Merhaba!

Hesabınıza Giriş Yapın

Hesap Oluşturmak için Tıklayın
×

Hesap Oluştur

Aşağıdan hesap oluşturabilirsin.

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yap
×

Merhaba!

Parolanızı sıfırlamak için eposta adresinizi veya kullanıcı adınızı girin.
Giriş yapmak Tıklayın

Fotoğraf Satarak Para Kazanmak | En İyi 16 Uygulama!

isil tarafından yazıldı.

Fotoğraf satarak para kazanmak 2023 yılının yükselen trendlerinden biri olsa da stok fotoğraf sektörü yıllardır fotoğrafçılarla profesyonel karelere ihtiyaç duyanları bir araya getiriyor. İnternetten fotoğraf satarak para kazanmak için en başarılı adreslerden olan Shutterstock bugüne dek fotoğrafçılara 500,000,000$‘dan fazla ödeme yapmış bir platform. Bu kazanca ortak olma fikrine ne dersiniz? 🙂 

Öncelikle söylemeliyim ki stok fotoğraf satarak para kazanmak isteyenlerin sayısı oldukça fazla. O nedenle bu alanda rekabet yüksek. Yine de merak etmeyin, fotoğraf çekerek para kazanmak isteyen Paratik okuyucularının ihtiyacı olan özel bilgileri bu içerikte derledik. 

Bitmedi! Fotoğraf satma siteleri konusunda yeni başlayanlara özel bir kaynak hazırladık. Dolar üzerinden para kazanmak, hatta seyahatlerinizi dahi kazanca dönüştürmek için internetten fotoğraf satmak oldukça keyifli bir seçenek. Şimdi gerekli emek yatırımını yapmaya hazır mısınız?

3-2-1-0! Gülümseyin, fotoğraf satarak para kazanmak için yola çıkıyoruz!

Stock (Stok) Fotoğraf Nedir?

Stock Fotoğraf Nedir?

Stok fotoğraf; fotoğrafçının telif haklarını koruyarak,  belirli fotoğraf satma siteleri aracılığıyla lisanslı olarak satılan özel fotoğraflardır. Bu noktada hayal gücünüzün sınırlarını zorlamanızı rica edeceğim.

Sizce fotoğraf satmak isteyen biri hangi konularda çekim yapmalı? İşte burada sınır yok! Bir reklam ajansı, yüzme havuzunun merdivenlerinde takım elbisesiyle otururken bir yandan dizüstü bilgisayarıyla çalışan adam fotoğrafına ihtiyaç duyabilir.

Fotoğraf satmak için stok foto siteleri üzerinden hizmet sağlayan kişilere stok fotoğrafçı adı veriliyor. Bu profesyonellerin kazancı ise stok görsel boyutundan kalitesine, doğru fotoğraf satma siteleri seçiminden trendleri takip edebilme becerisine varana dek pek çok parametreye bağlı olarak çeşitlilik gösteriyor.

Stok fotoğraf satmak için bazen bir el fotoğrafı bazen ise bir para fotosu size yardımcı olabilir.

Demek istediğim; stok fotoğraf satmak için elinizde sınırsız bir konu çeşitliliği var. Merak etmeyin çekim yapacağınız konuya nasıl karar vereceğiniz konusunda ipuçlarını da sizinle paylaşacağım. Stock fotoğraf satma siteleri bu konudaki en büyük yardımcınız olacak.

Stok Fotoğrafçı Nasıl Olunur?

Fotoğraf satarak para kazanmak isteyenlerin aklına gelen ilk soru: Stok fotoğrafçı nasıl olunur? Öncelikle şunu söylemeliyim; görüntü kalitesi ve fikir, fotoğraf satmak için olmazsa olmaz iki unsur.

Yani fotoğraf satarak para kazanmak için öncelikle temel düzeyde de olsa fotoğrafçılık eğitimi almanızı öneririm. YouTube üzerinden ücretsiz videolarla dahi fotoğrafçılık hakkında değerli bilgiler edinebilirsiniz.

Bu süreçte fotoğraf arşivinize derinlemesine bir bakış gerçekleştirebilir, galerinizdeki mevcut kaliteli, satılabilir fotoğrafları bir klasörde toplayabilirsiniz. Bir yandan yeni çekim yapacağınız fotoğrafların konseptine karar vermelisiniz.

Unutmayın; fotoğraf satarak para kazanmak ciddiyet ve disiplin isteyen profesyonel bir iştir. Tabii ki ek gelir kapısı olarak da düşünülebilir. Unutmayın; stok fotoğraf siteleri aracılığıyla para kazanmak öğrenilmesi gereken, profesyonellik isteyen bir iş.

Sonraki aşamada stock (stok) fotoğraf siteleri sizin için adeta bir ofis olacak. Stock sitelerinden para kazanmak stock fotoğrafçıların kaderinde var. Resim satma sitesi olarak da adlandırılan bu platformlar sisteme fotoğraf yükleyerek para kazanma alternatifi sunar. Şimdi en iyi ve en çok kazandıran stok fotoğraf siteleri ile devam edelim. Bu bilgiye ihtiyacınız olacak!

Para kazanmak için farklı alternatiflere de göz atmak isteyebilirsiniz: Dolarla Para Kazanmak

En İyi Stock Fotoğraf Siteleri

Stok Fotoğraf Satmak İçin En İyi Siteler

Stok fotoğraf satma siteleri, fotoğraf satarak para kazanmak için tasarlanan özel platformlardır. Kullanıcılar, bu sitelere fotoğraf yükleyerek para kazanmak için sistemde bir hesap oluşturur ve satılan fotoğraflar doğrultusunda para kazanırlar. Bu noktada şunu mutlaka söylemeliyim ki bu siteler fotoğraf yükle para kazan gibi basit bir mantıkta çalışmazlar. 

Stock fotoğraf siteleri aracılığıyla para kazanmak için güzel fotoğraf çekmenin yolları konusunda bilgi sahibi olmalısınız. Ayrıca çözünürlük, fotoğraf boyutu, mevcut fotoğraf ihtiyacı gibi konularda derinlemesine araştırma yapmalısınız.

Merak etmeyin, bu siteler satılan fotoğraflar üzerinden komisyon aldıkları için fotoğrafçıları en iyi şekilde bilgilendiriyorlar. Daha fazla bilgi için ise zaten doğru adrestesiniz, içeriği okumaya devam edin. 🙂

1 – Shutterstock

Shutterstock 2023 yılında ABD’de kurulan bir platform. Bu adres, fotoğraf satarak para kazanmak isteyenlerle telifli, kaliteli görsellere ihtiyaç duyanları bir araya getiriyor. Shutterstock fotoğraf yükleme ve satma yoluyla en çok para kazandıran platformların başında geliyor.

Shutterstock fotoğraf satmak üzere içerik üreten 100,000’den fazla fotoğrafçı ile 1,5 milyondan fazla alıcıyı buluşturuyor. Hisseleri New York Borsası‘nda satışa sunulan bu özel marka haftada 1 milyondan fazla yeni stok görsele ev sahipliği yapıyor.

Shutterstock fotoğraf satma ücretli mi diye sıklıkla sorulduğunu görüyoruz. Yukarıda paylaştığımız bilgilerden hareketle söyleyebiliriz ki bu sorunun cevabı evet!

İpucu: Fotoğraf satarak para kazanmak için Shutterstock’un Contibutor isimli uygulamasını mutlaka kullanın. Bu uygulama her ay en çok talep edilen içerikler konusunda fotoğrafçılara bilgilendirme yapıyor. İşte bu bilgi önemli! 🙂 

2 – iStock

Stok fotoğraf satmak için en çok tercih edilen platformlardan olan iStock ile tanışın! Bu site fotoğraf satarak para kazanmak için o kadar başarılı bir kaynak ki 2006 yılında Getty Images tarafından 50 milyon dolara satın alındı. 

iStock nedir diye soracak olursanız stok fotoğrafçılar ile alıcıları bir araya getiren bir platformdur diyebilirim. iStock para kazanma konusunda kullanıcılara farklı üyelik seçenekleri sunar.

iStock fotoğraf satma konusunda en çok tercih edilen fotoğraf satma siteleri arasında yer alır.

3 – Depositphotos

İnternetten fotoğraf satmak isteyen herkesin yolu mutlaka bir gün Depositphotos’tan geçiyor. Neden mi? Çünkü bu platform Türkçe de dahil olmak üzere 25’ten fazla dilde hizmet sunuyor. Ayrıca fotoğrafların onaylanma oranı da bu sitede oldukça yüksek.

Bu platformları  araştırırken belki hala hangi alanda çekim yapacağınıza karar verememiş olabilirsiniz. Bir örnek verelim; para fotoğrafları Depositphotos gibi platformlarda en çok arama yapılan kategorilerden biri. Ee kim sevmez parayı? 🙂

Stok Fotoğraf Nerede Satılır?

İlginizi çekebilir: Gezerek Para Kazanmak

4 – Adobe Stock

Fotoğraf satma uygulaması olarak değerlendirilebilecek, fotoğraf satarak para kazanmak isteyenlerin mutlaka karşılaştığı bir başka adres! Adobe Stock fotoğraf satma konusunda tüm kullanıcılarının yanında.

Neden mi böyle diyorum? Çünkü bu sitede 40’tan fazla dil seçeneği bulunuyor. Hal böyle olunca bu siteye hem fotoğrafçıların hem de müşterilerin ilgisi oldukça fazla oluyor. 

Bu siteden ödeme almak için belirli bir miktar ödeme tutarına erişmeniz gerekiyor. Stok fotoğraf satmak için çok tercih edilen bu sitede de en çok satılan kareler arasında euro fotoğrafları da yer alıyor. İlginç değil mi?

Bu siteleri şimdi ziyaret edin, fotoğrafçılıktan para kazanın! Bunu yapmak bazen yalnızca dolar fotoğrafı çekerek dahi mümkün, bu fırsatı kaçırmayın.

5 – Diğer stok fotoğraf siteleri

Sizinle fotoğraf satarak para kazanmak isteyenler tarafından en çok tercih edilen adresleri yukarıda paylaştım. Bu sektör o kadar büyük ki farklı pek çok site üzerinden de fotoğraf satmak mümkün. Şimdi gelin, daha az kullanıcısı olan diğer adreslere bakalım. Bu sitelerde rekabet daha az, bu detayı da hatırlatmış olalım.

 • Bigstock
 • SmugMug
 • Dreamstime
 • Alamy
 • FreeDigitalPhotos
 • 500 px
 • Agora Images
 • Bylined
 • Dreamstime
 • EyeEm (Bu sitede eğitimler de var, kaçırmayın!)
 • Foap
 • Scoopshot (Bu sitede yarışmalar da var.)

 Stok Fotoğraf Satarak Ne Kadar Kazanılır?

Fotoğraf Satarak Ne kadar Para Kazanılır?

Özellikle Shutterstocktan ne kadar kazanılır diye soruluyor çünkü bu platform uçan kuş tarafından dahi biliniyor. Evet, sitede pek çok kuş fotoğrafı bulunuyor. 🙂 

İşin şakasını geçelim; bu platform üzerinde bazı fotoğrafçı isimleri öylesine ön plana çıkıyor ki bu kişiler ayda 1000 USD üzeri kazanca ulaşabiliyor. 

Şimdi fotoğraf satarak para kazanma imkanı sunan diğer sitelere göz atalım. iStock’ta indirme başına %15 ödeme yapılıyor. Bir başka fotoğraf satma mecrası olan freedigitalphotos.net’te bu oran %70’e kadar çıkabiliyor.

Fotoğraf satarak para kazanmak Ekşi Sözlük’te en çok kazanç oranları bakımından araştırılıyor. İşte cevaplar. 🙂 

Stok Fotoğraf Dünyasına Giriş Yapmaya Hazır mısınız?

Bu içerikte hem nasıl stok fotoğrafçı olurum diye merak edenlere hem de çektiğim fotoğrafları nerede satabilirim diyenlere cevap vermeyi hedefledim. Bir hatırlatma: Çektiğiniz fotoğrafları satarak para kazanmak için çıktığınız bu yolda pek çok farklı gelir kapısı ile tanışmanız mümkün. Eğer fotoğraf satarak para kazanmak noktasında farklı sorularınız var ise bize hemen aşağıdaki yorum bölümünden ulaşabilirsiniz.

Paratik’te hiçbir soru cevapsız kalmaz! 🙂 

Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?
Paylaş

Yorum Bırak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Para Kazandıran Oyunlar

Para Kazandıran Oyunlar 2023 | Oyun Oynayarak Para Kazan!

Tişört Tasarlayarak Para Kazanma

Tişört Tasarlayarak Para Kazanma 2023 – 15.000+ TL KAZANÇ!

E-kitap Yazarak Para Kazanmak – 4 Adımda Yaz, Para Kazan!

Blog Yazarak Para Kazanmak

Blog Yazarak Para Kazanmak | 13 Kazançlı Yöntem!

Makale Yazarak Para Kazanma

Makale Yazarak Para Kazanma 2023 | Yazı Yaz Para Kazan!

Sanal Ayakkabı İle Para Kazanma 2023 -Yürüyerek Para Kazan!

Daha Fazla Makale

Yorum Yaparak Para Kazanma

Yorum Yaparak Para Kazanma – Trendyol, Amazon, YouTube…

Nasıl Para Biriktirilir

Nasıl Para Biriktirilir? 17 Para Biriktirme Yöntemi

Sosyal Medyadan Para Kazanmak – En Kazançlı 12 Uygulama!

Nays ile Para Kazanma

Nays İle Para Kazanma Yolları – GÜNDE 200 TL KAZANIN!

günlük para kazanma

Günlük Para Kazanma – 15 GARANTİ YÖNTEM!

Dizi İzleyerek Para Kazanmak 2023 – Dizi İzle Para Kazan!

Podcast Para Kazanma Yolları – Online Para Kazanma 2023

Çeviri Yaparak Para Kazanmak

Çeviri Yaparak Para Kazanmak – 10 Freelance Çeviri Sitesi

X