Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Ne Kadar? Nasıl Alınır?

Yazar: Aykut Tarih: 08.12.2023
Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı

Genellikle vakıflar, belediyeler ve kuruluşlar tarafından yapılan sosyal yardımlaşma para yardımı belli kişilere verilir. Başvuru için şartlar belirlenir ve kriterlere göre başvuruların bir kısmı onaylanır. Aklınızda sosyal yardımlaşma parası ne kadar oldu, başvuru şartları neler gibi sorular olabilir. Yazımızda bu konuların hepsine değineceğiz.

İlk olarak sosyal yardımlaşma miktarı ne kadar inceleyeceğiz. Güncel bilgilerle son dakika sosyal yardım ne kadar oldu, kimlere veriliyor gelin birlikte bakalım.

Sosyal Yardımlaşma Parası Ne Kadar Oldu?

Sosyal Yardımlaşma Parası Ne Kadar Oldu
Sosyal Yardımlaşma Parası Ne Kadar Oldu

Sosyal yardımlaşma para yardımı her yıl asgari ücretin değişmesi ile birlikte değiştirilIyor. Bunun sebebi aileleri değişen ekonomiyle birlikte artan pahalılıkta destekleyebilme. Genellikle yardımlar her ay yapılıyor ve hane başına ödeniyor. Yardım miktarı ise haneye giren net gelire oranla yapılıyor.

Sosyal yardımlaşma para desteği 2023 itibarı ile hane başına 850 ile 1250 TL olacak şekilde veriliyor. Para desteğinin alınabilmesi için aylık kişi başına düşen net gelirin ise asgari ücretin üçte birinin altında olması gerekiyor.

Gelir miktarı ve çocuk sayısı da verilen para yardım miktarını etkiliyor. Gelin bu yardım miktarlarının gelir oranlarına göre nasıl yapıldığını tablo yardımıyla inceleyelim.   

Sosyal yardımlaşma parası 2023 yılında aşağıdaki gibidir:

Kişi Başına Düşen Aylık GelirDestek Miktarı
450 TL veya altı1.250 TL
450 TL – 911,15 TL arası1.100 TL
911,15 TL – 1.372,30 TL arası950 TL
1372,30 TL – 3.800 TL arası850 TL
Sosyal Yardımlaşma Yardım Başvurusu

Öneri içerik: PTT Sosyal Yardım Kartı Nedir? Nasıl Alınır?

Sosyal Yardımlaşma İlaç Parası Sorgulama

Sosyal yardımlaşma para yardımı, hizmet yardımı veya ürün yardımı şeklinde yapılabilir. Bu yardımlardan biri de ilaç yardımlarıdır.

İlaca göre farklı oranlar vardır. Sosyal yardımlaşma ilaç parası sorgulama veya muayene katılıım payı sorgulama işlemlerinizi e-Devlet üzerinden kolayca gerçekleştirebilirsiniz. 

Sosyal Yardımlaşma Üniversite Öğrenci Parası

Sosyal yardım alan ailelerin üniversite eğitimi alan çocukları da bu yardımdan faydalanabilir. Sosyal yardımlaşma üniversite öğrenci parası  her yıl eğitim süresince aylık olarak yatırılır.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yardım miktarları 2022-2023 eğitim yılı için 640 TL olarak açıklanmıştır.

Sosyal yardımlaşma öğrenci parası ne zaman verilecek diye merak ediyorsanız bu yardımlar eğitim dönemi içerisinde aylık olarak verilir. Genellikle öğrenim süresiyle aynı olacak şekilde 9 ay ödeme yapılır. Ödemeler her ay düzenli bir şekilde hesaplara yatırılır.

Sosyal Yardımlaşma Okuyan Çocuk Parası Sorgulama

Okuyan Çocuk Yardımı
Okuyan Çocuk Yardımı

Sosyal yardımlaşma belirli ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan birey ve ailelere destek olma amacıyla yapılan uygulamalardır.

Sosyal yardımlaşma para yardımı veya ihtiyaç duyulan ürünlerin, hizmetlerin yardımı şeklinde ihtiyaç sahibi kişilere yapılabilir. Bu sayede maddi yönden dezavantajlı aileler desteklenir. Sosyal yardımlaşma yardım parası almak için ilk olarak başvuru yapmak gerekir.

Bu konumuza ilk olarak sosyal yardımlaşma çocuk parası kimlere verilir sorusunu cevaplayarak başlayalım. Bu yardım sosyal güvencesi olmayan ve Kanun kapsamına göre ihtiyaç sahibi sayılan ailelere verilir.

Kanuna göre ihtiyaç sahibi bir aile olmak için ise hanede aylık kişi başına düşen net gelirin asgari ücretin üçte birinden az olması gereklidir. Gelin birlikte bu kapsamdaki aileler için yapılan yardım miktarlarına bakalım.

Sosyal yardımlaşma para yardımı ailenin çocuk sayısına göre değişiklik gösterir. Buna göre sosyal güvencesi olmayan ve ihtiyaç sahibi olan aileler için “Şartlı Eğitim Yardımı” yapılır. Sosyal yardımlaşma öğrenci parası başvurusu e-Devlet üzerinden yapılabilir. Yardım miktarlarını merak ediyorsanız gelin listeleyerek inceleyelim:

  • Erkek ilköğretim öğrencisi için 90 TL,
  • Kız ilköğretim öğrencisi için 100 TL,
  • Ortaöğretim erkek öğrenci için 130 TL,
  • Ortaöğretim kız öğrenci için 150 TL’dir.

Sosyal yardımlaşma okuyan çocuk parası sorgulama işlemi içinde yine e-Devlet’i kullanabilirsiniz. Buradan hem başvuru onay sürecini hem de yardım parasının yatırılıp yatırılmadığını kontrol edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Hane Yardımı Nasıl Alınır?

Sosyal Yardımlaşma Kaç Ayda Para Veriyor?

Sosyal yardımlaşma kaç ayda para veriyor diye merak edenler için bu yardımlar her ay hesaplara düzenli olarak yatırılır. Para yatırıldı mı diye sorgulamak istiyorsanız e-Devlet’i kullanabilirsiniz. Buradan kolay bir şekilde başvurunuzu ve yardımın yatırılıp yatırılmadığını öğrenebilirsiniz.

Sosyal Yardımlaşma Yatan Para Sorgulama

Sosyal yardımlaşma yatan para sorgulama işlemi e-Devlet üzerinden kolayca yapılabilir. Buradan başvurunuzun durumunu ve paranızın hesaba yatıp yatmadığını öğrenebilirsiniz. Peki sosyal yardımlaşma para yardımı nereden alınır?

Para yardımı genellikle PTT hesabına yatırılır. Sonrasında PTT kart ile harcamalarınızı yapabilirsiniz. Nakit olarak çekmek için ise PTT ATM’lerini kullanabilirsiniz.

Sosyal Yardımlaşma Doğum Parası 2023

Sosyal yardımlaşma para yardımı ihtiyaç sahipleri için birçok farklı durumda yapılabilir. Bunlardan biri de doğum parasıdır. Doğum yardımı için TC numaranız ile aile.gov.tr sitesinden başvuru yapabilirsiniz. Aynı zamanda kaymakamlıklar aracılığı ile de başvurular alınır. Sosyal yardımlaşma doğum parası 2023 yılı için şu şekilde belirlenmiştir:

  • İlk çocuk için 300 TL,
  • İkinci çocuk için 400 TL,
  • Üçüncü çocuk için ise 600 TL doğum parası verilir.
  • Ek olarak 520 TL emzirme parası da verilir.

Öneri içerik: Hasta Bezi Yardımı Nasıl Alınır?

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Nereden Alınır?

Sosyal Yardımlaşma Parası Nereden Alınır?
Sosyal Yardımlaşma Parası Nereden Alınır?

Sosyal yardımlaşma para yardımı için size en yakın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gidebilirsiniz. Burada ihtiyacınıza uygun yardım size sağlanacaktır.

Para yardımı almanız durumunda da yardımlar her ay PTT hesabınıza yatırılır. Paranızı ATM’lerden çekebilir veya direkt olarak karttan harcayabilirsiniz.

Sosyal Yardım Parası Sorgulama

Sosyal yardımlaşma para yardımı için başvuru ve onay süreçleri bulunur. Başvuru sürecinizi e-Devlet üzerinden takip edebilirsiniz.

Başvurunuz onaylandıktan sonra da sosyal yardım parası sorgulama ile yine e-Devlet üzerinden veya PTT hesabınızdan paranın hesabınıza yatırılıp yatırılmadığını kontrol edebilirsiniz.

Genellikle yardım paraları PTT hesaplarına her ay düzenli olarak yatırılır. Ancak ilk kez alınacak olan sosyal yardımlaşma parası ziraat hesabına da yatırılabilir. Ziraat hesabınızdan paranızı çekerek veya kart ile kullanabilirsiniz.

Öneri içerik: Kızılay Burs Başvurusu

Sıkça Sorulan Sorular

Sosyal yardımlaşma para yardımı ile ilgili merak edilen diğer sorular şu şekilde:

Açık öğretim öğrencisi yardım ödemesi alabilir mi?

Ailesi sosyal yardımlardan yararlanan üniversite öğrencileri de bu yardımlardan faydalanabilir. Açık öğretim öğrencisi için 2022-2023 yılında miktar 256 TL olarak açıklanmıştır.

Sosyal yardımlaşma doğum parası ne kadardır?

Sosyal yardımlaşma doğum parası ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü çocuk için ise 600 TL olarak verilir. 

2023 Sosyal yardımlaşma para miktarı ne kadardır?

2023 itibariyle yardımlaşma parası 850 TL ile 1250 TL arasında değişmektedir. Ailenin gelir seviyesi hesaplanır ve ihtiyaç durumuna oranla bu miktarlar arasında para yardımı yapılır.

Öneri içerik: Hoşgeldin Bebek Paketi Başvurusu

Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?
Paylaş
Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Hoşgeldin Bebek Paketi Başvurusu

Hoşgeldin Bebek Paketi Başvurusu Nasıl Yapılır? Detaylar…

ibb burs başvurusu

İBB Burs Başvurusu Başladı Mı? 2023 Şartları ve Burs Miktarı

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Ne Kadar? Nasıl Alınır?

PTT Sosyal Yardım Kartı

PTT Sosyal Yardım Kartı Başvurusu 2023 | Nasıl Yapılır?

Kızılay Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır

Kızılay Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? 7 Adımda! (Resimli)

Bedava Tablet Başvurusu

MEB Bedava Tablet Başvurusu Nasıl Yapılır? 2023 Detayları!

Daha Fazla Makale

Yeşil Kart Nasıl Çıkarılır

Yeşil Kart Nasıl Çıkarılır? Kimlere Verilir? 2023 Başvuru!

Hasta Bezi Yardımı Nasıl Alınır?

Hasta Bezi Yardımı Nasıl Alınır? Hasta Bezi Parası Başvurusu

Hane Yardımı Nedir

Hane Yardımı Nedir? Tamamlandı Ne Demek? Başvuru Detayları…

Ev Hanımlarına Yardım Başvurusu

Ev Hanımlarına Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Tüm Detaylar!

X