Merhaba!

Hesabınıza Giriş Yapın

Hesap Oluşturmak için Tıklayın
×

Hesap Oluştur

Aşağıdan hesap oluşturabilirsin.

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yap
×

Merhaba!

Parolanızı sıfırlamak için eposta adresinizi veya kullanıcı adınızı girin.
Giriş yapmak Tıklayın

Shutterstock Para Kazanma – 5 Adımda Kazanmaya Başlayın!

Tuğba tarafından yazıldı.
shutterstock para kazanma

Elinizin altındaki internet, araştırma yapmak dışında son derece etkili bir kazanç aracıdır. Bu sayede hobilerinizi yapmaya devam ederken bir yandan da para kazanmaya başlayabilirsiniz. İster ek gelir isterseniz de tam zamanlı kazanç sağlayabilirsiniz. İnternet, bu konuda sizleri asla kısıtlamıyor.

Görsel sanatlara ilgisi olan arkadaşlar için faydalı olacağını düşündüğüm bir yazıyla karşınızdayım. Sizler için Shutterstock para kazanma yöntemlerini detaylı bir şekilde araştırdım.

Bu yazıda, elinizdeki görsel içerikleri kullanarak nasıl para kazanabileceğinizi öğreneceksiniz. Bunun için dünyanın en popüler stok fotoğraf platformlarından Shuttertock’u detaylıca anlatacağım. Hazırsanız başlayalım.

Shutterstock nedir?

Shutterstock nedir
Shutterstock nedir

Shutterstock, 2003 senesinde Jon Oringer tarafından New York’ta kurulmuştur. Dünyanın en çok kullanılan stok fotoğraf, stok müzik, stok film ve düzenleme araçlarından biridir. Platformda, 450 milyondan fazla görsel içerik vardır.

Shutterstock içerisinde ücretli ya da ücretsiz birbirinden farklı içerik bulunur. Milyonlarca müşteri ve içerik üreticisi bu platform sayesinde bir araya gelir. İçerik üreticileri geniş kitleye ürünlerini tanıtır. Müşteriler ise geniş arşiv sayesinde istedikleri ürünlere kolayca ulaşır.

İnternet üzerinde birbirinden farklı pek çok stok fotoğraf satabileceğiniz site vardır. Lakin Shutterstock bu platformlar arasında en bilindik ve en güvenilirleri arasındadır. Hazırladığınız görselleri satarak pasif gelir elde etmeye kolayca başlayabilirsiniz.

Shutterstock para kazanma sayesinde görsel içerik üreticileri gelir elde edebiliyor.

Shutterstock iki ayrı kitleye hitap ediyor demiştik. Bunlardan ilki içerik üreticileri diğeri ise müşteriler. Bu nedenle Shutterstock’tan para kazamaya başlamadan önce Shutterstock Contributor (Katılımcı) hesabı açmanız gerekiyor.

Shutterstock Para Kazanma (5 Adım)

Shutterstock Para Kazanma
Shutterstock Para Kazanma

Shutterstock nedir öğrendikten sonra Shutterstock para kazanma nasıl başlar öğrenelim. Görsel içerikler üreterek para kazanmak istiyorsanız aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Shuttertock katılımcı hesabı açmak ve para kazanmaya başlamak için;

 1. 1. Shutterstock Contributor (Katılımcı) hesabı aç: İstenilen bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurun. (Ad, Soy ad, Görüntülenecek Ad, E-posta adresi, Şifre)
 2. 2. Adres bilgilerini gir: Platform üzerinden kazanacağınız para için adresinizin güncel olması şart. Adres bilgileri İngilizce giriliyor. O nedenle Türkçe karakterler (ö,ş,ğ,ş,ç vb.) kullanmayın.
 3. 3. Portföyünü kişiselleştir: Adres bilgilerinden sonra Shutterstock katılımcı hesap açımı tamamlanır. Müşterilerinize karşı güven oluşturması açısından profilinizde çeşitli bilgilere yer verin. Eğer varsa internet siteniz, içerik tarzınız, hangi kameraları kullandığınız vb.
 4. 4. İçeriklerini yüklemeye başla: Oluşturduğunuz görsel ve videoları portföy menüsünden yüklemeye başlayın.
 5. 5. İçeriğin onaylanması için bekle: Shutterstock’ta içeriklerinizi paylaşabilmeniz için onay sürecini beklemeniz gerek. Maksimum 21 gün süren inceleme süresinden sonra içeriğinizi platformda paylaşabilirsiniz.

Shutterstock İçerik Boyutları Nasıl?

Shutterstock’a içerik yükleyeceksiniz aşağıdaki koşulları tamamlamanız gerekiyor;

 • Fotoğraf ve illüstrasyonlar için en az 4 megapiksel JPEG dosyaları yükleyin.
 • Videolar için 5 ile 60 saniye uzunluğunda MOV veya Mp4 dosyaları yükleyin.
 • Vektörler için ise 8 veya 10 sürümüyle uyumlu EPS dosyaları yükleyin.

Shutterstock fotoğraf yükleme;

Shutterstock Fotoğraf Yükleme
Shutterstock Fotoğraf Yükleme

Yukarıdaki adımları tamamlayıp içeriklerinizi yükledikten sonra yapmanız gereken tek şey beklemek. Bu sırada sosyal medya hesaplarınızdan içeriklerinizin pazarlamasını yapabilirsiniz. Böylece daha hızlı ve çok kazanabilirsiniz.

Öneri Yazısı: Fotoğraf Satarak Para Kazanmak

Shutterstock Kazanç Dağılımı Nasıl?

shutterstock para kazanma
shutterstock para kazanma

Shutterstock, fotoğraf satmak isteyen herkes için başvurulacak ilk platformlardan bir tanesi. Peki, stok fotoğraflar satarak ne kadar para kazanabilirsiniz?

Shutterstock para kazanma ne kadar çok içerik sattığınıza bağlıdır. Shutterstock kazancını hesaplamak için öncelikle lisans seviyenizi bilmeniz gerekmektedir. İçerikleriniz müşteriler tarafından lisanslanır ve lisans seviyeniz arttıkça kazanç oranınız da artar.

Shutterstock’ta aynı zamanda her yılın 1 Ocak günü lisans seviyeleri sıfırlanır.

Görseller ve videolar için ayrı olmak üzere kazanç dağılımı yapılır. Aşağıdaki tablolarda Shutterstock kazanç dağılımı detaylarını inceleyebilirsiniz.

Shutterstock’ta fotoğraflar, vektörler ve illüstrasyonlar için kazanç dağılımı tablosu;

Görsel SeviyesiGörsel Lisans DağılımıKazancınız
Seviye 1100’e kadar%15
Seviye 2101-250%20
Seviye 3251-500%25
Seviye 4501-2500%30
Seviye 52501-25000%35
Seviye 625000’den fazla%40
Shutterstock Kazanç Dağılımı

Müşterilerinizin satın aldığı içeriklerden %40’a kadar komisyon kazanabilirsiniz.

Shutterstock’ta videolar için kazanç dağılımı tablosu;

Video SeviyesiVideo Lisans DağılımıKazancınız
Seviye 110’a kadar%15
Seviye 211-50%20
Seviye 351-250%25
Seviye 4251-5000%30
Seviye 55001-25000%35
Seviye 625000’den fazla%40
Shutterstock Video Kazanç Dağılımı

Shutterstock’ta Nasıl Daha Çok Kazanabilirim?

Shutterstock Para Kazanma
Shutterstock Para Kazanma

Görsel içerik satarak para kazanmak istiyorsanız ilk önce sabırlı olmalısınız. Çünkü bu işten para kazanmaya başlamadan önce oldukça sıkı çalışmanız gerekiyor.

Her yüklediğiniz içeriği saniyesinde satmayı beklememelisiniz. Süreç biraz zaman alacağı için de cesaretinizi hemen kaybetmemelisiniz. Aşağıdaki adımları takip ederek fotoğraflarınızdan para kazanma sürecini hızlandırabilirsiniz;

1- Trendleri Takip Etmek

Profesyonel olmanız maalesef Shutterstock’ta daha çok içerik satacaksınız anlamına gelmiyor. İnternet ortamında her şeye erişebildiği için rakiplerinizin önüne geçmeniz biraz zor olabilir.

Shutterstock’a sürekli olarak onlarca fotoğraf yüklüyor ancak geri dönüş alamıyor musunuz? O halde gündemdeki trendleri takip etmeye odaklanmalısınız.

Haberler ya da Reddit gibi büyük forumlar sayesinde gündemi takip etmeniz oldukça kolay. İnsanların anlık ihtiyaçlarına cevap verecek içerikler üretebilirsiniz. Böylece daha çok kazanç sağlayabilirsiniz.

2- Yaratıcı İçerikler Üretin

İçerik üreterek para kazanan herkes işin zorluğunu bilir. Devamlı yeni fikirler bulmak ve kendinizi geliştirmek durumundasınız. Bu durum stok fotoğrafçılığında da farklı değildir.

İş anlaşması yaparken tokalaşmak ya da kameraya karşı gülümsemek oldukça klişe fotoğraf temalarıdır. İnsanlar bu tarz fotoğraflara para ödemek istemez. O nedenle olabildiğince farklı ve özgün fotoğraflar çekmelisiniz.

Shutterstock Para Kazanma
Shutterstock Para Kazanma

3- Profesyonel Bir Şekilde Fotoğraf Editlemek

Shutterstock fotoğraf satmak editleme işi yapılarak artırılabilir.

Lightroom ya da Luminar AI gibi fotoğraf düzenleme uygulamalarını kullanarak içeriğinizi zenginleştirebilirsiniz. Böylece çektiğiniz fotoğrafların kalitesini artırırsınız. Buna ek olarak, rakiplerinizin içeriklerinden farklı olacağı için içeriğiniz daha hızlı fark edilebilir.

4- Evrensel İçerikler Üretin

Shutterstock, dünya geneline yılda milyonlarca dolar ödeme yapıyor. İçeriklerinizi tek bir konuya ya da bölgeye sınırlandırırsanız geri planda kalabilirsiniz. Başka kültürden insanların da ilgisini çekecek içerikler üretmeye başlayabilirsiniz.

İçerik üretme konusunda sıkıntı yaşıyorsanız farklı kültürleri araştırabilirsiniz.

5- Güvenilir Başka Platformlara Kayıt Olmak

Shutterstock para kazanma konusunda size yardımcı olabilecek en iyi platformlardan bir tanesi. Siz yine de başka siteleri denemeyi ihmal etmeyin.

İnternette stok fotoğraf satarak para kazanacağınız birbirinden farklı platform var. İçeriklerinizi başka sitelerde de yayımlayın. Ne kadar çok fotoğraf ya da video satışa çıkarırsanız para kazanma ihtimaliniz de o kadar artar.

İlginizi çekebilir: Spotify Para Kazanma

  Sıkça Sorulan Sorular

  sıkça sorulan sorular
  sıkça sorulan sorular

  Stok fotoğrafçılığı nedir?

  Stok fotoğrafçılığı, blog siteleri ya da reklamcılar tarafından talep edilen görsel içeriklerin satış karşılığı sağlanmasıdır. Stok fotoğrafçısı ise, çektiği fotoğrafları dijital ortamda satışa çıkaran kişidir.

  Shutterstock’ta en çok hangi kategoriden fotoğraflar satıyor?

  İçerisinde insan ya da soyut motifler barındıran içerikler daha çok ve çabuk satılabiliyor.

  Shutterstock gerçekten para kazandırıyor mu?

  Geçtiğimiz yıllar boyunca Shutterstock 1 milyar $’ın üzerinde ödeme gerçekleştirmiştir. Shutterstock pek çok fotoğrafçı için ana gelir kaynağıdır.

  Shutterstock ücretli mi?

  Shutterstock’a üye olup içeriklerinizi satmak için herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur.

  Shutterstock ne zaman ödeme yapıyor?

  Shutterstock her ayın başında ödemeleri hesaplar. Aynı ayın 7 ile 15’i arasında ödemeler yapılır.

  Shutterstock ödeme talep etmeli miyim?

  Shutterstock contributor (katılımcı) ödemeleri her ay otomatik olarak yapılır. Bu nedenle herhangi bir ödeme talebinde bulunmanıza gerek yoktur.

  Shutterstock ödeme alma seçenekleri neler?

  Payoneer, Paypal ya da Skrill seçeneklerinden biriyle ödemenizi alabilirsiniz.

  Shutterstock minimum ödeme tutarı ne kadar?

  Shutterstock minimum ödeme tutarı 35 $’dır. Ödeme alacağınız ay bu miktarın altında kaldıysanız ödemeniz bir sonraki aya aktarılır.

  Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?
  Paylaş

  Yorum Bırak

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Benzer İçerikler

  TikTok'ta Para Kazanmak

  TikTok’ta Para Kazanmak 2023 – Evden Para Kazan!

  Hepsiburada Para Kazanma | 5 İpucu ile Satışlarını Arttır!

  Para Kazandıran Uygulamalar

  Para Kazandıran Uygulamalar 2023 – GERÇEK PARA KAZANDIRAN APP!

  YouTube Shorts Para Kazanma 2023 – En Hızlı, En Yüksek!

  Podcast Para Kazanma Yolları – Online Para Kazanma 2023

  Nays ile Para Kazanma

  Nays İle Para Kazanma Yolları – GÜNDE 200 TL KAZANIN!

  Daha Fazla Makale

  Yorum Yaparak Para Kazanma

  Yorum Yaparak Para Kazanma – Trendyol, Amazon, YouTube…

  Oyun Test Ederek Para Kazanma | 5 YÖNTEM!

  Pinterest Para Kazanma

  Pinterest Para Kazanma 2023 – 7 Yol İle Para Kazanın!

  Steam Para Kazanma 2023 – Para Kazandıran Oyunlar!

  Twitch Para Kazanma

  Twitch Para Kazanma Şartları 2023 – 6 YÖNTEMLE KAZANIN!

  spotify para kazanma

  Spotify Para Kazanma 2023 – Güncel ve Garanti Yöntemler

  Al Sat Yaparak Para Kazanma

  Al Sat Yaparak Para Kazanmak 2023 – 17 Ürün ve Stratejileri!

  Kolay Para Kazanma Yolları

  Kolay Para Kazanma Yolları – EN KOLAY 10 YÖNTEM

  X