PTT Sosyal Yardım Kartı Başvurusu 2023 | Nasıl Yapılır?

Yazar: Hacer Tarih: 08.12.2023
PTT Sosyal Yardım Kartı

Sosyal yardım ödemesi alanları ilgilendirecek haber geldi! Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile işbirliği içerisinde bulunan PTT, artık bakanlığın tüm sosyal yardımlarını PTT kart ile alınabileceğini duyurdu. Bunun üzerine PTT sosyal yardım kartı ile ilgili pek çok araştırılma yapılmaya başlandı.

PTT şirketinde geçerli olan ve para çekme, havale, alışveriş gibi pek çok işlem için kullanılan PTT kart ile artık Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılan sosyal yardım ödemelerinin de alınabileceği açıklandı. Biz de bu içeriğimizde sizlere sosyal yardım kartı nedir sorusunu yanıtlayacağız. Hadi detayları inceleyelim…

PTT Sosyal Yardım Kartı Nedir?

PTT sosyal yardım kartı ile ilgili PTT Genel Müdürü Osman Tural şöyle bir açıklama yapmıştır: “Bu kart anlaşmasıyla vatandaşlarımız kartlarıyla paralarını istedikleri zaman istedikleri herhangi bir bankanın ödeme aletleri dahil alabilmelerine imkan sağlayacak bir proje.” Yani aslında PTT sosyal yardım kartı, PTT kart üzerinden yapılan sosyal yardımları alabilme imkanı sağlamaktadır.

PTT Sosyal Yardım Kartı Nerelerde Kullanılır?

PTT Sosyal Yardım Kartları Nerelerde Kullanılır?
PTT Sosyal Yardım Kartları Nerelerde Kullanılır?

Sosyal yardım ücretlerinin PTT kart üzerinden yatacağını öğrenen kişiler PTT sosyal yardım kartı üzerinden hangi işlemleri yapabileceklerini ve bu kartı nerelerde kullanabileceklerini araştırmaya başlamıştır. İşte PTT kart ile yapabileceğiniz işlemler ve kullanabileceğiniz yerler şunlardır:

 • PTT yardım kartı ile alışveriş yapılır mı diye düşünen kişiler internet üzerinden alışveriş yapabilirsiniz.
 • Bütün ATM’lerden PTT kartınızla para çekme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
 • Elektrik, su ve doğalgaz vb. fatura ödemelerini yapabilirsiniz.

Önerilen İçerik: EK-5 Tarım Sigortası Ne Kadar?

PTT Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

PTT sosyal yardım kartı başvurusu yapmayı düşünen kişilerin izlemesi gereken bazı adımlar bulunmaktadır. Aşağıdaki listede yer alan adımları izleyerek sosyal yardım kartı başvurunuzu kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz:

 • Öncelikle kimliğinizle size en yakın PTT şubesine gitmeniz gerekmektedir.
 • PTT şubesine gittiğinizde sıra almalı ve sıranız geldiğinde PTT gişe görevlisine sosyal yardım kartı başvurusunda bulunmak istediğinizi söylemeniz gerekmektedir.
 • Gişe görevlisi sizden kimliğinizi isteyecektir. Eğer yabancı uyrukluysanız sizden yabancı tanıtma belgesi, ikametgâh izin belgesi, geçici koruma belgesi de isteyecektir.
 • Sizden istenilen belgeleri gişe görevlisine teslim ettikten sonra işleminiz gerçekleşmiş olacaktır.

PTT kart başvurusu e-Devlet üzerinden yapılamasa da PTT internet bankacılığı işlemlerinizi e-Devlet üzerinden gerçekleştirebiliyorsunuz.

PTT Sosyal Yardım Kartı Şifresi Nasıl Alınır?

PTT sosyal yardım kartı aldıktan sonra çok geç olmadan şifre alım işlemini gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Çünkü şifre almazsanız kartınız kullanıma açılmayacaktır. PTT kartınızın şifresini alabilmek için 3 farklı yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler şu şekildedir:

 1. Çağrı Merkezi Aracılığı ile Şifre Alma: PTT sistemine kayıtlı cep telefonunuzdan 444 1 788 çağrı merkezini arayarak kart şifrenizi kolaylıkla oluşturabilirsiniz.
 2. PTT Şubesinden Şifre Alma: Yakınınızda bulunan herhangi bir PTT şubesine kimliğinizle giderek şifrenizi kolaylıkla oluşturabilirsiniz.
 3. SMS ile Şifre Alma: PTT sistemine kayıtlı cep telefonunuzdaki mesaj kısmına “ŞİFRE boşluk KARTINIZIN ŞİFRESİ OLMASI İSTEDİĞİNİZ 4 HANELİ SAYI boşluk KARTINIZIN SON DÖRT HANESİ VE GÜVENLİK KODU” yazarak 3290’a mesaj atarak şifrenizi oluşturabilirsiniz. Fakat bu şifre oluşturma şekli sadece bonus kartı olanlar için geçerlidir.

PTT Sosyal Yardım Kartı Şifremi Unuttum

PTT Sosyal Yardım Kartı Şifremi Unuttum
PTT Sosyal Yardım Kartı Şifremi Unuttum

PTT kart şifrenizi unuttuysanız ve internet üzerinden nasıl şifre alacağınızı merak ediyorsanız yazımızın bu kısmını dikkatli bir şekilde okuyun. PTT sosyal yardım kartına şifre almak için birkaç yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • PTT kart şifrenizi unuttuysanız PTT kartınızı ve kimliğinizi yanınıza alarak PTT Merkez Müdürlüklerine gitmeniz gerekmektedir.
 • Görevli kişiye kimliğinizi ve PTT kartınızı verdikten sonra dilekçe yazılarak PTT kartınız şifre alma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Öneri içerik: Garanti Bonus Nerede Kullanılır?

PTT Sosyal Yardım Kartı Bakiye Sorgulama

PTT kartınızdan aldığınız sosyal yardım ile ilgili olarak bakiye sorgulamak istiyor, fakat nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız yazımızın bu kısmını dikkatli bir şekilde okuyunuz. İşte PTT kart bakiye sorgulama adımları şu şekildedir:

 • PTT kartınızdaki bakiyenizi sorgulamak için tercih edebileceğiniz ilk yöntem size en yakın PTT’ye ait herhangi bir bankamatiğe gitmektir.
 • PTT kartınızı bankamatiğe taktıktan sonra ve şifrenizi girdikten sonra karşınıza çıkan ekrandaki menüden “Hesap İşlemleri” kısmını seçerek bakiyenizi öğrenebilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğimiz yöntemin yanında size en yakın şubeye giderek veya PTT müşteri hizmetlerini arayarak da kart bakiyenizi kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

PTT Kart İle Anlaşmalı Bankalar Nelerdir?

Bulunduğunuz yerde PTT ATM’si bulunmuyorsa telaş yapmanız hiç gerek yok. Çünkü PTT’nin anlaşmalı olduğu bazı bankalar bulunmaktadır. Para çekim işlemlerinizi anlaşmalı bankaların ATM’leri üzerinden kesinti ücreti ödemeden kolaylıkla çekebilirsiniz. PTT kart ile anlaşmalı bankalar listesi genel olarak şu şekildedir:

 • Akbank,
 • Garanti Bankası,
 • Aktifbank,
 • Citibank,
 • Burgan Bank PTT kart ile anlaşalı olan bankalardır.

Önerilen İçerik: Hane Yardımı Nedir?

PTT Sosyal Yardım Parası Ne Kadar?

PTT sosyal yardım parası yapılan sosyal yardıma göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu yüzden net bir fiyat vermek pek mümkün olmamaktadır. Eğer sosyal yardım alıyorsanız e-Devlet web sitesine T.C. kimlik numaranız ve e-Devlet şifrenizle giriş yapıp arama kısmına “Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama” yazarsanız alacağınız sosyal yardım ücretini görebilirsiniz.

PTT Sosyal Yardım Parası Kimlere Verilir?

PTT Sosyal Yardım Parası Kimlere Verilir
PTT Sosyal Yardım Parası Kimlere Verilir

PTT sosyal yardım kartı ile ilgili araştırma yapanların merak ettiği konulardan birisi de PTT sosyal yardım parası kimlere verilir konusudur. PTT sosyal yardım parası genel olarak maddi durumu yetersiz kişilere verilmektedir. Bunun yanında yardım parası verilen kişiler şunlardır:

 • Engelli bireylere,
 • Yetimlere,
 • Dullare,
 • Eşi cezaevinde olanlara,
 • Geliri olmayan kişilere,
 • Hasta ve yaşlı bireylere,
 • SGK kaydı bulunmayan kişilere sosyal yardım parası verilmektedir.

PTT Sosyal Yardım Parası Ne Zaman Yatacak?

PTT sosyal yardımı parası almaya başlayan kişilerin en çok merak edip araştırdığı konuların başında PTT sosyal yardım parası ne zaman yatacak konusu gelmektedir. Sosyal yardım parası genel olarak hesaplara her ayın ikinci haftası itibari ile yatmaya başlamaktadır. Yani her ayın 15’i ila 30’u arasında sosyal yardım paralarının hesaplara yattığını söyleyebiliriz.

Öneri içerik: Para Kazandıran Halk Eğitim Kursları

Sıkça Sorulan Sorular

PTT sosyal yardım kartı ile alakalı olarak sıkça sorulan sorular şu şekilde:

PTT Sosyal Yardım Kartı Şifre Alma Telefon Numarası Nedir?

PTT yardım kartınız için şifre almak istiyorsanız tercih edebileceğiniz yöntemlerden birisi müşteri hizmetlerine bağlanmaktadır. PTT müşteri hizmetlerine bağlanmak için 444 1 788 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

PTT Sosyal Yardım Kartı Kayboldu Ne Yapmalıyım?

PTT yardım kartınızı kaybettiyseniz veya çalındığını düşünüyorsanız hemen  444 1 788 numaralı PTT Çağrı Merkezi’ni arayarak durumu bildirmeniz gerekmektedir. Siz durumu bildirdikten sonra gerekli işlemler yapılacaktır.

PTT Sosyal Yardım Kartı İnternet Bankacılığı Üzerinden Şifre Alma Nasıl Yapılır?

PTT sosyal yardım kartı internet bankacılığı üzerinden şifre almayı düşünen kişilerin öncelikle PTT online bankacılık şifresine sahip olmaları gerekmektedir. Eğer internet bankacılığı şifresi varsa “Kart İşlemleri” kısmından şifrenizi kolaylıkla alabilirsiniz.

PTT Kart Günlük Para Çekme Limiti Ne Kadar?

PTT kartınızla günlük olarak çekebileceğiniz limit 2023 yılı itibari ile 5.000 TL’dir. 5.000 TL’den daha fazla para çekmenize izin verilmemektedir.

Öneri içerik: Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı

Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?
Paylaş
Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Ne Kadar? Nasıl Alınır?

Kızılay Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır

Kızılay Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? 7 Adımda! (Resimli)

ibb burs başvurusu

İBB Burs Başvurusu Başladı Mı? 2023 Şartları ve Burs Miktarı

Hoşgeldin Bebek Paketi Başvurusu

Hoşgeldin Bebek Paketi Başvurusu Nasıl Yapılır? Detaylar…

Hasta Bezi Yardımı Nasıl Alınır?

Hasta Bezi Yardımı Nasıl Alınır? Hasta Bezi Parası Başvurusu

Bedava Tablet Başvurusu

MEB Bedava Tablet Başvurusu Nasıl Yapılır? 2023 Detayları!

Daha Fazla Makale

Yeşil Kart Nasıl Çıkarılır

Yeşil Kart Nasıl Çıkarılır? Kimlere Verilir? 2023 Başvuru!

Ev Hanımlarına Yardım Başvurusu

Ev Hanımlarına Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Tüm Detaylar!

PTT Sosyal Yardım Kartı

PTT Sosyal Yardım Kartı Başvurusu 2023 | Nasıl Yapılır?

Hane Yardımı Nedir

Hane Yardımı Nedir? Tamamlandı Ne Demek? Başvuru Detayları…

X