Borsadan Para Kazanmak 2023 | Borsadan Nasıl Para Kazanılır?

Yazar: Aykut Tarih: 08.12.2023
Borsadan Para Kazanmak

Borsadan para kazanmak 2023 yılında birçok yatırımcı adayının merak ettiği konulardan birisi. Özellikle ekonomi haberlerinin baş köşesinde borsa seçeneklerinin yer alması, insanların borsadan nasıl para kazanılır sorusunu sormasını sağlıyor. Bu içerikte borsada para kazanma üzerine tüm detayları açıklayacağım.

İlk olarak borsa nedir nasıl para kazanılır sorusuyla başladıktan sonra yatırım araçlarını ve ipuçlarını öğreneceksiniz! Unutmayın. Kendinizi geliştirmeden ve bilgi sahibi olmadan yatırım yaptığınızda borsada para kaybetmek de mümkün. Buna göre dikkatli olmanız gerekiyor.

Borsa kazandırır mı diye soruyorsanız bu içerik tam size göre! Borsada parayı katlamak için ne yapmalı? İşte detaylar!

NOT: Yazı içerisindeki bilgiler, yatırım tavsiyesi değildir. Bu kapsamda değerlendirilemez.

Borsa Nedir?

Borsa Nedir
Borsa Nedir | Borsadan Para Kazanmak

Borsa; hisse senetleri başta olmak üzere birçok yatırım aracının kurallar dâhilinde alım – satım yapıldığı pazardır. Alım satım işlemlerinde alıcılar ve satıcılar herhangi bir şekilde yüz yüze gelmez. Burada yapılan tüm işlemler aracı kurumlar tarafından yapılmaktadır.

Alım satım işlemleri söz konusu olduğunda elbette buradaki fiyatlamalar için arz – talep söz konusu olacaktır. Yani arz ve talebin karşılığı olmak zorundadır. Örneğin bir yatırım aracı üzerinde işlem yapılabilmesi için onu bir satan, bir de alan kişi olmalıdır. Bu işlemler genel olarak hisse senedi ve diğer kıymetli evraklar üzerinden yapılır.

Borsada temel mantık, güncel fiyatı düşük olan bir yatırım aracını alıp, fiyatı yükseldiğinde kâr ederek satmaktır. Aslında borsadan para kazanmak için tamamen bu işlemler yapılıyor. Ancak bir kâğıdın değerinin düşük olup olmadığını belirlemek, gelecekte yükseleceğini tahmin etmek çok da kolay değil.

Bu nedenle borsa yatırımı bilgi, birikim, beceri ve ön görü isteyen bir süreçtir.

Öneri İçerik: En Pahalı Para Birimi

Borsadan Nasıl Para Kazanılır?

Borsadan Nasıl Para Kazanılır?
Borsadan Nasıl Para Kazanılır?

Borsadan nasıl para kazanılır sorusuyla devam edelim. Borsa oynayarak para kazanmak için önünüzde birçok seçenek yer almaktadır. Borsadan günlük nasıl para kazanılır diye merak ediyorsanız, işte detaylar…

 • Borsada yatırım yapabileceğiniz pek çok piyasa bulunmaktadır. Her piyasanın kendine göre bir işleyişi ve farklı analiz teknikleri olabilir.
 • Bir de işlem gören yatırım araçlarından oluşturulmuş endeksler bulunmaktadır. Örneğin BIST 100; Türkiye’de borsada işlem gören en değerli 100 şirketin hisselerinden oluşturulmuş bir endekstir. Yatırımınızı endeksler üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz.

Bu gibi işlemler ile borsadan para kazanmak mümkün. Ancak borsada kazanma yolları sadece bununla sınırlı değil. Borsada para nasıl kazanılır sorusunun yanıtı basittir. Ucuzdan alıp değerlenince kâr ederek satmak… Fakat işler bu kadar kolay değil.

Para kazanma borsa için konuşulacak olursa öncelikle yatırım yapmanız gerekiyor. Yatırım yapmadan önce ise borsa yatırım araçlarını tanımanız gerekiyor. Kısaca bu bilgilere yer vereceğim.

Borsa Yatırım Araçları Nelerdir?

Borsa Yatırım Araçları Nelerdir?
Borsa Yatırım Araçları Nelerdir?

Borsa’da yatırım yapabileceğiniz bazı araçlar var. Bu araçların her biri, kendi içerisinde farklı özelliklere sahip. Genel anlamda ekonominin farklı parametrelerinden etkileniyorlar. Dolayısıyla hangi piyasanın aracına yatırım yapacağınızı çok iyi belirlemeniz gerekiyor. Bunları yaptığınızda bir gün borsada ne kadar kazandınız sorusunu size de sorabilirler. 😊

Hangi borsa para kazandırır sorusu için yanıt vermek zor. Dünya üzerindeki her bir borsanın farklı piyasaları kazançlı olabilir. Bunu temel ve teknik analiz yöntemleriyle analiz etmeniz ve piyasa takibiyle destekleyerek karar vermeniz sonucunda bulabilirsiniz.

Borsadan para kazanmak için yatırım araçlarını iki grupta değerlendirebiliriz;

 1. Borsa Endeksleri
 2. Piyasalar

Şimdi bu iki konuyu derinlemesine inceleyelim.

1- Borsa Endeksleri

Borsa endeksi, belirli hisse senetlerinden oluşturulan, her bir hisse senedinin farklı ağırlık oranlarıyla hesaplanarak oluşturulan bir değerdir. Bu hisse senetlerinin değeri değiştikçe ilgili endeksin değeri de değişecektir. Dolayısıyla borsa endekslerinin değeri, içerisindeki hisse senetlerine bağlıdır diyebiliriz.

Borsa İstanbul’da en çok işlem gören ve takip edilen endekslerden bazıları şunlardır;

 • BIST 100: Borsa İstanbul’da işlem gören ve işlem hacmi bakımından en yüksek 100 hisse senedinden oluşur. Bununla beraber Türk borsasının gösterge endeksi olarak kabul edilir. XU100 işlem koduyla işlemler yapılabilir.
 • BIST 30: Benzer mantıkla oluşturulmuş, işlem hacmi en yüksek 30 şirketin hisse senedi değerleriyle oluşturulmuş bir endekstir. XU030 koduyla işlem görür. Bu endekse dâhil edilecek hisse senetleri, A ve B grubundan seçilir. Diğer gruplardaki hisse senetleri riskli olarak görülür.
 • BIST 50: İşlem hacmi en yüksek 50 şirketin hissesinden oluşur. Ekonominin bazı değerleri bakımından gösterge endekslerinden birisidir.

NOT: Borsadan para kazanmak için tercih edebileceğiniz 28 gün sonu, 7 anlık olmak üzere toplamda 35 adet pay endeksi bulunmaktadır.

2- Borsa Piyasaları

Borsada hızlı para kazanma için alternatif olarak piyasalara da yönelebilirsiniz. Ancak burada borsa yatırımı yaparken dikkatli olmanız gerektiğini yinelemek istiyorum. Sadece duyumlara göre hareket ederek yatırımınızdan herhangi bir getiri elde edebilmeniz çok da olası değildir.

Piyasalara göre bazı yatırım araçları şu şekildedir;

 • Hisse Senedi
 • Tahvil
 • Bono
 • Borsa Yatırım Fonları
 • Gayrimenkul Sertifikaları
 • Repo
 • Eurotahvil
 • Kira Sertifikaları
 • Pay Vadeli İşlem Sözleşmeleri

Borsa İstanbul’da Hangi Piyasalara Yatırım Yapılabilir?

Borsa İstanbul’da yatırım yapmak için piyasaları tercih edecekseniz önünüzde birden fazla seçenek var. Kendi analizinizi yaptıktan sonra bu piyasalardan birine yönelebilirsiniz;

1- Pay Piyasası

Pay Piyasası
Pay Piyasası

Farklı sektörden şirketlerin hisseleri, yeni pay alma hakları, varantlar ve sertifikalar, çeşitli yatırım fonları bu piyasada işlem görür. Bu piyasada işlem hacmi en yüksek olarak yatırım aracı hisse senetleridir. Hisse senedi yatırımıyla borsadan para kazanmak mümkün olsa da bilgi ve birikim gerekmektedir.

2- Borçlanma Araçları Piyasası

Burada kamu ve özel sektör borçlanma araçları işlem görür. Buna ek olarak repo, kira sertifikaları, Eurotahvil gibi yatırım araçları da yer almaktadır. Borçlanma araçlarının kendine özgü kuralları ve getiri oranları olabilir. İşleyişi tamamen farklıdır.

Kamu ve özel sektör içerisinde borçlanmak ve kendileri için kaynak yaratmak için belirli bir vadeye tâbi bono, tahvil vb. araçlar çıkarılabilir.

3- VİOP (Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası)

Açılımı Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’dır. Döviz, pay ve endekse dayalı olarak opsiyonlar üzerinden işlem yapılabilir. Ayrıca vadeli işlemler için emtia, kıymetli madenler, devlet iç borçlanma senetleri gibi araçlar kullanılabilir. Kendi içerisinde bazı riskleri olan bir piyasadır.

4- Kıymetli Madenler ve Taşlar Piyasası

Kıymetli maden ve taşların alınıp satıldığı piyasadır. Burada altın, gümüş, paladyum, platin vb. kıymetli maden ve taşlar işlem görmektedir. Her birinin işlem şartları ve kendi içerisinde koşulları bulunmaktadır. Yatırım konusunda özel bilgi ve birikim gerektirebilir.

İlginizi çekebilir: En Değersiz Para Birimi

Borsa Yatırımı Nasıl Yapılır?

Borsa Yatırımı Nasıl Yapılır?
Borsa Yatırımı Nasıl Yapılır?

Borsa yatırımı yapabilmek için öncelikle aracı kurumların herhangi birinde hesabınızın olması ve o hesaba belirli bir miktar para yatırmanız gerekiyor. Aracı kurumlar olmadan direkt olarak borsada işlem yapamazsınız. Dolayısıyla borsadan para kazanmak için öncelikli şart aracı kurumlardan hizmet almanız olacaktır.

Aracı kurumlarda genel olarak sizin işleminizi yapan, size danışmanlık veren bir kişi olacaktır. Sistem üzerinden çeşitli emir tipleri arasından seçiminizi yapıp işlem yapabilirsiniz. Borsaya işleminizi bildiren kişi, bunu aynen yerine getirecektir. Örneğin satış emri verdiyseniz bu emri eksiksiz ve doğru bir şekilde iletmek durumundadır.

Borsaya nasıl girilir sorusu için bu cevabı verebiliriz. Borsada işlem yapmak için ayrıca farklı konuları öğrenmeniz gerekebilir. Ancak temel olarak süreç bu şekilde ilerlemektedir.

NOT: Borsadan dolar üzerinden para kazanmak için dolarla işlem yapılan borsalara yönelebilirsiniz.

Borsadan Para Kazanmak İçin İpuçları!

Birçok kişi borsada günlük 200 TL kazanmak hakkında araştırma yapıyor. Bu araştırmaların temelinde borsadan para kazanmak için neler yapılabilir sorusu yatıyor. Kazanmanız için sadece borsaya para yatırmak yeterli değildir.

Yatırımınızın ne zaman yapılacağından hangi yatırım aracına yapılacağına kadar birçok detayı belirlemeniz gerekiyor. Bunun analizini yapıp karar alabilmeniz için tecrübe, bilgi ve birikim gerekecek. Tam da bu doğrultuda borsadan para kazanmak için bazı ipuçlarını vermek istiyorum!

1- Piyasayı Araştır

Borsadan para kazanan var mı? Elbette… Ancak kazananların ortak özelliklerine baktığımızda hemen hepsinin piyasayı çok iyi bildiklerini görüyoruz. Yani piyasayı araştırmadan asla borsa yatırımı yapmamalısınız.

İlk olarak gireceğiniz piyasayı, sonra dünya piyasalarını araştırmalısınız. Bunun sonucunda piyasayı, işleyişini öğrenecek ve yatırımınızı daha akılcı yapacaksınız. Borsadan para kazanmak için ilk ipucum bu şekilde. 😊

2- Yatırım Araçlarını Öğren

Size para kazandıracak asıl unsur yatırım araçları… Onlar olmadan yatırımınızın bir anlamı olmayacak. Dolayısıyla hemen hemen tüm yatırım araçlarını, öncelikle ilgilendiğiniz piyasadan başlayarak öğrenmeniz gerekecek. Bunun için bol bol okuyun, araştırın, dinleyin, izleyin, takip edin…

Bu şekilde yatırım araçlarını öğrenebileceksiniz. Yatırım araçlarını öğrendiğinizde artık hangi aracın daha kârlı olabileceğini tahmin etmeye başlayabilirsiniz.

3- Temel ve Teknik Analiz

Temel & Teknik Analiz
Temel & Teknik Analiz

Hiçbir şey yapmadan borsada günde 100 TL kazanmak istemez misiniz? Tutar düşük gelebilir. Ancak düşük rakamlarla başlamak her zaman için iyidir. 😊

Sırada en can alıcı ipucum var. Temel ve teknik analiz…

Teknik analiz; fiyat değişimlerinin grafikler üzerinden belirli kurallar dâhilinde yorumlanmasıdır. Yatırımınızı yaparken teknik analizden faydalanmak önemlidir. Ancak borsadan para kazanmak için bu kadarı yeterli değil. Aynı zamanda temel analiz yapmanız gerekiyor.

Temel analiz ise gireceğiniz piyasanın ve dünyanın ekonomik gidişatı hakkında yapacağınız analizi ifade ediyor. Ülke borsalarının gidişatını etkileyen faktörleri iyi öğrenin. Örneğin hangi siyasi olaylar borsanın gidişatını etkiliyor? Ya da ekonomik gelişmeler borsa açısından neyi ifade ediyor? Hepsini öğrenmelisiniz…

4- Piyasayı Takip Et

Artık piyasayı yorumlamak ve takip etmek için yeterli bilgi birikimine sahipsiniz. Bu aşamadan sonra piyasayı gerektiğinde anlık, gerektiğinde dönemlik olarak takip etmeniz önemlidir. Hangi hisse bugün yükselişte? Hangi endeks düşüşe geçti? gibi detayları çok iyi bilmelisiniz.

5- Yatırımcı Psikolojisini Yönet

Borsadan para kazanmak için bir başka önemli konu yatırımcı psikolojisini yönetmektir. Özellikle borsa yatırımı yapmak konusunda psikoloji çok etkili. Örneğin bir hisse senedinin yükselişte olduğunu düşünelim.

Hangi fiyata geldiğinde satacaksınız? Ya da o fiyata geldiğinde daha da yükseleceğini düşünüp kâğıdınızı satmayacak mısınız? Bu gibi kararlar üzerinde psikolojiniz etkilidir. Borsadan para kazanmak için en önemli aşamalardan birisidir.

Günlük Para Kazanma hakkında birbirinden farklı öneriler için bağlantıyı takip edin.

6- Portföyünü Çeşitlendir

Portföy
Portföy

Yatırımınızı tek bir araca yapmak yerine farklı araçlardan portföy oluşturarak riskinizi en az düzeye indirebilirsiniz. Hisse senedinden nasıl para kazanılır diyorsanız özellikle bu ipucunu dikkate alın! Unutmayın, yumurtaları tek bir sepete koyduğunuzda sepetin düşmesi halinde tüm yumurtalar kırılacaktır.

Bunun yerine portföyler oluşturarak ve çeşitlendirerek riskinizi en az seviyeye indirin.

7- Tepe – Dip Noktalardan Uzak Dur!

Size teknik analizden bahsetmiştim. Teknik analiz konusuna girdiğinizde sürekli tepe ve dip noktalar tabirini duyacaksınız. İşte tepe ve dip noktaları öğrendiğinizde bu noktalarda işlem yapmaktan uzak durun. Borsadan para kazanmaktan ziyade para kaybetmemek için bu çok önemlidir.

8- Çoğunluğun Görüşüne Göre Hareket Etme

Borsadan para kazanmak için yatırım yapan birçok kişi piyasada işlem yapan kişilerin yorumlarını dikkate alıyor. Özellikle Twitter gibi sosyal medya araçlarıyla spekülatif işlemler yapılabiliyor. Bu nedenle çoğunluğun görüşüne göre hareket etmemeniz önemlidir. Sadece kendi düşüncenize göre hareket edin.

9- Kendi Yatırım Stratejini Geliştir

Yatırım; bir strateji gerektirir. Herkesin yatırım stratejisi farklıdır ve piyasayı oluşturan asıl unsur da budur. Bu nedenle kendi yatırım stratejinizi geliştirebilecek bilgi birikimine bir an önce ulaşmaya bakın!

10- Zarar Ettiğinde Süreç Yönetimi Sağla

Süreç Yönetimi
Süreç Yönetimi

Zarar ettiyseniz ya da aldığınız yatırım aracının değeri düşüyorsa bu süreci iyi yönetmeniz gerekir. Genelde zarar durumu olduğunda yatırımcılar bunu kâra dönüştürmek için farklı işlemlerle aceleci davranarak hareket eder. Bu da daha fazla kaybetmelerini sağlar.

Bu nedenle eksi yönlü bir hareket gözlemliyorsanız bu süreci soğukkanlı bir şekilde yönetmeniz gerekir.

Borsaya Para Yatırmak ve Para Çekme İşlemleri

Borsadan para çekme işlemlerinin tamamında aracı kurumdan faydalanıyorsunuz. Aynı şekilde para yatırmak için de aracı kurumdaki hesabınızı kullanırsınız.

Yani aracı kurumu bir banka gibi düşünebilir, oradaki hesabınızı bir banka hesabı gibi değerlendirebilirsiniz. Yatırdığınız para da çekeceğiniz para da oradaki hesabınız üzerinden gerçekleşecektir.

Borsa Ne Kadar Kazandırır?

Borsa Ne Kadar Kazandırır
Borsa Ne Kadar Kazandırır

Borsadan para kazanmak konusunda ipuçlarıyla birlikte bazı bilgiler verdim. Peki, borsadan ne kadar kazanılır? Bu sorunun yanıtı hiç de kolay değil. İşte detaylar gelsin…

 • Borsadan ne kadar kazanacağınız ilk olarak yatırım tutarına bağlıdır. Örneğin %30 değer kazanan bir hissede 100 TL paranız varsa 30 TL kazanırsınız. Ancak yatırımınız 1.000 TL ise kazancınız direkt olarak 300 TL olacaktır. Tabii daha fazla kazanmak için yatırım tutarını arttırmayın. Sadece bildiğiniz, analiz ettiğiniz hisse senetleri üzerinden işlem yapın.
 • Yatırım araçlarının fiyatının neye göre belirlendiği ise çok karmaşık bir konudur. Aslında borsa yatırım araçları, ekonominin her aşamasından ve parametresinden etkilenmektedir. Örneğin enflasyon, işsizlik, dış ticaret gibi temel ekonomik verilerin açıklanma tarihlerinde borsa endekslerinin daha hızlı bir şekilde değiştiğini görebilirsiniz.
 • Bu bilgiler sonucunda yatırımınızdan ne kadar gelir elde edeceğiniz belli değildir. %10 kâr da edebilirsiniz, %50 zarar da… Tamamen seçtiğiniz yatırım aracına ve yatırım tutarına bağlı bir konu.

NOT: Borsadan para kazanmak için alım – satım tekniklerini iyi bir şekilde öğrenin!

Öneri İçerik: Nasıl Para Biriktirilir?

Sık Sorulan Sorular

Borsadan para kazanmak konusu hakkında sıkça sorulan sorulara değinmek istiyorum. Diğer sorularınız ve iletişime geçmek için YORUM bölümünü kullanabilirsiniz.

1- Borsadan çekilen para kaç günde gelir?

Borsadan çekilen para genel olarak 2 iş günü içerisinde hesabınıza aktarılmaktadır.

2- Borsaya girmek için ne kadar para lazım?

Borsaya girmek için belirli bir yatırım tutarı sınırı bulunmaz. Sadece 100 TL ile de borsaya girebilirsiniz.

3- Hangi borsa kazandırır?

Hangi borsanın kazandıracağını kimse bilemez. Ancak ekonomik veriler, temel ve teknik analiz işlemleri sonucunda buna siz karar verebilirsiniz.

4- Saat kaça kadar borsadan para çekilir?

Borsada nakit çıkışı işlemi yapmak için belirli saat aralıkları bulunur. Bu saatler, aracı kurumlara göre değişiklik gösterebilir. Ancak gün içerisinde nakit çıkış işlemi yapmak için genel olarak 09:00 – 15:15 saat aralığı geçerlidir.

Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?
Paylaş
Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Para Kazandıran Hobiler

Para Kazandıran Hobiler | 19 Hobi Fikriyle Evde Para Kazan!

Sanal Ayakkabı İle Para Kazanma 2023 -Yürüyerek Para Kazan!

Sanal Ayakkabı İle Para Kazanma 2023 -Yürüyerek Para Kazan!

Bedava Kripto Para Veren Siteler

Bedava Kripto Para Veren Siteler | Güncel 25 Uygulama!

Sosyal Medyadan Para Kazanmak - En Kazançlı 12 Uygulama!

Sosyal Medyadan Para Kazanmak – En Kazançlı 12 Uygulama!

İcralık Olanlara Kredi Veren Bankalar

İcralık Olanlara Kredi Veren Bankalar 2023 | Şimdi Başvur!

Yaratıcı İçerik Üretimi

Yaratıcı İçerik Üretimi: YouTube’da Para Kazanmanın Kanıtlanmış Yolu!

Daha Fazla Makale

Soru Çözerek Para Kazanma

Soru Çözerek Para Kazanma | 10 Öneriyle Soru Yaz Para Kazan!

Ödev Yaparak Para Kazanmak

Evden Ödev Yaparak Para Kazanmak | 9 Site Önerisi!

Reklam İzleyerek Para Kazanma

Reklam İzleyerek Para Kazanma | 18 Uygulama ve Site Önerisi!

3D Yazıcı ile Para Kazanmak

3D Yazıcı ile Para Kazanmak | Neler Yapılabilir? 7 YÖNTEM!

Swagbucks Para Kazanma - Nasıl Yapılır? Evden Para Kazanmak!

Swagbucks Para Kazanma – Nasıl Yapılır? Evden Para Kazanmak!

Axie Infinity Para Kazanma 2023 - Oyun Oynayarak Coin Kazan!

Axie Infinity Para Kazanma 2023 – Oyun Oynayarak Coin Kazan!

Upwork Para Kazanma 2023 - Evden Çalışarak Para Kazanmak

Upwork Para Kazanma 2023 – Evden Çalışarak Para Kazanmak

Letgo'da En Çok Satılan Ürünler

Letgo’da En Çok Satılan Ürünler | Kazandıran 60 Ürün!

X