3D Yazıcı ile Para Kazanmak | Neler Yapılabilir? 7 YÖNTEM!

Yazar: Aykut Tarih: 08.12.2023
3D Yazıcı ile Para Kazanmak

Son dönemin popüler para kazanma yöntemlerinden birisine değineceğim. 3D yazıcı ile para kazanmak… Günümüzde 3D printer ile para kazananlar var. Peki, bunu nasıl yapıyorlar? Detayları araştırdım!

Sadece tek bir 3D printer ile iş kurmak mümkün. Üç boyutlu yazıcı ile nasıl para kazanılır diyorsanız sizler için tüm yöntemleri detaylı bir şekilde açıkladım. Ek olarak 3D yazıcı ile neler yapılıp satılabilir sorusuna da yanıt bulabileceksiniz.

Bu iş için sadece nasıl yapacağınızı değil, aynı zamanda maliyet ve kazançlarınızı da ortalama miktarlarla aktardım. Son olarak 3D yazıcı fiyatlarına da değindim. O halde 3D yazıcı ürünleri ile nasıl para kazanabilirsiniz? Detaylar gelsin! 😊

3D Yazıcı ile Nasıl Para Kazanılır?

3D Yazıcı ile Nasıl Para Kazanılır
3D Yazıcı ile Nasıl Para Kazanılır

3D yazıcılar son dönemin popüler teknolojik gelişmelerinden birisi. Yapay zekâ ile birlikte yaşadığımız dönemin ön plana çıkan teknolojileri arasında yer alıyor. Peki, 3D yazıcı modellerinden en az birisiyle nasıl para kazanılabilir? Yöntemlere aşağıda yer verdim ve ilgili başlığında detaylı bir şekilde açıklayacağım.

 1. 3D Baskı Tasarımı Satmak
 2. Kişiselleştirilmiş Ürün Satışı
 3. Yerel Bir İşletme Kurmak
 4. Deneyimleri Paylaşmak
 5. Tarama Hizmeti Vermek
 6. Danışmanlık Hizmeti Vermek
 7. 3D Yazıcı Kiralamak

3D yazıcı işini öğrendiğinizde ve bu işe başladığınızda yukarıdaki hizmetleri verebilirsiniz. 3D yazıcı ile neler yapılabilir sorusunu detaylı olarak yanıtlayacağım.

Şimdi 3D yazıcı ile para kazanmak için hayati öneme sahip maliyet ve kazanç bilgilerine geçelim…

3D Yazıcı ile Ne Kadar Kazanılır?

3D Yazıcı ile Ne Kadar Kazanılır
3D Yazıcı ile Ne Kadar Kazanılır

3D yazıcı ile para kazanmak için tamamen profesyonel olmanız gerekiyor. Yani, işinize evde amatör bir şekilde başlayabilirsiniz ancak sonrasında şirket kurarak profesyonel olmanız, daha iyi kazançlar açısından önemlidir.

3 boyutlu yazıcı ile para kazanmak, öğrendikten sonra çok basit. Yukarıda bahsettiğim iş modellerinin her birinde farklı kazançlar söz konusu. Ancak bu işe profesyonel bir şekilde başlarsanız, belirli süre sonra aşağıdaki kazançları elde edebilirsiniz;

 • Freelance olarak tasarım satışı yaparsanız ve bunu özellikle yurt dışı freelance sitelerinde yaparsanız aylık 1.000 $ gibi kazançlar elde edebilirsiniz.
 • Ürün yapıp satmayı da deneyebilirsiniz. Bu noktada işin biraz daha derinine inmeniz gerekiyor. Siz derine indikçe daha çok kazanacaksınız emin olun. Burada da kazancınız satış oranlarına göre aylık 2.000 TL’den başlayabilir.
 • 3D printer ile yapılabilecek işler arasında işletme kurmak da yer alıyor. Yani faaliyet alanınızı belirleyerek şirket kurabilir, bu hizmetlerin tamamını en iyi şekilde verebilirsiniz. Bu senaryoda kazancınız aylık 20.000 TL’den başlayabilir. Tabii bunun için biraz zaman gerekiyor.
 • Farklı bir iş türü de deneyebilirsiniz. Örneğin 3 boyutlu yazıcılar konusunda kendinizi geliştirdiniz diyelim. Deneyimlerinizi paylaştığınız bir YouTube kanalıyla da kazanç elde edebilirsiniz. YouTube’da bu tarz videolara oldukça ilgi gösteriliyor.
 • Sadece cihazınızı kullandırmak bile kazandırabilir. Yani kiralama ya da tarama hizmeti yöntemiyle de gelir elde edebilirsiniz. Burada kazancınızı kendiniz belirlersiniz.
 • Son olarak danışmanlık hizmeti verebilirsiniz. Her bir danışanınız için 1.000 TL’lik fiyat belirleyebilir, kazanmaya başlayabilirsiniz.

3D yazıcı ile para kazanmak için ne kadar sermayeye gerek duyulur? Devam edelim!

Öneri İçerik: Ne Üretebilirim?

3D Printer ile İş Kurmak İçin Ne Kadar Sermaye Gerekir?

3D Yazıcı ile İş Kurma Maliyeti
3D Yazıcı ile İş Kurma Maliyeti

3D yazıcı ile evde para kazanmak için aslında çok yüksek sermayelere ihtiyacınız yok. Maddi olarak ortalama bir 3D printer fiyatını ve diğer giderleri karşılamanız yeterli. Ancak şirket açarak daha profesyonel bir şekilde bu işi yapacaksanız ekstra maliyetler söz konusu olabilir.

Maliyetlerde en önemli etken elbette 3 boyutlu yazıcı fiyatlarıdır. Yeteri kadar araştırmayla kaliteli bir yazıcıyı uygun fiyata satın almak mümkün. 3D printer para kazanma için aşağıdaki maliyetler söz konusu olacaktır.

Şirket Kurmak5.000,00 TL
3D Yazıcı Maliyeti20.000,00 TL
Hammadde Maliyeti5.000,00 TL
Bilgisayar10.000,00 TL
3D Yazıcı ile İş Kurmak Maliyeti
 • Bu işi profesyonel bir şekilde yapmak ve sürdürmek için başlangıç olarak ortalama 40.000 TL gibi bir sermaye yeterli olacaktır.
 • 3D yazıcı ile para kazanmak için cihaz sayısını arttırabilir ve daha fazla kazanabilirsiniz.
 • Bu durumda maliyetleriniz de artacaktır.

NOT: Görüldüğü gibi maddi olarak çok fazla sermayeye ihtiyacınız yok. Ancak bu işe başlamak ve devamında sürdürmek için yeteri kadar bilgi birikimine ihtiyacınız olacak.

7 Adımda 3D Yazıcı ile Para Kazanmak!

3D yazıcı ile para kazanmak için detaylara geçebiliriz. İşi öğrendiğinizde ve faaliyete başladığınızda bir gecede para kazanmak ne derece mümkün, bunu görmüş olacaksınız. Genel hatlarıyla üretim yapmanız gerekiyor. Ancak farklı yöntemler de mevcut.

O halde 3 boyutlu yazıcı ile neler yapılabilir? Nasıl para kazanılabilir? Detaylar gelsin!

1- Tasarım Sat

3D yazıcı ile para kazanmak için sadece tasarım yapabilirsiniz. Emin olun birçok kişi üretim yapmak için en önemli aşama olan tasarım yapmayı bilmiyor ve bu yönde hizmet satın alıyorlar. Siz, tasarım anlamında kendinizi geliştirerek 3D çizim satmak fikrini gerçekleştirebilirsiniz.

3D tasarımlarınızı satabileceğiniz bazı platformlar şu şekilde;

 • Fiverr
 • Patreon
 • CGTrader
 • MyMiniFactory
 • Bionluk
 • TurboSquid

2- Kişiselleştirilmiş Ürün Satışı

3D Yazıcı ile Neler Yapılıp Satılabilir
3D Yazıcı ile Neler Yapılıp Satılabilir

3D yazıcı ile üretim yapmak istiyorsanız kişiselleştirilmiş ürün satışını düşünebilirsiniz. Kişiye özel ürünler, son zamanlarda çok fazla talep görüyor. 3D yazıcılarla kişiselleştirilmiş ürün anlamında birçok seçeneğe sahipsiniz.

İnsanlar, artık daha fazla kişiselleştirilen ürünlere talep gösterdiği için seri üretim mantığından çıkılıp bireye özgü üretime yönelmek gerekiyor. 3D yazıcı ile para kazanmak istiyorsanız mutlaka bu alternatifi deneyin. Bu bir saat de olabilir, anahtarlıkta! Sadece araştırın, üretin ve satın!

Satış yapmak için Etsy en uygun platformlardan birisi. Etsy Satış Yapmak başlıklı içeriğimize göz atarak daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz!

3- Yerel Bir İşletme Kurun

3D yazıcı ile yapılabilecek projeleri öğrendiniz ve artık üretim yapmak istiyorsunuz! Bunu profesyonel bir şekilde yapmak için kendi işletmenizi kurabilirsiniz. İşletmenizde ürettiğiniz ürünleri satabileceğiniz gibi burada bahsedilen tüm yöntemleri hizmet şeklinde uygulayabilirsiniz.

3D yazıcı ile yapılan ürünler çok fazla ve sadece ürün üretmeniz gerekmiyor. Tasarım dâhi satabilirsiniz.

NOT: 3D yazıcı ile para kazanmak forum sitelerinde çokça tartışılıyor. Konu hakkında insanların yorumlarını merak ediyorsanız forum sitelerine bakmanızı öneririm.

Öneri İçerik: Halı Saha Maliyeti

4- Deneyimlerini Paylaş

Şu ana kadar bahsettiğim yöntemlerin hepsi 3D yazıcı nedir sorusuyla bağlantılı bir şekilde ilerliyordu. Yani 3D printerınızı ana faaliyet makineniz olarak kullanıyordunuz. Fakat bir önerim daha var ve bu konuda faaliyet gösteren çok az kişi var. Deneyimlerini YouTube’da paylaş…

Türkiye’de 3D yazıcı ile para kazanmak konusunda içerik üreten çok az YouTube kanalı var. Hatta 3D yazıcılar üzerine kurulu bir konsept ile başarılı içerikler üretebilirsiniz. Bu şekilde direkt olarak yazıcınızla para kazanmasanız da canlı yayın ve video gelirleri elde edebilirsiniz.  

5- Tarama Hizmeti

3D Yazıcı ile Para Kazanmak | Tarama Hizmeti
3D Yazıcı ile Para Kazanmak | Tarama Hizmeti

3D printer ile iş kurmak için seçenekleriniz çok fazla. Tasarım yapmak, ürün üretmek… Sıradaki önerim bunlar haricinde farklı bir iş fikri! Tarama hizmeti vermek… Yani elinde tasarımı ve hammaddesi olan bir kişinin istediği ürünü siz üreteceksiniz.

Burada 3D yazıcılarla ilgili olarak sadece tarama hizmeti verebileceksiniz. Emin olun kazancınız oldukça yüksek düzeylerde gerçekleşecek. 3D printer iş ilanlarında da bunu görebiliyoruz. 😊

6- Danışmanlık Hizmeti Ver

Her aşamada kendinizi eğitmeniz ve geliştirmeniz gerektiğinden bahsettim. Şimdi ise bunun meyvelerini toplama vakti geldi! 3D yazıcı ile para kazanmak için danışmanlık hizmeti de verebilirsiniz. Nasıl mı? Buyurun…

 • Tüm sürece hâkim olduğunuzda bu işi yapmak isteyen kişilere danışmanlık verebilirsiniz.
 • Danışmanlık faaliyetine eğitim dâhi ekleyebilirsiniz.
 • Şirket kurmak, ürün satışı, tasarım yapmak vb. konularda deneyimlerinizi profesyonel bir şekilde paylaşın!
 • Bu iş geleceğin para kazandıran işleri arasında görüldüğü için emin olun talep çok fazla ve müşteri sayınız azımsanamayacak kadar çok olacak.

NOT: 3D yazıcı ile para kazanmak için danışmanlık hizmetlerini tercih edebilirsiniz. Hem kendinizi geliştirmiş olur hem de iyi kazançlar elde edersiniz.

7- 3D Yazıcınızı Kiralayın

Son olarak ne etliye ne sütlüye karışırım diyenlere özel bir iş fikrim var. 😊 3D yazıcınızı kiralayın! Tasarım yapacak, ürün üretecek ya da bu konuda kendimi eğitecek vaktim yok diyorsanız sadece yazıcınızı kiralayarak da gelir elde edebilirsiniz.

Maliyetinizi 1 yılda çıkarabileceğiniz şekilde bir plan oluşturarak kiralama yöntemini deneyebilirsiniz. Yatırımınızı kısa süreler içerisinde amorti edeceğinizi göreceksiniz.

3D Yazıcı KOSGEB Desteği

3D yazıcı ile para kazanmak konusunda özet bilgilere yer verdik. Peki, 3D printer ile iş kurmak iyi güzel de, devlet desteği var mı? Diyorsanız, işte 3D yazıcı KOSGEB desteği ile ilgili olarak ayrıntılı bilgiler!

 • İş kurma aşamasında maalesef sadece bu alana yönelik KOSGEB desteği bulunmuyor.
 • Bu nedenle faaliyetinizin 3D yazıcılarla alakalı olması, destek programları açısından bir fayda sağlamayacaktır.
 • Ancak gerekli şartları sağlamanız hâlinde diğer KOSGEB girişimcilik destek programlarından faydalanabilirsiniz.
 • Bunun için KOSGEB destekleri bağlantısındaki programları detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

3D Yazıcı ile Neler Yapılıp Satılabilir?

3D Yazıcı ile Neler Yapılabilir
3D Yazıcı ile Neler Yapılabilir

İşinizi kurdunuz. Peki, 3D yazıcı ile neler yapılıp satılabilir? İsterseniz bu konuyu biraz daha derinlemesine inceleyelim. 3D yazıcı aldığınızda önünüzde birçok seçenek bulunuyor. Tasarım yapmak, kiralamak, tarama hizmeti vermek, ürün üretmek…

Eğer 3D yazıcı ile üretim yapıp satmak üzerine bir iş yapmak istiyorsanız bunu çok iyi bir şekilde planlamalısınız. 3 boyutlu yazıcılar ile neler üretilebilir? İnceleyelim…

 1. Nihai Tüketiciye Yönelik Ürünler: 3 boyutlu printer ile tüketicilere yönelik ürünler üretebilirsiniz. Bunlar arasında gözlük, ayakkabı, kalem vb. birçok ürün yer alıyor. Hatta mobilya üretenler dâhi mevcut.
 2. Endüstriyel Ürünler: Müşteri kitlenizi bireysel tüketicilerden çok kurumsal tüketicilere odaklı hâle de getirebilirsiniz. Bilindiği üzere sanayilerde üretim yapan birçok firma var. Bunlar için prototipler, üretime yardımcı araçlar, makine parçaları vb. üretebilirsiniz.
 3. Kişiselleştirilmiş Hediye Ürünleri: Kişiselleştirilmiş özel hediyelerin çokça talep edildiğini muhtemelen biliyorsunuzdur. İşte tam da bu noktada 3D yazıcınız ile birçok ürünü üretebilirsiniz. Kulaklık kılıfından özel kalemliklere kadar pek çok seçenek mevcut.
 4. Diğer: Aslında 3D yazıcı ile üretemeyeceğiniz şey yok diyebiliriz. Bu konuda kendinizi geliştirerek ürün yelpazenizi genişletebilirsiniz.

Belki de müthiş bir ürün fikrine imza atacaksınız, kim bilir? 3D yazıcı ile para kazanmak için devam edelim! 😊

İlginizi çekebilir: Yeni İş Fikirleri

1- 3D Yazıcı ile Yapılabilecek Projeler

3D yazıcı ile yapılan ürünler günümüzde çok fazla. Her birinin bir projeye dayandığını söyleyebilirim. Bu projeler, 3D yazıcı ile para kazanmak için aracılık görevi üstleniyor. Mevcut örnekler içerisinde en yaygın kullanılan projeleri sizler için derledim;

 • Bant Kesici
 • Kamera Kullanım Aparatları
 • Rüzgar Türbini
 • Pikon Teleskobu
 • Bilgisayar Kasası

2- 3D Yazıcı Ürünlerini Nerede Satabilirim?

3 boyutlu yazıcı ile para kazanmak için sadece üretmek yetmiyor. Aynı zamanda bunları satmanız gerekir. Peki, üretilen ürünler nerede satılabilir? Elbette internette! Ancak fiziki mağaza açabileceğinizi de unutmayın.

Online satış yapmak için önerebileceğim iki farklı platform var. Etsy ve Amazon… Dünya çapında satış yapmak için bu pazaryerlerine yönelmeniz gerekiyor. Her ne kadar alternatifleri de olsa, en çok bu platformların tercih edildiğini bilin.

Aynı zamanda Türkiye özelinde satış yapmak için Hepsiburada, Trendyol gibi pazaryerlerinde de kendi mağazanızı açabilirsiniz.

Yeterli sermayeniz varsa iş modelinizi oluşturduktan sonra ürünler üretip stok oluşturabilirsiniz. Bunları daha sonra fiziki mağazanızda ya da online olarak satabilirsiniz.

3D Yazıcı Modelleri – Hangi Modeli Tercih Etmeliyim?

3D Yazıcı Modelleri | Hangi Cihaz?
3D Yazıcı Modelleri | Hangi Cihaz?

3D yazıcı modelleri arasından hangisini tercih edeceğiniz tamamen ne yapacağınızla alakalı. Örneğin kiralamak için orta seviye modeller yeterli olacaktır. Ancak üretim yapacaksanız işte işler burada biraz daha farklılaşıyor.

3D yazıcı ile para kazanmak için ürün üretimini tercih ettiyseniz ne üreteceğinizin önemi büyük. Çünkü ileriki aşamalarda üreteceğiniz ürünün yazıcınıza uygun olması gerekecektir.

 • Filament hammaddesi kullanılacaksa FFF model bir yazıcı işinizi görecektir.
 • Sıvı reçine hammadde olarak kullanılacaksa SLA yazıcılar uygundur.

Her iki modelin de kendine göre avantajları ve dezavantajları bulunuyor. Baskı hacmi, hızı, kalitesi ve gürültüsüne bakılarak bir tercihte bulunulabilir.

3D Yazıcı Fiyatları 2023 – GÜNCEL

3D Printer Fiyatları
3D Printer Fiyatları

3D yazıcı ile para kazanmak için belirli bir miktar sermayeye ihtiyacınız olacaktır. Maliyetlerinizin en önemli kısmını ise 3D yazıcı fiyatları oluşturuyor. Güncel fiyatları kontrol ederek sıfır ya da ikinci el ürünlere yönelik bir tercihte bulunabilirsiniz. 3 boyutlu yazıcı fiyatları güncel olarak şu şekildedir;

3D Yazıcı ModelleriFiyatı
Creality Ender 3 V2 3D Printer5.450,00 TL
Creality CR-10 Smart Pro15.999,00 TL
Anycubic Photon Mono X2 3D Printer11.250,00 TL
Creality Sermoon D1 3D Printer17.999,00 TL
Flashforge Creator 3D Printer57.999,00 TL
3D Yazıcı Fiyatları 2023

3 Boyutlu Yazıcı ile İş Kurmak İsteyenlere Tavsiyeler!

3D yazıcı ile para kazanmak isteyenler için özel tavsiyelerde bulunacağım. 3D yazıcı nedir gibi basit aramalarla bu işin öğrenilemeyeceğini açık bir şekilde ifade ettim. Peki hem öğrenmek hem de bu işi yapmak için neler yapılabilir? İşte tavsiyeler…

 • Eğitim: Bu iş için harcama yapmadan önce eğitim alın. Gerek tasarım gerekse de cihaz kullanımı için belirli eğitimlerden geçerek ön hazırlık yapmanız gerekiyor. Aksi halde işinizde başarılı olamazsınız. YouTube üzerinde eğitim videoları var fakat bu iş için oluşturulmuş kurslara da katılabilirsiniz. Tek yapmanız gereken bol bol araştırmak!
 • İş Belirleyin: Kendinizi geliştirdikten sonraki aşamada hangi işi yapacağınızı belirlemeniz gerekiyor. Tasarım yapmak, üretim yapmak vb. işlerin her biri birbirinden farklı. Bu konuda belirlemelere ihtiyacınız olacak.
 • Sektör Araştırması: Hangi pazara gireceğinizi belirleyin. Satışlarınızı online mı yoksa fiziki mağazadan mı yapacağınıza karar verin. Bu gibi kritik belirlemeleri yaparak daha sağlam adımlarla ilerleyebilirsiniz.
 • Finansal Analiz Yapın: İşinizi kurmak için ne kadar sermayeye ihtiyacınız olacak? Ne kadar kazanacaksınız? Bunları iyi hesaplayın. Unutmayın ki yeterli paraya sahip olunduğunda iş kurmak oldukça kolaydır. Ancak önemli olan bunu sürdürebilmektir.
 • Hedef Kitle Analizi: Hedef kitlenizi iyi belirleyin. Tasarım da yapsanız satış da yapsanız sonuçta müşteri kitleniz olacak. Onların ihtiyaçları ne? En çok hangi ürünü satın alıyorlar? Bunları iyi bir şekilde araştırın.

İlginizi çekecek! Halı Saha Maliyeti

Sık Sorulan Sorular

3D yazıcı ile para kazanmak konusunda bu bilgilere yer verebiliriz. Konuyla ilgili sık sorulan sorulara da yanıt vermek istiyorum. Bu sorulardan farklı sorularınız varsa sormak için ve görüşlerinizi belirtmek için YORUM bölümünden bizlere ulaşabilirsiniz.

1- 3D yazıcı ile ne basabilirim?

3D printer ile üretebileceklerinizin bir sınırı yok. Bu telefon kılıfı gibi basit bir ürün de olabilir, sanayi makineleri için hayati öneme sahip bir parça da olabilir. İyi bir araştırmayla ürün gamınızı geliştirebilirsiniz.

2- 3D yazıcı kimler kullanabilir?

3D yazıcıyı aslında herkes kullanabilir. Ancak teknolojiyle aranız iyi ise, tasarım biliyorsanız ve teknik bilgilere hâkimseniz konuyu kavramanız daha kolay olacaktır.

3- Üç boyutlu yazıcı ne kadar?

İyi bir 3D yazıcının fiyatı yaklaşık olarak 20.000 TL’dir. Ancak daha alt segment cihazlarda bu rakam 5.000 TL’ye kadar iniyor. Üst segmentlerde ise 50.000 TL’ye kadar fiyatlar görebilmeniz mümkün.

Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?
Paylaş
Yorum Bırak
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Online Eğitim Vererek Para Kazanma

Online Eğitim Vererek Para Kazanma: Hızlı Başlangıç Kılavuzu

1 Saatte Para Kazanma

1 Saatte Para Kazanma Yolları | En Çok Kazandıran 10 İş!

Youtube'da Para Kazanmak

YouTube’da Para Kazanmak 2023 – İzlenme Başı Ne Kadar?

TikTok'ta Para Kazanmak

TikTok’ta Para Kazanmak 2024 | Kaç Takipçi Gerekir? Detaylar

Axie Infinity Para Kazanma 2023 - Oyun Oynayarak Coin Kazan!

Axie Infinity Para Kazanma 2023 – Oyun Oynayarak Coin Kazan!

Chat GPT Para Kazanma

Chat GPT Para Kazanma 2024 | Bilinmeyen 10 Yöntem!

Daha Fazla Makale

Telegram Para Kazanma 2023 | En Etkili 8 Yöntem!

Telegram Para Kazanma 2023 | En Etkili 8 Yöntem!

Kwai Para Kazanma

Kwai Para Kazanma Rehberi 2024 | Maaş Tablosu ve Şartlar!

Tişört Tasarlayarak Para Kazanma

Tişört Tasarlayarak Para Kazanma – 15.000+ TL KAZANÇ!

Para Kazandıran Siteler

Para Kazandıran Siteler – 27 Gerçek Para Kazanma Sitesi!

Netflix İzleyerek Para Kazanmak

Netflix İzleyerek Para Kazanmak | 4 ETKİLİ YÖNTEM!

Fotoğraf Satarak Para Kazanmak

Stok Fotoğraf Satarak Para Kazanmak | En İyi 16 Uygulama!

Growtopia Para Kazanma

Growtopia Para Kazanma 2024 – Evden Para Kazan!

Twitch Para Kazanma

Twitch Para Kazanma Şartları 2023 | En Popüler 6 Yöntem!

X