Ev Hanımlarına Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Tüm Detaylar!

Yazar: Aykut Tarih: 07.12.2023
Ev Hanımlarına Yardım Başvurusu

Ev hanımlarına müjde! Bu içerikte sizlere yapılan nakdi yardımları konu alıyoruz. Ev hanımlarına yardım başvurusu nasıl yapılır? Tüm detaylarıyla sizlere aktaracağız.

Ev hanımlarına destek başvurusu e-Devlet aracılığıyla yapılabiliyor. Ayrıca belediyelere ve SYDV Vakıfları’na da başvuru yapabiliyorsunuz. İçeriğimizde PTT ev hanımlarına para yardımı var mı sorusuna da yanıt verdik.

Ev kadınlarına yardım şartları nelerdir? Başvuruya dair tüm ayrıntılar Paratik farkıyla sizlerle. İşte detaylar…

Ev Hanımlarına Yapılan Sosyal Yardımlar Nelerdir?

Ev Hanımlarına Yapılan Sosyal Yardımlar Nelerdir?
Ev Hanımlarına Yapılan Sosyal Yardımlar Nelerdir?

Günümüz Türkiye’sinde yaşanan ekonomik zorluklar, vatandaşları daha çok sosyal yardım programlarına yönlendiriyor. Sosyal yardım talebinde bulunan kişilerin başında ise ev hanımları geliyor. Ev hanımlarına yardım başvurusu bilgilerinden önce ilk olarak yapılan sosyal yardımları aktaralım.

Ev hanımlarına yapılan sosyal yardımlar şu şekildedir:

 • Türkiye Aile Destek Programı
 • Çocuk Destek Bileşeni
 • Elektrik ve Doğalgaz Destek Paketleri
 • Nakdi Yardımlar

Başvurular Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti üzerinden alınsa da alternatif yöntemler de mevcut. Konuya dair destek paketlerini yakından tanıyalım…

Öneri içerik: MEB Bedava Tablet Başvurusu Nasıl Yapılır?

1- Türkiye Aile Destek Programı

Aile Destek Programı
Aile Destek Programı

İlk olarak Türkiye Aile Destek Programı ile başlayalım. Öncelikle bu program ailelere kapsadığı için doğal olarak ev hanımlarına yardım başvurusu altında değerlendirilebilir.

 • Aile destekleri programı kapsamında gerekli şartları sağlayan ev hanımlarına 850 TL ile 1.250 TL arasında ödeme yapılır.
 • Ödeme sıklığı “her ay” olarak belirlenmiştir. Yani bu yardıma hak kazanmanız halinde 12 ay boyunca bu ödemeyi alabilirsiniz.

2- Çocuk Destek Bileşeni Yardımı

Çocuk Destek Bileşeni
Çocuk Destek Bileşeni

Ev hanımlarına sosyal yardım çeşitleri arasında yeni bir programdan daha bahsedebiliriz. “Çocuk Destek Bileşeni” ismiyle tanıtılan program, ev hanımlarına para yardımı yapmayı amaçlıyor.

Çocuk Destek Bileşeni yardım programının detayları şu şekildedir:

 • Yardım tutarı çocuk sayısına göre değişiklik gösterir.
 • Çocuk sayısına göre 350 TL ile 650 TL arasında değişen miktarlarda nakdi ücret desteği sağlanıyor.
 • Bu program, Aile Destek Programı’na ek destek sağlamak amacıyla düzenlenmiştir.

Ev hanımlarına yardım başvurusu için yardım çeşitlerine devam edelim. Ev kadınlarına destek paketleri sadece bunlarla sınırlı değil. Doğalgaz ve Elektrik Tüketim Desteği detaylarını şimdi inceleyin…

Öneri içerik: PTT Sosyal Yardım Kartı Nerede Kullanılır?

3- Elektrik ve Doğalgaz Tüketim Destekleri

Elektrik ve Doğalgaz Yardımları
Elektrik ve Doğalgaz Yardımları

Ev kadınlarına yardım miktarları elektrik ve doğalgaz tüketim destekleri için de geçerlidir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, geçtiğimiz yıllarda uygulanan tüketim desteklerine bu yıl da devam edilecek.

Ev hanımlarına devlet desteği kapsamında değerlendirilebilecek bu gelişmenin detayları şu şekildedir:

 • Elektrik desteği hane halkı sayısına göre değişiklik gösterir. Buna göre ilgili şartların sağlanması halinde 3 kişilik bir aileye 144 TL elektrik desteği verilecektir.
 • Aynı şekilde ihtiyaç sahibi ailelere 900 TL ile 2.500 TL arasında değişen miktarlarda doğalgaz yardımı yapılacaktır.

4- Ev Hanımlarına 3500 TL Yardım Başvurusu

Söz konusu ev hanımlarına yardım başvurusu olduğunda insanların talebinin fazla olmasından hareketle bazı spekülatif haberler de çıkabiliyor. Bunlardan birisi “Ev hanımlarına 3500 TL yardım başvurusu” şeklindedir.

Son zamanlarda sıkça karşılaşılan bu haberler, gerçeği yansıtmamaktadır. Şu anda hem bakanlık, hem de belediyeler tarafından yapılan ev hanımlarına maddi destek programlarında böyle bir uygulama bulunmamaktadır.

5- Ev Hanımlarına 500 TL Yardım Başvurusu

Ev hanımlarına yardım başvurusu konusunda farklı bir spekülatif haberden bahsedilebilir: 500 TL yardım başvurusu!

Aynı şekilde günümüzde devletin ev hanımlarına yardımı arasında böyle bir uygulama bulunmuyor. Bu nedenle ev hanımlarına 500 TL yardım başvurusu şeklinde çıkan haberlere kesinlikle itibar etmeyiniz.

İlginizi çekebilir: Kızılay’dan Nasıl Yardım Alınır?

Ev Hanımlarına Yardım Başvurusu Şartları

Ev Hanımlarına Yardım Başvurusu Şartları
Ev Hanımlarına Yardım Başvurusu Şartları

Ev hanımlarına yapılan yardımları sizler için sıraladık. Bu yardımların tamamı, belirli şartları sağlamanız halinde tarafınıza yapılıyor. Peki, ev hanımlarına yardım başvurusu şartları nelerdir? Devlet desteği programlarında temel olarak aşağıdaki şartlar aranmaktadır:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması,
 • Türkiye’de ikamet ediyor olması,
 • 18 yaşından büyük olması,
 • Hane halkında memur, noter ya da muhtar olarak çalışan birinin olmaması (Aile Destek Programı için),
 • Hane halkı kişi başı ortalama gelirinin net asgari ücretin 1/3’ünden az olması (3.800 TL’den az),
 • SGK kayıtlarına göre işsiz olması,
 • Gelir durumunu gösterir belge ile birlikte muhtaçlık durumunu ispatlaması.

Ev hanımlarına yardım şartları bu şekilde. Şimdi asıl konumuza geçiş yapabiliriz: Ev hanımlarına yardım başvurusu nasıl yapılır? İşte detaylar…

Öneri içerik: Hane Yardımı Nedir?

Ev Hanımlarına Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ev hanımlarına yardım parası uygulamalarından faydalanmak için yukarıdaki şartları taşımanız gerekiyor. Eğer bu şartları taşıyorsanız başvuru işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. E-Devlet ev hanımlarına yardım başvurusu için kullanabileceğiniz platformlardan birisidir.

Şimdi başvuru kanallarının tamamını detaylı bir şekilde inceleyelim…

1- e-Devlet

e-Devlet Ev Hanımlarına Yardım Başvurusu
e-Devlet Ev Hanımlarına Yardım Başvurusu

Ev hanımlarına yardım e-Devlet başvurusu için belirli işlemler gerekmektedir. Özellikle Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın düzenlediği programlara başvurular e-Devlet üzerinden gerçekleştiriliyor. E-Devletten sosyal yardım başvurusu yapmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 • E-Devlet Sosyal Destek Ön Başvuru bağlantısına tıklayın.
 • Kimlik numarası ve şifreniz ile giriş yapın.
 • Sağ üst köşede yer alan “Yeni Başvuru” butonuna tıklayın.
 • Gelir tespitine yönelik olarak bazı sorular sorulacaktır. Tüm seçeneklere eksiksiz ve doğru bir şekilde yanıt verin.
 • Sonrasında “Gönder” butonuna tıklayarak ön başvuruyu tamamlayın.

E-Devlet üzerinden sosyal yardım başvuruları temelde bu şekilde yapılıyor. Ancak başka yöntemler de mevcuttur. İşte diğer başvuru kanalları…

2- Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları

Ev hanımlarına yardım başvuru formu doldurmak için SYDV Vakıfları’da tercih edilebilir. Ancak ilgili vakıflardan temel olarak gelir testi yapılabilmektedir. Bunun sonucunda sosyal destek programlarından faydalanıp faydalanamayacağınızı öğrenebilirsiniz.

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları, yukarıda saydığımız destek programları başvurusunu kabul etmeyebilir. Ancak yine de yetkili kurumlarla iletişime geçmek için bu vakıfları tercih edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Yeşil Kart Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

3- Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı

Sigortasız ev hanımlarına yardım programları Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından düzenlenir. Bakanlık, e-Devlet haricinde hiçbir kanaldan başvuru kabul etmemektedir. Ancak Bakanlığa ait iletişim kanallarından başvurunuza dair bilgiler alabilirsiniz.

 • İkamet ettiğiniz şehrin il müdürlüklerinden sosyal yardım programları hakkında bilgi alabilirsiniz.
 • Ayrıca ALO 144 Sosyal Yardım Hattı aracılığıyla da sürece dair bilgi alabiliyorsunuz. Ancak bu hat üzerinden başvuru kabul edilmemektedir.

Ev hanımlarına yardım başvurusu için son olarak belediyeleri de değerlendirebilirsiniz. Büyükşehir Belediyeleri başta olmak üzere Türkiye’de birçok il ve ilçe belediyesi, sosyal yardım programları düzenlemektedir.

4- Belediyeler

Ev hanımlarına yardım başvurusu 2024 yılında belediyeler aracılığıyla da yapılabiliyor. Belediyelerin ev hanımlarına yönelik sosyal destek programlarına aşağıdaki bağlantılar üzerinden başvurabilirsiniz:

PTT Ev Hanımlarına Para Yardımı Yapıyor Mu?

Ev hanımlarına yardım başvurusu 2024 bilgilerinde PTT detaylarına da yer vermek gerekir. Bu konuda şu soruyu sıkça alıyoruz: PTT Ev Hanımlarına Para Yardımı Yapıyor Mu? İşte detaylar…

Öncelikle PTT tarafından ev hanımlarına ya da herhangi bir şekilde ihtiyaç sahibi ailelere yardım yapılmadığını belirtelim. PTT’nin sıkça aranmasının sebebi, ödemelerin ilgili kurum aracılığıyla verilmesidir.

Sosyal yardım programlarında ödemelerin tamamı PTT aracılığıyla gerçekleştirilir. Bu doğrultuda ilgili kurum direkt olarak yardım yapmaz, ancak ödemeler noktasında aracı görevi görür.

Çalışmayan Ev Hanımlarına Para Yardımı Yapılıyor Mu?

Çalışmayan Ev Hanımlarına Para Yardımı
Çalışmayan Ev Hanımlarına Para Yardımı

Ev hanımlarına yardım başvurusu detaylarına devam edelim. Çalışmayan ev kadınlarının merak ettiği konulardan birisi para yardımları diyebiliriz. Ev hanımlarına özel bir sosyal destek programı yer almasa da, yukarıda belirttiğimiz şartları sağlamaları halinde bu yardımlardan ev hanımları da faydalanabilir.

Kişinin statüsü, mesleği ya da kişisel özellikleri sosyal yardım almasına engel değildir. Ekonomik durumu yetersiz olan ve ilgili şartları sağlayan herkes, bu yardımlardan faydalanabiliyor.

Ev Hanımlarına Yardım Başvurusu Sorgulama

Ev kadınlarına yardım başvurusuna dair tüm bilgileri artık biliyorsunuz. Başvuruyu yaptıktan sonra sorgulama işlemlerine geçebilirsiniz. Peki, ev hanımlarına yardım başvurusu sorgulama işlemleri nasıl yapılır? İşte detaylar:

 • Başvuru sorgulama işlemleri e-Devlet üzerinden “Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama” ekranından yapılmaktadır.
 • Burada başvurmuş olduğunuz tüm sosyal destek programlarının takibini yapabilirsiniz.
 • Başvurunuzu belediyelere yapmanız halinde ALO 153 hattını arayabilir ve süreç hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ev hanımlarına yardım başvurusu için diğer detaylara değinelim…

Öneri içerik: İstanbul Büyükşehir Burs Başvurusu

Ev Hanımlarına Yardım Parası Ne Kadar?

Ev Kadınlarına Yardım Parası Ne Kadar?
Ev Kadınlarına Yardım Parası Ne Kadar?

Ev kadınlarına yardım başvurusu için kişiler yardım parasının ne kadar olduğunu da merak ediyor. Yukarıdaki yardım programlarından anlayacağınız üzere her bir sosyal yardım düzenlemesinin miktarı ve içeriği farklıdır. Yine de ev hanımlarına yardım parası ne kadar sorusunu şu şekilde yanıtlayabiliriz:

 • Aile Destek Programı: 850 TL – 1.250 TL arasında değişir.
 • Bu programda çocuk sayısına göre 350 TL ile 650 TL arasında değişen miktarlarda ek destek ödemesi yapılır.
 • Elektrik ve Doğalgaz Tüketim Desteği: 100 TL ile 2.500 TL arasında değişir.

Ev hanımlarına yardım başvurusu için bu seçeneklere sahipsiniz. Belediyelerin yardım miktarlarına ise değinilmedi. Çünkü her belediyenin kendisine özel olarak uyguladığı miktarlar farklılık göstermektedir.

Ev Hanımlarına Maaş Başvurusu Yapılabilir Mi?

Çalışmayan ev hanımlarına maaş başvurusu hakkında da araştırmalar yapılıyor. Ancak günümüzde gerek Bakanlık, gerekse de belediyeler tarafından gerçekleştirilen böyle bir uygulamanın varlığından söz edilemez.

Doğal olarak ev hanımlarına maaş için nereye başvurulur sorusunun bir yanıtı da yoktur. Günümüzde yerel ve ulusal medya kanalları aracılığıyla ev kadınlarına maaş şeklinde haberler yapılabiliyor. Bu haberlere kesinlikle itibar etmeyiniz.

İlginizi çekebilir: Garanti BES İptal İşlemleri

Sıkça Sorulan Sorular

Ev hanımlarına yardım başvurusu ile ilgili olarak sıkça sorulan sorular şu şekilde:

Ev hanımlarına yardım için nereye başvurulur?

Ev hanımlarına yardım parası için aşağıdaki kanallar aracılığıyla başvuru yapılabilir:
– Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
– Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları
– İl ve İlçe Belediyeleri

Ev hanımlarına bayram harçlığı nasıl başvurulur?

Ev hanımlarına bayram harçlığı şeklinde çıkan haberler asılsızdır. Böyle bir uygulama yoktur ve kesinlikle itibar etmeyiniz.

İŞKUR ev hanımlarına destek veriyor mu?

İŞKUR ev hanımlarına destek kapsamında iş ilanlarını kendi web adresinde yayınlamaktadır. E-Şube İŞKUR üzerinden ilanları kontrol edebilirsiniz.

Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?
Paylaş
Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

PTT Sosyal Yardım Kartı

PTT Sosyal Yardım Kartı Başvurusu 2023 | Nasıl Yapılır?

Hane Yardımı Nedir

Hane Yardımı Nedir? Tamamlandı Ne Demek? Başvuru Detayları…

Hoşgeldin Bebek Paketi Başvurusu

Hoşgeldin Bebek Paketi Başvurusu Nasıl Yapılır? Detaylar…

ibb burs başvurusu

İBB Burs Başvurusu Başladı Mı? 2023 Şartları ve Burs Miktarı

Hasta Bezi Yardımı Nasıl Alınır?

Hasta Bezi Yardımı Nasıl Alınır? Hasta Bezi Parası Başvurusu

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Ne Kadar? Nasıl Alınır?

Daha Fazla Makale

Bedava Tablet Başvurusu

MEB Bedava Tablet Başvurusu Nasıl Yapılır? 2023 Detayları!

Kızılay Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır

Kızılay Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? 7 Adımda! (Resimli)

Yeşil Kart Nasıl Çıkarılır

Yeşil Kart Nasıl Çıkarılır? Kimlere Verilir? 2023 Başvuru!

Ev Hanımlarına Yardım Başvurusu

Ev Hanımlarına Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Tüm Detaylar!

X