NFT ile Para Kazanma Rehberi | Kazandıran 3 YÖNTEM!

Yazar: Aykut Tarih: 29.05.2023
NFT ile Para Kazanma

NFT ile para kazanmak ister misiniz? Son dönemde kripto para piyasasında en önemli konuların başında NFT’ler geliyor. Birçoğumuz coinleri anlayamamışken NFT gibi farklı terimlerin ortaya çıkması ise kafa karışıklığına yol açtı.

Kişiler, NFT piyasasından binlerce dolar kazananları görünce, bu piyasadan nasıl para kazanacağını araştırıyor. İster bir yatırımcı olun ister sanatçı… NFT para kazanma konusunu tüm detaylarıyla sizlere aktaracağız.

Ek olarak NFT nedir, nasıl yapılır gibi sorulara da yanıt bulabileceksiniz. NFT’den para kazanmak, zannedildiği kadar zor değil. İnceliklerini bilmeniz ve piyasaya hâkim olmanız gerekiyor. İşte NFT yaparak para kazanmanın tüm ayrıntıları…

UYARI

Burada yer alan bilgiler yatırım tavsiyesi kapsamında değildir. Yeteri kadar araştırma yapmadan, piyasaya hâkim olmadan yatırım yapmanız önerilmemektedir.

NFT Nedir?

NFT Nedir?
NFT Nedir?

NFT, İngilizce açılımıyla Non Fungible Token olarak ifade ediliyor. Yani değiştirilemez token… NFT’ler, dijital bir varlığın benzersiz olduğunu açıklar ve blok zincirine entegre bir şekilde depolanır. Aklınıza gelebilecek her türlü dijital varlık, NFT olarak değerlendirilebilir. Bunlara şu örnekleri verebiliriz:

 • Fotoğraflar
 • Videolar
 • Ses Kayıtları
 • Müzik
 • Tweet’ler
 • Dijital Dosyalar

Bu dijital varlıkları üreterek NFT’ye dönüştürebilir, satabilir ve para kazanabilirsiniz. Ancak sadece üretmeniz gerekmiyor. NFT’lerin de bir piyasası var ve ucuzdan alıp pahalıya satarak da güzel gelirler elde edebiliyorsunuz.

Genel olarak Ethereum tabanlı alınıp satılabilen NFT’ler, sahiplerine güzel kazançlar getirebilir. Peki, gerçekten NFT satarak para kazanmak mümkün mü?

İnceleyelim…

Öneri içerik: Bedava Kripto Para Veren Siteler

NFT ile Para Kazanmak Mümkün mü?

NFT ile Para Kazanmak Mümkün mü?
NFT ile Para Kazanmak Mümkün mü?

NFT’lerin tarihi 2017 yılına kadar uzanıyor. Yani oldukça yeni bir piyasa. Değiştirilemez varlıkların kullanım alanları oldukça geniş. Örneğin bir oyun içi eşyayı NFT olarak elde edebilir, bunun ticaretini yaparak para kazanabilirsiniz. Ayrıca bu dijital varlığı oyunlarda kullanabilir ve NFT sistemine dâhil olabilirsiniz.

NFT ile para kazanmanın birçok yöntemi olsa da genel olarak iki temel esasa dayanıyor. Bunlar şu şekilde:

 • Dijital varlık üreterek
 • Dijital varlıkların alım satımını yaparak

para kazanabilirsiniz. NFT üzerinden para kazanmak için temel yöntemleri aşağıdaki başlıkta açıkladım.

NFT ile Nasıl Para Kazanılır?

NFT ile Nasıl Para Kazanılır
NFT ile Nasıl Para Kazanılır

NFT yapıp para kazanmak için belirli yöntemler bulunuyor. Bunlardan ilki çizim yapmak… Ya da bir diğer ifadeyle üretici olmak! Eğer çizim yeteneğiniz varsa, değerli bir NFT üreterek para kazanabilirsiniz. NFT ile nasıl para kazanılır diyorsanız aşağıdaki yöntemlerden herhangi birini deneyebilirsiniz:

 • Dijital Eser Üretmek
 • NFT Telif Hakları
 • NFT Ticareti

NFT ile para kazanmak için şimdi bu yöntemleri detaylı olarak inceleyelim…

1- Dijital Eser Üretmek

NFT ile para kazanmak için ilk olarak dijital eser üretmeyi deneyebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken bir unsur var: Eserinizi tanıtmak ve ilgi çekecek değerli bir eser üretmek… Bunları başardığınızda yüksek kazançlar elde edebiliyorsunuz.

Kolay bir şekilde alıcı bulabileceğiniz bazı dijital eserler şu şekilde:

 • Popüler bir tweet
 • Müzik ya da ses kaydı
 • Dijital çizimler

Bu varlıkların değerli olması, tek olması ve iyi pazarlanması, gelirinizi belirleyen temel unsurlar arasındadır. Üretilen dijital eserleri çeşitli platformlarda satabiliyorsunuz. Bunun için NFT pazaryerlerini açıkladığım başlığı inceleyebilirsiniz.

NFT üretmek için çizim yeteneğinizin olması gerekir. Adobe Photoshop vb. çizim programlarıyla başarılı dijital varlıklar üretebilirsiniz. Bununla alakalı bir videoyu aşağıda bulabilirsiniz:

NFT ile Para Kazanma

2- Telif Hakkı

NFT ile para kazanmak için bir diğer yöntem telif hakkı gelirleridir.

Eğer sanatçı olarak bu piyasada yer alırsanız, sadece satışlardan gelir elde etmezsiniz. Aynı zamanda telif hakkı geliri de elde edersiniz. Yani siz eserinizi üretip sattığınızda gelir elde etmeye devam ediyorsunuz.

Örneğin eserinizi 300 Dolara sattınız ve sizden alan kişi bunu 400 Dolara sattığında, belirlediğiniz komisyon oranı doğrultusunda telif hakkı geliri elde edersiniz.

NFT komisyonları ile ilgili şu videoyu izleyebilirsiniz:

NFT ile Para Kazanma

3- NFT Ticareti Yapmak

NFT çizerek para kazanma adımlarını anlattım. Şimdi ticaret zamanı! 😊

NFT ile para kazanmak için illaki üretici olmanız gerekmiyor. Elbette teknik bilgilerinizi geliştirerek üretici olmanızın yararı büyüktür. Ancak ben hızlı bir şekilde bu piyasaya girmek istiyorum diyorsanız ticaret yapmayı deneyebilirsiniz.

Eğer kripto para cüzdanınız varsa NFT alım satımı yapabilirsiniz. Bunu gerçekleştirebileceğiniz bazı platformlar bulunuyor. Burada önemli olan, NFT’yi değerli kılan unsurları bilmek, ucuz olduğunu düşündüğünüz NFT’leri almak ve fiyatı arttığında satmak…

Keşke bu kadar kolay olsaydı! Piyasaya dâhil olduğunuzda sistemi anlamak için yeteri kadar araştırma yapmalısınız. Bunun için hangi dijital varlıkların değerli olup olmadığını anlayacak kapasiteye ulaşacağınız zamanı bekleyin.

Sonrasında alım satım yapabilir, gelir elde edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Sanal Ayakkabı ile Para Kazanma

NFT Nasıl Yapılır? – Basit Yöntemler

NFT Nasıl Yapılır
NFT Nasıl Yapılır

NFT, Ethereum geliştiricileri tarafından üretilen ve ERC token standartlarına sahip bir varlıktır. Bu teknolojiye dâhil olmanız ve para kazanabilmeniz için dijital cüzdana sahip olmanız yeterli. Bu cüzdanda NFT pazaryerlerinde kullanabileceğiniz coinler olmalıdır.

Geçmiş dönemde İstanbul’daki kar fırtınasının fotoğrafını çeken bir kullanıcının attığı tweet popüler olmuştu. Bu görselle üretmiş olduğu NFT, 863 dolara alıcı buldu. Yani, çektiğiniz tek bir fotoğraf bile NFT’ye dönüştürülebilir.

NFT’ler IPFS sistemine dâhil edildikten sonra değiştirilemeyecek parametreler belirlenir. Örneğin bu dijital varlıktan kaç tane üretileceği, fiyatı ya da bir sonraki satışta alınacak komisyon, bu aşamada belirlenir. Blockchain ağının işlem ücretini ödedikten sonra artık NFT’niz oluşturulmuş olacaktır.

NFT ile para kazanmak için üretici olmanız gerekebilir. NFT üretmek için kullanabileceğiniz bazı araçlar şu şekilde:

1- Krita

Krita, NFT üretmek için kullanabileceğiniz platformlardan ilkidir. Yüzlerce fırça seçeneği ile hayalinizdeki tasarımı yapmanıza yardımcı olur. Hızlı ve kullanışlı yapısı ile özelleştirilebilir resimler yapabilirsiniz. NFT sistemine hızlıca dâhil olmak için Krita’yı tercih edebilirsiniz.

Krita ile nasıl NFT üretileceğine dair örnek bir videoyu sizlere sunuyorum:

NFT ile Para Kazanma | Krita

2- SketchAR

Oluşturduğunuz dijital varlıkları NFT’ye çevirmek için SketchAR kullanabilirsiniz. Yapay zeka destekli olması, çizim ve diğer aşamalar için büyük avantajlar sağlar. Kendi içerisinde kurs seçeneklerinin olması, öğrenmeniz açısından oldukça yararlıdır.

3- NFT Art Generator

NFT Art Generator
NFT Art Generator

NFT ile para kazanmak için dijital varlık üretmeyi seçtiyseniz, en popüler uygulamadan bahsedelim: NFT Art Generator

Hiçbir kodlama bilgisine gerek kalmadan özel tasarımlar oluşturabilir, bunları NFT’ye dönüştürebilir ve dijital varlığınızı elde edebilirsiniz. Diğer kripto para birimlerine uygun ürünler üretmek açısından oldukça iyidir. Ve dijital sanatçılar arasında da yaygın olarak kullanılan en popüler uygulamalardan birisidir.

NFT Satışı Yapılabilecek Yerler

NFT’nizi ürettiniz ve satış yapmak istiyorsunuz. NFT satışı yapabileceğiniz yerler için alternatifleriniz oldukça fazla. Biz burada en popüler 3 pazaryerine değineceğiz.

1- BinanceNFT

Binance NFT
Binance NFT

BinanceNFT, NFT satışı yapabileceğiniz yerlerden ilki… BinanceNFT, BSC (Binance Smart Chain) ağına entegre bir şekilde çalışır. Bu piyasanın en büyüklerinden birisi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. İşlem ücretleri de diğer platformlara göre oldukça düşük.

Oluşturduğunuz NFT’leri burada satışa sunabilir ve gelir elde edebilirsiniz. Ayrıca Binance, bazı sürprizler ve indirimler de sunabiliyor. Böyle bir avantajı da var. Örneğin Binance’nin sunmuş olduğu gizemli kutu seçeneklerini değerlendirerek satın alabilir, sonrasında yüksek ücretli bir NFT’yi ucuza alma şansı yakalayabilirsiniz. Binance NFT kazanma için bu seçenekleri de değerlendirebilirsiniz.

NFT ile para kazanmak için BinanceNFT platformunu değerlendirebilirsiniz.

2- OpenSEA

OpenSEA NFT
OpenSEA NFT

NFT satışı için en büyük platformlardan bir diğer OpenSEA’dır. Kullanıcıların farklı alanlarda token üretmesine, alım – satım yapmasına olanak tanır. Ticaret kartlarından dijital sanat eserlerine kadar çok geniş bir ürün ağı bulunuyor.

Özgün çalışmalarınızı OpenSEA’da oluşturabilir, tescilleyebilir, pazarlayabilir ve satışını yapabilirsiniz. Bu platform, Ethereum ağına entegre bir şekilde çalışır. 80 milyonun üzerinde NFT koleksiyonu ve NFT ile en geniş pazarlardan birisidir. Üstelik burada NFT oluşturmanız tamamen ücretsiz!

3- NiftyGateaway

NiftyGateAway
NiftyGateAway

NFT ile para kazanmak için seçici bir platform arıyorsanız Nifty Gate Away önerilebilir. Ünlü sanatçıların NFT eserlerinin birçoğu burada yer alıyor. Farklı ödeme seçenekleriyle alternatifleriniz de oldukça fazla. Sadece Ethereum değil, kredi kartı ya da banka seçeneklerini de kullanabiliyorsunuz.

Böylece NFT satışından elde edeceğiniz gelirleri direkt olarak banka hesabınıza aktarabiliyorsunuz. Yani kripto paralarla uğraşmak istemiyorsanız önemli bir alternatif olarak değerlendirilebilir. Komisyon oranının yüksek olması dezavantajlarından birisidir.

Öneri içerik: Mail Okuyarak Para Kazanma

NFT Ne Kadar Kazandırır?

NFT Ne Kadar Kazandırır?
NFT Ne Kadar Kazandırır?

Gelelim NFT ne kadar kazandırır sorusuna… Aslında bu sorunun tam olarak net bir yanıtı yok. Yani NFT’den milyon dolarlar da kazanabilirsiniz, daha düşük rakamlar da kazanabilirsiniz. Hatta ticaret yapıyorsanız zarar etme olasılığınız da bulunuyor.

Örneğin “The First 5.000 Days” adlı NFT, 69 milyon dolara satılarak en pahalı NFT konumunda işlem gördü. Yine aynı şekilde ilk tweet özelliği taşıyan Jack Dorsey’in attığı tweet, 2.9 milyon dolara alıcı bulmuştur.

Yani NFT’ler ile ne kadar kazanacağınız, aslında dijital varlığınızın değeri ile yakından alakalı. İlk tweet, dijital dünyada değerli kabul edildiği için kişiler bu değiştirilemez varlığı yüksek rakamlara satın almak istiyor. Bunun gibi örnekler çoğaltılabilir.

Kazancınızı arttırmanızın püf noktası ise NFT’nizi tanıtmanız ve bu piyasada yeteri kadar üne sahip olmanız… Beraberinde ürettiğiniz eserler daha değerli ve eşsiz sayılacaktır. NFT ile para kazanmak bu şekilde daha mümkün hale gelebiliyor.

NFT’yi Değerli Kılan Unsurlar

NFT Değeri Neye Göre Belirlenir?
NFT Değeri Neye Göre Belirlenir?

NFT ile para kazanmak için bilmeniz gereken bir konu daha var: NFT’lerin değeri neye göre belirleniyor? Özellikle ticaret yapıyorsanız bu konu oldukça önemli. İşte NFT’leri değerli kılan unsurlar…

 • Benzersizlik ve özgünlük, dijital varlıkların değerini belirleyen ilk unsurdur. Yani her bir NFT benzersiz bir dijital imza ve kimlik taşır. Bu da diğer dijital varlıklardan ayrılmasını sağlıyor ve daha değerli hale geliyor. Ne kadar benzersiz ve özgün bir varlık üretirseniz, o kadar değerli olacaktır.
 • Koleksiyon değeri de NFT’leri değerli kılan unsurlar arasında yer alır. Örneğin koleksiyonerlerin ilgisini çeken bir dijital varlık, daha değerli kabul edilecektir.
 • Pazarlama faaliyetleri de ilgili varlığın değerini belirleyen unsurlar arasında. Bir NFT, ne kadar çok tanınırsa, o kadar çok talep görecektir. Elbette varlığınızın nitelikleri bu anlamda çok önemli. İlgi gören NFT’niz daha yüksek fiyattan satılabilir.
 • Nadirlik seviyesi, NFT’yi değerli kılan asıl unsurdur. Örneğin bir projenin NFT koleksiyonunda nadir bulunan bir dijital varlığın fiyatı elbette yüksek olacaktır. Nadirliği bulmak için çeşitli yöntemler olsa da genel olarak çoğu platform bu bilgiyi sizlere veriyor.

NFT Oyunları ile Para Kazanmak Mümkün mü?

NFT oyunları ile para kazanmak mümkün mü diye sorulabilir. Elbette mümkündür. Ancak bunun da belirli şartları var. Oyun oynayarak NFT kazanmak istiyorsanız tercih edebileceğiniz oyunlar şu şekilde:

 • Tamadoge
 • Battle Infinity
 • Lucky Block
 • Axie Infinty
 • Pirate X Pirate

NFT oyunlardan para kazanmak için belirli bir miktar yatırım yapmanız gerekebilir. Yani oyunların birçoğu, size para kazandıracak NFT’leri elde etmek ve bunun ticaretini yapmak üzerine kuruludur. Böylece oyun oynayarak para kazanabiliyorsunuz.

NFT ile para kazanmak için yöntemlerden bahsettik. Peki, bu dijital varlıkları ücretsiz olarak kazanabilir miyiz?

Ücretsiz NFT Kazanma Yolları

Ücretsiz NFT Kazanma Yolları
Ücretsiz NFT Kazanma Yolları

Ücretsiz NFT kazanma yolları var, fakat bu konuda çok da ümitli olmamanızı tavsiye ediyorum. Çünkü piyasada dolandırıcılık faaliyeti yapan pek çok uygulama ve oyun var… Bunlara karşı dikkatli olmalısınız.

Ücretsiz NFT kazanmanın yolları şu şekildedir:

 • NFT Giveaways: Sanatçılar ya da NFT projesi sahipleri, koleksiyonlarını tanıtırken ücretsiz NFT çekilişi yapabilir. Sosyal medyada bu anlamda oldukça fazla post görebilirsiniz. Bu çekilişlerden ücretsiz NFT elde edilebiliyor. Güvenlik anlamında sorun yaşamamak için güvenilir kullanıcılarla etkileşime geçmenizi tavsiye ediyoruz.
 • NFT Airdrop: Bazı projelerde ücretsiz NFT kazandırmak için Airdrop yöntemi kullanılıyor. Örneğin bir projede NFT’yi tanıtmak için 50.000 dolar değerinde Airdrop dağıtılmıştı. Projeler, bu şekilde takipçi kazanırken aynı zamanda talepleri de karşılamaktadır.
 • NFT Yaratmak: Kendi dijital varlığınızı yaratarak ücretsiz bir şekilde NFT kazanabilirsiniz. NFT ile para kazanmak için en basit ve etkili yöntemlerden birisidir.
 • Play to Earn: Bazı uygulama ya da oyunlar aracılığıyla ücretsiz bir şekilde NFT kazanabiliyorsunuz. Burada çeşitli görevleri yerine getirerek NFT kazanmanız sağlanıyor. Ancak bu sektörde dolandırıcılık faaliyeti yoğun bir şekilde yapılıyor. Bu nedenle şahsi bilgilerinizi kesinlikle bu uygulamalarda kullanmayınız.

Para Kazandıran Oyunlar içeriğini mutlaka inceleyin!

NFT’den Para Kazanmak İsteyenlere Tavsiyeler

NFT ile para kazanmak isteyenlere bazı tavsiyelerde bulunacağım. Bunları yatırım tavsiyesi kapsamında değerlendirmeden sadece piyasayı anlamak ve daha etkili satışlar yapmak için kullanabilirsiniz.

 • Piyasayı Araştırın: NFT piyasasını anlamak ve beraberinde trendleri takip etmek önemlidir. Hangi tür dijital varlıkların popüler olduğunu, hangi projelerin yükselişe geçtiğini ve hangi platformların tercih edildiğini mutlaka öğrenin. Doğru kararlar almanız için en etkili yöntem, piyasaya hâkim olmaktır.
 • Özgün ve Kaliteli İçerik Üretimi: NFT’ler ne kadar kaliteli ve özgün olursa, o kadar değerli olur. Piyasaya hâkim oldukça özgünlük ve kaliteli eserin üretiminin ne kadar önemli olduğunu anlayabilirsiniz. Kendi dijital eserlerinizi oluştururken bu unsurlara dikkat edin.
 • Doğru Platform Tercihi: Komisyon oranları, belki de NFT piyasasının en önemli dezavantajlarından birisidir. Ancak popüler pazaryerlerine dâhil olarak belirli bir takipçi kitlesi edinmeniz, oldukça önemlidir. Üreteceğiniz NFT’lerin satışı, bu şekilde daha kolay olacaktır.
 • Pazarlama ve Tanıtım: Dijital varlıklarınızı tanıtmadan başarı elde etmeniz mümkün değildir. Sosyal medya, blog, e-posta gibi farklı faktörlerle pazarlama ve tanıtım faaliyetlerine başlayın. Discord ve Twitter, NFT piyasaları için en etkili iki platformdur.

Ne İş Yapabilirim diyorsanız sizler için 20 iş fikri var! 😊

Sıkça Sorulan Sorular

NFT ile Para Kazanma

NFT ile para kazanma konusunda tüm bildiklerimizi aktardık. Bu aşamada sıkça sorulan soruları yanıtlamayı faydalı buluyorum:

1- NFT’den ne kadar para kazanılır?

NFT’den ağırlıklı olarak dolar kazanırsınız ve ülkemizde dolar kurunun yüksek olması nedeniyle ciddi bir kazanç elde edebilirsiniz. Başlangıçta 50 dolar gibi paralarla gelir elde etmeye başlasanız da kendinizi geliştirdiğinizde bu rakam 1.000’leri, hatta 10.000’leri bulabilir.

2- NFT nasıl yapılır?

NFT yapmak için dijital varlık üretmeniz ve sonrasında bunu NFT’ye dönüştürmeniz gerekir. Yukarıda verdiğim NFT Art Generator, SketchAR, Krita gibi platformlarla bunu gerçekleştirebiliyorsunuz. Ayrıca dijital cüzdanınız da olması gerekiyor.

3- NFT para eder mi?

NFT piyasası oldukça kapsamlıdır. Birçok eser, nadirlik ve benzersizlik özelliklerine göre oldukça iyi rakamlara satılabiliyor. Ancak sağlam bir projeye dayanmayan, başarısız NFT çalışmaları da oldukça fazladır.

Sizin Düşünceleriniz?

NFT ile para kazanmak hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Görüş ve düşüncelerinizi YORUMLAR kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.
Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?
Paylaş
Yorum Bırak
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Borsadan Para Kazanmak

Borsadan Para Kazanmak 2023 | Borsadan Nasıl Para Kazanılır?

Görev Yaparak Para Kazanma

Görev Yaparak Para Kazanmak 2023 | 7 Uygulama ile Kazanın!

TikTok Kazanç Hesaplama

TikTok Kazanç Hesaplama 2023 – TikTok Kazancını Öğren!

GTA 5 Para Kazanma

GTA 5 Para Kazanmak – GARANTİ YÖNTEMLER

Youtube'da Para Kazanmak

YouTube’da Para Kazanmak 2023 – İzlenme Başı Ne Kadar?

1 Saatte Para Kazanma

1 Saatte Para Kazanma Yolları | En Çok Kazandıran 10 İş!

Daha Fazla Makale

Sosyal Medyadan Para Kazanmak - En Kazançlı 12 Uygulama!

Sosyal Medyadan Para Kazanmak – En Kazançlı 12 Uygulama!

Trendyoldan Para Kazanmak

Trendyoldan Para Kazanmak – 2023 YILINDA KESİN YÖNTEMLER

Para Kazandıran Oyunlar

Para Kazandıran Oyunlar 2023 | Oyun Oynayarak Para Kazan!

Chat GPT Para Kazanma

Chat GPT Para Kazanma 2023 | Yapay Zeka ile Para Kazanmak!

Makale Yazarak Para Kazanma

Makale Yazarak Para Kazanma 2023 | 8 Site ile Yaz Para Kazan

WorldPuan Geçen Yerler

WorldPuan Geçen Yerler 2023 – Siteler, Marketler, Üye İş Yerleri

Senetle Motor Satan Yerler

Senetle Motor Satan Yerler | 57 Firma ve Marka Önerisi!

SMMA Para Kazanma

SMMA Para Kazanma – 10 Adımda Hızlı Başlangıç Kılavuzu!

X