bu para kazanma yöntemiyle ilgili en iyi şey, tamamen Twitch tarafından yönetilmesidir. Bu nedenle özellikle milyonlarca abonesi olan kanallar için çok uygun ve güvenlidir. Twitch canlı yayın para kazanma için önemli bir madde olduğunu unutmayın! Twitch izlenme başına para da veriyor. Detayları sizlerle paylaştım. 🙂

Öneri içerik: İnternetten Dolar Kazanmak

2- Kanalınızdaki Aboneleri Teşvik Edin

Twitch Para Kazanma 2023
Twitch Para Kazanma 2023

Bir içerik oluşturucu için, kanal için en büyük destek kaynağı oldukları için abone edinmek çok önemlidir. Elbette aboneliğin izleyici için aylık bir maliyeti olduğunu bilmelisiniz. Bu nedenle aboneler, içeriği reklamsız görüntüleme veya kişiselleştirilmiş Cheermote’lara erişim gibi bir dizi özel avantaj elde etmelidir.

Ayrıca, bir izleyicinin kanala özel erişime sahip olması için başka bir izleyiciye verdiği abonelikler olan hediye abonelikleri de vardır. Bu tür bir abonelik sunmak, takipçilerinize destekleri için teşekkür etmenin ve aynı zamanda kanalınızı büyütmenin bir yoludur.

3- İştirak Programı’na Katılın | Twitch Para Kazanma!

Twitch para kazanma için iştirak programına kayıt olabilirsiniz. İştirak programında satış ortaklığı – bağlı kuruluş pazarlaması mantığı vardır.  Twitch’e üye olmak ve bu yöntem üzerinden para kazanmak için bazı şartları karşılayabiliyor olmak gerekli.

İştirak programı için Twitch’ten para kazanma şartları şöyle:

 • 50 takipçiye ulaşın.
 • Ortalama 3 izleyiciye ulaşın.
 • 7 farklı günde yayın yapın.
 • Toplamda 8 saat yayın yapın.

Twitch partnerlik şartları temel olarak bu şekildedir. Bu şartlar çok talepkar veya karşılanması zor değildir. Bu nedenle platformu düzenli olarak kullanan hemen hemen her içerik oluşturucu bunları karşılayabilir. 

Bir bağlı kuruluş olarak, abonelikler ve bit satışları yoluyla para kazanmak zaten mümkündür ve ayrıca ürünleri tanıtabilirsiniz. 

Yayın açmak için farklı platformları da değerlendirebilirsiniz. Nonolive Para Kazanma yazısını okuyun! Belki de aradığınız platform budur…

4- Twitch Partners Programına Katılın

Twitch Canlı Yayın Para Kazanma
Twitch Canlı Yayın Para Kazanma

Twitch Partner programına girmek için yukarıda bahsettiğim iştirak programına kıyasla daha zorlu gereksinimleri karşılamanız gerekir. Ancak bu yöntem Twitch para kazanmak için en iyi yöntemdir diyebiliriz.

Twitch parners programından para kazanmak için yerine getirilmesi gereken şartlar şunlardır:

 • Son 30 gün içinde en az 8 saat yayın yapmış olmak.
 • Canlı yayınlar en az 7 farklı günde olmalıdır.
 • Akış başına ortalama 75 izleyiciye sahip olun.
 • 50 takipçiye ulaşın.

Bu gereksinimler karşılanırsa parnerlik başvurusu yapılabilir ve bu başvuru çok dikkatli bir şekilde incelenecektir. Bu, gereksinimleri karşılamanın programa girişi garanti etmediği de belirtelim.

Twitch partnerlik kazancı, diğer faaliyetlere göre daha yüksek olabilir. Tamamen popülaritenize bağlı olarak kazanç miktarı değişmektedir.

Bu programın yayıncı için büyük avantajları söz konusu… Reklamlar yoluyla gelir elde etme, kanal özelleştirme ve özel promosyonlara erişim dahil olmak üzere sayısız avantajı var. Ayrıca aboneler üç farklı ödeme yöntemi arasından seçim yapabilir. Şimdi Twitch para kazanma ile ilgili “reklamlar” seçeneğine odaklanalım.

DİKKAT

Hem iştirak hem de partners programına aynı anda kayıt olamazsınız! İkisinden birisine kayıt olarak kazanç sağlayabilirsiniz. İştirak yani affiliate programı yeni başlayanlar için idealdir. Twitch partnerlik ise daha gelişmiş Twitch kanalları için tercih edilebilir

5- Twitch Reklamdan Para Kazanma

Twitch Para Kazanma Şartları 2023
Twitch Para Kazanma Şartları 2023

Bir Twitchten para kazanma için başka bir yol da tabi ki reklamlardır. Bu durumda geliriniz, reklamı gören izleyici sayısına bağlı olacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken kısım izleyicilerinizi çok fazla rahatsız etmeyecek 1 dakikalık reklamlarla başlayın.

Kullanıcıların nasıl tepki verdiğine bağlı olarak bu süre üç dakikaya kadar çıkarılabilir. Elbette izleyiciler ne zaman veya ne sıklıkta bir duraklama olacağını bilmelidir, bu yüzden onlara önceden haber vermenizi öneririz. Twitch reklamdan para kazanma oldukça basit bir uygulamadır.

En önemli şey, reklamı yayında kısa bir duraklama olarak değerlendirmektir, bu nedenle yayınınızın süresi ve sıklığı dikkatlice düşünülmelidir. 15 dakikadan daha kısa bir süre boyunca yayın yapmanızı önermiyoruz. Ek olarak, daha az izleyiciye sahip olma riskinden dolayı reklamları yayınınızın başında veya sonunda vermemeye çalışın.

Twitch para kazanma yollarıyla ilgili son olarak “Sponsorluk” faaliyetinden bahsedeceğim.

Öneri içerik: Sermayesiz Para Kazanma yollarını sizler için derledik…

6- Sponsorluk Alın | Twitch Nasıl Para Kazanılır?

Twitch Türk Yayıncılar Ne Kadar Kazanıyor?
Twitch Türk Yayıncılar Ne Kadar Kazanıyor?

Ürünleri veya hizmetleri hakkında konuşmak ve hatta bunları canlı olarak test etmek için içerik oluşturucu arayan markalar var. Elbette kanalınızın temasına ve değerlerine uygun bir sponsorluk bulmanız gerekir.

Twitchten para kazanmak için sponsorluk alacaksanız, ürün veya hizmet hakkında doğal bir şekilde konuşup konuşamayacağınızı değerlendirin. Ayrıca şirketin sunduğu koşulların adil olup olmadığını da değerlendirmelisiniz. Twitch Para Kazanma Aktif Etme için bağlantıdaki rehberi inceleyebilirsiniz. Twitch’ten para kazanma şartlarını da bu rehberde net bir şekilde görebilirsiniz.

Twitch Üzerinden Para Kazanmak: Özet Bakış!

Yukarıda Twitch’ten nasıl para kazanılır sorusunun yanıtını verdik. Şimdi, tüm bu bilgileri özetleyelim. Twitch para kazanma için temel olarak aşağıdaki yollar mevcut:

 1. Abonelikler: İştirak ve Partner programları buraya dâhildir. Temel olarak çok avantajlı bir para kazanma yöntemidir.
 2. Bits: Cheer yaparak kullanıcılar Bits aracılığıyla size destek olur.
 3. Reklamlar: Yayına reklam yerleştirerek yaptığınız bir gelir modelidir.
 4. Amazon Ortaklıkları: Sayfanızda belirli ürünlere bağlantı vererek izleyicileri Amazon’a yönlendirebilir ve gelir elde edebilirsiniz.
 5. Bit Kullanan Uzantılar: Bitler yalnızca Cheer yaparak kullanılmamaktadır. Uzantılar aracılığıyla da kullanılabiliyor. Bu da alternatif Bit gelir modellerinden birisidir.

Bu işleri yaparak Twitch’te para kazanmak mümkün! Peki, Twitch yayıncıları ne kadar kazanıyor? İnceleyelim!

İlginizi çekebilir: Steam Para Kazanma Yolları

Twitch Yayıncıları Ne Kadar Kazanıyor?

Twitch para kazanma konusunu araştıranlar Türk yayıncıları ne kadar kazanıyor merak ediyor. Bu bilgi ışığında az çok Twitch ten para kazanma mantığını kavrayabilirsiniz. En çok kazanan Türk Twitch yayıncılarının yıllık kazançlar ortalama olarak şöyle:

YayıncıYıllık Kazancı
Elraenn520.000 Dolar
Jahrein365.500 Dolar
Kendine Müzisyen312.000 Dolar
WtcN255.000 Dolar
Pqueenn242.000 Dolar
Twitch Yayıncıları Ne Kadar Kazanıyor?

Twitch Takipçi Artırmak: Özel İpuçları!

Twitch Takipçi Arttırmak
Twitch Takipçi Arttırmak

Twitch para kazanma yöntemleri için sizlere yukarıda 6 önemli yol sundum. En başta da belirttiğimiz gibi Twitch kanalından para kazanmak için takipçilerinizin olması gerekiyor. Bu yüzden Twitch takipçi artırmak için ne yapmanız gerektiğini bilmelisiniz. Sizlere birkaç önemli Twitch takipçi artırma yöntemi sunduk:

 • Yayın sohbetlerinizin etkileyici olmalı. İnsanları sohbetinizle bağlayabilmelisiniz.
 • En az sohbetiniz kadar görüntünüz de önemli. Bu nedenle yayın açmadan önce kendinize özenmenizi öneririz.
 • Belli saatlerde düzenli yayınlar açın. İzleyici kitlesinin yoğun olduğu saatleri tercih edin.
 • Aboneliklerinizi artırmak için çekiliş yapabilirsiniz. Çekilişler sayesinde birçok insanın dikkatini çekebilirsiniz.
 • Diğer sosyal medya hesaplarından da faydalanın. Reklamlarınızı yapın.
 • Her gün yayın yapmaya özen gösterin.

Twitch’ten Ne Kadar Para Kazanılır?

Twitch para kazanma miktarı, yaptığınız işleme ve faaliyete göre değişiklik gösterir. Buna bağlı olarak tek bir kazanç modelinden söz etmek doğru bir yaklaşım olmayacaktır. Peki, tahmini olarak Twitch’ten ne kadar para kazanılır? İşte yanıtı:

 • Twitch yayıncıları, popülaritesine ve izlenme sayısına göre para kazanabiliyorlar.
 • Bu paranın miktarı, yapılan ek faaliyetlere göre değişebilir.
 • Örneğin yayınınıza reklam aldığınızda geliriniz daha fazla olacaktır.
 • Tüm bunlar dikkate alındığında başarılı bir Twitch yayıncısı, ayda 10.000 TL ile 150.000 TL arasında gelir elde edebilmektedir.
 • Tabii bu rakamlar tahmini olarak verilmiştir. Bu rakamlardan daha az ya da daha fazla kazanabilmeniz de mümkün.

Twitch ne kadar kazandırıyor sorusunun yanıtı temel olarak bu şekilde. Şimdi Twitch 1000 izlenme kaç TL sorusuna yanıt verelim.

Twitch 1000 İzlenme Kaç TL?

Twitch Kaç İzlenme Kaç Para?
Twitch Kaç İzlenme Kaç Para?

Twitch’ten izlenme sayısına göre para kazanma denildiğinde, genel olarak ortalama izleyici sayısı kastedilir. Bu da ortalama izleyici sayısına göre para kazanabileceğiniz anlamına geliyor. Peki, Twitch 1000 izlenme kaç TL? Yani ortalama 1.000 izleyiciye ulaştığınızda ne kadar gelir elde ediyorsunuz? İnceleyelim.

 • Twitch’in gelir politikaları çok çeşitlidir. Bu nedenle izleyici sayısına göre her zaman aynı ücret alınmamaktadır.
 • Ortalama bir hesaba göre aylık 1.000 ortalama izleyiciye ulaşan kişiler 5.000 $ ile 7.500 $ arasında gelir elde edebiliyorlar.
 • Yapacağınız ek faaliyetlere göre bu rakam değişiklik gösterecektir.

Twitch kaç izlenme kaç para diyorsanız, bu hesaplama size yardımcı olabilir! 🙂

Twitch para kazanma ile ilgili farklı bir konuya değinelim: Para Çekme Limiti!

Twitch Para Çekme Limiti Ne Kadar?

Son çıkan haberlere göre Twitch’in para çekme eşiğini düşüreceği öne sürüldü. Yeni sisteme göre Twitch para çekme limiti ne kadar? İnceleyelim:

 • Twitch’in para çekme limiti önceden 100 $ olarak belirlenmişti.
 • Son düzenlemelere göre bu tutar daha düşük bir miktara düşürülmüştür.
 • Yeni düzenlemede Twitch para çekme limiti 50 $ olarak belirlenmiştir.
 • Yani 50 $’a ulaştığınızda paranızı istediğiniz gibi çekebiliyorsunuz.

Son olarak oyun yayını yaparak para kazanma ile ilgili (Twitch) soruları yanıtlayalım. İşte Twitch para kazanma ile ilgili o sorular…

Öneri içerik: Telegram’dan Para Kazanmak

Sık Sorulan Sorular

Twitch para kazanma 2023 bilgileriyle alakalı olarak aşağıdaki sık sorulan soruları sizler için yanıtladım!

1- Twitch para kazanma yaş sınırı kaç?

Twitchten para kazanmak için belli bir yaş sınırı olmasa da yüksek miktarlar kazanılmaya başlandığında Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne vergi verilmesi gerekiyor. Bunun için şahıs şirketi açılması gerekebilmektedir. Bunların göz önünde bulundurulması lazım.

2- Twitch nasıl ödeme yapıyor?

Twitch’te para çekebilmek için kazandığınız paranın 100 doları geçmesi lazım. 100 doları geçtikten sonra ödeme alma başvurusu yapabilir. Talep ettiğiniz ödeme ise 45 gün sonrasında tanımladığınız iban numarasına ödemeniz gönderilir.

3- Twitch ne kadar kazandırıyor?

Twitch para kazanma yöntemlerinden hangisiyle para kazandığınıza göre ne kadar kazanacağınız farklılık gösteriyor. Ayrıca her Twitch yayıncısının abone, izlenme sayısı vs. farklı olduğunu için aynı yöntemler dahi kişilere aynı parayı kazandırmıyor. Ancak haftada 5 gün yayın açan ortalama bir Twitch yayıncısı aylık reklamlar dahil 20 bin TL’nin üzerinde rahatlıkla kazanabilir.

4- Twitch para kazanma ne zaman açılır?

Twitch’ten para kazanma açma (aktif etme) diye bir durum söz konusu değildir. Sadece para kazanma yöntemine göre şartlar söz konusu olabilir. Örneğin Twitch partner programı için en az 5 bin abone gerekmektedir.

5- Twitch sözleşmeli yayıncı ne kadar kazanıyor?

Twitch sözleşmeli yayıncı kazancı, diğer kullanıcılarla neredeyse aynıdır. Para kazanma yöntemleri ve miktarları değişiklik gösterebilir. Bu nedenle içerikte bahsedilen kazanç örneği burada da geçerlidir.

Twitch ile para kazanma hakkında merak ettiklerinizi YORUMLAR bölümünden sorabilirsiniz! 🙂

Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?
Paylaş
Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
 • Furkan - 16/02/2024

  çok bilgilendirici teşekkür ederim

Benzer İçerikler

Online Eğitim Vererek Para Kazanma

Online Eğitim Vererek Para Kazanma: Hızlı Başlangıç Kılavuzu

Dizi İzleyerek Para Kazanmak 2024 | Dizi İzle Para Kazan!

Dizi İzleyerek Para Kazanmak 2024 | Dizi İzle Para Kazan!

İcralık Olanlara Kredi Veren Bankalar

İcralık Olanlara Kredi Veren Bankalar 2023 | Şimdi Başvur!

Sermayesiz Para Kazanma

Sermayesiz Para Kazanma Fikirleri! – 20 EN KAZANÇLI YOL!

Yorum Yaparak Para Kazanma

Yorum Yaparak Para Kazanma 2023 – Trendyol, Amazon, YouTube!

Görev Yaparak Para Kazanma

Görev Yaparak Para Kazanmak 2023 | 7 Uygulama ile Kazanın!

Daha Fazla Makale

Para Kazandıran Halk Eğitim Kursları

Para Kazandıran Halk Eğitim Kursları 2023 – Güncel 10 Kurs!

Music Xray ile Para Kazanma 2023 - Müzik Dinleyerek Para Kazanmak!

Music Xray ile Para Kazanma 2023 – Müzik Dinleyerek Para Kazanmak!

Anket Doldurarak Para Kazanma

Anket Doldurarak Para Kazanma – Güvenilir 20 Site ve Uygulama!

Pasif Gelir Kaynakları

Pasif Gelir Kaynakları | Hayatınızı Değiştirecek 17 Öneri!

İnternetten Para Kazanma

İnternetten Para Kazanma 2023 | En Güncel 35 YÖNTEM!

Ödev Yaparak Para Kazanmak

Evden Ödev Yaparak Para Kazanmak | 9 Site Önerisi!

Soru Çözerek Para Kazanma

Soru Çözerek Para Kazanma | 10 Öneriyle Soru Yaz Para Kazan!

Telegram Para Kazanma 2023 | En Etkili 8 Yöntem!

Telegram Para Kazanma 2023 | En Etkili 8 Yöntem!

X