Stok Fotoğraf Satarak Para Kazanmak | En İyi 16 Uygulama!

Yazar: isil Tarih: 08.12.2023
Fotoğraf Satarak Para Kazanmak

Fotoğraf satarak para kazanmak mümkün desek, heyecanlanır mısınız? Evet, günümüzde bunu yapabileceğiniz yerler mevcut! Stok fotoğraf satma siteleri için en iyi 16 uygulamayı sizlere sunduk!

Öncelikle söylemeliyim ki fotoğraf çekerek para kazanmak isteyenlerin sayısı oldukça fazla. Stok fotoğraf söz konusu olduğunda elbette en önemlisi Shutterstock! Ek olarak iStock, Dreamstime, Adobe Stock, Depositphotos gibi uygulamalara da yer verdik. Fotoğraf yükleyerek para kazanmak için Paratik olarak bilgilerimizi aktarıyoruz.

İnternetten fotoğraf satmak ve para kazanmak hayal gibi gelse de bu işin detaylarını aktaracağız. Fotoğraf çekerek para kazanma uygulaması arayanlara özel önerilerimiz de var! Stok fotoğraf satarak para kazanma için işte detaylar…

Stok Fotoğraf Nedir?

Stok Fotoğraf Satarak Para Kazanmak | En İyi 16 Uygulama!
Stock Fotoğraf Nedir?

Stok fotoğraf satarak para kazanmak konusuna geçmeden önce ilk olarak stok fotoğrafın ne olduğuna bakalım…

Stok fotoğraf; fotoğrafçının telif haklarını koruyarak,  belirli fotoğraf satma siteleri aracılığıyla lisanslı olarak satılan özel fotoğraflardır. Bu noktada hayal gücünüzün sınırlarını zorlamanızı rica edeceğim.

Fotoğraf satmak için stok foto siteleri üzerinden hizmet sağlayan kişilere stok fotoğrafçı adı veriliyor. Bu profesyonellerin kazancı ise stok görsel boyutundan kalitesine, doğru fotoğraf satma siteleri seçiminden trendleri takip edebilme becerisine varana dek pek çok parametreye bağlı olarak çeşitlilik gösteriyor.

Demek istediğim; stok fotoğraf satmak için elinizde sınırsız bir konu çeşitliliği var. Merak etmeyin çekim yapacağınız konuya nasıl karar vereceğiniz konusunda ipuçlarını da sizinle paylaşacağım. Stock fotoğraf satma siteleri bu konudaki en büyük yardımcınız olacak.

Öneri içerik: 1 Saatte Para Kazanma Yolları

Stok Fotoğrafçılığı Nasıl Yapılır?

Fotoğraf satarak para kazanmak isteyenlerin aklına gelen ilk soru: Stok fotoğrafçı nasıl olunur? Öncelikle şunu söylemeliyim; görüntü kalitesi ve fikir, fotoğraf satmak için olmazsa olmaz iki unsur.

Yani fotoğraf satarak para kazanma için öncelikle temel düzeyde de olsa fotoğrafçılık eğitimi almanızı öneririm. YouTube üzerinden ücretsiz videolarla dahi fotoğrafçılık hakkında değerli bilgiler edinebilirsiniz.

Bu süreçte fotoğraf arşivinize derinlemesine bir bakış gerçekleştirebilir, galerinizdeki mevcut kaliteli, satılabilir fotoğrafları bir klasörde toplayabilirsiniz. Bir yandan yeni çekim yapacağınız fotoğrafların konseptine karar vermelisiniz.

Unutmayın; fotoğraf satarak para kazanmak ciddiyet ve disiplin isteyen profesyonel bir iştir. Tabii ki ek gelir kapısı olarak da düşünülebilir. Unutmayın; stok fotoğraf siteleri aracılığıyla para kazanmak öğrenilmesi gereken, profesyonellik isteyen bir iş.

Sonraki aşamada stock (stok) fotoğraf siteleri sizin için adeta bir ofis olacak. Stock sitelerinden para kazanmak stock fotoğrafçıların kaderinde var. Resim satma sitesi olarak da adlandırılan bu platformlar sisteme fotoğraf yükleyerek para kazanma alternatifi sunar. Şimdi en iyi ve en çok kazandıran stok fotoğraf siteleri ile devam edelim. Bu bilgiye ihtiyacınız olacak!

Stok Fotoğraf Nasıl Satılır? Özel İpuçları!

Stok fotoğrafçılık son dönemin popüler mesleklerinden birisi. Bu işi bir firmaya bağlı olarak da yapabilirsiniz, burada anlattığımız gibi tamamen freelance çalışmaya odaklanarak da yapabilirsiniz. Peki, stok fotoğraf satarak para kazanmak istiyorsunuz diyelim. Bu stok fotoğraf nasıl satılır? Sizler için özel ipuçlarını derledik:

 1. Hızlı Bir Eğitim Alın: Öncelikle bu işi biliyor olsanız bile hızlı bir eğitim alarak başlamalısınız. Güncel trendler ne? Hangi fotoğraflar çok satılıyor? Müşteri talepleri nerede odaklanıyor? Bu konularda hızlı bir şekilde kendinizi geliştirin.
 2. Arşiv Oluşturun: Artık en iyi fotoğrafların hangileri olduğunu biliyorsunuz. Stok fotoğraf satarak para kazanma için kendinize bir arşiv oluşturmanız gerekiyor. Elde ettiğiniz bilgilere göre çekim yapmaya başlayın ve arşiv oluşturun.
 3. Fotoğraf Düzenlemede Profesyonel Olun: Fotoğrafları çekmek kadar düzenlemek de önemlidir. Belki de resim satarak para kazanmanın en önemli noktası burası. Fotoğraflarınızı düzenleyerek daha dikkat çekici bir hale getirin.
 4. Trendleri Takip Edin: Her sektörde olduğu gibi stok fotoğrafçılık sektöründe de trendler yer alıyor. Trendleri günlük, haftalık, aylık ve yıllık olarak düzenli bir şekilde takip edin. Böylece müşteri taleplerine en uygun fotoğrafı kolayca yakalayabilirsiniz.
 5. Uygulamalara Üye Olun: Stok fotoğraf siteleri arasında güvenilir olanlara üye olun ve profil oluşturun. Bu, sizin popülaritenizi artırırken aynı zamanda satış yapma şansınızı da yükseltir.
 6. Platformların Şartlarını Öğrenin: Her stok fotoğraf sitesinin kendine özel olarak kabul oranları yer alıyor. Burada çözünürlükten fotoğraf boyutlarına kadar her şeyin satış politikalarına uygun olması gerekir. Bu bilgileri önceden edinerek uygun içerik üretebilir, daha kolay bir şekilde fotoğraf satarak para kazanmak mümkün hale gelebilir!

Stok fotoğrafçılık para kazanma için detayları incelemeye başlayalım…

Fotoğraf Satarak Para Kazanmak İçin En İyi Siteler

Stok Fotoğraf Satarak Para Kazanmak | En İyi 16 Uygulama!
Stok Fotoğraf Satmak İçin En İyi Siteler

Stok fotoğraf satma siteleri, fotoğraf satarak para kazanmak için tasarlanan özel platformlardır. Kullanıcılar, bu sitelere fotoğraf yükleyerek para kazanmak için sistemde bir hesap oluşturur ve satılan fotoğraflar doğrultusunda para kazanırlar. Bu noktada şunu mutlaka söylemeliyim ki bu siteler fotoğraf yükle para kazan gibi basit bir mantıkta çalışmazlar. 

Stock fotoğraf siteleri aracılığıyla para kazanmak için güzel fotoğraf çekmenin yolları konusunda bilgi sahibi olmalısınız. Ayrıca çözünürlük, fotoğraf boyutu, mevcut fotoğraf ihtiyacı gibi konularda derinlemesine araştırma yapmalısınız.

Merak etmeyin, bu siteler satılan fotoğraflar üzerinden komisyon aldıkları için fotoğrafçıları en iyi şekilde bilgilendiriyorlar. Daha fazla bilgi için ise zaten doğru adrestesiniz, içeriği okumaya devam edin. 🙂

1- Shutterstock

Shutterstock 2023 yılında ABD’de kurulan bir platform. Bu adres, fotoğraf satarak para kazanmak isteyenlerle telifli, kaliteli görsellere ihtiyaç duyanları bir araya getiriyor. Shutterstock fotoğraf yükleme ve satma yoluyla en çok para kazandıran platformların başında geliyor.

Shutterstock fotoğraf satmak üzere içerik üreten 100,000’den fazla fotoğrafçı ile 1,5 milyondan fazla alıcıyı buluşturuyor. Hisseleri New York Borsası‘nda satışa sunulan bu özel marka haftada 1 milyondan fazla yeni stok görsele ev sahipliği yapıyor.

Shutterstock fotoğraf satma ücretli mi diye sıklıkla sorulduğunu görüyoruz. Yukarıda paylaştığımız bilgilerden hareketle söyleyebiliriz ki bu sorunun cevabı evet!

Öneri içerik: Shutterstock Para Kazanma

İpucu: Fotoğraf satarak para kazanmak için Shutterstock’un Contibutor isimli uygulamasını mutlaka kullanın. Bu uygulama her ay en çok talep edilen içerikler konusunda fotoğrafçılara bilgilendirme yapıyor. İşte bu bilgi önemli! 🙂 

2- iStock | Stok Fotoğrafçılık Para Kazanma

Stok fotoğraf satmak için en çok tercih edilen platformlardan olan iStock ile tanışın! Bu site fotoğraf satarak para kazanmak için o kadar başarılı bir kaynak ki 2006 yılında Getty Images tarafından 50 milyon dolara satın alındı. 

iStock nedir diye soracak olursanız stok fotoğrafçılar ile alıcıları bir araya getiren bir platformdur diyebilirim. iStock para kazanma konusunda kullanıcılara farklı üyelik seçenekleri sunar.

iStock fotoğraf satma konusunda en çok tercih edilen fotoğraf satma siteleri arasında yer alır.

3- Depositphotos

Stok Fotoğraf Satarak Para Kazanmak | En İyi 16 Uygulama!
Stok Fotoğraf Nerede Satılır?

İnternetten fotoğraf satmak isteyen herkesin yolu mutlaka bir gün Depositphotos’tan geçiyor. Neden mi? Çünkü bu platform Türkçe de dahil olmak üzere 25’ten fazla dilde hizmet sunuyor. Ayrıca fotoğrafların onaylanma oranı da bu sitede oldukça yüksek. Fotoğraf satarak para kazanmak için güzel bir oran! 🙂

Bu platformları  araştırırken belki hala hangi alanda çekim yapacağınıza karar verememiş olabilirsiniz. Bir örnek verelim; para fotoğrafları Depositphotos gibi platformlarda en çok arama yapılan kategorilerden biri. Ee kim sevmez parayı? 🙂 Fotoğraf satarak para kazandıran uygulamalara Adobe Stock ile devam edelim…

4- Adobe Stock

Fotoğraf satma uygulaması olarak değerlendirilebilecek, fotoğraf satarak para kazanmak isteyenlerin mutlaka karşılaştığı bir başka adres! Adobe Stock fotoğraf satma konusunda tüm kullanıcılarının yanında.

Neden mi böyle diyorum? Çünkü bu sitede 40’tan fazla dil seçeneği bulunuyor. Hal böyle olunca bu siteye hem fotoğrafçıların hem de müşterilerin ilgisi oldukça fazla oluyor. 

Bu siteden ödeme almak için belirli bir miktar ödeme tutarına erişmeniz gerekiyor. Stok fotoğraf satmak için çok tercih edilen bu sitede de en çok satılan kareler arasında euro fotoğrafları da yer alıyor. İlginç değil mi?

Bu siteleri şimdi ziyaret edin, fotoğrafçılıktan para kazanın! Bunu yapmak bazen yalnızca dolar fotoğrafı çekerek dahi mümkün, bu fırsatı kaçırmayın.

5- Diğer Stok Fotoğraf Siteleri

Telefonla Stok Fotoğrafçılığı
Telefonla Stok Fotoğrafçılığı

Sizinle fotoğraf satarak para kazanmak isteyenler tarafından en çok tercih edilen adresleri yukarıda paylaştım. Bu sektör o kadar büyük ki farklı pek çok site üzerinden de fotoğraf satmak mümkün. Şimdi gelin, daha az kullanıcısı olan diğer adreslere bakalım. Bu sitelerde rekabet daha az, bu detayı da hatırlatmış olalım.

 1. Bigstock
 2. SmugMug
 3. Dreamstime
 4. Alamy
 5. FreeDigitalPhotos
 6. 500 px
 7. Agora Images
 8. Bylined
 9. Dreamstime
 10. EyeEm (Bu sitede eğitimler de var, kaçırmayın!)
 11. Foap
 12. Scoopshot (Bu sitede yarışmalar da var.)

Stok fotoğraf satma siteleri bu şekilde… Detayları üye olarak öğrenebilir, satış yapmaya başlayabilirsiniz! 🙂

İlginizi çekebilir: Gezerek Para Kazanmak

#BONUS: NFT Fotoğraf Satmak

Eğer fotoğraf satarak para kazanmak istiyorsanız, NFT dünyasına da giriş yapabilirsiniz. NFT, bildiğiniz üzere kripto paralarla yakın ilişkili bir sistem. NFT detaylarını sizlere açıklamayacağım. Bunun için yazdığımız içeriğe yönlendireceğim.

Ancak bu sistem de oldukça basit. NFT yapımını öğrenebilir, çektiğiniz fotoğrafları NFT’ye dönüştürerek buradan da gelir elde edebilirsiniz. Günümüzde basit fotoğrafları bile NFT’ye dönüştürerek 10.000 Dolar gelir elde edenler bulunuyor. Fotoğrafla para kazanma için bizce en iyi seçeneklerden birisi. 🙂

İnternetten Fotoğraf Satarak Para Kazanan Var Mı?

Elbette! Günümüzde birçok kişi stok fotoğraf satarak para kazanma sisteminin aktif üyesi. Yukarıda bahsettiğimiz sitelere üye olarak satış yapıyor ve para kazanıyorlar. Bu nedenle fotoğraf satarak para kazanan var mı sorusunun yanıtı evet olacaktır. Fotoğraf satmak ve para kazanmak hayal değil demiştim… 🙂

Fotoğrafları çekmeye başladığınızda arşiv oluşturmanızı tavsiye etmiştim. Arşivinizi oluşturduktan sonra bu platformlar için portföy oluşturun. Örneğin kategori bazlı olarak belirli sitelere üye olabilir ve satış yapmaya başlayabilirsiniz. Foto satarak para kazanmak için daha fazla bilgiye ihtiyacınız olabilir! Ne kadar kazanılır?

Fotoğraf satarak para kazanmak ile ilgili kazanç miktarlarına değinelim…

Stok Fotoğraf Satarak Ne Kadar Kazanılır?

Stok Fotoğraf Satarak Para Kazanmak | En İyi 16 Uygulama!
Fotoğraf Satarak Ne kadar Para Kazanılır?

Özellikle Shutterstocktan ne kadar kazanılır diye soruluyor çünkü bu platform uçan kuş tarafından dahi biliniyor. Evet, sitede pek çok kuş fotoğrafı bulunuyor. 🙂 

 • İşin şakasını geçelim; bu platform üzerinde bazı fotoğrafçı isimleri öylesine ön plana çıkıyor ki bu kişiler ayda 1.000 USD üzeri kazanca ulaşabiliyor. 
 • Şimdi fotoğraf satarak para kazanma imkanı sunan diğer sitelere göz atalım.
 • iStock’ta indirme başına %15 ödeme yapılıyor. Bir başka fotoğraf satma mecrası olan freedigitalphotos.net’te bu oran %70’e kadar çıkabiliyor.
 • Fotoğraf satarak para kazanmak Ekşi Sözlük’te en çok kazanç oranları bakımından araştırılıyor. İşte cevaplar. 🙂 

Para kazanmak için farklı alternatiflere de göz atmak isteyebilirsiniz: Dolarla Para Kazanmak

Stok Fotoğraf Dünyasına Giriş Yapmaya Hazır mısınız?

Bu içerikte hem nasıl stok fotoğrafçı olurum diye merak edenlere hem de çektiğim fotoğrafları nerede satabilirim diyenlere cevap vermeyi hedefledim.

Bir hatırlatma: Çektiğiniz fotoğrafları satarak para kazanmak için çıktığınız bu yolda pek çok farklı gelir kapısı ile tanışmanız mümkün. Eğer internetten fotoğraf satarak para kazanmak noktasında farklı sorularınız var ise bize hemen aşağıdaki yorum bölümünden ulaşabilirsiniz.

Paratik’te hiçbir soru cevapsız kalmaz! 🙂 

Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?
Paylaş
Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Borsadan Para Kazanmak

Borsadan Para Kazanmak 2023 | Borsadan Nasıl Para Kazanılır?

Görev Yaparak Para Kazanma

Görev Yaparak Para Kazanmak 2023 | 7 Uygulama ile Kazanın!

1 Saatte Para Kazanma

1 Saatte Para Kazanma Yolları | En Çok Kazandıran 10 İş!

Yorum Yaparak Para Kazanma

Yorum Yaparak Para Kazanma 2023 – Trendyol, Amazon, YouTube!

İnternetten Para Kazanma

İnternetten Para Kazanma 2023 | En Güncel 35 YÖNTEM!

Para Kazandıran Hobiler

Para Kazandıran Hobiler | 19 Hobi Fikriyle Evde Para Kazan!

Daha Fazla Makale

SMMA Para Kazanma

SMMA Para Kazanma – 10 Adımda Hızlı Başlangıç Kılavuzu!

Telegram Para Kazanma 2023 | En Etkili 8 Yöntem!

Telegram Para Kazanma 2023 | En Etkili 8 Yöntem!

Nonolive Para Kazanma

Nonolive Para Kazanma 2023 – Nonolive Nedir?

Sanal Ayakkabı İle Para Kazanma 2023 -Yürüyerek Para Kazan!

Sanal Ayakkabı İle Para Kazanma 2023 -Yürüyerek Para Kazan!

WorldPuan Geçen Yerler

WorldPuan Geçen Yerler 2023 – Siteler, Marketler, Üye İş Yerleri

Growtopia Para Kazanma

Growtopia Para Kazanma 2024 – Evden Para Kazan!

Hepsiburada Para Kazanma | 5 İpucu ile Satışlarını Arttır!

Hepsiburada Para Kazanma | 5 İpucu ile Satışlarını Arttır!

Twitch Para Kazanma

Twitch Para Kazanma Şartları 2023 | En Popüler 6 Yöntem!

X