Hasta Bezi Yardımı Nasıl Alınır? Hasta Bezi Parası Başvurusu

Yazar: Aykut Tarih: 07.12.2023
Hasta Bezi Yardımı Nasıl Alınır?

Hasta bezi çeşitli hastalıklardan dolayı idrarını kaçıran ve tuvalete gidemeyen kişiler için kullanılan bir üründür. Devlet tarafından bu kişilerin ihtiyacı olan hasta bezleri için hasta bezi yardımları yapılır. Bu sayede hasta için bez raporu çıkartılarak maddi destek alınabilir. Peki, hasta bezi yardımı nasıl alınır?

Yaşlıların tuvalet problemi birçok ailenin temel sorunu. Bunun için devlet yaşlılara da bez yardımı ödemesi yapar. Yaşlılara bez parası nasıl alınır diye merak ediyorsanız yine yazımızda bunun cevabını da bulabilirsiniz.

Bez yardımı için öncelikle devlet hastanelerine başvuru yaparak uzman doktor tarafından rapor almalısınız. Bunun yanı sıra hasta bezi almak için aynı zamanda bazı evraklar gereklidir. İşte başvuru detayları…

Hasta Bezi Parası Nasıl Alınır?

Hasta bezi yardımı nasıl alınır diye merak ediyorsanız bunun için iki önemli belgeye ihtiyaç vardır. Bu belgeler;

 1. Uzman doktor tarafından verilen hasta raporu,
 2. Hastanın beze ihtiyacini gösteren reçetedir.

Eskiden eczanelerden bu belgeler ile direkt olarak bezler alınabiliyordu. Ancak günümüzde bunun yerine para yardımı sistemine geçilmiştir. 2022 tarihli değişiklik sonrası verilen para ile hasta bezlerini istediğiniz yerden temin edebilirsiniz. Peki hasta bezi parası nasıl alınır gelin bunu da detaylı bir şekilde inceleyelim.

Öneri içerik: PTT Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır?

Engelli Bez Parası Nasıl Alınır?

Hasta bezi yardımı nasıl alınır ve hangi tür bezler için yardım yapılır listeleyecek olursak;

 1. Hasta alt bezi,
 2. Külotlu hasta alt bezi,
 3. Külotlu çocuk hasta alt bezi,
 4. Çocuk hasta alt bezi olarak yardımları sıralayabiliriz.

Engelli bez parası nasıl alınır sorusunun cevabı olarak da ilk olarak doktorunuzdan hasta bezi raporu almalısınız. Sonrasında sağlık ocaklarından hasta bezi reçetesi yazdırabilirsiniz. İlerleyen günlerde e-devlet üzerinden de başvuru durumunuzu sorgulayabilirsiniz. Peki başvuru onaylandıktan sonra engelli bez parası nereden alınır?

Engelli bez parası PTT hesaplarına yatırılır siz de PTT’den parayı çekerek kullanabilirsiniz.

Hasta Bez Parası Nasıl Alınır?

Hasta Bez Parası Nasıl Alınır?
Hasta Bez Parası Nasıl Alınır?

Hasta bezi yardımı nasıl alınır sorusunu detaylıca cevaplandırdık. Peki hasta bez parası nasıl alınır ve nereden alınır gelin şimdi de bu konuya açıklık getirelim.

Diğer tüm yardımlarda olduğu gibi hasta bezi ödemesi de kişilerin PTT hesabına yatırılır. Yardım kimin adına yapılıyorsa o kişi kimliğiyle birlikte ödemesini alabilir. Ödemeler genelde ayın 1-5 tarihleri arasında hesaplara yatırılır. Aklınıza yardımı alan kişi yatalaksa veya engelinden dolayı dışarı çıkamıyorsa hasta bezi yardımı nasıl alınır sorusu takılabilir.

Bunun için de hasta yakını PTT’ye başvurarak kendi ve hastanın TC kimlik kartıyla yardım parasını alabilir.

Hasta Bezi Yardımı İçin Nereye Başvurulur?

Hasta bezi yardımı için nereye başvurulur diyorsanız ilk olarak hastaneye gitmelisiniz. Burada hastanın durumu uzman doktor tarafından değerlendirilir ve beze ihtiyacı olduğuna dair rapor çıkartılır. Sonrasında ise aylık olarak bez için yardım ödemeleri yapılır.

Hasta bezi yardımı nasıl alınır ve ödemeler nereye yapılır herkes tarafından merak edilir. Yardım hasta veya hasta yakınına aylık olarak ödenir. PTT hesabı aracılığı ile para hesaplara yatırılır. 

Hasta Bezi Raporu Nasıl Alınır?

Hasta bezi için rapor alma sürecince ilk olarak hasta uzman bir doktora başvurmalıdır. Uzman doktor hastanın beze ihtiyacı olduğunu raporladıktan sonra ise sağlık ocağından reçete yazdırılır. Bu reçetelerde genellikle hastanın ihtiyaç duyduğu bez sayısı açık bir şekilde yer alır. Peki tüm bu süreçten sonra bez raporu parası nasıl alınır?

Bez parası yardımları hastaların veya hasta yakınlarının PTT hesaplarına yatırılır. Para yatırıldıktan sonra ise PTT hesaplarından para çekimi yapabilirsiniz.

Hasta Bezi Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hasta bezi yardımı başvurusu için öncelikle doktor raporuna ihtiyaç vardır. Bu raporu aldıktan sonra ise hastalara günde maksimum 4 adet olmak üzere aylık 120 adet bez yardımı yapılır. Eskiden direkt olarak verilen bez yardımı artık 120 adet bezin fiyatı hesaplanarak nakit şeklinde verilir. 

Yaşlı bez yardımı nasıl alınır sorusuna gelirsek bunun için de yine bir doktor raporuna ihtiyaç vardır. Rapor alındıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapılır. Başvurunuz onaylandıktan sonra alt bezi parası nasıl alınır ve nerden alınır diye düşünüyor olabilirsiniz.

Paralar her ayın 1-5 tarihleri arasında kişilerin banka hesabına yatırılır. PTT’ye giderek yardım parasını hasta kendisi veya hasta yakını tarafından çekilebilir.

İlginizi çekebilir: Hane Yardımı Hakkında

Aile Hekimi Hasta Bezi Raporu Verebilir mi?

Aile Hekimi Hasta Bezi Raporu Verebilir Mi?
Aile Hekimi Hasta Bezi Raporu Verebilir Mi?

Aile hekimi hasta bezi raporu verebilir mi birçok kişi tarafından merak edilen bir sorudur. Aile hekiminiz size bez için kullanım sayısına göre aylık veya iki aylık reçete yazabilir. Ancak en başta hasta bezi yardımı için verilen raporun uzman hekim tarafından verilmesi gerekir.

Hasta bezi yardımı nasıl alınır diye soranlar için ilk olarak uzman bir hekimden hasta bezi raporu almalısınız. Daha sonrasında da sağlık ocaklarına aile hekimlerinize bez için reçete yazdırmalısınız. Bu sayede yardımdan faydalanabilirsiniz.

Hasta Bezi Yardımı Nereden Alınır?

Hasta bezi yardımı nasıl alınır ve nereden alınır? Öncelikle hasta bezi yardımı için doktor raporunuzu almalısınız. Bu aşamadan sonra SGK Şahıs Ödeme Online Başvuru sitesinden TC kimlik numarası ile  başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvuru sonrası yardım her ay hesaplara yatırılır. Peki yatırılan hasta bezi yardımı nereden alınır?

Yatırılan parayı PTT’ye giderek kimlik numaranız ile hesabınızdan çekebilirsiniz. Bunun yanı sıra  PTT ATM’lerinden de parayı çekmek mümkündür.

İBB Hasta Bezi Yardımı Nasıl Alınır?

Hasta bezi raporu nasıl alınır diyorsanız bu oldukça kolay bir süreçtir. Uzman doktora giderek raporunuzu alabilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yanı sıra bazı belediyeler de hastalar için bez yardımı yapar.

Yoksul, muhtaç veya engelli kişilere yapılan yardımlardan biri de ibb hasta bezi yardımı. Bu yardım için belediyeyi arayabilir buradan başvuru yapabilirsiniz.

Hasta Bezi Yardımı Ne Kadar Oldu?

Yatalak hasta bez parası nasıl alınır diye merak ediyor olabilirsiniz. Yatalak hastalar için başvuru tamamlandıktan sonra para yardımını hastanın yakını alabilir. Yardımlar her ay PTT hesaplarına yatırılır. Peki hasta bezi yardımı ne kadar oldu?

 • Genelde hasta bezleri yardımı yapılırken aylık olarak hesaplanıyor ve her gün için maksimum 4 bez yardımı yapılıyor.
 • Bunun için ise devlet 225,60 TL yardım yapıyor.

Öneri içerik: Ev Hanımlarına Yardım Başvurusu

Hasta Bezi Yardımı Sorgulama

Hasta Bezi Yardımı Sorgulama
Hasta Bezi Yardımı Sorgulama

Hasta bezi yardımı nasıl alınır sorusunu cevaplandırdıktan sonra diğer bir önemli nokta ise yardımlar için sorgulama yapmaktır. Hasta bezi yardımı sorgulama için izlemeniz gereken adımları sıralayalım.

 1. T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile e-devlet sistemine giriş yapın.
 2. Hizmetler kısmından Sosyal Güvenlik Kurumu’nu seçin.
 3. Buradan Tedavi Bilgileri Sorgulama’yı seçin.
 4. Bu sekmeden hasta bezi sorgulamasını gerçekleştirin.

Hasta Bezi Yardımı Ne Zaman Yatar?

Engelliler, hastalar ve yaşlılar için bez yardımı başvurusu yaptıktan sonra sonuçları internet sitesinden takip edebilirsiniz. E-devlet hasta bezi başvurusu ile başvurunuzu sorgulayabilirsiniz. Bunun yanı sıra yardımın hesaba yatırılıp yatırılmadığını da e-devlet üzerinde görebilirsiniz.

Hasta bezi yardımı ne zaman yatar diye merak ediyorsanız da bu yardımlar genellikle ayın 1 ile 5’i arasında hesaplara yatırılır.

2023 Hasta Bezi Devlet Ödemesi Ne Kadar?

Hasta bezi yardımı ne kadar oldu birçok kişi tarafından merakla bekleniyor. Bu yardımların miktarı her sene gelen zamlar ile birlikte arttırılmaktadır. Bezler için ise ilk başta direkt bez olarak olarak yapılan ayni yardımlar 2022 itibariyle nakti yardıma çevrilmiştir. Peki 2023 hasta bezi devlet ödemesi ne kadar?

 • 2023 hasta bezi devlet ödemesi miktarı 1 aylık bez kullanımının hesaplanması sonucu belirlenmiştir.
 • Bu da yaklaşık olarak 225,60 TL’dir.

Hasta bezi yardımı nasıl alınır? Artık biliyorsunuz! Merak ettiklerinizi YORUMLAR bölümünden bize sorabilirsiniz…

Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?
Paylaş
Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Ev Hanımlarına Yardım Başvurusu

Ev Hanımlarına Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Tüm Detaylar!

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Ne Kadar? Nasıl Alınır?

ibb burs başvurusu

İBB Burs Başvurusu Başladı Mı? 2023 Şartları ve Burs Miktarı

Yeşil Kart Nasıl Çıkarılır

Yeşil Kart Nasıl Çıkarılır? Kimlere Verilir? 2023 Başvuru!

Hasta Bezi Yardımı Nasıl Alınır?

Hasta Bezi Yardımı Nasıl Alınır? Hasta Bezi Parası Başvurusu

PTT Sosyal Yardım Kartı

PTT Sosyal Yardım Kartı Başvurusu 2023 | Nasıl Yapılır?

Daha Fazla Makale

Hoşgeldin Bebek Paketi Başvurusu

Hoşgeldin Bebek Paketi Başvurusu Nasıl Yapılır? Detaylar…

Hane Yardımı Nedir

Hane Yardımı Nedir? Tamamlandı Ne Demek? Başvuru Detayları…

Kızılay Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır

Kızılay Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? 7 Adımda! (Resimli)

Bedava Tablet Başvurusu

MEB Bedava Tablet Başvurusu Nasıl Yapılır? 2023 Detayları!

X